DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Stadsnieuws Jan Kwinkelenberg, de krachtpatser, bijna 50 jaar getrouwd Achttienduizend schaatsen rijders startten Het werk van den IJ.H.N. Landstand ook voor den landarbeider Zaterdag 14 Maart 1942 Tweede blad Bewogen leven bij den dijk en op zee Jan en Aaltje aan 't woord UW LEEREN JAS ALS NIEUW F. NEYTS, Hoogstraat 1 25 De strijd in Birma Predikbeurten Dicht bij de kluft op de Dgkstraat, uitziende op een gedeelte van de Middenstraat, staat een huis. De puntgevel steekt reikhalzend z'n kop omhoog en slaagt er in over den hoogen dijk heen te kijken en te ob- serveeren alles wat daarachter in 't Marsdiep en op de Noordzee ge beurt. Het huis is oud. Net zoo oud echter als vele andere huizen in den Ouden Helder, doch bejaard genoeg om mee te kun nen praten over stormen, die den dijk gepoogd hebben te vermorzelen. Dat huis en de dijk zijn vrienden. De dijk heeft het zwaarste werk verzet in al die jaren. Die had de taak op zich genomen om het huis niet weg te laten spoelen, als de wilde golven probeerden buit te maken. De dijk gaf niet op en als de aanval was af geslagen knipoogde de dijk naar het oude huis, hetgeen beteekende „Goed zoo". Driemanschap. Het waren gezworen kameraden, doch dat is nooit een beletsel ge weest om andere vriendschappen aan te knoopen. Neen, zoowel 'net huis als de dijk hebben vele andere vrienden en in dit geval wel speci aal Jan Kwinkelenberg en z'n echt- genoote, die al meer dan een kwart eeuw dit huis bewonen. Bijna hun geheele leven woonden zij hier vlak bij den dijk, aanvankelijk in een van de inmidels verdwenen kleine huisjes, vlak naast het nu bewoonde huis. En gedurende die halve eeuw is er een soort driemanschap ge groeid tusschen Kwinkelenberg, het huis en den dijk. Een dijk en een huis jubileeren niet of alleen „onop gemerkt", doch een mensch wel. Daar zorgen andere lieden wel voor, Wat Kwinkelenberg zelf betreft, had hij dit jubileum precies zoo „gevierd" als dijk en huis, onopgemerkt. En toen wij het gouden bruidspaar be zochten sprak uit hun gedragingen den wensch om er maar niets van in de krant te zetten. En dat was ernst. Kwinkelenberg is echter de vriendelijkheid zelve en in minder dan geen tijd waren we in een rits merkwaardige gebeurtenissen ver diept, waarvan Kwinkelenberg het ooggetuigeverslag gaf. In vele daar van was hij een der hoofdpersonen en hoewel wij hem al langer kennen dan vandaag, voornamelijk van ge zicht dan, thans drong het tot ons door welk een bijzonder mensch hij eigenlijk is. Bjj Terschelling. „En dan heb ik nog 'ns een grapje gehad", vertelt de visscher-zeeman- redder, „dat was bij Terschelling. Er was daar een schip, dat op punt van vertrekken lag. Een van de ma chinisten kreeg opeens last van draaierij in z'n hoofd en wilde met een stuk ijzer z'n collega en den stoker te lijf. Deze vluchten haast- je-rep-je de trap op naar boven en deelden daar hun wederwaardig heden mede. De gekke machinist voerde onderwijl alleen-heerschappij in de stookplaats en niemand durfde naar beneden. Het schip moest ech ter vertrekken en mij werd gevraagd of ik daar raad op wist. Nu was ik nogal vrij sterk, maar tjonge, dat stond me toch niet aan. Enfin, ten slotte besloot ik hem er uit te halen. Ik naar beneden. Ik dacht, als ik hem eerst maar in m'n knuisten heb. En ik kréég hem te pakken en toen was het voor hem verkeken. Ik werkte hem de loodrechte ijzeren ladder op. Boven stonden ze in ang stige spanning af te wachten en toen ik boven kwam met m'n vracht ik had hem een arm half uitge draaid vroeg ik of ze me helpen wilden. Maar er was niemand, die den machinist durfde aanpakken en in m'n eentje moest ik hem verder mannen. Ik werkte hem in een hokje, deur dicht, grendel er op... 't Kind in den put. En dan had ik nog eens een grapje, dat was hier in de straat. Ik zat in de kamer en zag toen veel menschen loopen. Ik denk: „daar is wat loos" en ga naar buiten. Wat is het ge val? In een put in een der steegjes in de Middenstraat is een kind ge vallen. Het was hoog tijd dat er hulp kwam en een touw halen zou te lang duren. Ik zeg tot de wanhopige moeder: „Ben je bang?" „Nee", zegt ze. „Kom op," zeg ik, „ik zal je aan je beenen laten zakken en jij pakt met je handen het kind, je gaat dus met je hoofd de put in." Dat doet ze! Ik laat haar zakken en wanneer ik denk, dat ze het kind heeft, vraag ik het. „Ja," zegt ze. Moeder en kind hijsch ik weer uit den put op en... het knaapje is later een flinke boy geworden! En dan had ik nog 'ns een grapje. Dat was in de Buitenhaven. Een zoon van een visscherman sloeg overboord. De vader gooit snel een riem naar den drenkeling en deze weet die riem te grijpen. Ik zag dat er wat loos was en zeg tegen m n maat „we moeten eens kijken of er hulp noodig is. Nu, die was noodig. De jongen was al bewusteloos en op het laatste moment kunnen we hem pakken. Met kunstmatige ademha ling weet ik hem een beetje bij ken nis te brengen, doch heelemaal in orde raakt hij toch niet. We kun nen niet eens met hem praten. We besluiten hem naar huis te brengen •n op ons beiden steunend brengen we hem weg. Onderweg wil een diender proces verbaal tegen den drenkeling op ma ken wegens... dronkenschap! Redder Kwinkelenberg. Zoo weet Jan Kwinkelenberg te vertellen. Het eene verhaal na het andere. Wanneer we hem naar z'n redding-tochten vragen komt er een ietwat onverschillige trek om z'n mond. Dat vindt hij zooals zoo vele redders gewoon. Hij was 23 jaar toen hij z'n eerste redding mee maakte in de vlet onder schipper H. Kuiper. En dan vertelt Kwinkelen berg met enkele woorden uit z'n 32- jarige loopbaan bij het redding wezen. We hooren de bekende verha len van de Condor, de Lady Ruthven, de City of Cologne en zooveel an dere bekende scheepsnamen, die hier op de Hollandsche kust verongeluk ten. En bij elk verhaal zegt Kwin kelenberg: En dan was ik behulp zaam bij... Waarmede hij vooral den nadruk wil leggen op z'n onderge schikten arbeid in deze. Wanneer wij echter uit de verhalen kunnen opmaken, welk een enorme kracht KwSnkelenberg bezat, dan moeten wij wel tot de conclusie komen, dat dat aandeel wel een leeuwenaandeel geweest moet zijn. Interessant zijn de staaltjes, die deze man zonder eenige opschepperij over z'n kracht vertelt. En het doet ons goed te kunnen vaststellen, dat Kwinkelen berg die kracht steeds gebruikt heeft ten dienste van den medemensch... Aan ruzie en vechten heeft hij im mer een diepgewortelde hekel gehad en slechts eenmaal in z'n leven heeft hij een medemensch door zijn kracht bedreigd. Dat was, toen die ander twist had met een derde en niet de scheidsrechterlijke vermaningen van Kwinkelenberg in acht wilde nemen. Toen hebben de dreigende, sterke handen den kwaadwilligen man ge grepen, die daarop al heel gauw eieren voor zijn geld koos. Nog veel meer kan deze man ver tellen. Bijvoorbeeld van de beruchte granaatontplofing, waarbij ook hij toeschouwer was en gewond werd; van z'n jachten op rotganzen; van de trekveer op de kermis, die hij stuk trok. „Ik had de stalletjesbaas gewaarschuwd, maa hij zei: „Op scheppen kan iedereen wel..." „Mag ik dus trekken?" vroeg Ik. „Na tuurlijk... De eer ging aan eind jes... Ook over het enorm zware anker, dat niemand op kon tillen en de kist op het Ankerpark, die men met geen mogelijkheid kon verlossen uit z'n opgesloten situatie. Hf werd er bij geroepen en tilde de kist waar men hem hebben wilde... Wij zien het leven van dezen man LEDERSPUITINRICHTING voor ons als een gaaf geheel. Een leven van werken aan Neêrlands kust en op rustige zoowel als koken de baren. Een gezegend leven ook, want, zegt Kwinkelenberg, ik heb altijd ordentelijk verdiend en kon daardoor de jongens laten leeren. Ze hadden een helder hoofd en zijn goed terecht gekomen. Moeder Kwinkelenberg. En moeder Kwinkelenberg? Wie zal haar in Den Helder niet kennen? Jarenlang heeft ze met den groenen handwagen met visch door de stra ten geloopen. De krachtige roep van „Moeder Aal" galmde langs de hui zenrijen en riep de kook- en bak- lustige huisvrouwen naar buiten. Verder had zij voldoende werk aan het groote gezin. Dinsdag 17 Maart zal het 50 jaar geleden zijh, dat de 22-jarige Jan Kwinkelenberg in het huwelijk trad met de 19-jarige Alie Wilner. En het is zeker, dat zij, ook al praten zij zelf over geen enkele festiviteit, me nigmaal herinnerd zullen worden aan dien dag, een halve eeuw terug. Wanneer wij het huis zullen ver laten hebben wij het met Kwinkelen berg nog even over het heden en de toekomst. Het sombere heden. Voor een visscherman is er geen werk. De dgk is afgesloten en volgens Kwin kelenberg is sinds de afsluiting van de Zuiderzee het visschen allengs minder geworden. De oorlog heeft voorloopig heelemaal een einde ge maakt aan alle bezigheden en illu sies, maar en de zon breekt weer door Kwinkelenberg ls nog sterk en in z'n familie komen hooge leef tijden voor. Wie weet wat er nog voor hem te doen valt en hoe de levensavond van hem en zijn echt- genoote, die waarlijk haar deel in het echtverbond niet ontvlucht is, nog blijde kunnen verloopen. Samen zijn zij door vele moeilijk heden en vreugden gekomen en hun eenheid is tot op dezen dag besten digd. Moge dat nog vele jaren zoo blij ven! OPGEBRACHT. Een jongen .rer^ aangehouden, die verdacht werd van diefstal van di verse artikelen. Door de politie werden een zeven tal jongens aangehouden, die zich op het spoorweg-emplacement be vonden om kolen weg te halen. Een man werd opgebracht, die verdacht werd van diefstal van kolen. BURGERLIJKE STAND DEN HELDER van 12 Maart 1942. Bevallen: H. P. M. DerwortLek (d.). Gehuwd: F. Fliermans en J. J. W. Gerritse; L. J. van Leeuwen en D. D. N. Verveer. ER IS NOG VEEL TE REGELEN! Het ijsseizoen is ten einde en de winter 1941-42 zal door zijn late strengheid nog lang een plaatsje in onze herinnering bewaren. De Provinciale Bond van Noord-Hol- iandsche IJsvereenigingen voor het toerisme op de schaats, v.h. IJ.H.N. heeft zijn werkzaamheden beëin digd. De volijverige heer Werkman secretaris, heeft ons een en ander verteld over het werk, dat de IJ. H N. in' het afgeloopen seizoen heeft verricht en dat den bond nog te wachten staat. Hij begon zijn overzicht met een stuk geschiedenis. Hij verhaalde hoe IJ.H.N. in 1895 werd opge richt met het doel het ijstoerisme op de schaats te bevorderen, hoe de bond aanvankelijk groeide tot een lichaam met 90 clubs, hoe een reeks ijslooze winters een verslap ping meebracht, waardoor het aan tal leden daalde tot 64 en hoe deze thans weer is gevolgd door een grooten opbloei. De geschiedenis der dorpen- tochten. De tegenwoordige dorpentochten danken hun ontstaan ten deele aan een toeval. Onze zegsman had in een der notulenboeken ontdekt, dat de Alkmaarsche ijsclub in 1916 een dorpentocht had georganiseerd, die een groot succes was geworden. Niet minder dan 156 deelnemers hadden er aan meegedaan! Het resultaat daarvan was een dorpen- tochtcommissie, die door het ont breken van ijs weliswaar aanvan kelijk niets kon doen, maar die gedurende den korten winter in December 1938 kans zag een tocht te organiseeren over 85 K.M. De route bleek we] goed te zijn geko zen, maar de ervaring ontbrak ten eenen male. Een gedeelte van het traject liep over banen van niet- aangesloten clubs, die niet hadden gezorgd voor de verwijdering van de gevallen sneeuw. Ook was de deelname volkomen verkeerd be oordeeld. Er waren, gezien de deel name in 1916, 250 startkaarten ge drukt. Daarmee wachtte men den stroom van toeristen, die groeide en groeide. Telkens en telkens i moesten ijlings kaarten worden Loonhespreking met de bon den. Door de in de laatste maanden plaatsgevonden wijzigingen op or ganisatorisch gebied in land- en tuinbouw, vooral van landbouwers zijde, was onzekerheid ontstaan over de wijze van regeling van loo- nen en arbeidsvoorwaarden. Het stond niet vast of in 1942-'43 weer overal collectieve arbeidsovereen komsten konden worden afgeslo ten. In dit geval werd gedacht aan de vaststelling van de loonen enz. door het College van Rijksbemidde laars of door arbiters, aangewezen door het Departement van Land bouw en Visscherij. Naar we vernemen, zullen nu echter binnenkort in alle pro vincies besprekingen plaats vinden tusschen de provinciale leiding van den Nederland- schen Landstand en de verte genwoordigers van den Neder- landschen Bond van Arbeiders in het Landbouw-, Tuinbouw en Zuivelbedrijf inzake de voor afsluiting van collectieve loon regelingen te nemen maat regelen. (Wij herinneren aan de wenschen der arbeiders, uitgesproken op ver schillende vergaderingen, waarbij een beroep op den Landstand werd gedaan. Het blijkt dus, dat dit beroep niet vergeefs is geweest en de Landstand als een der eerste te behandelen zaken de slechte po sitie van den landarbeider onder de loupe neemt. Red.) WIERINGEiy. FRAUDULEUS. Door de marechaussee zijn aange houden een zekere B. en A., wonen de te Wieringen, wegens het koo- pen en vervoeren van frauduleus geslacht vleesch. De daders hebben een bekentenis afgelegd, waarna zij op vrije voe ten zijn gesteld. POLITIE. Gevonden: een portemonnaie, in houdende sleuteltjes. Verloren: een zwart wollen hee renhandschoen. Inlichtingen bij den gemeente- ANNA PAULOWNA. Volgens verklaringen van vluch telingen, die uit Birma in Noord- Thailand zijn aangekomen, hebben zich honderden Birmanen, naar het Thailandsche blad „Soewana- phoen" meldt, bij het Burmaansche vrijwilligerslegioen aangemeld om schouder aan schouder met de Ja- pansche troepen voor de bevrijding van Birma te strijden. Volgens deze zelfde verklaringen zijn de Brit- sche officieren reeds naar China en Indië uitgeweken. De mogelijkheid van een Amerikaansch offensief. De leider van het persbureau van het Japansche leger alhier, luite nant-kolonel Akiyama, die een ra dio-rede heeft gehouden tot de Ja pansche kolonie, heeft ten aanzien vhn de mogelijkheeid van een Amerikaansch offensief tegen Ja pan in de Stille Zuidzee verklaard: Voor een dergelijk offensief kunnen IN EEN UUR AAN DEN GROND. Boerderij afgebrand. Gistermiddag, ongeveer half drie geraakte de boerderij van den heer A. C. Langereis aan den Stoomweg in brand en lag binnen een uur vol komen in de asch. De brandweer was wel spoedig ter plaatse, doch kon bij den feilen wind en het ge brek aan bluschwater weinig uit richten. Alleen een boet. die even eens gevaar liep, kon behouden worden en daarmee het landbouw gereedschap. dat daar geborgen was. Door den brand, die waarschijn lijk op zolder bij den schoorsteen ontstaan is, gingen behalve het ge bouw, hooi en pootaardapeplen ver loren. Ook een paar goede ifetsen, die in de schuur stonden en al da delijk niet meer te bereiken waren, verbrandden, evenals een paar wa gens. Gelukkig kon het vee. een 20 stuks, gered worden. Alleen van een schaap wist men ons nog niet met zekerheid te zeggen of het om gekomen of behouden buiten was. Ook een deel van het huisraad werd gered. De schade wordt door verzekering gedekt. NIEUWE AMBTENAREN VAN DEN BURGERLIJKEN STAND. In de plaats van den heer C. D. Rezelman, die voor deze functie bedankte, is de heer V. Kaan be noemd tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Eveneens werden als zoodanig door den burgemeester benoemd de heeren P. Boll, ambtenaar ter secretarie, en Mr. H. Jonker Hz. GEKOCHT. Ewtjckslnis. Het perceel Am- steldijk 15, eigendom van G. Polet, is gekocht door A. Sleutel Jz. slecht Hawaii of Siberië als spring plank in aanmerking komen. Voor een offensief uit het Noorden zou den de Vereenigde Staten een basis in Kamsjatka moeten inrichten, d.w.z. in een land waarmede Japan een neutraliteitspact heeft geslo ten. bijgedrukt. Ten slotte waren het cr 1500 en daarvan bleven er.2 over. De uitgifte der startkaarten bleek gebrekkig, de routine ont brak. De strenge winters volgden el kaar sedert dien op, de belangstel ling voor de tochten bleef groeien. Deze alle te beschrijven, gelijk on ze enthousiaste zegsman deed, zcfci te ver voeren. Volstaan we met te zeggen, dat in 1939/40 3 tochten werden gehouden, waarvan een 3500 deelnemers aan de start bracht. In 1940/41 werd dit record royaal geslagen, terwijl ten slotte dit jaar de kroon behield, toen op 18 januari niet minder dan 7835 deelnemers startten voor de eerste dorpentocht. Bedenkt men, dat op denzelfden dag de door den IJ.H. N. onderhouden banen naar Mar ken door rond 10.000 schaatsenrij ders werden bereden, dan bracht de IJ.H.N. dien éénen dag contro leerbaar een 18.000 landgenooten op de ijzers. Voorwaar een resul taat, dat mag worden genoemd. Na 18 Januari werden nog twee kleine tochten gehouden, n.1. door WestFriesland en ten Z. van Amsterdam, waarvan de tellingen nog niet binnen zijn en de drie Schermertochten, waarbij 3025 deelnemers startten. Ongekende mogelijkheden voor het komende jaar. Al dit werk voerde uit den aard der zaak tot een steeds grooteren bloei. Het aantal leden-ijsclubs liep geregeld op en bereikte dit jaar met 127 een record. Deze ijs- clubs zijn gevestigd in Noord-Hol land en het N. deel van Utrecht. Waar het Z. deel van Utrecht thans bij Zuid-Holland is onderge bracht, voorzag de heer Werkman door samenwerking der beide Hol landsche provinciale bonden, voor het komende jaar ongekende mo gelijkheden op het gebied van het ijstoerisme. Wedstrijden. Men dient bij de wedstrijden ver schil te maken tusschen wedstrij den op de banen en bij tochten. Beide ressorteeren thans onder den IJ.H.N. sedert dit jaar de groo te reorganisatie van ijssportwezen tot stand kwam. Tochten. Ten aanzien van de tochten geldt daarbij de bepaling, dat iedere provinciale bond slechts één wed strijd mag organiseeren. Onze zegs man lanceerde de vraag of dit bil lijk is. Ook in de wielersport kent men baanrenners en wegrenners. En, gelijk daar, is bij de ijssport een tochtenrijder niet steeds een baanrijder. Zoo kan het gebeuren, dat onder de bestaande reglemen ten specifieke tochtenrijders als b.v. Bosman nauwelijks startgele genheid hebben. Naar een uniforme regeling! Ook in ander opzicht is er voor wat de tochten-wedstrijden betreft nog veel te regelen. Voor alles die nen de reglementen overal gelijk te zijn. Tegenwoordig wordt daarbij nog te veel aan de organiseerende bonden of vereenigingen overgela ten. Men zal zich er op moeten bezinnen of de start dient plaats te hebben op het ijs aan de start lijn of in een café, waarbij dan de deelnemers zich eerst loopende naar het ijs moeten spoeden. Moet er vervolgens een massastart plaats hebben of een start in groepen. En de finish, moet die zijn op het ijs aan de finishlijn of wordt het eerst-aankomen bepaald door het inleveren van de startkaart? Aan de hand van zijn ervaring, toonde de heer Werkman ons, hoe bij starten in groepen sommige goe de rijders kansloos kunnen zijn, wanneer ze zwakke ploeggenooten treffen. Dit ondervond o.a. v. d. Bij, die practisch alleen had te vechten tegen een voor hem ge legen sterke ploeg. Met het gevolg, dat hij werd uitgeschakeld. Voor een start en een finish op het ijs valt veel te zeggen, immers alleen het schaatsenrijden bepaalt dan den uitslag. In ieder geval zal een nationaal wedstrijdreglement hier orde kun nen schepen, wat dat ook onder oogen zal hebben te zien de kwestie of de contróles op het ijs moeten zijn, dan wel al weer in café's. Banen. Ook bij baan wedstrijden heerscht veelal nog een zoodanige verwar ring, dat men bijna van een chaos mag spreken. Onze zegsman toon de ons een lijst van 23 merkwaar dige gevallen, die zich gedurende den afgeloopen winter hadden voor gedaan en die duidelijk bewijzen, dat ook hier uniformiteit dringend gewenscht is. Merkwaardige gevallen. Zoo werd te Assendelft een korte- baanwedstrijd verreden om „het kampioenschap van Noord-Hol land". Geen ingewijde wist van dit kampioenschap ook maar iets af- Een wielerclub, D.T.S., aan de Zaan, organiseerde een hardrijde rij op de schaats, voorts waren er wedstrijden in schoonrijden om geldprijzen. Er werd een tocht ge organiseerd om de Purmer, al weer om geldprijzen. De IJ.H.N. die over alles de supervisie had, stond er overal buiten. Niet omdat de betref fende uitschrijvende vereenigingen niet van goeden wille waren, ze wa ren echter niet op de hoogte. Uniformiteit ls noodig. Wanneer men bedenkt, dat er op eigen houtje koppelwedstrijden, prestatieritten, estafettewedstrijden en wie weet wat al meer zijn ge houden, dan wordt het duidelijk, dat men ten aanzien van de ijssport nog slechts staat aan het begin der eigenlijke organisatie. Wie regelt de wedstrijden? Onder welk reglement wordt gereden? Wie mag als jurylid optreden? Ziedaar enkele vragen, die ant woord behoeven. Niet slechts op pa pier, maar zoodanig, dat ieder zich er aan houdt En zoo zal er gedurende den ko menden zomer ten aanzien van de ijssport enorm veel te regelen en te reglementeeren zijn. Alles in afwachting van den win ter 1942/1943. De IJ.H.N. hoopt, dat het weer een strenge winter zal zijn. Of iedere Nederlander, die nog niet recht is bekomen van de kou de, die we pas achter den rug heb ben, deze wensch zal deelen? We weten het niet. Vast staat intus- schen, dat de IJ.H.N. actief blijft IJskaarteo. Zoo hoopt men er. dat de langver beide ijskaarten van Noord-Holland tegen het volgend jaar gereed zul len zijn. De proeven zijn er al. Routekaart en. In voorbereiding is verder een systeem met routekaarten, waarbij ieder zijn eigen gezelschap kan kie zen en tot het volbrengen van een zelf uit te zoeken route iederen dag kan worden gestart. Men heeft daarbij tevens gedacht aan het gebruik van ijszegels in plaats van baancenten. Hoe dit alles ook zij, de zomer zal voor de ijverige officials van den IJ.H.N. geen tijd van rusten zijn. Op dezen winter zal een an dere volgen. En dan wil men een stap verder zijn, ten einde den Ne derlander nog meer te kunnen la ten profiteeren van de degelijke oud-Hollandsche sport, het schaat senrijden, dan tot nu toe het geval was. TEXEL. BOOTDIENSTREGELING GE WIJZIGD. De dienstregeling van de Teso, wordt ingaande 19 Maart gewijzigd. Er zullen dan op werkdagen 3 boo ten per dag varen van Texel 7.45, 13.45 en 17.30, van Den Helder 10 uur, 16 uur en 19 uur. Op Zon- en feestdagen van Texel 8.15, 17.30, v. Den Helder 10.45 en 19.00. ZONDAG 15 MAART. Westerkerk (Helden der Zeeplein). V.m. 10.30 u., Mej. K. van Drimme- len. Geref. Kerk (Bethelkerk). V.m. 10 u., Ds. Tollenaar. N.m. 3.30 u., Cand. Van der Vliet Herst. Ev. Luth. Gem. Weezenstr.). Van. 10.30 u., Cand Oldemana te Bilthoven. Chr. Geref. Kerk (Steengracht). V.m. 10 en n.m. 5 u., de heer J. Rebel Evangelisatiegebouw (Vijzelstraat). V.m. 10.30 en nm. 4 u., de heer J. Sevensma van Amsterdam. N.m. 12.15 u. en 2.30 u. Zondags school. Woensdag n.m. 7.30 u., Bijbellezing. Vrijdag n.m. 7.30 u., Zangdienst. Evangelisatie (Palmstraat). V.m. 10.30 u., de heer J. H. Hoeken dijk Jr., te Heemstede. Hersteld Evangelisch Luthersche Gemeente. (Weezenstr aat) 10.30 uur Cand. H. J. Oldemana van Bilthoven. Leger des Heils (Zaal Spoorstr. T). V.m. 10 u. Heiligingsdienst. N.m. 7 u., Verlossingsdienst 12 u. Zondagsschool. m. Maandag 2.15 u. Vrouwenkrana. AA Dinsdag 7.30 u. Schriftlezing. Ned. Herv. Gemeente HUISDUINEN. Geen lenst JuLIANADORP. V.m .10.30 u., Ds. Van Wichen. DIENSTEN EN DE OMGEVING. Ned. Herv. Gemeente. Sohagen, n.m. 2.30 u., Dg. JKapteyn. Callantsoog, v.m. 10.30 u., Ds. Van Biemen. Kolhorn, vm. 9.30 u., Zondagsschool. N.m. 2.30 u., Ds. Van Biemen. Barsingerhorn, geen Zondagsschool. Hjrhugowaard, v.m. 10.30 u., Ds. De Mooy. Veenhuizen, geen dienst Nieuwe Niedorp, n.m. 3 u„ Ds. Nell. Oude Niedorp, n.m. 3 u., Ds. Boeke. St. Maartensbrug, v.m. 10.30 u., Ds. Witkop. Oudesluis, vm. 10.30 u., Ds. Vorst man. Eenigenburg en Petten, geen dienst. Anna Paulowna, v.m. 10.15 u., de heer A. Kalis. Aartswoud, n.m. 2.30 u., Ds. Kreb. Zuidscharwoude, geen dienst. Doopsgezinde Gemeente. Barsingerhorn, v.m. 10.45 u., Ds. Ooa- terbaan. Hippolytushoef. geen dienst. Nieuwe Niedorp, v.m. 10.30 u., Prop, E .Frater Smid, van Overveen. Geref. Kerk. Julianadorp, n.m. 6 u„ Cand. Van der Vliet. Anna Paulowna, n.m. 5.45 u., Ds. Tollenaar. Schagen, v.m. 10 u. en n.m. 2.30 u., Cand. J. v. d. Mye, hulpprediker. Kolhorn, v.m. 10.30 u. en n.m. 3.30 u., Ds. Visch. Evangelisatie, Schagen, v.m. 10.15 u., Oand. neder. Breezand, vm. 10 n. en n.m. 8.30 de heer Boon. Nieuwe Niedorp (Ned. Herv. Kerk)', vm. 10 u., samenkomst. Schagerbrug, voorm. geen dienst N.m. 2.30 u. (in de Ned. Herv. Kerk), de heer F. van Roasum. Bidstond vx>r 't gewas. Schagerbrug. Dinsdagavond 8 uur bijeenkomst Chr. Jongemannen- vereen. in het Evangelisatiegeb. E.V. „Maranattm". Bergen, m. 10.30 u„ Ds. C. A. ter Linden, van Amsterdam. Vrij Evang. Geref. Gemeente. Alkmaar (Doelenstraat 15), v.m. v* 10.15 en n.m. 5 u„ Ds. Ruije. Maandagavond 7.30 uur Vrouwen* bond, St. Jacobstraat 22. PREDIKBEURTEN (TEXEL). Ned. Herv. Gemeente. Den Burg, v.m. 10.30 u., Ds. Vissen Oosterend, v.m. 10.30 u., Ds. Kok. Den Hoorn, v.m. 11 u., Ds. Wesseldijk Cocksdorp, n.m. 3 u„ Ds. v. 't Hooft. De Koog, v.m. 10.30 u., Ds. v. 't Hooft Oudesohild, v.m. 10.30 u., Ds. Tinholt Doopsgezinde Gemeente. De Waal, v.m. 10.30 u., Ds. Gorter. Den Hoorn, v.m. 11 u., Ds. Knot Geref. Kerk. Den Burg, v.m. 10.30 u., Cand. Wouda N.m. 3.30 u., Ds. v. d. Leer. Oosterend, v.m. 10.30 u., De. v. d. Leer. N.m. 3.30 u., Cand. Wouda. Geref. Kerk H.V. Oosterend, v.m. 10.30 u. en nm. 8.30 U., Ds, v. d. Plas. t i

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 5