hollands Gewezen G.G. van Ned. Indië laakt de bondgenootpn DAGBLAD voor De komedie, van Riom r— %dui$ter 86ste JAARGANG No. 11751 DINSDAG 17 MAART 1942 Eerste interview tijdens zijn interneering britsche opgave van de verliezen van den slag in Dl java^ee. Amerikaansche troepen in Australië? wanhopige hulpkreten aan washington. Scheepswerf in Kiëf weder aan het werk Vak- en standsorganisaties van den middenstand in liquidatie Duitschlaod strijdt voor Europa Massale aanvallen der Bolsjewisten afgeslagen succesvolle operaties van motortorpedobooten 'v in 'het kanaal. Scherpe Doitsche crïtiek op het Fraasche monsterproces Niet beschermde voge's Sherlock Holmes is niet dood... Distributie van eieren Ontslagen burgemeesters 19.47 uur 7.49 uur '5T swartier Ui,g" Mij" Holla"dSNoorderkwara Hoofdredatteur: A. R. Jonkw, Schag™ Redactie- en Admlnistratleburean* SOHAGEN, Laan 201, Tel 4u (2 liin» DEN HELDER, Koningstr7* Te1 fes'iü a ALKMAAR, Langestraat W,Tel 8332 TOKIO, 16 Haart (Domei). Jhr. Mr. Dr.Tjarda van Star- kenborgh-Stchouwer, de ge wezen G.G. van Ned.-Indië, heeft zijn eerste interview sinds zijn iterneering toege staan j aan d Nitsji NitsjL Jhr. Tjarda ;idt thans een een voudig bestaanin een kleine villa op vijf kilomesr van Bandoeng, die voor hem ingericht door de Japansche auteiteiten. In zijn om geving bèvinde zich twaalf hoog», ambtenaren, e gewezen G.G. spreekt zelden2n brengt zijn tijd in hoofdzaak oor met het lezen van detective-vthalen en met wan delen in zijn tóinen rozentuin. Tijdens het prsgesprek gaf Jhr. Tjarda uiting an zijn verontwaar diging over he verzuim van En geland en Ameka hulp naar Ned. Indië te zendei Tevens prees hij de vechtcapacitten van den Ja- panschen soldat, die hem ten zeerste hadden erbaasti. Hij ver klaarde voldaat te zijn over zijn behandeling doi de Japansche legerautoriteiten de omstandighe den in aanmerhg genomen. Op de vraag >n den correspon dent, waarom d>heer Tjarda Java niet voor &en iial der Japanners had verlaten, asvoordde deze: ik achtte het 't bte te blijven en voorts kon ik th ook niet weg gaan, nadat ikian de ambtena ren hacl meegedld, dat zij, ook al zou Java in hanm der Japanners vallen, gelegenhH zouden krijgen onder de Japanhe autoriteiten 't plaatselijk bestvr voort te zetten. De gewezen G. verklaarde in antwoord op eeiïradg, dat de Ja pansche geïntemrden met uitzon dering van den consul-generaal Isjizawa naar ;istralië waren overgebracht, tè beveiliging van hun leven, omd het zeker was. dat N*d.-Indië i:den maalstroom van den oorlog pu worden mee gesleept. Slechts tfnig Anglo-Amc- rikaanscb krijgsgevange nen op Jia. Een concreet Ijvijs van de ver raderlijke houdij van Engeland en Amerika jegei Ned.-Indië werd aan het licht gejacht, toen een onderzoek ter plitse uitwees, dat er een verrassencjlein aantal Brit sche, Amerikaaniie en Australi sche krijgsgevangion op Java ge maakt is. In weejil van het enor me aantal Ned-idische krijgsge vangenen, bedroein de Amerikaan sche gevangeneiliechts 400, die krijgsgevangen f&aakt zijn in de omgeving van lïdoeng en een honderdtal andei i, die gevangen genomen zijn me in het Oostelij ke, deel van Jav een totaal dus van slechts 500, <tler wie een ko lonel. Onder de Btsche krijgsge vangenen bevondl zich twee gene- raal-majoors. De oornaamste oor logsbuit die de Xjanners op de Amerikanen verorden bestond uit 93 autoifcobielij 8 stukken veld geschut, 19 macljegeweren, 319 automatische en fewone geweren, 800.000 patronen. Het onderzoek naar het op de Britten buitgemaak te materiaal duurt nog voort, doch volgens de voorloopige inlichtingen werden 76 kanonnen, 90 machine geweren, 6000 geweren en 600 auto mobielen veroverd, hetgeen bij el kaar een onbeteekenend percentage is van den totalen oorlogsbuit op Java. De zeeslag bij Java. Het communiqué van de Brit sche admiraliteit, dat Zaterdag te Londen is bekend gemaakt, zegt dat de geallieerde vloot tijdens den zeeslag bij Java vijf kruisers heeft verloren: „Perth" (Australië), „Exe- ter' (Engeland), „Houston" (V. S.) „De Ruyter" en „Java'' (Ned.). Voorts werden vijf torpedojagers in den grond geboord, de Britsche schepen „Electra", „Jupiter", „En- count'er" en „Stronghold" en het Nederlandsche schip „Kortenaer". De torpedojager „Evertsen" (Ne- dcrl.) wordt als verloren beschouwd Men heeft nog niets vernomen om trent de kleine schepen en hulp schepen, die zich in de wateren van Java bevonden. Ter gelegenheid van den Heldengedenkdag werd Zondag op het Binnenhof te 's-Gravenhage een groote plechtigheid gehouden, waar bij ook de Rijkscommissaris, dr Seyss Inquart tegenwoordig was en de generaal der vliegers Christiansen het woord voerde. Een over zicht van het Binnenhof tijdens deplechtigheid. Stapf-Mol-Pax Holland m. BERLIJN, lé Maart. De A.N.P. correspondent meldt: Volgens de Chicago Sun zouden Amerikaansche troepen reeds in Australië ter versterking zijn aan gekomen. Blijkbaar heeft deze 'hulp niet veel om het lijf, want men gaat wan Australische zijde voort met wanhopige hulpkreten aan Washington te richten. Naar Radio N'ew-York omtrent den strijd op Nieuw-Guinea meldt, banen de Japanners zich steeds verder een weg door het oerwoud in de richting van Port Moresby. Voorts meldt radio New-York. dat de Japansche luchtmacht tij dens het weekeinde de ten Noorden van Australië gelegen eilanden ge bombardeerd zou hebben. Opmerkelijke verklaringen. Naar uit een bericht van United Press uit M-elbourne blijkt, heeft de vroegere Australische minister president Menzies verklaard: „Het Britsche rijk is thans diclfter bij zijn ondergang dan men ooit heeft kunnen droomen." De Australische gezant in de V. S., Casey, heeft Maandag ver klaard, zoo meldt de Britsehte be richtendienst uit Washington, dat „de tijd gekomen is, dat de geal lieerde naties tot den aanval op den tegenstander moeten overgaan om Australië te verdedigen. Wij kunnen het ons niet nermitteeren nogmaals te falen. Wij mogen niet denken aan 1943, maar moeten aan 1942 aan bet heden denken. Knickerbocker voorspelt ver lies van Aleoeten en Alaskc Terwijl de vroegere Australische minister-president Menzies Vrijdag in een radiorede verklaarde, dat hij weigerde te gelooven, dat Japan een land als Australië met 7 mil- lioen inwoners kan veroveren, geeft denzelfden dag Knickerbocker in de Daily Mail deze mogelijkheid open lijk toe en voorspelt zelfs het ver lies van de Aleoeten en Alaska. De thans op Nieuw-Guinea ge bruikte Japansche aanvalsmethode, n.1. eerst met bommenwerpers van vliegkampschepen af, de verdedi gingsmiddelen der vliegvelden ver nielen en dan die vliegvelden met landingstroepen uit de lucht te ver overen, kan "overal worden toege past. En ongetwijfeld zullen de Ja panners probeerei), ook Australië op die wijze te veroveren. Ten slot te citeerde Knickerbocker den hulp kreet, dien hij zoo vaak van Austra lië vernomen heeft: „A.u.b., beste Amerikanen, wacht niet, tot onze steden in vlammen opgaan, tot jul lie inziet, dat je ons tijdig moet helpen of nog eenige hulp te kun nen bieden. In^'shemelsnaam ldat Australië geen nieuw vooRbeeld worden van het ,too little, too late". Op de Algeineene l»graafplaats te 's-Gravenhage had Zondag plechtige heldenhe,ellking plaats. Rijkscommissaris dr. Seyss Inquart legde een krans oj^e graven der gevallenen. Polygoon-v. Bilsen-Pax Holland m. Reeds 22 schepen gelicht KIEF, 16 Maart (DNB.) De scheepswerf te Kief heeft in den loop vtp den winter 22 stoom- en motorschepen, die door de bolsje wisten waren tot zinken gebracht, ten deele reeds weer hersteld, na dat de werf met. behulp .van Duit- sche vaklièden weer in bedrijf was gesteld Bovendien zijn 23 nieuwe schepen in opdracht gegeven. Met de herstelde vaartuigen zal in het voorjaar het goederen- en perso nen vei voer op den Dnjepr worden onderhouden. Thans is men bezig met het lichten van vijf in de na bijheid van Kief door de bolsjewis ten in den Dnjepr tot zinken ge brachte passagiersschepen. De Organisatie-commissie voor het bedrijfsleven, gelet op artikel 2 sub lb van'het/„eerste uitvoerings besluit organisatie bedrijfsleven 1940", heeft in overeenstemming met den Secr.-Gen. van het Dep. van Handel, Nijverheid en Scheejk- vaart besloten over te gaan tot li quidatie van alle stands- en vak organisaties van ondernemers in detailhandel, ambacht en kleine nij verheid, daaronder begrepen ver- eenigingen, federaties en organen van samenwerking van deze stands- in vakorganisaties, alsmede hare afdeelingen en instellingen van niet-commercieelen aard. Naar wij vernemen omvat boven staand besluit alle middenstands bonden en vakvereenigingen van ondernemers, .welke op ditzelfde terrein of een deel daarvan werken, ook al voeren zij den naam „mid denstand" niet. De organisatie-commissie, welke thans binnen zeer afzienbaren tijd over zal gaan tot het oprichten van de vakgroepen op het gebied van kleinhandel en ambacht, heeft dit besluit genomen teneinde de liqui datie der bestaande bonden te doen geschieden, gelijkloopend met den opbouw der nieuwe organisatie en om op die wijze er voor te kunnen zorgen, dat de taken, die door de middenstandsbonden wórden waar genomen, op de naar haar oordeel juiste wijze geleidelijk door de nieuwe organisaties kunnen wor den overgenomen. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 16 Maart. Het opper bevel van de weermacht maakt bekend: Op het schiereiland Kertsj herhaalde de vijand ook gisteren zijn massale aanvallen, die door pantserwagens werden onder steund. Zij mislukten door den dapperen afweer van de Duitsch Roemeensche troepen. De -bolsjewisten leiden zware, bloedige ver liezen en verloren 48 pantserwagens. Zoodoende werden in de laatste drie dagen in dezen sector van het front in totaal 136 vijandelijke pantserwagens vernietigd. Op andere plaatsen van het Oostelijke' front werden vijande lijke aanvallen tijdens een hevigen sneeuwstorm na zware ge vechten afgeslagen. Sterke formaties gevechts- en jachtvliegtuigen ondersteunden in voortdurende aanvallen de gevechten te land, en vernietigden 45 vijandelijke vliegtuigen. Een eigen vliegtuig, ging verloren. Bij den afweer van sterke, wekenlang herhaalde aanvallen van den vijand heeft de 134ste Saksische divisie infan terie zich bijzonder onderscheiden. Aan de Moermankust werden een groot transportschip in brand geschoten ^n de haven- en spoorwegwerken in Moermansk met succes gebombardeerd. In Noord-Afrilca werden vijandelijke verkenningsstrijdkrachten, teruggeworpen. Een Britsch vliegveld in het Egyptische kustgebied, alsmede militaire instanties in Tobroek werden succesvol gebom bardeerd. Bij luchtaanvallen op vijandelijke autocolonnes in het Oostelijk,gebied van Cyrenaica werden verscheidene voertuigen J.n brand geschoten. Op Malta vielen Duitsche gevechts- en jachtvliegtuigen overdag en 's nachts Britsche vliegvelden en Kichtafweerstellingen, als mede de militaire installaties van La Valetta aan. i Motortorpedobooten vielen in het Kanaal een Britsche formatie torpedojagers aan en torpedeerden een torpedojager, die na twee hevige ontploffingen in de golven verdween. In een ander gevecht werd een Britsche kanonneerboot zoo zwaar getroffen,- dat aange nomen kan worden dat ook deze verloren is gegaan. Een eigerK motortorpedoboot werd zwaar""beschadigd en ging nadat de gevech ten waren afgeloopen, bij het wegsleenen ten onder. In het centrale gedeeite van den Atlantischen Oceaan heeft een Duitsch gevechtsvliegtuig een Britsch koopvaardijschip van 2.000 ton tot zinken gebracht. Bij de gevechten van 13 Maart heeft opperwachtmeester Schroe- del, stukscommandant van een afdeeling stormgeschut, acht vijan delijke pantserwagens, waaronder drie zware, stukgeschoten. Nog geen aanwijzing van de ware oorlogsmisdadigers BERLIJN, 16 Maart (DNB.) Frankrijk biedt de wereld met het proces van Riom een zeldzaam schouwspel, zoo luidt de unanieme verklaring in de Duitsche pers. De Voelkischer Beobachter schrijft hierover het volgende: Reeds het verloop van het proces totdusver doet duidelijk uit komen, dat de regeering te Vichy de bekllagden niet, zooals men had kunnen verwachten, beschuldigt omdat zij Duitschland den oorlog hebben verklaard en zoodoende het Fransche volk op misdadige wijze in dezen oorlog hebben gestort, doch omdat Daladier c.s. den oor log tegen Duitschland niet met de vereischte omzichtigheid en ener gie hebben voorbereid en gevoerd. Hoe ver het reeds fhet het comedie- spel tijdens dit proces gekomen is, blijkt uit de laatste zitting. Tegen het einde van deze zitting kon de oorlogsbrandstichter Daladifer zich veroorloven van de beklaagden bank uit op onbeschaamde wijze de Duitsche weermacht te kleinee ren. Ook bij de bewapening in Duitschland, zoo durfde deze ont maskerde, rampzalige politicus te beweren, zijn ernstige fouten ge maakt Men gelooft in een gekken huis vet-plaatst te zijn, wanneer men uit de gerechtszaal dergelijke uitlatingen van de beklaagde hoort Het is reeds sinds lang bekend, dat Daladier reeds voor het uitbreken van den oorlog stelselmatig door de Joodsche publicaties de Duit sche weermacht liet kleirieeren en het sprookje liet verspreiden, dat men de Duitsche pantserwagens zelfs met lansen kon doorboren. De wetenschap, dat de Duitsche weer macht met deze pantserwagens de Poolsche legers bliksemsnel vernie tigde, en het iederen Franschman maar al te goed bekende harde feit, dat dezelfde Duitsche pantserlegers een half jaar later Frankrijk bin nen zes weken onder de voet lie pen, past heel slecht in de dom- drieste verdedigingslogica van de zen bankroutier. Nog niets geleerd. Eén ding moest Daladier uit het verloop van den oorlog tot dusver hebben moeten leeren, n.1. dat wij iederen keer juist die tanks bezaten, die wij noodig had den om onze vijanden te verslaan en dat zal ook in de toekomst niet anders zijn. Op de hernieuwde vraag, of Frankrijk op 3 September 1939 den oorlog kon verklaren en op 10 Mei 1940 het hoofd kon bie den aan het offensief, riep Daladier met een van opwinding rood hoofd in de gerechtszaal: „Ik zeg, ja, ja, ja. Frankrijk mocht niet overwon nen worden. Heeft zich ooit een schuldige aan de ineenstorting van een geheel volk met een brutaler cynisme verdedigd, zoo vraagt de Völkischer Beobachter, dan Daladier het doet tegenover het Fransche volk? Zoo wordt in Riom een proces gevoerd, waarvan de wereld verwachtte, dat eindelijk eens de ware oorlogsmisdadigers en oorlogs aanstichters door een bedrogen volk ter verantwoording zou- den worden geroepen. Welke conclusie moet men hier uit trekken, wanneer een regeering een dergelijke procesvoering wil en zoodoende duldt, dat de schuld op de schouders van het Fransche volk wordt afgewenteld. Geeft een dergelijke regeering hiermede niet te kennen, dat zij zelf mede schul dig is aan datgene, waarvan de oorlogsmisdadigers Daladier c.S. zich zoo ver van probeeren te hou den? Het antwoord hierop laten wij aan het Fransche volk over. In de Ned. Staatscourant is op genomen een besluit van den Secr.- gen. van het dep van Opvoeding, Wetenschap en Kuituurbescher ming, waarbij wordt bepaald, dat in het geheele rijk niet zullen be- hooren tot de beschermde vogels in den zin der Vogelwet 1936: a. gedurende het tijdvak vajj 1 April 1942 tot en met 31-December 1942: de schollevaar, de houtduif, de ekster, de Vlaamsche gaai en de bonte kraai; b. gedurende het tijdvak van 1 Augustus 1942 tot en met 31 Dec. 1942: de blauwe reiger, de sper wer, de zilvermeeuw, de kok meeuw en de mantelmeeuw; c. gedurende het tijdvak van 1 Juni 1942 tot en met 31 October 1942: de spreeuw. Patrouille aan het Oostfront De Nederlandsche vrijwilligers staan schouder aan schouder met de man nen der Watten SS in den strijd tegen het bolsjewisme. SS-P.K. Grosman - Vrijw. Leg. Nederland. Fellinga-Pax Holl. m. Terwijl een bewoner van de Marconistraat te Hilversum gisteren met zijn zoontje in een café vertoefde, werd zijn fiets gestolen. Een onderzoek in de omgeving leverdé aan vankelijk niets op, maar een uurtje later zag het 13-jarige zoontje van den bestolene in de Kampstraat een man loo- pen, die eenige rijwielbanden bij zich droeg. Hij keek nog eens goed en zag toen, dat het vader's banden waren. Zonder nutteloos alarm te maken volg de de jongen den diëf door het drukke stadsgéwbel, bleef hem als een jeugdige detective ook in de buitenwijk „over het spoor" op veiligen afstand vol gen en noteerde het nummer van huis van de v. d. Sande Bakhuyzenstraat, waar de man binnenging. Toen snelde hij naar de politie om te waar schuwen. Eenige rechercheurs begaven zich ijlings naar het aangegeven adres, waar de man kon worden gearresteerd. De dief heeft bekend en is in gesloten. De vader van den de- tective-in-den-dop krijgt zijn gestolen fiets en de banden te rug. Da Secr.-Gen. van het Dep. van Landbouw en Visscherij maakt be kend, dat in alle gemeenten be paalde détaillisten zijn aangewezen, die zoodanig met eieren worden be voorraad, dat zij regelmatig in da gelegenheid zijn te leveren tegen, afgifte van rantsoenbonnen. De na men en adressen van deze détaillis ten zijn verkrijgbaar bij de plaatse lijke distributiediensten. De aandacht wordt er voorts op gevestigd, dat eieren, welke niet van een door de Nederlandsche Cen trale voor eieren en pluimvee vast gesteld merkteeken (stempel) zijni voorzien, buiten de distributie val- ien en derhalve zonder bon verkrijg baar zijn. Hieronder vallen kippen en eendeneieren afkomstig van pro ducenten, die geen krachtvoer krij gen toegewezen en een eventueel overschot aan kippen- en eenden eieren afkomstig van producenten, die dit krachtvoer wel toegewezen krijgen. 's-GRAVENHAGE, 16 Maart. Bij besluiten van den Comm.-gen. voor Bestuur en Justitie is ontslag verleend aan: jhr. mr. F. H. van Kinschot als burgèmeester van de gemeente Alkmaar; mr. C. A. Prinsen als burgemeester der ge meente Roosendaal c a. en H. M. Oldenhof als burgemeester der gemeente Kampen. Bij besluit van den Comm.-gen. voor Bestuur en Justitie is aan mr. dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot op zijn verzoek ontslag verleend als burgemeester der gemeente Adorp. Maan op 8.14 25 Mrl K.K. 1 Apr V.M. Maan vanavond om onder tot morgenochtend L.K.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 1