HOLLANDS r- Verduister SCHOONHEID TUSSCHEN FOLIANTEN DAGBLAD VOOR BEKENDMAKING Uitbreiding van het Driemogendhedenpact? HELDERSCHE COURANT VAN 1873 SCHAGER COURANT VAN 1855 WAARIN OPGENOMEN 86ste JAARGANG No. 11753 DONDERDAG 19 MAART 1942 v.m. 7.45 uur n.m. Rittenboek voor personenauto's Bij den burgemeester-kunstenaar van Grootebroek Defensieve krijg in Australië verwacht Duifschland strijdt voor Europa Vijandelijke aanvallen zonder succes Buiteolandsche kringen te Berlijn verdiepen zich in gissingen Oproep van Goering aan de boeren Uitg.: N.V. Uitg. Mij. Hollands Noorderkwartier Hoofdredacteur: A. R. Jonker, Schagen. Redactie- en Administratiebnreanz: SCHAGEN, Laan 201. Tel. 444 (2 lijnen). DEN HELDER, Koningstr. 78, Tel. 2345 (2 lijnen) ALKMAAR, Langestraat 97, Tel 3332. BERLIJN 18 Maart. De A.N.P.- correspondent meldt: De benoeming van maarschalk Mac Arthur tot opperbevelhebber der gezamenlijke geallieerde strijd krachten in den Zuid-Westelijken Pacific laat het trekken van ver schillende conclusies toe, zoo meent men hier in deskundige kringen. Vooreerst en voornamelijk wel de ze, dat het dus in Australië alweer om een defensieven krijg zal gaan, vermits. Mac'Arthur zieh vooral naam gemaakt heeft door zijn ver dediging van het schiereiland Bataan bij Manilla, Het roepen om een offensief in Angelsaksische kringen heeft dus geen gehoor ge vonden. Te oordeelen naar het po tentieel van Australië en daarte genover de aanvalsterkte der Ja panners, blijft den Aussies ook niet veel anders over, meent men en Mac Arthurs' lot zal wel zijn om alweer ergens op het Australische continent een klein plekje te ver dedigen, gelijk dat óp Luzon is ge beurd. Voor do laatste collecte een dnbbele gift WINTERHULP 20 en 21 Maart. MaanMaan op vanavond om onder 9.02 c/v 22.43 25 Mrt. 1^.50 Ulir 8 Apr E.K. fot morgenochtend L.K. 1 Apr tm A c 15 Apr AANMELDING VAN PERSONEN AUTO'S DOOR RIJKSDUITSCHERS VERPLICHT. De hoogere s.s. und Polizeiiilhrer maakt bekend: Voor den len April 1942 moeten in de bezette Nederlandsche gebie den alle personenauto's, die een rijks-Duitsch kenteeken dragen en alle personenauto's, die weliswaar een Nederlandsch kenteeken dra gen, doch zich na den 14en Mei 1940 in het bezit van Rijksduit- schers bevinden, aangegeven wor den. De aangifte dient voor den len April 1942 te geschieden bij den voor de woonplaats (in de bezette Nederlandsche gebieden) van den tot aangifte verplichten persoon bevoegden politie-officier bij den gevolmachtigde van den rijkscommissaris. Bij de aangifte dient een gereed liggend formu lier te worden ingevuld, dat tege lijkertijd het verzoek tot uitrei king van een kenteeken voor de bezette Nederlandsche gebieden en het verzoek tot verder gebruik be vat. Ook voor wagens met gas- generatoren. Met ingang van 1 April 1942 wordt het bijhouden van een rittenboek voor alle houders van rijvergunnin gen, uitgereikt voor personenauto's, geen taxi's of huurauto's zijnde, voorzien van een Nederlandsch nummerbord verplicht gesteld. Deze rittenboekjes bevatten 25 genummerde kaarten in tweevoud, waarop voor eiken rit afzonderlijk verschillende gegevens behooren te worden ingevuld. Dit invullen dient dadelijk na het beëindigen van iederen rit te geschieden, zoodat bij controle steeds de voorlaatste rit is ingeschreven. Bij nalatigheid stelt men zich aan geheele of gedeeltelij ke intrekking van de brandstoftoe wijzing of van de rijvergunning bloot. De gebruikers van rittenboekjes, geen ambtenaren zijnde, moeten de origineelen der ingevulde ritten- kaarten maandelijks bij hun aan vragen om motorbrandstof aan den betrokken rijksinspecteur van het verkeer inzenden. De duplicaten blijven in het boek je, hetwelk steeds in de auto aan wezig moet zijn en op verzoek, van den controleerenden ambtenaar ge toond behoort te worden. De verplichting tot inschrijving van iederen afzonderlijken rit geldt niet voor hen, die in de nor male uitoefening van hun beroep ritten binnen de bebouwde kom eener gemeente of aansluitende bebouwingen moeten uitvoeren. Houders van personenwagens, welke voorzien zijn van persgas- of generatorinstallaties, worde er op merkzaam op gemaakt, dat het bo venstaande ook op hen van toepas sing is. Slechts vertrouwelijke me- dedeellngen van het Roode Kruis. Het hoofdbestuur van het Neder landsche Roode Kruis deelt mede: Ten einde zooveel mogelijk de bestaande ongerustheid weg te ne men, welke blijkt uit denstroom van telefonische en schriftelijke verzoeken om inlichtingen omtrent de verwanten in Indië, militairen zoowel als burgers, welke bij de Roode Kruis Bureaux binnenko men, wordt er hierbij de aandacht van betrokkenen op gevestigd, dat ieder bericht omtrent overlijden of vermissing van Nederlandsche mi litairen of burgers in Indië onver wijld door het Roode Kruis de naas te familie wordt medegedeeld, zoo als tot dusver gebruikelijk. Dit ge schiedt nimmer telefonisch en even min rechtstreeks per post. De ont vangst van een brief van het Roo de Kruis behoeft dus nooit aanlei ding te zijn voor directe ernstige ongerustheid. Voorts wordt er met nadruk op gewezen, dat de verlieslijsten, juist op grond van den hierboven aan gegeven gang van zaken niet ge publiceerd worden en evenmin ter inzage liggen. Zwaar Duitsch infanteriegeschut wordt geladen bij de beschieting der Sovjetstellingen In den midden- sector van het Oostfront. (Orbis-Holl.-P.K. Schambortzky Pax Holland m) Berlijn over de positie van generaal Mac Arthur. EEN RAADHUIS DAT TOT KUNSTTEMPEL WERD. (Van onzen specialen verslaggever.) XJ ET Is niet de schuld van den x x burgemeester, dat het grootste deel van de huisjes langs die ééne lange Grootebroeker straat zoo lee- lijk zijn dat de nette vitrages stijf jes voor de ruiten prijken, dat er een bierhuis staat waaraan de eige naar den weidschen naam van „Café du Sport" heeft gegeven Het is niet de schuld van den bur gemeester dat klaarblijkelijk nooit anders dan door bedachtzame lie den, bedachtzame stapjes worden gegeven op de keurige paadjes naar de woningen, waarvan dé klinkers bedachtzaam in rechte rijtjes zijn neergevleid. Die Grootebroeker pastoor moet wel precies in de roos hebben ge mikt, toen hij eens zei, dat zijn parochianen zóóveel Eerstelingen en Andijker Muizen hebben gedol ven, dat zij dus zóó vaak met hun neus op den grond hebben gelegen, dat ze niet meer zien dat er ook nog wat Anders bestaat dan kaars rechte aardappel voren en soppige greppels daartussohen. Men kan zich dus ook te verwant met den bodem voelen A LS 't aan dien burgemeester lag, zouden wij zoo zeggen, dan was er vandaag den dag in Groote broek meer plezierigs te zien dan nu het geval is. Dan zou hier een boom zijn gekapt, omdat het groen niet kleurde bij het blauw van de dakpannen, daar een boom zijn bij gezet om de Al te vlakke horizonlijn te breken. Uit deze mooie ouwe hoerenka mer zouden de Old Finish cra- peauds en stoelen zijn weggesleept om er soliedé boerenstoelen, schoon van lijn en vorm neer te zetten, en gene zeugenboet zou nu precies niet worden gesloopt omdat wan neer de eenden er rondscharrelen in het nabije slootje de sfeer zoo veel beter is, als t' ding er bij blijft 6 taan. Burgemeester J. A. Schrijnder is namelijk dezelfde als Jo Schrijnder de schilder. De man, die er met ezel en palet op uittrekt, wegduikt in een rietschoot van de Groote broeker Weel en de vogelen des valds in schoone kleuren maalt. Jo Schrijnder laat in zijn riet bosch, alleen met de Natuur den wind door zijn haren waaien en dan komt burgemeester Schrijnder in het raadhuis terug, opgefrischt én vol nieuwe plannen tot heil der gemeente. Hij is juist voor de vierde maal beëedigd, het is genoeg bekend in de hoogere regionen, dat het kun stenaarschap van Jo Schrijnder aan de werkzaamheid van burgemeester Schrijnder niets te kort doet. En als nu die Grootebroekers maar wat minder Lutjebroeks wa ren ingesteld zou het belangrijke Streeker dorp een centrum van volksche kunst kunnen zijn, zou de folklore weer' kunnen opbloeien, zouden de Grootebroekers in een ta ling meer zien dan een vliegend vet boutje en in een kievit meer dan een fabriek van dure spikkel eieren in het prille voorjaar. Dat is nu eenmaal zoo niet, ze vinden het „verlegen aordig" dat de „burrie" zoo teekent en ze heb- heb de feest-programma's van zijn hand, hoewel af en toe misschien wat „raor", toch „eenig" gevonden, maar dat in hun omgeving een be genadigd kunstenaar werkt, die hun heel veel heeft geschonken en nog dagelijks schenkt daar hebben ze geen weet van, de braven. Burgemeester Schrijnder heeft daar volkomen vrede mee gekregen en de dorpsgemeenschap heeft nog wel zóóveel goede eigenschappen Al kunt u nog zoo goed fietsen, toch mag u niet onder het rijder^ het stuur met beide handen los laten of de voeten van de trappers nemen! Ar. 22 Wegenverkeersrege ling. (Polygooa-Seym) Burgemeester Schrijnder, ar- tist, van 't zelfgeteekend brief hoofd op het ambtelijk postpa pier tot de verfraaiende verf- strepen op zijn radio-luidspre ker in zijn huiskamer, om met een: kleine variant op den Dré te spreken: een zwarte toove- néér. Een vreemde vogel in ons Westfriesche land, uit Gelre neergestreken, maar zóó vast genesteld, dat hem het wegvlie gen zwaar zal vallen. Dienaar van de gemeenschap eri dienaar van de kunst. Een gelukkige kerell Een der werken van den burge meester-kunstschilder: De Tnbalst Rep.: KuiperGroot 41000 BRT. ONDER DE AME- RIKAANSCHE KUST TOT ZINKEN GEBJRACHT. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 18 Maart. Het op perbevel van de weermacht maakt bekend:- „Op het schiereiland Kertsj werden nieuwe vijandelijke aanvallen deels afgeslagen, deels bij de voorbereiding door artillerievuur en bestrijding vanuit de lucht verijdeld. Aan het overige gedeelte van het Oostelijke front viel de vijand ook gisteren op enkele plaat sen met vrij sterke strijdkrach ten zonder succes aan. In de periode van 15 tot 17 Maart verloor de vijand aan het Oostelijke front in totaal 131 pantserwagens. De bolsje wistische luchtstrijdkrachten verloren gisteren 89 vliegtui gen, waarvan 56 in luchtge vechten. Een eigen vliegtuig wordt vermist. Aanvallen overdag en 's nachts op Malta van Duitsche ge- veohtsvliegers veroorzaakten groote branden en hevige ont ploffingen in vliegveldinstalla ties en havenwerken. ïn de Middellandsche Zee viel een Duitsche duikboot ten Oos ten van Tobroek een krachtig beschermd convooi aan en bracht een tankschip van 8000 brt. tot zinken. Aan de Ameri- kaansche kust brachten Duit sche duikbooten vijf vijandelij ke koopvaardijschepen met een gezamenlijken inihoud vg|n 41.000 brt. en een kustwacht schip van de Amerikaansche marine tot zinken. Hierbij heeft de duikboot onder bevel van luitenant-ter-zee 1ste klasse Rostin zich bijzonder onder scheiden. Een enkel Britsch vliegtuig heeft overdag onder bescher ming van de laaghangende wolken een militair nutteloo- zen aanval op West-Duitsch gebied gedaan. NATION AAL-SOCIALISTISCH AMBTENARENKORPS OPGE- RICHT. •let hoofd van de afdeeling be stuurszaken, van het hoofdkwartier der N.S.B. deelt mede, dat de leider der Ï4.S.B. het besluit heeft geno men tot de oprichting van een na- tionaal-socialistisch ambtenaren korps. Tot leider van het korps natio naal socialistische ambtenaren is benoemd de burgemeester van Delft. F. W. van Vloten. dat ook de artist Jo Schrijnder zich er deel van voelt. Waar hij heer en meester is, in het raadhuis, heeft hij bewezen dat stugge zakelijkheid van een ambts huis getemperd kan worden door speelsche wisseling van boog en rechthoek en overal doorgevoerd glas in lood, zonder dat soliditeit en practische waarde worden aan getast. Het is het vierde raadhuis. Er is er een geboutvd in 1393, in 1570, in 1758 en in 1930. Hoe de vroegere ge bouwen er hebben uitgezien weten wij niet, het gebouw dat er thans staat en waarvan de burgemeester- artist de ontwerpen maakte voor glas en lood en meubilair vervaar digde en 't mozaïek en beeldhouw werk voor zijn rekening nam, heeft een cachet van schoonheid en har monie. w \K7ANNEFR de ooievaar over het *T huis heeft gevlogen en 'n bo reling zich gemeld, bakt de bakker warme bollen ter verhooging van de feestvreugde in het gezegende gezin. Bij de acte van huwelijk plegen de duiven, te koeren. Wanneer de schaduw over het huis ligt,"de zwarte kraaien rond dein schoorsteen vliegen/ wanneer een doode zal worden uitgedragen, dan zet de Roomsche Grootebroeker een zwart kruis op zijn damhek. De vogelsymboliek, ooievaar, dui- venpaar en kraaien en de fol klore van den bakker met zijn bollen en het zwarte kruis is ver werkt in de glas- en loodramen van de secretarie. In de fraaie burgemeesterskamer zijn in triptiek de gewenschte bur gemeesterlij ke deugden, kracht, trouw en energie uitgebeeld als leeuw, hond en eekhoorn. Natuur lijk zetelde de wijsheid ip de vroe gere raadzaal, het uilmotief vindt men terug op de gebeeldhouwde 'stijlen der rustbanken in de hallen. De heer Jo Schrijnder. (Familiefoto.) Den vroeden vaderen heeft de bur gemeester met gulle hand nog meer deugden toegekend: de vogelsym boliek in het glas en lood in de pui toonen de valk (ridderlijkheid), de pelikaan (waakzaamheid), specht (arbeidzaamheid) efi ook de ekster (welsprekendheid In de eiken lambrizeering van de raadzaal zijn uitgebeiteld de karak teristieke koppen der oude Westfrie zen,' en verwonderd blikken de voorgangers van burgemeester Schrijnders vanuit hun lijsten neer op alles wat tot stand kwam en zij wel nooit hadden kunnen droo- men. Tien van zijn beste doeken schonk Jo Schrijnder aan de gemeente, groote forsohe stukken. Er zijn na- tuurtafereelen bij, een prachtige oude Westfriesche vrouw, een forschgestreken studie van een tu- baist en een schilderij van den bouw van het raadhuis, dat met zijn drie plans Breugheliaansch aandoet. Wilhelmstrasse zwijgt BERLIJN, 18 Maart. De ANP- correspondent meldt: op vragen naar de juistheid van geruchten over een binnenkort te verwachten uitbreiding van het Driemogend hedenpact" waarmee de toetre ding van een of meer staten-leden bedoeld is werd van bevoegde zijde geantwoord, dat men niet zou weten, waarop deze geruchten slaan. Daarom kon men ook geen standpunt ten aanzien dier geruch ten formuleeren. Van dezelfde zijde weigert men zich uit te laten over geruchten in zake een aanstaand bezoek aan Berlijn van hooge Bulgaarsche per soonlijkheden. In het algemeen doen hier in buitenlandsche kringen ver wachtingen betreffende een ver hoogde diplomatieke activiteit veel van zich spreken en men gebruikt daarbij veel het woord „diplomatiek offensief". Van bevoegde zijde werd in dit ver band verklaard, dat het ken merk van een offensief steeds de uiterste geheimhouding is, zoodat men moeilijk kan ver wachten, dat men van Duitsche zijde van te voren mededeelin- gen hierover aan de pers ver strekt. Turkije? Vorschingen in de richting van Turkije leverden geen succes op. Slerhts kon men omtrent Edens beweerde voornemen eener reis naar Turkije vernemen, dat men sinds de, eerste berichten daarover niets meer gehoord heeft. Men ziet hier ook geen aanleiding voor zulk een reis, noch eenige hoop op suc ces voor Engeland, Misschien zou de Britsche minister gaarne het komende proces inzake den aan slag op von Papen bijwonen, ver klaarde men lachend. Wat dit incident betreft, zoo deelde men heden mede, dat de Duitsche rijskregeering thans het materiaal van het vooronderzoek ontvangen heeft. Van het trekken eener conclusie daaruit is voor de Duitsche rijksregeering geen spra ke, dat is de taak der Turksche overheid. Men twijfelt er hier niet aan. dat de uitkomst daarvan weinig aangenaam voor de Engelsch-Bol- sjewistische aanstichters zal we zen. De bomaanval op het stadje Milas heeft intusschen de stem ming tegen Engeland in Turkije nog slechter gemaakt. Volgens de laatste berichten heeft men in Lon den, gezien het overstelpende over tuigingsmateriaal, de schuld aan dezen luchtaanval niet langer meer kunnen en durven loochenen. SCHIP MET TARWE GEZONKEN. Gistermorgen is, tengevolge van de mist, het schip Anovo, schipper Boersma, en afkomstig van Wor- merveer, op den berm van den Bu- renpolder bij Ierseke geloopen en gezonken. De geheele lading tarwe (151 ton) is verlorep gegaan. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. BERLIJN, 18 Maart (DNB.) Rijksmaarschalk Hermann Goe ring heeft heden in een oproep tot de Duitsche boeren, hun namens 't geheele Duitsche volk zijn dank uitgesproken voor de geweldige volbrachte prestatie ter waarbor ging van de voedselpositie. Voorts riep de minister het boerenvolk op tot onvermoeiden arbeid, om dit jaar nog grootere prestaties te vol brengen. In de dringende behoefte aan arbeidskrachten voor den land bouw zal voorzien worden door het betrekken van bruikbare hulparbei ders uit de bezette gebieden in het Oosten en door het inschakelen van vreemdelingen en krijgsgevangenen Uw arbeid, .aldus minister Goe ring, is even belangrijk voor de be- sslissing van den oorlog als de strijd en overwinning van den Duitschen soldaat ginds tegenover den vijand. Vervult derhalve uw taak met volle toewijding en den grootsten ijver, opdat ook voor de toekomst de voe ding van het Duitsche volk gewaar borgd is.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 1