Stadsnieuws Agent Klap betrapt 11-voudige fietsendief KLEIN IQURNAAL Taenemsude oiitevieMeiil AastnS éis Marktberichten Dader legt bekentenis af Fietsen werden in Maassluis en Naaldwijk verkocht De winter van 90 Gevaarlijk individu gearresteerd .jemn AKKERTJE Dc bewoners van de bunkers N.S.B*-Filmavond in Rialto INGEZONDEN Arrondissementsrechtbank te Alkmaar Hongarije vecht voor Hongarije DE SCHAGER MARKT weer de proppen komr n met van '90, de .vinter, waarover wij nu al een generatie lang gewagen hooren. Die winter van '90...! Wij, die dit schrijven, hebben hem niet beleefd. Wij kennen alleen de verhalen van de karren op het ijs en de bevroren menschen. 't Schijnt heel erg geweest te Zijn. De verhalen daarover nemen mei het jaar hevigheid toe en men kan niet anders concludeeren dan da deze winter de record-winter ge weest is van de laatste eeuw. Is dat wel zoo...? Was deze winter niet nog een graadje erger? Hebben wij inde' zen winter, met al zijn extra-ontbee ringen, niet meer moeten door staan Wordt de winter van '90 mei lichtelijk overdreven? Ik ben er zeker van dat zij, die hem meemaakten, in edele veron - waardiging zullen zeggen: hij was erger! En daarom ga ik het eens nazien ln de weerberichten van toen. Ik wil er namelijk haring of kui vai. hebben. "°g Zu,k een voortreffe lijk rechercheur zijn en nog zoo'n voortvarend politieman, er is een factor waar men, speciaal bii dit werk, niet buiten kan. Dat is de fac tor die „geluk" heet. Dat dit geluk dezer dagen in op- tima forma gereserveerd bleek te snjp voor agent Klap van ons politie- korps en dat deze daardoor een bii- ster besten slag kon slaan, zal men ervaren in het ondervolgend relaas. Klap reed enkele dagén geleden in zijn motor-met-zijspan over de West gracht, met de bedoeling even naar zijn woning te gaan. Bij het pas- seeren van de woning van dr. Loes- berg op genoemde gracht werd zijn aandacht plotseling getrokken door een persoon, dragende een schip perspet, die op min of meer ver dachte wijze met een fiets voor het huis staande, bezig was. Klap reed door, sloeg een hoek om, maar besloot den man nog even ln het vizier te houden. De laatste die den agent gezien had, nam eerst den schijn aan alsof hij doorliep, doch nauwelijks was de motor uit het gezicht verdwenen, of hij begaf Zich weer terug naar het onbeheerd j staande rijwiel. 1 Klap, die een en ander van achter een hoekje gadegeslagen had, be greep nu, dat er hier geen sprake meer was van zuivere koffie en be sloot de vervolging in te zetten. Hij' moest echter kiezen tusschen Bier straat, Vlamingstraat, Spoorstraat Westgracht, Molenstraat en Ver lengde Molenstraat. Na hier. en daar gezocht te heb ben, vond hij het spoor van den man terug en hij was zoo fortuinlijk dezen aan te houden op de Loodsgracht. Het eerste wat hij deed was vra gen naar het persoonsbewijs, opdat, mocht de man alsnog een poging tot ontvluchten wagen, zijn anteceden ten bekend zouden zijn. Dit onder het voorwendsel van gewone controle uit te oefenen. De verdachte bleek zoo mak als een lam te blijven, zoo dat het geen moeite kostte hem vei lig en wel op het Bureau af te leve ren. Aldaar was het de recherche, in personen van de heeren Wortel en Beukers en onder leiding van in specteur Schipper, die de zaaak ter stond ter hand nam. Het bleek, dat men te doen had met iemand, een zekeren W., die sedert eenige maanden in Den Hel der woont, doch afkomstig is uit Maassluis. Hij woonde thans in de Paardenstraat. Het onderzoek bracht voorts aan het licht, dat er in de wo ning in de Paardenstraat nog verscheidene fietsen aanwezig waren, kennelijk eveneens van diefstal afkomstig. Lang duurde het of hij viel door de mand en gaf toe zich aan tal van rijwiel diefstallen in Den Helder schul dig gemaakt te hebben, na eerst, zooals gewoonlijk, beweerd te hebben, dat het „de eerste keer" was. We mogen aannemen, dat de win ter voorbij is. We mogen aannemen dat thans het einde daar is van de eindelooze dagen van strenge vorst, van de dagen van beijsde straten, van dik- berijpte-boomen, van gestolde grachten en slooten en van bevroren teenen en ooren en wat dies meer zij. 't Was me een winter... Niets interesseerde ons meer dan de thermometer. Niets dan de hoogte (beter gezegd laagte!) van het kwik ln de glazen buis. En hoevele dagen niet hebben w>j verzocht: hoe lang nog? De lente is bezig zich baan te bre ken. Het is nog wel niet je-dat, maar aan alles is te bespeuren dat ze ko mend is Je hoort het aan de eerste vogelmuziek, die 's ochtends heel vroeg en 's avonds laat klinkt. Je ruikt het aan de aarde, die open ligt te rooken en te dampen en je voelt he1- in de klamme nevels, die dagenlang de wereld in een pluizige deken van wit en grijs hullen. Later, als d„ annalen van dezen winter geschrev 1 worden, zullen wij elkaar aanzien en zeggen: 't was me de winter wel! En dan zullen er zonder twijfel ouden-van-dagen op de h u n winter Elf diefstallen zjjn Inmid dels bekend. De man bleek een voorliefde te bezitten voor bijzonder mooie fietsen, zoodat het als een ver heugend feit aangemerkt kan worden voor de desbetreffende eigenaars, die thans hun vehi kels weer, voorzoover mogelijk, terug zullen krjjgen. De man ging doorgaans slim te werk. Zoodra hij een fiets achter overgedrukt had, zette hij deze op den trein met bestemming Naald- wijk of Maassluis. Hier bevonden zich de handlangers, die er wel raad mee wisten. Meegedeeld kan wor den, dat- inmiddels ook reeds in Naaldwijk een arrestatie verricht kon worden. Wij hopen t.z.t. nog nadere bijzon derheden omtrent deze verheugende arrestatie te kunnen berichten. Hieraan kan nog worden toege voegd, dat ook de juffrouw, wier rij wiel voor het huis van dokter Loes- berg stond, ongetwijfeld verheugd zal zijn over dezen gang van. zaken. Het was een zich nog in uitsteken den staat bevindende fiets, die zij niet kon missen, aangezien zij vrij wel niet loopen kan. Daar zij in Ju- lianadorp woont, was zij verplicht geweest de bus te nemen. Tenslotte nog een bijzon derheid: deze ontmaskering kon plaats vinden dank zij het feit, dat agent Klap de oogen niet in den zak blijkt te hebben, doch zich er terdege rekenschap van geeft wat er in zijn buurt plaatsvindt. Daarvoor past hier een woord van waar deering. Dat dit buitenkansje Klap echter in den schoot viel, juist op zjjn verjaardag dat is zeker in niet mindere mate het vermelden waard! Dank zij rechercheur Van Tol zedenmisdrijf Schuldig aan en diefstal. Het zijn drukke dagen voor ons politiekorps, de-.e week, doch tevens dagen, waaroj blijkt dat er hard gewerkt wordt en dat men terdege het mes zet in toestanden, die zoo spoedig mogelijk den kop ingedrukt dienen te v/o-d^n. Hoe men soms door combinatie van gegevens tot een gelukkig resul taat kan komen, bewijst onder staand geval, dat zich dezer dagen afgespeeld heeft. De vorigt week begaf een 12-jarig meisje zich naar een winkel in de Schagenstraat, teneinde aldaar voor haar moeder diverse inkoopen te doen. Het meisje had bij zich 30 gulden en wel in den vcrm van 3 bankbiljetten van 10 gulden. Bij het betalen met een dezer 3 biljetten legde zij de beide andere even op den toonbank en vei gat die mee te nemen. Terstond echter daarna be merkte zij haar vergissing en begaf zich naar den winkel terug. Daar bleek, dat er van beide biljet-ten geen spoor meer te vinden was. Er was, tegelijk met het meisje, een andere persoon in den winkel ge weest en hiervan was het signale ment bekend. Dit werd doorgegeven aan de recherche, die aan het werk toog teneinie licht in deze affaire te brengen. Aanvankelijk bleek dit een vrij hopelo s karwei. Enkele dagen later nu ontdekte rechercheur Van Tol in een steegje achter de Kerkgracht een tweetal personen, die, naar het oordeel van Van Tol, lichtelijk verdacht deden. Hij ging op onderzoek uit t kwam tot de ontdekking, dat men bezig was een fiets te verkoopen. Deze verkoop had een vrij normaal ver loop, zoodat men beide heeren daar op niet vatten kon. Wie beschrijft echter Van Tol's verrassing, toen hij in een der twee het signalement her kende van de» man, die gezocht werd in verband nmt den diefstal van het geld. De man werd gearresteerd en op het Bureau ln bewaring ge zet, waarna een langdurig ver hoor plaats vo.'d. Evenwel hjj hield vol niets met dezen dief stal te maken te hebben. Iets anders bleek intusschen wel. Evenals enkele dagen geleden werd J. de pol'tie aangifte ge daan van een ernstig zeden misdrijf, waarvan een 8-jarig meisje het slachtoffer if gewor den. Het bleek thans dat dit individu hetzelfde is als dat werd aangehouden, verdacht van den diefstal. Uiteraard komt de man niet meer op vrije voeten en zal hjj zoo spoedig mogelijk ter beschikking van de Ju stitie worden gesteld. Het betreft hier iemand, afkomstig uit Zeeland. Ook voor dit recherche-werk komt, in het bijzonder den heer Van Tol, een compliment toe. BURGERLIJKE STAND DEN HELDER van 18 Maart 1942. r Bevallen: J. L. van Eis—Veldhujj- sen z.; C. J. P. M. v. d. Vliet— Oomens, z.; W. v. Dreunen—Spoel- stra, z.; P. F. NottelmanBrinks- ma. z. Bij rug-, lende-, spier- of zenuwpijn en bij spit of rheumatiek zijn AKKERTJES weldadige pijnverlossers. Laat de AKKERTJES U daarom dadelijk er vanaf helpen. De Nederlandsche Pijnstiller Bij informatie inzake de hulp, die men wellicht zal kunnen verleenen aan de personen, die thans geen ge bruik meer kunnen maken van de militaire bunktrs, vernemen wij dat een regeling arnstaande is. O'-erleg wordt gepleegd met Bu reau Vluchtelingenzorg in Alkmaar. Zoodra hieromtrent iets naders be kend is zullen wij dit op deze plaats melden. Gisteravond vond in een vrij goed bezette Rialto-zaal een film avond van de N.S.B plaats. Er wer den verscheidene films vertoond, welke ten doel hadden een duide lijk beeld te geven van de beweging en van datgene, wat reeds tot stand gekomen is. De eerste film: „Een Nieuwe Tijd breekt aan" gaf een overzicht van de excessen, waaraan de kapitalistische wereld wel ten gronde moest gaan. Naast rijkdom en verspilling van geld en goede ren door degenen, die te rijk met aardsche goederen gezegend wa ren, zag men de' ellende van hel groote leger der armen, die in armzalige krotten vaak moesten le ven, terwijl er voor de kinderen nauwelijks te eten was, of een bed overschoot. De film toonde ons vervolgens in korte trekken hoe het wèl zou kunnen zijn. De volgende rolprent, getiteld „De Verjaardag van den Leider", toonde ons verschillende interes sante, maar toch eenvoudige voor vallen, welke op den verjaardag van Mussert, leider der beweging, plaats vonden. Als derde en laatste film voor de pauze volgde nog een „Spiegel der Beweging" - een soort journaal, waarin tal van belang wekkende dingen werden vertoond, welke in den laatsten tijd in en om de beweging plaats grepen: zooals b.v. de installatie van den burge meester van Haarlem, marschen van de WA. en de Jeugdstorm, wel ke op diverse plaatsen in den lan de werden gehouden, en diverse opnamen inzake datgene, wat door het N.V.V. tot stand wordt gebracht vooral op het gebied van „Vreugde en Arbeid". De heer Blankestein. Na een korte pauze was vervol gens het woord aan den spreker, den heer Blankestein. Spr. zeide, dat we in de zware weken die nu achter ons liggen, vooral veel ge dacht hebben aan het lot van tal- looze volksgenooten, welke hun bloedig offer in liet schoone Insu- linde brachten. Volksgenooten, die, als zoovelen bij ons in den lande, niet beseffen dat hun plaats aan onze zijde is. Wij hebben het ver trouwen dat we gesterkt uit den strijd te voorschijn zullen komen. Voor hen, die dit vertrouwen op een betere toekomst niet bezitten, moeten de verten wel donker zijn. Hier in Den Helder wonen vele strijders, die vroeger de zee op gin gen om deze haar prooi te ontwor stelen. Door verbeten te strijden, kunnen wij, onder leiding van Mussert, weer uit het moeras ra-ken, waarin wij door het toedoen van een vorige regeering gebracht zijn. Want wat te denken van een premier, die den moed had om te beweren, dat er wel een permanent werkloozenleger van pl.m. 200.000 man zou blijven. Zooiets zal een nationaal-socialis- tische gemeenschap nimmer toe staan, daarom is sfrijden met onze beweging strijden voor een betere zaak, een strijd, die werk en winst zal opleveren voor de boeren, die wereldberoemd zijn en ook in het buitenland het werk zullen kunnen leiden; werk en winst voor de tech nici, geleerden en ingenieurs die niet werkloos behoeven toe te zien, omdat het geld voor groote werken ontbreekt; werk en winst voor de kunstenaars en uitvinders, en niet in het minst van al wenk en winst voor alle arbeiders, die niet meer het dreigend spook der werkloos heid boven hun hoofden zullen zien hangen. Wie is er eigenlijk tegen de N.S. B.? zoo vroeg spr. De groote menig te is niet tegen de verbeteringen, die wij zelfs in dezen oorlogstijd hebben weten door te voeren. Zij volgen slechts blindelings een klei ne kliek, die achter de schermen stookt, maar als deze oorlog een- mbaal voorbij is. zullen wij ook de ze kleine kliek overwinnen en al len tezamen werken aan den op- bouw'van een Nieuw Europa, waar in Nederland als een vrije en onaf hankelijke staat in de rij der sa menwerkende volken zal staan. Vervolgens werd nog een „Wo- chenschau" van de Duitsche Weer macht vertoont, waarna de bijeen komst werd opgeheven. VANDALISME. Op verschillend! plaatsen heeft de jeugd aan een aantal huizen, die niet bewoond werdei-, vernielingen ge pleegd. DE GROENTENPRIJZEN. In Uw blad van Woensdag 1.1. wil een abonné van U vernemen in welke groentezaak groente gekocht kan worden tegen de vastgestelde prijzen. Dat abonné deze vraag aan Uw blad voorlegt, begrijp ik niet, want deze vraag behoort toch niet thuis bij het bureau van een cou rant, eerder aan het bestuur van de plaatselijke Ver. van Groentehande laren. Abonné beweert, dat er ner gens groente gekocht kan worden voor de vastgestelde prijzen. Dit is een grove beleediging voor die han delaren, die zich wel aan deze prij zen houden, wuar inzender zich ook onder rekent. Dat er groentehandelaren zijn, die hoogere prijzen vragen dan is toege staan, kan abonné als cliënt beter weten dan ik als handelaar. Op deze plaats zou ik abonné in overweging willen geven zijn vragen wat voorzichtiger te willen stellen, en niet een groep van de Heldersciie bevolking te beleedigen met perti nente onjuistheden. U, mijnheer de redacteur, dankend voor de door U verleende ruimte, teeken ik, Hoogachtend, K. BREGMAN, Groentenhande'aar, Smidstraat 28, Den Helder. ANNA PAULOWNA SCHOENENBEURS. Ook de Polder heeft zijn schoe- Renbeurs. een bemiddelingsbureau, dat als volgt zal werken. Een ieder die bruikbare schoe nen bezit, welke om de een of an dere reden niet meer worden gedra gen, wordt verzocht deze de vol gende week Donderdag bij de schoe nenbeurs in te leveren, te Anna Paulowna op het Gemeentehuis I politiekamer) of te Breezand in het kantoor van de bloembollen veiling. Deze schoenen worden al daar door een deskundige ge taxeerd Hij, die een paar schoenen heeft ingeleverd, ontvangt daarvoor een bon. Onder overlegging van dien bon heeft hij een week later voor rang tot het koopen van een paar schoenen bij de schoenenbeurs te gen den prijs, welke voor de schoe nen is vastgesteld. Indien zich minder voorrang-koo- pers aanmelden dan er schoenen paren beschikbaar zijn. kunnen ook zij. die geen schoenen hebben inge leverd. zich als kooper aanmelden. Opgemerkt zij nog. dat uitbeta ling van de ingeleverde schoenen eerst zal plaats vinden, nadat deze weer verkocht zijn Wie koopt, be taalt direct en zoowel bij ver- als inkoop is f0.10 voor administratie kosten verschuldigd. DAMMEN EXCELSIOR—D.O.S. Uitslagen van den wedstrijd: ExcelsiorD.O.S. II. VeenstraAnt. Huiberts 20 J. A. v. Vliet—Jac. Weijers 0—2 D. Jansen—J. J. Hoornen 20 T. Wiersma—J. J v. d. Berg 20 J. JeningaH. J. Robben 1 1 D. v. d. WallenE. Komen 20 A. Boer—C. Wit 2—0 11-3 APOLLO BIOSCOOP. Breezand. In de film „Mane ge" zijn twee der hoofdfiguren de gebroeders Arlen. die als „konin gen der lucht" hun kunsten aan de trapeze maken. Prachtig is hun sa menwerking daar hoog in den nok van het circus en toch... buiten de manege spreken ze geen woord tegen elkaar, want de oudste Tho mas, heeft het huwelijksleven van zijn broer Robert onherstelbaar be dorven. Wanneer echter een innge artiste, Maria Morell. hun weg kruist, een meisje dat door haar vader gedwongen wordt de levende ballast te zijn in het sensatienum- mer „de auto des doods", en eiken avond bewusteloos van angst; naar haar kleedkamer gedragen ntoet worden, meent Thomas een kans te zien om goed te maken, wat hij misdreven heeft. Hij zal den weg vrij maken voor het geluk van Ho- bert en Maria. Hoe zij dan tenslotte na onverwachte gebeurtenissen, als drie gelukkige menschen een nieuwe en voor de Arlen's weer suc cesrijke toekomst tegemoet gaan. is het boeiende verhaal van deze film, die niet alleen het circusleven in de manege laat zien. van dan sende paarden en wilde dieren dres- OP HEETERDAAD BETRAPT. Door de politie werd een persoon op heeterdaad betrapt op het ste len van een rijwiel. Hij wordt tevens verdacht van meerdere diefstallen van rijwielen. WACHT U VOOR DEN HOND. Een bewoner van de Oude Helder deed aangifte dat zijn zoontje door een hond was gebeten. WEGGELOOPEN. Een minderjarig meisje, dat zon der de toestemming van haar ouders was weggeloopen, is door de politie weer op transport gesteld. NIET NADER TE NOEMEN. Een man w«.rd aangehouden, die verdacht wordt, niet nader te noe men handelingen te hebben gepleegd met een klein meisje. DIEFSTALLEN. BtJ de politie werd aangifte ge daan, dat een rijwiel is gestolen. Een man we d aangehouden, die zich schuldig had gemaakt aan dief stal. suur, van halsbrekende toeren en clownerie, maar ook een kijkje „achter de schermen" geeft in het aparte wereldje der circusartisten dat evengoed zijn liefde en haat. jaloezie en vriendschap kent als de groote wereld daarbuiten. VIERINGEN ZEER ONDOORDACHTI Van het palenscherm aan de zee wering achter den zeedijk te Stroe alhier werden palen vermist. Deze waren bij den grond afgezaagd. Hierdoor was niet alleen schade ontstaan, maar tevens gevaar voor beschadiging van den dijk. Thans is proces-verbaal opgemaakt tegen .1. de J. en J. E. alhier, die ver dacht worden aan dit misdrijf schul dig te zijn. POLITIE. Verloren: een melkbus. Gevonden: een kinderwantje. Inl. bij den gem.-bode. KORGRAS BOUW GRASDROGER OPGE. DRAGEN. Julianadorp. Het bouwen van de gebouwen voor den grasdroger alhier is opgedragen aan den aan nemer P. de Graaf te .Julianadorp, die bereids met het werk is aan gevangen. INSCHRIJVING LEERLINGEN O.L. SCHOOL. De inschrijving van leerlingen voor de Gemeenteschool no. 1, Hoofd de heer J. Hendrikx, dient plaats te hebben voor 1 April a.s. Iederenwerkdag, behalve Woensdag en Zaterdag kunnen belanghebben den zich daarvoor bij het hoofd der school tusschen 11 uur en 11.30 voorm. aanmelden in de Hulp- school Belle en Teeuwen. Het ge boortebewijs der kinderen of het trouwboekje der ouders moet dnar- hij overgelegd worden. De leerlin gen moeten voor 1 Anril 1042 den leeftijd van 6 jaar hebben bereikt. BARSINGERHORNSCHE FRAUDU LEUZE SLACHTERS IN DE TARWEC-MOKKELARIJ. Het is opvallend, hoe in smokkel- affaires telkens en telkens op nieuw dezelfde namen opduiken. Enkele weken geleden maakten we melding van een fraduleuze slach terij, waarbij betrokken waren H Uitvlugt en C. Keesman. De eerste, die toen voortvluchtig was na op grond van den gezondheidstoe stand zijner vrouw op vrije voeten te zijn gesteld, werd bij die gelegen heid voor de derde maal veroor deeld wegens frauduleus slachten en kreeg 1 jaar en 3 maanden, ter wijl C. Keesman 8 maanden kreeg. Woensdag stonden deze beide broeders in de zonde weer samen voor den economisehen rechter te reeht, ditmaal wegens tarwesmok kelarij. Als derde was daarbij be trokken P. Geel te Wieringerwaard die de tarwe had geleverd. Het eerst was Keesman bij Geel gekomen, die ten slotte na lang aandringen en zeuren een mud tarwe had gekregen. Den volgen den dag verscheen daarop Uitvlugt die eveneens een mud tarwe wilde koopen. Verdachte Geel had weer bezwaren gemaakt, maar had ten slotte toegegeven, toen Uitvlugt. die op de hoogte was geweest met de transactie van den vorigen dag had gedreigd den verkoop aan Kees man te zullen aangeven, wanneer niet ook hij het een en ander kon betrekken. Uitvlugt. wiens voortvluchtig heid deslijds maar één enkele dag had geduurd, en die thans is gede tineerd. werd na de verklaring van Geel onder eede gehoord. Hij ont kende dreigementen te hebben ge bezigd en Geel. die naar de opvat ting van den Officier als teler in de eerste plaats voor straf in aan merking kwam. hoorde 6 weken tegen zich eischen. De rechter, in aanmerking nemertd. dat verdach te zeer schoorvoetend tot de transactie was overgegaan en ook geen overmatig hoge prijs had ge vraagd, maakte ervoor ditmaal nog f 100 of 30 dagen van. Uitvlugt en Keesman kwamen er minder goed af. Het verweer van den eerste, dat zijn gezin in moei lijkheden was, werd niet aanvaard gezien zijn handelwijze van voor heen, toen hij van dit argument had gebruik gemaakt om op vrije voe ten te komen en er vandoor te gaan. Beiden zagen zich veroor deeld tot 1 maand. Tenslotte werd, om met Uitvlugt schoon schip te maken, nog een tweed tarwesmokkelarij van hem behandeld. Het betrof thans 41 kg die noodig waren geweest, wijl het vorige mud in beslag was geno men. Verdachte, die zeer onder den in druk was de waterlanders sche nen er aan te pas te komen deed alles wat in zijn vermogen lag om den rechter zachtmoedig te stem men. Maar het mocht niet baten Hij zag zijn straftegoed wederom met 1 maand uitgebreid. VERDERE UITSPRAKEN. J. W. Koorn, eendenhouder te VVieringen, leverde 2000 eieren bui ten de distributie af. Er werd per ei 4 cent extra betaald. Dit „hoefde niet", zoo had verdachte tegen den kooper gezegd, maar hij had de f 80 extra toch in ontvangst genomen. De eieren kwamen in den ketting- handel en waren bij de vierde scha kel achterhaald. Vonnis f230 of 40 dagen. Rede van den minister-pre sident. BOEDAPEST, 19 Maart (D.N.B.) De Hongaarsche minister-president, Kallay, heeft vandaag in de kamer van afgevaardigden zijn aangekon digde rede gehouden. Hij zeide, dat Hongarije in dezen oorlog in de eer ste plaats voor Hongaarsche belan gen vecht. Al wordt de oorlog ook op een afstand van meer dan 1000 kilometer uitgevochten, ook de ver dediging der Hongaarsche grenzen is in het geding. De buitcnlandsche politiek, aldus de premier, is niet afhankelijk van de conjunctuur. Sedert 20 jaar wordt zij consequent gevoerd. Trouw aan zijn taak strijdt het Hongaarsche volk tegen het bolsje wistische gevaar. De buitenland- sche politiek beteekent voorts trouw en volharding aan de zijde der spilmogendheden in den ge meenschappelijke» strijd voor een rechtvaardiger orde en voor bet nieuwe Europa. Zij beteekent voorts vrede en goede verstandhouding met dé buurvolken in het Donau- bekken. „Tactloos" oordeelt de En- gelsche persl GENèVE, 19 Maart (D.N.B.) De Daily Mirror constateert, naar uit Londen vernomen wordt, toenemen de ontevredenheid der Australiërs over hun Britsche moederland. Het blad schrijft o.a.: Er dringt van Australië een luid, geërgerd ge schreeuw tot ons door. Voor men nog „nas op" kan roepen, zullen de Japanners waarschijnlijk ergens in Australië geland zijn. Met bet oog op dezen toestand, zoo vervolgt de Daily Mirror. hebben de Austra liërs'geen vertrouwen meer in het militaire hevorderingssysteem van het Bvitsrhe empire. Ze zijn niet geestdriftig over de starre formulps die „jonge domkoppen" aanmoedigt in het leger te blijven tot zij tot oude domkoppen" zijn opgegroeid en dan zeker kunnen zijn, „met toenemende versuffing veldmaar schalk te worden." ln dit opzicht, zoo merkt de Daily Mirror op, zijn de Australiërs uiterst tactloos. M. P. Koopman, den Hoorn (Texel), Een fextieldistributiekaart gekocht en deze geruild tegen kof fie en thee, f60 of 10 dagen. E. Rotgans—Koning, boven staande textielkaart ontvangen te gen afgifte van koffie en thee. f40 of 10 dagen. J. Brouwer, Oosterend, motor- benzine afgetapt uit benzinepomp. Vrijgesproken, wegens gebrek aan bewijs. Elke week wat gunstiger! De toestand in den gebruikshan- del kan van weck tot week gunsti ger worden genoemd. De aanvoer was even ruimer, ofschoon voor den tijd van het jaar nog niet belang rijk. Vooral de handel in kalfkoeien was goed te noemen; hoogste no teering was f 425. Wat de handel in tijdkoeien betrof, deze was zeer matig, hoogste noteering f 400 en de handel in gelde koeien was ook matig, deze noteering was tot f 375. De aanvoer voor de centrale was ongeveer de helft minder bij de vo rige week, dit getal liep nu tot 211 stuks. Zeer varieerende kwaliteit rundvee zagen wij. Voor de centrale 66 graskalveren. 820 stuks nuchtere kalveren en 16 schapen In de fok- kalveren was ook weer handel, de ze liepen van f 2038. Aardig wat overhouders aange voerd, de gewone overhouders van f 4056 en de dikke van f 70—85. De handel was wel wat aan den stuggen kant. Bokken en geiten handel redelijk. De jonge beestjes golden f 1.50, de besten tot. f 45. Kalm was de handel in biggen, deze hoogste noteering was f 26. Fokzeugen van f 7080. Op de konijnenmarkt was weer heel wat. drukte. Vluggen handel. In kippen is tegenwoordig weinig of niets te doen. Er was weer veel bezoek. SCHAGEN, 19 Maart. 4 Tijdkoeien f 350—400 23 gelde- koeien (magere) f 275—375, 211 ld. (vette) voor de Centrale, 20 kalf koeien f 325425, 66 graskalveren voor de Centrale, 820 nuchtere kal veren voor de Centrale, 7 voor de fok f 2038, 16 vette schapen voor de Centrale, 52 overhouders f 40 85. 8 bokken en geiten f 1.5045, 3 zeugen f 70—80, 6 biggen f 20— 26. 248 konijnen f 2—7, 6 kippen f 2—3.50. BR. OP LANGENDIJK, 19 Maart. Aanvoer: 50900 Kg. roode kooi f 8.80, 18300 Kg. gele kool f 8.10, 172500 Kg. Deensche witte kool f 6.20. 700 Kg. uien f 6.70, 900 Kg witlof f 22.40—28.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3