Stadsnieuws Brand in de „Bijbelschool" He!der II w?cr op het goede pad Uo-ctbejj J^celóucA nieuw.4 «ONBEREIKBARE PLAATSEN" Kapitein ter zee bd, - C. TER POORTEN Italiaansch Weermachtbericht Openbare Leeszaal en Bibliotheek Skosse loope Brand cp Vclzer pont KANOTNGERECHT RADIOPROGRAMMA Snel ingrijpen door brandweer voorkwam erger Zaterdagavond omstreeks tien uur werd door voorbijgangers een roo de gloed opgemerkt achter de ra men van de bovenste verdieping van de Groen van Prinstererschool in de Koningstraat. De ijlings ont boden brandweer forceerde de deur e*i slaagde er in binnen het halve "uur een begin van brand te blus schen, welke, indien later ontdekt, tot een ernstige brand had kunnen leiden. Wat was het geval? Het is blijk baar de gewoonte dat de restant der kachels leeggehaald wordt in een bak. Door onbekende oorzaak zijn de kolen in deze bak aan het gloeien gegaan met gevolg, dat het hout van de schoolbanken en van dé vloer is gaan smeulen. In den avond is toen de eigenlijke brand begonnen, welke opgemerkt werd, nadat het donker geworden was Inmiddels waren reeds enkele ban ken voor een gedeelte geheel zwart geblakerd en de vloer doorgebrand' Daar tusschen de vloeren als ge luiddempend materiaal zeegras e.d. was gebruikt, kostte het blusschen hiervan eenige moeite. X Denk aan Je De kleinste holteirvan het gebit worden niet bereikt door de groo- te schuimbellen van gewone tandpasta's. Alleen Castella Tand pasta vormt Perldon- bellet jes, klein genoeg om ieder tandgroef je te zuiveren! Zie de af beeldingen hiernaast. EER ZOO N GOED D^SBELM^N -PRODUCTI Groote hoeveelheden bluschwater moesten er op gespoten worden, terwijl de vloer gedeeltelijk open gehakt moest worden. Daar de brand op de ixivenste verdieping begon, is vrij groote schade aangericht door het blusch water. Immers, men was genood zaakt het bovenste lokaal onder water te zetten, zoodat het door- stroomende water ook de beneden gelegen lokalen overstroomde. Bo vendien moesten in het brandende lokaal de ruiten kapot geslagen worden, omdat de brand met groo te rookontwikkeling gepaard ging. Het is te verwachten dat diverse schoollokalen tijdelijk onbruikbaar zullen zijn. Het spreekt van zelf dat de ver duistering moeilijkheden bij de blussching opleverde. Bij het schijn sel van zaklantaarns moest de weg door de donkere school gezocht worden naar den brandhaard, en bij het licht van zaklantaarns moest er gespoten worden. De brandweer onder commando van den heer Van Wageningen komt onze waardee ring toe voor de uiterst snelle wij ze, van optreden, zelfs onder deze belemmerende omstandigheden. De brandweer was met diverse spuiten aanwezig. Op de plaats van den brand merkten wij o.m. nog op burge meester Ritmeester, den commis saris van politie en den heer Win ter. BURGERLIJKE STAND DEN HELDER van 20 Maart 1942. Bevallen: K. M. Nypels—Van Nimwegen, d. Gehuwd: K. Kapitein en M. J. Lodder. Oud-Commandant van „Heemskerck" en „Hertog Hendrik". De persdienst van de N.S.B. meldt: De heer C. ter Poorten, kapitein ter zee b.d., die benoemd is tot Inspect.-Gen. bij 't Loodswezen, Werd geboren 23 Jan. 1883 te Am sterdam. Hij bezocht de H.B.S., kwam in 1899 op het Kon. Inst. v. d. Marine te Den Helder, werd in 1903 benoemd tot adelborst eerste klas se en ging in hetzelfde jaar naar Ned.-Oost-In dië, waar hij o.a. hy drografische werkzaamheden ver richtte aan boord van het marine- vaartuig „Van Gogh". Na terugkeer in Nederland was hij van 1907 tot 1909 belast met de opleiding van lichtmatrozen te Héllevoetsluis. Van 19091912 diende hij als offi cier van politie, tevens leeraar in de scheepsbouwkunde aan de marine- maohinistenscbool te Hellevoet- sluis. Hij vertrok in 1912 naar In- die, diende daar o.a. drie jaar aan boord van het opnemingsvaartuig „Sumbawa". In 1916 benoemd tot luitenant ter zee eerste klasse keer de hij in 1917 naar Nederland terug en was gedurende de oorlogsjaren tot einde 1918 commandant van den mijnenveger „Vulcanus". Hierna werd hij geplaatst op bet Departe ment van Marine, belast met de op neming der Nederlandsche zeega ten, nam deel aan de voorbereiden de werkzaamheren voor de droog legging der Zuiderzee en werd ge detacheerd aan de sterrenwacht te Utrecht. In 1920 vertrok hij wederom naar O. Indië, waar hij tot 1924 als com mandant van het opnemingsvaar tuig „Tydeman" belast was met hydrografische werkzaamheden op de Noordkust van Nieuw Guinea en van Ceram. Achtereenvolgens dien de hij, na zijn terugkeer in Neder land, als le officier aan boord van de „Heemskerk" en als chef van het bureau personeel bij het com- mandement der Marine te Willems oord, waarna hij in 1927 bevorderd werd tot kapt. luit. ter zee. In het zelfde jaar vertrok hij wederom naar Indië, waar hij tot 1932 werk zaam was als hoofd der afd. perso neel van het dep. van Marine te Weltevreden. In 1930 volgde zijn bevordering tot kapitein ter zee. Na zijn terugkeer in het moeder land diende de heer Ter Poorten nog ruim een jaar als commandant van de „Heemskerck" 'én van de „Hertog Hendrik", met welke sche pen hij verschillende reizen naar het buitenland maakte. In 1934 werd hem op zijn verzoek eervol ontslag uit den dienst verleend. Hij is Officier in de orde van Oranje Nassan, tevens Is hij in het bezit van het Officierskruis en het mobi- lisa'tiekruis. In 1934 trad de heer Ter Poor ten toe als lid der N.S.B. Hij bekleedde verschilleride func ties: groepsadministrateur, kringchef materiaal, kringver tegenwoordiger strijd- en ver kiezingsfonds en secretaris van den Hoogen Raad van discipli ne. Van 1935 af tot op heden is hij hoofd van afd. 1 personeele zaken en ledenregistratie, van het hoofdkwartier. Van zijn hand verschenen verscheidene artikelen in het „Nationale Dag blad" en in „Nieuw'Nederland" De Openbare Leeszaal werd gedu rende de maand Februari bezocht door 279 mannen en 15 vrouwen, totaal: 294 personen. Uitgeleend werden: 2195 romans, 1446 studiewerken en 1939 kinder boeken, totaal: 5580 boeken. Ljjst van nieuwe aanwinsten Maart 1942. Romans: M. Brand: De zwarte ruiter; C. Buysse: Tantes; A. Dumas: Marga- retha Gautier; R. v. Genderen Stort: Helene Marveil; Maria van Gogh: Melodie in de schemering; O. Gull- vag: 't Begon in een midzomer nacht, dl. 1; En het leven gaat ver der, dl. 2; A. M. de Jong: De won derlijke waard van hotel Carlecas; J. Nienhuis: Waar mens en koren rijpen; Marika Stiernstedt: Olga An- drejavna; Astrid Vaering: Het win- termoeras. Studiewerken: C. Kaerton: Met de camera-- door oerwoud en steppe; Multatuli: Reis brieven aan Mimi; J. M. Riemens: Hoe leg ik zelf een moestuin aan?; H. Unger: Redder der kinderen; J. J. van der Windt: Rozenteelt door amaterus; Statistisch Zakboek, 1941. Geschenken: Ida BoyEd: Nur wer die Sehnsucht kennt...; J. Lon- don: Tales of the fish patrol; F. von Schiller en H. H. Ewers: Der Geis- terseher; Verslag van de Nutsspaar- bank, te Den Helder over^ 1941. Een 30 overwinning op O.S.V. H. De witte reserves hebben weder om een overwinning behaald en daardoor hun kleine kans behou den. Over het algemeen was de wedstrijd van matig gehalte, waar bij Helder voortdurend het initia tief had en dan ook vrij geleidelijk de zege aan haar zijde stelde. Voor de rust was het Wieren, die Helder de leiding gaf, een aardig doelpunt van den linksbuiten, die meer en meer weer „de oude" wordt. In de tweede helft stond Spigt •midvoor en hoewel hij vanzelf geen ideale aanvalsleider is, stelde zijn taktiek hem toch in staat twee goe de doelpunten te fabriceeren en daardoor den stand op 30 te bren gen. Hoewel O.S.V. alles probeerde en ook weinig geluk had, getuige tweemaal tegen den paal, bleef de stand verder ongewijzigd. Vier Britschc dnikbooten in den grond geboord RCME, 22 Maart (Stefani.) - Het weermachtshericht luidt als volgt: In Cyrenaica zijn vijandelijke strijdkrachten, die poogden'' in on ze stellingen door te dringen, ter stond afgeslagen met krachtige hulp van de luchtmacht in den vorm van stoutmoedige bomaanval len in duikvlucht en mitrailleur- aanvallen in scheervlucht. Tal van tanks werden vernield, véle andere onbruikbaar gemaakt. Duitsche jagers hebben drie Cur tiss-toesteilen neergeschoten. Onze vliegluigen vielen tijdens een ver kenningstocht in het Westen der Middellandsche Zee twee Engel- sche eenheden van geringe tonna ge aan. Een dezer schepen geraak te in brand en vloog in de lucht, het andere, dat eveneens getroffen werd, scheen zwaar beschadigd te zijn. Onze duikbootjagers hebben in de Middeilandsche Zee nog vier Engelsche duikbooten in den grond geboord. BOUWVERGUNNING Verleend aan: P. de Graaf Mz„ Hoeve „Bouwlust", De Cocksdorp, tot het bouwen van een afdak. BEVOLKING TEXEL. Ingekomen: Willy Theodora van Ree, Den Burg, Parkstaat 3. J. Krij- nen, C 22. j Vertrokken: K. Zuidema naar Anna Paulowna, Breezand, Narcis straat 23; Wilhelmina de Wolf, naar Baarn, Pr. Heqdriklaan 15; Geertje van der Weit, naar Ferwerderadeel, Genum 38; Theresia Wellman, naar Den Haag, Veenkade 42; Catharina Wilhelmina Koppen, naar Aalsmeer, Hornweg 24a. BURGERLIJKE STAND TEXEL van 14 t/m 20 Maart 1942. Geboren: Dirk, z. v. K. Mantje en T. M. Peper; Dirk Willem, z. v. G. Mozes en A. Bakelaar; Dirk, z. v. D. Maas en M. V. Hin; Adriana, d. v. C. Moens en M. Schaatsenberg. Getrouwd: D..C. Geense en C. W. Koppen. Overleden: Elisabeth Duinker, 70 jaar, wed. v. W. Kok; Cornelis Troost, 85 jaar, wedn. v. C. Bakker; Anne de Jong, 54 jaar, geh. m. H. Krotje; Trijntjq Witte, 69 jaar, on gehuwd. POLITIE. Gevonden: een vulpen, een paar handschoenen. KOE GRAS. JULIANADORP. „KUNSTZIN" GEEFT DRIE UITVOERINGEN. De Harmonie „Kunstzin" geeft a.s. Donderdag, Zaterdag en Zondag hare uitvoeringen in de zaal van A Doorn. Behalve het Muziekpro gramma van 5 nummers, wordt ook opgevoerd het blijspel in 3 bedrij ven „De Poets van Akkerlijst". WIERINGEN WERK GEGUND. Aan den heer Yme Dikkerboom, Den Oever, is door den Rijkswater staat werk gegund v. "n bedrag van f 50.395.— het bestek no. 403 Z.tV. voor den aanleg van aardebanen met gewalste Verhardingen voor wegvakken, tot een totale lengte van 7.1 K.M., nabij Kadoelen in den Noordoostpolder, een en ander met bijkomende werken. U ET wonder is plotselinp geschied Met een soort van dof gekraak heeft de dikke ijsvloer, die al een paar dagen onzichtbaar onder water heeft gelegen zich los gemaakt van de wallen, heeft de snoet wel een halve meter bovgn water gestoken en is toen weer terug geschoten. Nu drijft zij als een meters lang vlak op de sloot Uitlokkend en uittnoodigend Niet tevergeefs. Japie,en Jopie. en Lóöd en Wum, en Kees en Piet komen toestormen. Prach tige buit in deze dagen van schoolloosheid, waarop je je af en toe duchtig verveelt. Luid klinkt het geschal op. Af en toe onderbroken door, nog luidere kreten als door een aanval van een heel koppel tegelijk. Itand in hand over de schots heen- stormend, deze weer een ver deeling heeft ondergaan. Het feest duurt ononderbroken voort. Totdat tenslotte, hoe kan het ook anders, er toch eentje als slachtoffer moet vallen. Nat pöötje. Is niet erg, Met een maat wordt de kous spoedig genoeg uitgewrongen en is dan weer voor gebruik gereed. Tot er tenslotte een op het lumi neuze idee komt om den voet ongeschoeid in de-klomp te ste ken. Het voorbeeld vindt na volging. Op het strand loopt men toch ook op bloote voeten Gelukkig, toch ook weer, dat dl ouders niet altijd alles weten Als vader tegen de ruitel tikt, weet het kroost, dat da| heteekent: Van het u's en gauw Maar hat is ondernemend e| zal strak^bp een andere plaa( buiten het bereik van vadert 'och niet alziend oog het schoo ne spelletje weer opvatten want immers door de talrijk» den Middenweg bevolgende iongensscharen gaat de roep: Skosse-lopóe, jóös. BURGERLIJKE STAND. Vanaf 25 Febr. t.m. 20 Maart 1942. Geboren: Tjeerd, zoon van KI. Sloterdijk en van M. Slagboom; Catharina Elisabeth. dochter van J. F. Mollet en van M. Kromme- dam: Anna Catharina Maria Jose- phina, dochter van A. Kaarsema ker en van M. C. Roozendaal: Piet je, dochter van G. de Vries en van G. de Vries: Joannes Petrus Josef. zoon van P. Glim en van C. J. J. Weber. Hendrik, zoon van A. Boer en van A. van Dijk. Ondertrouwd: E. Hagedoorn en M. M. Geerligs. Getrouwd: A. Glim en G. Mol. Overleden: Jan Metselaar, oqd 39 jaar, echtgenoot van A. Wiegman. Elsje Halfweeg, oud 74 jaap. wedu we van Joh. Beukema; Tjeerd Biv ma, oud vier en zestig jaar, echtge noot van A. Lentz. UITSLAGEN. De uitslagen voor de voor gister in de 4e klasse F vastgestelde wed strijden lüiden als volgt: Kraaien 2FAHC 3 afgek. HBS 3—CHC afgek. FAHC—Hermes 1—2 Strawberries 3Fit 2 13 INSTALLATIE VAN DEN BURGEMEESTER V^N TEXEL. De door bizondere omstandighe den uitgestelde installatie van Bur- gem. Rijk de Vries, zal nu plaats hebben op Zf terdag 28 Maart in -Pen's Bioscoopzaal. Het défilé van W.A. begint om half vier, van -5 uur houden de heer en mevr. Rjjk de Vries een receptie op het Raadhuis. Aan het Oostelijk front. Duitsche infanterie rukt op naar nienwe stellingen. Orbis-Holland-P. K. Böhmer-Pax Holland m. De aideeling tooneel van het Gemeentelijk Theaterbedriji te Amster dam gaf Zondag in den Stadsschouwburg de première van „De Bur ger Edelman" van Molière, waarin Johan Elsensohn de hoofdrol ver tolkte. Een sène uit het spel. Op den voorgrond (op den rug gezien) Cor v. d. Lugt Melsert. Pax-Holland-De-Haan m. Op een der ponten te Velseit brak eergisteren brand uit, toen dit vaartuig geladen met wagens en personen, zich pp het Noordzeeka naal bevond. Door een steekvlam uit een gasgenerator geraakte een wagen stroo in brand, die spoedig in lichter laaie stond. Het wild ge worden paard maakte de situatie voor de passagiers angstaanjagend. OnmiddeUjik keerde de pont naar den oever terug, omdat men de ge voarlijke hmn< zoo gauw mogelijk kwijt wilde zijn Inmiddels trachtten omstanders 't vuur te blusschen door enkele halen brandende stroo in het ka naal te werpen. Een tweede wagen met strooi wist men nog juist bij tijds op een veiliger plaats te bren gen. Op den oever heeft men de brandende balen stroo van den wagen gterokken en den brand we ten te iocaliseeren. Hoewel men aan boord van de pont hevig ge schrokken was, zijn gelukkig geen persoonlijke ongelukken gebeurd. CM mm TE ALKMAAR RijwielpadoVertreders aan da loopende band. Van de 16 zaken,( die voorkwa men, betroffen er 15 rijwielovertre- dingen. Overal waren het de s'ech- te fietspaden, die het gedaan had den, wijl ze de delinquenten had den genoopt den grooten weg te houden. De straffen waren mild. Ze varieerden van geen strafoplegging tot fl.waarbij ruimschoots reke ning werd gehouden met de om standigheden. De eenige variatie werd gevormd door twee jongelui, die bovendien nog eert auto hadden vastgehouden en die zich voor dit ernstige delict bestraft zagen met resp. f5 en f6. De laatste kreeg iets meer. omdat hij zoo onverstandig was eerst te ontkennen. De vroolijke noot werd geleverd door M. V. te Heiloo, die wassche- rijgoederen vervoerde. Hij werd aan gehouden door politiemannen, die bruine boonen of tarwe bij hem vermoedden. Het bleek de wasch te zijn, maar toen werd helaas vast gesteld, dat de bel aan het rijwiel ontbrak. „Ze dachten, dat er iets was en ze vonden, wat er niet was", meende de kantonrechter. Verdachte, die vertelde, dat hij vó4r zijn aanhouding al in 5 winkels had geprobeerd een bel te koopen kwam er met f 1.af. Ten slotte was er nog L. M„ in wiens bakkerij te Harenkarspel brood was aangetroffen met minder dan 480 gram droge stof. Verdachte was ziek gevyeest. hij bracht een doktersattest mee en hem trof blijk baar geringe schuld. We krëgen een gemoedelijk bakkerijpraatje te hoo- ren over de kwaliteit \^n het meel en over de moeilijkheden van het bakkersvak. Echter, de overtreding stond vast en aan straf kon M. niet ontkomen. Het werd f 15 of li) da gen. INSCHRIJVINGEN IN HET HANDELSREGISTER. Van 10 Maart tot 17 Maart 1942. Nieuwe inschrijvingen: Harenkarspel: Fa. Bruin Droog Waarland. Kerkweg D 18b. vracht schippersbedrijf. Schoorl: Fa. „Blom en Dekker" Onderweg C 198. handel- en agentu ren 'in land- en tuinbouwbenoodigd- heden. Wijzigingen: Langedijk: K. Swager Cz„ Dorps straat A 100, Noordscharwoude. hooi- en stroohandel; overgegaan aan: P. Beers. Schoorl: P. Timmerman, Heere- weg C 71, cafébedrijf: rechtsvorm gewijzigd. Wieringermeer: Coöperatieve Aankoopvereeniging ,de Wieringer meer", G. A„ Statuten gewijzigd. Wieringerwaard: G. Veeter, Zuid- Zijperdijk A 50, timmerbedrijf, over gegaan aan C. Dekker Jr. Buisje 20 tabletten 55 ct. Zakje a 2 tabletten 7 DINSDAG 24 MAART. Hilversum I. 415.5 m. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgym nastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.00 Politiek weekpraatje (opnj. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.20 Ochtendgymnastiek. 8.30 B.N.O.: Nieuws berichten. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de vrouw. 11.20 Ensemble Francis Keth. 12.00 Gerard van 'Krevelen en zijn orkest en solist. 12.40 Almanak. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten. 13.00 Boerenland in boek en krant. 13.15 De Melodlsten en solist. 15.00 Arnhemsche Orkestvereeniging, solist en gramofoonmuziek. 16.00 Ziekentroost. 16,20 'Gramofoonmuziek. 16.45 Voor de jeugd. 17.00 Gramofoonmuziek. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 „Roe menië in het lied", gramofoonplatenprogram- ma. 18.00 Voor de vrouw. 18.15 Gramofoon muziek. 18.35 Neerlands stem van het Oost front. 18.50 B.N.O.: Nieuwsberichten. 19.00 B.N.O.: Gesproken binnenlandsch overzicht. 19.10 Gramofoonmuziek. 19.30 Omroep-ope- rette-orkest en solisten. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnver binding met de Studio beschikken. 20.15 Salon orkest. 21.00 O(%o Hendriks en zijn orkest. 21.30 Gramofoonmuziek. 21.45 B.N.O.: Nieuws berichten. 22.00 Gevarieerd concert (opn.). 23.1024.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II. 801.5 m. 7.158.00 Zie Hilversum I. 8.00 Gramofoon muziek. 8.158.45 Zie Hilversum I. 8.45 Neder landsche liederen (opn.). 9.05 Gramofoon muziek."'10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramo foonmuziek. 11.00 Zang. met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 11.40 Gramofoonmuziek. 12.15 Theo Uden Mas'man en zijn dansorkest. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berich ten. 13.00 Vocale duetten met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 13.35 Cello met piano begeleiding. 14.00 Gramofoonmuziek. 14.30 De Lichte Toets. 15.30 Voor de zieken. 16.00 „He.t eenstemmig lied in Brahms' oeuvre", causerie met gramofoonplaten. 16.30 Pianovoordracht. 17.05 Gramofoonmuziek. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Om roeporkest. 18.15 Klankbeeld over het boek „Europa Ahoy". 18.30 Reportage. 19.00 Muset- te-orkest en soliste. 19.30 B.N.O.: Nieuwsbe richten. 19.40 Spiegel van den dag. 19.50 B.N.O.: Praatje in Twentsch dialect. 20 00 B.N.O.: Engelsche uitzending: „Holland and the economie reorganisation". Voor de Radio- Centrales: Gramofoonmuziek. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken. 20.15 Utrechtsch strijkkwartet. 21.0<L Mevrouw van Straten wil het naadje van de kous weten. 21.15 Ensemble „De Kwintslag". 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 B.N.O.: Toelichting op het weermachtsbericht. 22.10—22.15 Avond- wijding. Zoo reden onze grootouders. Het historisch museum te Midden Beem ster is in het bezit gekomen van een antieke velocipède uit de eerste da gen der rtjwielsport. Pax Holiand-De Haan.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3