Burgemeester Rijk de Vries geïnstalleerd Stadsnieuws Filmvoorstelling N.S.D A,P. 1 AprJ a s. Dc Eiceteche voorstellen aan Indië TlexelicA nieuwe 7 oespraken van de heeren Westdorp en (Juiverkerk De heer Rijk de Vries over zijn taak De bunker-bewoners OORLOGSSCHADE Aideeling G het nieuwe halfjaar begint op Groot feest op komst Kapé**** exit Schoolvoetbal-competitie gaat door! afscheid dr. veen. De woningbouw hervat Men luistere naar..* eindles landbouwcursus. •m Zaterdagmiddag heeft in Pen's Schouwburgzaal de plechtige in stallatie plaats gehad van den nieuw benoemden burgemeester dei- gemeente Texel. Reeds vroeg kon men te Den Rurg waarnemen, dat er iets bijzonder stond te gebeuren; van het Raadhuis wapperden de N.S.B.-vlaggen, terwijl zich een groot aantal leden van de W.A. in uniform door de straten bewoog. Tegen twee uur maakte de afd. Texel van de Jeugdstorm (ver sterkt met vele Jeugdstormers van elders) een rondgang door ons dorp Met de boot arriveerden des «mid dags een groot aantal belangstel lenden van buiten Texel, voorna melijk leden der W.A. Tegen den vastgestelden tijd (half drie) was de groote zaal van den heer Pen zoo goed als geheel ge vuld met genoodigden en leden van de N.S.R., die de officieele in- stallatje kwamen bijwonen. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op den Insel-Kommandant, den bur gemeester van 's-Hertogenbosch, den secretaris van den burgemees ter van Rotterdam, vertegenwoordi gers van de gem. Castricum (de laatste woonplaats van den heer Rijk de Vries), den heer Ouwerkerk als gemachtigde van den leider v. N.-Holland, den' commandant var! de W.A. en den comm. van den Jeugdstorm. Wethouder Westdorp De heer Westdorp, die als oudste wethouder en loco-burgemeester de installatie zou verrichten, sprak het inleidend woord en deed daar na voorlezing van den benoemings brief van den Rijkscommissaris. Vervolgens verzocht de heer West dorp den gem.secretaris, den heer Jonker, den nieuwbenoemde bin nen te leiden. Rij zijn entrée bracht de W.A. den heer De Vriest een ovatie. De heer Westdorp richtte zich daarna tot den burgemeester: Edel Achtb. Hr. Wij zijn hier thans bijeen, ter ver vulling van een officieele plicht onder bijzondere omstandigheden, en in een bijzonderen tijd. Onze taak ligt in het heden en in de toe komst. De Rijkscommissaris heeft het mqpnlijke werk, het besturen van onze kleine, doch lastig te lei den gemeente in uw handen gelegd, dit zal door U alleen met vrucht verricht kunnen worden, als gij erin zult-slagen, het respect van de bevolking te verwerven. De Texel- sche bevolking staat bekend als zeer verdraagzaam en dat zij dit is blijkt wel uit het feit dat men de niet-Texelaars, die zich hier komen vestigend, welwillend tegemoet treedt! Spr. eindigde met den wensch, dat het den heer Rijk de Vries zal gelukken de bevolking van Texel in banen te leiden die slechts yoorspoed voor Texel en ons allen in het bijzonder ten gevol ge zullen hebben. De heer Ouwenkerk Daarna nam de heer Ouwenkerk het woord. „Thans is de dag aange broken, waarnaar de leden van de N.S.B. zoo lang rijkhalzcnd hebben uitgezien. Nu is nl. een burgemees ter geïnstalleerd, die nationaal so cialist is, en die de gemeente zal besturen in de richting, die gij ver- langt. Het is echter niet een feest dag alleen voor ons, doch voor ge heel Texel zelf, ook voor de niet- leden der N.S.R. Menigeen zal deze mededeeling met gefronste wenk brauwen of met een sarcastisch lachje vernemen en zich geërgerd hebben aan het rondmarcheeren van de W.A. Dit komt evenwel omdat men nog niet goed begrijpt (er is ge lukkig daarin verbetering te be speuren) welk doel de N.S.R. na- jaagd. Wij brengen U een revo lutie en de geschiedenis heeft be wezen, dat iedere revolutie, die verbetering heeft gebracht, aan vankelijk op moeilijkheden stuit Het is de revolutie van den arbeid; wij willen breken met de macht van het geld, dat U noodlottig is gewèest. Ook willeh wij een einde maken aan de z.g. eilandjes-poli- tiek, de tijd van praten is voorbij, nu .is" de tijd van handelen geko men. Wij hopen, dat wij zoodanig met ons broederrijk, het groot Germaansche Rijk dat hier thans overheerscht zullen kun nen samenwerken, dat ons land weder onafhankelijk zal kunnen zijn. Over Burgemeester Rijk de Vries zei spr.: „Wij hebben voor het besturen dezer gemeente een der beste menschen uit onze beweging afgestaan; ik ken hem persoonlijk en gij zult dit spoedig kunnen con- statecren. Texel heeft in onze be weging altijd een dik streepje voor gehad. Tenslotte richtte de heer Ouwen-, kerk het woord tot den heer West dorp: Wij waardeeren het zeer, dat gij, niet behoorende bij onze beweging, deze taak op U hebt willen nemen. \Vij hopen dat gij ook loyaal mez den Burgemeester zult blijven samenwerken. De burgemeester: t V Na den heer Ouwenkerk, nam burgemeester Rijk de Vries het woord. Spr. wendde zich eerst tot den insel-commandant, en ver schillende officieele persoonlijkhe den, die hij dankte voor hun aan wezigheid. Daarna bracht Edel. Achtbr. dank aan den Loco-Burge meester en wees erop dat deze eerste kennismaking met den heer Westdorp hoopvol stemde voor bereidwilligheid tot samenwerking Spr. had zijn taak aanvaard met een open oog voor den komenden nieuwen tijd. 'Over de thans be staande meeningsverschillen moet 'n brug worden geslagen tot welzijn van het Nederlandsche volk, dat ons zoo dierbaar is. Spr.w ees erop dat hij zijn vroegere zakelijke re laties heeft afgebroken, omdat hij van meening is, dat hij in zijn nieuwe functie beter de Nederland sche gemeenschap zal kunnen die nen. Hij zal steeds de belangen van de gemeenschap voorstaan en daarbij niet alleen letten op zui ver plaatselijke of persoonlijke be langen. Alle lagen van de bevoking wil^ Spr. recht doen wedervaren. Vervolgens richtte de nieuw-be- noemde zich tot de ambtenaren. Spr. eischte van hen loyale mede werking, waarbij ieder zich met energie ten volle aan zijn taak zal wij den e, dan alleen zal onze samen werking prettig zijn. Van het eeuwige „Ja en Neen" knikken moet spr. niets hebben; wanneer maatregelen worden ge nomen, die gij niet in het belang der gemeenschap acht, verneem ik gaarne uw meening. Van harte hoop ik, dat gij met B. en W. in volkomen harmonie zu)t kunnen samenwerken. Deze gemeente wensch ik te be sturen in den geest van het Natio- naal-Socialisme. Als gij het daar mee niet eens zijt, hoop ik, dat de goede uitwerking U van de juist heid van ons standpunt zal overtui gen. Spr. wil ook op loyale wijze sa menwerken met de bezettende macht en waarschuwde ernstig om niet tot sabotage of iets dergelijks over te gaan; die wordt U slechts aanbevolen door personen, die zich buiten gevaar hebben gesteld om straf te ondergaan. Vervolgen# sprak de heer Rijk de Vries over de Winterhulp, die spr. sohetste als een prach tig Maatschappelijk werk, waar bij de behoeftigen en vooral de stille armen worden geholpen. Men heeft getracht de Winter hulp in discrediet te brengen; gij kunt evenwel daaraan ge rust uw steun geven, zonder dat andere Armenkassen daarbij in gedrang komen. Laat ons deze gemeente leiden naar het ware socialisme, waqrbij een ieder een menschwaardig be staan zal zijn verzekerd. De z.g. „Zwarte handel" vervolgde spr. zal ik met volle' energie bestrij den, opdat niemand gelegenheid vindt, een ander uit te buiten. Er zal voor de ouden van dagen en voor de kleuters veel gedaan moeten worden. Ik zal mij ernstig inspannen om landbouw, en vis- scherij te bevorderen, Ook zal ik steeds op de bres staan voor het vreemdelingenverkeer en ook in dit verband krachtig medewerken 0111 natuurmonumenten en folklore instand te houden (zooals St. Nico- iaasfeest) zonder evenwel van Texel een zg. modebadplaats te maken. Ook om de sport in deze gemeente te bevorderen, wil ik zeer gaarne medewerken. Ik hoop, dat de Al machtige mij zijn onontbeerlijke hulp niet zal onthouden. De heer Westdorp deelde mede, dat hiermede een einde aan deze officieele plechtigheid was geko men, waarna de W.A. een couplet van het Wilhelmus zong. Na afloop had een défilé der W.A. en Jeugdstorm te Den Burg plaats. Van 4—5 uur werd ten raadhui- ze een receptie gehouden; velen maakten van deze gelegenheid ge bruik om met den heer en mevr. Rijk de Vries kennis te maken. Om 8 uur had in Casino voor de N.S.B. een kameraadschapavond plaats, waarin optrad de Humorist- Conferencier Paul Duval. BURGERLIJKE STAND TEXEL van 21 tit en met 27 Maart 1942. Geboren: Jacob z. v. M. Dijker en C. Daalder; Nely, d. v. J. Kikkert en B. Visaer; JanMe Maria, d. v. A. Bakker en P. C. de GraafMiep, d. v. H. Spigt en M. J. Meijer. Getrouwd: T. Nieuwhof en S. Boon; K. Sghagen en M. Roeper; A. de Visser en C. C. Krol. Overleden: Cornelius Andreas Gomes, 11 dagen; Wilhelmus Herma- Vanwege den Kring Noordhol land der N.S.D.A.P. werd gisteren morgen een filmvoorstelling gege ven in het'Rialto-theater. Na een openingswoord door den heer K. Sauter, zette de Beauftras- te f. d. Kreis Nrd.-Holland met en kele woorden de inhoud van de beide te vertoonen propagandafilms uiteen. Hij deelde mede, dat het in de bedoeiing lag in Den Helder regelmatig dergelijke filmvoorstel lingen te geven. Als eerste film werd daarop ver toont „Werkkindergarten", een beeld van de practische oplossing van het vraagstuk der werkende vrouw. Vele vrouwen in Duitsch- land zijn, zooals bekend is, thans werkzaam in fabrieken, openbare ambten, enz. Voor de gehuwde vrouw zou dit niet mogelijk zijn, wanneer haar kinderen zonder hulp thuis moesten blijven. Daarom zijn overal kindertehuizen met speeltuinen ingericht, waar de moe der des morgens haar kinderen on der veilige hoede kan achterlaten, terwijl zij zelfs haar werk in de fabriek, op het kantoor, bij tram of posterijen verricht. Des avonds haalt zij haar kinderen weer af. De film gaf een goeden indruk van de uitstekende wijze, waarop de kinderen in deze „Werkkinder garten" bezig zijn. verzorgd worden, onderwezen worden en alles wees er op, dat de kinderen hun moeder geenszins missen, doch zich on der de hoede der zusters en help sters volkomen op hun gemak voe len. Deze kindertehuizen gaan uit van de Volkswohlfahrt, een instel ling welke in Nederland parallel loopt met den N.V.D. De tweed# fim „Helfende Hande" deed het wezen naar voren komen der N.S. Frauenschaft. Hier wordt de vrouw getoond in haar arheid achter het front, dat door de mpn- nen verdedigd wordt. Als voor naamste deel van deze taak is wel aan te merken de diensten bij het Roode Kruis. Voorts de vrouw op het land bij het ploegen van den grond, in de fabrieken, in apenba re diensten en in vele andere be roepen. Deze film sloot goed aan bij de eerst vertoonde film. Daar zag men de kinderen tijdens den arbeid van de moeder, hier zag men juist die arbeidende Duitsche vrouw. Ook waren in deze film opgeno men fragmenten van de z.g. techni sche nooldhulp: vakkundige arbei-' ders en technici, die in bezette ge bieden fabrieken herstellen en we der op gang brengen. Het slotnummer van deze voor stelling werd gevormd door een ac- tueele „Wochenschau", weekrevue, welke beelden bracht uit den strijd in den Pacific. Aan het Russische winterfront was een belangrijk deel gewijd, terwijl tenslotte dit film journaal vele episodes bevatte uit den strijd in de Middellandsche Zee, voornamelijk dan wat betreft de luchtmacht. Met een driewerf „Sieg Heil!" voor den Führer werd deze voor-- stelling besloten. (Verbey.) In verband met enkele vragen, aan ons gesteld door de voormalige bewoners van de militaire bunkers in en bij Den Helder, kunnen wij me- dedeelen, dat aan een regeling mo menteel hard gewerkt wordt en dat er binnenkort hieromtrent mededee- lingen tegemoe'. gezien kunnen wor den. Bij - de desbetreffende instantie is- volkomen begrip voor de moeilijk heden, waarin deze personen zijn gekomen, waarbij men er naar streeft, de menschen geen dag lan ger te laten wachten dan strikt noodzakelijk io. nus Willemsen, 65 j., echt gn. v- Christina Johanna Borgers. Gevonden: 2 zilverbons, een hand schoen, een kinderschoen. BEVOLKING GEMEENTE TEXEL. INGEKOMEN. P. Bakelaa van Den Helder Spoorgracht 13 naar Oosterend, Pe perstraat 25; E. J. Vooren van Schie dam, Tieiman Jemstr. 4 naar E 55; J. Slagter van Haarlem, Sant- poortstr. 50 rd naar Den Hoorn 28 a; Joh. van Beek van Wieringermeer, Schelpenbolweg F 42 naar E 116; A. J. Hoogerwerf en gezin van Amster dam, Zaandijkstr. 12 naar Den Hoorn 98; H. 4. Rouwendaal van Zrjpe, I 133 naar Den Burg, Molenstr. 14; J. H. Janssen Smit van Ermelo, Pr. Hendriklaan 2' naar De Cocks- dorp 16; E. V. Neuvel van Boven- karspel, A 386 naar Den Burg, Vo- gelenzangv. M. Carol van Nieu- wer-Amstel, Randwjjklaan 22 naar H 96; H. G. Zijm van Alkmaar, Sta- tionsstr. 46 naar Den Burg, Mo lenstr. 55; J. Tigthelaar van Barra- deel, Klooster Udlum 19 naar S 37; J. J. Kuis van Uithuizen, Molen- weerdstr. B 191 naar Den Burg, Wit te Kruisweg 5; C. Hatzmann van Dwingeloo, Leggeloo 479 naar B 14; Fr. C. Smit van Rheden Velp, Laar- weg 10 naai Den Burg, Molenstr. 48; Pieter Kalf en echtgen. van Beem- ster, Nekkerweg 12 naar C 120. VERTROKKEN. L. Gerritsen van Den Burg, Wester- weg 1 naar Alkmaar, Harddravers- laan; F. L. J. Bosland van Oude- schild 5 naar Amsterdam, Lutmastr. 80 I. VERZEKERINQS MAATSCHAPPIJ™ «ETEITI80 Tl •8-ORAVEMHAei BimniRL8.F. E. VAR HEIDE* TUCKfft, A. A. 8. ROCKER, f. t EVERS. HR. J. I. MOMTIJM, H. L L 6R0BBI Verzekering van Gelden en G lidswaarden, Preciosa en der- gelijke, in brandkasten, kluizen en onderweg. De voorschotheffing bedraagt naar gelang van het risico >4, 1 of iX per mille; de maxi mum naheffing resp. 2, 4 of 6 per mille. Vraagt* inlichtingen bij Uw1 assurantie bezorger Op lsten en Iden Paaschdag in Casino. Wij kunnen thans reeds mededee- len dat er voor den lsten en 2den Paaschdag .s. twee feestmiddagen in het f asino op het programma staan, die ongetwijfeld twee volle zalen zullen Lekken. Uitgaande van de H.F.C. Helder zal er namelijk een opvoering gegeven worden van een nieuw-ingestudeerde revue, getiteld „Laat 'Ie Glimmen", en die uitge voerd wr. dt door uitsluitend stadge- nooten, ir s tao.1 een 50-tal. De hoofdrollen worden vertolkt door de beide populaire Jutters Tom Borgerding en Louw Nottelman, die reeds vele malei eerder bewezen hun sporen op het gebied der klein kunst verdiend te hebben. Voorts werkt mede de Heldersche amateurs' and „De Optimisten".. Over de uitvoering zelf geven wij in éen volgend nummer nadere bij zonderheden. Reeds nu mogen wij er op wijzen dat hier iets geboden wordt waarvoor ongetwijfeld bij de bevol- kin groote belangstelling zal be staan. Het zal tal van inwoners van onze stad ongetwjjfeld spijten te ver nemen cat het bekende bedrijf van de N.V. Kapé aan de Koningstraat por 31 Maart a s zijn deuren voor goed zaï sluiteri in verband met de liquidatie. De redrn var deze opheffing is ge legen in de moe'iijke tijdsomstandig heden die een voortzetting niet ver antwoord deden zijn Na gedurende ongeveer 6' jaar onder de leuze van „Kapé zorgt vCor U" gewerkt te hebben is hiermede dan het einde ge komen van een zaak, die een goeden naam bezat tn bij het overgroote deel der Heideische bevolking over een niet gec'nge populariteit bezat. De directeur, de heer Leclou,' die elnige jaren geleden van het* hoofd kantoor in Heerlen naar Den Helder kwam is thans wederom aangesteld aldaar Ock nem spijt het onze stad vaarwel te moeten zeggen, omdat hij hier, naar hij ons mededeelde, een bijzonder prettige tijd achter de rug heeft. 15 April aanvang. Z(jn wij eenige jaren van schoolvoetbal verstoken geble ven, ditmaal wordt het jeUgd- voetbalfestijn weer gehouden en we zijn er van overtuigd, dat het initiatief zoowel door de jeugd zelf als door het kijklustige pu bliek ten zeerste op prijs ge steld wordt. v Dat het tournooi toch doorgang vindt, Is te dankenaan het doorzet tingsvermogen /an het huidige co mité, want er waren zóóveel moei lijkheden gerezen, dat het aanvan kelijk niet mogelijk leek de wedstrij den doorgang te laten vinden. De grootste hinderpaal was wel de vacantie, die dit jaar anders valt dan gewoonlijk het geval is en niet voor alle scholen dezelfde periode wordt. Hier is echter een geschikte op lossing gevonden door de wedstrij den nu te laten spelen op Woensdag en Zaterdagmiddagen en zoonoodig 's avonds. Hoe wordt er gespeeld? Er wordt weer gespeeld in drie af- deelingen, zoodat dus iedere afdee- ling vrijwel van gelijke kracht zal zijn. Zoo zal de afdeeling C bestaan uit de eerste elftallen van Ambachts school, Lyceum, Handelsschool, U.L.O. en H.B.S. en wordt er door deze prominente schoolclubs een halve competitie gespeeld, die ook de laatste maal zoo'n spannend ver loop had en een bijzonere populari teit genoot. Streng de hand zal gehouden wor den aan den leeftijd, daar alle deel nemers beslist 12 jaar moeten zijn of dezen leeftijd in den loop van 1942 nog bereiken. Dus alleen zij, die in 1930 of eerder geboren zijn, mogen aan de schoolwedstrijden deelnemen. Aangezien het in de bedoeling ligt van het comité om op Woensdag 15 April a.s. een aanvang te maken, bljft er dus nog maar weinig tijd over om de verdere organisatie te regelen en daarom verzoekt het comité de# medewerking van allen, „maar vooral van de H.H. Directeuren en Leera ren, om zoo spoedig mogelijk de be scheiden in te vullen. Tevens kunnen bijdragen, prijzen, enz. bezorgd worden bij de heeren: A. Kramer, Parallelweg 40 en L. D. de Snayer, Sumatrastraat 8. Zoodra bijzonderheden bekend zijn zullen deze in ons blad bekend ge mankt worden. HOCKEY. Uitslagen. De uitslagen van de te klasse F dames, luidde als volgt: Fit 2Kraaien 2 20 C.H.C.—Hermes 0—0 F.A.H.C. 3—H.B.S. 3 0-3 F.A.H.C.Strawberries 11—1 Ons wordt verzocht er de aan dacht op te willen vestigen, dat zij, die tegenwoordig willen zijn bij het afscheid van dr. Veen in het Nood ziekenhuis te Julianadorp op mor gen, te 13.30 uur n.m. per taxi of bus van 't Stationsplein kunnen vertrekken te 13.00 uur. Terug per bus te J5.30 uur. BURGERLIJKE STAND DEN HELDER van 27 Maart 1942. Bevallen: J. T. L. B. Kramer— Jünemann, d. en z. WIERWGEN DE EERSTE BLOKKEN THANS SPOEDIG GEREED. Na een gedwongen rust van ruim 2 maanden, heeft men vorige week de werkzaamheden aan den bouw van de 98 woningen voor de Hel dersche vluchtelingen te Hippoly- tushoef weer hervat. Zonder deze stagnatie zouden thans ongetwij feld reed# eenige complexen be woond zijn geweest. „Deze week echter gaat het volle kracht vooruit", vertelde ons de heer Zandstra, architect alhier, be last met het dagelijksch toezicht. „Men kan nu weer aan den slag en de eerstkomende weken zal er hard worden aangepakt, als er tenminste niet andermaal stagnatie intreedt." En waaruit zou die kunnen be staan? vroegen wij. Wel, in de eerste plaats de ma teriaaltoevoer. U begrijpt dat er voor een dergelijk omvangrijk werk zeer veel komt kijken, neem b.v. de geweldige massa's steen, deze zijn reeds alle op het werk aanwezig, maar er is meer en al les is in evenredig groote aantallen noodig. Tot dusver is de aanvoer goed geweest en ik wijs er in het bijzonder op dat ook de kwali teit prima is. Velen schijnen jdit in twijfel te trekken, doch ten onrechte. Hier wordt nog echt degelijk en ouderwets gebouwd, met prima materialen. Houten balklagen, houten vloeren, zol ders, trappen enz., beschoten daken, alles nog van het beste. Dus geen surrogaten? Neen, in geen geval, ja toch in zeker opzicht wel. De woningen hebben nl. geen goten, maar dat is dan ook het eenige. In zooverre is dit. gemis ondervangen doordat het van de pannen neerdruipende wa ter in zg. druipgoten, die beneden zijn aangebracht, wordt opgevan gen. Is dit iets nieuws? Niet nieuw, neen, maar nog wei nig toegepast Ideaal is de oplos sing niet bepaald, want bij wind e.d. waait de van de pannende neer druipende neerslag gemakkelijk te gen. muren en ramen zoodat deze zeer nat kunnen worden. In betere tijden zullen dan ook ongetwijfeld nog wel zinken goten worden aan gebracht, waarmede bij den houw reeds rekening is gehouden. Een primeur. Wel heeft B.B.B. (Bredero's Bouw- Bedrjjf) gebruik gemaakt van een eigen reeds geoctrooieerde bouw technische vinding, welke bij dit werk voor het eerst in ons land is toegepast. Buiten raam- en deurko zijnen worden nl. ka#t en klaar in den reeds geheel gereedgemaakte buitenmuur ingebracht Dit biedt enorme voordeelen, daar de geheele afwerking tevoren kan geschieden. Het is verbazend gemakkelijk en het systeem voldoet uitstekend En wanneer kunnen de eerste wo ningen geheel gereed zijn? Naar schatting zullen de eerste drie complexen, die gelegen aan den Slingerweg, over pl.m. 5 weken geheel voor bewoning gereed zijn, ongeveer 3 weken later weer 3 blokken en zoo vervolgens zoodat na pLm. 3 4 maanden alles haar beslag kan hebben. - Het booze gerucht Alles? vroegen wij met nadruk. Ik begrijp wat U bedoelt ant woordde de heer Zandstra Wij hebben eveneens kennis genomen van het gerucht als zou de bouw, althans voor een groot deel wor den stopgezet. Bij de bouwleiding is hiervan echter niets bekend en het is evenmin erg waarschijnlijk dat cd 'bouw zal worden ingekrom pen. De belangstelling voor de wonin gen is, ook buiten de kringen der Heldersche vluchtelingen, zeer groot en wij prijzen ons gelukkig, aldus de heer Zandstra. aan de tot standkoming daarvan te hebben medegewerkt. Zeer zeker zullen de huizen volkomen aan het gestelde doel beantwoorden. STOCKHOLM, 39 Maar» (AN.P.) De Britsche berichtendienst meldt uit New-Delhi, d^t Cripps de Britscho voorstellen aan Indië heelt gepubliceerd. In deze voor stellen staat, dat onmiddellijk ..na het staken der vijandelijkheden" door een gekozen lichaam een grondwet zal worden uitgewerkt om een nieuwe Indische Unie met den status van een vrij dominion te verkrijgen. Het doel der voorstellen is, dat dp nieuwe Indische Unie ..een do minion zal vormen, dat met hett Vereenigde Koninkrijk en de ande re dominions, door den gemeen schappelijken plicht der onderda nen jegens de Kroon verbonden, in ieder opzicht gelijkwaardig is en op geen enkele wijze met betrek king tot de binnen- en buitenland- sche politiek ondergeschikt is". Engejand zal onmiddellijk een grondwet aannemen, die dusdanig is opgesteld, dat iedere provincie van Britsch-Indië, welke niet be reid is de nieuwe grondwet te aan vaarden, haar tegenwoordi?en «rrondwettigen toesiand behpodt. Deze grondwet is afhankelijk van de onderteekening van een verdrag tusschen Engeland en het wetgevende lichaam ter bescher ming van de minderheden door ras of godsdienst. Het wetgevende li chaam zal na de nieuwe verkie zingen „na den oorlog" volgens 't stelsel van het erpnred'ce k'^s- recht door een kiesgremium, dat bestaat uit alle leden van het La gerhuis der provinciale parlemen ten «gekozen worden. Engeland noodigt derIndiërs'tot een onmiddellijke deelneming uit aan de adviseerende lichamen van Indië, van de Common Wealth en van de Vereenigde naties. Volgens een ander bericht van den Britschen berichtendienst uit New-Delhi hééft Cripps aangeduid, dat alle provincies verplicht zijn aan de verkiezing voor een wetge vend lichaam deel te nemen. In antwoord op desbetreffende vragen zeide Cripps. dat in ieder geval, waar het resultaat niet on dubbelzinnig vaststaat, op voorstel van de geheele provincie voor de volwassen leden van de bevolking éen volksstemming zal worden ge houden. Cripps verklaarde, dat bij de volksstemming eenvoudig de meerderheid zal beslissen. Directeur-generaal van den Landbouw en propaganda leider der NSB voor de ra dio. De persdienst van den Nederland- schen Omroep meldt: Heden avond om 20.00 uur zal de direc teur-generaal van den landbouw, boer G. J. Ruiter, over den zender Hilversum 2 een belangrijke toe spraak houden tot het Nederland sche volk, in het hijzonder tot alle boeren, naar aanleiding van het be gin der voorjaarswerkzaamheden op de boerderij. De propagandaleider der NSB., Ernst Voorhoeve, zal eveneens vandaag des avonds van 18.30 tot 18.45 uur via den zender Hilversum 2 spreken tot alle Nederlanders, die gewerkt hebben voor de totstand koming van de nieuwe orde en die nog buiten dagelederen der N.SB. staan. KOEGRAS. Julianadorp. In het gebouw van De Ster der Hope werd de eindles van het le winterhalfjaar van den 2-jarigen Landbouwwintercursus gegeven. Aanwezig waren o.a. be sturen van de H. Mij. v. L. en LTB. en de heer J. de Vries, die zoovele jaren hier ter plaatse het landbouw onderwijs verzorgde. De wethouder van Onderwijs was verhinderd. De heer Henderikse, leider van den cursus heeft de cursisten over de in dezen winter 'verwerkte stof een uur lang onderhanden genomen en over het algemeen genomen kon gezegd worden dat de lessen met veel ambitie zijn gevolgd. Daarna was het woord aan den heer K. Hoornsman. Dit is de laatste cur-x sus, aldus spr., die door ons ver zorgd wordt. Door de veranderingen van den laatsten tijd.'gaat dit alles op het gemeentebestuur over. Tien tallen jongelui hebben op deze cur sussen de eerste kennis van het landbouwleven opgedaan, en het is ook daaraan wel te danken, dat het Koegras steeds in groei en bloei toenam. Echter bij het gemeentebe stuur van den Helder zal ook deze cursus in goede handen zijn. Na een hartelijk woord tot de cursisten te hebben gesproken, sloot hij deze laatste cursusles. De heer Th. A. A. Terra, voorz. van de voormalige afd. van den L.T.B., dankt voor de goede samen werking. Den heer Henderikse zegt hij dank voor het gegeven onderwijs Eén cursist kan wegens onvol doende aanleg niet overgaan en 2 gaan voorwaardelijk over. De 15 overblijvenden hoopt de heer Hen derikse het volgende seizoen weer terug te zien.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3