Tweede acte***.! Stadsnieuws Kousbroek, een belofte voor voetballend Nieuwediep In 't „Helder"~ hokje De Week Marktberichten Lyceum-dames juictften vergeefs Verdiende revanche Helder II van TEXEL Alkmaar Bood van Ziekenkassen in Noord-Holland Nieuws uit Urk Het protest van D F C* afgewezen Alkmaar-Watervogels 2-4 't Schoolvoetbaltournooi Zaterdagmiddag vonden wederom «enige wedstrijden plaats van het Schoolvoetbaltournooi, en het tal rijk opgekomen publiek heeft kun nen genieten van vebl spanning en van indi/idueel aardige staaltjes voetbal. Het lijdt geen twijfel, of de wed strijden, die nu nog komen, zullen intéressanter worden, daar de ver schillende winnende elftallen die wij aan het werk zagen van een kracht zijn, dat ze vrijwel tegen el kaar opgewassen zijn. In de lagere schooi-afdeeiing^heb- ben de vijf winnende scholen zich nu bij de drie vrijgeloten scholen geplaatst zoodat in de kwartfinale as. Woensdag de 8 clubs elkaar weer ontmoeten en de winnaars dan bereids in de prijzen vallen. Wie maken een kans? De wedstrijd in deze gloeiing, die nog overgebleven was, is Zater dag j.1. gespeeld en school 10 vei* sloeg daarbij school 14 met 20. Het was een pittige wedstrijd met eeni- ge aardige spelletjes, hoewel o.i. van de lagere scholen die wij za gen, vooral school Julianadorp en school 7 een serieuze kans maken. In de hoofdafdeeling werden de twee resteerende wed strijden gespeeld, waarvan de eer ste was Avondmach.-school Handelsschool. Ondanks dat de in- dividueele kracht der thuisclub veel sterker was, benevens het feit dat de Handelsschool met 9 man speelde, kon de thuisclub maar met 10 winnen. Dit fraaie resultaat is voor een deel te danken aan de backs, maar toch grootendeels aan Kousbroek. Wat deze jongeman er weer uit haalde was buitengewoon en daarnaast toonde hij weer den echten geest te bezitten, de geest die een voetballer op een nog hooger niveau kan brengen. Geen moment gldijt zijn oog van den bal af en zijn res«luut ingrijpen was ook zijn beste bewijs van concentratie. Kousbroek begon zijn carrière bij de schoolwedstrijden. Kousbroek's rentrée in de voetbalwereld na een ernstige ziekte was ootf bij de schoolwedstrijden en we twijfelen er niet aan, of dit rentrée zal ge volgd worden door een reeks van jaren vruchtbaar voetbal. De wedstrijd speelde zich hoofd zakelijk af op Kousbroek's veste, alhoewel de Leur er nog alles aan deed zijn school aan een gelijk spel te helpen. De heeren machi nisten hielden hem echter terdege in de gaten en veel kans kreeg hij dan ook niet. Iedere steun ontbrak hem daarbij. De laatste strijd* van dezen mid dag was Avondvakteekenschool Lyceum en eigenaardig genoeg ging ook hier de dagschool ten onder, n.1. met 4—1. Al het gejuich van de Lyceum-dames mocht hier niet helpen, trouwens kón hier niet helpen, want de Teekenaars waren vrijwel allen „voetballers", terwijl het Lyceum beter de hockey-stick hanteert. Toch wisten de verliezers langen tijd het doel schoon te houden en weerde vooral de achterhoede zich kranig.. Ja. zelfs probeerden "Make laar en zijn mannen nog wel eens een aanval en éénmaal zagen we zelfs een pracht kanjer van links af op Guikens doel gericht. De doel- verdediger stopte" den bal, hóewei Pullie's bal (zoo noemden de Ly ceum-dames hem, meenen wij) be ter lot verdiend had. Toen de Doer echter eenmaal gepasseerd was, volgden ef- meer en slechts het te- genpunt bracht nog wat leven in de brouwerij. Tenslotte kwam de eindstand met 4—1. De prijzen. Met de prijzen gaat het heel goed; verschillende stadgenooten laten zich van hun goede zijde zien en in den loop der week hopen wij de volledige lijst te kunnen publicee- ren en daarnaast de bestemming der prijzen. Wel willen we verklappen, dat de doelverdediger, die de meeste doelpunten,er door laai, ook mee telt en dat dan het dikke „proppie" van school 8, voorloopig candidaat nummer één is. De uitslagen zijn als volgt; Afd. A: School 10School 14. 20 Afd. C: Avond^mach.sch.— Handels avondschool 10 Avondvaksch.—Lyceum 4—1 Het programma voor Woensdag a.s. luidt: Kwartfinale. Afd. A: R.K. JongensschoolJulianadorp. 2.45, terr. A. Christ. Opl. schoolSchool J. 130 terr A. School 10Tuindorp 1.30, terrein B. School 4School 5 2.45 terr. B. Helder 2 heeft voor een talrijk opgekomen publiek kans gezien de roode reserves er met 43 onder te houden. Hoewel deze derby geens zins meer het vuur van vroeger be zat, was hot toch een behoorlijke strijd, ondanks dat HRC vrijwel steeds even zwakker was. Toch had HRC een gelijk spel kunnen bevechten, mits de verdediging niet eenige kapitale fouten had gemaakt een feit, dat tenslotte den doorslag gaf. De Helder achterhoede was goed op dreef; terwijl voor haar vooral het spel van een Vonk. opviel, die met zijn techniek het middenveld totaal beheerschte. ïn de voorhoede was Spigt doorloopencf gevaarlijk en zijn doorzetten was ook een Be langrijke factor voor de overwin ning. Bij HRC werd overigens ook niet onverdienstelijk gespeeld; men had het ongeluk echter dat de foutjes steeds werden afgestraft. Scheidsrechter van Dam begon een kwartier te laat (kost dat ook boete?), doch maakte daarnaast weinig ernstige fouten. Zooals reeds gezegd, was Helder steeds even sterker en vooral Spigt wist met zijn doorzetten nogal eens verwarring te stichten. Toch was het HRC dat het eerst de leiding nam, want toen de handige Heeris den bal op dQel schoot, gaf Bakker van Helder er eenige verandering aan en Boogaard was gepasseerd, 01. Kort hierna kreeg Veen de kans van den dag, maar zijn schot faalde hopeloos. Spigt deed het be ter even later, want zijn schot was goed gericht en de stand was weer gelijk 11. Nadat Boogaard een maal keurig voor den toestormen den Stómpedissel redde, kreeg Wie* ren den bal via een vrije schop en zijn schot was zoo zuiver, dat Blank water geen schijn van kans had, 2-1. In de tweede helft was het weer Spigt, die nu van een misverstand profiteerden, Helder aan een doel punt hielp, 31, waarna HRC weer eenigszins kwam opzetten. Inder daad zag Heeris kans weer te doel punten en de spanning was hier door weer teruggekeerd. Weer was het Wieren, die de grondlegger was van het vierde doelpunt, al was v. d. Poll hier mede debet aan. HRC speelde een verloren wedstrijd, hoe wel juist voor tijd Gortzak, die in gevallen was, nog een derde doel punt voor de roodjakken wist te scoren, zoodat met 43 het einde kwam. Het was een fair gespeelde wedstrijd. Het Zwarte Gevaar Hoewel het nooit onze bedoeling geweest te „eigen menschen" een veer op de hoed te steken, willen wv van daag op den regel een uitzondering doen gelden en wel met betrekking tot den heer Brouwer, die, zooals men gelezen heeft, van de week uit Den Helder vertrokken is, teneinde zijn „ouden dag" in de meer binnenlandsch gelegen oorden van het vaderland te voltooien. De heer Brouwermet hem verdwijnt een persoonlijkheid, een goed burger, een gemeenschaps- mensch en een wakker journalist. Jong in Den Heldor zijn functie als reporter begonnen," bleek aldra dat hij meer was dan broodschrijver alleen. Zijn pen bleek scherp, zoo scherp, dat de volksmond hem, die deze vlijm scherpe pen dagelijksch hanteerde, den naam schonk van „het zwarte gevaar", zulks in verband met het inderdaad donker zijnde uiterlijk van dezen man. Het zwarte gevaar nooit hebben wij dgarin een kwetsend praedikaat gezien. Nog minder een scheldwoord. Integendeel,, er lag iets eervols, iets verdienstelijks in, om zóó door de Juttersche gemeenschap aangeduid te worden. De heer Brouwer is al verscheidene jaren van de krant weg. Andere men schen roffelen nu op dezelfde Under- wood-schrijfmachine, waarop hij en kele decennia geleden zijn schetsen, artikelen, gemengde berichtjes en raadsverslagen schreef. Bij hen, die thans het werk doen, is echter steeds een gevoel van groote hoogachting gebleven voor dit zwarte gevaar dezen merkwaardigen journalist, die geen bar gemakkelijk humeur bezat, Een enkele opmerking over de in braak in het Distributiekantoor. Linke jongens meenden te kust en te keur te kunnen gaan grasduinen in het bonnenparadijs van meneer Bverards. Helaas deze bleek "linker dan de linke jongens, want geen bon, geen verloopen bon zelfs, werd door de in- brekende luyden aangetroffen, zoodat ee genoegen moesten nemen met de armzalige paar kantoorjassen. Het blijkt goed geweest te zijn, dat er indertijd maatregelen genomen zijn om te garandeeten dat de Heldersche distributiebescheiden veilig zyn. Zoo veilig, dat wij iederen adspirant- bonnendief in verbouwen den raad kunnen geven dit oord madr te mij den, aangezien het volmaakt zinneloos is hier eenig risico te loopen. Tenslotte deze opmerking: men heeft van de week heel wat gelezen over de rookerij en (le rookmateriaal- winkeliers. Ineens werd de Klant weer tot Koning gepromoveerd en het ge volg was, dat hij zich zelf een win kelier koos. Natuurlijk koos hij hem, die in het verleden was opgetreden als een behoorlijk mensch. Dat ie 6e- grijpelyk. Enkele sigaren-winkéUers schreeuwen nu moord en brand, waar blijkt dat ze maar een heel gering aantal punten binnenkrijgen. vSor enkelen spijt ons dat, voor anderen, de niet-bonafiden niet. Voor alle andere winkeliers is dit een lichtend voorbeeld voor de toe komst. Een voorbeeld, dat men z'n klanten móet behandelen als behoor lijke menschen en hen niet moet degradeeren tot bedelaars en hulp zoekenden. In laatste instantie blijft de klant blijkbaar toch altijd Koning. Niets dan lachende gezichten en handjes geven, dat was het beeld wat in de kleedkamer te zien was, nadat de wedstrijd HelderBeverwijk beëindigd was. Voorzitter Bregman van „Helder" sprak vriendelijke woorden tot de kampioenen, gepaard gaande met bloemen en hoopte dat Beverwijk 2e k lasser zou worden, temeer daar Helder dan de eer had van de 2e klassers nog met 61 te hebben gewonnen. Ook Thijssen van H.R.C. feli citeerde de Beverwijkers en hoopte op zijn beurt dat hqn promotie-wedstrijden niet tegen zijn club mochten zijn en an ders onder dezelfde faire ver houding als dezen wedstrijd. De voorzitter van Beverwijk dankte de sprekers en vond het bijzonder prettig dat de overwinning niet cadeau was Rekregen. Vermelden we nog, dat alle Heldersche spelers een pakje sigaretten kregen en liet be stuur een kistje sigaren als at tentie van het kampioenschap van Beverwijk. 1 BOUWVERGUNNINGEN. Verleend aan: De Doopsgez. Gem. Burg, Waal en Oosterend voor 't bouwen van een schuurtje bij de hofstede. „De Kamp". P. Vlaming Bz. te Oosterend, bou wen van een schuurtje. J. P. Kuijper, te De Waal, maken van een beerput. BURGERLIJKE STAND TEXEL van 11 t/m 17 April 1942. Geboren: Felkje Jacoba, d. v. W. F. Ultee en A. Wijngaarden; Pieter, z. v. P. Dam en L. Broekman; Ma rijke, d. v. J. Knot en J. A. Mailand; Paulus, z. v. J Huizlnga en W. J. A. Dekker; Sijbrand, z. v. A. Kejj- ser en H. Bobeldijk; Frederik Jacob, z. v. K. T. Gorter en A. Heinis; Cornelis, z. v. A. Slegh en M. Dek- in Feiten en Fantasieën ANNA PAULÜWNA. BURGERLIJKE STAND. Geboren; Cornelia Ida Engelina, dochter van G. M. Berbee en M. A. Nijssen; Cornelis Petrus, zoon van ,C. L. van Oosten en Th. M. Molen kamp; Albertje. zoon van C. A. Dekkers en H. Reinders; Dick, z. van C. Metzelaar en J. M. Waiboer. Johannes Petrus Francisci^, zoon van Th. A. Ruijter en A. M. van Egmond; Reinard Willem, zoon van R. Koopman en B. Oving. Jacob. zoon van A. Keppel en N. Bakker: Gretha Janny, dochter van R. C. Waiboer en A. Jimmink. Ondertrouwd: I. Paardekooper en T. Berkenpas; G. J. de Haan en C. Broersen; Jac. Pieterse en A. J. Jfrnsen. Getrouwd; Joh. A) Ruijter en A. B. NufJ. Overleden: A. Wiegman-Jonker, oud 60 jaar; C. ,Meereboer, oud G3 jaar: H. Vos, oud 70 jaar. J. Borst, oud 83 jaar. GESTADIGE TERUGGANG IN HET LEDENTAL. Vrijdagmiddag hield de Bond van Ziekenkassen in Noordholland, onder leiding van den heer H. G. Rijs van Warmenhuizen, in 't Gul den Vlies te Alkmaar, de algemee- ne jaarvergadering. De voorzitter heefc in zijn openingsrede het over leden bestuurslid, de heer Van der Kommer te Uitgeest met waardee- rende woorden herdacht. Van de vereenigingen te Zuid- Scharwoude en Sint Pancras is nog geen bericht ontvangen of zij willen toetreden. Naar aanleiding van een tot den cotnmissaris voor de reorganisatie van het Ziekenfondswezen gericht schrijven deelde de voorzitter me de, dat men gewoon door kan gaan. Slechts 7 van de 17 afdeelingen hebben de gegevens omtrent de le den, zooals leeftijden, ziektegeval len, contributie e.d. opgege\ien. Dit blijkt voor de afdeelingen nogal moeite mede te brengen. Daarom werd besloten, dat het bestuur van advies zal dienen. De vergadering ging er mee ac- coord, dat het bestuur zich tot de nog niet aangesloten vereenigint gen heeft gewend om zich bij den bond aan te sluiten, opdat men zoo sterk mogelijk komt te staan. Naar aanleiding van een brief van de afd. Heerhugowaard waar- ker; Leonard Cornelis, z. v. J. H. Boekei en C. C. Keijser; Heino, z. v. W. Bulthuis en N. Bakelaar. Ondertrouwd: J. Vermeulen en J. Compagne; W. Boon en M. Duinker. POLITIE. Gevonden: eer werkschoen, een boodschappentaoch, een paar kin derwanten, een kinderschoentje. UR.K. Door 50 vaartuigen werd aan den vischsfslag aangevoerd: 230 kg aal en paling, van 3 tot 37 kg per vaartuig, 74 c^, per kg; 300 manden nest 50 ct. per mand; 10.000 kg pos, io ct. per kg. DROEVIG ONGEVAL. De visscher Jan Loosman, varen de te IJmuiden, is bjj het instappen in het vaartuig, in de IJmuider ha ven gekomen en jammerlijk ver dronken. Het lijk is uit de haven opgehaald en zal op Urk worden ter aarde besteld. doch die waarlijk wel wist waar Abra ham de mosterd haalde. En dat valt van iedereen lang nog "iet te zeggen. in werd aangedrongen, dat alle af deelingen lid werden van het Her verzekeringsfonds, zeide de voorzit ter, dat de afd. hierin vrij zijn. In het jaarverslag van den secre taris, den heer H. Vinke, werd me degedeeld, dat de huidige omstan digheden haar stempel drukken op de ziekenkassen. In het afgeloopen jaar zijn 3 vereenigingen tot den bond toegetreden. In het ledental der aangesloten vereenigingen blijkt een gestadige acheruitgang te con- stateeren te zijn. Het ledental was nu 1430 tegen 938 aan het einde van het vorige boekjaar. De drie nieuwe aangesloten vereenigingen tellen 506 leden. De kassen keerden tezamen f 13228.07 aan ziekengeld uit. Er waren 488 ziektegevallen, met 12964 ziektedagen. De rekening over het afgeloopen jaar sloot op een totaal van f 126 62, met een na- deelig saldo van f2.50. De begrooting 1942 werd vastge steld op een totaal bedrag van T 136.62. De rekening van het Herverze keringsfonds sloot op een totaal van f 1009.47%, met een saldo van f 515.65. Begonnen was met een sal do van f 514.71 Vf. De aftredende bestuursleden, de heeren H. Vrouwe en H. Vinke, wer den met zoo goed als algemeene stemmen herkozen. Het bestuur stelde voor, de con tributie weer te bepalen op 10 ct per lid en per jaar. Verlaging blijkt nu niet mogelijk te zijn. Het jbe- stuursvoorstel werd aangenomen. De heer P. K. Volkers, Oudkar spel, heeft in de rondvraag geïnfor meerd naar de mogelijkheid, om zich te verzekeren tegen hoogere uitkeeringen dan bij zijn vereenè- ging ais maximum was gesteld, n.1. f 12.— per week. Voorts jried hij aan te overweggn. of de ziekenkassen niet zullen kunnen worden inge schakeld, wanneer ook voor de klei ne zelfstandigen eens een verzeke ringsregeling wordt vastgeseld van overheidswege. De voorzitter heeft hierop geant woord ,dat sommige kassen tot hoogere uitkeeringen verzekeren. Sommige voor f20.— en (f24.Er moet daarbij echter rekening wor den gehouden met vqje factorein. Spr. zegde een onderzoek toe. De afd. Schagen wilde de vergoe ding voor den secr.-penningm. ver- hoogen, doch de heer Vinke wilde daarvan niet weten. Daaran slui ting. STREEKVERBAND „ALKMAAR" VAN VEREEN. VOOR VRIJE ZIEKENHUISVERPLEGING IN NEDERLAND. Het streekverband Alkmaar hield Zaterdagmiddag een vergadering in Paviljoen „Kinheim". De secretaris, de heer Rys uit Warmenhuizen, bracht een be knopt jaarverslag uit, waarin werd geconstateerd, dat het streekver band een zeer bewogen jaar ach ter den rug had. Het verslag van den penning meester, waaruit bleek, dat de be zittingen gedurende het afgeloopen iaar waren gedaald van rond f 148 op rond f 141, werd goedgekeurd. Door den voorzitter, de heer A. Wiedijk uit Barsingerhorn. werd daarop een bespreking ingeleid over de landelijke vereeniging van Ziekenhuisverplegingen, welke thans den naam draagt van „Ne fizo". Hij deelde mede. dat het wel de laatste maal zou zijn. dat het streekverband in zijn tegen woordige samenstelling bijeen was. aangezien door de oprichting van de „Nefizo". deze laatste in het vervolg de vertegenwoordiger zou zijn van de vereenigingen. wel ke zich daarbij hebben aangeslo ten. Deze vereenigingen zijn door hun aansluiting afdeelingen gcivor don van de Nefizo. In plaats van de streekverban- -den zullen er in de toekomst „ver banden" zijn. De besturen hiervan TEEN- EN GRIENDHOUT. Het Rijksbureau voor de Voed selvoorziening in Oorlogstijd maakt bekend, dat ingevolge het Griend- houtbesluit V.V.O. 1942. opgenomen in de Ned. Staatscourant van 17 April 1942, het voorhanden of in vooraad hebben, verhandelen, afle veren, vervoeren, be- en verwerken van feenhout en griendhout in het algemeen verboden is, behoudens met toestemming van de Neder- iandsche Akkerbduw Centrale (N.A. C.), 's-Gravenhage, Bezuidenhout 15. Kraehtens dit besluit en de door den voorzitter der N.A.C. op grond hiervan getroffen bepalingen gelden met ingang van 19 April 1942 de volgende regelingen; 1. Ieder, die op 19 April één- of tweejarig teenhout, geschikt voor de vervaardiging van manden of ander vlechtwerk dan wel stokken, geschild of bestemd om te worden geschild, voorhanden of in voor raad heeft, is verplicht deze hoe- veleheden vóór 26^ April 1942 op te gev,en aan de N.A*C. 2. Het verhandelen en afleve ren van éérf- of tweejarig teenhout, geschikt voor de vervaardiging van manden of ander vlechtwerk en het bewerken of verwerken (uitge zonderd schillen) daarvan, alsmede het verhandelen en afleveren van verwerkt teenhout, is zonder toe stemming van de N.A.C. verboden. 3. Het vervoeren van geschild teenhout is slechts toegestaan, in dien het vervoer gedekt is door een geleidebiljet, afgegeven door of vanwege de N.A.C. 4. Ieder, die in het jaar 1942 teenhout wil verwerken of manden of ander vlechtwerk is verplicht vóór 3 Mei 1942 aan de N.A.C. op gave te verstrekken van de bedra gen, welke door hem in de jaren 1939, 1940 en 1941 aan loonen zijn uitbetaald. 5. Iedere mandenfabrikant, die op 19 April 1942 manden van teen hout vervaardigde voorhanden of in vooraad heeft, is verplicht van deze hoeveelheden' vóór 26 April 1942 opgave te verstrekken aan de N.A.C. 6. Griendhout, dat geschikt is voor de vervaardiging van stelen mag voor geen andere doeleinden worden aangewend en wanneer dit hout eenmaal als stelen is gehakt, mogen deze stelen zonder toestem ming van de N.A.C. niet meer wor den bewerkt of verwerkt (uitgezon derd schillen). 7. Teenhout en griendhout, be halve stobben, en dood hoyt, mo gen niet worden verbrand. 8. Ieder, die over Uenhout be- Voet&al Zaterdagmiddag behandelde de protestcommissie van den Nederl. Voetbalbond het protest van de Dortsche voetbalver. DFC, hetwelk was ingediend naar aanleiding van het uit het veld sturen van hun speler Mijnders in den competitie wedstrijd tegen ADO Na ampele besprekingen werd besloten het protest niet toe te wijzen, zoodat de wedstrijd, welke indertijd door ADO was gewonnen, niet behoeft te worden overgespeeld. Alkmaar ontmoette Zondag aan den^Westerweg de Watervogels en moest daarin de meerdere erken nen. Voor de rust hadden de gasten het beste deel van het spel en ze wisten het half-time te bereiken met een verdiende 21 voorsprong. Na de hervatting kwam Alkmaar er merkbaar beter in. Het kreeg diverse goede kansen, maar er werd slechts één enkele van benut. De watervogels wisten wederom tweemaal het doel te vinden en wonnen dus met 42. worden samengesteld uit het be stuur van de Nefizo en uit de be sturen der plaatselijke vereenigin gen, welke hun zelfstandigheid hebben bewaard en zich dus niet hebben aangesloten bij de Nefizo. De voorzitter deelde vervolgens mede, dat er van de 24 plaatsei+i- ke vereenigingen uit dit .streek verband zich 13 definitief hebben aangemeld bij de Nefizo, terwijl .van 4 verdere vereenigingen zeker is. dat ze zich alsnog zullen aan sluiten. De heer Buyze deelde mede, dat gezien de spoed, welke bij een en ander had moeten worden betracht het nog niet mogelijk was, de be treffende ledentallen op te geven. van goede resultaten was de heef Buyze overigens overtuigd. De Ne fizo toch wil zich niet begeven op het terrein, waarop de plaatselij ke vereenigingen werken. ZWAAG, 17 April. Veilingsvereen. „Bangert en Om streken". Spinazie f 26.2034, uien f 5.90, bieten f 4.506, prei f 8, witte kool f 5.20, witlof f 15.20 —24, breekpeen f 5.10—6.20, radijs f 4.205.20, sla f 44, selderie f 11, koolrabi f 9.20, schorseneeren f 12 —19, raapstelen f 27—36, Gieser Wildeman f 4861. BR. OP LANGENDIJK, 20 April. Aanvoer: 25 Kg. rabarber f 31, 30.000 Kg. roode kool f 9.80, 120.000 Kg. witte kool f 7, 5000 Kg. gele kool f 9.10, 60 Kg. raapstelen f 35, 420 Kg. radijs f 5.20, 100 Kg witlof f 24. P. Kool voerde de eerste rabarber aan van den kouden grond. schikt, dat naar zijn aard voor schillen in aanmerking komt, is verplicht dit teenhout tijdig in het water te zetten, behoudens onthef fing van de N.A.C. Alle o*;gaven dienen' te geschie den op gratis bij de N.A.C. ver krijgbare formulierena Degène, die na 18 April 1942 teenhout in voor raad of voorhanden" wil hebben, .verhandelen, afleveren, be- of ver werken, dan wel verwerkt teen hout, wil verhandelen of afleveren, kan op verzoek hierover nader in lichtingen ontvangen van de N.A.G, TOEWIJZINGEN VOOR SLA-OLIE v EN BOTEROLIE. De Secretaris-Generaal van het Departement van Landbouw en Visscherij maakt, in verband met de distributie Van sla- en boterolie, bekend, dat detaillisten de van hun klanten ontvangen bonnen op Donderdag '23 en Vrijdag 24 April a.s.ter verkrijging van een toewij zing voor sla- of boterolie bij den Plaatselijken Distributiedienst moe ten inleveren. Grossiers moeten de door hen ontvangen toewijzingen bij de Distributiediensten inwisselen voor verzameltoewijzingen op 23, 24, 27, 28, 29 of 30 April a.s. VERBOUW VAN VLAS OOGST 1942. De Landbouw-Crisis-Organisatie voor Noordholland maakt bekend, dat zij, die voornemens zijn dit jaar vlas te telen (hetzij voor eigen re kening. hetzij op zaaiklaar ge huurd of verhuurd land), vóór 1 Mei 1942 dienen op te geven aan de kL.C.O„ binnen welker werkgebied het bedrijf gelegen is, welke opper vlakte zij dit jaar met vlas wen- schen te bebouwen. De formulieren, waarop deze op gave dient te geschieden, zijn ver krijgbaar bij de Plaatselijke Bu reauhouders en moeten vóór 1 Mei 1942 volledig ingevuld en ondertee kend in het bezit zijn van de L.C.O., Kerkplein 13 te Alkiryiar. RECHT OP EEN SPECIALE SPIJS OLIETOEWIJZING VOOR DE VER BOUWERS VAN KOOL- EN HAANZAAD. Het Rijksbureau voor de Voedsel voorziening in Oorlogstijd maakt bekend, dat een regeling zal wor den getroffen, waaraan verbouwers van kool en/of maanzaad het recht kunnen ontleenen op een toewij zing van spijsolie of spijsvet boven de normale rantsoenen. Deze hoe veelheid spijsolie is afhankelijk van de hoeveelheid kool- en/of maan zaad, welke bij de PICA wordt in geleverd. Voor 100 kg. kool- en/of maanzaad van gemiddelde kwaliteit ontvangt men het recht om 1 kg. spijsolie of spijsvet te koopen. Bij hoogere leveringen dan 10Ö kg. heeft men het recht tot aankoop van een grootere hoeveelheid olie of spijs vet volgens een nog nader bek^id te maken regeling, een en ander tot een maximum van 50 kg. per gezin. Bijzonderheden betreffende de uit voering van een en ander zullen nog nader worden bekend gemaakt, doch iedere verbouwer van kool- en/of maanzaad kan er dus op re kenen, dat hij een belangrijke extra toewijzing spijsvet of spijsolie zal kunnen ontvangen. DRINGLICHKEITSBESCHEINL GUNGEN VOOR IJZER EN STAAL. De Directie van het Rijksbureau voor IJzer en Staal maakt bekend, dat met ingang yan 1 Maart 1942 voor bestellingen op gereede pro ducten van ijzer en staal in Duitsch land door de „Ruestungsinspek- tion Niederlande" geen „Dringlieh- keitsbescheinigungen" meer wor den verstrekt, aangezien het systeem der „Dringlichkeitsbeschei- nigungen" met ingang van dien da tum in Duitschland vervallen is. Men gelieve zjch derhalve niet meer tot de „Ruesiungsinspektion Nie- derlande'Te wenden, doch te vol staan met inzending aan het Rijks bureau van bestelbrieven in vier voud, vergezeld van de benoodigde bewijzen van overdracht. AANSTELLING AGENTEN VOOR KOOP EN VERKOOP VAN PAARDEN. De Bedrijfsorganisatie voor (Vee en Vleesch maakt bekend, dat, ter handhaving van de voor paarden vastgestelde maximumprijzen, in den vervolge alle paarden, waar voor de maximumprijzen gelden, slechts zullen kunnen worden ge kocht en verkocht via het Vee- en Vleeschaankoopbureau te 's Gra- venhage, Laan van Meerdervoort 53. Dit bureau zal slechts koopen en verkoopen door bemiddeling van door het Bureau aangestelde agen ten. Aan deze agenten zullen ver schillende verplichtingen worden opgelegd, welke nader omschreven zijn in een aan alle door de Neder- iandsche Veehouderij Centrale er kende paardenhandelarén toege zonden circulaire. Tot zekerheid van de juiste na koming van zijn verplichtingen eischt het Vee- en Vleeschaankoop bureau van iederen agent een bank garantie van f2000.—. Zij, die voor een aanstelling in aanmerking wenschen te komen, dienén ten spoedigste zulk een bankgarantie aan het Vee- en Vleeschaankoopbureau te doen toe komen. Voor het geval aan het stellen van een bankgarantie ernstige be zwaren verbonden zijn. kan worden volstaan met het storten van f2000 op girorekening no. 4460QQ ten name van het Ve>- en Vleeschaankoop bureau.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3