DAGBLAD VOOR HOLLANDS Frankrijk op het keerpunt EEN W GEEN IDONSLMF MEEN r— lerduister i Dc verjaardag van den Führer 86ste JAARGANG No. 11779 DINSDAG 21 APRIL 1942 Radiorede van Laval Duitschland of het bolsjewisme Duitsche luchtmacht zeer actief Extra bericht v Wederopbouw basis van Soerabaja Belangrijke vergadering het N.V.V. van Handgranaat in vergadering Boter, margar ne en vet Dc Britsche aanval op Augsburg e k. tot morgenochtend L.K. v.m. 6.29 uur n.m. Europa wenscht geluk Extra winteruitkeering werkloozen Laffe roofoverval Nieuwe burgemeester te Roozendaal Gieren van de gemeenschap Uitg.: N.V. Uitg. Mij. Hollands Noorderkwartier Hoofdredacteur A. R. JonVer (afw.) Redactie- en Administratlebnreanxi SCHAGEN, L'aan 201. Tel. 444 (2 lijnen). DEN HELDER, Koningstr. 78, Tel. 2345 (2 lijnen) ALKMAAR, Langestraat 97. Tel 3332. Kj de Nederlandeohe arbeidstere ln Duitschland. Een gezellig praatje fa den vrijen tijd. Polygoon-Thijssen-Pax Holland m PARIJS, 20 April (D.N.B.) De ehef der Fransche regeering, La- val, heeft vanavond voor den om roep gesproken. Hij z,eide onder meer: „In mijn politieke leven heb fk moeilijke oogenhlikken gekend, waarop het bestaan van Frankrijk in gevaar was. Op dergelijke oogen Wikken altijd kwam ik aan de macht, in -1936, toen ik moest af treden, heb ik een krachtig en door ieder gerespecteerd Frankrijk ach tergelaten. Drie jaar waren vol doende om den partijhartstocht van sommigen en het verraad van zekere elementen over dit Frank rijk te doen triomfeeren. Er bleef nog een laatste misdaad ta plegen, de oorlogsverklaring. De neder laag ie gekomen en met haar de Mende en de ruïne. Opnieuw sta ik voor u. Ik zal alles doen om het wei rijn van ons volk te waarbor gen en lk voel mij to sterker, daar lk geen verantwoordelijk heid draag voor de ellende, welke over ons ls gekomen. De regeering zal haar plicht doen en trachten nw lijden te verzachten. Maar alleen door nw arbeid, door langdurige, geestdriftige en hardnekkige in spanning zult gij bijdragen tot de herrijzenis van ons land. Wij kunnen slechts op onszeli rekenen en Frankrijk moet thans rijn wil en zijn levens kracht aan toon en. De regeering kan niet aankondi gen, dat morgen de overvloed terug keert, maar zij zal niets nalaten ©m alle Franschen te voeden en te kleeden. Boeren van Frankrijk, lk roep u op uw grond te bewerken met het geduld, waarmee wij hem verdedi gen. Tot het arbeidsfront wil ik zeggen, dat het- van het komende regiem niets te vreezen maar alles te verwachten heeft. In het nieuwe Europa zal overal het socialisme tot stand komen, met eerbiediging van den aard en de nationale wenschen van ieder volk. De betrekkingen met Duitsch land. Laval sprak vervolgens over de DuitschFransche betrekkingen. Hij zeide onder meer: Hartstochte lijk heb ik bij iedere gelegenheid naar een vergelijk gezocht, dat een einde moest maken aan het tra gisch misverstand, dat in het verle den al te vaak beide groote volken tegenover elkander geplaatst heeft. Maar wat gisteren noodig was, is het thans niet minder. Wij hebben een feit zonder voorbeeld gevon den, n.1. een overwinnaar, die zich bereid verklaarde geen misbruik van zijn overwinning te maken en die Frankrijk in een nieuwe Eu ropa een plaats aanbood, welke het Fransche verleden waardig was. Helpt mee Uw volk gezond en sterk te maken. Wordt lid van den Nederland- schen VolksdlensL „Tegenover een overwinnaar, die zijn overwinning wist te beheer- schen, zullen wij onze nederlaag weten te beheerschen." Met deze edele woorden heeft het staatshoofd u den weg gewezen. Aan dezen weg heb ik mij gehou den en ik zal hem blijven volgen. De gigantische strijd, welken Duitschland tegen het bolsjewisme voert, heeft niet alleen den oorlog uitgebreid, maar ook zijn volle be- teekenis onthuld. Gelooft ge, dat de bolsjewisten, wanneer zij zouden overwinnen, bij onze grenzen stil zouden staan? De politiek van toenadering tot en verzoening met Duitschland moet daarom loyaal worden ge volgd. Zij vereischt een wederkee- rig vertrouwen* wil zij doeltreffend zijn. Elke dubbelhartigheid moet uitgesloten zijn en slechts op op rechtheid in woord en daad kan een blijvende verzoening berusten. Alle bultenlandsche propaganda- berichten hebben slechts ten doel de waarheid te verbloemen, lk waar schuw u reeds thans tegen alle boos aardige geruchten, die willen bewe ren, dat deze politiek slechts ten uitvoer kan worden gelegd ten kos te van welke offers en vernedering ook. Engeland... Gij zult Franschen blijven, mijn gedachten gaan vooral uit naar hen, die aanvallen van een vroege- ren bondgenoot hebben ondergaan, een bondgenoot, die zich heftiger in ons gebied vastbeet, naarmate hij onbekwaam bleek zijn eigen gebied te verdedigen. Nadat hij ons in den oorlog had gestort, nadat hij ons in den steek had gelaten, heeft hij ge tracht onze vloot te vernielen, heeft hij onze matrozen vermoord en on ze bevolking uitgehongerd. Fran schen, ik wijd mij aan den onmis- baren arbeid en zal dien niet be ëindigen, voor het welzijn van Frankrijk verzekerd is. VELE BOLSJEWISTISCHE MACHINES NEERGESCHOTEN. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 20 April (D.N.B.): Het opperbevel der weermacht maakt bekend: Aan dè Kaukasuskust bombar deerden Duitsche gevechtsvliegtui gen met goed gevolg havenwerken en ravitailleeringsinstallaties. Een groot Sovjet-Russisch tankschip werd door bomtreffers beschadigd. In den Zuidelijken sector van het Oostelijke front schoten Duitsche jagers in luchtgevechten zonder ei gen verliezen 22 vijandelijke vlieg tuigen neer. In den centralen en den Noordelijken sector mislukten na verbitterde gevechten afzonder lijke plaatselijke aanvallen van den vijand. Bij succesvolle eigen aan- valsacties in den Noordelijken front sector werden op een punt in ge vechten, die verscheidene dagen duurden, 11 kanonnen alsmede 50 granaatwerpers en machinegewe ren vernietigd of buitgemaakt. Ster ke formaties der luchtmacht gre pen met bijzonder succes in de ge vechten op den beganen grond in en vernietigden achterwaartsche verbindingen van de bolsjewisten. In Karelië brachten Duitsche en Finsche troepen aan het front van de Swir in dagenlange afweerge- vechten den vijand zware verliezen toe. In Noord-Afrika mislukte een uit val van Britsche verkenningsafdee- lingen aan het front van Cyrenaica. Uit het Britsche ravitailleerings- verkeer aan de Noord-Afrikaansche OPNIEUW 143.000 BRT. TOT ZINKEN GEBRACHT. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 20 April (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: ,Het Duitsche duikbootwapen maakt melding van nieuwe groote successen op de verschillende oor- logs tooneelen. Aan de Oostkust van Noord-Ame- rika en in de Caraïbische Zee bracht het Duitsche duikbootwapen 18 vijandelijke schepen met een gezamenlijken inhoud van 131.000 brt. tot zinken. Een duikboot nam de olie-opslagplaatsen van Bullen- by op Cu ra <;ao onder artillerie vuur, waardoor deze in brand vlo gen. In de Noordelijke IJszee werden uit een convooi in samenwerking met de luchtmacht 2 vijandelijke schepen met een totalen inhoud van 12.000 brt. tot zinken gebracht, waarondereen tankschip. Drie andere groote schepen werden be schadigd. Op begeleidende oorlogs schepen werden eveneens treffers geplaatst. In de Middellandsche Zee torpe deerde egn Duitsche duikboot een aan de pier van Beiroet liggend schip. Een 'andere duikboot viel de electrische centrale van Jaffa met artillerievuur aan en beschadigde deze zwaar. kust brachten Duitsche duikbooten nog 3 transport-zeilschepen tot zin ken. De grootscheepsche aanvallen der luchtmacht op de militaire werken op het eiland Malta werden voort gezet. Bom-voltreffers van zwaar kaliber veroorzaakten vooral in ra vitailleeringsinstallaties omvang rijke verwoestingen, branden en ontploffingen, terwijl wederom zwa re schade werd aangericht aan de vliegveldinstallaties van het eiland. Lichte Duitsche gevechtstoestel len vielen gisteren fabrieksinstalla- ties en scheepsdoelen aan de Engel- sche Zuidkust met bommen en boordwapens aan. Kapitein Ihlefeldt behaalde aan het Oostelijke front zijn 85e toot 88e overwinning in de lucht. Bij de succesvolle operaties van Duitsche duikbooten voor de kust der Ver. StatenMieeft de duikboot onder bevel van den luitenant-ter- zee le kl.'Muetzelburg zich bijzon der onderscheiden. Ongeregeldheden op Soem- bawa. SOERABAJA, 20 April. (Domei). De Japansche vlootautoriteiten be- binnen binnenkort met den weder opbouw van de vloot- en luchtbasis te Soerabaja, waarbij zij voor den arbeid gebruik maken van krijgs gevangenen en inlanders. De in Ned. Indië gestationneerde Japansche troepen gaan thans lang zamerhand over tot het bezetten van de belangrijkste eilanden in de omliggende wateren, voor zoover zij van strategische beteekenis of nog door vijandelijke strijdkrachten be zet zijn. Bij het eerste bericht over de lan ding der Japanners op Java heeft de Sultan van Soembawa de Ja pansche vlag op zijn paleis laten hijschen. Deze slag werd echter door de Ned.-Indische troepen al daar met geweld verwijderd. Daar op ontstond een vuurgevecht tus- schen de troepen en de lijfgarde van den sultan. De troepen werden overweldigd, waarna alle Nederlan ders op het eiland gevangen geno men werden. De sultan zond hierop een missie naar de Japanners voor het zenden van militaire bescher ming. OUD EN NIEUW SOCIALISME „Juist het besef, aldus sprak de heer Funckler, leider van 't N.V.V. in Noord-Holland, Zon dag j.1. in een bijeenkomst van functionarissen, te Schagen ge houden, dat vroeger onder de arbeiders opgeld deed: „Ik ben méir een arbeider en mijn kin deren moeten wat beters wor den", is in wezen de felste aan klacht geweest tegen het kapi talisme, welke ooit is geuit. Men geneerde zich voor het ar beider zijn. Aan den anderen kant was daar de langste arm, steunende op de kracht en de macht van het goud, waren er de kapiteins van de industrie, die hun maatregel wel zoo goed namen, dat de arbeider afhan kelijk bleef van de wet van vraag en aanbod, dat zijn ar beidskracht koopwaar was, wel ke verhandeld werd en waarbij de arbeider steeds de verliezen de partij was. Daarbij speelde nog de geestelijkheid haar rol, die ieder in zijn eigen hokje trachtte te duwen, waardoor den arbeiders belet werd een lront te vormen en tenslotte was het de regeering, welke re geerde bij de gunst van het grootkapitaal, dat de werkelij ke meester in de wereld was. De arbeider kende geen arbeids vreugde, vcor hem bleet de we reld grauw... Verkeerd is het, echter te meenen dat voor 1940 de grootste vakbond in Nederland, het N.V.V., weinig voor de arbeiders heeft gedaan, vaalk werden voordeelen behaald, maar bijna steeds waren ze van tij- delijken aard en bijna steeds trok de arbeider tenslotte aan het kort ste einde. Het is echter volkomen begrijpelijk dat de eenvoudige ar beider, tegen die organisatie opzag en Hitier wantrouwde, die immers, aldus was hem voorgehouden, hem alles zou ontnemen wat door de organisatie tot stand was gebracht. De arbeider was echter verkeerd voorgelicht, een man als Hitier kende zélf de gevaren voor de ar beiders te goed en een van zijn eerste maatregelen na de bezetting was juist een opdracht de belangen van den werkenden mensch veilig te stellen. Hiertoe werd het N.V.V. aangewezen als basis voor een la ter te vormen eenheidsfront, waar in alle Werkende en scheppende menschen vereenigd zullen zijn. Een eenheidsfront, aangepast aan de Nederlandsche geaardheid. In dat eenheidsfront zal ook de werk gever opgenomen zijn, doch niet meer de stand bepaalt wie „eerste arbeider" in het bedrijf is, doch eerste arbeider kan slechts hij zijn, die bewezen heeft dat hij de rechte man op de rechte plaats is. EEN WERKER GEEN LOONSLAAF. Voor alles geldt de stelregel dat een werker geen loonslaaf is, geen vertrapte proletariër meer, zooals het oude lied zegt, doch een gelijk- Mislukte aanslag op Doriot. PARIJS, 20 April (D.N.B.) - Toen Jacques Doriot, de voorzitter van de Fransche volkspartij, gisteren in de overvolle stadsschouwburg te Rennes een rede hield, werd tegen het einde van zijn betooging een handgranaat naar het tooneel ge worpen, waarop zich Doriot en en kele zijner medewerkers bevonden, De projectiel viel tusschen de eer ste en tweede rij parket. Een toe hoorder snelde vastberaden toe en wierp het projectiel in de orkest ruimte. Toen de granaat ontplofte werd de houten bekleeding van het tooneel vernield en een aantal mu ziekinstrumenten beschadigd. Een persoon werd licht gewond. De aanwezigen beantwoordden dezen aanslag met het zingen van de Marseillaise en met levendige sympathiebetoogingen voor Doriot, De dader kon totdusver nog niet gepakt worden. Er wordt bekend gemaakt, dat gedurende het tijdvak van 21 t.m. 28 April a.s. de met „21" genum merde bon van de boterkaart recht geeft op het koopen van 125 gram boter. Gedurende genoemd tijdvak geeft voorts de met „21" genum merde bon van de vetkaart recht op het koopen van 125 gram boter (zonder reductie) of 125 gram mar garine of, voor zoover voorradig, 100 gram bak- en braadvet. berechtigd werker in zijn bedrijf. Er zijn nog verschillende werkge vers, Mie tegenover dit alles afwij zend staan, maar aldus zei spr. na drukkelijk: hun houding wordt ge registreerd en te zjjner tijd wordt hun de rekening aangeboden. Met bitterheid constateerde spr., dat de jeugd is afgegleden naar danszaal en café. Juist de jeugd moet ge wonnen worden, hier ligt een taak voor den arbeidsdienst en den ver trouwensman in het bedrijf. In vele gevallen is het de jeugd te gemak kelijk gemaakt, zij kwam teveel in een opgemaakt bed! (Vervolg zie pag. 2). Een derde keerde slechts terug. BERLIJN, 20 April (DNB). De Britsche toestellen, die in verschei- nede reeksen naderden, werden kort na het bereiken van het Noord Fransche kustgebied aangehouden door Duitsche jagers, waarbij vier van de twaalf Lancasters werden neergeschoten. De overige formatie vloog door ter voortzetting van de ze militair zinnelooze propaganda- onderneming. Bij Augsburg wer den nogmaals drie toestellen neer geschoten. Voorts werden alle an dere Lancasters beschadigd, naar Maan Maan op vanavond om onder 10.18 rtr\ a 1 217 23 Apr 20.47 UUr 7 Mei 30 Apr. a. rkf\ 15 Mei zelfs de Britsche nieuwsdienst moest erkennen. Van de terugkee- rende bommenwerpers werd het achtste toestel boven Frankrijk neergeschoten, zoodat slechts een derde terugkeerde. Meer dan vijf tig man vliegend personeel kwam om en door dat alles was slechts enkele dagen de productie in een bedrijf gestoord. Gelijk reeds gemeld heeft de Führer zijn verjaardag in het hoofdkwartier doorgebracht. Voor het begin van de militaire besprekingen, die evenals op iederen anderen werkdag wer den gehouden, brachten de chef van het opperbevel der weer macht, Generaalveldmaarschalk Keitel, en de chef van den ge- neralen staf van het leger, Generaloberst Halder, den Füh rer, ook uit naam van^Jiet le ger, hun gelukwenschen over. Tegen den middag brachten de Rijksmaarschalk van het Groot- Duitsche rijk, Hermann Goering, die vergezeld was van Generaal veldmaarschalk Milch, en Grootad miraal Raeder den Führer de ge lukwenschen van luchtmacht en marine over. Verder kwamen gelukwenschen binen van alle prominente per soonlijkheden uit partij- en diplo matieke kringen. De Koning van Italië en de Duce hebben Adolf Hitier ter gelegen heid van diens verjaardag telegra fisch hun gelukwenschen aangebo» den. De Führer heeft beiden eveneens telegrafisch zijn dank betuigd. Behalve de tallooze gelukwens schen uit de kringen van het Duit sche volk heeft Hitier ook uit het buitenland vele felicitaties ontvan- gen. Talrijke buitenlandsche staats hoofden en chefs der regeeringen hebben telegrafisch hun gelukwen schen aangeboden. Globe van het jaar 1350 als geschenk. Volgens een bericht van de „Stock holms Tidningen" ls den Führer ter gelegenheid van zijn verjaardag de oudst bekende globe nit het jaar 1350 als geschenk overhandigd. Het blad wijst erop, dat op de globe Amerika nog niet voorkomt. Namens de bevolking van Bohe- men en Moravië heeft de plaats- vervangenden rijksprotector, Heyd- rich, op het station te Praag op plechtige wijze een hospitaaltrein als geschenk voor den Führer, over gedragen. (Zie ook pag. 3.) Op marsch naar voren. Een soldaat, die aan een zijner voeten gebles seerd is, heeft het zich in de aan- hang-slede gemakkelijk gemaakt P.B.Z.-V. Eysden. P.K. Wulf- Pax Holland m De Secr.-gen. van het dep. vafr Sociale Zaken heeft de extra-win- teruitkeering aan ondersteunde werkloozen opnieuw verlengd. Dit maal met twee weken, zoodat zij tot en met de week, welke op 2 tyei a.s. eindigt, kan worden dóór verstrekt. De uitkeering bedraagt 10 voor deelnemers aan de cen trale keukens en 15 voor niet- deelnemers. Deze verlenging geldt eveneens voor de ondersteunde kléine grondgebruikers. f5000— IN LEEGE BOERE- JONGENSFLESCH. Zondagavond is een roofoverval gepleegd onder de even Oostelijk van Zundert gelegen buurtschap Oekel. Drie mannen drongen de boerenwoning binnen, die bewoond wordt door den i landbouwer E. Peemen. Alleen fliens vrotiw en drie meisjes waren op dat oogen- blik in de boerderij aanwezig. Een der mannen dwong de vrouw het geld te geven, dat zij in huis had. Zij weigerde en liep naar de deur om hulp te roepen. Op dat oogen bliek evenwel versperde een der mannen haar den weg, terwijl een ander haar een hevigen klap op het gezicht gaf, waardoor zij op den grond viel. De vrouw liep eenige verwondingen op en ge raakte eenigen tijd bewusteloos. Een der mannen nam toen van den schoorsteenmantel een ijzeren schuif weg, waarachter een leege boerejongensflesch stond, waarin zich een bedrag van 5200 gulden bevond. Hiermede gingen de drie mannen aan den haal. Kort daarop kon de marechaussee worden ge waarschuwd. Bij het onderzoek bleek, dat het spoor leidde naar België. ;s-GRAVENHAGE, 20 April. - Het Rijkscommissariaat deelt mede: De Commissaris-generaal voor Bestuur en Justitie heeft op grond van paragraaf 3 van de ver ordening nr. 108/40 in verbinding met paragrhaf 4 artikel 1 van de verordening nr.-3/10 betreffende het uitoefenen van de regeeringsbe voegdheid in de Nederlanden den kapitein b.d. II. T. Daems te Em- men benoemd tot burgemeester van Roosendaal. Alkmaarsche puinschnimer vijl maanden achter de tralies. Ieder zal zich de tragische ge beurtenissen herinneren, die zich in Januari aan het Zeglis te Alk maar afspeelden. De verschillende overheidsdiensten verrichtten daar bij de noodige voorkomende werk zaamheden'en zoo bevond zich op het terrein des onheils ook een ze kere J.'Jongeman, destijds in dienst bij den luchtbeschermingsdienst. Zijn taak was te zoeken naar overblijfselen van verongelukten, maar zijn zoeken richtte zich op heel andere zaken. Want toen hij door den agent van politie Aarts werd gefouilleerd, bleek hij enkele pakken zeeppoeder, een 5-tal doos jes schoensmeer en een doosje ci troenzuur bij zich t'e hebben. Alle maal voorwerpen afkomstig uit de kruidenierswinkel van Keeman. Deze aasgier, inmiddels uit de luchtbescherming ontslagen, stond gisteren voor den politierechter te Alkmaar terecht en zei de verschil lende dingen .onbewust" in zijn zak te hebben gestoken. Nadat de offi cier het ergerlijke van vordachtes handelwijze in het licht had ge steld, veroordeelde de politierech ter hem tot 5 maanden, conform de eisch.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 1