Ecooomischen rechter Waar huisvrauwsn gemaakt worden Bijbel theepot en P'iP Nieuws uit Urk TEXEL Stadsrtieuu>s KLEfN jOÜRNAAL De man en de piraat Sluiting Textielloketten Distributiebureau Wat zingen de Vereenigde Heldersche Zangers? K.V. H.-nieuws INGEZONDEN Nogmaals de Ambachisschoolkwestie llitvoering Gymnastiek vereniging «Texel" Voor den De Heldersche Valzschool voor Meisjes als onmis baar Instituut. Er is een school in Den Helder, die een min of meer aparte plaats inneemt. Het is geen hoogere en het is geen lagere school. Het- is geen school waar men de vreemde talen leert spreken en schrijven en het is ook geen school, waar de leerlin gen hun kennis kunnen verrijken aan ingewikkelde wiskundige pro blemen. Het is een school evenwel, die toe komstige huismoeders aflevert. Een school, die poogt (en doorgaans met succes!) van l aar leerlingen flinke vrouwen te maken, die, als zij voor de taak gesteld worden een huis houden te voeren, berekend zijn voor die verre -an eenvoudige taak. Die school is, welke zou het an ders kunnen zt[n, onze Vak school voor Meisjes, en het is op deze inrichting, dat wij in enkele artikelen de aandacht wenschen te vestigen. Onze Vakschool is een mooie school. Het is er niet een van den ouden stempel, die meer van „ge stichten" hadden dan van inrichtin gen voor het geven van onderwijs aan jonge men.'chen. Beha!ve-„mcoi" is de school echter ook praktisch. Praktisch en up to date. De huismoeder van 50 jaar ge leden stond voor andere problemen dan die van 25 jaar geleden en de laatste zal het niet zoo moeilijk heb ben als de hulsvrouw van 1942. Het was dus uiteraard noodzakelijk dat het onderwijs, zoowel het theoreti sche als het praktlschee aan de huis houdscholen aangepast werd aan de sterk gewijzigde tijdsomstandig heden. En zeer speciaal was dit het ge val met de Heldersche school. Men heeft hier de beschikking over een 14-tal lokalen, hetgeen echter slechts de gedeeltelijke capa citeit van de school betreft. In nor-' male tijden wordt deze belangrijk vergroot. Er zullen ongetwijeld ouders zijn, die in de veronderstelling verkeeren, dat er, met de huidige schaarschte aan levensmiddelen en goederen van het praktische werk op de school niets terecht komt. Het tegendeel is het geval. De toewijzingen, waar over men beschikt, zijn dermate dat men dit werk vrijwel ongestoord voortgang kan doen vinden. Na tuurlijk... de eieren ontbreken en de boter verschijnt ook niet pondsge wijs op tafel, maar met wafr behel pen en aanpassen komt men een heel eind. Trouwens, is het in de huishoudingen >p het Oogenblik an ders? Zeker niet en des te beter dus dat de huisvrouwen in' den dop reeds nu leeren op welke wijze men een smakelijke tafel bereid. Voor het naaien, herstellen en vervaar digen van kleeding geldt al precies hetzelfde uiteraard. Daarbij, als een der leerlingen bijv. voor een verjaardag of ander Wij mannen zijn toch merkwaar dige lieden. Men noemt ons het „sterke geslacht", doch hoevele ma len blijkt niet, dat wij verregaande zwakkelingen zijn. Dat wij slaven zijn van de intiemste driften en ze ker slaven van ennele gewoonten, zonder uitleving waarvan wij ons ongelukkig achten. Een voorbeeld? Dezer dagen reizende tusschen Haarlem en Alkmaar zat ik tegen over een heer-op-jaren. De man keek naar (buiten, ar de slooten, de greppels en de telefoondraden en nam hoegenaamd geen notitie van mij. Tot het oogenblik, dat door mij een „shekkie" werd gedraaid. Nau welijks was de brand in de toeback gestoken, of de man bleek zich in kennelijke opwindin te bevinden. Hij snoof demonstratief de geur van de piraat in, verschoof onrustig op z'n zitplaats, keek me schuins aan, kortom, hij was kennelijk aan een hevige gemoedsstorm ten prooi. Eenige aangeboren schuchterheid m'jnerzijds belette dat ik den man vroeg wathem mankeerde, en wat de oorzaak toch was van z'n vreemd en opvallend gedrag. Dat bleef zoo tot Alkmaar toe. Toen zaten wij beiden nog alleen in het compartiment en ik moet U eer lijk zeggen, dat het maar een matig plezier was met een dergelijken reisgezel opgescheept te zitten. Nauwelijks het perron binnen, of lk greep hoed n jas en maakte dat Ik wegkwam. Helaas ik bleek m'n tasch vergeten té hebben in der h~-st, zoodat ik verplicht was terug te gaan en het voorwerp uit het net te halen. En he war toen, dat ik de verklaring mocht aanschouwen van 's mans vreemd gedrag. Als een dief in den "nacht zat hij namelijk gehurkt tusschen de ban ken van de coupé, en fiste met ter- aluiksche bewegingen de eindjes sigaret en shag weg, die daar ver strooid lagen. Teder peukje verdween in een papieren zakje en het zakje zag reeds aardig bol... Toen de man mij ontwaarde kleurde hij, hoewel ik deed of ik niets zag... Zoover zijn yrjj dus al gekomen... Wjj slaven... En... hoe dan ook... voor dezul ken moet de T-bon toch wel uit komst brengen, denkj U ook niet? feestje thuis toch iets bijzonders wil maken, kan dat gebeuren als... ze zelf maar de noodige ingrediën ten medebrengt. De vleeschtoewij- zinj[ gering. Voor 70 meisjes slzcnts 2(4 pond. Of daar ook des kundige leerareacen noódig zijn om met die 2 >4' pond rond te komen, weliswaar niet voor 70 magen, maar wel voor 70 paar oogen...! Zuinigheid leert men hier... ook met het gas, met de electriciteit. Uitsluitend op gas wordt gekookt en zou men beter ^leerschool kunnen bedenken De Vakschool is edn prettige school. Dat komt omdat de geest er goed is, omdat de leeraressen voor hun taak berekend zijn en niet tot die specifieke „figuren" beho.oren, zooals ze in menig bakvisch-boek worden uitgebeeld. Integendeel, hier heerscht begrip voor het jonge meisjfe,, dat op den drempel staat van het leven en slechts goed voor den dag zal ko men als ze weet wat een modern huishouden vergt. En zie... dat wordt het Helder sche meisje nergens beter bijge bracht dan op onze Vakschool aan den Middenweg. In een volgend artikel enkele na dere bijzonderheden en cijfers. De leider van den distributie- dienst verzoekt om de aandacht er op te vestigen, dat de textielloüet- ten in het vervolg op Vrijdag en Zaterdag gesloten zullen zijn. Aantrekkelijk programma. Het programma van het eerste concert, te geven op a.s. Zondag door de „Vereenigde Heldersche Zangers", onder leiding van Geert de Boer, ziet er, wij schreven dit reeds eerder, veelbelovend uit. Wat de uit te voeren koorzang betreft, vertolkt zal o.a. worden het bekende j.Neerlandsch Mannen- zang" van De Vliegh, „Die Vesper" van Von Beethoven en „Zondagmor gen op de heide" van Kreutzer. Na de pauze volgt het overbekende „Nimmernacht" van Andriessen en enkele andefe liederen. De sopraan-soliste, mevr. Meyn- •schenck Hogenbi k zingt num mers van Puccini, Mascagni, Bizet, Lehar en Millöcker. De soloviolist, Jan Kling,, speelt Max Bruch, Jos. Svendsen, Bach, Mozart en Kreisler, terwijl Geert de Boer tenslotte liederen zal zingen van Mozan, Bizet, Lehar en Mil löcker, enkele ervan als duet met Grethe WeynschenckHogenbirk. Al met al een programma, naar welks uitvoering ongetwijfeld velen met belangstelling uitzien. Vrijdagavond 25 April is het voor korfballievend Den Helder een leer zame avond. Het is n.J. aan onze plaatselijke korfbalvereengiing KVH gelukt den eer Leüeboer uit Schie dam, propagandist van den Ned. Korfbalbond naar hier te krijgen. Deze heer houdt dan 2 korfbal- propagandadagen, waarbij eenige interessante films vertoond zullen worden. De eerste lezing vindt plaats op 25 April, aanvangende 7.30 uur, in het gebouw aan de Kemphaanstraat en wordt uitsluitend gahouden voor leden on donateurs. Op Zaterdagmiddag 25 April zal deze lezing herhaald worden, doch dan alleen voor de schooljeugd en onderwijzend personeel, terwijl er na afloop een demonstratiewedstrijd gespeeld zal worden tusschen twee sterke combinaties van KVH. Zoojuist krijgen wij bericht, dat de belangrijke wedstrijd KVH BEP 2 is uitgesteld tot Zondag 3 Mei, zoodat het eventueele kam pioenschap daarmede ook een week wordt verschoven. Helpt mee Uw volk gezond en sterk te maken. Wordt lid van den Nederland- I schen Volksdienst. URK. Door 6 vaartuigen werd aan den vischafslag aangevoerd: 40 kg aal en paling, van 3 tot 15 kg per .vaartuig, prijs 74 ct. per kg; 45 manden nest 50 ct. per mand; 450 kg pos 10 ct. per kg. OP HET DRIETAL. Candidaat Zijlstra, hulpprediker bij de Ger. Kerk te Urk komt thans voor op het drietal te Nes in Fries land. Candidaat Zijlstra was ook geestelijk verzorger van de arbei ders aan de Zuiderzeewerken. BEDANKT. Ds. J. G. van Minnen te Huizen, welke het beroep ontving van de Chr. Ger. Kerk te UrS, heeft voor het door op hem uitgebrachte be roep bedankt. BURGERLIJKE STAND URK. Geboren: Willem z. v. H. Bakker en D. Jakvoort. Overleden: Jannetje Ruiten, 57 jaar, echtgen. v. P. Schraal; Ger- rit Voerman, 68 jaar, echtgen. van J, Huisman (Hoogeveen). Levenloos kind van A.-Hoekman en J. Kaptein. Ondertrouwd: A. van Slooten en L. Bakker; J. Bakker en J. Borg- strom; J. van den Berg en D. de Boer. Dooi aan het Oostfront. Kleine beekjes worden door de smeltende sneeuwmassa's In onstuimige rivieren veranderd, welke den Duitschen pioniertroepen bij het slaan van noodbruggen groote moeilijkheden berokkenen. Deutscher Verslag-Recla - P.K. Springmann-Pax Holland m. BEDF OM HULP. Mijnheer de Redacteur! Het was tijdens een inspectie door wijlen Zijne Excellentie Minister Bosboom over ons barakkenkamp gehouden, dat Z.Ex. verschillende militairen ond ervroeg naar hunne particuliere belengen, welke eer ook ondergeteekende genoot. Ik deelde toen mede, zorgen»te hebben over de met reserveplicht on der de wapenen zijnde oud-onderof- fi ieren, waar-'hn vele na afloop der mobilisatie -iun vroegere betrekking door anderen zouden zien ingeno men, en dan genoodzaakt werden met hun gezinnen van een klein pensioentje te moeten leven. Z.Ex. stelde mij echter gerust, door mij de verzekering te geven, dat de militaire pensioenwet herzien en verbeterd zou worden. Zooals bekend werd die nieuwe Pensioenwet door een latere Regee ring in 1922 ingevoerd, doch slechts niet terugwerkende kracht tot 1 Januari 1920, dus. met uitsluiting van alle vroegere 'gepensionneerde oud-milite.iren en weduwen van Land- en Zeemacht. Die Regeering dacht al niet meer aan hun getrouwe landsdienaren van de weermacht; en latere Regeerin gen wenschte:. hen liefst maar te vergeten; terwijl men ,heel goed wist hoe noodlijdend velen waren gewor den. Zeer velen zijn reeds overleden, doch de thans nog levende 70 80- jarigerf hopen nu men op snelle wijze sociale verbeteringen' weet te treffen dat thans het onrecht door vorige Regeeringen begaan en bestendigd, hersteld zal worden en dat die oud-gecienc'.en en weduwen eindelijk nog een inderdaad verzorgd de levensavond za' worden geschon ken, door hen in c c nieuwe pensioen wet op t< namen; eerlijke gelijkstel ling dus te geven. Onder betuiging van mijn vriende lijken dank voor de opname ver blijf ik Hoogachtend, Uw dw. dr., Wassenaar, J. Hoekstra. Geachte Redactie, Aangaande Amb'achttschool Schagen als industrieplaats. Het laatste is hoe men het wil bezien, eenmaal verkeerd gelost. Wegens de bezuiniging is de haven veel te ver buiten Schagen gebracht en hierdoor ook veel te ver van laadplaats Ned. Spoorwe gen. Wil men een industrieplaats scheppen, breng dan ha, ven en spoorwegen naast elkander. Eersi zou nog door scheiding van een z.g. losdanj/de haven met het binnen water worden verbonden zoodat de schuitjes uit het binnenwater zoo over kon laden in de groote sche pen, zóó dus dat iedere land- of tuinbouwer met zijn vlet als het ware langs boord kon konten om rechtstreeks over te kunnen lossen. Bezuiniging werd weder toegepast en ook dit plan sneuvelde. Het is bekend dat er in den loop der jaren fabrikanten hebben rond gekeken te Schagen, maar hoewel al 't mogelijke is gedaan door goed koope grondaanhieding enz.,~ alles stuitte af op het' feit: Haven en spoorwegen te ver van elkandet gelegen. Nü de Ambachtsschool. Niets i meer waar dan geschreven in h' stukje door Vader. Meermalen he ik vernomen van ouders en jongen die gaarne het onderwijs aan ee ambachtsschool zou volgen, ma« wegens afstanden en bijkomend reis- en verdere onkosten hiervu moesten afzien. Waarom zou eet. ambachtsschool geen levensvalbaai heid hebben? Mag een landbouw winterschool hier bestaansrecht hebben omdat wij in en om ons heen land- e'n tuinbouw hebben? Zelf van nabij bij de bouwbedrij ven betrokken, durf ik te schrijven: een ambachtsschool heeft zeer ze ker recht van bestaan en zal levens vatbaarheid toon en 1 Regeeren is vooruit zien, bouwt dus een ambachtsschool en trekl vanaf de haven het vaarwater vlak langs Schagen door, in aansluiting op het kanaal Noordscharwctude Wieringermeer. K. en ook op- In „Casino" te Den Burg heeft de gymnastiekvereeniging „Texel" een uitvoering gegeven, waarvoor de be langstelling zoo groot was dat het Bectuur ruim 2CD personen heeft moeten afwijzen, hoewel reeds meer dan «400 entreebewijzen waren uit gegeven. De uitvoering, dje in alle opzich ten een keurig verloop heeft gehad, begon weder m .t een opftiarsch van alle leden, die 'ch rondom het vaan del schaarden. Daarna sprak de voorzitter, de heer Moerbeek, een kort openingswoord, waarin hjj een bizonder woord van welkom richtte tot den eere-voarz., den heer Kiljan, en de leden van de jury van de onlangs gehouden zaalwedstrij den. Verder stond d. uitvoering geheel onder leiding an den heer C. Mets. Begonnen werd met een serie vrije oefening voor de jongste meisjes, die in snel tempo op de maat der muziek zonder een opvallende fout werden uitgevoerd. Daarop volgde paardspringen voor iets oudere meisjes en de jongste jongens en een serie vrije oefeningen voor meisjes B. Door -e da.nes jun. werd vervol gens op de brug gewerkt. Waarop ■staaf oef errtn ger. voor de heeren volgde. De leider, de heer Mets, gaf als toegift een serie oefeningen te zien, die moeten worden ingestu deerd voor de eerste klas Bonds wedstrijd De jongens lieten daarna een Nie's Buk'. Oefening zien, die inApen razend vlug tempo werd af- g^erkt. Hierop volgde nog 't wer ken van de damesafd. 2 op de brug en een alleraardigste klompendans van de meisjes 2 in Volendamsch costuum uitgevoerd. Als toegift gaf de heer Joost Kant een stepdans. Na de pauze werkten de heeren van de hoof da d. aan 't rek; hoewel de heerer.afd. niet groot is, kan men hier spreken van een uitgelezen groepje gymnasten; er werd uitste kend gewerkt. de dames jun. gaven daarna een serie Rhytmische" oefeningen en de dames 3 werkten aan de brug, de heerenafd. aan 't paard, terwijl de dames 2 een keurige serie knots oefeningen lieten zien. Het werken op de brug van de hoofdafd. heeren, dat besloten werd door een keurigen hoogstand door twee heeren op de uiteinden van dit werktuig, viel zeer in den smaak. Tot slot werd de serie hoepe'.oefe- ningen gegsvui waarmee een eer sten prijs was gewonnen bij de wed strijden te Scnagen; dit nummer voldeed in alle opziéhten. Het s'otwoo 'd werd weder ge sproken door den heer Joh. Moer- bc-k. De dirc 'teur, de heer Mets, ontving daarbij bioemen en een keu rige bloemenmand van de werkende leden. De verzorging van het pauzikaal gedeelte van uezen avond was toe vertrouwd aan de Texelsche' Band, onder leiding van den heer Wiep Woensdag 22 April. EEN DURE PRUIM.... A. J. A. Kerckhaert, Wieringer meer. dreef een ruilhandeltje van tarwe tegen pruimtabak. Hij gaf 75 kg. tarwe. Hoeveel beste zware daartegenover stond, vermeldt de historie niet. Wel betoogde verdach te met klem. dat hij de tabak drin gend noodig had. Zonder pruimpje was het hem onmogelijk te werken en de heele productieslag dreigde alleen'daardoor verloren te gaan. De officier kon daarmee heele- maal niet accoord gaan. Wanneer iederen aan zij'n hobbies ging toe geven, was het maar beter niet te produceeren. De rechter ging nog een stapje verder, vond verdachte's redenering onzinnig en veroordeel de tonform den eisch tot f150 boete of 25 dagen. TARWE TEGEN SODA. F. M. J. Temmerman. Wieringer- werf, die verstek liet gaan, Inocht ovor elk van zijn gezinsleden een hoeveelheid tarwe voor zich behou den. De jongste echter, die nog geen jaar oud was, had deze tarwe niet noodig. Wel daarentegen veel wasch middelen. Daarom had hij gemeend de tarwe van deze jongste spruit te mogen ruilen tegen een partijtje soda. Zoowel Officier als rechter vonden deze transactie heel wat aanvaardbaarder dan die van het pruimpje tabak. Op een eisch van fCO of 15 dagen volgde veroordee ling tot f 40 of 5 dagen. VALSCHHEID IN GESCHRIFTE. J. A. Marijn, Borgen. Een textiel kaart verkoclft en de naam en het adres daarvan met gum verwijderd Verdachte die blijkbaar niet wenschte op te geven, hoeveel hij verdiende, zag zfch veroordeeld, conform den eisch, tot f60 of 15 dagen. Joh. de Waard, veehandelaar te Bergen had op 9 Dec. van het vo rig jaar clandestien volle melk ach tergehouden, en tevens meerdere malen gekarnd. Eisch. f 100 of 10 dagen. Vonnis conform. Th. Volkers, veehandelaar te Oudesluis had clandestien boter en kaas gemaakt. Conform den eisch werd hij veroordeeld tot f 150 boete of 30 dagen. G. A. Fokke te Den Helder ver voerde 12 kg. tarwemeel zonder ge- leidehiljet Eisch f 40 of 10 dagen hechtenis. Vonnis conform. OFFICIEELE PUBLICATIE VAN DEN GEMACHTIGDE VOOR DE PRIJZEN. Bericht no. 167. MAXIMUM DETAILPRIJZEN VOOR CITROENEN. Groote Citroenen per stuk fO.OTH Kleine citroenen per stuk f0.03 Het vragen van hoogere prijzen is strafbaar. J den Adel had een tarwemolen- tje frauduleus in voorraad gehad en hiermede ook verschillende ma len gemalen. Conform den eisch werd hij veroordeeld tot f 25 boete of 6 dagen hechtenis». Verkoop buiten de veiling om Verschillende personen hadden zich te verantwoorden wegens het verkoopen van landbouwproducten buiten de veilingen om. W Bijpost uit Sint Maarten had 1500 kg. uien buiten de veiling om verhandeld. De eisch tegen hem luidde f 200 of 30 dagen, en het vonnis werd f 150 of 25 dagen. A Groet, eveneens uit St. Maarten hadyzich aan het zelfde feit schul dig gemaakt, doch hij hem ging het om 600 kg. uien, die voor 3.5 cent per kg. van de hand waren ge daan Eisch f 125 of 20 dagen. Von nis* f 75 of 15 dagen. De derde verdachte uit St. Maar ten was A. Bruin, die het weer iets bonter gemaakt had. Hij ver kocht huiten de veiling om 750 lig. uiten, 1100 kg. gele kool en 575 kg. roode kool Eisch f 150 of 30 dagen. Vonnis f 100 of 20 dagen. Kettinghandei in kaas. J. B. Hoogland, meubelmaker te Alkmaar, moest terecht staan om dat hij zich in den kaas-kettinghan del begeven had en 31 stuks onge merkte kazen had verkocht teg-n den prijs van f 6.50 per stuk, na tuurlijk zonder bon. Verdachte had deze kaas weer betrokken van den melkventer C. A. Roskam, even eens uit Alkmaar, en aan hem be taalde hij f 6.—, zoödat op elke I aas twee kwartjes werd verdiend. De man die Roskam weer aan de kazen geholpen had, was J. A. Schoorl uit Akersloot, en deze ver telde hoewel hij van heroen oolc zelf kaasmaker was ze weer ge kocht te hebben van een onbekende .voor f 5.25. De Officier van Justitie eischte tegen Hoogland en Roskam een boete van f 250.— en tegen Schoorl f 300.—. De vonnissen werden res pectievelijk f 275.of 25 dagen, f 200.— of 25 dagen en f 100.— of 10 dagen. De Nederlander door andermans bril gezien In den loop der eeuwen, aldus het Vad., zijn taüooze vreemdelin gen'in ons land gekomen en als zij bij hun haardsteden waren terugge keerd, zetten zij zich aan het schrij ven van reiservaringen, waarin ons volk en ons land dan meer of min der oppervlakkig werden be schouwd. „In den wagen zaten wel acht Hollanders", schrijft er een, „maar zij zouden geen Hollanders zijn, als één van hen den langen weg één woord had gesproken." „Modern vervoer zal ze wel opknappen en het klein burgerlijke begint ook al te verminderen", meent een ander. Victor Hugo zei: „De taai is als de sloot, in beide hoort/ gij kwaken, de kikkers in het kroos, (ie klanken in de keel". Ruiter. De muziek van deze Band, die in den Iod*. van den winter met goece krachten ia versterkt, voldeed uitstekend, de pauzen werden op de meest prettige wijze door dit ge zelschap aangevuld. Een scène uit „Wiener Blut", de operette van Johann Strauss, welke in den Stadsschouwburg te 's-Gravcnhage en te Amsterdam door de Krefelder Opera gegeven wordt. Ernst Kraus» Pa* Holland rn. Een Engelschman schilderde ons als volgt: „Onbuigzaam, koppig, lomp, hun wil is hun rede, het ge- meenebest hun 'God; oorlog is hua paradijs, vrede hun hel, de Span jaard is de duivel, dien zij haten". Neen, flatteus-zijn de meeste karak terschetsen niet. Leest het boekje, dat dr. A. G. de Vrankrijker samen stelde als deel 46 van de 5e reeks Schijnwerpers, uitgeverij „Het Spec trum" Utrecht, onder den titel „In andermans oogen". Maar een feit is: men leert het meest, als men zichzelf in een spiegel ziet. Alle vol ken van Europa hebben het met onze eigenschappen aan den stok gehad. Wilt U een uitspraak over onze houding tegenover het zwakke ge slacht? „De Nederlander is liefde vol voor de vrouwen zonder te over drijven, want hij is veel te ernstig en flegmatiek om frivool te zijn". Maar in ernst: veel beschouwin gen zijn er, die ons tot bezinning nopen iulst in dezen tijd. De Fransenman Èepeintre schreef in 1830 na een verblijf van vier maan den in ons land: „Als zij nu nog maar hun roem uit de 16de eeuw waardig waren, maar neenj zij zijn gedegenereerd en hebben niets oin op te pochen. Zij teren op oude grootheid, zijn halfbakken, zonder vuur, niet offensief of expressief, niet gierig noch edelmoedig, zij zweven tusschen lompheid en be schaving". „De Nederlanders", schreef KqiT Menne in het begin van deze eeuw, .gelden als een nuchter volk met veel werkelijkheidszin met fan tasie keert men immers het water niet dat kalm zijn eigen weg gaat zonder daarom te vergeten voordeel te doen met wat anderen vonden. Slechts door den aard van het land blijven zij noodzakelijker wijs voorzichtiger en bezadigder dan anderen". Mis? Het is goed al deze uitspraken met aandacht te lezen en ze te toetsen aan onzen eigen tijd. Zijn dan deze-beschouwers van ons volk. en ons land zóó ver mis geweest in hun oordeel? Immers neen, want onze gehecht heid aan bijbel, theepot en pijp tee- lient onze bedachtzaamheid, onze degelijkheid. Het zijn eigenschap pen, die van onschatbare waarde zullen blijken, als wij daarnaast op nieuw toonen onze werkkracht, bn- zen moed, onzen drang naar daden, ons politiek bewustzijn, dat ons ééns groot maakte en ons nu op nieuw zal brengen in de rij van jonge volken, jong in zooverre het betreft de aanvaarding van het nieuwe, dat zich in de wereld met geweld baanbreekt. Oud evenwel ook, omdat wij daarbij mogen steu nen op onze trotsche tradities. Aan onze geschiedenis zijn wij allen, Nederlanders, stuk voor stuk, ver plicht onze groote kansen te grij pen, ieder op zijn plaats, 0

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3