PIERRE LAVAL KLEIN JOURNAAL Stadsnieuws Jong-Nieuwediep weert zich Distributie van vaste brandstoffen De Heldersche schooltuin &Aooliuietfai£-touïno&L Krakende zolders worden leeg Finale's thans in zicht Speeltuinen gaan open! H.R.C.-nieuws LANGS DE VELDEN Vereeniging van Huis vrouwen ontbonden DE MAN UIT HET VOLK Beverwijksche notaris veroordeeld Lord Bcaverbrook bepleit een tweede front In het tijdvak van 27 tot en met 30 April 1942 zal de distributiedienst alhier nieuwe brandstoffenkaarten uitreiken voor kookdoeleinden, als mede brandstoffenkaarten voor ver warmingsdoeleinden voor het win terseizoen >42,'43. Invullen eode« timmer van brand- «toffenhandelaar. Voor het in ontvangst nemen van de nieuwe brandstoffenkaart moet In het vakje .Aanteekeningen" van de distributiestamkaart, waarop de aanduidn g „Hoofd" voorkomt, het codenummer van den brandstoffen- handelaar zijn ingevuld, die in het winterseizoen 1939/'40 Uw vaste leverancier was. Dit geldt ook voor de geëvacueerden, die nog in het be volkingsregister dezer gemeente staan ingeschreven. Personen, die zich eerst na het winterseizoen 1939/'40 in deze ge meente hebben gevestigd, moeten op hun stamkaart vermelden het codenummer van den handelaar, die zij bij hun vestiging in Den Helder hebben gekozen. Belanghebbenden kunnen het code nummer zelf op de stamkaart invul len, of dit laten doen door hun brand- stoffenhandelaar. Indien op de stamkaart, gemerkt „Hoofd", de codenummers voorkomen van twee o'f meer handelaren, moet de distributiestamkaart vóór 26 April a.s. ter waarmerking worden aange boden bij den distributiedienst. Blijkt tijdens de uitreiking dat aan bovenst lan Je voorschriften niet is voldaan, zal geen brandstoffen- kaart worden uitgereikt. Ini .vering oude brandstoffenkaart. Verder moet voor het verkrijgen van een brandstoffenkaart voor ver warmingsdoeleinden voor het winter seizoen 1942/43 de oude brandstoffen kaart J, K of L, welke is uitgereikt voor het winterseizoen 1941/42 bij den distributiedienst worden ingele verd. Op deze oude kaart moeUn alle nog niet aangewezen bonnen voorkomen, uitgezonderd die bonnen, welke vernietigd konden worden, n.1. de bonnen „21CV" en „22CV" van de L.kaart. Nadere bijzonderheden omtrent de uitreiking zullen in ons blad van Za terdag a.s. bekend worden gemaakt. Tot de vereenigingen die hun arbeid, ook in de moeilijke jaren voor onze gemeente, nimmer hebben gestaakt, behoort die welke de School- en Werktuin exploiteert. Ook dit jaar wil ze dien gaarne openstellen voor jon gens en meisjes, die hun eigen tuintje willen hebben en leeren verzorgen, want ook tuinieren is een kunst, die geleerd moet wor den. Over het nut daarvan zjjn wjj in dezen tijd het allen wel eens, in zoover het ons dage- lijksch Voedsel betreft. Maar het werk heeft meer zijden: de vreugde van den arbeid, de ver hooging van de gezondheid en een belangrijke factor voor onze gemeente het geven van aan gename en bezigheid en aflei ding, die dan niet op straat ge zocht behoeft te worden, waar ze zoo licht ontaarden kan. Als men vroeger, dat wil zeggen tot nog voor drie jaar, een boekhan delaar aansprak kon men steeds hetzelfde droef relaas hooren, dat Nederland het lezen verleerd was. De verkoop van boeken was zoo klein, dat alle handelaren in ge drukte zaken vergulde armoe leden. Zoo de boekverkoopers spraken, zoo spraken de uitgevers, de drukkers, en voorts allen die direct of indirect bg den boekhandel betrokken zijn. 't Is anders geworden. Ineens heeft Nederland het boek ontdekt. Ineen, heeft het volk van Nederland begrepen, dat daar in de boekwinkels en op de voorraadzol ders centenaarslasten wijsheid en k nnis braak liggen. Dat daar een onmeetbare, een onuitputtelijke schat van wetenschap voor het grijpen ligt. Nederland ging lezen... Alles wat los en vast was. Een onstilbare leeswoede maakte zich meester van vrijwel iedereen en zoo kan men van aag den dag het cu rieuze feit consti teeren, dat de zol ders van den Nederlandschen boe handel niet alleen niet meer kraken, doch onrustbarend leeg beginnen te worden. Dus... weer klaagt de boekhandel. Maar dit klagen is feitelijk geen klagen in mineur, doch in majeur. Het is de dezelfde klacht die men zou uiten als de straatsteenen voor de gerechtsgebouwen met mos en gras begroeid waren en de gevangenissen wegens gebrek aan belangstelling ge sloten zouden worden. Nederlan ontdekte z'n boek... Laat het zoo. Het was Woensdagmiddag weer een gezellige drukte op L Helder-terreln en daar ook het weer wederom bijzonder meewerkte, ivae-n alle factoren aanwezig om een geslaagde voortzetting van het tournooi te verwachter School 10 en Tuindorp kwamen al reeds om half twee tegen elkaar in het veld en inderdaad won Tuin dorp, hoewel de cijfers, 10, buiten gewoon bescheiden waren. Het was een spannend partijtje, waarbij het doelpunt eerst na de rust werd ge scoord. Op het andere veld speelde de Chr. Opleidingsschool tegen School 7. Vooral dezen wedstrijd hebben wij goed gevolgd en was ook inderdaad wel het aankijken waard. Hadden wij school 7 verleden week onder de loupe genomen, ditmaal zullen wij de Christ. Opleidingsschool eens be spreken, temeer daar deze jongens toch a.s Zaterdag in de demi-finale wederom binnen de krijtlijnen ko men. Allereerst hebben zij een aardige verdediging, wat wel tot uiting komt als men i aanmerking neemt, dat men kaa» zag Karei Pühl in bedwang te houden. Vooral het klei ne, zwarte keepertje bleef onder alle omstandigheden kalm, ook toen School 7 op het laatst een geweldig initiatief inzette om alsnog den ge lijkmaker te forceeren. Vooral op het laatste moment wist hij een ge- vaa lijken kopbal van een eigen achterspeler verdienstelijk onschade lijk te maken. Overigens blonken in dit elftal uit Valkenier en Teun de Boer, dit ook beider het genoegen smaakten een doelpunt te forceeren. Karei Pühl scoorde het tegenpunt. De derde wedstrijd der lagere school was die tusschen School 4 en School 5. Bijzonder fijn 1- het, dat de onder wijzers zoo sympathiek met de jon- g is omsrpingen, iets wat vooral voor het begin van den wedstrijd tot uiting komt. Meester Veth en Kra mer waren in dat opzicht wel bij zonder actief en hun aanmoedigin gen waren ook tijdens den wed strijd niet van de lucht. De Chr. Opl.school moest deze steun missen, hoewel één der ouders deze belang rijke taak op zich nam, waarvoor de jongens den heer Buitenhuis wel dankbaar mogen zijn. Hoewel de keeper van School 5 blijk gaf wjl talenten te heb- •en, kon hij toch niet verhinde ren, dat m dvoor Kater van School 4 hem driemaal passeer- de, terwijl de stoute Kranen- de, terwijl Kranenburg er nog één bij deed. Julianadorp wint weer. Hoe enthousiast de spelers wel zijn blijkt wel it het feit, dat de Julianadorpers om half twee al meester Hendriks van huis kwamen halen om te gaan voetballen in Den Helder tegen de R.K. Jongensschool, welke wedstrijd om 4 uur moest be- ginen. Toen meester dan eindelijk om tegen drie uur startte, hebben de knapen zoo'n geweldig tempo in gezet, da' de meester gewoonweg transpireerend aankwam. Is het wonder, dat zoo'n concentratie tot een overwinning moet leiden? Is het wonder dat er bezoekers vanuit Juilanadorp waren meegekomen om dit goed sluitend elftal (de knapen hebben vast en zeker goed ge traind) te zien. Maar de jongens van de R.K. school waren ook niet mis en vochten als leeuwen om de punten. We zagen bij hen aardige spelertjes, als linksbuiten Potjes en de keeper, maar tenslotte zegevier de het uithoud'ngsvermogen, zoodat meester Hendriks met zijn elf fris- sche knapen a.s. Zaterdag weer terugkomt voor de derde voorstel ling. In de demi-finale komen nu a.s. Zaterdagmiddag tegen elkaar uit: JulianadorpChr. Opleidingsschool en TuindorpSchool 4. Voor Afd. B speelde Ambachts school III tegen de R.K. U.L.O., waarbij de Ambachtsscholieren door een flinke overwinning de finale wisten te bereiken, zoodat we straks nog een gelegenheid hebben deze jongens nader te bespreken. Het derde was overigens fortuin lijker dan het eerste, want dat werd 's avonds door de Machinistenavond school met 2—0 geklopt. Het is lang geen kwaad resultaat overigens, want de Machinisten hebben een pittig elftal, dat zeer zeker een serieuze kans maakt. Ambachtsschool weerde zich ge ducht en vooral tegen het einde kwamen de jongens overweldigend opzetten, luide aangemoedigd door h- n kornuiten met toeters en door de sportieve dames, waar we dus niet vergeefs om gevraagd hebben. Vermelden we nog dat naast vrij wel alle onderwijzers ook verschil lende andere soortfiguren blrjk ge ven van hun belangstelling. Zoo za gen we gedurende den Woensdag middag de I eeren Langerak en Wa- geningen vol aandacht voor hetgeen de jeugd presteerde. De uitslagen luiden als volgt: Afd. A. Chr. OpleidingsschoolSchool 7 21 School 10Tuindorp 01. School 4School 5 40. R.K. Jongenssch.Julianadorp 02. Avond vak teekensch.R.H.B.S. 41 Afd. B. Ambachtssch. IIIR.K. U.L.O. 30. Av. Mach.sch.Ambachtssch. I 20. Chr. U.L.O.—A B S. 2, 0—3. Programma Zaterdag 25 April. 1.30 Julianadorp—Chr. Opl. School. 2.45 Tuindorp— School 4. Ingekomen prijzen. Van den Burgemeester van Den Helder: 11 draegmedailles voor win- naa; Afd. C. Van de Wethouders 5. De Vereeniging „Ambachtsschool" 10.—. De Sportcommiss'e 5. W. F. Langerak 1.40. J. Adolfs 2.50. A.s. Zaterdagmiddag. Het is lente en de zomer is op komst. Dat wil zeggen: dat er voor de jeugd weer gelegenheid zal zijn om zich te vermaken buitenshuis. Buitenshuis... en waar zou die Heldersche jeugd dit beter kunnen doen dan bij onze plaatselijke speel- tuinvereeniging, wier populariteit, ondanks den huidigen abnormalen toestand nog in geen enkel opzicht getaand is. Naar men ons mededeelt zullen de tuinen van Vischmarkt, Oude Helder en Tuindorp a.s. Zaterdag middag weder opengesteld worden voor de leden. Het kan wel niet anders of er zal dien middag groote drukte heerschen in deze drie tuinen. W(j schrijven: opengesteld voor leden. In dit opzicht kunnen wij er bij de ouders niet genoeg op aan dringen, dat z' zich laten inschrij ven als lid van deze vereeniging. De kinderen staan onder prima leiding en op tal van ïanieren wordt hun nuttigen handenarbeid geleerd. BURGERLIJKE STAND DEN HELDER van 21 April 1942. Bevallen: M. SutherlandLankes- ter, z.; A. MelkerKabel, d.; G. Leen- Klos, z.; G. KoolSchaafs- ma, d. en z. Overleden: S. de Wilde (m.), oud 2 jaar. Ondertrouwd: P. Bregman en W. P. Buijs; J. W. A. Frankt en D. de Graaf; N. Hoornsman en M. C. van der Vlies; D. A. Marees en C. Ko kelaar; H. P. Kuiper en J. Bos. DIEFSTAL. Een dame deed bij de politie aan gifte, dat haar portemonnaie, die zij in een winkel had vergeten, was gestolen. BRAND IN DE WACHTSTRAAT. In den nacht van Woensdag op Donderdag brak er brand uit in een perceel in de Wachtstraat. Het huis brandde bijna geheel uit, doch door tijdig optreden van de brandweer kon het vuur tot dat eene huis beperkt blijven. BALDADIGE JEUGD. Door de politie zijn een viertal jongens opgepakt die zich aan van dalisme' schuldig maakten. Helder-nieuws KINHELM I—HELDER I. De laatste competitiewedstrijd van het eerste is tegen Kinheim in Velsen. Kenter Vermeulen v. Teeckelenburgh. Goutier Wagenaar Himpers L. v. d. Bogaerde Gast v. Beekhoven Rottier De Leur Ve.trek per trein van 9.30 uur. W.F.C. U—HELDER H. Het tweede gaat naar Wormer- veer tegen WFC 2 en komt als volgt uit: Boogaard Booy Pater C. v/d Bogaerde Kwinkelenberg Bakker Vonk Spigt Hendriks v. Splunder Wieren Vertrek per trein van 9.30 uur. H.R.C. I—R.C.H. I. Aanvang 2.30 terrein Tuindorp. Zondag a.s. staat ei voor de Hel dersche roodjakken weer een zware wedstrijd tegen RCH, dat vanouds de bovenste plaats bezet, te wach ter HRC-ers speelt allen met over gave van de volle honderd procent Daar de twee punten nu zeer hard noodig zijn, rekent geheel HRC op het eerste elftal. Dijkshoorn J. Bij D. Bot L. de Toag Stolk De Werkei Zymni De Vries Roomeijer Sanders Bakkei Deze zeer belangrijke wedstrijd zal geleid worden do- den heer C. Jurriaans, oud Ajax I-speler. ANNA PAniJtWNA APOLLO-BIOSCOOP. Breezand. Als je móéder over hoop ligt met den jongeman waar je je zinnen op gezet hebt en ie hebt de jaren, dan trouw ie desnoods bui ten haar om. Maar als ie dan. om de ziek geworden moeder te spa ren. doet of je met een ander ge trouwd bent en den verloofde van je beste vriendin voor echtgenoot laat doorgaan, dan breng je natuur lijk je zelf, je eigen man, vriendin Woensdagavond. Wellicht beleeft u iets in eigen kring van 't school- voetbaltournooi. In dat geval zult u iets kunnen begrijpen van de stem ming bij m\j thuis nu 't elftal van m'n zoon met 12—0 gekraakt werd door de jongens van meester Sinjewel. Wekenlang hadden de knapen ge oefend en mijnheer de Snayer aan z'n eerbiedwaardig hoofd gezanikt wan neer 't nou zou zijn. Enkele minuten voor den aanvang van 't partijtje bleek dat er enkelen heelemaal niet mochten voetballen van thuis zoodat de beide backs en de keeper den wedstrijd in hun ver beelding meespeelden. Met nog twee andere snaken werd m'n zoon uit de tribune gehaald en tot invaller ge bombardeerd. Aanvankelijk was 't voor dit drietal-in-de-verdediging een diep geheim in welke richting ze den bal moesten spelen maar dat werd hun spoedig duidelijk toen ze genoeg uitgescholden waren door de suppor ters U weet natuurlijk wel op welke wijze meester Sinjewel z'n jongens heeft voorbereid op de wedstrijden. Daarbij is Karei Lotsy met z'n men taltraining een stakkertje. Voeg daar nog bij dat de voorhoede van „ons elf tal een boom-kras ging opzetten over de plaats waar je de meeste stekeltjes kunt vangen en u zal niet staan te rillen van een jas van 12—0. Echter wel mijn zoon. Zijn stem ming was ongeveer dezelfde als van iemand die voor 't eerst gefotogra feerd heeft, bij een fotograaf z'n ont wikkelde film kunt afhalen en twaalf maagdelijke stukjes celluloid in z'n vingers houdt. Hoewel je niets krijgt, zeg je beleefd „dank-u-wel" en be taalt. In stilte verwensch je de lol en neemt je voor 't kreng nooit meer aan te kijken. Dat leek aanvankelijk ook zoo met m'n zoon. Maar we wonen maar een kleine kilometer van de sportvelden en we kunnen dus thuis hooren of er gescoord wordt. En die geluiden hebben 't vlamme tje weer in hem aangeblazen. Vanavond dus samen naar Machi- nistenschool tegen Ambachtsschool. Tusschen de vele toeschouwers ver scheidene mannen van 't onderwijs. Als u nu denkt dat die alleen voor 't partijtje komen, maakt u een groote vergissing. Die zijn nog veel erger dan de brullende supporters van 10 tot 18 laar. Maar zij blijven netjes Maar inwendig. Hou stil man. Dé ambachts school moest er aan geloven. Dat was in 't begin al zoo'n beetje te zien. De sportieve wijze waarop zij hun par tijtje speelden tegen de oudere machi nisten bezorgde hen al spoedig de syrtipathie van alle toeschouwers. Maar trots alle gebrul en alle ge toeter van de M's-supporters voltrok ken de machinisten rustig het vonnis en wonnen met 2—0. Als ze echter denken dat ze klaar zijn met de Ambachtsschool hebben ze 't mis. Er moet nog een partijtje plaats vinden, tiameljjk de Avond school tegen de Machinisten. Dat zal de revanche worden, lezer! Die wed strijd wil ik voor geen tien sigaren missen. A propos! wie schenkt de „Com missie", die weer zoo fijn alles ge regeld heeft, een rookertjef Van al onze goede sigarenwinkeliers-met-een- klein-voorraadje behoeft er maar één iets te sturen. Zij regelen al dit werk maar met z'n zessen. Nog veel succes gewenscht heer en door den inlandschen toeschouwer. Toean Tik-Tik. Bestuursvoorstel aangeno men. Gistermiddag kwam de Ned. Ver. van Huisvrouwen in het Jaarbeurs gebouw in Utrecht in buitengewo ne algemeene vergadering bijeen. Voor deze bijeenkomst waren uit alle deelen van het land afgevaar digden naar Utrecht gekomen. In stemming moest worden ge bracht het voorstel of de vereeni ging onder de huidige omstandig heden haar werkzaamheden nog zal kunnen voortzetten of dat tot ontbinding zal moeten worden over gegaan. Uitvoerig heeft de presidente in haar inleiding op dit punt nagegaan welk.. overheidsmaatregelen het wezen en werk der vereeniging heb ben beïnvloed. Na maatregelen van algemeenen aard kwamen-er. aldus spreekster, opdrachten die speciaal de vereeniging raakten. Vele afdee lingsbesturen voelden zich vreemd tegenover dergelijke. niet door het eigen hoofdbestuur gegeven >pdrachten. en de onrust, welke hierdoor in de verschillende afdee lingen is ontstaan, leidde op den duur tot een zoo groot ledenverlies, lat de vereeniging thans nog slechts de helft van 't aantal leden telt van vorig jaar Vele afdeelingen legden het werk geheel neer. In totaal 35 hebben het hou"'bestuur gemeld dat zij erva-- afzagen ort te be si n Be huisvrouw heeft meer dan genoeg zorgen om haar gezin mo reel en materieel tot steun te zijn zoodat zij ook niet altijd gelegen heid zal kunnen vinden om haar en verloofde in allerlei nare en las tige situaties, waar huwelijk en ver loving op zouden kunnen stranden ln de film „F.en schoonzoon te •veel" vinden deze ernstige maar voor den toeschouwenden huiten staander natuurlijk grappige zaken plaats, doch ongelukken komen er niet van. Integendeel, onder hege leiding van een gezellig stukje mu ziek van Peter Kreuder, komt alles op zijn pootjes terecht VAN ADVOCAAT TOT REGEE- RINGSCHEF. PIERRE Laval is een kind van het volk. Zijn vader was hotelier in Chateldon, een stoere Auvergnaat, zijn moeder had Zuidelijk bloed in de ade ren. Van haar heeft hij het wonderlijk gelaat met het slui ke haar en de donkere teint nog geaccentueerd door het eeuwige witte dasje. Ook in zijn innerlijk is iets raadselachtigs. Hij is naief en intelligent, be deesd en zelfbewust, een een voudige man, maar ook een man, die zich in de wereld weet te bewegen. Zijn vader was een onbemiddeld man, maar de jonge Pierre wilde vooruit in de wereld en leerde. Op school was hij de eerste in de klas en notabelen lieten hem op hun kosten studeeren. In Bayonne, in Dijon, waar hij den meestertitel behaalde en ten slotte ging hij naar Parijs. ln het vooroorlogsche Parijs be stonden voor een jong rechtsge leerde weinig vooruitzichten. Laval werd pro Deo-advocaat en zijn cliën ten waren de arbeiders uit de voor steden. De politiek trok hem en natuurlijk werd de man. die zich uit eigen kracht opgewerkt had radicaal-socialist en tevens pacifist. In 1914 koos zijn departement „notre Pierrot" in de Kamer. Daar leerde hij Briand kennen, zijn leermeester en voorbeeld, hoewel hun politieke opvattingen later uiteengingen. Briand was het ook, die de lang zamerhand tot het conservatisme neigenden Laval als onderstaats secretaris in het ministerie van Bui- tenlandsche Zaken haalde. Onder Tardieu werd hij minister van Ar beid en bleek met zijn sociale ver zekering de armen niet vergeten te hebben. En.in 1931 stond de eenvou dige man uit de Auvergne voor kor ten tijd als minister-president voor de Kamer. Nog altijd sprak hij niet gemakkelijk toonde weinig eerbied voor de parlementaire tradities. Maar hij was een man van gezag, die op soepele wijze of desnoods hardhandig wist te overtuigen. Na het drama te Marseille werd Lava] wederom minister-president. Reeds vielen de dreigende schadu wen van den oorlog over Europa en Frankrijk. Verzoening ei- samen werking. desnoods tegen veler mee ning in eigen land. was het doel van Laval's reizen naar Italië, waar hij een vriend en bewonderaar van Mussolini wordt, naar het Genève van de Volkenhond. In dien tijd valt ook dat profetische woord: „Zonder een overeenkomst tusschen Duitschland en Frankrijk is een vrede in Europa niet denkbaar. Reeds vele malen heb ik dit gezegd en dit probleem moet opgelost wor den". Als vele profetische woorden echter vergeefs, want de overwin ning van het volksfront dwong La val tot heen gaan. \7 ERZOEN1NG en samenwerking in Europa is ook zijn doel, als hij na de catastrophe aan het be roep, dat maarschalk Pétain op hem doet, gehoor geeft. Als vice- minister-president neemt Laval deel aan de historische ontmoeting tusschen Hitier en Pétain te Mon- toire, waar de grondslagen van Frankrijk's nieuwen koers werden gelegd. Een maand later heeft een bespreking met rijksmaarschalk Goering plaats. Verguizing is zijn deel. In eigen land en nog heviger in de Angel saksische landen, waar men de po gingen tot vernieuwing in Frank rijk niet meer kan of wil begrijpen. Siechts „la douce France". het Frankrijk van het amuSementsle- ven, de oude kasteelen en den wijn, kunnen Londen en Washington nog waardeeren. Ook Laval wil dit Frankrijk behouden, maar zijn land en volk tevens naar eigen aard doen deelnemen aan de Europee- sche wedergeboorte. En daartoe moeten de ontaarde democratie, de corruptie, de leege wiegen verdwij nen en met Duitschland worden sa mengewerkt. Nog eenmaal weet echter hét ver leden de overhand te krijgen: in December 1940 moet Laval onder geheimzinnige omstandigheden de regeering verlaten. „Een man van gisteren" meenen sommigen, maar er zijn ook ingewijden die hem „den man van morgen" noemen... Een persoonlijkheid als Laval laat zich niet verdringen. Toen enkele weken geleden herhaalde bespre kingen met Pétain gemeld werden, bleek Laval inderdaad de „man van morgen" te zullen worden. Met een machtsbevoegdheid, als vóór hem niemand in Frankrijk had be zeten, keerde hij in de regeering te rug. Zwaar is de verantwoordelijk heid. die op de schouders van den met de leiding der binnen- en bui- tehlandsche politiek belasten regee- ringschef rust. De schouders echter van een man, die getoond heeft te gen vele moeilijkheden opgewassen te zijn en zijn wil te kunnen door zetten. huis voor biieenkoms' 'overlaten. De voorlichting is daarbij door of- ficieele en semi-officieele instanties ter had genomen en zij beschikten over veil uitgebreider deskundiger en financieel Merkere hulnbr .men dan de Ned. Ver. voor Huisvrouwen Alles tezamen heeft het hoofdbe stuur in zijn overtuiging gesterkt, dat het verstandig is in de huidige o. .standigheden het vereenigings- werk niet langer voort te zetten. Onrhj deze omstandigheden stelt het Hoofdbestuur voor tot ontbin ding der vereeniging over te gaan. Aan het einde der debatten deel de de presidente nog mede dat de voornaamste reden waarom het hoofdbestuur met het voorstel tot opheffing was gekomen was gele gen in het feit, dat de vereeniging den steun mist van officieele in stanties. Hierna volgde de stemming, waar uit bleek, dat vrijwel alle afdeelin gen het voorstel van het hoofdbe stuur ondersteunden, zoodat met 121 tegen 19 stemmen het voorstel werd aangenomen. Behoudens goed keuring der autoriteiten zal dus de Ned. Ver. van Huisvrouwen ophou den te bestaan. Lichte straf opgelegd. De Haarlemsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen notaris B. uit Beverwijk, vroeger te Schagen, die zich veertien dagen geleden te verantwoorden had, om dat hij een afschrift van een nota- rieele acte betreffende den verkoop van huizen reeds ter registratie ran het kadaster te Haarlem had laten aanbieden op een tijdstip, dat de verkoop der huizen nog geen vol dongen feit en de authentieke acte hierover dus nog niet verleden was. De Off. van Justitie had ter zake valschheid in geschrifte een maand gevangenisstraf, alsmede de ontzet- ring van verdachte uit het notaris ambt geëischt. In haar vonnis achtte de recht bank het ten laste gelegde bewezen. Zij veroordeelde den notaris tot één dag hechtenis met de bepaling dat verdachte in de gelegenheid wordt gesteld, binnen acht dagen een verzoek tot gratie in te dienen. Amerikaansche textielproductie schiet tekort. Naar wordt ge meld uit Washintgon, is de pro ductiecapaciteit der Amerikaan sche textielindustrie volstrekt on voldoende voor de eischen van het leger. Om die reden heeft het bu reau voor oorlogsindustrie de tox- tieliindust«-:e gelast de contingen ten voor civiel verbruik achter te stellen bij de legerproductie. JUTEZAKKEN. De Directeur van het Rijkstextiel- bureau maakt bekend, dat hij de ge deeltelijke dispensatie van het in artikel Tbis der Jutebeschikking 1939 no. 2 neergelegde verbod tot het in voorraad of voorhanden hebben van jute, met ingang van 1 April 1942 heeft ingetrokken. In verband hiermede zijn degenen die jutezakken in voorraad hebben ook in de gevallen, dat het hoe veelheden betreft van 5000 stuks of minder verplicht een vergunning aan te vragen bij het Rijkstextiel- bureau te Arnhem. Aan het verlee- nen van deze vergunning kunnen voorwaarden worden verbonden. Het niet-nakomen van de ver plichting om genoemde vergunning aan te vragen kan tot gevolg heb ben, dat de goederen in beslag wor den genomen. Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot het Rijkstex- tielbureau. Sectie Jute, Willems plein 5 te Arnhem. LISSABON, 24 April (A.N.P.) Naar de Britsche nieuwsdienst uit New York meldt, heeft Lord Bea- verbrook in een rede aan het j aar lij ksche diner van 't „Bureau of Advertising" een pleidooi gehouden voor het oprichten van een tweede front in West-Europa door Enge land. Hij putte zich uit in loftuigin- gen jegens de Sovjet-Unie en Stalin jegens de z.g. prestaties van het communisme. Vervolgens zeide hij, ervan overtuigd te zijn. dat de bes'e wijze van verdediging de aanval is. Naar mijn meening. aldus lord Bea- verbrook, moet Engeland die tac tiek volgen en door een aanval er gens aan de 3200 kilometer lange kustlijn, die thans door Duitschers bezet gehouden wordt, een tweede front in West-Europa openen. Lord Beaverbrook prees ook de „prestaties" van het Britsche leger in de afgeloopen twee jaar. en de bekwaamheden „van onzen grooten leider mr. Curchill". Distributie van levensmiddelen in Amerika. Naar Radio Lyon uit Washington verneemt, zal inet in gang van 5 Mei in de Vereenigde Staten distributie van levensmid delen worden ingevoerd. Spionnage in Spanje. De politie te Bilbao heeft verscheidene Fran— sche staatsburgers gearresteerd, die voor den inlichtingendienst van de Gaulle werkten. Men heeft reeds kunnen vaststellen, dat hier spra ke is van een belangrijk spionnage- systeem, dat door F.ngelschen en de Gaullisten was georganiseerd en waartoe ook een aantal personen uit San Sebastian en Madrid be hoorde.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3