Promotie-competitie spoedig op volle toeren? Nieuwe bepalingen voor auto- en motorrijders Stoottroep successen aan liet Oostelijk fust SPORTNIEUWS H R«C. thans bijna veilig VOETBALUITSLAGEN Twintig dooden Dc plicht van directeur eu nageljoagen. Vanneer er nog gereaen mag worden REEDS VERSCHEIDENE KAMPIOENEN BEKEND Scbagen zegeviert over Oudesiuis Italiaansch Weermachtbericht Groodstoffenbespariog in de industrie Vergeldingsaanval op Engeland! De beslissingen komen nu eerst goed los. Eindhoven be haalde in het Zuiden het kam pioenschap. In het Oosten moet Hengelo degradatiewedstrijden •pelen. In de derde klasse A be haalde Hollandia het kampi oenschap, terwijl Always For- - ward op de laatste plaats gena geld werd. In de vierde klasse B ging V.V.W. met de eerepalm •trijken, terwijl hier Sporters met de laatste plaats genoegen moest nemen. DE KAMPIOENSCOMPETITIE. i De kampioenscompetitie is giste ren begonnen met den wedstrijd HeerenveenBlauw-Wit, welke eindigde in een gelijk spel (2'-ri2). Voor de volgende week kunnen twee wedstrijden vastgesteld wor den, daar ook Eindhoven nu kam pioen' is geworden. EERSTE KLASSE. District IL Hier restte nog slechts de wed strijd 'tGooiV.S.V., welke in een 10 overwinning voor de thuis club is geëindigd. Deze overwin- 'ning kon de Hilversummers echter niet meer van de onderste plaats helpen. District HL Quick moest in Wageningen zijn meerdere 'erkennen (10) en daar A.G.O.V.V. de punten tegen Ensche- desche Boys thuis hield, zal hier een beslissingswedstrijd te spelen zijn. Tubantia won van Hengelo, waar door de laatste degradatiewedstrij den zal moeten spelen. Enschedé en Heracles wonnen resp. van P.E.C. en N.E.C. District IV. Eindhoven speelde gelijk tegen LONGA (1—1) en behaalde daarme de het kampioenschap. Ook Willem II speelde gelijk tegen Helmond, waardoor de laatste nog een kost baar punt in de wacht sleepte. NOAD kon het tegen Picus niet houden en is nu op de onderste plaats beland, daar Roermond een kleine overwinning op Spekholzer- heide behaalde. B.V.V. behaalde een kleine over winning op M.V.V. De strijd om de onderste plaats heeft zich wederom toegespitst, doordat Sneek een overwinning behaald eop H.S.C., terwijl Velo citas en L.S.C. de punten deelden. Leeuwarden won van Achilles. PROMOTIECOMPETITIE 2e KL. De promotiecompetitie opende met den wedstrijd" EmmenFri- sia, welke werd gewonnen door de thuisclub. DISTRICT L 2e klasse A. Racing heeft kans gezien R.C.H. een punt afhandig te maken door het een gelijk spel af te dwingen. De leiders hebben nu nog twee punten noodig om kampioen te worden. De Alkmaarsche Boys be haalden een 2-1 overwinning tegen West-Frisia, waardoor de geolok- ten nog een kleine kans hebben behouden, om van de onderste plaats te komen. Zij moeten dan echter de resteerende wedstrijden winnen en H.R.C. mag dan niets meer halen. Alcmaria moest in H.F.C. zijn meerdere erkennen, evenals Santpoort in H.B.C. W.F. C. hield Z.F.C. in bedwang, wat aan de positie van R.C.H. ten goe de komt. 3e klasse A. Hollandia heeft een 2-0 overwin ning op Z.V.V. behaald en daar mede is het kampioenschap weer eens bij de oude Hoórnsche club terecht gekomen. D.T.S. behaalde een fiksche 6-1 overwinning op G. V.O. en daardoor is Always For- ward gedoemd, degradatie wed* strijden te spelen. Succes en K. V.V. deelden de punten (1 1) 3e klasse B. Hier werd tot besluit nog de wedstrijd Kinheim-Helder gespeeld welke door de thuisclub met 3—0 werd gewonnen. Vierde klasse A. Schagen heeft de competitie be sloten met een eervolle 2—0 zege op Oudesluis, waardoor de eindstand wel een fraaie voorsprong voor de kampioenen te zien geeft. Wieringerwaard s ploeg belooft wat voor 1943, zei K. Schenk laatst, maar zij is nu reeds sterk genoeg om de laatste plaats achter zich te laten. Thans klopten de roodbroe- ken Alkmaar in de kaasstad met 42. AtlasB.K.C.'werd uitgesteld. 4e Klasse B. V.V.W. heeft door te winnen van Sijbekarspel het kampioenschap behaald. Sporters spéelde zijn laat- sten wedstrijd tegen St. George ge lijk en staat nu voorgoed op de laatste plaats. M.F.C. won met 4—1 van Andijk. Aftfeeling Noord-Holland. In 1D heeft Winkel goede kans op de definitieve tweede plaats door haar ferme zege op Oudorp. Petten sloeg Schoorl zeer beslist en het uitgespeelde Schoorl staat nu definitief nummer laatst. In 2G blijft volop spanning. S.R.C. dat vrij was, kan lachen, nu Geel Zwart en Dirkshorn tegen elkaar gelijk speelden. B.K.C. 2 blijft haar kleine kans behouden. Z.A.P. ver scheen door den harden wind? iets te laat op Hippo en Succe^ 2 verkoos niet meer te spelen. De stand der kopgroep is: S.R.C. Dirkshorn B.K.C. 2 Geel Zwart Z.A.P. Koegras 14 10 15 8 15 13 14 15 42-31 32-23 35-38 39-15 34-31 40-29 Om hot kampioen- HBCSantpoort 40 Reserve 2e klasse A. schap van Nederland. HRC—RCH 2—2 HRC 2—OSV 2 3—2 Alkm. B.-W. Frisia 2-1 WFC 2—Helder 2 2—2 Heerenveen-Bl. Wit 2-2 KFC—Alcm. V. EERSTE KLASSE. District n. 't Gooi—VSV 1—0 Tweede klasse B. Volend.-Spartaan AFC-HVC Volew.-Vr.srh. Zeeburgia-Hilvers. OSV—DWV 42 HFC 2Stormv. 2 2—2 Ajax 3Kenrem. 2 61 (Ajax kampioen). 1—2 12 Noord Holland. Distriet IIL Wageningen-Quick 10 Engeschede—PF.C 2—0 Derda kiagie A| HengeloTubantia 1—2 nT„ AGOW-Ensch. B. 3-0 GVO-Di» 3—3 5-4 1 D: PettenSchoorl 5—1 8-* District IV. n«ra« bla««. w Spekh.heide-Roerm. 1-2 Derde kIt,,e B Helmond-Willem II 1-1 Kinheim—Helder NOADPicus 0-2 LONGA—Eindhoven 1-1 Promotiecomp. 4e WinkelOudorp 2 D: Berdos 2-RKAFC 2 2—1 20 Alk. B. 4-Bergen 2 33 i—i !.G: gesp. 1-1 4-2 1-2 BW- MVV District V. VelocitasLSC Sneek—HSC Leeuw—Achilles 1-0 Ripperda—EHS T.U.W.A.S.V.K. DEC—ZSGO 2—2 Ba arn—Zebra's 2—1 1—0 Vierde klasse A. 6—2 1—1 Gl. Zw.-Dirkshorn BKC 2-Schagen 2 3 0 Winkel 2-Koegras 3 E: kL Vrone 2-Egm. 2 1-3 Alkm. 3-Gr. Sch. 2—0 3 H: 00 W.waard 2-Succes 3 3 s. niet opgek. Winkel 3-Call.s. 1—2 4 M: Schagen-Oudeslüis 2—0 G. Zwart 2-ZAP 2 4—0 Promotie 2e klasse. Alkmaar-W.waard 2—4 BKC 3-B'horn 2 3 ,p Emmen—Frisia 2—1 Atlas-BKC uitgest. Adsp. N: N. Niedorp b-Winkel b DISTRICT L Vierde klasse B. o_2 WW—Sijbekarspel 1—0 Adsp. O: Tweede klasse A. Sporters-St. George 1—1 W.waard a-Oudesl a 6-0 WFC—ZFC 1—0 Andijk—MFC 1—4 BKC a-Calls. a 1-1 De stand is thans: Eindhoven 22 13 7 2 33 50-16 N.A.C. 22 13 5 4 31 71—39 Willem II 22 12 7 3 31 45-7-25 B.V.V. 22 11 5 6 27 47—28 M.V.V. 22 11 4 7 26 4930 Sp.'heide 21 9 5 7 23 47—33 L.O.N.G.A. 21 8 7 6 23 36-32 P.S.V. 22 7 5 10 19 37—44 Picus 22 4 5 13 13 1853 Roermond 21 2 8 11 12 23—52 Helmond 22 3 6 13 12 20-63 N.O.A.D. 21 3 4 14 10 26—54 District V. i Hoer moet elk 16 wedstrijden spe len. Met vier invallers een 0 overwinning behaald. Gisteren ivon Schagen zijn laat- sten wedstrijd. Het kwam met drie irivalleA in het veld voor Middelbeek, Grootes en van Haren Een mooie wedstrijd is het niet geweest. Integendeel. Na een flink begin zakte Schagen reeds spoe dig af en het bleef bij wat heen en weer getrap. zonder dat eert der partijen ook maar iets goeds presteerde. Schagen trapt af tegen wind in en domineert eenigen tijd. Er wordt een stevige partij voetbal te zien gegeven, doch dat duurt niet lang. Reeds spoedig zakt Schagen af en Oudesluis neemt het initiatief over. Er doen zich eenige gevaarlijke oogenblikken voor het Schagen doel voor, doch Jb. Slikker is op zijn post en ver richt goed werk. Intusschen doet Schagen eenige gevaarlijke aan vallen. Ipey gaat er met den bal vandoor, brengt hem voor den doel mond en Stam doet de rest (10) Een mooie voorzet van D. Schoorl wordt niet benut, daar Ipey komt te vallen. Het spel gaat verder over en weer met Oudesluis het meest in den aanval. Boontjes en Ipey verdwijnen achter elkaar wan ,het veld en G. Anneveldt Jz. komt erin. zoodat met tien man verder gespeeld wordt. Oudesluis weet hier echter niet van te profiteeren. Na de rust zal Ipey het nog eens probeeren, doch hij moet spoedig vervangen worden door Bremer. Het sijri dat nu vertoond wordt, is het aankijken niet waard Oudesluis komt niet meer over de helft. Toch duurt het geruimen tijd voor P. Schoorl met een kop bal, uit een voorzet van D. Schoorl den stand op '2-^0 brengt en met dezen stand komt het einde. Na den wedstrijd wordt een bloemenhulde gebracht aan den aanvoerder en elk der spelers ont vangt een speldje. MEEDOOGENLOOZE BOMAAN VAL OP NEDERLANDSCHE BURGERBEVOLKING. Den Haae»25 April. Gisteren in de namiaaaguren heeft een mis dadige Engelsche bomaanval op de burgerbevolking van een plaats in het Westen des lands plaats gevon den. Uit groote hoogte strooiden de Engelsche luchtpiraten een aantal brisantbommen boven een woon wijk van deze plaats omlaag, waar door een reeks woonhuizen volko men werd vernield en talrijke hui zen werden beschadigd. ROME, 26 April (Stefani). In zijn weermachtbericht no. 694 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: Aan het front van Cyrenaica wer den vijandelijke elementen door het optreden van onze verkenners ge noodzaakt zich terug te trekken. Een Hurricane, 'die in duikvlucht een aanval wilde ondernemen op eenheden van onze vooruitgescho ven linies, sloeg te pletter, getroffen door ons luchtdoelgeschut. Een an dere machine werd eveneens door het luchtdoelgeschut van Benghasi vernietigd tijdens een nachtelijken aanval, die geen gevolgen had. Italiaansche en Duitsehe forma ties bombardeerden met succes de haven Tobroek en andere, centra van den vijand, waarbij Verschei dene vliegtuigen op den beganen grond in brand geschoten werden en een Bristol Blenheim in een luchtgevecht werd neergehaald. De aanvallen op Malta werden met onverminderde hevigheid voortge zet. Belangrijke doelen werden ge troffen. Boven Malta haalden Duit-" sche jagers twee Spitfires neer. Naar tot nu toe werd vastgesteld, zijn hierbij twintig burgers gedood en zestien gewond. Bij storingsvluchten van Brilsche vliegtuigen in den afgeloopen nacht werden door het omlaag werpen van eenige brisantbommen, een aantal woonhuizen, deels zwaar, deels minder ernstig beschadigd. Schade aan militaire doelen is door deze zinlooze aanvallen niet aangericht. EEN EIGEN BELANG VAN ONDERNEMERS EN ARBEIDERS. Besparing van materiaal in de industrie is een dringende noodza kelijkheid, willen wij onze industrie in de komende jaren in stand hou den. Dit was zoo ongeveer de conclu sie van een korte uiteenzetting, welke de leider van de Grondstof fen-Besparingscommissie, ir. W. Schmitz en dr. ing. W. A. Herweijer lid dier commissie en leider van het Technische Gilde, ons dezer dagen hebben gegeven over het doel van de materiaalbesparingsactie, wel ke onlangs hier te' lande is ingezet. Behalve de beide genoemde hee- ren maken van de werkcommissie deel uit verschillende leiders van rijksdiensten en -instellingen en technische organisaties, ajsmede vooraanstaande personen op tech nisch en industrieel gebied, o.a.: ir. E. van Dieren voor den scheeps bouw, de dir. van het rijksbureau' voor non-ferro ^ïetalen, de heer De jong, de dir. van het Rijksbureau voor de metaalwerkende indu strieën, de heer Spierenburg, de di recteur van het Rijksbureau voor Ijzer en Staal, de heer Van de Voort, de dir. van de machinefa briek Breda, ir. Soeteman, prof. H. G. Nolen, hoogleeraar aan de Techp. Hoogeschool en de leider van de Be drijfsgroep Electro-Techn. industr., ir. J. A. Teylinck, dir. van het Cen traal Normalisatie-bureau en prof. P. Meijer, oud-hoogleeraar te Delft. Ook eenige heeren van de Rüs tungsinspektion zitten in de com missie, welker secretariaat in Den Haag. Koninginnegracht 14a is ge vestigd. De commissie zal niet haar kracht zoeken in veel vergaderingen en ellenlange rapporten. Integendeel: slechts de praktijk heeft waarde voor haar. Immers; het is in de practijk. dat haar doel: eei) zoo groot mogelijke besparing op materialen, zal moe ten worden verwezenlijkt. Dat kan op verschillende wijzen, waarvan wel de Voornaamste zijn: een zoo gering mogelijk gebruik van ma teriaal. Vervanging waar moge lijk van grondstoffen van hooge waarde (bijv. edelstaal en koper) door grondstoffen van geringere waarde (bijv. zink) en door het zoo goed mogelijk benutten van alle af val. Bij dit laatste speelt de sortee ring een groote rol. Het is immers duidelijk, dat wanneer grondstof- afval vermengd wordt met waarde- loozen afval, dan ook het eerste zijn waarde verliest, tot groote schade van de gemeenschap. 't Kardinale punt En hier komen we op het kardi nale punt: grondstoifenbesparing is een dienst aan de gemeenschap. Geen liefhebberij te eigen profijte, maar het voorkomen van onnoodig verlies van voor de gemeenschap waardevolle goederen. Daarom spreekt het ook vanzelf, dat deze gemeenschapsgeest, èn in ■de ondernemers èn in de arbeiders moet doordringen. Samenwerking der bedrijven is noodzakelijk en wanneer de eene fabi'ikant bijv. een betere werkmethode heeft ge vonden of verbeteringen in zijn ar tikel heeft weten te bereiken, dan moet dit aan alle andere onderne mingen ten goede komen. Daarme de wordt.geenszins de domper ge zet op het particuliere initiatief, want elke uitvinding zal als voor heen gepatenteerd kunnen worden en eerst dan zullen ook anderen de vruchten ervan kunnen plukken. Om nu de besparing van grond stoffen zoo snel mogelijk in de be drijven door te voeren, worden in de middelgroote en groote onderne mingen vertrouwensmannen aange steld meestal 'n ingenieur uit de' eigen onderneming die tot taak hebben, nauwlettend toe te zien. dat de voorschriften worden uitgevoerd. Zij hebben volmacht/alles, wat hun noodig blijkt, te controleeren, ook bijv. ontwerpen en constructieteeke- ningen. Reeds in een 200-tal groote fabrieken zijn dergelijke veztrou- wensmannen benoemd. De kleine ondernemingen met minder dan 30 man personeel zullen geza menlijk met andere een dergelijken vertrouwensman aangewezen krij gen. Op velerlei wijze pers radio, aanplakbiljetten en vlugschriften, zal de propaganda voor de grond stoffen-besparing worden gevoerd. Vooral voor de kleine ondernemers zal ook.een reizende tentoonstelling worden ingericht, waar zij allerlei practische .voorbeelden van mate riaalbesparing zullen kunnen aan schouwen. Logische eisch. Tegenover die lieden, die bewe ren, dat materiaalbesparing alleen dient om de Duitsehe oorlogsin dustrie aan metalen te helpen, stel de ir. Schmitz de nuchtere werke lijkheid: Nederland is een land, waar geen enkel meiaal wordt ge vonden. Duitschland is het dus, dat ons land daaraan moet helpen. Het kan dan ook niet anders dan volko men billijk worden genoemd, wan neer dat land daarbij den eisch stelt, dat Nederland met da meta len, welke het ter beschikking krijgt, zoo zuinig mogelijk om springt. De gevolmachtigde ziet zijn taak niet als een dictator, 'maar als ie mand, die graag raad en hulp geeft, waar ze noodig zijn. Niet in het op leggen van bovenaf, maar in de vrij willige samenwerking \>an allen, die bij dit belangrijke vmagstuk be l"* U:! '#1—- trokken zijn, ziet hij dwplossing. W Daartoe is echter noodig, dat al len, die in een of ander bedrijf werkzaam zijn van den di recteur tot derf nagel jongen toe doordrongen zijn van het be sef dat materiaalbesparing dringend noodzakelijk is om zooveel mogelijk te blijven pro- duceeren. Zonder grondstoffen geen produc tie! Zonder productie geen arbeid! Dat de Nederlandsche werker ook hierin het juiste begrip toone. De Secr.-Gen. van het Dep. van Waterstaat maakt het volgende be kend: In aansluiting aan de persbe richten van 26 Februari iiftake het beperkte gebruik van personen auto's van 16 Maart ten aanzien van het verplicht voeren van een rittenboek. en van 25 Maart betref fende de uitreiking van nieuwe vergunningen en herkenningsteeke nen voor motorrijtuigen, wordt 't volgende medegedeeld: Op 25 April zullen de van 1 April af geldige nieuwe vergunningen en herkenningsteekenen door de Rijksverkeersispectie alle zijn toe gezonden aan de betrokkenen. Daarmede treden de oude vergün- ningen en horkenningsiteekenen buiterr werking. Motorrijtuigen, waarv, geen nieuwe vergunning en herkenningsteeken zijn afgegeven, mogen na 25 April niet meer wor den gebruikt. Hierop zal door ver schept politietoezicht worden toe gezien. In de nieuwe rijvergunningen zijn de in^het persbericht van 26 Februari gepubliceerde beperkingen inzake het gebruik van personen auto's als „bijzondere voorwaar den" opgenomen. Deze voorwaar den moeten nauwkeurig opgevolgd worden, tenzij een ontheffing door den rijksinspecteur van het ver keer verléend is. Voor ambtenaren dient, die ontheffing te worden ver le^nd bij afzonderlijk dienstvoor schrift van den betrokken secre taris-generaal. Inzonderheid wordt nogmaals ge wezen op het honden van een rit tenboek bij het gebruik van een personenauto. De Invulling van de rittenkaarten moet zorgvuldig ge schieden. in tegenstelling met het bepaalde in het persbericht van 16 Maart moet het inschrijven van een bepaalden rit reeds voor den aan vang van den rit geschieden. De nieuwe bepalingen inzake 't beperkte gebruik van personen auto's alsmede de verplichting tot het bijhouden van rittenboeken gelden eveneens voor het gebruik van, motorrijtuigen op drie wielen en voor motorrijwielen. Taxi's. Voor het rijden met taxi's en huurauto's gelden niet de boven genoemde regelingen, maar de na volgende, waarbij ongemerkt wordt dat het onderstaande betrekking heeft op taxi's en huurauto's, die geen benzine gebruiken. Benzine mag n.1. bij vervoer met taxi's en huurauto's uitsluitend gebruikt worden voor vervoer van zieken in verband met hun ziekte. - A. het gebruik v. huurauto's en Taxi's op Zaterdagen r.a 18 uur en op Zon- en Feestdagen is slechts geoorloofd: le. Voor vervoer van zieker! in verband met hun ziekte; ?e. Voor ritten van treinreizigers van en naar de stations, behoudens het bepaalde onder C. 3e. Voor ritten met bijzondere toestemming van den Rijksinspec teur van het Verkeer. B. voor ritten over een afstand van meer dan 25 km. van de stand plaats van de onderneming, he melsbreed gemeten,' is behoudens voor vervoer van zieken in verband met hun ziekte, een bijzondere toe stemming van den Rijksinspecteur van het verkeer vereischt.' C. Ritten binnen stedelijk gebied, voor zoover redelijkerwijs openba re middelen van vervoer kunnen worden gebezigd, mogen slechts worden ondernomen, indien dat noodzakelijk is ten behoeve vafi vi tale zakelijke of dienstbelangen, of voor ziekenvervoer. D. Geheel verboden zijn ritten tot het kszoek'van theaters, concerten, bioscopen, lezingen, vergaderingen, café s, restaurants en andere ont- spancingsinrichtingen, alsmede voor jachtpartijen en dergelijke plepzierritten. De hiergenoepnde beperkingen zijn niet van toepassing op het ge bruik van driewielige electrotaxi's. Met betrekking tot het gebruik van lichte electrisclie personenau to's, geen huurauto's of taxi's zijn de, is aan de Rijksinspecteurs van het verkeer de bevoegdheid toege kend tot het verleenen van onthef fing van de beperkende voorschrif ten op ruimere schaal dan voor andere personenauto's. Het verbod van ritten tot het be zoek van, lezingen of vergaderingen is niet van toepassing op ritten met gewone personenauto's, taxi's of huurauto's), naar zakelijke bespre kingen, bijeenkomsten van offici eele lichamen af commissies, en in het algemeen bijeenkomsten met eenzakelijk, ambtelijk of soortge lijk doel, ook indien daar een met dat doel verband houdende lezing wordt gehouden. Echter blijft op deze ritten wel van toepassing het voor personenauto's resp. huurau to's en taxi's gegeven voorschrift inzake ritten binnen stedelijk ge bied. Onder bijzondere omstandighe den kan het dringend noodzakelijk zijn, dat onverwijld een rit wordt ondernomen, waarvoor ingevolge de beperkingen van het gebruik van personenauto's of van huur auto's een taxi's een ontheffing of bijzondere toestemming van den rijksinspecteur van het verkeer ver eischt zou zijn, terwijl de tijd ont breekt om die ontheffing of toe stemming te vragen. In zoodanige gevallen, waan» bepaaldelijk overmacht aanwezig geacht kan worden, verdient het aanbeveling, dat de belanghebben de zich tot de plaatselijke politie autoriteiten wendt en dezen, onder uiteenzetting van de redenen, ver zoekt om een verklaring, dat de be langhebbende niet in de gelegen heid is geweest, voor den daarbij te vermelden rit de vereischte ont heffing of toestemming van d* rijksinspecteur van het verkeer vragen. -Indien de omstandigheden ook het vragen van deze verklaring niet toelaten, zal het in ieder geval raadzaam zijn voor den rit mede- deeling, eventueel tefefonisch, aan die politieautoriteiten te doen. In tusschen blijft in deze gevallen het ondernemen van den rit steeds ge heel voor.de verantwoording van den belanghebbende. Helpt mee Uw volk gezond en sterk te maken. Wordt lid van den Nederland- schen Volksdienst. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 26 April. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Aan het Oostelijke front werden eigen plaatselijke aanvallen en ondernemingen van stoottroepen met succes uitgevoerd. Afzonderlij ke vijandelijke aanvallen misluk ten. Gevechtsvliegtuigen bombar deerden overdag belangrijke mili taire inrichtingen te Leningrad en Noworossijsk, alsmede aan de kust van de Kaukasus. In Lapland sloègen Duitsehe en Finsche troepen vrij sterke vijan delijke aanvallen onder zware ver liezen voor den vijand af. In den tijd van 11 tot 25 April verloren de bolsjewisten 312 vlieg tuigen. Daarvan werden er 214 in luchtgevechten en 35 door lucht doelartillerie neergeschoten. De rest werd op de begane grond ver nield. In denzelfden tijd gingen er aan het Oostelijke front 36 eigen vliegtuigen verloren. In Noord-Afrika verdreven Duitsch Italiaansche troepen Britsche ver- kenningsstrijdkachten. De haven werken van Tobroek werden met goed resultaat gebombardeerd. Ver gezelende Duitsehe jagers sthoten acht Britsche vliegtuigen omlaag. Duitsehe gevechtsvliegtuigen vie len in den afgeloopen nacht een Britsch vliegveld aan het Suezka- naal aan. Onafgebroken luchtaanvallen wa ren de geheelen dag met krachti ge uitwerking gericht op kazernes en barakkenkampen van het ei land Malta. Lichte Duitsehe gevechtsvliegtui gen brachten gisteren overdag voor het'eiland* Wight 3 Britsche koopvaarders van tezamen 10.00# brt. tot zinken. Britsche bommenwerpers, die gis teren in den loop van den dag on der krachtige bescherming van ja gers de kust van de bezette gebie den naderden, werden door Duit sehe jagers tegen gehouden. In he vige luchtgevechten en in het af- weervuur der luchtdoelartillerie verloor de vijand negentien vlieg tuigen. Ter verdere'vergelding: voor de Britsche luchtaanvallen op woon wijken van Duitsehe steden vielen sterke formaties gevechtsvliegtui gen vannacht, ten deele van gerin ge hoogte, de stad Bath in Zuid- Engeland met vernietigende uitwer king aan. Een andere nachtelijke aanval was gericht op militaire werken aan de Oostkust van Schot land. Britsche bommenwerpers vielen in den nacht van 25 op 2Q."April op nieuw de stad Rostork nnn. De bom men werden bijna uitsluitend uitge moid op wpbnwijken van de ouoe tad. De burgerbevolking leed tal- ijke verliezen. Kostbare monumen ten van cultuur alsmede inrichtin gen van volkswelvaart werden ver voest. Storingsvluchten van Brit sche vliegtuigen leidden naar Z.- Duitschland en naar het Pibtecto- taat. Nachtjagers schoten negen der aanvallende bommenwerpers omlaag. Oberleutnant, GeLshardt behaa'd„ gisteren aan het Oostelijke front zijn 61e tot~G7e overwinningen de lucljt. in

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3