KLEIN JOURNAAL Stadsnieuws Op water en brood Marktberichten Eerste concert van de „Vereentgde Heldersche Zangers" De geheimen van het korfbalspel Voetbal SCHAGEN De burgemeester vraagt ontslag LANGS DE VELDEN Solistische medewerking van Jan Kling, Grethe Weyn- SchenckHogenbirk en. Geert de Boer. Het was op 23 Februari van het vorige jaar, dat eenige inwo ners van onze stad besloten een poging te ondernemen om weder te kom,n tot oprichting van een mannenkoor.' Tengevolge van de tijdsomstandigheden was een der gelijk initiatief gemakkelijker genomen dan praktisch uitge voerd en men mag zeker waar deering hebben voor datgene wat sedertdien tot stand is gekomen. Het koor ontstond namelijk en onder leiding van Geert de Boer werd begonnen met repeteeren. Zondagmiddag werd Den Hel der in de gelegenheid gesteld kennis te nemen van de presta ties van de „Vereenigde Helder sche Zangers". De zaal was vrij goed bezet hoewel de belang stelling o.i. grooter had kunnen zijn. Aanwezig waren o.m. wet houder ti. F. van Loo. Burge meester Ritmeester was door ambtsbezigheden verhinderd het concert bij te wonen. Het koor. Wat de uitvoering van het koor fcetreft, men heeft daarbij in de eerste plaats rekening te houden met de capaciteit daarvan. In totaal tel den wjj, verdeeld over 'de diverse afdeeüngen, een 20-tal medewerkers, welke bezetting uiteraard gering is. En deze geringe capaciteit stelt wel bijzondere eischen aan dirigent en koorleden, vooral bij een eerste uit voering, ook al is de stemming in de zaal dan ook kennelijk welwillend. Begonnen werd me^ De Vliegh's „Neerlandsch annenzang", dat een goede vertolking deelachtig werd. Van nervositeit was vrijwel geen epoor te bekennen en vocale blunders vielen er in geen enkel opzicht te constateeren. De uitspraak liet geen enkele maal wat te wenschen over. Dat dé volume-verhoudingen tus; schen de respectievelijke partijen nog niet ideaal zijn, laat zich hooren. Een dubbele bezetting van al die partijen bij een volgend concert is wel de beste wensch, die men het koor kan toevoegen. Beethoven's „Die Vesper" en Kreutzer's „Zondagmorgen" werden daarna uitgevoerd. Het laatste kon ons zeer bekoren en werd met brio gebrr -ht. Kennelijk werd ook aange toond dat De Bjer z'n zangers onder zijn suggestie heeft. In „Die Vesper" haperde het enkele malen. Het onvolprezen „Nimmernacht" van Andriessen sierde ook dit pro gramma. Mooi en beheerscht werd gezongen, al wreekte zich ook hier ernst, de goede wil en de warmte, het gemis aan ruimere bezetting. De waarmee gezongen werd, maakten het beluisteren desondanks tot een genoegen. Besloten werd met de nummers „Zondags op het Meer", en „Grietje van den Mulder". Het publiek toonde zich na ieder nummer dankbaar voor het gebodene en manifesteerde dit door een vele malen herhaal'" applaus. Een woord van waardeering voer de -listige en beheerschte wijze van dirigeeren ten aanzien van De Boer mag hier zeker niet ontbreken. Evenmin als serieuze taait-opvatting, die koorpreeta- tles In stijgende lijn o.i. voor de toekomst gai andeeren. Herinnering aan kant en fluweel In de krant van gisteren heeft gestaan, dat de Nederlandsche Ver- eeniging van Huisvrouwen ter ziele gaat. Dat het besluit genomen is haar te llquideeren. Met weemoed waren mijn gedach ten vervuld, dien dag... Met weemoed, omdat schrijver dezes zoovele malen prettige her inneringen heeft aan die Huisvrou- wenvereeniging en dan Wel speciaal aan de Heldersche afdeeling. Hoe. vertrouwelijk waren de samen komsten en hoe voortreffelijk pleeg de de stemming te zijn. Als man van-de-krant waren wij er altijd meer dan gast alleen. Wij waren er zooiets als vertrouwensman en be schermer en de beste stoel, het beste taartje en de lekkerste bonbon wa ren voor de pers. Deze uitvoeringen, bijeenkomsten, tentoonstellingen en lezingen had den niets officieels. Integendeel, 't was er huisvrouwelijk huiselijk en daarbij zeer leerzaam. Neg als 'den dag van gisteren her inner ik mij dat de redacteur mij, zijnde een blauwen Maandag aan de krant, naar et.i huisvrouwenuitvoe ring zond met opdracht: een halve kolom. Ik stond daar temidden van bar rières Valenciennes-kant, en heuvels eigengemaakte divankussens. Tus- schen rose-roov.e en hemelsblauwe babybroekjes en vrouwenbeffen (die men, naar ik meen corsages heet). Een vrouwelijke gids gidste mij door die velden van kant en fluweel, wol en visschersnaaigaren en het was d-f-r dat ik „oog" begon te krijgen voor datgene vat de vrouwenhand vermag te ach ppan. Meer dan elementaire kennis alleen deed ik op en ik kan U wel verkla ren -*■ in het opzicht van kennisse inzake de borduur-, naai-, weef- en andere specialiteiten mijn huwelijk niet zal stranden... Vraag het m'n vrouw maar... GEERT DE BOER, (Foto Archief) De solisten. Het solistische gedeelte van het programma was omvangrijker dan het koristische. Vreesden wij aanvan kelijk, dat dit programma daardoor topzwaar zou worden, dank zij de vrij vlotte afwerking werd dit bezwaar goeddeels overwonnen. Mevrouw Weynschenck—Hogen birk zong liederen van Madcagni, Puccini, Bizet, Lehar en Millöcker, goeddeels eenvoudige nummers, die dankbaar in het gehoor liggen en ook de zangers zelf niet voor al te zware p; blemen stellen. Bekend van de radioconcerten was het prettig thans eens het natuurlijke orgaan te mo gen beluisteren. Er werd gezongen op technisch-verzorgde wijze, waarbij m name het klankvolume en de sonoriteit in de lagere registers te roemen viel. In de hoogere registers klonk de stem enkele malen eenigs- zins onzuiver, wat o.a. opviel bij de vertolking -an het lied uit de Caval- leria. Heel mooi klonk uit Léhard's Friederike .Warum hast du mich wach geküsst". "ezamen met Geert de Boer war den enkele duetten gezongen, o.a. uit Bizett's Carmen en Millöcker's Bet- telstudent. /ij behoorden tot de beste muzikale prestaties van dien middag c ontloktei een dankbaar applaus. Jan Kling, welbekend als solo violist van de voormalige stafmuziek der Marine, verzorgde het violistische gedeelte en wel op even'waardige als techinsch-verzorgd-: wijze. Mozart en Bruch waren vertegenwoor digd en «na een wat schuchtere ou verture mocht men vaststellen dat hier een violist speelt, waarvan men zeker In de toekomst nog zal hooren. He' adagio uit Bruch's vioolconcert werd zelfs bijzri der mooi gebracht en speciaal voor dit nummer maag een wjord van huldo niet onthouden wor den. Geert de Boer zelf zong eveneens enrfele liede 'en, benevens de duetten met Mevr. Weynschenck. Zooals be kend liggen de kleine liederen van het bel canto, benevens het operette genre De Bber bijzonder goed, zoodat men ook Zoui gmiddag weder van zijn beschaafd en goed -getimbreerd geluid kon genieten. Het geheele so listische programma-del (het groot ste dus) werd op den vleugel bege leid door mej. W. van Toledo, die daarmede een even omvangrijke als moeilijke taak te verrichten had. Een taak, die evenwel op serieuze en muzikaal-verantwoordelijke wijze ten uitvoer werd gebracht. Geen enkele maal drong z(j zich op den voorgrond, hetgeen wel het beste compliment is dat men haar ïaken kan. Zich daar bij aan te passen aan de divere op vattingen der solisten was eveneens geen sinecure. Tij' tenslotte nog vermeld, dat er voor de dames bloemen waren, dat de heer Bos een kort inlei dend woord van propagand'sti- fche aard sprak en dat ook I ^ze jonge zangvereeniging de hebbe lijkheid van haar vele voorgan gers overgenomen heeft door een kwartier later dan aangekondigd aan te vangei,...- A. C. van Kampen. Geslaagde propaganda- middag van K.V.H. Het gezellige clublokaal van K.V.H. aan de Kemphaanstraat was behoorlijk vol toen voorzitte De Jong dezer dagen de aanwezigen hartelijk welkom heette. Een bijzonder woord richtte spre ker tot de verschillende autoriteiten, waarvan wij noemen den commissa ris van politie, den heer Van der Hoeven, den heer Van der Vaart en eenige hoofdonderwijzers. Daar naast tot den spreker van dezen avond, den heer Ledeboer, die van uit Schiedam als vertegenwoordiger der propaganda-vereeniging natar Den Helder was .gekomen. De heer Ledeboer antwoordde in dezelfde vriendelijke bewoordingen en hoopte, dat ook zijn tweede lezing in Den Helder een succes zou worden. Het doel dezer lezing was om het korf balspel meer op den voorgrond te plaatsen en in het bijzonder bij de jeugd. De film. Allereerst kregen wij gedeelten uit den wedstrijd HollandBelgië te zieq, en daar er tal van momenten langzaam opgenomen waren, werd men in Staat gesteld het spel tot in verschillende technische details te volgen. Hier kon men goed zien hoe korfbal gespeeld moet worden; niet aarzelen, steeds vlug afgeven, dit is het parool van de korfbalsport. De spreker gaf een duidelijke explicatie. HELDER VERLIEST MET 3—0 VAN KINHEIM. De laatste wedstrijd in de 3e klasse A, Kinheim— Helder, is na een matige vertoonrng verdiend door de Beverwijkers gewonnen. De 3—0 uitslag geeft de juiste ver houding weer. Fr stonden Zondag wel geen be langen meer op het spel, maar dat neemt niet weg dat Helder Kin heim wel wat beter partij had kunnen geven. Behalve Goutier speelden de overige spelers ver be neden hun kunnen. Heel anders was het gesteld met het spel van Kinheim, dat, mede door het zwak ke spel van Helder, een keurig par tijtje voetbal liet zien. Kinheiins overwinning i$ dan ook geen mo ment in gevaar geweest. De wedstrijd begon voor Kinheim niet onfor tuinlijk. Na een kwartier van gelijk opgaanden strijd veroorzaakte een van de Helder-verdedigers een vrije schop even buiten het straf sctiopgebied. De spil van Kinheiifl belastte zich hiermee en zond zoo n hard schot op Kenter af, dat hij den bal, die recht op hem afkwam niet „kiem" kon houden, zoodat deze achter hein in het doel rolde, 1—0. De aanvallen die hierna door Helder werden ondernomen, waren zoo doorzichtig van opzet, dat de Kinheim-verdediging er weinig moeite mee had. Toen de scheids rechter na een half uur spelen een buitenspelgeval over t' hoofd zag kostte het Kinheim weinig moeite om Kenter voor de tweede maal te passceren. Het gelukt bijnt aan Gast om voor de rust een tegengoal te scoren, zijn hard schot werd ech ter keurig door den Kinheim-kee- per gekeerd. Na de rust wist Helder zich'even min los te werken en moest het initiatief aan Kinheim laten. Toen ieder zich reeds met de 2—0 ver- Dezer dagen ontdekte de poli tie dat een aantal jongens bezig was met het stoken van een vuurtje, waarbij geen denkbeel dig gevaar bestond voor de om liggende woningen. De deugnieten werden mede genomen naar het Euroau en aldaar tot den anderen dag vast gehouden en letterlijk op „water en brood" gezet. Wij kunnen dezen maatregel niet anders dan toejuichen. Wie niet hcoren wil moet maar voe len en er 't nu reeds zoolang en zooveel gewaarschuwd, dat er maar harde straffen moeten worden uitgedeeld. Een goede leer voor hen, die met plannen rondloopen inzake „fikkies". L«e cel wacht hen... Het was dan ook geen wonder, dat een ieder vol aandacht was. Ook de opname van Noord tegen Zuid, een korfbalevenement van groot belang, trok de volle belangstelling en voor al het vlugge wenden en tegelijk doelen kwam hier veelvuldig voor. Nadat wij hierna eenige interes sante opnamen uit Indië zagen, volg de de propagandafilm. De kolfbalsport van heden. Wanneer vroeger een korfbalclub werd opgericht, dan werd op een veldje, waarop zich de palen bevon den, geoefend op een wijze, welke nimmer vruchten kon afwerpen. Men ging met z'n tienen om een paal heen staan en de langste personen waren den heelen middag in bewe ging, terwijl de overigen zelden of nooit aan bcc. kwamen. Dat zoo n vereeniging nederlaag op nederlaag incasseerde tegen clubs, die in den loop der tijden het oefenen ter hand hadden genomen, behoeft geen verder commentaar en het gevolg was dat steeds meer clubs het beoefenen der korfbalsport gin-, gen bevorderen en daarnaast zich. meer en meer gingen toeleggen op de training. De film die wij zagen gaf het beeld van een club, die uit het moe ras was gehaald door intensieve training. We schrijyen intensief, want zooals Ledeboer dat ook duide lijk vertelde: wanneer men niet traint met volle overgave van lichaamskracht en geest, kan dit geen nut hebben. We zagen verschil lende vangmethoden en daar er steeds prominente Nederlandsche korfballers aan het werk waren, viel er veel te leeren. Duidelijk kwam tot uiting, dat de korfbalsport een vlug spel is en de volle llchaamsenergie der spelers vergt, daarnaast, dat het spel het meest tot zijn recht komt door combinatie. Het vrjj- loopen of posltiekiezen is één der voornaamste factoren, ter wijl tevens ook het tegmoet- loopen van den bal van belang is voor den verderen opbouw of onderbreking *-ap een aanval. De heer De. Jong dankte aan het einde de aanwezigen hartelijk voor de belangstelling en den heer Lede- -boer, voor de bereidwilligheid in de zen betoond. Den dag daarna waren er een honderdtal kinderen aanwezig, die eveneens genot .n Siebben van de leer zame films op het gebied der korf balsport. waarna een demonstratie wedstrijd het geheel sloot. I zoend had. brachten de laatste mi nuten nog wat leven in de brouwe rij. Het begon met een kogel tegen de lat van Kcnter's goal, gevolgd door een snellen aanval van Hel; der over links, die door Gast met een juweel van een omhaal werd besloten en «jiie door den ICinlieim keeper op fortuinlijke wijze werd gehoudeTi. Hierna was de beurt weer aan Kinheim, die er in slaag de om in de laatste minuut nog een doelpunt te mgken. 3—0. H.R.C. SPEELT 2—2 TEGEN R.C.H. De" Haarlemmers mogen te vreden zijn. Na een enthousiasten strijd heeft H.R.C. kans. gezien één punt van de a.s. kampioen af te snoepen een punt dat echter een schrale belooning was voor hetgeen door de roodjak- ken werd gepresteerd. Er was ditmaal een herboren Racing in het Veld gekomen, er werd weer eens echt gespeeld in een vorm, dat er momenten waren dat R.C.H. er niet aan te pas kwam. Voor de rust waren de elftallen vrijwel tegen elkaar opgewassen, R.G.II, technisch even beter dan H.R.C. en wat meer voordeel gaf, de Haarlemmers waren gelukkiget( Want reeds in de eerste 5 minuten kreeg de rechtsbinnen der Haar lemmers onverwacht een kans en langs Dijkshoorn verdween de bal via den onderkant der lat in het net, 0—1. In het geheel niet ontmoe digd. trok H.R.C. weer ten aanval. In de tweede helft had Racing de wind mee en daardoor gesteund voelden de heeren vanzelf een kan^ Het enthousiasme was dan ook ge weldig en R.C.H. kwam er in deze periode vrijwel niet meer aaft te pas, overigens konden de nieuwe backs Bromlewe en Bot het weinige werk wel af. Steeds maar weer kwam de bal in den doelmond van R.C.H., maar het wflde niet lukken, ook al omdat de Vries veel te ac tief wilde zijn, terwijl hij als mid- voor tusschen de backs moet staan, een positie die hem vroeger zoo goed lag. Éénmaal dreigde er nog even gevaar voor het roode doel maar een zweefduik van Dijks hoorn voorkwam erger. Toch kwam R.C.H. weer terug en zoowaar weet de linksbuiten den bal via de paal in te schieten. 02. De belegering werd echter weer voortgezet. San ders nam de corners over links en daardoor waren deze' uiterst ge vaarlijk en inderdaad ontstond er na ongeveer 25 minuten een tegen- punt. Onder ge wel® ge spanning verliepen de minuten. En de gelijk maker kwam zij het ook in de laat ste séconde, de corner van Sanders was weer afgemeten en Bakker stormde den bal met zijn hoofd in doel 22, waarmede tevens het ein de kwam. VOORRAAD VOOR DEN WINTER. Iemand deec! aangifte dat uit zijn pakhuis een hoeveelheid kolen zjjn gestolen. DIEFSTALLEN. B(j de- politie werd aangifte ge daan, ''at van „e aanhangwagen de banden zijn gestolen. Een jufrouw deed bjj de politie haar beklag da: een hoeveelheid lijf goederen zijn gestolen. Tevens werd er aangifte gedaan, dat er weer verschillende rijwielen zijn gestolen. Naar wij vernemen heeft de Burgemeester, de heer J. Cor- nelissen, tegen 1 Juni a.s. ont slag gevraagd. WIERISGKN EEN SUCCES. De grootc sporti-revue, opgevoerd door de gym.-vereeniging Wierin- ,gen, is wei een groot succes gewor den. - F Voor de zesde maal is: „En hop sa, nou daar zijn we weer", voor een uitverkochte zaal van „Concor- dia" opgevoerd. De honderden be zoekers hebben ook niet nagelaten de medewerkenden, ontwerpsters en ontwerpers op vele manieren hun hulde en dank te betuigen. POLITIE. Komen aanlooperr een witte keeshond en een konijn. Verloren: een zilverbankboekje, inh. ong. tien gulden. Inl. gem.bode URK. Door 28 vaartuigen werd aan den vischafslag aangevoerd: 930.,kg aal en paling, van 17 tot 74 kt per vaartuig, prijs 74 ct. per kg; 31f manden nest 50 Ct. per mand; 10628 kg pos 10 ct. per kg. PURMEREND, 28 April. Aanvoer: 795 koeien, w.o. 20.) vette koeien v. d. levering, gelde koelen f 380—475, melkkoeien f 450 -6.50, 8 stieren v. d. levering, 80 oinken f 140—180. 1100 nucht. kal veren voor de slacht v. d. levering voor de fok f 35 48, 5 vette var kens voor de slacht voor de leve ring, 7 magere varkens f 29—51 35 biggen f 18—25, 420 schapen f35 —05, 140 bokken f 20—65. VERBOD TOT VERHANDELEN EN AFLEVEREN VAN STROOVLAS, Het Rijksbureau voor de Voedsel voorziening in Oorlogstijd maakt, in aansluiting op de publicaties in Ja nuari jl., bekend, dat het aan de ex porteurs niet meer toegestaan is stroovlas te kopen op de namens de Nederlandsche Akkerbouwcentrale door de stichting van Nederland sche Stroovlasexporteur^ uitgereik te machtigingen. Telers 'en/of han delaren mogen aan de exporteurs derhalve geen vlas meer verkoopen op vertoon van deze machtigingen. Het afleveren der reeds aan de ex porteurs voor export verkochte par tijen mag nog plaats vinden. Voor het verkrijgen van toestem ming tot het verhandelen en afleve ren van stroovlas aan de Nederland sche Vlassersbedrijven is de volgen de regeling getroffen. De reeds voor 30/12/'41 en daarna op vergunning tot aankoop door te lers en/of handelaren aan vlassers verkochte partijen stroovlas mogen slechts worden afgeleverd tegen in ontvangstneming van machtigingen tot afname van deze partijen, welke ZONDAGMIDDAG. Vanmiddag ideale omstandigheden voor de belangrijke ontmoeting HRC tegen R(jH. Onder de vele aanwezigen verschei dene fHelder"-bestuursleden, die hun taak dit seizoen zoo ongeveer weer achter den rug hebben. Met HRC is dit even anders. B\j haar is de afstand tusschen wat zij w i l en wat zij kan gevaarlijk groot geworden. Zoo groot zelfs, dat zij de laatste weken een ernstige candidate werd aangewezen te worden de roode lantaarn te moeten dragen. Vanmiddag heeft 't elftal ons laten zien dat zij hiervoor niets gevoelt. Bij het overbruggen van den groo- ten afstand tusschen wat zij wel en wat zij kan, heeft HRC gegrepen naar haar machtigste wapen, haar geestdrift. Voor deze geestdrift moest RCH wijken en wij hebben er van genoten. Speciaal in de tweede helft. Aanvankelijk spelen de leerlingen van trainer Kaufmann, den Bonds- trainer, een gaaf partijtje, waarbij duidelijk naar voren komt hoe deze coach de menschen oefent op snel handelen en onder alle omstandig heden. Hoewel RCH de wedstrijd speelt en HRC dit tracht te beletten beginnen toch reeds spoedig enkele spelers nerveus te worden van de opvallende taaiheid en spirit waarmede de rood- jakken strijden. De voorsprong die de Haarlemmers nemen schenkt hen geen vertrouwen en brengt HRC in 't geheel niet van de wijs. Integendeel de club van Thijssen ruikt de mogelijkheden van deze ont moeting. Dat was aan 't optimisme bij spelers en bestuursleden in de pauze duideltfk te constateeren. Thans strijdt de thuisclub practisch voortdurend op de RCH-helft en de gasten verdedigen met man en macht. Interessant te zien hoe Sanders en Stolk hier de leiding nemen bij dit offensief. Doelbewust en op feilloose wijze neemt de eerste alle corners en brengt RCH steeds meer uit haar spel. Hoewej. de ontmoeting ten slotte en op het allerlaatste moment in een gelijk spel eindigt behaalde HRC van middag moreel de overwinning. Zy boekte een buitengewoon resultaat, zij hericon haar zelfvertrouwen. Jammer dat Jurriaans, die een lastige ontmoeting moest leiden bovendien nog moést les geven in de meest elementaire regels van het voetbalspel aan spelers die jaren meeloopcn in de tweede klasse. Gélukkig krijgen wij hier binnen kort op initiatief van scheidsrechter de Snayer zoogenaamde test-avonden voor voetbalspelers waarbij moeilijke incidenten zoo spoedig mogelijk be antwoord moeten worden. Het lijkt m\j zeer nuttig dat zooveel mogelijk spelers 'deze avonden bijwonen. 't Is tenslotte prettiger het spel te leeren vóór de beoefening, dan 't te leeren door bestraffingen. Natuurlijk gaan we den volgenden thuiswedstrijd van HRC aanstaanden Zondag tegen KFC vol vertrouwen tegemoet. Hoewel deze tegenstander vaneen heel ander speltype ia als RCH, kan geestdrift ook hier veel be reiken. Wel heb ik KFC na 't behalen van een 10 voorsprong met succes 80 minuten zien verdedigen. Dit laat ste ligtr hen uitstekend. Men maakt ze niet zoo spoedig van streek. Ge heel in de lijn van de anderen speel den ook de reserves van HRC een goede wedstrijd en wonnen van OSV. Interessant te zien hoe er in afd. Hb thans boven zoowel als onderaan nog volop spanning is. Van veel be lang .is voor RCH, dat technisch een fraaie ploeg bezitvan welk gehalte haar laatste 3 tegenstanders zijn. Moeten deze het hebben van techniek dan vbrklaar ik de Haarlemmers stel lig superieur. Ontmoeten zij tegen standers die op dezelfde wijze bezield zyn als de jongens van Thijssen dan is nog van alles mogelijk. Laat ik niet eindigen zonder U even te wijzen op de laatste knal-ronden van het school- voetbaltournooi. Woensdag en Zater dagmiddag. Laat - ie - glimmen Am bachtsschool! Toean Tik-Tik. ROTTERDAM, 27 April. Aardappelen: Zandaardanpelen f 5.62, Klei ie soort f 6.62, idem 2e soort f 6.t2, alles per 100 Kg. Aan voer en voorraad voldoende. Vlasbeurs: 1000 Kg. Blauw vlas f 1—1.40. 1100 Kg Holl. geel f 1- 1 45, 1000 Kg. dauwroot f 0.851.15. De aanvoeren ter haurze waren iets grooter. Op een klein partijtje na werd alles vlot verkocht. Op 't land blijft een vollen handel tegen vastgestelde, prijzen. machtigingen door de betrokken vlassers moeten worden aange vraagd bij de ondervakgroep „Vlas- bewerkende Industrie" Schiedam- schesingel 50e te Rotterdam post bus 1149. Voorzoover door de N.A.C. aan telers en handelaren reeds ont heffing van hett afleveringsverbod is gegeven, kan op die ontheffing nog afgeleverd worden. Voor door vlassers nieuw aan koopen partijen geldt, dat deze tot 3 Mei van handelaren uit de reeds door hen aangekochte, doch nog niet doorverkochte partijen mogen koopen. mits zij in het bezit zijn van een aankoopvergunning, welke door den vlasser dient te worden aangevraagd en aan de handelaar moet worden afgegeven, Bi aflevering dezer partijen moeten bovendien de bovenbedoelde mach tigingen tot afname worden ingeno men. Deze aankoopvergunningen moeten eveneens worden aange vraagd bij de ondervakgroep ..Vlas- bewerkenide Industrie" De vergun ningen tot aankoop, welke reeds door de N.A.C. werden afgegeven aan vlassers, moeten, voo'rzoovey er nog geen vlas op aangekocht is, worden omgeruild bij bovenge noemde ondêrvakgroep. Na 3 Mei zullen de vlassers te gen afgifte van de aankodp\er- gunningen nog slechts kunnen koo pen bij de stichting Nederlandsche Stroovlasexporteurs, gevestigd te Rotterdam, bureau houdende te Groningen?* KOUSENBONNEN EN -MACHTIGINGEN. De Secretaris-Generaal van het Departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart deelt mede, dat handelaren In den vervolge de door' hen ontvangen kousenbonnen en kousenmachtigingen niet aan hun leverancier moeten inzenden ter herbevoorrading, doch deze, ter con- tröle, zorgvuldig moeten bewaren. De herbevoorrading zal plaats vin den op quoteeringsbasis, onder af gifte van punten coupures. DE NIEUWE REGELING IN DEN PAARDENHANDEL. De Bedrijfsorganisatie voor Vee en Vleesch maakt bekend, dat met ingang van Woensdag 29 April 1942 .de taxatie-markten voor paarden wederom zullen worden openge steld. Van dien datum af zullen alle paarden, welke ter taxatie worden voorgeleid, door het Vee- en Vleesch aankoopbureau worden aangekocht en verkocht na toewijzing aan hen, die in het bezit zijn van een geldi ge aankoopvergunning. Zoowel aan-^ kop als verkoop zal uitsluitend ge-' schieden door bemiddeling van een agent. De bij de Nederlandsche Veehou- derijcentrale erkende paardenhan delaren, die het Vee- en Vleesch- aankoopbureau een bankgarantie van f2000.— hebben doen toekomen, dan wel een waarborgsom van f 2000.hebben gestort, worden door het Vee- en Vleeschaankoopbureau als agent bij haar aan- en verkoo pen ingeschakeld. Deze paardenhan delaren ontvangen van de Land- bouw-Crisis-Organisatie aanbiedings formulieren, waarmede zij paarden van hen. die een paard aan het Vee- en Vleeschaankoopbureau ten ver koop wenschen aan te bieden, schrif telijk voor een taxatiemarkt kunnen opgeven. De paarden worden door het Vee- en Vleeschaankoopbureau tegen de taxatie-waarde onder af trek van de taxatiekosten overge nomen. Dit bedrag ontvangt-de ver- kooper van het paard na afloop van de markt van zijn agent. Houders van onbenutte aankoop vergunningen kunnen tegen afstem peling van de vergunning bij de Landbouw-Crisis-Organisatie, welke de vergunning heeft uitgereikt, een aanvraag-formulier verkrijgen, waar mede zij zich door bemiddeling van door het Vee- en Vleeschaankoop bureau als hgent ingeschakelde paardenhandelaren voor een be paalde taxatie-markt kunnen opge ven. Voor zoover de aanvoer zulks toe laat, worden hun paarden toegewe zen uitsluitend tegen de taxatie waarde plus 10 Dit bedrag ver rekent de kooper van het paard na derhand met zijn agent. Zij, die op een taxatie-markt een. paard willen koopen of verkoopen, moeten zich voor die markt, dus via een aanbreng- of afhaalagent, van te voren schriftelijk hebben op gegeven bij het Vee- en Vleeschaan- koopbureau^ te 's-Gravenhage en bij de Provinciale Commissie, welke met de toewijzing op de taxatie- markt is belast en waarvan het se cretariaat gevestigd is ten kantore van den Provincialen Voedsclcom- missaris. De hiertoe te gebruiken aanbie dings- en aanvraagformulieren moeten bij het Vee- en Vleeschaan koopbureau en de betreffende Pro vinciale Commissie zijn ontvangen voor de taxatie-markten va'n: Woensdag 29 April: op Dinsdag morgen 28 April Donderdag 30 April: op Woensdag morgen 29 April. Vrijdag 1 Mei: op Donderdagmor gen 20 April. Zaterdag 2 Mei: op Vrijdagmorgen 1 Mei 4 5 en 6 Mei: op Zaterdagmorgen 2 Mei. 7 8 en 9 Mei: op Dinsdagmorgen 5 Mei. 11 Mei en later: telkens vier da gen voor de taxatie-markt (Zater dagen. Zon- en feestdagen niet mee gerekend). Tevens wordt er nog op gewezen, dat alleen diegenen als agent voor het Vee- en Vleuschaankoopbiireau kunnen worden ingeschakeld, die thans door de Nederlandsche Vee houderijcentrale als paardenhande laar zijn erkend.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3