HOLLANDS DAGBLAD VOOR Doodstraf geëischt voor bonnenroovers V>\G VAN PEN AR BEf/^ Bestrijding runderhorzel thans vnipiicht AARIN OPGENOMEN NT VAN 1873 86ste JAARGANG No. 11788 AGER COURANT VAN 1855 VRIJDAG 1 MEI 1942 Misdadigers van het volk aan den kaak gesteld Scherp requisitoir van den Staatsanwalt Groote manoeuvres in Zweden Successen voor Duitsche onderzeeërs Birma voor de Engelschen verloren geacht r- Verduister -n 7 Mei 21 04 uur 23 Mei n.m. ö.Uv uur v.m. Dienstneming bij den Reichsarbeitsdienst De bon voor sinaasappelen Meirede van Woudenberg Serviezen op den bon Geldigheidsduur der textielpunten verlengd Uit#.: N.V. Uitg. Mij. Hollands Noorderkwartier Hoofdredacteur A. R_ Jonke r (afw.) Redactie- en Admlnistratiebnreaoxi SCHAGEN, Laan 201. Tel. 444 (2 lijnen). DEN HELDER, Koningstr. 78. Tel. 2345 (2 lijnen) ALKMAAR. Langestraat 97. Tel 3332. i, Op den zesden zittingsdag in het geruchtmakende proces tegen de 23 verdachten, die betrokken zijn bij de inbraak in het distributiekan toor te Amsterdam en den daarop gevolgden bonnenhandel, heeft de Staatsanwalt van het Obergericht, dat zoowel in eerste als in hoogste instantie uitspraak zal doen, eer gisteren zijn requisitoir gehouden. Zooals wij gisteren reeds mededeel den is tegen acht van de 23 ver dachten de doodstraf geëischt. De Staatsanwalt ving aan met er ©p te wijzen, dat de verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied aan het Duitsche Obergericht de be voegdheid verleent, zonder te letten op het staatsburgerschap van de betrokken personen, recht te spre ken. Indien de orde in de bezette Nederlandsche gebieden wordt Verstoord en in het bijzonder de voedselvoorziening van het Neder landsche volk in gevaar wordt ge bracht. Deze uit een streven ter zekerstel ling van de voedselvoorziening van het Nederlandsche volk geboren be paling is oorzaak, dat wij heden 'een strafzaak te behandelen heb ben, die naar omvang en beteekenia wel de grootste is, waarmede het Obergericht zich tot dusverre heeft bezig gehouden. Ongetwijfeld mag deze zaak een crimineeie seijsatie genoemd worden. Tijdens het verhoor zijn ons op gevallen de koelbloedigheid van handelen van de daders en de on begrijpelijke zielerust waarmede zij tijdens den spertijd in het bu reau overnachtten om daarna tegen het aanbreken der schemering hun buit te gaan vervoeren. Met eenige fantasie kan men zich Verplaatst achten naar het land der onbegrensde mogelijkheden, naar Amerika en meer speciaal naar zijn misdadigerscentrum, Chicago. Ik had iets dergelijks hier niet voor mogelijk gehouden. De Nederlandsche politie is niet ïn staat geweest tijdens haar onder zoek den samenhang tusschen alle handelingen te ontdekken en het spreekt derhalve van zelf, dat de Nederlandsche rechter, die enkelen dezer verdachten kreeg te beoordee- len, slechts beschikte over eeh deel der noodzakelijke gegevens en geen inzicht had in het complex van sa menhangende handelingen. Wanneer wij dan thans met 1 volledige kennis van zaken een oordeel over deze affaire ver mogen uit te spreken, wil ik er op wijzen, dat dit mede de ver dienste is der Duitsche politie, die samengebracht in een Son- dercommando, onvermoeid er aan heeft gewerkt de zaak van beneden naar boven uit te zoe ken en tot klaarheid te bren gen. Hiervoor breng ik haar dank. Niet om een enkel bonnetje. Uitvoerig staat de Staatsanwalt ttan stil bij de rol, die ieder der ver dachten heeft gespeeld, om dan te [Vervolgen: Het ging hier niet om een enkel bonnetje, maar om heele toewijzin gen. Zijn bonnen haast niet te ont beren, zooveel te meer zijn dit de toewijzingen voor den koopman en het bedrijf. Het gebod van dit unr. Wat de strafmaat betreft, aldus Vervolgde de Staatsanwalt, staat één ding on den voorgrond. Wij le ven in een oorlog en in het Oosten strijdt, de Duitsche soldaat voor het wel cn wee van geheel Europa. Hij kan djt alleen wanneer in het bin nen landsche front achter zijn rug rust en orde heerschen. Iédere rust verstoorder zal smadelijk moeten Vallen. Het is de wet van den oor log en zij is hard. Ten tweede moeten voorbeeldige ■traliën worden gesteld ter afschrik king van hen, die bet voorbeeld van verdachten zouden willen vol gen. Nog thans komen mij gere geld gevallen ter oore, waarin be ambten fraudeeren, formulieren Worden vervalscht en door geweten- looze elementen voor veel geld wor den opgekocht en verkocht. Al de- ■en mogen, naar ik hoop, na dit pro ces tot de conclusie komen, dat de Duitsche instanties dergelijke ver grijpen erqstig weten te straffen. Spr. wijst op de verklaringen van den getuige deskundige, den direc teur van het Centraal Distributie kantoor, den heer De Hoo. die er o m. op heeft gewezen, dat in enke le veken tijds tengevolge van deze affaire alleen al in Den Haag en Amsterdam 300.000 rantsoenen bo ter dat beteekent 75.000 kg. bo ven het gebruikelijke kwantum in den handel werden gebracht en 100.000 kg. meel. Ik bem van meening, dat de stoor nis dezen winter op hef gebied van de botervoorziening is terug te voe ren tot dezen clandestienen handel en ten deele hetzelfde gezegd kan worden van den kolennood. De schaarschte in kolen is niet alleen een gevolg van den strengen win ter, maar volgens mij mede te dan ken geweest aan gewetenlooze da den als deze hier, door verdachten en hun soortgenooten gesteld. Deze daden zijn bijzonder gemeen en zij zijn in de eerste plaats gericht te gen het Nederlandsche volk en zijn voedselvoorziening. De straffen. Aan het einde gekomen der schuldvraag en na de persoonlijk heid der verdachten besproken te hebben, zeide de Staatsanwalt ten slotte na gewetensvol wikken, de volgende straffen te willen eischen: tegen. A. Thuring de doodstraf; P. Dingenouts 12 jaar tuchthuis; L Kesseler de doodstraf; A. van Ba- tum de doodstraf; C. de Vries de doodstraf; H. G. Meyer 15 jaar tuchthuis; Ch. F. J. Bakker 15 j. tuèhthuis; J. D. Kesseler 12 jaar tuchthuis; A. Pots de dood straf; S. Brilleslijper 4 jaar tucht huis; P. A. van Dieren de dood straf; J. Petersen 15 j. tuchthuis; J. Schouten 9 j. tuchthuis; K. de Voogt de doodstraf; J. L. Doorn- heim de doodstraf W. Kila 5 jaar tuchthuis; A. J. Bronk 3 j. tucht huis; J. D. Daudey 5 jaar tuchthuis; S. Turfreyer 4 jaïr tuchthuis; F. J. de Bie 3 jaar tuchthuis: A. van Es, 3 jaar tuchthuis; Mr. M. H. Huy- gens 1 jaar gevangenisstraf. Allen met aftrek van voorarrest en verbeurdverklaring der inbeslag- genomen goederen. Voor wat betreft A. Brilleslijper trok de Staatsanwalt zijn aanklacht in en vroeg vrijstpraak. De verdachten en vooral zij, te gen wien de doodstraf geëischt werd, hoorden het einde van dit verschrikkelijke requisitoir diep on der den indruk aan. Op de publie ke tribune, waar zich verwanten der verdachten bevonden, klonk hier en daar gesnik. Nadat het Hof zich even had te ruggetrokken, deelde de president mede, dat A. Brilleslijper onmiddel lijk In vrijheid kon worden gesteld. Nadat de zitting gesloten was, speelden zich aan den uitgang van het gebouw droevige tafreelen af. UITBREIDING VAN LEGER EN VLOOT. i STOCKHOLM, 30 April (Stefani). In de streek van Stockholm zullen van. 9 tot 20 Mei groote ma noeuvres worden gehouden. Er zul len gecombineerde oefeningen wor den georganiseerd tusschen leger, luchtmacht en luchtafweer, terwijl een groote luchtaanval op de hoofd stad in de manoeuvres is opgeno men. In den Zweedschen rijksdag zijn, naar T.T. meldt, gisteren verschei dene wetsontwerpen inzake de Zweedsche landsverdediging inge diend. Van de zijde der rijkspartij werd voorgemeld, zware 15 cm ar- tilerie voor het leger aan te schaf fen en daarvoor ongeveer 30 milli oen kronen beschikbaar te stellen. In een voorstel van den boeren bond werd de waarde van de ge motoriseerde strijdmiddelen in het bijzonder in het licht gesteld. De bouw van de beide kruisers, waar voor de gelden reeds zijn toege staan, zou moeten worden uitge steld, opdat terstond nog een eska der jachtvliegtuigen en een nieuw eskader lichte bommenwerpers tot een bedrag van 130 millioen kronen kan worden gebouwd. Bovendien zou aan het leger nog een pantser bataljon moeten worden toegevoegd 1 MEI-PARADE IN DE SOWJET- UNIE AFGEZEGD. Volgens een bericht van Asso ciated Press uit Koeibisjef heeft de Sowjetregeering de traditioneele 1- Mei-parade afgezegd. De arbeiders moeten zich op 1 Mei in de fabrie-, ken bevinden. Het is voor het eerst sedert de bolsjewistische revolutie, dat deze parade niet wordt gehou den. De trommels slaan een roffel: Ons volk staat op! Met hamer, spade, troffel, Met vuist en kop Gaat Nederland beginnen Een nieuwen tijdig j Een volksstaat is?le winnen Voor d'eeuwighe®! Bouwt mee, kameraden! Ei( bouwen vraagt daden! De schoot van de toekomst .verwacht onze zaden! De hand aan den hamer, den ploeg en de spade! Volk, wij marcheeren Met negen millioen! Ons noodlot zal verkeeren, Als wij daden doen! De nacht is overwonnen: In het morgenrood Is de dag begonnen Van vrijheid, arbeid, brood. Bonwt mee, kameraden! En boawen vraagt daden! De schoot van de toekomst verwacht onze zaden! De hand aan den hamer, den ploeg en de spade! Volk, bal de vuisten! Ken één gebod: Maak met Uw knuisten Uw eigen lot! Volk, sluit de rijen, Nu is 't de stond: Word een volk van vrijen! Eén arbeidsfront! Bonwt mee, kameraden! En bouwen vraagt daden! De schoot van de toekomst verwacht onze zaden! De hand aan den hamer, den ploeg en de spade! EDVARD ANNE SCHOT M4 "(ut Industriëele installaties te Norwich gebombardeerd. BRITSCHE LUCHTAANVAL OP VOORSTEDEN VAN PARIJS. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 30 April. Het opperbe vel der weermacht maakt bekend: In den centralen en Noordelijken sector van het Oostelijk front wer den eigen aanvals- en stoottroepac ties met succes uitgevoerd. Enkele vrij zwakke aanvallen van den vij and werden afgeslagen. Door aan vallen van de luchtmacht op spoor weginstallaties en, achterwaartsche verbindingen leden de bolsjewis ten gevoelige verliezen aan rollend materieel. Aan het front in Lapland en aan het front bij Moermansk mislukten hernieuwde vijandelijke aanvallen onder hooge, bloedige verliezen voor den vijand. In Noord-Afrika als gevolg van hevige zandstormen slechts leven dige wederzijdsche verkenningsac tiviteit. In het Oostelijke deel van de Middeliandsehe Zee heeft een Duit sche duikboot een transport-zeil schip van het Britsche ravitaillee- ringsverkeer tot zinken gebracht. Vliegvelden op het eiland Malta weiden overdag en 's nachts mei goede uitwerking gebombardeerd. Duikbooten hebben aan de Ooste lijke kust van Noord-Ajnerika zes vijandelijke koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van ,13.000 brt. tot zinken gebracht en een ander vrij groot schip door tor pedotreffers beschadigd. De vergeldingsaanvallen van de Duitsche luchtmacht op Groot-Bri- tannië werden voortgezet. In den nacht van 29 op 30 April vielen formaties gevechtsvliegtuigen bij goed zicht de Engelsche stad Nor wich aan. In het centrum der stad en in industriëele installaties wer den omvangrijke branden en hevige ontploffingen waargenomen. Bij een vijandelijken luchtaan- vaLop de voorsteden van Parijs ontstond vrij groote schade aan ge bouwen en verliezen onder de bur gerbevolking. Enkele Britsche vliegtuigen heb ben. storingsvluchten ondernomen bij de Noord-Duitsche kust. Twee Britsche vliegtuigen werden neer geschoten. Lashlo gevallen. Hevige aanvallen op Mundanao. GENÈVE, 30 April (D.N.B.) United Press meldt uit Londen, dat de toestand in Birma de laatste 24 uur zooveel slechter is geworden, dat de meeste militeire experts een spoedig einde van den geheelen veldtocht in Birma verwachten. De pers begint het publiek op slechte berichten voor te'bereiden. De Daily Mail schrijft in een hoofdartikel: „Uit Birma komen slechte berich ten. De toestand is daar uiterst kri tiek. Wij moeten voorbereid zijn op het volledige verlies van Birma." Lashio gevallen. Een Chineesch legerberichtvan Donderdagavond deelt mede, dat Lashio gevallen is, aldus meldt de Britsche berichtendienst uit Tsjoengking. De Japanners, zoo luidt dit leger bericht, die Dinsdag de buitenwij ken van Lashio bereikt hadden, on dernamen een hevigen aanval op Nieuw-Lashio, gesteund door artil lerie en vliegtuigen Sterke pantser- afdeelingen trokken voor de troe pen uit. Tengevolge van bet onop boudelijk aankomen van vijandelij ke versterkingen, was bet Chinee sche garnizoen gedwongen, zich Woensdagmiddag uit Lashio „op de nieuwe stelling" terug te trek ken". De Japanners zetten hun aan vallen voort. Hevige gevechten zijn nog gaande. De politiek der verschroeide aar de, plunderingen en de ontvoering en onteering van vrouwen, die bij de Britsche troepen aan het fronl van Birma aan de orde van den dag zijn, zijn de redenen voor het feit, waarom de Birmaansche be volking deze troepen haat en de Japansche militaire overheid in haar strijd tegen hen steunt. Hevige aanvallen op Min- danao. Nu de Japansche luchtmacht de superioriteit veroverd heeft, worden de operaties van de Japansche strijdkrachten in het Westelijke deel van het eiland Mindanao voorl gezet zoo meldt Domei. In nauwe samenwerking met de troepen te land, doet de Japansche luchtmacht hevige aanvallen op den vijand. LARVEN MOETEN GEDOOD VOOR VEE IN WEIDE KOMT. In de Ned. Staatscourant is opge nomen het z.g. „Runderhorzelbe- sluit" waarbij de bestrijding van de runderhorzel verplichtend wordt gesel d. Het belangrijkste in het beslnit is de bepaling, dat elke veehouder verplicht is om jaarlijks voor 1 Juni alle larven van runderhorzelvliegen, welke in de periode FebruariMei op zijn runderen voorkomen en o.a. bulten In de huid doen optreden, te dooden. Dat moet gebeuren, voordat de runderen in de weide gaan, on geacht op welk tijdstip vóór 1 Juni. Komen daarna nog wormbuiten te voorschijn en dat is In den re gel het geval dan moeten ook deze larven wórden gedood. Ook den gebruiksgereclitigde van weiland wordt uitdrukkelijk verbo den gedurende de maanden Febr. tot en met Mei runderen in het weiland te brengen of toe te laten, indien deze bulten of andere uiter lijke teekenen vertoonen, welke op de aanwezigheid van runderhor zels wijzen. Voorts mogen op markten, keu-' ringen, tentoonstellingen van vee, openbare verkoopingen en dergelij ke geen runderen met wormbuiten worden gebracht. Blijft een veehouder nalatig in de onthorzeling van zijn runde ren, dan kan zulks op zijn kos ten vanwege den veeartsenij- kundigen dienst geschieden. Vertrouwd mag echter worden, dat de veehouders zoo verstan dig en zich hun eigen belang te goed bewust zijn, dat deze laat ste maatregel zelden of nooit zal behoeven te worden toege past. Een doeltreffende bestrijding van de runderhorzelplaag geeft als re sultaat een grootere opbrengst van melk en vet, hetgeen zoowel in het "belang is van de boeren zelf als van het geheele volk. Moge deze plaag dan ook door de medewerking van de veehouders binnen enkele jaren in Nederland tot een minimum worden beperkt. Maan Maan op vanavond om onder 21.04 6.55 L.K. tof morgenochtend E.K._ 15 Mei nn 's-Gravenhag[e, 30 April. Op grond van artikel 13 der Arbeids dienstverordening en in overeen stemming met de par. 2 en 3 der verordening nr. 3/1940 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied wordt be paald: Artikel 1. De met toestemming van den com mandant van den Nederlandschen Arbeitsdienst bij den Reichsarbeits dienst doorgebrachte diensttijd telt voor de toepassing van het Arbeid* dienstplichtbesluit ten volle mede als diensttijd, doorgebracht bij den Nederlandschen Arbeidsdienst. Artikel 2. Dit besluit treedt in werking op den dag van zijn afkondiging. 's-Gravenhage, 29 April 1942. De wnd. secr.-gen. van het Dep. van Alg. Zaken, w.g. Schrieke. AMERIKAANSCH—NIEUW-ZEE- LANDSCHE MARINE-COMMANDO Naar Reuter meldt, heeft de N.- Zeelandsche gezant te Washington, Nash, een 4 langdurig onderhoud met Roosevelt gehad. Hij weigerde zich over het besprokene uit te la ten. doch verklaarde tegenover de pers, dat binnenkort een gemeen schappelijk Amerikaansch-Nieuw- zeelandsch marinecommando zal worden ingesteld. Hierover had hij echter niet met den president ge sproken. Wtf vestigen er de aandacht opy dat met betrekking tot het koopen van sinaasappelen de volgende bon nen zijn vastgesteld: Van 26 April t.m. 16 Mei: 312 R-eserve ifc? gr. sinaasappelen. 412 Reserve 400 gr. sinaasappelen. De heer H. J. Woudenberg zal tijdens de openbare vergadering, elke heden in het Concertgebouw te Amsterdam wordt gehouden, zeer belangrijke mededeelingen doen over de nieuwe sociale ordening in ons land. Deze Meirede zal van avond worden uitgezonden om 19.30 uur over den zender Hilversum L DE ENGELSCHE BOMMEN OP ROSTOCK. De Britsche terreuraanvallen op de stad Rostock hebben volgens de tot dusverre ontvangen inlichtin gen tot en met 29 April 163 dooden geëischt, onder wie 29 Fransche krij gsge vangenen. Alleen op speciale vergun ningen. De secr.-gen. van het dep. van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt bekend, dat met in gang van 1 Mei 1942 een aanvang zal worden gemaakt met de dis— tributlfe van van aardewerk of porselein vervaardigde tafel-, thee- en ontbijtserviezen, platte, diepe, dessert- en ontbijtborden, koppen met schotels (oorgoed), losse kop pen en kommetjes, melk- en room kannetjes, gedekte schotels (dek schalen), vleeschschotels (ronde en ovalè). vLschschotels (ronde en ovale), losse schalen, soepterrines, sauskommen, ^aladebakken, zuur- schalen, theepotten, koffiekannen suikerpotten, botervloten, brood schalen, melkkannen, melkbekers en nesten schalen. Van 1 Mei 1912 af mogen, deze artikelen slechts tegen afgifte van geldige distributiebescheiden wor den gekocht, verkocht en afgele verd. Voorloonig zullen slechts ser viezen en wel in gevallen van eer-, ste inrichting en huwelijk en van totaal verlies tengevolge van brand of oorlogsgeweld worden beschik baar gestrid Rinnenkort zullen na dere mededeelingen worden gepu bliceerd betreffende dP beschikbaar stelling van de overige hierboven genoemde artikelen. Ten behoeve van degenen, die in bet huwelijk treden of om een an- deze reden voor het perst een huis houding gaan inrichten en van hen, wier inboedel ten gevolge van totale brand of oorlogsgeweld ver loren is gegaan, zullen de distrihu iiediensten speciale vergunningen afgeven. Er zijn drie soorten speciale ver gunningen ontworpen: A) één voor een tafelservies, be staande uit 1 soepterrine, 1 gedekte schotel óf 2 gédekte schotels zonder soepterrine en voorts uit 1 slabak, 1 sauskom, 1 vleeschschaal, 4 diepe borden, 4 platte borden en 4 des sertbordjes, óf, indien dit servies niet verkrijgbaar is, of niet go- wenscht wordt, uit: 1 nest schalen, 4 diepe borden, 4 platte borden en 4 dessertbordjes. B) één voor een ontbijtservies, bestaande uit 6 ontbijtbordjes, 1 broodschaal, 1 botervloot, en 2 zuur- schaaltjes, of, indien dit servies niet verkrijgbaar is of niet ge- wenscht wordt uit: 6 ontbijtbordjes, 1 melkkan en 2 melkbekers. C) één voor een theeservies, be staande uit 1 theepot, 1 melkkan netje, 1 suikerpot, 6 koppen, 6 scho N tels en 1 koffiepot met filter. De bovenstaande hoeveelheden worden verstrekt voor een gezin, bestaande uit hoogstens vier per sonen. Voor grootere gezinnen kan een aanvulling worden gegeven. Het is voorts niet geoorloofd de hjerboven genoemde aantallen en artikelen te wijzigen, zoodat men de serviezen in de standaardsamen stelling mQet betrekken. Het dep. van Volksvoorlichting en Kunsten deelt mede, dat de per 1 November 1941 geldig verklaarde textielpunten van de laatste textiel- kaart voorloopig ook na 30 April nog geldig blijven. Over de oorspronkelijk na 30 Auril geldig wordende nieuwe punten dier textielkaart kan voorloopig nog niets worden medegedeeld.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 1