Stadsnieuws Beschadigde bedrijven en het bedrijfs- vergunningsbesluit» NEYTS'RECLAME VERHOOGT UW OMZET Dokter Vroom gepromoveerd Einde schoolvoetbal- tournooi Adj.-inspecteur Rooyakkers bevorderd Avond vakteekenschool tegen E.H.B.O- Rijkswerf Zich als doofstomme voorgedaan TEXEL Het heeft de aandacht getrokken, dat de Secretaris-Generaal van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart zich strikt houdt aan de letter van het Bedrijfsvergunnin- genbesluit 1941 en wel aan artikel 1, hetwelk bepaalt, dat onder het vesti gen van een industrieel bedrijf of een handelsbedrijf voor de toepassing van dit besluit wordt verstaan het weder in werking brengen van een zoodanig bedrijf door denzelfden on dernemer, indien dit niet lange!1 dan •en jaar buiten werking is gesteld. De bedoeling, welke hierbij voor zit, is uit den aard der zaak natuur lijk niet, om de getroffen Nederlan ders nu nog eens extra schade toe te brengen. Maar helaas zou dit van deze niet met de werkelijkheid over eenkomende constructie toch wel eens het gevolg kunnen zijn. Op het oogenblik stelt het betreffende de partement zich vanzelfsprekend op het standpunt, dat het hier maar een formeele kwestie betreft en vanzelf sprekend aan de getroffenen' een dergelijke vergunning niet mag wor den geweigerd (een jaar na de ramp). Toch schuilen hier grootere gevaren in, dan zoo bij oppervlak kige beschouwing wel zou lijken. Immers men is er met een opnieuw vragen varn een bedrijfsvergunning niet varvaf, want wanneer een ge troffen ondernemer door welke reden dan ook (hetzij kapitaalgebrek, ma teriaal-moeilijkheden of dergelijke) zijn bedrijf nog niet geheel op de ourle grootte van machines voorziet, dan is telkenmale, wanneer hij zich wederom een uitrustingsstuk aan schaft, een nieuwe bedrijfsvergun ning noodig. Wij laten nog maar buiten beschouwing, dat dit eiken keer den betreffenden ondernemer 5.kost. Het is echter zeer wel denkbaar, dat een dergelijke herin stallatie van het bedrijf zich wel eens over verscheidene jaren kan uitstrekken en niemand kan van daag nog overzien, hoe de toestand Zich daarbij zal ontwikkelen. Als wij alleen maar aannemen, dat straks de toelating in sterke mate afhankelijk wordt gesteld van de instemming van de vakgroep, zou het niet redelijk te achten ge volg zijn, dat een getroffene van een min of meer persoonlijk inzicht van collega's afhankelijk moet worden. En dit alleen, omdat in de oorlogs dagen of eventueel later de bommen of de brand toevallig hem, en niet den collega, hebben getroffen. Nu hebben wij zeer wel begrip voor de motieven, welke bij het De partement zullen hebben voorge zeten, want uit den aard der zaak is deze materie daar nu maar niet zoo eens van het dak komen rollen. Bij het Departement speelt in deze na tuurlijk een rol, dat, wanneer men doende is met saneering en een aan tal bedrijven wellicht zullen moeten sluiten, omdat er een teveel aan be- drijfsgenooten in een bepaalde tak van industrie bestaat, het vooral in een tijd van materiaalschaarschte economisch niet verantwoord zoü zijn, wanneer een nu toevallig ver woest bedrijf weer opnieuw werd opgebouwd, terwijl mogelijk andere niet-verwoeste bedrijven weer zou den moeten worden afgebroken. Wij hebben ons nu met een schrij ven tot den Secretaris-Generaal ge wend, om hem er op attent te maken, dat die weliswaar een sterk argument is, doch dat o.i. nog ster ker dan dit economisch argument moet zijn, het moreele argument, dat het ondenkbaar dient te zijn, dat een getroffene straks wordt uitge rangeerd, omdat hij getroffen is. Wij hebben daarom voorgesteld lie ver den geest en zeer waarschijnlijk ook zelfs de letter van dit besluit te volgen, hetwelk de positie van een bedrijf niet aantast, wanneer dit blijft bestaan, doch alleen mogelijk door de een of andere oorzaak en kele, meerdere of alle uitrustings stukken verliest. Wanneer eenmaal komt vast te staan, dat voor een door den oorlog getroffen bedrijf geen andere vergun ning nodig is en het geacht wordt met de oorspronkelijk verkregen rechten te blijven voortbestaan en zich dus weer te kunnen installeeren tot op de oude grootte, dan tast dit voor een getroffen bedrijf toch niet de mogelijkheid aan, om bij een even tueel dieper gaande saneering van de betreffende bedrijfstak geheel overeenkomstig de niet-getroffen be- drijfsgenooten te worden beoordeeld en behandeld. Deze saneering komt dan ook moreel op een geheel ander plan te staan, want dan geschiedt dit hoogstens ondanks het feit, dat het bedrijf door de oorlogshandelin gen werd getroffen. Wij hebben er op gewezen, dat de officieele instanties in een dergelijk geval dan ook een zooveel te sterker standpunt innemen tegenover de niet-getroffenen, welke op den duur tegenover het Departement wel eens met hetzelfde argument zouden kun nen pleiten en er op zouden kunnen gaan wijzen, dat bij uitstek de ge troffenen maar uitgeschakeld moe ten blijven, omdat het wellicht niet verantwoord ware, dat deze een nieuwe werkplaats of fabriek in richten. Economisch gezien zouden wij dan ook wel verder van huis kunnen blijken te zijn, wanneer het bijv. betreft een economisch sterk getroffen- en een economisch zwak niet-getroffen bedrijf. Hoeveel ge makkelijker is dan niet de positie van de officieele instanties, wanneer er op kan worden gewezen, dat de getroffene precies dezelfde rechten heeft behouden als de niet-getroffene en dus de niet-getroffene zich op deze feiten niet nader kan beroe pen. Zeker wordt daarmede het be reiken van een zekere overeenstem ming tusschen de getroffenen en de niet-getrofenen belangrijk vergemak kelijkt. Wij hopen gaarne, dat de Secre taris-Generaal een open oor zal heb ben voor onze argumenten. Wij kun nen echter onmogelijk voelen, dat het tegenwoordige bedrijfsvergun- ningsbesluit den gAroffene afhan kelijk zou kunnen maken van een goedkeuring bjj de wederinstallatie van zijn bedrijf. Wij adviseeren dan ook iederen getroffene, wanneer van hem wordt verlangd, dat een nieuwe bedrijfsvergunning zal worden aan gevraagd, dit hoogstens te doen on der bevestiging, dat dit geschiedt „sans préjudice" en aangenomen, dat die vergunning onverminderd zal worden verleend. Men zou er op het moment zoo licht toe kunnen komen, dat deze prompt zal worden ver leend, maar men zou voor de toe komst, wanneer men zich nog niet geheel op oude grootte heeft ge ïnstalleerd, zoo licht kunnen blijken de rechten te hebben verwerkt, wan neer bij een volgende uitbreiding deze kwestie nog eens ter sprake kwam. OUDE SCHULDEN. Reeds dadelijk na de gebeurtenis sen in Mei 1940 heeft de regeering terecht de ernst van het zgn. oude- schulden-probleem ingezien. Onder deze oude schulden moet men uit den aard der zaak niet alleen ver staan de vóór 15 Mei 1940 aangegane schulden, doch ook schulden, welke op eenigerlei wijze na 15 Mei 1940 zijn vernieuwd (b.v. Rek.-courant crediet, normale handelsschuld welke wordt omgezet in wisselcrediet, enz.) In Juni 1940 werd bij verordening bepaald, dat aan door oorlogsgeweld getroffen debiteuren op hun verzoek door de rechtbank een uitstel van zes maanden kan worden gegund, welk uitstel na verloop van dezen termijn telkens weer met zes maan den kan worden verlengd. Ingeval men als getroffene een oorlogsmo- lest-crediet bij de Stichting Rotter dam 1940 of bij de provinciale cre- dieten-verleenende Stichtingen heeft opgenomen, bestaat er voor den door oorlogsgeweld1 getroffen debiteur zelfs een verbod om aan zijn oude schulden te Voldoen, tenzij toestem tot voldoening daarvan wordt ver kregen door den bij de Stichtingen toegevoegden Regeeringscommissa- ris, Door deze beide regelingen zijn de door oorlogsgeweld getroffen de biteuren, zoolang de uitbetaling der schadepenningen op zich laat wach ten, voldoende beschermd. Nu echter de afwikkeling der schade voor velen een feit begint te worden, doemen voor een aantal ge troffenen groote moeilijkheden op, daar zij zich, na verrekening met de eventueel bij de Stichtingen opgeno men credieten, opnieuw zouden zien blootgesteld aan het verhaal van hun crediteuren. In vele gevallen name lijk zijn de Rijksbijdragen dermate tegengevallen, dat het ergste moet worden gevreesd, indien een volle- digd uitbetaling dadelijk aan de cre diteuren zou moeten plaats hebben. De liquiditeit van een groot aantal minder solvabele getroffen bedrij ven zou daardoor in ernstige mate in het gedrang kunnen worden ge bracht, hetwelk funeste gevolgen voor het bedrijfsleven zou kunnen hebben. De beteekenis van de dezer dagen verschenen beschermende verorde ning moet daarin worden gezocht, dat de bescherming tegen de oude crediteuren, welke thans wordt ge noten door degenen, die een oorlogs- molest-crediet hebben ontvangen, zal kunnen worden uitgebreid tot andere oorlogsslachtoffers (met inbegrip van degenen, wier oorlogsmolestcrediet is afgewikkeld), wanneer zij daartoe den wensch te kennen geven en wan neer zij daartoe overigens ook in aanmerking komen. Dit laatste zal slechts het geval zijn, wanneer het een gezonde zaak betreft, een zaak dus, waarvan kan worden verwacht, dat zij binnen afzienbaren tijd weder in staat zal zijn haar opeischbare schulden te voldoen, of een regeling met haar schuldeischers te treffen. De toestemming tot het betalen van oude schulden, of het treffen van een regeling met de schuld eischers, zal voor degenen, die geen oorlogsmolestcrediet hebben genoten, niet berusten bij dezen Regeerings- commissa'ris, toegevoegd aan de Stichting Rotterdam 1940, maar bij den Voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zuid- Holland. Voor de practische uitvoe ring van de regeling kunnen wij ver wijzen naar hetgeen daaromtrent in de dagbladen is gepubliceerd. Op een proefschrift naar aanleiding van de Helder- sche bombardementen. Gisteren is aan de Rijksuniversi teit te Utrecht gepromoveerd op een proefschrift, getiteld: „Schrik, Angst en Vrees" (Een psychiatrische en phaenom-nologische studie naar aanleiding van vliegtuigbombarde menten) tot doctor in de genees kunde dokter M. G. Vroom, arts alhier. In een gedegen studie geeft de schrijver weer, op welke wijze de bevolking op de bombardementen reageerde en van welken aard de symptomen waren, die bij de psy- chisch-geschokten aangetroffen wer den. Interessant in hooge mate zijn de eigen waarnemingen en belevingen, terwijl daarnaast een grondige stu die verricht werd van de bestaande literatuur op dit speciale terrein der medische en psychologische weten schap. Waar dr. Vroom alle groote bom bardementen i ersoonlvjk meemaakte mag deze publicatie als een belang rijke bijdrage voor de studie van medici en psychologen beschouwd worden. Het komt ons voor, dat een beeld van het verloop van de wisselbekers geen kwaad kan en voor de verschil lende scholen een aansporing betee- kent om het volgende jaar nog eens goed voor den dag te komen. Afd. A en B. De H.R.C. wissel- prijs: 1931 School 9, 1932 School 9, 1933 School 7, 1934 Tuindorp, 1935 School 4, 1936 Centraal II, 1937 Cen traal II, 1938 ochool 8, 1939 Centraal II, 1942 Julianadorp. Afd. C. jl934 U.L.O. II, 1935 H.H.S. II, lt.36 A.B.S. II, 1937 R.H.B.S. n, 1938 U.L.O. II, 1939 AB.S. n, 1942 A.B.S. H. Afd. D. 1938 U.L.O. I, 1939 R.H.B.S. I; 1942 Avond-Vaketeeken- school. Nog nagekomen prijzen. Kunnen we nog vermelden van Sportkas Brandweer 7.50; P.T.T., directeur en ambtenaren, gelapt van hoog tot laag 9.en firma Klercq en Zn. 2.50. De adj.-inspecteur van politie W. G. J. Rooyakkers is, met ingang van 1 April j.1. benoemd tot inspecteur van politie. BURGERLIJKE STAND DEN HELDER van 4 Mei 1942. Bevallen: E. A. MarkusOut, d.; L. J. BontesKalf, d. Vanavond op het Heider- terrein. Het zal ongetwijfeld voetballend Den Helder interesseeren te verne men, dat vanavond op het Helder A-terrein een wedstrijd gespeeld wordt tusschen bet kampioenselftal van het Schoolvoetbaltournooi, de Avondvakteekensohool, en het sterke elftal van E.H.B.O. der Rijkswerf. Het aanvangsuur is vastgesteld op 7.15 uur. Scheidsrechter is de heer De Snayer. EEN JUBILEUM OP HET VOETBALVELD Zondag j.1. was het voor den heer Van dei Hoff, de bekende scheids rechter uit onzt stad een bijzondere dag. Hij leidde n.1. voor de 400ste maal een voetbalwedstrijd ditmaal te Wieringen den v/edstrijd Succes D^S. Zeker een vermelding waard! 45-JARIG AMBTSJUBILEUM. Ds. A. van Wijk, Ned. Herv. pre dikant te Zaandam, vroeger te Den Helder, herdenkt op 9 Mei zijn 45- jarig ambtsjubileum. GEVAARLIJK SPEL. Zaterdagmiddag brak er in de Buys Ballotstraat brand uit, doordat kinderen met lucifers speelden. Een hoeveelheid strodat op zolder lag, geraakte in brand, maar door vlug optreden van de brandweer, kon de brand tot een zolderkamer en een gedeelte van de zolder beperkt blij- VAN DE FIETS GEVALLEN. Bij de Dondere Duinen is een dame van haar flets gevallen, waar door zij een lichte hersenschudding opliep. Zij kon door de E.H.B.O. naar huis gebracht worden. DIE WIL VLAGGEN. Een bewoner van de Javastraat deed aangifte, dat zijn vlaggestok verdwenen is. AANGEHOUDEN. Door de politie zijn twee minder jarige meisjes uit Amsterdam aan gehouden en weer naar de ouders teruggebracht. ONGEVAI-. Op den Huisdulnerweg is een man door een auto aangereden, waardoor hij lichte verwondingen opliep. Hij kon weer naar huis gebracht wor den. GEVAARLIJ-» SPEL. In de Van Leeuwenhoekstraat viel een jongen onder een auto, doordat hij op de t eeplank wilde springen. Hij kon met een gebroken been weer naar huis gebracht worden. KOFFER MET INHOUD GESTOLEN. Op het station te Hoorn is Maan dagmiddag een koffer, die onbe heerd stond en toebehoorde aan een dame te Texel, spoorloos verdwe nen. Naast diverse goederen be vatte deze koffer een bedrag aan geld van pl.m, f100.— STAATSLOTERIJ. Bij de op 5 Mei gehouden trek king zijn de hoofdprijzen als volgt gevallen. f 25.000 No. 14667. f 1-000 No. 1834, 2981 4841. 400 No. 3256. 5642, 6195, 8958. f 200 No. 2419, 7557, 12018, 18655 f 100 No. 2182, 3104, 3111, 8569. 11902. 11990, 15341, 16527 18822, 21338. „SPAAR ME DE OPSOMMING, EDELACHTBARE, DIE WASGH- LIJST IS ME HEKEND". UTRECHT. 5 Mei. - Op 30 De cember van ,het vorige jaar ver voegde zich ter secretarie te Har- melen een „zielige", blijkbaar doof stomme man. Men begreep uit zijn gebaren, dat hij kantoorbehoeften Ie koop aanbood. Het bleek, dat de ze man schrijfbenoodigdheden wil de verkoopen en omdat men zoo'n medelijden met hem had, kwam men door middel van briefjes o\ et- een, dat men voor f7.60 zou koopen. Toen men bij het kasopmaken ech ter een tientje miste, viel weldra de verdenking op den koopman Bij diens arrestatie bleek, aller eerst dat de man heelemaal niet doofstom was. terwijl verder aan het licht kwam. dat hij al zooveel op zijn kerfstok had. dat men maar hegon hem achter slot en grendel te zetten in verhand met den ver- moedelijken diefstal van een bank biljet van tien gulden. Terzake van deze oplichting van geld had zich heden voor de Utrechtsche rechtbank te verant woorden de 39-|arige reiziger J. de B. te Utrecht. In plaats van doofstom, bleek hij allerminst op zijn mondje te zijn gevallen, want toen de president hem vroeg of het waar was dat hij al vijftien keer was veroordeeld, antwoordde hij- brutaal: Spaar me de opsomming edelachtbare, die waschlijst is me bekend. Overigens ontkende hij hardnekkig iets met dit geval te maken te hebben Twee ambtenaren van de secre tarie verklaarden onder eede den verdachte te herkennen als de doof stomme. Op een vraag van den pre sident wanneer men de kas had gecontroleerd nadat de koopman weg was. zei een der ambtenaren, flat dit was gebeurd ongeveer veer tien dagen nadien. De officier van justitie achtte het ten laste gelegde wettig en over tuigend bewezen. De handteekening op de kwitantie geleek als twee druppels water op die, welke ver. dachte had gezet op het stuk dat hij voor den rechtercommissaris heeft geteekend. In verband met den ernst van het gepleegde feit eischte de officier een gevangenis straf voor den tijd van een jaar De verdediger vroeg voor zijn ciënt vrijspraak omdat de oplich ting hier nimmer strafrechtelijk be wezen zal kunnen worden. De rechtbank zal 19 Mei uit spraak doen. 100-JARIG BESTAAN R.-KATH. PAROCHIE DE COCKSDORP. A.s. Zondag viert de R.K. Parochie De Cocksdorp aai 100-jarig bestaan. Naar wi; vernemen zal ter herden king van dti feit Zondagmjrgen een plechtige Hoogmis worden opgedra gen, door den HoogEerw. Hr. Krutjf, Deken van Schagen. TEXELSCHE MARKT. Ook Maandag was de aanvoer van nuchtere kalveren aan de markt be langrijk, voornamelijk echter voor de levering. Aang* voerd verden 83 nuchtere kalveren 2037; 2 kalveren 2022; 7 biggen 28— 40; i koeien 350450. KOF.IiRAS JULIANADORP. UITREIKING BONKAARTEN voor Voedingsmiddelen en Vitamine C tabletten. De uitreiking van bovengeuoem de kaarten zal voor de bewoners van Julinanadorp en Koegras plaats hebben op Maandag 11 Mei 1942 in het café van den heer A. Doorn. Bij het afhalen der kaarten moet wor den overgelegd: a. de distributie stamkaart; b. het daarbij behooren de inlegvel en c. de bonkaart van de 5e periode 1942. Personen geboren in de maand Juni van 1921, 1928 en 1938 moeien het hun uitgereikte inlegvel ruilen voor zij hun nieuwe kaart in ont vangst nemen. Eldere verblijvenden. ot zij wien 't niet mogelijk is hun kaarten te halen, kunnen hun stamkaart met inlegvel aangetee- kend aan den leider van den distri butiedienst te Den Helder opzen den. Na-uitreiking der kaarten voor hen die verzuimen hun kaarten at te halen, zal plaats hebben te Den Helder op Donderdag 21 Mei 1942 De vitamine C tabletten zullen ver strekt worden: le. aan a.s. moeders die een attest, afgegeven na 26 Api 1942. van een arts of vroedvrouw kunnen overleggen, dat zij in de laatste 4 maanden der zwanger schap zijn; 2e. aan jonge moeders, wier kinderen geboren zijn na 15 Februari 1942. doch voor 1 Mei 1942. Na 16 Mei 1942 zullen geen vitami ne-tabletten meer worden uitge reikt. MAXIMUM GROSSIERS- EN DETAILLISTENPRIJZEN VOOR GROENTEN EN FRUIT. Bekendmaking No. 12/1942 Deze prijslijst geldt van 6 Mei 1942 af. WINTERGROENTEN Gros- Detail- siérs- listen- prijzen prijzen Witlof: p. 100 kg. p. kg. f24.— f 0.30 I ten hoogste 15 st per kg. II meer dan 15 st. per kg. f 18.f0.23 Wortelen (roode) peen, z. lof, fijn gewasschen f 13.50 f 0.17 z. lof. midd. grof, ongewasschen f 9.f0.12 z. lof, grof, ongewasschen f 8.f 0.10 z .lof, extra grof, ongewasschen f 7.f 0.09 gele peen (zonder lof) f 6.50 f 0.09 Roode kool f 13.— f 0.17 Savoye kool (geel) f 12.50 f 0.16 Savoye kool (schelk) f 18.50 f 0.24 Witte kool f 10.f 0.13 Koolrapen f 7.f 0.09 Roode uien, f 11.50 f0.15 Witte uien f 10.50 f 0.14 Sjalotten f 13.50 f 0.18 Prei: I boven 10 mm. 0 f 13.50 f0.18 II ben. 10 mm. 0 f10.f 0.13 Bieten: I tot kg. p. stuk f 8.50 f 0.11 II van K tot 1 kg. per stuk f 7.— f0.09 III van 1 tot lK kg. per stuk f 6.f0.08 Gekookte bieten: I 3 stuks of meer dan 3 st. per kg. f 16.f0.21 II minder dan 3 st. per kg. f 13.50 f 0.18 Knolseideri (zonder lof) i boven 10 cm. 0 f 18.f 0.23 II v. 8—10 cm. 0 f 16.50 f 0.21 III v. 6—8 cm. 0 f 14.50 f 0.19 Sehorseneeren: I tot 20 st. per kg. f23.— f 0.30 II tot 45 st. per kg. f 15.— f0.20 Ramenas f 14.50 f 0.19 NIEUWE GROENTEN Kropsla glas: p. lOOst. p. st. I minstens 15 kg. per 100 stuks f 10.50 f0.13 II van 1315 kg. per 100 stuks f 9.f 0.11 Kropsla natuur: I minstens 17 kg. per 100 st. f 10.50 f 0.13 II van 15—17 kg. per 100 st f 9.— f 0.11 p. 100 kg. p. kg. Snijsla (dunsel) f 30.50 f 0.39 Andijvie (glas) f22.50 f0.28 Postelein f 35.50 f 0.45 p 100 bos p. bos Peterselie f 10.— 10.13 Bosselderij f 9.— f 0.11 p. 100 kg. p. kg. Spinazie f 21.50 f0.27 Raapstelen f22.50 (0.28 Koolrabi: p. 100 st. p st. I boven 7 cm. 0 f 12.50 f 0 16 II van 4—7 cm. 0 f 10.50 f0.13 p. 100 bos p. bos Bospeen (glas) (0.4 kg. peen p. bos) f24.— f0.30 Kaskomkommers: p. lOOst. p. st. I v.a. 46 kg. p. 100 st. f 30.50 f 0.39 II van 38—46 kg. per 100 st. f23.50 f0.29 III van 30—38 kg. per 100 st. f 16.50 f 0.20 p. 100 kg. p. kg. Stek f25- f 0.32 Ital. bloemkool: p. 100 st. p st. I ca. 41 cm. omtrek f55.— f0.67 II meer dan 41 cm. omtrek f 09,50 f 0.81 Hol], bloemkool: I boven 20 cm. o. d. kop gemeten f35.f0.44 II 16—20 cm. o. d. kop gemeten f26.50 f034 III 10—16 cm. o. d. kop gemeten f 18.f 0.23 Asperges; p. 100 kg. p. kg. Ia tot 26 cm. lang, zonder gebreken. 25 stuks per kg. f 116.50 f 1.38 Ib tot 26 cm. lang, m. lichte gebreken. 25 stuks per kg. f 105.50 fl.20 11a tot 26 cm. lang, zonder gebreken, 26—40 st p. kg. f 100.— f 1.19 Ilb tot 26 cm lang. m. lichte gebreken. 26—40 st. p. kg. f89.- f 1.05 lila tot 26 cm. lang. lichtbl. t.m. 25 stuks per kg. f 89.— f 1.05 Illb tot 26 cm. lang, licht bl 26—40 st. p. kg. f 73.— f 0.87 IV tot 26 cm. lang. dunne licht blauwe, 41—55 st. p. kg. f57.— 10.70 V holle en stukken uit bovengenoemde sorteering f 67.50 Tomaten f 83. p. 100 bos Radijs (glas) f 6 Radijs (natuur) f 5.50 p. 100 kg. Rabarber f 17.— Aardbeien f465. Nieuwe stookdruiven f 360. p. 100 st. Meloenen f270. p. 100 kg. Vroege aardappelen f29 f 0.81 f 0.97 p. bos f 0.08 f 0.08 p. kg. f 0.22 15.40 f4.25 p st. f 3.20 p. kg. f 0.34 Voor het snijden van kool mag 3 ct. per kg. berekend worden, met dien verstande, dat de kool na het snijden gewogen wordt. Voor het schrappen van wortelen mag 1 ct. per kg of per bos bere kend worden, met dien verstande, dat de wortelen vóór het schrappen gewogen worden. Voor speciale bezorging van be stelde groenten en fruit mag door detaillisten 1 ct. per kg. in rekening gebracht worden boven den werke- lijken verkoopprijs af winkel. Voor de afwijkende qualiteit van bovengenoemde producten moeien prijzen berekend worden, welke in een redelijke verhouding staan tot de hierboven gepubliceerde maxi mumprijzen. welke gelden voor de beste kwaliteit Bij inkoop tegen lagere dan de gepubliceerde maxi mumprijzen moeten de verkoopprij zen dienovereenkomstig worden verlaagd Het vragen van hoogere prijzen is strafbaar. Bewaar deze opgave en gebruik haar. Nieuwe opgaven kannen de vroe gere ongeldig maken. TOESLAGKARTEN voor zwaren- en zeer zwa- ren arbeid en langdurige- of nachtarbeid. Aanvraag formulieren tot het be komen van toeslagkaarten voor personen, die tot bovengenoemde categoriën behooren. kunnen vanaf 4 Mei 1942 aan het Distributiekan toor te Den Helder worden afge haald. De uitreiking der kaarten zal plaats hebben te Den Helder voor de letters A, B. C, D en E op Maandag 11 Mei, voor F. G. H. I en J op Dinsdag 12 Mei, voor K, L M. N en O op Woensdag 13 Mei, voor P, 0, R, S en T. op Vrijdag 15 Mei en U, V, W, X. IJ, Z op Zaterdag 16 Mei 1942. Opgemerkt wordt hierbij dat het verstrekken van on juiste of onvoldoende inlichtingen zwaar gestraft kan worden. AUTO GEHAKTE IN DE SCHOOLVAART. Toen de heer R. met zijn auto langs de School weg kwam gereden, is, waarschijnlijk door een defect aan de stuurinrichting, plotseling de wagen van den weg in de vaarl geraakt, waar zij op haar zij kwam te liggen. De heer R. kon door het portier den wagen verlaten. Spoe dig werd het geheele geval weer op den weg gebracht en kon een ander worder schoongemaakt. ANNA PAULOWNA OP HET TWEETAL. Ds. Jac. van Nieuwkoop. Ger. Pre dikant alhier, komt voor op het tweetal te Leerdam KOSTELOOZE INENTING. Heden van 3 u. 30 tot 3 u. 45 is er gelegenheid tot kostelooze in enting en herinenting tegen pokken in de hulp3chool bij Van der Goes, waar dr. Olree dan zitting houdt. In school III (Oostpolder) bestaat bier voor dienzelfden dag gelegenheid van 4 uur tot 4 u. 15. Dr. Veenis houdt op dezen dag voor hetzelfde doel zitting ten zijnen huize van 3 u. tot 3 u. 30. In hot kleedlokaal van de o. 1. school te Breezand zal dr. Olree Donderdag van 3 u. 30 tot 4 uur Inenten en herinenten. F.r wordt op gewezen, dat vacci natie van kinderen boven jaar longewenscht wordt geacht. DISTRIBUTIE VAN SUIKER EN JAM. De Secretaris-Generaal van het Departement van Landbouw en Visscherij maakt, in verband met de dezer dagen getroffen regeling, volgens welke de voor het koopen van jam aangewezen distributie bonnen tevens naar keuze recht geven op het koopen van 250 gram suiker, bekend dat suikerfabrieken en depots van suikerfabrieken uit sluitend suiker af zullen leveren tegen afgifte van suikertoewijzin- gen, derhalve niet tegen afgifte van jamtoewijzingen. Handelaren die hun suiker recht streeks van suikerfabrieken of de pots van suikerfabrieken betrek ken, moeten in verhand met het ■bovenstaande, ^de jamtoewwijzin- gen, waarop zij suiker wenschen te ontvangen, niet aan de bedoelde fabrikanten of depots toezenden, doch aan de Nederlandsche Meel centrale. Wassenaarscheweg 80. te 's Gravenhage. Deze Centrale zal hen in plaats van de ingezonden jamtoewijzingen suikertoewijzingen verstrekken, waarop zij zich bii de suikerfabrieken of depots daarvan kunnen herbevoorraden. Deze regeling geldt uitsluitend voor die handelaren, die hun sui ker rechtstreeks van de fabrikan ten of depots betrekken. Handela ren. die gewoon zijn hun suiker bij een grossier te koopen. dus niet bij een fabrikant of depot, kunnen le vering van suiker op jamtoewijzin gen verkrijgen. Zij dienen hun jam- toewijzingen derhalve niet aan de Meelcentrale in te zenden, doch rechtstreeks aan hun leverancier. BETER VERDUISTERENI De verduisteringsvoorschriften worden den laatsten tijd niet altijd meer door iedereen nauwkeurig op gevolgd. De leden van den orde dienst van de luchtbescherming hebben daarom opdracht gekregen in hun omgeving strenger toe le zien op naleving der voorschriften. Men zij dus gewaarschuwd! Treedt er geen verbetering in, dan zal weer geregeld gepatrouilleerd (en verbaal opgemaakt!) worden. VOORKOMEN BETER DAN GENEZEN. Binnenkort zal voor kinderen be neden 14 jaar de gelegenheid open gesteld worden te worden ingeënt tegen diphtherie en tegen rood vonk.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3