DE OVERVAL OP MADAGASCAR HARTJE LENTE DOOD AAN DE WOELRAT Stadsnieuws Waarom naar de Vakschool? Gangstermoraal Uit de natuur den bon. de rattenplaag in west friesland. Wat kosten de Britsche luchtaanvallen? PACHTPRIJZEN 1940 correspondentie. Omdat dit een g o e de school is. Eenigen tijd geleden schreven wtj over onze Vakschool voor Meisjes en wij wezen er op, dat Juist deze on derwijsinrichting in onze stad aan wel zeer hooge eiachen voldoet. Deze school toch is een opleidingsschool in den meest uitgebreiden zin des woords. Opleiding voor het leven, opleiding voor het vormen van huis vrouwten, die weten op welke wjjze men economisch een hulshouding kan opzetten en leiden. Het normale aantal leerlingen van de Vakschool bedroeg doorgaans rond 200 leerl'ngen. Het is merk waardig, dat 'it getal nu nog, on danks den grooten teruggang op een kleine 130 gehandhaafd bleef. Ook dat is een bewijs, dat de school in een behoefte voorziet. Hoewel het internaat momenteel vervallen ls, bleef het leerplan ge heel ongewijzigd. "Ie meisje, dat een plaats op de Vakschool wenscht te krijgen, dient minstens 12 jaar en 8 maanden oud te Zijn. Het kan dan het laatste jaar van de lagere school (het zevende leerjaar) óp de Vakschool doorbren gen, alwaar het voortgezet lager on derwijs gegeven wordt. Voor meisjes die niet naar de HBS., het Lyceum of de Mulo gaan is de Vakschool de aangewezen onderwijsinrichting In onze stad. Het i hierop, dat wij niet met ge- noe g nadruk de aandacht zouden ■Willen vestigen. Men heeft verschillende cursussen op deze scl col. Bijv. de 1-jarige op leiding van Hulp in de huishouding. De perspectieven daarna zijn legio: men kar. doorgaan als verpleegster, als leerares of als leidster in een kindervaeantiekolonie. Ook meisjes, die de Mulo afgeloopen hebben en den 1-jarigen cursus Hulp in de huis houding doorliepen, komen in aan merking als leidster in een kinder kolonie. De kosten voor de school zijn niet hoog. Integendeel, ze zijn, gezien het maximale profijt wat onze meisjes hier opdoen, als laag te beschouwen. De schoolgeld-schaal is opgesteld volgens het inkomen en reeds voor °.50 pe jaar kan men zijn kind hier laten leeren. Nemen meerdere kinderen uit één gezin les aan de Vakschool, dan wordt ook daarmede weer rekening gehouden. Van de verscheidene cursussen noemen wij nog die voor huisnaaister en costuumnaaister. Dit zijn uiter aard speciale cursussen, die ook door oudere meisjer en jonge vrou wen bezocht hunnen worden. Ook daarvan is het schoolgeld zeer laag te noemen. De school bezit een directrice, 6 leeraressen en 2 leeraren. Normaal is dit aantal leeraressen 2 grooter, doch in verband met den abnorma- len toestand „leende" men een twee tal leerkrachten uit aan een andere school. Zoodra er weder normale verhoudingen geschapen zijn ko men deze leerkrachten echter weder naar Den Helder terug. Zooals men weet is men thans in de gelegenheid zijn dochter op de Vakschool te doen inschrijven. De nieuwe cursus vangt aan met 1 September; men wordt echter ge adviseerd de aanmelding spoedig te doen plaatsvinden. BRAND IN DE BIERSTRAAT. Bij de politie werd kennis gegeven van brand in de Bierstraat. De brandweer was zeer vlug ter plaatse, maar behoefde geen water te geven. Vierhonderd Ned. Arbeidsdienstmannen, die zich vrijwillig voor het Oosten hadden gemeld, hebben te Steenwijk den eed op den Ftthrer afgelegd. Het oogenblik van de eedsaflegging. Heukels-Pax Holland m VERKEERSOVERTREDINGEN. Verschillende personen werden op de bon gezet terzake verkeersover tredingen w.o. rijden in verkeerde richting op den Singel, het vervoeren van personen op een rijwiel waarop geen riveede zitplaats is enz. Onlangs slaagden voor het di ploma machineschrijven aan het In stituut „Mercurius", Loodsgracht 72, alhier, de heeren A. van Vliet en L. Klomp beiden leerlingen van boven genoemd Instituut. Voor het examen Rijksgediplo meerd Hoefsmid is te Utrecht ge slaagd onze stadgenoot de heer N. J. Kiljan. De Amerikaansche nota aan de Fransche regeering behelst, dat Madagascar onder goedkeuring van president Roosevelt door Britsche strijdkrachten is bezet. Overigens blijkt uit de Ameri kaansche verklaring, in welke ma te de Amerikaansche buitenland- sche politiek thans wordt be- heerscht door de gangstermoraal. De overval op Madagascar wordt daarin voorgesteld als een daad van rentmeesterschap. Als de Fran- schen zich daartegen te weer stel len beschouwen de Ver. Staten dit als een oorlogsdaad. Men stelle zich eens voor, wat deze opvattingen in het burgerrechtelijke leven zouden beteekenen. Dan zou ieder voorbij ganger op straat het recht hebben een ander zijn gouden horloge uit den zak te rukken en tot zich te nemen om te beletten, dat een der de dezen diefstal pleegt. Als de ei genaar van het horloge zich dit niet laat welgevallen, zou hij door een vierde, die zich naar eigen goeddunken geroepen acht als po- litie-agent op te treden, daarvoor worden neergeslagen. De rechtban ken zouden dan de aanklacht van den eigenaar van het horloge moe ten afwijzen met de motiveering, dat de diefstal en het optreden van den amateur-politieman bona fide waren geweest. Een dergelijke voorstelling zou ondenkbaar zijn in het rechtsleven van beschaafde vol ken. In het Amerikaansche rechtsle ven bestaan hiervan overigens voor beelden, want daar beschouwt de „racketeer" zich als lasthebbef van het publiek. Zoo krijgen in New- York, Chicago en andere groote Amerikaansche steden bepaalde or ganisaties van gangsters geregeld betalingen van plaatselijke vereeni- gingen van industrieelen en han delaars, als zij zich verplichten hun eigendom te beschermen tegen overvallen van andere benden. Uit deze overeenkomsten ontstaan de groote gangstertwisten, die het Amerikaansche publiek altoos weer in spanning houden. Reuter ls eerlijker. Volgens dit voorbeeld poogt Roo sevelt de Anglo-Amerikaansche racket tegen Madagascar te verklaren, dan zijn de inlich tingen, die Reuter verstrekt, toch aanmerkelijk eerlijker Van rentmeesterschap wordt daarbij niet gesproken, maar zonder omwegen wordt verklaard, dat de Engelschen hopen hun strategische positie in den Indischen Oceaan door Mada gascar in bezit te nemen, te ver- beterén. Voorts dat zij Durban wil len beschermen en dat zij hunke ren naar de rijkdommen van Ma dagascar aan vee, graan, koffie en alcohol. Volkomen openlijk wordt dus er kend, dat dit een van die doodge wone rooftochten is, waaraan het Britsche imperialisme zoo rijk is. Wie gegevens wenscht omtrent het nadere politieke doel, dat de En gelschen daarbij nastreven, behoeft slechts de redevoeringen van Smuts en andere Britsche politici na te le zen, waarin gesproken wordt van de „Vereenigde Staten van Afrika". Welke voorwendselen ook mogen worden aangevoerd ter verontschul diging van deze daad, daarachter steekt de Britsche bedoeling zich schadeloos te stellen voor de gebie den in Zuidoost-Azië, die onherroe pelijk verloren worden geacht. De rooftocht tegen Madagascar is slechts een voortzetting van de ge beurtenissen in Fransch Centraal Afrika en van de Angelsaksische penetratie in den Beleischen Congo. Vele teekenen duiden er op, dat door W. KOK D<» zwaluwen zjjn terug! De eerste zwaluw is weer gezien in- den polder! Dat bericht bereikte mjj in den middag van den zestien den April. Het spreekwoord placht te zeggen: „Eén zwaluw maakt nog geen lente." Uitzonderingen bevesti gen den -egel, zoo ook hier. Immers, het voorjaar had al véle dagen vóór „de eerste zwaluw" haar intrede ge daan in deze contreien. Na den lan gen winter, dien wij niet spoedig zul len vergeten, was het of de lente, de lang verbeide, ons eenigszins scha deloos wilde stellen voor dat wat wij in het voorafgaande seizoen moesten ontberen. Wondergauw nam het voorjaar ditmaal bezit van den pol der. De laatste resten sneeuw plek ten nog langs -e slootkanten of reeds hadden de eer >te kieviten hun wei den weer opgezocht en z. g je ze wit en donker blinkend tegen het blauw hun acrobatentoeren vol voeren boven het sneller ademende land. Ook di wild eenden keerden in die dagen van het zuiden weerom en vlogen op hun snelle vleugels hun verkenningsvlu 'htcn over den polder, over .de ontwakende plassen en de lage duintjes. Planten kwamen kwamen er even eens. Overal zag je zilverschoon, paardebloem, voorjaarsvroegeling, weegbree, klaver, madeliefjes en bo terbloem. In de duinen groenden de mossen weer op en priemde het helm haar spichtig Oroene punter* door het witte zand. Mr-er vogels verschenen er; de tureluur deed zich hooren, zijn hooger op pooten staand familie lid: de grutto beende over de omge ploegde akkers iet den langen snavel woelend in den ruigen grond naar mogelijk voedsel: Daar waren de wulpen, die in golfvluchten jodelend over de landen koersten naar de voor nestelen zoo geëigende lage duin vlakten. A!s je In zoo'n langgerekt duindal naar het nest van de. wulp gaat zoeken, moet je je gehoor even uitschakelen, want hoe langer je snort, hoe harder en aanhoudender snerpt het geroep van de wulpen door de lucht, op het laatst zoo erg, dat je maar snel je plan laat varen en rustiger oorden opzoekt. En al gaf je het zoeken niet op, ook dan zou het je niet meevallen om het wul pennest te ontdekken. Het bruin grijze veerenkleed van den vogel, doodstil en ineengedoken zittend op het nest, doet haar als met haar om geving vergroeien en zoo goed als onzichtbaar WO' den. De lepelaars zijn nu al weer jnkeK weken terug en hebben hun nesten langs de boorden van de nabije duinpiassen betrok ken, ofschoon er ook waren, die van khet rumoer dezer dagen terugschrok ken en broedplaatsen in andere dee- len van het land (Naardermeer) op zochten. Vaak zie je nu een groepje van die ranke vogels overkomen. Prachtige blanke figuren tegen den hellen voorjaarshemel. Alleen het afgeronde snaveleind en het achter lijf donker. Zij blijven je oog vast houden deze fiere vogels tot ze in ijle verten verdwijnen. De weiden zijn nu groen. Op het j bruine akkerland strooit de boer met breede zwaai kunstmest uit, dat wit wegstuift over de aardklui ten. De zon schittert op het roode pannendak van een hoeve en de wind blaast de heldere wasch voor het woonhuis bol en droog. Verderop rijdt een boer echte mest naar zijn land. Het boerenbedrijf draalt weer op volle toeren! Hartje voorjaar is het nu. Waren het op 16 April slechts voorboden, de 27ste kwam de groote massa van het zwaluwenleger terug. Ze snor den en zweefden rondom ons huls of ze niet weggeweest waren! Land onder wolken. In deze voorjaarsdagen kun je het Hollandsche polderland niet beter dan met deze woorden karakteri- seeren. Land onder wolken... Immers prachtige wolkenluchten spannen zich nu boven den polder, van hori zon tot horizon, van dijk naar dijk. Witte wolken, kolossaal zich opsta pelend boven het groenende land tot hoog in het onpei.bare blauw of met een geduchten zuid-ooster in den rug zich snel voortspoedend langs het stralende hemelveld om achter de hooge kartelrug der duinen weg te duiken. Behooren wolkenluchten niet tot de meest geliefde onderwerpen voor onze fotomenschen of ze nu een kleurrijk ondergaande zon omsluieren boven een avondstille zee, hun beel den zich spiegelen in het rlmpellooze water van een zomers meer of een onweerslucht daar dreigende forma ties groepeert bjven den heiderand in den nazomer? Tot op een egeven moment de lucht totaal schoongewaaid is en het feller wordende zonnelicht onbelem merd door de wazige blauwte als van een vlasakker in bloei moeder aarde een verjongingskuur doet ondergaan. Zulk weer lokt je naar buiten, ai heb je het nog zoo drvk. En als dan de post net een „Kampeerkampioen" in je bus gooit en je ziet de fijne foto's van een stralend Limburgs heuvelland schap aan het zonblinkende water, dan kun je niet nalaten, je windjack over je kop te sjorren, een stevige stok te zoeken om er paar kwartier tjes uL te breken en te genieten van ec-> onvolprezen lentedag. De stoere wind door je haren te voelen waaien en de zware geuren van de opbloeien' de aardig diep op te snuiven, dat doet je goed! Rattenrantsoenen niet op Bestrijding intensief door gevoerd. De Commissie voor de Ratten bestrijding in West-Friesland is, in samenwerking met den Planten- ziektenkundigen Dienst, weer ac tief bezig, om aan de rattenplaag een einde te maken. Het gebied, dat door deze commissie bestreken wordt, is thans nog meer uitgebreid. Bleef men aanvankelijk tusschen de plaatsen Hoorn, Enkhuizen en Medemblik, nu zijn ook Obdam en Hensbroek aan het gebied toege voegd. Men is thans bezig, een ste- vigen aanval te doen op de woel ratten. Het is daarvoor op het oogenblik blijkens de gedane on derzoekingen, de geschikste tijd, aangezien nu de eerste nesten jon gen worden geworpen. In een schuur van den heer Schipper te Hoogkarspel zijn een dertigtal vrou wen, meisjes en jongens bezig, de hiervoor benoodigde bestrijdings middelen in tc pakken. Er moeten daar op die centrale plaats (het geen voor het eerst op deze manier wordt gedaan) driehonderdduizend „rantsoenen" rattenvergif Para-rat vermengd met gemalen tuinboonen- meel, in krantenpapier worden ver pakt, welke daarna per bootje in de rattenholen worden neergelegd. Dit geschiedt allemaal in samen werking tusschen de gemeenten en de belanghebbenden, tuinders en veehouders. De gemeenten hebben een gemeenschappelijke regeling aangegaan voor het dekken van de kosten. De werkkrachten, die de pakjes vergif neerleggen, worden meestal gratis afgestaan door de belanghebbenden, zoodat dit geen kosten met zich brengt. In een inleiding, welke dr. Cau- dry van den Plantenziektenkundi- gen Dienst over de rattenbestrij ding heeft gehouden, heeft hij in teressante bijzonderheden verteld over hetgeen in den loop van- de jaren uit het ingeselde onderzoek naar de leefwijze van de ratten is aan het licht gekomen. Aan de hand van deze resultaten worden nu de bestrijdingen uitgevoerd, want voor iedere soort ratten moet een aparte bestrijdingsmethode worden toegepast. De Plantenziektenkundigen Dienst heeft, op verzoek van de Ned. Ak kerbouw Centrale deze zaak in handen genomen en het uiteinde lijke doel is dat de rattenbestrij ding over het geheele land wordt uitgebreid, niet alleen ten platte- lande, maar ook in pakhuizen. Bij de actie wordt er steeds van uit gegaan, dat de gemeentebestu ren en belanghebbenden zich er voor spannen. De wijze, waarop dit in West-Friesland wordt uitgevoerd, is een voorbeeld, dat ongetwijfeld navolging verdient. Een plaats, waai elke rechtge aarde woelrat de voorkeur aan zon geven. Onder de mesthoop, tusschen de stijgerpalen, een werkelijk luilekkerland. Maar het gif wordt reeds uitge legd (Foto V.B.B.I.P. enR.S.-m.) morgen een dergelijke actie tegen Mozambique wordt uitgevoerd. Evenals de Duitschers en Italianen, pogen de Engelschen ook de Fran- schen, Belger. en Portugeezen uit Afrika te verdringen. Geheel Afrika moet Anglo-Amerikaansch worden, hetgeen beteekent dat. Afrika van Europa wordt afgescheiden. Het doorzien van dit plan zou de Eu- ropeeschen solidariteit nog verdie pen en het einde van Groot-Brittan- nië bespoedigen. De Daily Sketch" brengt een nota van de R.A.F. aan den Engelschen belastingbe taler, betreffende één aanval op een Duitsche stad: 11 bommenwerpers verloren 275.000 pond benzine-verbruik 2000 pond olieverbruik 300 pond bommen 150.000 pond div. onkosten 23.000 pond Totaal 452.300 pond in deze rekening ontbreekt echter nog de waarde van de 55 Engelsche menschlevens, die bij den aanval verloren gin- Weinig verschil in de pro- vincie's. In overleg met de Directie van Landbouw, heeft het Centraal Bu reau voor de Statistiek een over zicht samengesteld inzake de pachtprijzen van boerderijen over het jaar 1940. Het overzicht dat op genomen is in het pas verschenen Maandschrift van voornoemd Cen traal Bureau, heeft betrekking op totaal 371.599 ha. land en wei 229.723 ha. bij boerderijen, 54.491 ha. los bouwland, 81.044 ha. los wei land en 3341 ha. tuingrond. Voor geheel Nederland bedroeg de ge middelde pachtprijs: voor boerde rijen f77,—, voor los bouwland f 81,voor los weiland eveneens f 81.en voor tuingrond f 195. per hectare. Voor den tuingrond was de gemiddelde pachtprijs per ha. het hoogst in Zuid-Holland (f232.—), het laagst in Noord-Bra bant (f 101,Per provincie was de gemiddelde pachtprijs voor de boerderijen als volgt: Groningen f 96.—, Friesland f 84.—, Drente f 57, Overijssel f 60.Gelderland f 66,— Utrecht f75,Noord-Holland f84, Zuid-Holiand 191.—Zeeland 184.—, Noord-Brabant f 61,en Limburg f68.— per ha. Voor het pachtobject „boerderij" was in 1940 de gemiddelde pacht prijs het hoogst per grootteklasse beneden 10 ha. en wel f 84.—, het laagst in de grootteklasse 100 ha. en meer, namelijk f51,— per ha. In de grootteklasse 1020 ha. was de pacht f73.in die van 2050 ha. Wiekamp" wend U tot het ge meentebestuur in uw plaats, afd. militaire zaken, RED. en van 50100 ha. beide f78.— per ha. Uit een vergelijking, gemaakt tus schen de gemiddelde pachtprijzen voor boerderijen over het tijdvak einde 1938—September 1939 en het jaar 1940, blijkt dat de verschillen tusschen de gemiddelde pachtprij zen in genoemde tijdvakken, uiterst gering zijn. Het gemiddelde voor het geheele Rijk is zelfs in beide tijdvakken hetzelfde f77.per ha.). In de provinciën Groningen en Friesland bedroeg de stijging van de pachten in 1940 in vergelijking met 1939 f 5.in Zeeland f 1.— per ha. In Noord-Holland liep de pacht prijs zelfs met f4.per na. terug. INLEVERING VAN WEHRMACHT MARKEN EN BONNEN VAN DE „URLAUBKARTE" EN VAN DE „LEBENSMITTELKARTE". De Secretaris-Generaal van het Departement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat de taillisten niet meer gebonden zijn aan de bepaling, dat zij ter verkrij ging van broodzegels steeds Wher- machtmarken voor een hoeveelheid van 68 kg. brood moeten inleveren. Wanneer zij dit minimum niet kun nen bereiken, kunnen zij bij de Plaatselijke Distributiediensten hun Whermachtmarken „Brot" inwisse len tegen rantsoenbonnen voor brood. Banketbakkers kunnen de door hen ontvangen Wehrmacht- marken inleveren ter verkrijging van toewijzingen voor gebak, met een minimum van 10 rantsoenen. Wanneer een detaillist niet in staat is Wehrmachtmarken „fleisch oder fleischwaren" voor een geza menlijke hoeveelheid van 10.000 gram, welke hij noodig had ter ver krijging van vleeschzegels, in te leveren en hij niet kan volstaan met toewijzingen voor vleeschwa- ren, kan hij eveneens de Wehr machtmarken „fleisch oder fleisch waren" bij den distributiedienst in wisselen tegen rantsoenbonnen voor vleesch. De bonnen der „Lebensmittelkar- te" kunnen tezamen met Wehr machtmarken met één formulier MD 201, A. B, C, D, E, J of K wor den ingeleverd. Wel moeten beide soorten bonnen op afzonderlijke opplakvellen MD 268 worden ge plakt, namelijk één Wehrmacht- marke op twee vakjes van het op- plakvel en één der Lebensmittel- karte per vakje van het opplakvel. De bonnen der „Urlaubkarte" moeten eveneens geplakt worden op opplakvellen MD 268, met dien verstande, dat één bon vier vakjes beslaat, met uitzondering van de bonnen „Brot 10 gramm". waarvan in ieder vakje één bon geplakt dient te worden. De bonnen der Urlaub karte dienen met een afzonderlijk ontvangtbewijs MD 201 A, B, C, D. E, J, of K, dus niet tezamen met Wehrmachtmarken of bonnen der „Lebensmittelkarte" te worden in geleverd. DISTRIBUTIE VAN SPIJSOLIE. De Secretaris-Generaal van het Departement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat detail listen, die nog beschikken over met „24" genummerde bonnen van de boter- en vetkaart of bonnen voor „één rantsoen spijsolie", welke zij van hun klanten hebben ontvangen voor het bestellen yan slaolie, doch welke zij nog niet bij de distributie diensten voor toewijzingen hebben kunnen inwisselen, deze bonnen ten spoedigste dienen door te geven aan hun leverancier. De grossiers worden nog tot en met 6 Mei a.s. in de gelegenheid ge steld de door hen ingevolge het bo venstaande van de detaillisten ont vangen bonnen bij den Plaatselij ken Distributiedienst in te leveren ter verkrijging van toewijzingen. Zoo noodig is het aan grossiers eveneens toegestaan de door hen ontvangen nagekomen bonnen op hun beurt door te geven aan den fabrikant, ten einde daarmee spijs olie te betrekken. De spijsoliefabrikanten dienen de aldus door hen ontvangen bonnen uiterlijk op 8 Mei a.s. bij den Plaatselijken Distributiedienst in te wisselen voor toewijzingen, ten einde zich met deze toewijzingen te verantwoorden tegenover de Ne- derlandsche Zuivelcentrale, afdee- ling Margarine, Oliën en Vetten. DISTRIBUTIE VAN AARD APPELEN. De Secretaris-Generaal van het Departement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat in verband met de wijziging van het aardappelrantsoen, de plaatselijke verkoopkantoren van de V.B.N.A. bij inlevering van toewijzingen met een geldigheidsduur tot 9 Mei of een lateren datum aan den handel per rantsoen 2K kg. aardappolen zullen afleveren. De aandacht wordt er voorts op gevestigd, dat de aardappelhande* laren bij de inlevering der.opplak vellen bij den Plaatselijken Distri butiedienst er voor het invullen van het ontvangstbewijs MD 201 re kening mede dienen te houden dat in den vervolge een rantsoen aard appelen overeenkomt met vijf in plaats yan met zeven B-bonnen van de 'aardappelkaart. De A-bon nen van de aardappelkaart blijven evenals tot dusverre gewaardeerd op een half rantsoen. DISTRIBUTIE VAN BAK- EN BRAADVET. De Secretaris-Generaal van het Departement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat in verband met het utverkoopen van de nog bij den handel en de produ centen voorradige hoeveelheden bak- en braadvet de door de distri butiediensten uitgereikte margari netoewijzingen tot nader order be halve op het koopen van margari ne of boter tevens recht zullen ge ven op het koopen van bak- en braadvet. Voor het koopen van bak en braadvet bij producenten geldt hierbij echter als beperkende bepa ling, dat deze slechts bak- en braad vet op margarinetoewijzingen mo gen afleveren indien er voor zoover zij hiervoor van de Nederlandsche Zuivelcentrale. Afdeeling Marga rine, Oliën en Vetten, vooraf toe stemming hebben verkregen. De aandacht wordt er op geves tigd, dat de margarinetoewijzingen ook thans in geen geval recht ge ven op het koopen van gesmolten rundvet. KANTOREN ONDERBEDRIJFSOR GANISATIE VOOR SUIKER EN ON- DERBEDRIJFSORGANISATIE VOOR GRANEN, ZADEN EN PEULVRUCHTEN. De Nederlandsche Meeicentrale brengt onder, de aandacht van be langhebbenden, dat met ingang van 5 Mei 1942, de kantoren van de On derbedrijfsorganisatie voor Suiker en van de Afdeeling Bloemverwer- kende Industrie en de Onderbe drijfsorganisatie voor Granen, Za den en Peulvruchten, gevestigd zul len zijn: Zuidoost Binnensingel 0(367, Telefoon 183540, interlocaal letters EEEE. Het corerspondentie- adres blijft Wassenaarscheweg 80. SCHADELOOSSTELLING MELKGROSSIERS. De Onderbedrijfsorganisatie voor Zuivel (O.B.Z.) maakt bekend, dat melkgrossiers, die in verband met de stillegging van de melkgrossiers- bedrijven voor een schadeloosstel ling in aanmerking willen komen, een daartoe strekkend formulier bij de Onderbedrijfsorganisatie, Laan van Meerdervoort 84, 's-Gra- venhage, kunnen aanvragen. Dit formulier dient ingevuld en onder- teekendi voor 3 Juni a.s. bij de On derbedrijfsorganisatie te zijn inge zonden. DISTRIBUTIE VAN VER SNAPERINGEN. De Secretaris-Generaal van liet Departement van Landbouw en Vis scherij maakt bekend, dat grossiers tot en met 15 Mei a.s. door hen ont vangen toewijzingen voor chocola de en suikerwerk bij de Plaatselijke Distributiediensten kunnen inwis selen tegen verzameltoewijzingen, terwijl detaillisten, die niet in staat zijn geweest chocolade en suikerwerk te betrekken, aangezien zij hun toewijzingen in te groote coupures hebben ontvangen, ,deze bij de Plaatselijke Distributiedien sten kunnen inwisselen tegen klei nere coupures. ADRESWIJZIGING RIJKS BUREAU VOOR PAPIER. Het Rijksbureau voor Papier maakt bekend, dat het kantoor met ingang van 11 Mei a.s. wordt ver plaatst van Schotersingel 9 naar Zaanestraat 18 te Haarlem, tele foonnummer 15220. Het telefoon nummer van de afdeeling Koop- en Vervoervergunningen van ge noemd bureau wordt met ingang van 11 Mei a.s. 20747.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3