Stadsnieuws UeAAuifrm £atig,i 'i £eu-en Uoztê-at H.R C. II-Blauw Wit III 5-2 TEXEL De H.L.O. pakt aan! alg. vergadering COÖP. b terenleenbank. d.t.s. 1—v.v.z. 1. 4—0. loop der bevolking. burgerlijke stand. politie. burgerlijke stand. mestcontracten en huis slachting varkens. centraal beheer. distributie van tabak. inscharing van vee. distributie van sinaas appelen. Van Dinsdag 12 Mei af zal er weer gelegenheid bestaan om zich voor te bereiden op het diploma Har monische Lichaam-Ontwikkeling. Wij twijfelen er niet aan, dat er, evenals voorgaande jaren, velen zich weer zullen opgeven voor deze bij uitstek gunstige gelegenheid om zich weer eens aan sport te wijden. Getraind wordt op het terrein Kemp haanstraat te 7.30 uur 's avonds. GESLAAGD. 7 Mei slaagde onze oud-stadgenoot W. Offringa voor het eind-examen der R.H.B.S. (5-j. cursus) te Velsen. Het eenige was ik practisch van de geschiedenis heb onthouden is, dat er heel lang geleden stammen en volksgroepen hebben bestaan die, indien het zoo te pas en zeker vaak ook niet te pas kwam 'n bundertje of wat land opzochten, welke ver van hunne oorspronkelijke nederzet tingen verwijderd lagen, aldaar met kunst en vliegwerk 'n paar kippe- toetjes in elkaar sloegen om eeuwen later door geschiedschrijvers aan de vergetelheid ontrukt te worden met de benaming: volksverhuizers. Deze zwerversdrang schijnt bij ons, rasechte imitators die wij zijn, periodiek weer boven te komen en op gezette tijden gaan wij ons te buiten aan het, mijn inziens, meest nuttelooze karwei aller tijden: dan gaan wij verhuizen! Iets gecultiveer der wellicht dan onze beberenvelde voorvaderen, doch minstens zoo in tensief. Boeken, jassen, kleerenhangers, glaswerk, geërfde wandgedrochten, ceramiek en al die dingen, welke in casu behooren tot 'n gezellig en elck wat wils interieur worden zorgvul dig ingepakt, waarbij juist altijd die dingen sneuvelen waarvan je in nor male omstandigheden in de aller laatste plaats afstand had willen doen. Dan komt op 'n goeden of zoo u wilt kwaden dag de expediteur. Deze volkomen met de knepen van z'n vak op de hoogte taxeert je boeltje, waarvan het eerste vernis reeds lang verdwenen is en rang schikt datzelfde boeltje, na blikken van verstandhouding te hebben ge wisseld, met z'n compagnon, duide lijk hoorbaar in klasse één vanwege de te verstrekken beschermdekens en kisten. Daar vlieg je dan, gevleid als 'n mensch nu eenmaal is, met 'n enorme gang in, want iedereen be komt evenveel of beter gezegd even weinig van dit bereidwillig beschik baar gestelde materiaal. Het eenige tastbare gevolg van dit zwakke moment is, dat je bij het afscheid nemen 'n papieren achter wieltje meer achterlaat dan dat je oorspronkelijk van plan was achter te laten. Een en ander kan slecht pleiten voor de menschenkennis, welke 'n goed verhuizer ongetwijfeld moet bezitten. Ter zake! De klasse één spullen Worden ingeladen, nog geen uur er na weer uitgeladen, opnieuw gerang schikt en de zaak is weer precies zoover alk 'n goede week geleden, namelijk, je zit weer knusjes op 'n behoorlijk huurhuisie-voor-klein-ge- zin-zonder-kinderen, voorzien van gas. water en dat spul om licht mee te maken, de buitendeur zit aan de straat, het keldertje beneden en de erkerramen zijn ook hier met geen stok open te krijgen. Uitgezonderd in deze dan het genekte „voor vader" kopje en de gelijk 'n gapende wend zijnde kras op het gepolitoer de dressoir. Doch je vrouw is en blijft weg van het kneuterige aanrechtblaadje in het twee bij één keukentje en ge laten reken je uit, dat je je voor de dure verhuiskosten, zonder de ach tergelaten ersatzachterwieltjes nog wel, 'n stuk of drie van deze ge spikkelde hebbedingetjes in het vo rige huis had kunnen koopen en woedend over zooveel verspilling be gin je 'n tegenoffensief met 'n pijp tabakssurrogaat 1 - Wanneer aan deze regeling ander halve kolom ruimte plus het benoo- digde krantenpapier zal zijn ver- spandeerd, zal het gigantische ver- huisproces, waarvan wij 'n week lang getuige zijn geweest, weer tot het verleden behooren. Dan zullen de hout-, turf- en anthracietgenera- toren hunne kwalijk riekende geuren elders verspreiden en het eenige wat ons zal herinneren aan dit verplichte karwij, zullen de vele gapende ruim ten zijn, achter de spiegelende ven sters. Wij hebben ze zien rijden, de tot verhuis-gebombardeerde vrachtwa gens en ontdekt dat de humor trots de moeilijkheden, welke voor velen aan deze transportgeschiedenis ver bonden waren, hoogtij vierde. Ont dekten wij niet wagens, waarop op schriften zooals: „Nooitgedacht", „De groote trek", „Alles zal reg kom" en op 'n bijzonder hevig wal mende generator in zwierige letters „Boldoot", stonden geschreven? Wij hebben eveneens het voorrecht gehad, aanwezig te mogen zijn bij de werkverdeeling, welke plaats vond in de vroolijk betegelde raadhuishal. Op 'n gegeven moment arriveerde aldaar 'n rasecht Amsterdamsch chauffeur, die met onnavolgbaar ac cent beweerde, dat hij dit ,,'n knijse- rig klussie" vond. Op de, door een der aanwezige ambtenaren, in ziin geval overbodige, doch ambtelijk verplicht gestelde vraag, waar woont U?, antwoordde hij vlot. zonder n oogenblik te piekeren. „Op de eerste étaasie van de Witte in de Hoag, meheir!" Ons gelach ging verloren door het Zoo af en toe roept 't dagelijksche leven herinneringen in ons wakker waarvan we dachten dat ze voor goed uit ons leven waren verdwenen. In de volgende persoonlijke ervaring moge ik U hiervan iets vertellen. Te midden van de lange file men- schen die langzaam aan een voor een hun zaken kwamen afhandelen had ik hem al aan den stem herkend. M'n oude onderwijzer. Ik had hem vele jaren niet gezien en hij moest thans reeds lang gepensioneerd z.jn. Terwijl ik andere menschen hielp ging in m'n verbeelding de klas waarin hij ons les gaf en wy als kereltjes van 8 en 9 jaar netjes naast elkaar zaten weer in alle glorie voor mij leven. Ik her innerde me weer duidelijk, dat we bij hem voor 't eerst met een pen en inkt mochten schrijven. Ik zie nog duide lijk voor m'n geest hoe hij zich met moeite naast my in den schoolbank wrong, m'n hand vasthield en mij zoo de eerste letters met inkt leerde schrijven. 't Was een hoogtepunt in ons leven. Terwijl dit alles onder m'n werk als een fotografie voorm'n geest stond was hij inmiddels aan de beurt en wy begroetten elkaar zooals een oude onderwijzer een oud-leerling toespreekt en omgekeerd. Tenslotte vroog ik hem waarmee ik hem van dienst kon zijn. Hij keek my 's aan, overhandigde mij wat geld met een oningevuld formulier en zei verontschuldigend: „Och doe me een genoegen, vul dat formulier even voor mij in, ik beef den laatsten tijd zoo, 't gaat niet meer". U voelt wel dat ik voor dezen klant met bijzondere gevoelens aan dat verzoek gevolg heb gegeven. En ter wijl wij afscheid namen kwamen mij de woorden in de gedachte die keizer Nero eens sprak toen een van z'n trouwe generaals vertrok voor een belangrijken stryd: „Zien wy elkaar weer dan zal 't zijn met een glim lach, zien wij elkaar nimmer weer dan is ons samenzijn goed geweest". Inderdaad meer dan ik wist lag diep in mij verankerd de groote sym pathie voor m'n ouden onderwijzer waarmee inderdaad 't samenzijn al was 't heel vroeg in m'n jeugd, goed geweest was. Toean Tik-Tik. gereutel van 'n onwillige generator, welke deel uitmaakte van het reeds genoemde wagenpark. Al met al is deze moderne volks verhuizing met veel begrip ontvan gen en uitgevoerd en wij hebben er 'n lief ding voor over indien wij terzijnertijd getuige mogen zijn als al deze menschen weer terug keeren in hun eigen woningen en daarin de vreugde zullen ondergaan, welke zij nu noodgedwongen tijdelijk moeten missen. Dat dit spoedig, héél spoedig moge zijn!! Wijo. BURGERLIJKE STAND DEN HELDER van 7 en 8 Mei 1942. Bevallen: J. C. LimonardBlan- kers, d. Gehuwd: J. W. A. Franke en D. de Graaf; A. Smit en J. Rus; D. A. Marees en C. Kokelaar; P. Bregman en W. P. Buijs. Deze wedstrijd zouden wij den wedstrijd willen noemen van Kos ter, Kok en Stompedissel. Het werk, dat dit drietal heeft verzet is meer dan men practisch van een speler kan eischen. Stofnpedissel fungeer de als derde back, maar als het noodig was, was hij achter de voor hoede te vinden, om de aanvallen te voeden, hetgeen hem ook zeer goed afging. Kok en Koster waren in de voorhoede wel zeer goed op dreef, iedere Racing-aanval kwam vrijwel over links, waar de. voorzet ten van Kok even zoovele malen gevaar voor Blauw-Wit beteeken- den. Koster benutte deze aanvallen op sublieme wijze, de vijf doelpun ten zijn hiervoor het beste bewijs, daar zij allen door hem gescoord werden. Uit bovenstaande zou men den indruk krijgen dat er maar één elftal speelde en wel H.R.C., doch niets is minder waar, want wat spel en spelers betreft, was-het wel Blauw-Wit, dat werkelijk voet bal liet zien, doch de Zebra's begin gen de fout het samenspel te ver door te voeren, waardoor voor het Racing-doel bij een Bl.-W. aanval een opeenhooping van spelers ont stond en de scoringskansen verlo ren gingen. Opmerkelijk was, dat óók bij BI. W. de linksbuiten, midvoor en en spil het beste spel hadden. Over den wedstrijd kunnen we, na boventsaande beschouwing, kort zijn. Het begin is vrij snel met goe de aanvallen van beide zijden. Ra- cing opent na pl.m. 20 min. spelen door een goeden kopbal van Koster de score. 1—0. Bij een Racing-aanval wordt in het beruchte gebied onge oorloofd afgehouden en de scheids rechter wijst naar de witte stip Koster plaatst zich achter den bal en scoort kalm en zuiver in den rechter benedenhoek, 2—0. Tot aan de rust oefent Blauw-Wit een ge weldigen druk uit op het Racing- doel, doch tot doelpunten komt het niet, in deze periode viel de links buiten van Blauw-M it op door zijn zuivere voorzetten. Na de rust is bet Blauw-Wit dat het offensief voortzet, doch het is Racing dat, uit een tegenaanval, door Koster den stand op 3—0 brengt. De druk op het Racing-doel blijft aanhouden en Blauw-Wit maakt 3—1. Geleidelijk BURGERLIJKE STAND TEXEL van 2 t/m 8 Mei 1942. Geboren: Catharina Elisabeth Maria, d. v. L. de Visser en D. Bak ker; Cornelia Margaretha Maria, d. v. F. Witte en A. M. E. Veeger; Hendrika Jeannette, d. v. W. Vlas en N. Tjonk; Jacob Martin, z. v. M. Witte en D. Kooij. Ondertrouwd: G. van Groeningen en M. Vlaming* J. Trap en A. J. van Groeningen; J. Hooy en T. M. Eelman; J. Post. en J. de Wijn; P. Hemelrijk J. P. Pool; T. Slik en H. Stark. Getrouwd: J. C Timmer en A. K. Zijm; H. Broekman en J. de Bruijn; J. Vermeulen en J. Compagne. Overleden: Dirk van der Werf oud 41 jaar, ongehuwd; Antje van der Wijk, oud 84 jaar, wed. v. D. Blom. BEVOLKING TEXEL. Ingekomen: Hanna Breur, De Koog 101; Thcodora R. van Laere, B 123. Vertrokken: H. G. J. Bonke, naar Utrecht, Groen estr. 47 II; B. Eggen, naar Ambt Hardenberg, Slagharen R 92a; Cornelia Jansen, naar Zd. en Nd. Schermer, Zuidervaart 374. O. Komdeur, en gezin, naar Den Hel der, Violenstraat 42. URK. Door 50 vaartuigen werd aan den viscnafslag aangevoerd: 1134 kg aal en paling, van 10 tot 60 kg per vaartuig, 0.681.54 per kg; 210 manden nest 50 ct. p. mand; 7106 kg pos 10 ct. per kg. ANNA PAULOWNA i Nadat de notulen waren goed gekeurd, deelde voorz. een en an der mee over de bank in het afge- loopen jaar. Was dat jaar in veie opzichten vrij somber, door vele maatregelen hebben de landbouw en de bloembollenteelt niet sterk geleden, integendeel er zijn be hoorlijke winsten gemaakt. Dit stemt tot vreugde, evenals het feit, dat er, behoudens den tijd van zeer strengen vorst, hier geen werkloos heid was. Al zijn de resultaten van de bank in vergelijking met die in de omgeving, zeer gunstig, op zich zelf beschouwd zijn ze toch maar matig. Ze heeft veêl te veel geld tot haar beschikking. Tweemffll-was de bank in de gelegenheid flinke bedragen als leeningen te plaatsen, n.1. bij de Gemeente en bij den Polder. Beide keeren ging dat door de eischen van de Centrale niet door en wer den de leeningen, tegen gunstiger voorwaarden, bij anderen geplaatst Spr. meende, dat de Centrale hier bij te voorzichtig is "*eweest, mis schien blijkt echter later, dat zij het bij het rechte einde heeft ge had. Als de oorlog over is, zal er echter groote behoefte zijn aan geld. Dan zal de grootste voorzich tigheid geëischt worden van het bestuur. Na den kassier gehuldigd te heb ben voor de wijze waarop hij ook dit jaar zijn taak weer vervulde, drong voorzitter aan, toch te zor gen voor een volmacht als men geld door anderen van de bank laat hal len en rekening te houden met de kantoortijden. Verkiezingen. De nu volgende verkiezingen had den tot resultaat: de heer Jb. van Stipriaan als bestuurslid, de hee- ren J. C. Geerligs en P. J. Waiboer als plaatsvervangende bestuursle den en de heer P. J. Waiboer als lid van den raad van toezicht her kozen. Tot leden van de commissie voor het nazien der rekening 1942 de heeren V. Kaan, N. de Graaf en G. H. Geerligs gekozen en tot plaatsverv. d" heeren N. Koster, S. de Groot en A. van Zandwijk. aan komt Racing weer wat meer in den aanval, schoten van Koster en Kok stuiten tegen den paal, toch weet Koster nog tweemaal uit een voorzet van Kok te scoren en den stand op 51 te brengen; vlak voor het einde maakt Blauw-Wit er 5—2 van. Met een regelmatige 4—0 over winning op V.V.Z., heeft D.T.S. gis teren de competitie besloten en daarmee tevens haar uitstekende eindspurt voltooid. Uit de laatste drie wedstrijden werden zes punten behaald, zoodat een behoorlijke plaats op de ranglijst wordt inge nomen. Met den wind in den rug had D.T.S. voor de rust steeds het beste van het spel, maar een flater van den Zaanschen doelman hielp hen aan het eerste doelpunt Even later speelde een back on handig terug op zijn keeper, waar van Rootjes een dankbaar gebruik maakte. V.V.Z. was niet bij machte om het D.T.S. moeilijk te maken. Na een snellen ren zette Eecen den bal netjes voor, Rootjes zag Bos vrij staan en toen deze het leder kreeg, suisde het onhoudbaar voor den derden keer in het V.V.Z. doel. V.V.Z. was in de tweede helft megr in den aanval, maar een vol komen gemis aan productiviteit maakte eiken aanval onschadelijk. Een enkele maal moest Kos ingrij pen en dat deed hij best. Bos maakte nog een goed deel- punt, dat werd afgekeurd wegens buitenspel, doch tien minuten la ter benutte Rootjes een voorzet van De Waard en zoo werd het toch 4-0. Rekening, balans, jaarverslag. De heer V. Kaan bracht verslag uit voor de commissie 1941. Alles was keurig in orde bevonden. Frap peerend was inderdaad de kleine winst f 1462.39, bij den grooten om zet f 4.07G.616.19. De reserve is thans gegroeid tot f49.839.79. (Vorig laar was.de winst f4294.18.) Het eindcijfer van de balans is f 1.158.911,77. Uit het fin. overzicht en het jaaroverzicht van den heer Kaan noteeren we: Spaargelden. Op 1 Jan. '41 was gedeponeerd f 035.740.35. Ingebracht in '41 f470 547,37; teruggenomen f 390.276.21. Na verrekening der ren te (uitbetaald en bijgeschreven! w*as °P 31 Dec. '41 gedeponeerd f 732.089.33. Voorschotten: Op 1 Jan. '41 was uitgeleend f 207.G91.8Ö. Aan 5 per sonen werd gezamenlijk f55.150 ver strekt. Afgelost f80.860,43. Aan het eind van het jaar dus f 181.981.43 uitgeleend. Loopende rekening: Op 1 Jan. '41 had de bank in loopende rekening te goed f635506,87. Ontvangen schuld f 306.054,02. Uitgegeven in 1 r. f3.587.083 en ontv. f3.377.597,07 De bank was dus op 31 Dec. '41 te goed f538.938.78. In het afgeloopen iaar zijn 8373 posten geboekt (wig jaar 7756) Het aantal spaarboekjes was 604 voorschotboekjes 107, boekjes in 1. r. 113. Ledental bleef 387 (6 overle den, 1 bedankt, 7 nieuwe.) Rente. Tot afgevaardigden ter alg. ver gadering werden benoemd de hee- ien J. C. Geerligs en J. Smit (plaatsverv. P. J. Waiboer en Jac Lindenbergh). Een drietal leden werd geroyeerd. De rente is voorloopig als volgt vastgesteld: Spaarders tot f2500.— 2% tot f5000.- 2 tot f 10.000.- 1 A daar boven 1 Loopende rekening tot f5000.— 2 tot f 10.000.— VA daar boven 1 Debet rente 4 Voorschotten 4 Hierna sluiting. Ingekomen personen:R. van der Meulen, Kneeskade 4 van Ferwer- deradeel; H. Bais en gezin, nood woning Kleiweg 2 van Den Helder, Nieuwstraat 11; mej. W. Voorthuij- zen, Zandvaart 70, van Zaandam. Oostzijde 31; mej. Th. P. Leering Burg. Lovinkstraat 46, van Oudorp, Kievietstraat 22; mej. G. Swierts, Balgweg 27, van Haarlem, Flora- plein 7. Vertrokken personen: G. A. van dei* Park naar Amsterdam, Kribbe- straat 121; Joh. L. M. Brinkmann naar Veldhoven, Oerle; mej. C. Bor- gart naar 's Gravenhage; A. .1. G. v. den Berg naar Medemblik, Nieuw straat; mej. M. C. Heijligenberg naar Schagen, Markt E 119; mej. 1. van Oosten naar Bergen, Loudels- weg 20; N. J. van Wees en gezin naar Heemstede, Resnovaplein 1. F. van den Berg, naar Haarlem. Rijksstraatweg 190; G. van der Burg naar Zwolle, Vondelkade 6; H. W. van der Lugt naar Drunen D 34; P. Koster naar iWeringen, Rijks straatweg 2; Jos. E. Totté naar Wieringerwaard; F. de Langen naar Bergen, Prinsessenlaan 30; A. van der Laan en gezin, naar Cal- lantsoog, Rijksweg C 25; F. L. Bak ker naar Hoogwoud G 7; P. Kui per en gezin naar Vlieland, wijk A no. 50; J. Blaauboer en gezin, naar Wieringermeer, Slootdorp, Schelpenbolweg F 32; méj. J. Wis se naar Zijpe E 161; L. Arendse en gezin, naar Wieringermeer, Mid- denmeer, Oudelanderweg F 63; P. A. Kroon naar Den Helder, Keizer straat 28; mej. G. Barendsen naar Zijpe, 't Zand 1 65; Jac. Pieterse, naar Texel, Oosterend, Hoekstraat 1; J. Kreijger en gezin naar Amster dam, Blankenstraat 71 huis. Geboren: Johannes Balthasar, zoon van R. van der Burg en M. de Smit; Aaltje, dochter van C. L. van Oudenaarde en M. Geluk; Anton Thijs, zoon van Joh. Blok en M. A. van der Hoek; Margaretha Maria, dochter van C. Joh. Koomen'en A. A. van den Berg; Johanna, dochter van A. D. de Veer en G. Borst. Ondertrouwd: J. Kos en M. van Duin; Jac. Zasburg en M. E. Dirks. Getrouwd: W. H. Blaauw en M. Moeijes. Gevonden: Een paar wollen kou sen. Verloren: Zwarte zeildoeken fietstasch. WIERINUEN Van 18 April tot 7 Mei 1942. Geboren: Elisabeth Martha, doch ter van Th. Dukerg eri van H. La- gerveld. Gezina Maria, dochter van F. de Graaf en van M. J. Heikens. Aaltje, dochter van J. Wierema en van R. Mud. Libbe Harm zoon van H. Herder en van C. van Heusden. Catharina Anna, dochter van L. Louter en van M. Karsten. Margje, dochter van G. van Krimpen en van M. van den Oever. Neeltje, dochter van C. Koorn en van A. van der Wal. Jasprina, dochter van L. Platschorre en van A. Pruim- boom. Marianne Cathrina, dochter van H. Smit en van C. Gdtsebroek. Rosalia Maria, dochter van A. J. de Waal en van A. M. Baart. Ondertrouwd: Jb. Lont en J. de ong. II. F. van de Rijdt en J. A. M. de Boer. Jb. Duijnker en G. H. Zo mer. W. Bakker en M. W. Slik- boer. Getrouwd: J. Terpstra en J. van Zweeden. E. Hagedoorn en M. W. Geerligs. H. Baijs en J. C. Gieling. J. Klaver en C. H. Boersen. Jb. Lont en J. de Jong. Overleden: Maartje Ruijter, 89 jaar, ongehuwd. VERVOERVERBOD HERKAUWEN DE DIEREN EN VARKENS NAAR EN UIT DE VIER NOORDELIJKE PRO- VINCIËN. Op 29 April j.1. is een besluit af gekondigd in de Nederlandsche Staatscourant, waarbij werd verbo den het vervoer van rundvee, scha pen, geiten, en varkens ndar en uit: a. het gebied, begrensd door den noordelijken oever van den Rijn, den oostelijken oever van den IJssel en het Keteldiep en de kust van het IJsselmeer, de Waddenzee, Lauwerszee en Eems tot de Duit- sche grens; b. de eilanden Vlieland, Terschel ling, Ameland, Schiermonnikoog en Rottumeroog. Deze maatregel is ingesteld om het gevaar van mond- en klauw zeer zoo veel mogelijk te beperken. Transport van herkauwende dieren en varkens uit de genoemde gebie den dus vanuit de noordelijke pro vincies naar het zuiden kan wor den toegestaan, mits bij het ver voer over de ingestelde zonegrens geleidebiljetten getoond kunnen worden. Bovendien moet het ver voer geschieden per spoor of over een der hieronder genoemde plaat sen of overgangswegen: Over den Afsluitdijk, over de ha vens Stavoren, Lemmer of Zwolle, langs de voetbruggen te Kampen Zutphen, Deventer, Doesburg of Westervoort, door middel van het Kaaterveer te Zwolle. Geleidebil jetten voor rundvee, schapen en geiten kunnen aangevraagd wor den bij de marktvertegenwoordi- gers of bij de plaatselijke bureau houders. De vervoerbewijzen voor varkens uitsluitend bij de plaatse lijke bureauhouders. Ook varkens beneden 25 kg. moeten bij de over schrijding van de ingestelde zone door vervoerbewijzen gedekt zijn. De uitgebeikte geleidebiljetten dienen door den op het geleidebil- jet als „geadresseerde" vermelden persoon binnen 24 uur na den ver koop van de desbetreffende dieren, doch in ieder geval uiterlijk binnen 14 dagen na den datum van afgifte opgezonden worden naar de Be drijfsorganisatie voor Vee en Vleesch, Laan van Meerdervooït 53 te 's-Gravenhage. Deze geleidebil jetten zullen uitsluitend worden af gegeven in het gebied ten noorden van de hiei boven aangegeven grenslijn. Voor het vervoer uit het zuiden naar het noorden worden geen geleidebiljetten afgegeven dan bij hooge uitzondering, waar toe men zich onder opgave van re denen dient te wenden tot de Be drijfsorganisatie voor Vee en Vleesch. De Landbeu w-Crisis-Organisatie voor Noord-Holland mankt bekend, dat, behalve de in de persberichten van 11 en 17 April 1.1. genoemde varkenshandelaren, ook nog zijn aangewezen voor aanvragen van mestcontracten de volgende var kenshandelaren: J. van Lieshout, Ruigoord 29, Halfweg H. v. d. Ree, Spieringerweg 327, Vijfhuizen Ai Halff, Voorstraat 10, Egmond aan Zee P. Moeves, Wijk B 42, LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen: H. J. Schriks van Rotterdam; A. H. A. Asohoff en 2 kinderen van Amsterdam; B. Daal der en echtgenoote van Blokzijl; Joh. Pol van Kollumerland; M. v. d Velde van Norg; P. Rolleman v. Emmen; E. Kramer van Wognum; Joh. Brederode en gezin van Den Heder; P. van Es en echtgenoote van Den Helder; P. A, Sijm van Den Haag; J. Ritsema van 't Zandt J. A. Nijenmanting van Ruinen; Wed. W. J. van Hoesel en kinde ren van Maarn; A. Hartman en gezin van Den Helder; D. Lont en gezin van Alkmaar; S. J. Rempt en gezin van Alkmaar; P. Bante- ma van Franekeradeel; G. H. Vis ser en gezin van Den Helder; P. Koster en echtgenoote van Anna Paulowna; J. Baart van Den Hel der; D. Bezem van Soest; C. Ousso- ren van Uithoorn: J. W. Kaauff- man en gezin van Den Helder; Th. Dukers en gezin van Den Hel der; H. de Jong van Leek. Vertrokken: D. Snijder en echt genoote van Anna Paulowna; L. E. Blokland naar Den Haag; J. Braaks ma naar Wieringermeer; H. Dijk stra naar Grootegast; H. Drent n. Oude Pekela; M. J. H. Alwin naar Haarlem; B. Bosboom naar Am sterdam; S. Grin en echtgenoote n. Anna Paulowna; H. Koning naar Urk; B. Gangelhof naar Emmen; L Westland naar Medemblik: A. Lukkien naar Amersfoort; G. Gar- relts en gezin naar Medemblik; ,T. Woortman naar Amsterdam; L. S. P. Schols naar Amsterdam; Tj. v. d. Wal naar Smallingerland; J. Terpstra en echtgenoote naar Gaas terland; G. Visser naar Kollumer land; J. Louwerse naar Kuinre; J. de Vries naar Den Helder. Blijkens het goedgekeurde ver slag over 1941 van de Coöp. Ver- eeniging Centraal Beheer, geves tigd te Amsterdam, waren op 31 December 1941 bij genoemde orga nisatie aangesloten 11 organisaties met 98.854 leden en ongeveer 1400 millioen gulden door hem uitbe taalde loonbedragen. Het aantal in gekomen ongevalsaangiften be droeg in 1941 bij de Risico-Bank 102884 tegen 65.727 in 1937, bij de Landbouw-Ondeilinge 20.885 tegen 10.345 en bij de Tuinbouw-Onderlin- ge 2893 tegen 2046. Op 31 December 1941 bestond het personeel van Centraal Beheer uit 985 ambtenaren tegen 740 op 31 De cember 1940. Spanbroek K. Mulder C 49, Hoog woud Tj. de Geus. Twisk, J. de Lange, Westeinde 10, de Rijp S. Bijl, Wognumsche Buurt 9, Alk maar E. Hoogland, Alkmaar A. de Lange, 177 A, Schermerhom W. Piket, Alkmaar M. Beste man, Burgerbrug Th. Schermer, Bakkum Joh. A. Huyg, IJweg 655, Vijfhuizen H. Burger, Velser- weg 134, Sloterdijk Jac. de Wit, v. Ewijckskade 5, Anna Paulow na G. J. Brinkman, Blauwe Arends Pad 1, Zaandam H. Onos Kanaalstraat 61, Lisse L. de Groot, M 96, Midwoud J. W. Ven del, Friescheweg E 57, Oudorp P. Silver, H 66, Hoogwoud Teun Halff, Kerkstraat 4, Egmond aan Zee. Gegadigden voor een mestcon- tract annex huisslachting in Noord- Holland, dus ook zij, die zich abu sievelijk direct tot de Landbouw- Crisis-Organisatie hebben gericht, dienen zich te wenden tot de in de beide persberichten en de hierbo ven genoemde varkenshandelaren. De Secretaris-Generaal van het Departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart vestigt er nog maals met nadruk de aandacht van alle detaillisten in tabakspro ducten op. dat zij de hun op de in geleverde T-bonnen, als voorschot verstrekte hoeveelheden, welke zij dus tegen inlevering van toewijzin gen van den fabrikant of grossier hebben ontvangen, tot 17 Mei a.s. niet mogen verkoopen of afleveren. Zij mogen derhalve slechts de oude voorraden en de hoeveelheden, die zij eventueel nog van de grossiers ontvangen, zonder dat zij hiervoor toewijzingen hebben ingezonden, verkoopen. Grossiers mogen de ta baksproducten. die zij bij de fabri kanten tegen inzending van toewij zingen hebben betrokken, slechts tegen inontvangstneming van toe wijzingen verder verkoopen en af leveren. Nó, 17 Mei is het verkoopen of af leveren van tabaksproducten door detaillisten uitsluitend toegestaan tegen inontvangstneming van de alsnog geldig te verklaren bonnen van de tabakskaart of sigaretten- kaart dus niet tegen reeds inge nomen of nog in te nemen T-bon nen. Dit geldt derhalve zoowel voor het van den ouden voorraad op 17 Mei a.s. nog aanwezige restant als voor alle na, 21 April ontvangen hoeveelheden. Iedeée handelwijze in strijd met het bovenstaande is verboden en strafbaar. Voorts zal zoowel bij grossiers als detaillisten, steekproefsgewijze wor den gecontroleerd, of zij de ontvan gen voorschotten aan de hand van de in hun zaak aanwezige voorra den en van de door hen ontvangen bonnen en toewijzingen nog kun nen verantwoorden. Indien hierbij- zou blijken, dat het totaal van de hun als voorschot verstrekte hoe veelheden. uitgedrukt in rantsoe nen minder bedraagt dan de som wan den in hun bezit zijnden voor raad. bonnen en toewijzingen, even eens in rantsoenen uitgedrukt, zul len tegen den betrokken handelaar administratieve maatregelen wor den genomen, ongeacht een even tueel tegen hem in te stellen straf vervolging. Het is daarom van het grootste belang, dat de handelaren van ie dere in hun zaak geconstateerde on regelmatigheid, waaruit een tekort kan ontstaan, hetzij diefstal of ver lies van voorraad, bonnen of toe wijzingen, hetzij andere omstandig-! heden, onmiddellijk aan den Plaat selijken Distributiedienst en aan de plaatselijke politie opgave doen, in dien zij zulks verzuimd hebben en ook indien de onregelmatigheid aan eigen schuld te wijten blijkt te zijn, kan in geval van vaststelling van een eventueel voorraadtekort bij het nemen van maatregelen in de meeste gevallen met de vermissing geen rekening worden gehouden. Aangezien het vodrhanden of in voorraad hebben van rundvee, schapen, etc. zonder dit in een vee boekje te registreeren, verboden is, vestigt de L.C.O. voor Noord-Hol land «r de aandacht op, dat het bo venstaande ook geldt voor inge- schaard vee. Derhalve zullen de inscharings- bedrijven in 'het bezit moeten zijn van een veeboekje en zullen zij zich, voor zoover zulks ryet reeds is geschied, alsnog moeten organisee- ren bij de Landbouw-Crisis-Ürgani- sa-tie. Verder is het noodzakelijk, dat de eigenaar van het inschaiingsbedrijf het veeboekje van den eigenaar van het vee afteekent. zoowel bij ontvangst als bij afgifte van het vee; een en ander onverminderd de verplichting van den eigenaar van het vee om het veeboekje van het inscharingsbedrijf af te teekenen. Mocht het veeboekje niet vol doende ruimte geven om al het vee te registreeren, dan zijn voor deze bedrijven inlegvellen voor de vee boekjes te verkrijgen bij den Cen- tralen Crisis-Contróledienst te 's-Gravenhage. De Secretaris-Generaal van het Departement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat gros siers gedurende het tijdvak van, 11 t.m. 15 Mei a.s. alle opplakvellen met bonnen 3-04 en 4-04 Reserve, aangewezen voor sinaasappelen bij de Plaatselijke Distributiediensten moeten inleveren. Voorts dienen zij de bonnen 3-12 en 4-12 Reserve, eveneens aangewe zen voor sinaasappelen bij de dien sten in te leveren in het tijdvak van 11 t.m. 15 Mei a.s. of in dat van 18 t.m. 22 Mei a.s.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3