DE WEEK Stadsnieuws De koning der Concert Louis van Loo en zijn orebest Eindexamens Gymnasium en HBS Eerste groote lammeren- markt Texel Het nieuwe socialisme is het socialisme der Germaansche samenwerking burgerlijke stand. moederuitzendingen nederl. volksdienst. onderwijs. bouwvergunning. rijwielridders Fraokrijks graaopositie volkstuinen 1942. distributie van beschuit. distributie van havermout Prominenten: Jan Geuzen broek en Theo Schaatsen berg. Niemand zal durven ontkennen, dat er voor het dansorkest van Louis van Loo een behoorlijke dosis moed noodig was om gistermiddag in het Casino een uitvoering te ge ven. Moed, omdat een auditorium uiteraard uitsluitend uit luiste raars en niet zooals voorheen, uit goeddeels dansenden kon bestaan. De concertzaal was uitstekend bezet en dat leverde het bewijs, dat dit orchest, hetwelk wij voorheen zoo vaak^nochten beluisteren nog steeds over een zeer groote popula riteit in onze stad beschikt Dat is geen wonder: steeds toch poogde men met serieus werk voor den dag te komen en doorgaans mocht men daar in slagen ook. De aanwezigen hebben geen •pijt gehad van hun gang naar het Casino, want het orchest heeft zijn oude reputatie niet alleen gehandhaafd, doch daar nevens bewezen in gewijzigde samenstelling tot opmerkelijke prestaties capabel te zijn. Na een niet al te gelukkige ou verture, "bleek bij'de vertolking van „'t Keukentje", dat zoowel het or chest in zijn geheel als dè solisten individueel behoorlijk ingespeeld waren. Begrip voor rhythme, klank en opvatting waren kennelijk aan wezig, waarbij terstond opviel de opmerkelijke kwaliteiten van het saxofoon-kwartet .Dansmuziek' van L Buiterman liet eveneens niets te -wenschen over. In het nummer van Theo MacEben klonk het en semble niet bijster sonoor, doch'dit werd weer gecompenseerd door de vaardige weergave van de rhyth- jnisch-vlekkelooze „Oriënt Ex presse". Jacky Bulterman's oeuvre was rijkelijk vertegenwoordigd, doch ook Peter Kreuder bleek niet ver geten te zijn, en een charmante potpourri uit diens populairste me lodieën behoorde tot de dankbaar ste en best-gespeelde nummers van het concert. Speciaal de strijkers weerden zich hier terdege. Bravo! Naast diverse kleinere nummers werd als oude bekende opnieuw gelanceerd Bobrechts tweede Wal- zer-potpourri. Zoo ooit, dan bleek hier dat „de oudjes" het nog best doen. Vermelden we nog dat het koper-in de nieuwe band-samenstel ling enkele malen excelleerde en dat ook het sax-werk op hoog peil sjrond. Naast de band beluisterde men een uit leden daarvan gerecruteerd kwartet, staande onder leiding van Jan Geuzenbroek. Deze, nu eens solo-klarinettist, dan weer saxofonist, bewees keer op keer zijn technische vaardigheid en zonder voorbehoud kan hij tot de promi nenten van de band gerekend wor den. Vermeld zij de jazz-bewerking van het populaire „Cheribiribin". Cok hier bleek duidelijk een dege lijk voorbereiding. Tot de intermexxi behoorde voorts het optreden van Theo Schaatsenberg en Wim Manshan den op twee vleugels. Een selectie fox-trott arrangementen deed het goed, doch van meer belang was een nieuw nummpr, kortelings ge componeerd door Schaatsenberg. met medewerking van Joop v. d. Wal, getiteld „Als de tulpen bloeien gaan". Een vlot nummertje, niet zoozeer vermeldenswaard door bij zondere originaliteit als wel door de nieuw-stylistische opvattingen die het bezat. Knap "Waren de diverse chorus- arrangementm. Een mooi succes voor Schaatsenberg en een num mer dat men nog w^l eens meer te beluisteren zal krijgen. Louis van Loo, de leider van de band, was voor zijn taak berekend en gaf leiding waar dat noodig was. Daarnaast demonstreerde hij meer dan eens zijn kwaliteiten als „Stehgeige" en zorgde daar naast dat de afwerking van het ge heel in een vlot tempo verliep. Tenslotte was het Jan Zeegers, die enkele verdienstelijke accor- deon-soli ten gehoore bracht, Velen hadden zich gespitst op de komst der „Krekeltjes" doch het. lot wilde dat ze onzichtbaar en on hoorbaar bleven. Hetgeen minder aan hen zelf, dan wel aan 't feit te danken was dat de microfoon recal citrant bleek en weigerde geluid te geven. Wat doSr alle aanwezigen (inclusief de Krekels) oprecht be treurd werd. Al met al een geslaagd concert; diegenen, die, hetzij door het schoone lenteweer, hetzij door het voetbalgebeuren, ontbra ken, krijgen binnenkort ook ge legenheid dit ensemble te hoo- ren. Op de aanstaande uitvoe ring van Helder's Mannenkoor treden Louis van Loo en z'n muzikanten namelijk opnieuw op. Hopenlijk met evenveel en even verdiend' succes. (A. C. van Kampen.) FRAUDULEUS VLEESCH IN VOORRAAD. Op verzoek van ambtenaren van den Centralen Ortsie-Controledienet la een persoon gearresteerd, die in het bezit van frauduleus geslacht vleesch was. De deze week gehouden examens hadden het volgende resultaat: Afd. Gymnasium A. Geslaagd: C. N. Graaif en P. Ver- berne. Afgewezen: geen. Afd. Gymnasium B. Geslaagd: P. Lever en W. v. d. Plaat. Afgewezen: geen. Afd. H.B.S. A. Geslaagd: L. de Boef, J. Dekker, G. Franke, M. Lohman. Afgewezen: 3. Afd. HJB.S. B. Geslaagd: G. Klein. Afgewezen: 1. BURGERLIJKE STAND DEN HELDER I van 12 en 13 Mei 1942. Bevallen: M. de Riddervan Os, d.; T. VosMieldijk, d.; G. Groen D.k, z. Ondertrouwd: J. Slootweg en E. L. Hollestelle; H. Wijnbeek en W. E. Labohm; rC. Edcius en F. J. Jans sen; J. Muntjeswerf en R. Delver; J. G. Nagengast en M. T. Ariëns; W. Post en M. C. HarUngsveldt; A. Kamminga en R. Bieze; H. Meijer en J. S. v. Bale. Gehuwd: J. Zaal en D. ten Boe kei; N. Hoornsman en M. C. v. d. Vlies. van 15 Mei. 1942. Bevallen; G. v. d. HaagKuiper, z.; A. KramerHoogendonk, z.; E. C. M. de LoorJansse, d. Gehuwd: C. M. Snijder en J. de Man. Overleden: M. v. Dam, wed. G. W. Eren, 86 ja#r. DIEFSTALLEN. Bij de politie werd aangifte ge daan, dat er in een pakhuis was in gebroken. Eenige goederen zijn ont vreemd., 2 Personen deden aangifte, dat hun rijwielen zijn gestolen. Iemand deed aangifte, dat eenige takels zijn gestolen. Door de politie zijn eenige jongens aangehouden, die verdacht worden van diefstal van kleeding- en uitrus tingsstukken. Bij de politie werd aangifte ge daan dat er iemand in een pakhuis heeft ingebroken. Er wordt echter niets vermist. Iemand deed aangifte, dat een schutting achter zijn woning is ont vreemd. Ook door een bewoner van de Sluisdijkstraat werd aangifte ge daan, dat een schutting achter zijn woning is gestolen. OPENBARE DRONKENSCHAP. Door de politie is een man aange houden en naar zjjn bureau gebracht, die zich in staat van openbare dron kenschap bevond. AL VROEG OP T SLECHTE PAD. Door de politie is een jongen aan gehouden, die verdacht wordt een damestasch te hebben gestolen. Dit veelbeloovend jongmensch was 13 jaar oud. NIET GOED VERDUISTERD. Door een paar surveilleerende agenten werd vannacht In de Keizer straat uitstralend licht waargeno men. Tegen den bewoner is proces verbaal opgemaakt. Ramlammeren circa 125.-. Onze Texelsche correspondent meldt ons hedenmorgen dat de eer ste groote lammerenmarkt van dit aar een behoorlijke belangstelling had van koopers en aanvoerders. De aanvoer bedroeg globaal een 1000 stuks lammeren minder dan het vorige jaar. Oorzaak daarvan is het gebrek aan voedsel tengevol ge waarvan de boeren een afwach tende honding aannemen. Wat de prijzen betreft, deze golden onge veer 25 gulden voor de ramlamme ren. Voor ooien was de prijs 14.— hooger. De aanvoer op deze eerste markt van dit jaar was 1150 stuks. De opstanding van Nederland en de schepping van een socialisti schen levensvorm voo/ onzen volks gemeenschap i9 het nationale pro bleem waarvoor wij heden staan, waarvoor wij de aandacht vragen van ons geheele volk en aan welks oplossing het een groote eer is te niogen meewerken. In de veranderde en nog steeds veranderende wereld zal ons volk zijn nieuwe plaats moeten inne men. Het zal de oogen moeten ope nen voor de realiteit, dat wij met negen millioen menschen wonend op een klein grondgebied, afgesne den voor langen tijd of voor goed van onze overzeesche gebiedsdee- len, voor het handhaven van onze cultuur en onze levensgewoonten een heroïsche opgave hebben te ver vullen. Het socialisme van den nieuwen tijd zal ons volk slechts deelachiig worden door een krachte inspanning als maar zelden ln on ze geschiedenis is bereikt. Wanneer een volk een socialisti sche- volksgemeenschap' wil vor men, dan moet het een vrij volk zijn, een volk met een gewaarborg de levensruimte, dan moet het ze ker zijn van grondstoffen en afzet gebieden en moét zijn bevolkings probleem zijn opgelost. Zonder de vervuiling dezer voorwaarden blijft het socialisme een vrome wensch, een utopie. Ons volk heeft de mogelijkheid om deze voorwaarde te ve/vullen. In het Nieuwe Europa zal ons volk ingeschakeld kunnen worden in de Germaansche samenwerking wel ke de kern van het nieuwe Europa zal zijn. Na zijn laatste bezoek aan Adolf Hitier heeft Mussert deze grootsche boodschap aan ons volk bekend gemaakt. De historische verklaring van Mussert beteekent, dat ons volk in staat zal worden gesteld als vrij volk met volken van gelijk bloed en ras te bouwen aan zijn eigen socialistische toekomst. Germaansche samenwerking be teekent, dat Nederland niet langer, gelijk Frederik de Groote het uit- drukte, een sloep zal zijn achter het l'bgelsche fregat, een slaafsch on derdeel van het vastgeloopen me chanisme der liberale wereldecono mie, maar dat Nederland met ge lijke volksche rechten het totaal xan zijn arbeid, zijn energie, zijn vernuft, zijn hooge geestelijke en materieele ontwikkeling zal kun nen aanwendden, om tezamen met de andere Germaansche volken onder Duitschlands leiding, voor eigen volk, gelijk de andere Ger maansche volken, het socialisme tot werkelijkheid te maken. Germaansche samenwerking be teekent, dat met behoud van eigen volksche en cultureele zelfstandig heid meer dan 100 millioen Ger maansche menschen hun ontzaglijk arbeidsvermogen in een grootsche levensruimte voor gezamenlijke wel vaart zullen inzetten. Deze levens ruimte zal voor eeuwen en eeuwen gewaarborgd zijn en bevrijd van het spookbeeld van een wereldoor log voor iedere generatie. Germaansche samenwerking be teekent voor Nederland met zijn ligging aan de drukst bevaren zee der wereld, met zijn praehtige ha vens en haveninrichtingen, met zijn groote technische ontwikkeling, met zijn specialisaties ep agrarisch gebied, een rijke, een onvervangba re en een trotsche taak. Germaansche samenwerking, be teekent voor millioenen Nederland- sche boeren en arbeiders een bevrij ding uit de jarenlange democrati sche onoplosbaarheid van ons nati onaal probleem beteekent in waar heid onze nationale opstanding en de verwerving van een socialis- lischen levensvorm in eigen Vrij heid en eer tezamen met de volken van gelijk bloed en van gelijken le venswil. Wanneer ons wolk dat begrijpt, dan is het socialisme van den nieu wen tijd het socialisme van ons volk, zijn sociale, zijn zedelijke tra ditie waardig. TEXEL. BURGERLIJKE STAND TEXEL vaji 9 t/m 15 Mei 1942. Geboren: Henderika Johanna Ma ria, d,. v. B. F. Paagman en E. Witte; Neeltje d. v. J. van der Knaap en H. Sieffera. Ondertrouwd: P. van der Slikke en C. C. Koorn; T. Eelman en B. J. de Ridder. Getrouwd: W. Boon en M. Duin- ker; L. Greidanus en J. C. van Kooten. Overleden: Jan Kalf, oud 89 jaar, geh. m. A. Bruin; Maria Bruin, 52 jaar, geh. m. D. Trap. POLITIE. Gevonden: een armband, vulpot lood, een portemonnuie. BEVOLKING TEXEL. Ingekomen: Pietronella Vermeer, Den Burg, Schildereind 110. Jacoba Huurman, C 35. Johanna M. den Bakker, Den Burg, Weverstraat 31. A. Klaver, Oosterend, Peperstraat 52. H. Haan- drikman, Den Hoorn 9. Catharina A. Garthoff, Oudeschild 5. Vertrokken: Mietje Krjjnen en kind, naar Den Mietje Krijnen en keind, naar Den gezin, naar Boverwjjk, Heemskerker- weg 104. URK. Door 50 vaartuigen werd aan den vischafslag aangevoerd: 2815 kg aal en paling, van 20 tot 150 kg per vaartuig, 0.68—1.54 p. kg; 135 manden nest 50 ct. p. mand; 5560 kg pos 10 ct. per kg. W/ER1NGEN Van 9—15 Mei 1942. Geboren: Nantko Jan, zoon van J. Grooten en van G. Lont. Maar ten, zoon van A. Schagen en van N. Bakker. Annie, dochter van J. Metting en van M. van Vondel. Ondertrouwd: R. H. Hesse en G. Verfaille. P. Dekker en G. Visser. W. C. Crommentuyn en M. A. Half- weeg. Getrouwd: W. Bakker en M. W. Slikboer. Overleden: Geen. /vyxow.---: - V. V iW.' Met het voortschrijden van de lente ts ook de strijd aan het Oostelijk lront weer in hevigheid ontbrand. Een Duitsche pantserwagen pas seert een brandend dorp-Zuidelijk van het Ilmenmeer. Atlantic Holland-P.K. Wulf-Pax-Holland m Vanwege den Nederlandschen Volksdienst wordt gedurende de zo mermaanden aan moeders de gele genheid gegeven om nieuwe krach ten op te doen, welke noodig zijn om haar moeilijke huishoudelijke taak weer ten volle te kupnen ver vullen. De uitzending kan plaats hebben zoowel naar tehuizen in Nederland als in Duitschland. De duur der uitzending is 4 weken. Gedurende de maanden Juni t.m. September heeft men o.m. de beschikking over een fraai gelegen villa te Epe. Zij, die voor uitzending in aanmerking wenschen te komen, kunnen zich opgeven ten gemeentehuize. In zeer speciale gevallen kan vanwege de N.V.D., tijdens de afwezigheid der moeder, hulp in de huishouding worden verstrekt. Tot tijdelijk onderwijzer aan de R.K. school te Hippolytushoef is be noemd de heer J. A. van Berkum van Den Haag. In verband met de toeneming van het aantal leerlingen is een 3e leerkracht aan deze school nood zakelijk geworden. Aangezien de R.K. school alhier ("2 lokalen) niet voldoende ruimte biedt, is in het Parochiehuis in de Hoofdstraat tij delijk een aantal leerlingen onder gebracht. I Aan den heer J. Tijsen Jz. te Den Oever is vergunning verleend tot het oprichten van een tandbouw- schuur aan den Akkerweg te Ooster land. Ouwe Gert Slijkerman, de kilometervreter- Er zijn in den lande enorm veel lieden die zichzelf ware kunste naars óp het rijwiel wanen, en en kelen die werkelijk bewonderens waardige prestatie met dit popu laire vervoermiddel weten te berei ken. Als men echter Abraham gezien heeft of met zijn 6 of 7 kruisjes den leeftijd der wijzen is genaderd, dan is de behendigheid in dit opzicht menig maal sterk geslonken, om niet te zeggen dikwijls totaal ver dwenen. Met een lantaarntje gewapend, als wijlen Diogenes, zal het mis schien toch nog gelukken om en kele 70-jarige rijwielmatadors te ontdekken, die terecht veler bewon dering afdwingen. De ongekroonde koning van het gilde dezer rijwielveteranen is echter ongetwijfeld de 78 jaar oude Gert Slijkerman uit Drie bergen, voor veel ouderen uit Noorderkwartier lang geen on bekende. Deze Zijpenaar van geboorte, be staat het om zoo af en toe te Drie bergen (provincie Utrecht) de fiets te nemen en in zijn eentje naar het hooge Noorden te karren. Met in begrip van 'n-kwartiertje-rust-voor- Cp de tentoonstelling „Das Sowjet-paradies". welke in de Lustgarten te Berlijn wordt gehonden, is het model geëxposeerd van een Sibe risch arbeidskamp, waar de beklagenswaardige bannelingen onder voortdurende bewaking van Gepoe-soldaten staan. TransatlaHtic-Recla-Pax Holland m in Feiten en Fantasieën Niet gewenschte import. Het blijkt zoo langzamerhand een bar riskant bedrijf te worden, te arbeiden in het gilde der Hel- dersche gangsters. Riskant, om dat de politioneele machten in Nieuwediep klaarblijkelijk inzake het opsporen en ontmaskeren van de elementen-der-duisternis het zintuig ter beschikking gekregen hebben, hetwelk eens de roem van een Sherlock Holmes, de ver maardheid van een Lord Lister en de voortreffelijkheid van een Nick Carter uitmaakten. In ernst: wat de recherche de laatste afgeloopen weken gepres teerd heeft, is het verleden dub bel en dwars waard en bewijst, dat men permanent op het vinke- touw zit. Weliswaar gaan de in braken en diefstallen, zij het in verlangzaamd tempo, door, doch de bedrijvers kunnen er zich van overtuigd houden, dat het alziend oog der Heldersche detectiven hen volgt en dat ook hun arrestatie na korteren of langeren tijd te wach ten is. en dat ook hun arrestatie na Sor teren of langeren tijd te wachten is. En zoo ziet men het merkwaar dige feit, dat het kortelings niet onbelangrijk uitgebreide politie bureau thans al bijna weer te klein geworden is en dat met de mogelijkheid rekening gehouden dient te worden, dat binnenkort weer een tekort aan levensruimte voelbaar zal worden. Dat getuigt, zou men kunnen opmerken, niet bijster voor de mentaliteit van de Heldersche bevolking. Bij al dit beschamende is. er echter een hoopvol teeken: het zijn goeddeels geen Jutteri van origine. Het zijn voor een groot deel geïmporteerde duisterlingen, die zich slechts tij delijk aaan deze stranden neerge zet hebben. Zoo import ooit onwelkom ge weest is, dan is het wel deze im port. Hoe eerder we dit soort bui ten de deur zetten des te beter. We kunnen het missen als kies pijn en zullen het gaarne franco afzender terugsturen. Laval heeft in een verklaring aan de pers over de Fransche levens middelenpositie meegedeeld, dat hij hoopte, dat hem de overbrugging van het tekort aan broodgraan zou gelukken. Van de ontbrekende drie millioen ton graan zijn er reeds twee millioen -ingehaald. Wat de rest betreft, zoo hoopte Laval dat Frankrijk zich uit eigen middelen zou kunnen helpen. een-pot-bier te Amsetrdam, doet de krasse baas de geheele reis naar Alkmaar op de fiets in iets meer dan 5 uur. Na bij familie te Alkmaar over nacht te hebben, stapt hij in den vroegen morgen weer op 't fietsje om zijn kennissen in de Zijpe met een bezoek te vereeren en af en toe eens, ook per fiets, naar Den Hel der Koegras, Schagen of zelfs Wie- ringen te trekken. Aan het einde van een pl.m. 14 daagsche trip in ons gewekt, wendt Oude Gert den steven en trapt even monter als hij gekomen is, weer de honderd en zooveel K.M. terug naai Driebergen. Zoo maar zonder hoed of pet, to taal vergrijsd, kaal en verweerd door zon en wind, maar met een jong hart en opgeruimden geest, legt deze veteraan een vitaliteit aan den dag, die de meeste jongelieden zelfs overtreft In ieder geval, weinigen zullen het hem nadoen; dat is zijn koning schap! I In aansluiting op de reeds gepu bliceerde persberichten maakt de Landbouw:Crisis-Organisatie voor Noord-Holland nogmaals .de voor- naamste bijzonderheden békend. Alle Volkstuinhouders, ook leden eVner volkstuinvereeniging, enz. zijn verplicht zich te laten inschrij ven. Inschrijvingen, gedaan vóór 1942, zijn niet geldig. Inschrijvings formulieren zijn verkrijgbaar tegen betaling van f 0.25 bij alle Plaatse lijke Bureauhouders der Landbouw- Crisis-Organisatie en bij de Gemeen tehuizen in de provincie Noord- Holland en moeten zoo spoedig mo gelijk in het bezit zijn der Land- bouw-Crisis-Organisatie te Alkmaar Bijzonder wordt de aandacht ge- vestigt op een juiste en volledige invulling dezer aanvraagformulie ren. Indien de aanvrager den volks tuin krachtens een pachtovereen komst gebruikt, behoort hij in het bezit te zijn van een schriftelijke overeenkomst, waarin de duur en de termijn van opzegging der pacht vermeld staan alsmede de pacht prijs. Indien blijkt, dat deze over eenkomst niet, of niet schriftelijk is aangegaan, wordt de inschrij ving als houder van een volkstuin geweigerd. Het gebruiken van een volkstuin, zonder dat men is inge schreven bij de Landbouw-Crisis- Organisatie is verboden, De volks tuinder stelt zich hierdoor aan moeilijkheden bloot en is strafbaar. Ook zal het niet mogelijk zijn om t.z.t. een vervoerbewijs voor dè ge oogste producten of een toewijzing voor kunstmes' pbotgoed e.d. te verkrijgen, als men niet in het be zit is van het bewijs van inschrij ving. De Secretaris-Generaal van het Departement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat bak kers en detaillisten de door hen ontvangen beschuitbonnen, voor zoover deze bestemd zijn voor her bevoorrading met beschuit, geplakt op afzonderlijke opplakvellen met een afzonderlijk ontvangstbewijs bij de distributiediensten moeten inle veren ter verkrijging van toewijzin gen voor beschuit. Ten einde ae winkeliers in staat te stellen zich naar behoefte te voorzien van beschuit, zullen zij ge durende het tijdvak van 17 Mei tot en met 6 Juni a.s. nog beschuit kunnen betrekken op toewijzingen voor gebak. Na 6 Juni a.s. zal be schuit uitsluitend verkrijgbaar zijn op toewijzingen voor beschuit. Bak kers en detaillisten, die een ge deelte van de door hen ontvangen beschuitbonnen in verband met de wenschen van hun klanten willen gebruiken voor herbevoorrading met bloem of gebak, dienen zich ter verkrijging van inlichtingen betref fende de wijze van inlevering van dat gedeelte te wenden tot de plaat selijke distributiediensten. De Secretaris-Generaal van het Departement van Landbouw en Vis scherij maakt bekend, dat de plaat selijke distributiekantoren bij inle vering van bonnen „283 Algemeen" en van restantbonnen ,264 Alge meen", gedurende het tijdvak van 18 Mei t.m. 22 Mei a.s. vo.or de helft der ingeleverde bonnen havermout- toewijzingen en voor de andere helft peulvruchtentoewijzingen zul len verstrekken. Deze maatregel houdt verband met de aanwijzing van bon „307 Algemeen" periode 17 Mei t.m. 13 Juni a.s.) voor haver mout of peulvruchten naar keuze?. De aandacht der winkeliers wordt er voorts op gevestigd, dat zij ge durende de periode van 18 t.m. 22 Mei tevens de voor het koopen van peulvruchten aangewezen bonnen ,231 Algemeen" tezamen met restantbonnen 271 Algemeen" bij den distributiedienst moeten Inle veren. Voor deze bonnen zullen uit sluitend peulVruchtentoewijzingen worden verstrekt. De inlevering van de bonnen 283 met restantbonnen 264 eenerzijds en die van de bonnen 291 met restantbonnen 271 anderzijds die nen geheel van elkaar gescheiden te wordemgehouden en moeten der halve geschieden op afzonderlijke opplakvellen en met een afzonder lijke ontvangstbewijs.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3