Ring om Timosjenko gesloten Verduister -i DAG8LAD VOOR OFFENSIEF VAN ROMMEL Karei Lotsy benoemd HELDERSCHE EDITIE 4 pagina's Hoofdredacteur: A. R. JONKER, Alkmaar (afw.) Half mtllioen man tegenover elkaar Hoe de Sowjets in de val liepen Stalin's beste gen "raai gevallen Was apostel Petrus in Rome? Anti'Engelsche betooging Het antwoord op dc schuldvraag Omsmgeliogsslag in vollen gang Vernietigende slagen brengt Duitsche luchtmacht toe Egyptische regiering afgetreden 1800 21 45 uur 421 v.m tof morgenochtend N.m. 5 Juni m 21 Juni LK 5.29 uur ek Mussolini begint zuiverings-actie Het geallieerde wonder Minder dan 5 dagen in pensions Uit*.N.V. Uitg. Mij. Hollands Noorderkwartier. Redactie- en Administratiebnreaaz: SCHAGEN: Laan 201, Tel. 444 (2 lijnen). DEN HELDER: Koningstr. 78. Tel. 2345 (2 lijnen). - ALKMAAR: Langestraat 97. Tel. 3332. NOORD-HOLLAND Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertentietarief. Gewone advertenties 11 ct. p. m.m. Bij contract, binnen een iaar te ge bruiken. belangrijke korting. Prij zen worden op aanvraag verstrekt. 8€ste Jaargang No. 11808 WOENSDAG 27 MEI 1942 Prof. Jerger heeft den Rijkscommissaris dr. Seyss Inqnart den eere- ring der Weensche Philharmoniker overhandigd. Het oogenblik van de aanbieding. Stapf-Mol-Pax Holland m BERLIJN, 26 Mei (DNB.) "De slag rondom Charkof woedt nog steeds met onverminderde kracht voort en zal, naar militaire deskun digen in de Duitsche hoofdstad mee nen, als een der zeer groote om singelingsslagen van den Europee- schen veldtocht worden opgetee- kend. Het Duitsche initiatief doet zich op het slagvèld steeds sterker gevoelen. De na de omsingeling van het gros van den vijand in den strijd gebrachte Duitsche, Roemeensche en Hongaarsche forAaties zijn in het gebied ten Zuidoosten van Char kof naar het Westen omgezwenkt: de ring om de hoofdmacht van de voor het offensief ïn den strijd ge brachte troepen van Timosjenko is volkomen gesloten. Nog zware druk van vijand Van het Oosten en van het Wes ten, van het Noorden en van het Zuiden dringen de Duitsche en ver bonden corpsen den vijand op steeds enger gebied tezamen, ter wijl de superieure Duitsche lucht- i acht bezig is met de vernietiging van de bolsjewisten uit de lucht. De slag in dezen zak, waarin van verschillende kanten reeds Duit sche wiggen gedreven zijn, heeft een tusschenstadium bereikt. Nog is de druk van de hier tezamenge- drorgen drie vijandelijke legers bui tengewoon sterk. Nog is de tegen stand der bolsjewisten georgani seerd, doch reeds zijn de eerste aanwijzingen der ontbinding merk baar. Volgens de ervaringen van verleden jaar vormt dit de inlei ding van het laatste stadium. Wat oppervlakte van het terrein betreft waar de strijd zich afspeelt en .de aantallen manschappen kan de thans nog woedende slag naar het oordeel van Duitsche militairen volkomen vergeleken worden met de grootste omsingelingsslagen van verleden jaar. Men is te Berlijn van meening, dat alleen op het slagveld ten Zuid-Oosten van Char kof nog steeds ongeveer een half millioen man tegenover elkander staan. Het daarbij behoorende ma teriaal is enorm. De sterkte van de ingesloten bolsjewistische pantser formaties kan gemakkelijk worden afgeleid uit dt tot nu verstrekte ge gevens omtrent kapot geschoten, vernietigde of buitgemaakte vijan delijke pantserwagens. Daaruit blijkt, dat Tjimosjenko al zijn hoop op dit offensief tezamen met zijn plan op het schiereiland Kertsj had gesteld, dat hij hierheen en naar Kertsj al het maar eenigszins be schikbare materiaal had gezonden, om, 't koste wat het wil, door-het Europeesche front te breken en in een groot offensief de Europeeschen legers van den geheelen Zuidelijken sector te omsingelen. Te laat ontdekte hij, dat hij, nadat het Duitsche initiatief op Kertsj voor geweest was en een belangrijk deèl van zijn plan nog in het stadium der laatste voorbereidirigen verijdeld had. zelf de ingeslo- tene was, dat men hem, die gehoopt had den vijand een val op te zetten, zelf voor een val geplaatst had. die thans achter zijn beste offensieftroe pen is dichtgeslagen. GERINGE VERLIEZEN. Als gevolg van een geheel nieu we tactiek, waarin de Duitsche troepen tijdens den langen winter onderricht zijn, en van de nieu we Duitsche wapens zijn de verlie zen aa den kant van de Europee sche legers verbazend gering, zelfs gemeten naar de relatief geringe verliezen van het vorig jaar,'en de hevigheid en verbitterheid van den strijd. Anders is het aan Sowjet-Russi- sche zijde. De Sowjet-Russische verliezen zijn daarmate hoog, dat zij ook hier weer hun uitwerking beginnen te doen gevoelen in een verminderden offensieven geest. INITIATIEF VERLOREN. De zender Schenectady heeft in verhand met een uiteenzet ting over de gevechtèn in het Donetzgebied, toegegeven, dat de „Russen bij Charkof het ini tiatief hebben verloren en dat de DuRschers met sterke strijdkrachten aanvallen". LAATSTE TROEF! GENERAAL WINTER UIT GESPEELD. S.S.—P.K. Van het Oostfront. De Meimaand is in het Oosten ge komen. De adem van het voorjaar is over de eindelpoze velden gestre ken en onder de warme stralen van de dagelijks hooger klimmende zon, is het wonder van de lente ge schied: éérst heel voorzichtig en schuchter, maar daarna met volle kracht zijn de eerste grassprietjes uit de donkere aarde opgeschoten. Het nieuwe leven is er en de ellen dig lange en akelig koude winter is voorbij. E» met de laatste sneeuw is ook Stalin's beste strateeg ge smolten: De beroemde generaal „Winter". Stalin moge over dit ver lies treuren want generaal Winter was zijn laatste troef. De soldaat, die in sneeuw en ijs maandenlang tegen dezen gevaar lij ksten tegenstander stand moest houden en stand hield, heeft het voorjaar met verlangen, bovenal met vreugde zien komen. V oorloo- pig is generaal Winter door gene raal Modder afgelost. Maar gene raal Modder is stellig niet zoon overtuigde bondgenoot van het Londen ziet voorteekenen. BERLIJN, 26 Mei. De ANP- correspondent meldt: Terwijl de Engelschen constateeren, dat het geweld der luchtaanvallen *op Mal ta afneemt, maken zij melding, van een groeiende activiteit van de vliegtuigen der asmogendheden in Libye. Men ziet in Londen daar in de voorteekenen van „het lang verwachte offensief van generaal Rommel." In militaire kringen al hier neemt men met voldoening kennis van de blijkbare vanzelf sprekendheid voor de Engelschen, dat ook ditmaal weer het initiatief aan de Duitschers zal zijn, al laat men zich natuurlijk niet uit over de al of niet juiste verwachting, dat Rommel schoedig een offen sief zal beginnen. Blijkbaar redenêeren de Engel schen niet ten onrechte, dat de zeldzaam zware luchtaanvallen óp Malta ten doel hadden, dit „veran kerde vliegkampschip" buiten ge bruik te stellen om den overtocht van versterkingen en proviand van Italië naar Libye te vergemakke lijken. Nu deze revaitailleering in voldoende mate geschied is, en Malta een heelen tijd noodig zal hebben om weer op verhaal te komtn, kan het zwaartepunt der luchtaanvallen der as-mogendhe- den naar elders verplaatst wor den en wel daarheen, zoo redeneert men blijkbaar in Londen, waar Rommel van plan is toe te slaan. Kremlin. Want de generaal Modder die voorshands belet dat het Duit sche leger den zegevierenden op- marsch van het afgeloopen jaar voortzet, plaagt ook de soviets. laat ook hun auto'as in zijn slik vastloo pen, kleeft ook zijn vliegtuigen aan den weeken bodem. Maar ook de modder zal indrogen. En dan zal het oogenhük komen, dat de groote afrekening van het bolsjewisme wordt voortgezet. In de dorpen en steden achter het front roezemoest het leven. Met treinen vol komt nieuw materiaal aan: wapens, munitie en kleeding voor de troepen. Nieuwe eenheden zijn uit de „Heimat" gekomen en samen met de oude wordt er geoe fend. Tusschen de oefenende granaat werpers ontdekte ik een drietal Ne derlanders. Alle drie zijn reeds se dert den vorigen zomer in het Oos ten. Het zijn de Rottenfuehrer J. Lommen uit Kerkrade. 17 jaar, maar niettemin reeds drager van het Sturmabzeichen, de onderschei ding voor hen, die minstens drie maal bij een stormaanval op de vijandelijke stellingen „het wit in het oog van den vijand zagen" De Rottenfuehrer Kees van der Eerden uit Arnhem, eveneens dra ger van het Sturmabzeichen, werd op donzelfden dag als Lommen ge wond. Tenslotte de 29-jarige Willem van i Booden, mijnwerker uit Schaes- Belangrijke vondsten onder den Sint Pieter. ROME, 26 Mei (DNB) Naar aanleiding van de opgravingen waarvan de Paus onlangs heeft gesproken bij zijn radioredevoering maakt men de volgende bijzonder heden bekend, Zooals men weet, werd het werk begonnen om een graf te maken voor den voorgan ger op den pauselijken zetel, Pius den Elfden. In de eerste plaats vond men de resten van de basilika van Constantijn. Dit gebouw werd neergehaald om plaats te maken voor het nieuwe Godshuis. dat Paus Julius de Tweede wenschte te bouwen. Voorts vond men een gedenkteeken, dat gevormd wordt door drie op elkaar gestapelde al taren. Dit is naar alle waarschijn lijkheid het eereteeken. dat reeds in de derde eeuw door den priester Gaio als een getuigenis werd aan gevoerd voor de stelling, dat de apostel Petrus in Rome zou zijn geweest. Een voortzetting van de opgra vingen wordt bemoeilijkt door be zwaren van bouwkundigen aard. Met behulp van technici, die de archaeologen in alle opzichten vak kundige hulp en leiding verschaf fen, zetten deze echter hun arbeid voort. Jeugd van heden, volk van morgen. Geeft dus al Uw goede zorgen aan het wordende geslacht, bron van onze volksche kracht. De Nederlandsche Volksdienst. Onrust In Madrid. MADRID, 26 Mei (D.N.B.): Spaansche Falangisten, die giste ren van het Oostelijke front zijn te- ruggekeerd, hebben in de straat Cran Via de Brit^phe vlag van een Engelsche vertegenwoordiging neer gehaald. Zij hebben hiermede tot uitdrukking willen brengen, dat zij tegen Engeland en in het bijzon der tegen zijn bondgenootschap met Moskou •zijn. Bij geruchte ver-; luidt, dat de Engelsche ambassa deur tegen dit voorval bij de Spaansche regeering heeft gepro testeerd. berg, sedert. Januari 1941 bij de Waffen-SS, die bij den Dnjepr-over gang zijn vuurdoop ontving. Zooals deze drie zijn er honder den en duizenden. Niet allen kun nen met name genoemd worden het zijn slechts wainigen die eens voor het voetlicht komen En die honderden en duizenden,, die daar in het Oosten hun plicht doen zijn de onbekende soldaten van ons volk, de mannen di^voor de eer en de taekomst van hun volksgenoo- ten, huis en hof hebben verlaten Hefzijn mannen, waarop het vader land ee/is trotsch zal zijn. S.S.-oorlogsberichtgever v. Etteo Prof. Mr. Dr. R. van Ge- nechten voor de radio. 's GRAVENHAGE, 26 Mei. Wie zijn de schuldigen aan den oorlog en aan den rampspoed die over ons volk is gekomen? In een 5-tal radiolezingen, waarvan gisteravond de eerste wenL uitgesproken, geeft Prof. Mr. Dr. R. van Genegten, hoofd der afdeeling Vorming der N.S.B., op deze vraag een door opzienbare feiten gedocumen teerd antwoord. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 26 Mei (D.N.B.): Het opperbevel der weermacht maakt bekend: De omsingelingsslag ten Zuiden van Charkow is in vollen gang Met geconcentreerde kracht pro beert de ingesloten tegenstander in Oostelijke richting uit te breken. In zware gevechten werd dit oogmerk ook gisteren verijdeld. Tevens heeft de aanval van Duitsche, Roemeen sche en Hongaarsche formaties uit het Zuiden Westen en Noorden de bewegingsvrijheid van deiP vijand aanzienlijk beperkt. Zijn dichtop- eengedrongen massa's worden in toenemende mate geteisterd door de vernietigende slagen van onze luchtmacht. Ten Noordoosten van Charkof werden herhaalde aanval len der bolsjewisten afgeslagen. In den middensector van het Oostelijk front hebben eigen locale aanvallen opnieuw terreinwinst ge bracht. Eigen ondernemingen van stormtroepen in den noordelijken frontsector verliepen succesvol. In de wateren tusschen de Noord kaap en IJsland hebben gevechts vliegtuigen in den afgeloopen nacht een vijandelijk konvooi onder sterk escorte aangevallen. Een koopvaar der van 8000 t. werd tot zinken ge bracht en vijf andere door bommen beschadigd. In Noord-Afrika hebben vrij veel gevechtsvliegtuige militaire doe len bij Tobroek gebombardeerd. STOCKHOLM. 26 Mei (DNB) De Egyptische regeering is, naar de Britsche berichtendienst meldt, vandaag afgetreden. Nabas Pasja is bezig met de vorming van een nieuw kabinet, waarin Makram Pasja, die tot nu toe minister van financiën was. geen zitting zal hebben. De minister-president en de minister van financiën hebben een verschil van meening op het' gebied der binnenlandsche politiek gehad, op grond waarvan Makram Pasja zijn functie neerlegde. SOWJET-COMMISSARIS IN ONGENADE. STOCKHOLM, 26 Mei. (DNB) Volgens een door radio Moskou verspreid officieel bericht van het persbureau Tas6, heeft het bestuur van den oppersten raad der Sow- jetunie den commissaris voor de controle op de staatsfinanciën van de R.F.S.S.R. van zijn functie ont heven. TOT VOORZITTER VAN DEN. NED. VOETBALEOND. 'S-GRAVENHAGE, 26 Mei. Naar wij van de zijde van den Nederlandschen Voetbalbond vernemen, is de heef K. J. J. Lotsy bij enkele candidaatstel- ling tot voorzitter van den Ne derlandschen Voetbalbond be noemd. Maan Maan op vanavond om onder 30Mei uur 12 Juni (Foto archief) De benoeming van Karei Lotsy zal ongetwijfeld in voetbalkringen en ook bij hen, die het goed meenen met dezen populairen tak van sport, met vreugde worden begroet. Het is bekend, dat de, heer Lotsy een ge zonden kijk heeft op de toekom stige ontwikkeling van ons nati onaal sportleven hetgeen duidelijk bleek in zijn causerie, welke hij in de afgeloopen maand heeft gehou den op een besloten bijeenkomst van de vakgroep sport van het Ver bond van Nederlandsche journalis ten. Hier gaf de heer Lotsy als zijn p e r s o o n 1 ij k e meening te ken nen, dat het gewenscht zou zijn, dat de indeeling der competitie zal wor den gewijzigd, met als doel: opvoe ring van het spelpeil en het schep pen van betere verhoudingen in de verschillende deelen van ons land. De heer Lotsy bleek ook. al geen voorstander te zijn van het pro testwezen. Zijn conclusie luidde: totale afschaffing van de pro testen. In deze causerie kwam vooral tot uiting zijn groote ver engen de handen aan den ploeg te slaan om, in goede sa menwerking met zijn rhedebe- stuurders, zoo spoedig mogelijk te komen tot de invoering van ge wenschte wijzigingen ter ver dere ontplooiing van het voet balspel; het spel, dat de massa weet te trekken, zoowel beoe fenaars als kijklustigen. De heer Lotsy is voorstander van het gesloten seizoen, doch naar zijn oordeel was het verleenen van dis pensatie bij het afsluiten van dit seizoen niet alleen gewenscht, doch ook billijk. De afschaffing van pro motie en degradatie ig volgens oor deel van Karei Lotsy ook ge wenscht, hoewel de invoering hier van inderdaad niet te snel dient te geschieden. De Nederlandsche Voetbalbond kan trotsch zijn op zijn verleden, doch met dezen nieuwen leider aan het hoofd twijfelen wij niet, of ook de toekomst is voor dezen grootsten sportbond in den lande, althans voorloopig, veilig gesteld. Kwaliteit boven kwantiteit ROME, 26 Mei (DNB.) Onder voorzitterschap van Mussolini heeft het bestuur der Fascistische partij gisterenmiddag in het Palazzo Ve- nezia zijn tweede vergadering ge houden. Aan de afzónderlijke par tij- organisaties werd gelast, een strenge schifting onder de partij- genooten te houden en diegenen eruit te zetten, die het om een be paalden reden niet meer verdienen te strijden onder het teeken der lictoren, dat gewijd is door den dood en het bloed van duizenden kameraden, Ook voor de fascisti sche jeugdorganisatie wenscht het bestuur, dat het beginsel van het aantal zal vervangen worden door dat der kwaliteit. Belangrijke be- sluiten werden voorts genomen op het gebied van de accumulatie van functies. Amsterdam viert kermis. Ter gelegenheid van het Blauw Wit- jubileum is het terrein rond het Olympisch Stadion te Amsterdam In een groot Lunapark herschapen, dat tijdens de beide Pinksterdagen reeds een record-bezoek te verwerken had. Als van ouds behoorden de draai- en zweefmolens tot de geijkte attracties. Pax Holland-de Haan m STOCKHOLM, 26 Mei (D.N.B.y Naar de New Yorksche corres pondent van Nya Dagligt Alle- handa meldt, betwijfeltde New York Mirror de mogelijkheid voor de geallieerden, een inva sie in Europa te ondernemen. In de beide jaren der bezetting van Frankrijk, België, en Neder land, zoo schrijft het Ameri- kaansche blad, hebben de Duit schers niet stil gezeten. De kust is thans beter versterkt dan de Engelsche kust. Een tweede front vereischt een troepenlan ding en die zou alleen door een wonder kunnen gelukken. ALPINISTEN VERONGELUKT. MüNCHEN, 26 Mei (D.N.B.): Tijdens de Pinksterdagen zijn in de Alpen, volgens de tot dusver ont vangen berichten, acht personen om het leven gekomen. In de ber gen bij Berchtesgaden stierven drie bergbeklimmers aan uitputting, evenals in het Keizergebergte, waar eveneens drie Alpinisten den dood vonden. Aan den Noordelijken kant van de Geiseistein stortten twee bergbeklimmers omlaag. Een' van hen kon dood geborgen wor den. Ook aan den Oostelijken kant van de Partengirchener Dreitor- spitze stortte een Alpinist neer. Ook deze persoon verloor hierbij het le ven. Evenals het vorig jaar heeft de directeur van het Rijksbureau voor het hotel-, café, restaurant- en pen- sionbeSrijf aan pensionbedrijven, gelegen in een aantal provincies en gemeenten, voor de maanden Juni tot en met September 1942 onthef fing verleend van het verbod logies tegen betaling aan gasten te ver strekken voor een korteren onafge broken tijdsduur dan tenminste vijf dagen. Aan de pensionbedrijven is het derhalve toegestaan in dat tijd vak ook gasten voor korteren tijd van vijf dagen op te nemen. Onder de vermelde gemeenten vinden we o.a. Bergen (N.H.) en Egmond. Ongeacht deze ontheffing blijft voor het geheele land van kracht het bepaalde, dat indien geduren de het tijdvak waarin logies wordt verstrekt een Zondag is begrepen, ook in pensions gasten mogen wor den opgenomen voor korteren onaf gebroken tijdsduur dan van ten minste vijf dagen. Evenzeer is toe gelaten voor korten tijd op te ne men bezoekers of inwonende gas ten. WIE ZIJN DE SCHULDIGEN AAN NEDERLAND'S ONDERGANG? De persdienst van den Ned. Om roep meldt: Hedenavond houdt prof. dr. Van Genechten om 19.15 uur over den zender Hilversum I de eerste lezing over het onderwerp: „Wie zijn de schuldigen aan Nederland's onder gang?" Het vervolg op deze lezing is op Dinsdag 2 Juni, 9 Juni en 23 Juni op denzelfden tijd over Hilversum I te beluisteren,

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 1