«ÈBÉ Stadsnieuws Moeilijke positie van hef pond sterling r> Marktberichten De uitreiking van Aardappelkaarten De liefde van den man gaat door de maag! GËBË Concert van Thomas Magyar De testavond van de scheidsrechters Ingezonden Geen afbraak, doch opbouw. Voetbal Programma voor Zoodag Alkm. Boys-Q.V.V.0. en V. V.W.-Schagen H.R.C. IIAlcm. Victrix II Officieele mededeeliogen maximumprijs voor versche makreel aan den afslag. regeneratiebedrjjven gebruikte kroonkurken. apollo-bioscoop. MEIZON Boekbespreking DE SCHAGER MARKT Is uw voorraad minder dan 30 kilo? Wij vestigen er de aandacht op, dat wat betreft het uitreiken van nieuwe distributiebescheiden voor de 7e periode (van 4 tot en met 10 Juni <j.s.inzake het verstrekken van nieuwe aardappelkaarten in Den Hel der, Anna Paulowna en Callantsoog uitsluitend die gezinnen in aanmer king korr.en voor aardappelkaarten, die op een dag der uitreiking over minder can 30 kilo aardappelen be schikken. Inwonend personeel wordt als ge zinslid beschouwd. Gezinshoofden en alleenwonenden, die over minder dan 30 kilo beschik ken kunnen tot en met Woensdag 3 Juni as. een formulier bij den distribufieaienst afhalen. De bewo ners van Anna Paulowna en Cal lantsoog krijgen een circulaire v. d. disrributiedienst met nadere mede- deelingen. Op het formulier in kwestie dient «en onderteekende verklaring be treffende den voorraad aardappelen te worden gesteld. Bij de uitreiking der bonnen zullen alleen zij, die zulk een verklaring overleggen in het bezit van kaarten voor het tijdvak van 28 Juni tot en met 8 Augustus worden gesteld. Wij wijzen er op dat het onjuist Invullen van de verklaring straf rechterlijke vervolging tengevolge heeft. Cd daarom boeien wij, vrouwen, een man zoo gemakkelijk. Af en toe iets fijns, nu en dan een slaatje.... Met fcnayonnaise. Zie hem dan eens opge dekt en vriendelijk smullen! Gden jwonder ook, want wij verstandige (Vrouwen, kiezen hiervoor slechts crèmekleurige saus. Hoe die smaakt.... kostelijk! GÉBÉ's .crèmekleurige saus is echter niet alleen ^verrukkelijk, maar ook voedzaam en tiit volwaardige grondstoffen bereid. Kies GÉBÉ surrogaten, U dient er Uw gezondheid mee, want stelt Uw maag tevrêe. A.s. Zondagmiddag In de Doopsgezinde Kerk. Naar wij vernemen zal er a.s. Zon dagmiddag in de Doopsgezinde Kerk aan de Kerkgracht van 2.30 uur tot 4.15 uur een concert plaatsvinden van den vermaarden Hongaarschen violist Thomas Magyar. Men zal zich nog kunnen herinneren dat dese jonge violist, waarvan zulk een grooten roep uitgaat, ook het vorige jaar in onze stad een concert gege ven heeft, waarop door de aanwe zigen bijzonder genoten is. Het kan wel niet anders, of ook ditmaal zal er voor deze uitvoering belangstel ling bestaan. Thomas Magyar, die begeleid wordt door zijn vasten piano-accompagneur Hans Schouwman voert uit de na volgende werken: „Chaconne" van Vitali, het viool concert in D-moll van H. Vieuxtemps, „Sonate' van Cesar Franc (viool en piano) en Ruralia Hungarica van E. v. Dohn&nyi. Kaarten kan men afhalen aan het adres Javastraat 121, hedenmiddag van 47 uur en morgenmiddag van 14 uur. Voorts Zondagmiddag in de kerk. Geslaagd. Voor het op 27 Mei j.1. te 's Gravenhage gehouden examen voor Scheepswerktuigkun- dige, voorloopig diploma, slaagde de heer J. Tompot, alhier. Geslaagd. Voor het eindexamen H. B. S. slaagde te Alkmaar onze stadgenoot E. A. Kollaard (het laat ste studiejaar doorgebracht aldaar). BURGERLIJKE STAND DEN HELDER van "6 Mei 1942. BEVALLEN: A. J. Moeskops—v. Lotten, z. A. C. Appel—Cornelissen, d. J. C. RitecoRan, z. T. de Vries Ar~nd3, z. ONDERTROUWD: R. van der Veen in M. Vi .eer. J. de Boer en L. Bais. J. van der »-een en P. H. van Andel. W. Brian en A. Evers. J. A. van der Meer tn A. Heijblok. A.s. Maandag zal dan bovenge noemde testavond in lunchroom de Boer plaatsvinden en aangezien de heeren scheidsrechters er veel werk van hebben gemaakt, verwachten we niet anders dan een sportief succes. Wat er te wachten staat. Door onze plaatselijke vereenigin- gen HRC, Helder, Watervogels en Atlas zijn drie spelers uitgekozen, die hun vereeniging zullen vertegen woordigen en die daarvoor niets an ders hebben te doen dan de vragen, die gesteld worden op de juiste wijze te beantwoorden. Er worden 6 vragen gesteld ge splitst in twee ronden van drie vra gen, waarbij een juist antwoord voor twee punten telt, een minder goed voor 1^4 of 1 punt, terwijl een fout antwoord een 0 opbrengt. Een vereeniging kan dus halen drie maal twaalf is 36 punten, terwijl iedere speler het hoogstens tot 12 punten kan brengen. Het gaat dus èn om het clubkampioenschap en om het persoonlijk kampioenschap. De commissie. Tot vragensteller werd gekozen de heer L. de Snayer, de voorzitter der plaatselijke scheidsrechtersvereeni- ging en NVB-scheidsrechter. Voorts werd de jury gevormd uit de heeren: J. Waalwijk van Doorn; J. C. Steen- kist en C. G. van den Hoff. De factoren voor het slagen van dezen avond zjjn dus allen aanwezig en we twijfelen er niet aan of de voet ballers en scheidsrechters zullen a.s. Maandag om half acht in groote ge tale aanwezig zijn, om de diverse clubs tegen elkaar te hooren en om den winnaar een ovatie te brengen. In verschillende andere plaatsen, waren dergelijke avonden altijd een groot succes, want vaak kwam het voor dat de leden van een kleine ver eeniging het veel beter wisten dan de d'to's van een eerste klasser. Het be langrijkste is echter wel dat een ieder die aanwezig is, kennis opdoet van de spelregels, iets wat op zichzelf al van groote waarde is, daar de meeste voetballer» en ook scheids rechters zelfs, soms nog wel eens de plank mis slaan. De toegang tot dezen avond is kos teloos en welkom zijn dus scheids rechters, voetballers en bestuursleden en genoodigden. Met het oog op de beperkte ruimte wordt men verzocht op tijd aanwezig te zijn. G-achte Redactie, Betreurt moet het worden, dat waarschuwingen tot matiging van uitingen, zooals door den heer M. Leune in Uw •blad van 21 dezer be doeld, gegeven -moeten worden. En vooral wat de jeugd betreft onder de aandacht van het publiek moeten worden gebracht. Laat men toch 'legrijpen, dat alle kleingeestigheid in dezen grooten tijd niet anders dan afbraak is. Is men het niet met den tegenstander eens, wees dan eerlijk en oprecht. Maar geef U niet over aar fanatieke flu-sterijen of maak geen gebruik van de bemiddeling der jeugd om zich daarachter te verschuilen. Hoe het verdere verloop van dezen tijd ook moge .ijn, een weg zal moe ten worden geopend voor de ge dachten van gerechtigheid, verzoe ning en verdraagzaamheid. Dat de norm voor deze ontwikkeling nog geenszins; overal zichtbaar is, is be grijpelijk. Maar leert het standpunt van den tegenstander eerbiedigen. En zich onthouden tot het geven van onjuiste voorstellingen. De verbrok keling zal tot versplintering over gaan. En in dezen tijd heeft de ge meenschap er heusch geen behoefte aan. J. BOS. Kampioenschap van Nederland: Heerenveen ontvangt Eindhoven en kan misschien een gelijk spel bevech ten. AGOW achten wij in staat re vanche te nemen tegen Blauw Wit. Pronu. 2e klasse. De groote strijd VolewijckersDOS vindt in A'dam plaats, waarbij de Amsterdammers le klasser kunnen worden mits zij winnen. Prom. 3e klasse. In Alkmaar wordt gespeeld Alkm BoysO VVO, wat voor de Alkmaarders vooral een wed strijd van groot gewicht is. Een ne derlaag beteekent voor de Alkmaar ders derde klasse, iets wat wjj echter zoo nog maar niet zien gebeuren, o.i. wordt het weer een gelijk spel of een Alkmaarsche -.e<*e HRC is vrij! Prom. 4e klasse. S> hagen gaat naar Wervershoof en zal haar positie nog even verbeteren, mits vanzelf weer vol élan wordt gespeeld. Laten velen de geelzwarten vergezellen. Van veel be'ang is ook Always ForvardIVV, een wedstrijd, waarin de thuisclub de meeste kans heeft op de punten, zoo dat Schagen di nog beter zou komen te staan. ro ree. 3e klasse. HRC II ont vangt Alcmaria II, dat nog ongesla gen is met Avee flinke overwinningen. Hier speelt men een heele competitie, DE PAARDENHANDEL. De Secretaris-Generaal van het Departement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat, inge volge het Paardenbesluit 1942 (Handel) de hgndel in paarden van één jaar en ouder slechts is toege staan, voorzoover aan het navol gende wordt voldaan. Alle paarden met uitzondering echter van fokpaarden, concours- paarden, renpaarden, slachtpaar- den en harddravers 4 mogen voortaan slechts worden verkocht aan en gekocht van het Vee- en Vleeschaankoopbureau. De aan koop vindt plaats tegen de taxatie waarde, de verkoop tegen de taxa tiewaarde plus 10 Het Vee- en Vleeschaankoopbureau verkoopt al leen paarden aan hen, die in het bezit zijn van een geldige aankoop vergunning. Fokpaarden, concours- paarden, renpaarden en harddra vers worden niet door het Vee- en Vleeschaankoopbureau overgeno men en behoeven niet getaxeerd te worden, doch de adspirant-kooper dient wel te allen tijde in het bezit te zijn van een aankoopvergun ning, welke door de Landbouw- Crisis-Organisaties wordt uitge reikt. Verkoop van bovengenoemde paarden zonder inontvangstneming van de voor den verkooper aange wezen copie der aankoopvergun ning is niet toegestaan. Alleen een erkende paardenhandelaar kan op zijn erkenning een dergelijk paard zonder meer koopen. Renpaarden en harddravers zijn als voorheen alle paarden, welke bij de Nederlandsche Harddraverij en Renvereeniging zijn ingeschre ven. concourspaarden alle paarden, welke zijn ingeschreven bij het Centraal Comité voor de Concours Hippique in Nederland. Als fok paarden zullen worden aangewezen alle stamboekhengsten. de preferen te- en stermerries en de merries, welke bij een op grond van de Paardenwet 1939 gesubsidieerde pre miekeuring zijn geprimeerd. Deze categorieën moeten echter, wanneer zij ouder dan twee jaar zijn, voor wat de hengsten betreft, goedge keurd zijn in den zin van de Paar denwet 1939 en voor wat de mer- ries betreft na het keuren vanwege de desbetreffende stamboekvereeni- ging zijn goedgekeurd. Bovendien moeten kooper en verkooper beide van 1 Januari 1941 af lid van een erkende stamboekvereeniging zijn. In verband met de omstandig heid, dat thans dus ook de stam- boekpaarden onder de maximum prijzen vallen, is in de Prijzenbe- schikking 1942 (Paarden) bepaald, dat voor deze paarden de maxi mumprijzen, welke tot dusver gol den, door de taxatiecommissies met maximaal 15 mogen worden ver hoogd Bovendien is een nieuwe qualiteitsklasse ingevoegd, waarin uitsluitend de beste stamboekpaar- den mogen worden opgenomen, ook met een toeslag van hoogstens 15 terwijl daarnaast de mogelijkheid is geschapen, om bij hooge uitzon dering een gebruikspaard van bui tengewone quaiiteit. mits afstam mende van een stamboekpaard in de klasse A te klassificeeren. De maximumprijzen voor de qualiteits klasse A zijn voor: 1 jaar f 1100. 2 jaar f1450.310 jaar f1650. en 10 jaar en ouder f1500.—. Driejarige en oudere stamboek- paarden, welke niet zijn goedge keurd. kunnen echter niet voor den toeslag van 15 in aanmerking komen. In bepaalde gevallen, bij voorbeeld bij overneming van een bedrijf kan van het verplichte aan bieden aan het Vee- en Vleeschaan koopbureau door middel van een daartoe strekkend, met redenen om kleed verzoekschrift bij de Land- bouw-Crisis-Organisatie, waarbij men is georganiseerd, ontheffing worden gevraagd. Het in bruikleen-geven, verhuren en dergelijke van paarden voor een tijdsduur, langer dan zeven dagen is thans verboden. Van dit verbod kan door den inbruikleen-gever of verhuurder eveneens bij zijn Land- bouw-Crisis-Organisatie ontheffing worden aangevraagd. Tevens wordt hierbij aan alle be trokkenen bij den paardenhandel dringend aangeraden, hun mede werking aan het goed functionnee- ren van de nieuwe regeling te ver- leenen. Blijkt namelijk, dat door een te gering aanbod op de taxatie- markten de noodzakelijke circulatie in den paardenstapel gevaar loopt, dan zullen hiertegen de noodige maatregelen worden getroffen Den erkenden paardenhandela ren, die zich tot dusver nog niet als agent hebben gemeld, wordt medegedeeld, dat nog tot 10 Juni a.s. agenten worden aangesteld. Bankgaranties of stortingen, welke n& dien datum bij het Vee- en Vleeschaankoopbureau binenko- men. kunnen derhalve niet meer worden geaccepteerd. Op grond van artikel 1 van het Prijzenbesluit 1941 Zeevisch is, in overleg met den Gemachtigde voor de Prijzen, voor makreel beneden 25 cm. een maximumprijs aan den afslag vastgesteld van f 0.55 per kg. en wordt deze hierbij gepubliceerd Het Rijksbureau voor de Voedsel voorziening in Oorlogstijd Bureau Grondstoffen, maakt, ten vervolge op de desbetreffende, publicatie van Maart jl. bekend, dat thans voor den tijd van één jaar als regenera- tiebedrijf van gebruikte kroonkur ken zijn aangewezen: N.V. Aluminium Capsulefabriek „Dan" te 's-Gravenhage. N V. D.A.I.M. te Deventer. Nederlandsche Kroonkurk Mij., N.V., te Rotterdam. N.V. Vereenigde Blikfabrieken te Amsterdam (fabriek te Krommenie) Daar tot op heden is gebleken dat men nog niet geheel doordron gen is van het feit. dat een goede kroonkurkvoorziening slechts dan gewaarborgd is, indien voldoende gebruikte kroonkurken worden in geleverd, wordt er nogmaals bij de kroonkurkgebruikende industrie op aangedrongen zooveel mogelijk aan haar inlëveringsplicht te voldoen. TABAKSDISTRIBUTIE. „Een rantsoen tabak"-bonnen. De Secretaris-Generaal van het Departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart vestigt er de aandacht op. dat behalve de vooi het koopen van tabaksproducten aangewezen genummerde bonnen van de tabakskaart ook de met „een rantsoen tabak" gemerkte bonnen recht geven op het koopen van één rantsoen tabak, derhalve op het koopen van 20 sigaretten. 10 cigarillos, 5 sigaren of 25 gram tabak. zoodat nog va- alles mogelijk Is en temeer daar Racing nu volledig uit kan komen, verwachten ve een kleine zege der roodjal:Ven. Zandvi.ortmeeuwen II zal OSV II wel een nieuwe nederlaag geven, wat zooveel beteekent als res. derde klas se De -tand is hier als vo'gt: Alcmaria II Zandv.m. II Hl.C II OSV II 2 2 0 0 4 10—3 3 c 0 1 4 8—6 1 0 0 1 0 0—2 2 0 0 2 0 3—10 PROMOTIE 2e KLASSE District II: OWNeptunus. District III: HengeloBorne en RhedenGo Ahead. District IVMaurits—Bleyerheide Helmondde Baronie, District V: Frisia -Velocitas. ANNA PAULOWNA Breezand. „Polonaise", de film van deze week, is evenals de vorige er een uit de wereld van de dans, maar toch van geheel anderen aard dans „Dansmeisjes." Hans Moser en Paul Hörbiger zijn er als Hofeneder en Roublè twee concurreerende dansmeesters in. Ze zijn, 22 jaar geleden, ook concurrenten in de liefde geweest. Toen won Roublè en heeft uit zijn huwelijk een dochter, Sylvia, die hij aanbidt. Alles kan zij van hem gedaan krijgen, maar toch niet, dat ze op zijn eigen dansschool les krijgt. Daarom gaat ze stilletjes naar de dansschool van Hofeneder en wanneer ze daar verliefd wordt op Xandl, een jongeman uit een oud-adelijk geslacht, begrijpt men welke conflicten daarmee geboren worden. Xandl's vader wil dat hij zich met de -ijke Helga Lauenstein zal verloren, maar de jongen ont vlucht zijn verlovingsfeest. Om de eer te redden verlooft zich zijn va der dan maar met de moeder van Helga en het blijde einde vindt de film in het verlovingsfeest van Syl via en Xandl, dat gevierd wordt tijdens een bal van de Vereenigde Dansscholen Hofeneder en Roublé. Jeugd van heden, volk van morgen. Geeft dus al Uw goede zorgen aan het wordende geslacht, bron van onze volkscbe kracht. De Nederlandsche Volksdienst. Hij liep in de Mei-zon Al schuif'lend voorbij, Hij keek naar het leven Zoo stil van terzij. Hij ging wat alleen Door zijn daag'lijksch bestaan, Dat was sedert maanden Al lang zoo gegaan De winter was donker, De hemel zoo grijs, Alleen was alleen, En eentonig de reis. Dat zou wel zoo blijven, Hij schuifelde voort. Totdat er een stem Langs zijn pad werd gehoord! En plots stond hij stil In het jonge plantsoen. De Mei was gekomen Met 't levende groen, Met bloemen en kleuren, Na donkeren tijd. Weer had zich het licht Over d'aarde gespreid! Weer zongen de vogels Uitbundig hun lied, De Meidoorn geurde Tot ver in 't verschiet. 't Was alles bezieling. Vol stuwende kracht, Waarop ook z ij n leven Zoo lang had gewacht! Hij liep in de Mei-zon Herboren voorbij, Hij keek naar het zonlicht Zoo dankbaar en blij. Want diep in zijn hart Was iets wonders ontwaakt. Wat opheft en sterkt. En gelukkiger maakt!! Mei 1942. KROES. (Nadruk verboden) NEDERLANDSCH S.S. „FLORA" TOT ZINKEN GEBRACHT. Getorpedeerd in Caralbische Zee. NEW YORK, 28 Mei (A.N.P.) - Naar „Associated Press" uit Wil lemstad meldt, is het vrachtschip „Flora" van 'de „Nederlandsche Stoomboot Maatschappij" in dc Ca- raïbische zee getorpedeerd en tot zinken gebiecht De reederij heeft thans vier schepen van haar Ca- raïbische vloot verloren. Het s.s. „Flora", dat in 1921 bij H. te Veldhuis te Papendrecht werd gebouwd, mat 1417 brt. en netto 824 ton. STAATSLOTERIJ. Bij de trekking van 28 Mei zijn de hoofdprijzen der Staatsloterij ais volgt gevallen: f 1.000.—: 5173 5497 8072 9614 13119 17857. f400.—: 9649 10908 12047 15571 16599 f 200.—: 3618 19110 f loo.6287 10617 11109 11869 14683 13559 15136 15835 17078 18921 21767 21879 Straks alleen betaling ln dollars? LISSABON, 28 Mei (A.N.P.) De stijging van het pond sterling, welke na den vorigen oorlog viel waar te nemen, werd door de zwa re verliezen, welke Engeland thans in zijn vermogensbestanddeelen moet lijden in het verloop van de zen oorlog omgezet in een dalende ontwikkeling. Deze ongunstige gang van zaken is reeds zoover ge vorderd, dat de Engelsche vakbla den zich genoopt zien op den ernst van den toestand te wijzen. Zoo schrijft de „Fin. News" o.m. dat het niet verzwegen behoeft te worden, dat de gebeurtenissen in het Verre Oosten een verslechtering van de positie van het pond sterling met zich hebben meegebracht. Tot aan het einde van het afgeloopen jaar werd het passief saldo van de En gelsche handelsbalans nog gedekt door den tin- en rubberuitvoer uit de Britsche en Nederlandsche be zittingen naar de V.S. Thans is deze waardevolle bron van deviezenontvangsten ge heel verdwenen. Het blad keert zich vervolgens tegen de wijd verspreide meening, dat de En gelsche deviezenpositie verbe terd was na het in werking treden van de leen- en pacht wet. Het is evenwel een feit, dat zelfs thans nog een jaar na het in werking treden van de ze wet betalingen voor leve ringen verricht moeten worden, welke voor het van kracht wor den der wet waren besteld. De dollarbedragen, welke tijdens de laatste twaalf maanden voor oorlogsmateriaal en andere goede ren uit Amerika moesten worden betaald, zijn buitengewoon hoog, bovendien vallen niet alle Ameri- kaansche leveranties onder de be palingen van de leen- en pachtwet. Voorts moeten wij ook nog den in voer betalen uit niet-sterlinglanden. Voorloopig wordt ons invoerover- schot uit deze landen op-een ster- lingrekening geboekt. Dit kan ech ter zoo niet blijven, vroeg of laat komt het oogenblik, waarop de buitenlandsche exporteurs betaling in dollars zullen verlangen. Klein Duitseh woordenboek. Bij de uitgeverjj van Van Goor in Den Haag is zoo juist verschenen een „Klein Duitseh V'oordenboek", ten gebruike voor de leerlingen der middelbare scholen en tevens ge schikt voor diegenen, die op gezette ti'den een woordentolk noodig heb ben. Dit boekske, vervaardigd in han dig formaat en typografisch uitste kend verzorgd, (het bandje is zelfs héél mooi!) kunnen wij aanbe velen voor scholieren en anderen, d'e zich van de Duitsche taal moe ten bedienen. Het is, voorzoover mogelijk in een beperkte vocabu laire, voledig, en mag zeker aan spraak maken op de reputatie, die ook de andere Van Goor-woorden boeken terecht bezitten. (Prijs 0.95) A. C. van Kampen. Adriaan verhuist den Balkan, door Johan Luger. Jitg. A. J. G. Streng- holt te Amste.uam. Diegenen, die het vlotte en kleu rige „i-Taar v:j vernemen" van den journalist Johan Luger het vorige jaar gelezen nebben, zullen onge twijfeld ook laar dit boek grijpen, waarin wedero n de avonturen ver teld worden van Adriaan, thans niet in een rustig Nederland, doch in de borrelende baaierd van een Balkan, vlak na den wereldoorlog. Men moet d<_ pen van Luger be wonderen als hij ons dat allermerk waardigste Balkan-leven ultteekent. In deze gedeel. m geeft hfj meer dan boeiende reportage, en stijgt het werk ver boven het niveau van een vlot-verteld society-boekje uit. Er zijn echter ook gedeelten, die een kennelijke inzinking vertoonen en waarbij het den auteur moeite ge kost moet hebben weer op gang te komen. Op den band van het boek staat ebruik, voor hef eersfe kopje thee van den dag, Tee- letien, Neerlands fijnste thee surrogaat Vraag uw winkelier. Geuren smaak den fynste echte thee Chefaro, Rotterdam vermeld, dat dit een roman is. Wjj staan hier vrij sceptisch tegenover. Veel ,vat men alz de fundamenten van een roman moet beschouwen, ontbreekt hier en waar het boek in derdaad min f meer „romantisch" gaat worden, daar is al evenmin sprake van een feitelijk roman-ge geven. Desalniettemin... Luger heeft ook hie*- weer bewezei dat hij schrijven kan, al rullen daaraan overigens weinigen meer twijfelen. Geen werk van groot irmaat, is dit Balkan- boek (waarin ea het zeer interes san* bedrijf van volkeren-uitwisse len beschreven vindt) maar wel een boek dat men geïnteresseerd leest en dat een joe,beeld geeft van een bijzonder merkwaardig stukje Eu ropa. A. C. van Kampen. Voor kaarters. Bij de uitgeverij Van Goor te Den Haag zagen het licht enkele uitgaaf jes, die de kaartspelers ongetwijfeld zullen interesseeren. In de eerste plaats een boekje over „Practisch bridge" en daarnaast „Patience" (dl. II). Deze boekjes hebben de eigenschap, dat ze een uitgebreide materie op beklopte wijze behande len, waarbij de lezer op klare wijze een uiteenzetting krijgt van de ge heimen van het bridge-spel, bene vens van de patience-mysteries, die niet weinige zijn. De prijs van ieder der boekjes is 80 cent. A. C. van Kampen. Gedurende het seizoen van de lammerenhandel is er op de ge- bruiksveemarkten gewoonlijk wei nig drukte, maar dat valt dit jaar de laatste weken geweldig mee. Over het algemeen is er een be hoorlijken handel bij vaste prijzen. De handel in kalfkoeien kan men hier vlug noemen. Beste soort koeien was iets duurder, hoog ste noteering was f550.—. De gelde- koeien golden ook iets duurder over 't geheel. De hoogste notee ring was f 450.In de gewone pin ken was niet zooveel handel deze week ze gingen meest allen over naar de veecentrale. Een enkele werd verkocht voor f225.Er wa ren ook prachtstamboek pinken aangevoerd, hier hoorden wij prij zen tot f 400.Fokkalveren waren er haast niet aangevoerd, hoogste noteering was f 45. Voor de Veecentrale waren er 160 koeien en pinken, verder 282 nuch tere kalveren en 7 schapen. Uit de aangeleverde koeien gingen slechts 8 stuks voor de weiderij. Wolvee was er weer zeer veel aangevoerd. De overhouders golden f 40f 65.Overhouders met 2 lam meren gingen van f55f70.—.. Schapen met 2 lammeren van f 65 f 85.Aangevoerd waren 1280 stuks lammeren. Deze golden f 18 f25.iets minder dan de vorige week. De handel in wolvee was aan den kal men kant. Bokken en geiten van f 15f 80, handel goed. De prijzen van biggen waren weer iets minder bij de vo rige week, de handel was anders goed bij een hoogste noteering van f 40.Dure konijnen tot f 14. kippen tot f3.50, gewone handel. De aanvoer en het bezoek waren weer uitstekend. Urk, 26 Mei .942. Door 55 vaar tuigen werd heden aan de Gem. Vischafslag aangevoerd: 5912 kg aal en paling van 50 tot 389 kg per vaartuig, prijs 74 ct. per kg, 30 m. nest, 50 ct. per mand, 3480 kg pos, 10 ct. per kg. SCHAGEN, 28 Mei 1942. 73 Geldekoeien (magere) f300— f450.—; 160 idem (vette) Centrale; 3o kalfkoeien f400—f550.—17 pin ken f150f225.—; 282 nuchtere kalveren, 2 fok, f30—f45—68 schapen met 2 lammeren f 65—f 85 7 idem (vette) Centrale; 100 over houders f40—f60.—1280 lamme ren f 18f 25.22 bokken en gei ten f 15f80.62 biggen f20 f 40.—; 194 konijnen f 1.50—f 14. 34 kippen f 1—f3.50. BROEK OP LANGEXDIJK, 29 Mei 32.000 kg. rhabarber f6.—;250 st bloemkool f22.40—f28.—162V2 ke tomaten f60.—.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3