Oistributienieuws Regeling wordt gewijzigd Rede vao Rijkscommissaris Britsche aanvallen in Noord-Afrika afgeslagen DAGBLAD VOOR HELDERSCHE EDITIE Dc ferreur-aanval op Kealen 86ste Jaargang No. 11813 4 pagina's Hoofdredacteur: A. R. JONKER Alkmaar fafw.) DINSDAG 2 JUNI 1942 Zware vijandelijke verliezen ter zee MET 1000 OF MET 100 VLIEGTUIGEN? Heydrichs plaatsvervanger Italiaansch Weermachtbericht Zegevierende luchtgevechten V cstigings verbod kleinbedrijf r— Verduister 21.52 uur 2,Z .23 uur v.M. REICHSKARTE iür Urlauber Naar droog Amerika! SCHOENENDISTRIBUTIE en «Werkschoenen «beroepsschoenen OPENING NEDERLANDSCHE CULTUURKAMER Uit*.: N.V. Uit*. Mij. Hollands Noorderkwartier. Redactie- en Administratiebnreaiix: SCHAGEN: Laan 201, Tel. 444 (2 lijnen). - DEN HELDER: Konin*str. 78. Tel. 2345 (2 lijnen). - ALKMAAR: Laneestraat 97. Tel. 3332. NOORD-HOLLAND Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tariet Gewone advertenties 11 ct p. m.m. Bij contract, binnen een jaar te ge bruiken. belangrijke korting. Prij zen worden op aanvraag verstrekt. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 1 Juni (D.N.B. Het op perbevel der weermacht maakt be kend: Aan het Oostelijke front .werden eigen plaatselijke aanvallen met succes uitgevoerd. Enkele aanvallen van den tegenstander werden afge slagen. De luchtmacht bestookte met krachtige uitwerking militaire doe len in de stad en de haven van Se- bastopo). In de wateren van Moer- mansk beschadigden duikbommen werpers twee groote vrachtschepen door bomtreffers. In Noord-Afrika werden Britsche tegenaanvallen onder zware ver liezen voor den vijand afgeslagen, ouitsohe en Italia'ansche jagers schoten gisteren in luchtgevechten 24 Britsche vliegtuigen neer. In den loop der verwoede gevechten, die tot dusver geleverd zijn, hebben Duitsche en ltaliaansche troepen meer dan 2000 gevangenen binnen gebracht en meer dan 350 pantser wagens, 53 kanonnen en een groote hoeveelheid ander oorlogsmateriaal .vernietigd of buitgemaakt. Aan de Kanaalkust verloor de vijand gisteren 19 vliegtuigen. Als vergelding voor den terroriseerings- aanval der Britsche luchtmacht op de binnenstad van Keulen hebben sterke formaties gevechtsvliegtui gen in den afgeloopen nacht de bis schopsstad Canterbury in Z.O.-En- geland met duizenden brisant- en brandbommen aangevallen. De op geringe hoogte en bij goed zicht vliegende formaties namen groote branden waar. Enkele Britsche vliegtuigen on dernamen in den nacht van 31 Mei op 1 Juni nuttelooze storingsvluch- tén naar het West-Duitsche gebied. BERLIJN, 1 Juni (DNB.) In mi litaire kringen alhier noemt men de beweringen, volgens de Engel- sche luchtmacht den aanval op woonwijken van Keulen met dui zend vliegtuigen heeft ondernomen, en welke beweringen op het oogen- blik het voornaamste bestanddeel vormen van de Engelsche propa ganda, eenvoudig belachelijk. Volgens de aan Duitsche in stanties ter beschikking staan de zeer betrouwbare gegevens, bedroeg het aantal door de Britsche luchtmacht naar Keu len gezonden vliegtuigen nog niet bij benadering het tiende deel van het door de Engelsche propaganda aangegeven aantal. Als reden voor de Engelsche overdrijving vermoedt men in po litieke kringen alhier, dat het voor toonaangevende kringen te Londen erop aankomt, bij gebrek aan iede re practische mogelijkheid om den Sowjetrussischen bondgenoot ef fectvollen steun te verleenen, op de neutrale openbare meening, doch vooral op den Sowjetrussischen bondgenoot, indruk te maken met betrekking tot de capiciteiten en wil tdt den strijd van de Engelsche luchtmacht. Verder zouden de over dreven Britsche getallen omtrent de gezonden vliegtuigen ten doel hebben den voor de geallieerden negatieven indruk van de Duitsche overwinningen bij Charkof en den invloed der objectieve ooggetuigen verslagen van neutrale persverte genwoordigers op de openbare mée ning der wereld te verzwakken. LUGUBER BEELD. Van militaire zijde verneemt het D.N.B.: De wrakstukken van de bij den terroriseeringsaanval op de stad Keulen neergeschoten Britsche vliegtuigen bieden een luguber beeld van vernietiging. Het is nau welijks voorgekomen, dat de Brit ten door zulk een zwaar afweer- vuur van de Duitsche luchtdoelar tillerie zijn ontvangen Voor zoover de opsporingscommandoó's de wrak stukken der Britsche vliegtuigen reeds konden inspecteeren, werd vastgesteld dat zich onder de toe stellen, die aan den aanval op Keu len hebben deelgenomen, de meest uiteenloo pende typen bevonden. Vickers-Wellington, Whitley, Hamp ton, Blenheim en andere, deels ou dere, vliegtuigtypes werden reeds gesignaleerd. Daaruit moet worden opgemaakt, dat de Britten, om met het aantal dar aan den aanval deelnemende vliegtuigen indruk te kunnen ma ken, alle maar beschikbare voorra den vliegtuigen hebben bijeenge raapt, want het is militair zinloos, bij een enkelen aanval vliegtuigen in den strijd te werpen, die in ver voerscapaciteit en snelheid grondig van elkaar afwijken. De strijd tegen de ravitailleerings- scheepvaart van Groot-Brittanië en de Vereenigde Staten was in de maand Mei bijzonder succesvol. Marine en luchtmacht brachten 170 vijandelijke schepen met een geza- menlijken inhoud van 924.000 brt. tot zinken. Bovendien werden 66 sche pen door bom- of torpedotreffers ten deele zwaar beschadigd. In deze successen heeft het duikboot wapen dat, zooals reeds in 'n extra- bericht is meegedeeld, 140 schepen, tezamen 767.400 brt tot zinken heeft gebracht, een bijzonder aandeel. Bij de laatste gevechten op het schiereiland Kertsj heeft de Ober- gefreiter Entian, zich daardoor bij zonder onderscheiden, dat hij in het gebied van een steengroeve, on danks het hevige vijandelijke vuur, allen 'n grot binnendrong en door deze op te blazen, de gevangenne ming van 9 officieren en 650 man mogelijk maakte. Bij de succesvolle operaties van Duitsche duikbooten voor de Ame- rikaansohe kust heeft de boot van den luitenant-ter-zee le klasse Win ter zich bijzonder onderscheiden. Bij den Britschen luchtaanval op Keulen hebben de daar dienstdoen de manschappen van den luchtbe- schermigsdienst, zonder acht te slaan op eigen verliezen, door krachtdadig optreden en bijzonde ren moed verdere uitbreiding van de branden verhinderd. PRAAG, 1 Juni (D.N.B.) Naar officieel verluidt is S.S.-Obergrup- penführer en Generaloberst der politie Daluege belast met de waarneming van de werkzaamhe den van den plaatsvervangenden rijksprotector. Hij heeft op de Praagsche burcht in tegenwoordig heid van staatssecretaris Frank den president Hac'ha ontvangen en in aansluiting hierop in aanwe zigheid van den staatspresident de leden der regeering. Bij deze gelegenheid heeft Generaloberst Daluege een principieele verkla ring afgelegd óver den door den aanslag op den plaatsvervangenden rijksprotector S.S.-Obergruppen- führer Heydrioh ontstanen nieu wen toestand en de uitvoering van bevelen van den Führer aan gekondigd. y> v - In den Stadsschouwburg te 's-Grav enhage heeft Zaterdag de plechtige opening plaats gehad van de Nederlandsche Kultuurkamer. Een over zicht tijdens de rede van den Rijkscommissaris, Rijksminister Dr. Seyss InquarL Polygoon-v. Bilsen-Pax Holland m DE ENGELSCHE OVERVAL OP DE PARIJSCHE VOORSTEDEN. PARIJS, 1 Juni (D.N.B.) In de twee zwaarste getroffen Parijsche voorsteden zijn vandaag de eel-ste slachtoffers van den Britschen bom aanval in den nacht van 29 op 30 Mei ter aarde besteld. De staats secretaris van het minister-presi dium en admiral Platon als verte genwoordiger van het staatshoofd, alsmede de prefect van het Seine- departement, Magny, en een aantal andere officieele persoonlijkheden woonden de rouwplechtigheden bij. ROME, 1 Juni. Vijandelijke te genaanvallen in de Marmarica, die ten doel hadden, ingesloten afdee- lingen te ontzetten, werden door vastberaden ingrijpen verijdeld. In den loop dezer gevechten bracht de ijzeren bantserdivisie Ariete den te genstander zware verliezen toe. Ver der werden 57 pantserwagens buit gemaakt Levendige activiteit van de lta liaansche en de Duitsche lucht macht In een reeks zegevierende luchtgevechten werden 33 vliegtui gen door de jachtvliegers van de as, 4 door het luchtdoelgeschut van de landstrijdkrachten neergeschoten. Daarmede heeft de vijand van 26 tot 31 Mei 86 vliegtuigen boven Li- byë verloren, terwijl op den bega- nen grond eenige dozijnen vliegtui gen werden vernield. Bij bomaanvallen op de steun punten Micabba en Venezia kregen de doelen herhaaldelijk treffers. In luchtgevechten met onze jagers stortten 2 spitfires neer. In den afgeloopen nacht onder nam de Britsche luchtmacht in op eenvolgende golven en met aan zienlijke strijdkrachten een nieu wen aanval op de stad Messina. De burgerbevolking had een doode en 13 gewonden te betreuren. Er ont stond aanzienlijke schade aan en kele gebouwen, o.a. ook aan het ziekenhuis Principe di Piemonte., waar 40 patiënten gewond werden. Twee gevechtsvliegtuigen kregen treffers van het luchtdoelgeschut en stortten in zee, Het een tusschen Villa San Giovanni en de rivier de Delfaro, het andere tusschen Gal- lina en Catona. Apothekers vallen er buiten. In de Staatscourant van gister is opgenomen een besluit van den secr.-gen. van de departementen van Handel, Nijverheid en Scheep vaart en van Landbouw en Vis- soherij tot wijziging van het be sluit algemeen vestigingsverbod kleinbedrijf 1941. Door een redactie-wijziging in 't besluit zijn thans de uitzonderingen op het verbod in één artikel sa mengevat, maar tevens wordt het in apotheken verkpo.pe.n en afleveren van genees- en verbandmiddelen, ziekenverple— gings- en aanverwante artikelen buiten de werking van dit besluit gebracht. KLOMPENDISTRIBUTIE. In de Nederlandsche Staatscou rant van heden is een beschikking opgenomen waarbij hout, bestemd voor de fabricage van klompen en houten zolen, alsmede deze produc ten zelve, onder de lederbeschik king 1939, nr. 1 zijn gebraoht, zoodat voor deze artikelen thans een distributieregeling in het leven is geroepen. In aansluiting daarop wordt in genoemde Staatscourant tevens den vervaardigers van klompen en hou ten zolen alsmede den grossiers in deze goederen de verplichting opge legd zich te doen inschrijven b' het rijksbureau voor huiden en leder. Voor nadere bijzonderheden wordt verwezen naar de desbetreffende of ficieele publicatie. HONDEN-EN KATTENBROOD OP BON 14. Het Rijksbureau voor de Voed selvoorziening in Oorlogtsijd maakt bekend, dat voor de periode van 1 t.m. 30 Juni 1942 op bon no. 14 van de nieuwe voederkaarten voor hon den dezelfde hoeveelheden honden brood verkrijgbaar worden gesteld als in de voorafgaande periode. Op bon no. 14 van de voederkaart voor hondenbrood (groep K) wordt voor dezelfde periode IV9 kg. katten brood verkrijgbaar gesteld. Na 30 Juni 1942 zijn de bonnen no. 14 van vorenbedoelde kaarten ongeldig. Het aannemen na dien datum is verboden. GELDIGHEIDSDUUR VAN AARD APPELBONNEN VERLENGD. De Secr.Gen. van het Dep. van Landbouw en Visscherij maakt be kend, dat de geldigheiddsuur van de met 27A en 27 B gemerkte bon nen der aardappelkaart is verlengd tot en met 3 Juni a.s. Maan op 0.06 5 Juni L.K 12 Juni N.M. Maan vanavond om onder tot morgenochtend E.K. 50 o 28 Juni De Secr.-Gen. van het dep. van Landbouw en Visscherij maakt het volgende bekend met betrekking tot het gebruik van de „Reichskarte für Urlauber". Het blijkt voor te komen, dat han delaren weigeren op de bonnen van genoemde kaart de daarop vermel de goederen af te leveren. In ver band hiermede wordt er met na druk de aandacht op gevestigd, dat de met „U" gemerkte bonnen van de Urlaubskarte, onverschillig of dezen van een rooden dan wel van een blauwen opdruk voorzien zijn, zoowel in winkels als in café's, restaurants, enz., geldig zijn, en dat aflevering van de daarop vermelde hoeveelheden en soort van goederen dus niet mag worden geweigerd. Geneve, 1 Juni (ANP). De National Broadcasting Corpo ration meldt, dat de invoering van een drankverbod voor den duur van den oorlog in de Ver eenigde Staten verwacht wordt MUSSERT: Er is hoop op een be tere toekomst, wanneer wij be reid zijn te dienen. ti Met lederen of met rubber zool AFGIFTE VAN NIEUWE SCHOE NENBONNEN IS MET INGANG VAN 1 JUNI INGEGAAN. De directeur van het rijksbu reau voor huiden en leder, daartoe gemachtigd door den secr.-gen. van het Dep. van Handel, Nijverheid en Scheep vaart, maakt bekend, dat in de thans geldende distributierege ling voor schoenen eenige wij zigingen worden aangebracht. De taak van deze nieuwe instelling Bij de opening van de Nederland sche Kultuurkamer sprak de Rijks commissaris. Zijn rede luidde als volgt: Gij rioht de Nederlandsche Kul tuurkamer op in een tijd van den zwaarsten strijd met de wapenen. Gij geeft u moeite, een nieuwen grondslag voor de Nederlandsche kuituur te leggen, terwijl in alle deelen der wereld een strijd op le ven en dood is ontbrand. Er zul len niet weinigen zijn, die dit over bodig, niet oppertuun of willekeu rig achten. Zeker zullen er velen zijn, die meenen, dat de Nederlan ders op het oogenblik toch andere zorgen hebben dan juist nu voor het welzijn van de kunstenaars te zorgen. Wie zoo denkt, heeft den diepe ren zin van dezen oorlog nog niet begrepen. Hij is er zich nog niet van bewust geworden, dat in dezen strijd Europa strijdt met de mach ten van het verval om het bestaan van zijn kuituur. Wij staan aange treden tegen het materialisme van het Westen en tegen het bolsjewis me in het Oosten, tenslotte om geen andere reden, dan om onze kui tuur van het avondland, welke in onze landen is geschapen en ont wikkeld door de prestaties van den Germaanschen geest, te behouden. De Führer heeft gezegd: „Geen volk leeft langer dan de documenten van zijn kuituur". Voor ons is dit de hoogste wet van onzen strijd, de hoogste wet evenwel niet alleen voor ons Duitschers, doch voor alle Germaansche volken, welke gedu rende de eeuwen hun beste krach ten hebben gebruikt voor datgene, wat wij thans kuituur noemen. Voor het behoud van onze kuituur strijden wij thans en geven wij ons bloed. Ook het Nederlandsche volk draagt reeds bij aan dit bloedoffer. Het is dus geen toeval of wille keur, wanneer gij thans begint aan iets, als het oprichten van de Ne derlandsche Kultuurkamer, integen deel, dit staat in nauwe, zij het dan niet onmiddellijke betrekking tot den oorlog. In heb derhalve onmiddellijk mijn toestemming gegeven, toen kort na het begin van ons gemeen schappelijk opbouwwerk mijn Ne derlandsche en Duitsche medewer kers voorstelden, een Nederland sche Kultuurkamer op te richten. Voor mij was daarbij van belang, dat het eerste voorstel van Neder landsche zijde kwam, want hieruit kon ik zien, dat de denkbeelden en de taak, welke ten grondslag lig gen aan onze nationaal-socialisti- sche kultuurpolitiek, ook hier in Nederland werden erkend. En gij, mijnheer de president, hebt ook vandaag wederom tot uitdrukking gebracht, dat men in Nederland sedert jaren den kultureelen we deropbouw heeft gevolgd en daarbij tot de overtuiging is gekomen, dat de ontwikkeling in Nederland moest geschieden van hetzelfde platform. Deze conclusie, waartoe gij zijt gekomen, wortelt niet in een toevallige vriendschap of in de per soonlijke sympathie van enkelen dan zou ik op dezen grondslag niet mjjn besluit genomen hebben doch op de nauwe verbonden heid in bloed en kuituur met het rijk. Hoe verscheiden ook voor den oorlog nog de sociologische vormen in Nederland en het rijk zijn ge weest, onder de oppervlakte werk ten toch ook in de Nederlanden reeds dezelfde krachten. Deze gemeenschappelijke levens krachten, gemeenschappelijk uit de verwantschap van bloed en kui tuur, dringen thans tot een ontwik keling in gelijke vormen van het leven der gemeenschap. Derhalve heeft het een diepen grond, dat de Nederlandsche Kultuurkamer de Reichskulturl>ammer tot voorbeeld heeft genomen. Hetzelfde geldt ook voor de andere inrichtingen, welke in Nederland nieuw zijn opgebouwd Wie hier spreekt van overnemen of nabootsen, sluit de oogen voor de niet te miskennen dieperen sa menhang. Wij bootsen niet na, wanneer wij uit gelijken wortel tot gelijken vorm komen. Hiermede, mijnheer de president, zou ik de woorden willen beant woorden, welke gij in het begin van uw rede tot mij hebt gericht. Ik ben met het uitvaardigen van de verordening over de Nederland sche Kultuurkamer niet alleen te gemoet gekomen aan de wenschen van vele Nederlanders, doch ook aan de volksche wet van onze ge meenschappelijke Germaansche ruimte. Ik hoop thans, dat deze nieuwe instelling tot het welzijn van de Nederlandsche kunstenaars en daarmede tot zegen van de Neder landsche kuituur moge zijn en dat het u, mijnheer de president, en uw medewerkers zal gelukken te voldoen aan de hooge verwachtin gen, welke de Nederlandsche kuns tenaars aan de Kultuurkamer mo gen stellen. Gij hebt een taak vol verantwoordelijkheid op u geno men, alsmede een groote arbeids taak. Weest u steeds bewust van deze verantwoordelijkheid en han delt steeds volgens het nationaal- socialistisch beginsel, dat niet het volk er is voor onze organisaties, doch dat wij, met onze organisa ties, het volk moeten dienen. In de eerste plaats worden de thans op bon 1 verkrijgbare schoenen onderscheiden in schoenen met lederen of rub ber zool en in schoenen met van een ander materiaal dan leder of rubber vervaardigde zool. Voorts worden de schoenen, die thans op bon 1, gemerkt met het woord „werkschoenen" verkrijg baar zijn, gesplitst in werkschoe nen en beroepsschoenen. Onder werkschoenen worden verstaan: alle bottines met een bovenwerk van vetleder, grauw overleder of zware rundbox, terwijl onder be roepsschoenen alle bottines met een bovenwerk van een lichtere leder soort en alle molieres met een bo venwerk van leder vallen. Voor werkschoenen en beroepsschoenen zal eveneens de onderscheiding tusschen schoenen met- lederen of rubber zool en schoenen met ande re zolen worden doorgevoerd. In verband met het boven staande zullen de distributie diensten van 1 Juni al schoenenbonnen uitgeven, die aan de bovenomschreven on derscheidingen zijn aangepast. De schoenenbonnen 1 worden gesplitst in schoenenbonnen la (voor schoenen met lederen of rubber zool) en schoenenbon nen lb (voor schoenen met an dere zolen). Indien deze bon nen bestemd zijn voor den aankoop van werkschoenen of beroepsschoenen, is op den bon de aanduiding „werkschoenen" of „beroepsschoenen" vermeld. In de regeling, welke ten aanzien van de schoenen, die op bom 2 of zonder bon verkrijgbaar zijn, geldt is geen verandering gebracht. Hieronder volgt een overizcht van de schoenenbonnen, die op 1 Juni in gebruik warden gerno- Gij hebt zelf, mijnheer de presi dent, tevoren een woord van den Fuehrer aangehaald, dat de staat slechts de voorwaarde, doch niet de oorzaak is tot het scheppen van een hoogere kuituur. Dit zou ik nu nadrukkelijk willen herhalen. De kunstenaar schept zijn kunstwer ken uit de waarde van zijn ras. Wij kunnen hem door onze maatrege len slechts in de gelegenheid stel len, zijn roeping als kunstenaar zoo onbekommerd en vrij mogelijk te volgen. Dient met de Nederland sche Kuituurkamer den Nederland- scheri kunstenaar, dan dient gij de Nederlandsche kunst en daarmede uw geheele volk. Dit is de taak, welke ik allen medewerkers van de Nederlandsche Kultuurkamer zie opgelegd en het is mijn wensch, dat uw werk tot zegen moge zijn van de Nederlandsche kuituur in de Germaansche levensruimte. men en van de hierop verkrijgbare soorten schoenen: le. op bonnen la zijn verkrijg baar: alle Bohoeisel. waaraan overle der is verwerkt met lederen of ruibberzolen, voorzoover niet hier onder genoemd; 2e. op bannen lb zijn verkrijg baar: a) alle schoeisel, waaraan over leder is verwerkt met zolen ver vaardigd van ander materiaal dan leder of rubber voor zoover geen werkschoenen of beroepssöhoenen; b) sandalen, opanken, lederen samoa's, schoenen met open teen en open hiel, schoenen met open hiel en volledig open gelengstuk en geheel wit lederen schoenen, ook al zijn deze schoenen van een lederen zool voorzién; 3e. op bannen la met opdruk „werkschoenen": bottines met le deren of rubber zool en een boven werk van vetleder, grauw over leder of zware rundbox; 4e. op bonnen, lb met opdruk „werkschoenen": bottines met zolen vervaardigd van ander materiaal dan leder of rubber en met een bo venwerk van vetleder, grauw over leder of zware rundbox; 5e. op bonnen la met opdruk „beroepsschoenen": bottines met lederen of rubber zool en een bo venwerk van een lichtere leder soort, alsmede molières met een lederen of rubber zool en een bo venwerk van leder; 6e. Op bonnen lb met opdruk „beroepsschoenen": bottines met zolen vervaardigd van ander materiaal, dan leder of rubber en bovenwerk van een lich tere ledersoort, alsmede molieres met zolen vervaardigd van ander materiaal dan leder of rubber en een bovenwerk van leder. Schoenenbonnen la (voor schoe nen met lederen of rubber zool) zullen voorloopig alleen worden beschikbaar gesteld voor kinderen van 1 tot en met 9 jaar. Personen van 10 jaar en ouder komen dus voorloopig niet in aanmerking voor gewone schoenen met lederen of rubber zool. Voorloopig zullen ook geen bon nen lb met opdruk „werkschoe nen" en „beroepsschoenen", dit zijn dus werkschoenen en beroepsschoe nen met zolen, vervaardigd van ander materiaal dan leder of rub ber, worden uitgegeven. Aangezien alle schoenenbonnen twee maanden na datum van af gifte geldig zijn, zullen er tot 1 Augustus a.s. nog schoenenbonnen 1 en werkschoenenbonpen volgens het oude model in omloop zijn. Op deze schoenenbonnen 1 kunnen ge wone schoenen met lederen of rub ber, zoowel als van ander materi aal vervaardigde zolen (dus schoe nen, die hierboven onder le en 2e zijn omschreven) worden gekocht. Op de oude werkschoenenbonnen zijn uitsluitend werkschoenen met zolen vervaardigd van leder, rub ber of ander materiaal verkrijg baar (dus de schoenen, die hierbo ven onder 3e en 4e zijn omschre ven.)

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 1