Kerndag N. N.S.B. te S.D.A.P. en Hilversum Stadsnieuws Magyar speelde Een jaar „Vluchtelingenzorg Het concert van Helders Mannenkoor" 12 j jaar bij HRC en.~ geen verstand van voetballen JAAP VAN WILLIGEN 50 jaar getrouwd TECHNISCHE STORING Belangwekkende redevoeringen Helder heeft succes op den Adspirantendag LANGS DE VELDEN Officieele mededeelingen Een jaar praktisch werk. Gisteren is er te Alkmaar in stilt» een jubileum gevierd. Gisteren was het de dag dat het „Bureau Vluchtelingenzorg Den Hel der" aldaar precies een jaar tevoren opgericht werd en haar arbeid voor den geëvacueerden Helderschen in woner aanving. Een jaar werk voor de vluchtelin gen Het heeft geen zin te ontkennen dat er op het oogenblik dat het Bureau zijn arbeid aanving inder daad een probleem bestond. Een probleem, op welke wijze men de nijpende zorgen, zoowel op het ge bied van huisvesting als op andere terreinen, zoodanig zou kunnen ver minderen dat dit contingent bewoners dezer provincie weer een eenigszins draagzaam bestaan zouden kunnen verkrijgen. •Het heeft evenmin zin te verklaren dat men met groot enthousiasme het in het leven roepen dezer instelling ontving. Integendeel, murw gemaakt door vele beloften doch praktisch geen daden stond de bevolking scep tisch en afzijdig tegenover het Bu reau en er was in die dagen moed toe noodig een lans voor de instel ling te breken. Onder deze omstandigheden ving „Vluchtelingenzorg" zijn taak aan. Het was geen opgeschud bed dat men op te maken kreeg. Het was geen kwestie van ambtenarij of han digheid, waarmede de directeur zijn assistenten te doen kregen. Het was niet mogelijk het probleem met een handomdraai te regelen en voorts de loopende zaken te regelen. Dat was niet mogelijk omdat hier sprake was van een ontstellend pro bleem. Daar waren toestanden die om drastische verbetering schreeuw den. en omstandigheden die niets menschwaardigs meer hadden. Het was de Directeur van het Bureau die voor dit alles een open oog had en dank zij het feit dat hij geen ambte naar in Ce ongunstige beteekenis van het woord was, doch, integendeel, e n mensch nv begrip en inzicht in de moeilijkheden, de zorgen en de misère van zijn medemenschen, dank lij dat alles slaagde hij. Daar werd onnoemelijk veel leed gelenigd. Daar werd in menig huis gezin nieuwe hoop geboren en een nieuwe toekomst gevonden. Groot, omvangrijk, mateloos was het probleem waarvoor men stond. Het bleek zelfs dat het, al helpende, groeide. Toch versaagde men niet, toch verslapte de werklust van deze groep menschen niet en zoo kon het gebeuren dat na enkele maanden reeds de eerste vruchten van het werk zichtbaar werden. Gisteren bestond de instelling een Jaar. Gisteren zullen de directeur en zij., kranige assistenten ongetwijfeld met elkaar een blik teruggeworpen hebben op dat voorbijgaande jaar. Men zal besproken hébben de moei lijkheden inzake de woningbouw, het busvervoer, het treinvervoer, de ver strekking van gelden aan hen die ten onder dreigden te gaan en reeds zoo ver verpauperlseerd werden dat redding welhaast illusoir leek. Men zal besproken hebben den vel ^n dank dien men deelachtig werd in dat jaar van dankbare menschen en1 waarschijnlijk zal men het ook het kleine contingent ONclankbaren de revue hebben laten passeeren. Want, en hoe zou het anders mogelijk zijn, üie waren er ook Wij kunnen thans mededeelen dat öeze maand de nieuwgebouwde wo ningen, althans een de°l ^rvan, in Alkmaar, Hippolytushoef en Juliana- dorp in gebruik genomen zullen wor den. Men had het wel eerder ge- wenscht, doch nood breekt wet en zelfs „Vluchtelingenzorg" kan geen ijzer met handen breken. Dit feit lijkt ons echter een schoone streep onder dat eerste jaar, het jaar, waarin ontzaglik veel v/erd bereikt en waar tallooze bewoners van Den Helder een menschwaardig bestaan teruggegeven werd. Wij zouden aan dit alles nog veel kunnen toevoegen, doch meenen hier mede te mogen volstaan. Alleen nog dit: nog eens willen wij er op wij zen dat het Bureau in het leven ge roepen is TEN DIENSTE van den Helderschen vluchteling. Het Bureau helpt graag enzooveel mogelijk. Moge men zich dit steeds voor oogen houden. En tenslotte mogen wij den wensch van duizenden evacué's wel vertol ken, die inhoudt dat het Bureau wel iswaar zoo snel mogelijk dient te verdwijnen (want dan zal er een andere tijd zijn aangebroken!), doch die daarnevens inhoudt dat het met evenveel inzicht, evenveel tact en evenveel tempo het tweede jaar moge besluiten als dit eerste. BEDRIJFSCOMPETITIE. Doordat er verleden week enkele wedstrijden geen doorgang konden Vinden, is het programma deels „van streek", wat niet wegneemt dat er voor hedenavond een be langrijke wedstrijd is vastgesteld, nl. A.P.G.—B.W.W. Er wordt we derom op het Helder-terrein ge speeld, doch de aanvang is 6 uur. in verband met den testavond van de scheidsrechtersvereeniging. Op morgenavond. Dinsdag dus, spelen Water- en Lichtbedrijven te- gen de Fiscus, ort half acht. Twee belangrijke wedstrijden dus terwijl het overige programma zoo spoedig mogelijk gepubliceerd zal worden. De uitslag van den verleden week gespeelden wedstrijd L.B.D. II P.T.T, luidt: 5-4. Concert Thomas Magyar en Hans Schouwman Zondagmiddag concerteerden bo vengenoemde musici in de Doops gezinde Kerk alhier. Het „zooals de zon de bloemen kleurt, kleurt de kunst het leven", was ook hier wederom het geval. Hier is aan een klein, doch select auditorium, een middag vol kunst genot gebracht, zooals jammer ge noeg instrumentaal tegenwoordig maar zéér zelden voorkomt. De Hongaarsche violist Thomas Magyar, gaf hier, voor de tweede maal in korten tijd, een demonstra tie van zijn begaafdheid, die meesterlijk genoemd mag worden. Een uitmuntende stokvoering, ge paard aan een goede techniek, deed de vertolking der diverse nummers, tot het sublieme reiken. De zang rijke en dragende Guarneri-viool verhoogde mede het meesterschap van dezen rasartist. De pianist Hans Schouwman die bekendheid verwierf door zijn recit .en als begeleider bij radio-concer ten, deed zich kennen als een waar dig partner in dit samenspel; hij paarde virtuositeit op zijn instru ment, aan een bescheidenheid als accompagneur, die zeer moeilijk, doch tevens zeer loflijk genoemd mag worden. Het programma opende met „Cha conne" van Vitafi. Hoewel niet zeer bekend, had de fijnheid van voor dracht, het publiek direct al in de ban. De accousiek van het kerkje, leent zich bij uitstek voor intieme concerten, en het schuchtere ap plaus vond hoofdzakelijk wel zijn oorzaak in het idéé „van in een kerkgebouw" te zijn. Het applaus werd echter klate rend nó, de uitmuntende vertolking van het vioolconcert in d-moll van Vieuxtemps, waarin beide artisten één van opvatting bleken te zijn. Vieuxtemps, de bij uitstek droome- rige en melodieuse componist (Rê- verio), werd hier gebracht, dusda nig brillant, voornamelijk in het Scherzo, dat men gaarne deze com ponist meer in deze programma's zou willen beluisteren. Na de pauze brachten de heeren de Sonati voor viool en piano van César Franck. Deze meesleepende muziek is van een kunstigen b >uw. De inzet voor viool, voorafgegaan door de piano, doet ons herinneren aan één van Beethovens pianosona- te's en is tevens de belangrijkste van het heele werk (le thema). Het 2e thema, voor piano alleen, doet een klare extex ontstaan. De onstui mige inleiding door de piano van het tweede deel dezer sonate wordt door de viool teneinde gebracht met een uitgewerkte variant. De meeste bekoring bracht ech ter het „Recitativo fantasia". De spelbeheersching der uitvoerders, kwam hier wel zeer naar voren! Het programma sloot met Rura- lia Hungarica van E. von Dohna- nyi, geinspireerd op Hongaarsche volksmuziek. Het „andanti rubato allazinga- resca" van dit nummer bracht wel zeer duidelijk de afkomst van den violist, Thomas Magyar naar vo ren; de juiste temperamentvolle vertolking van deze Ziganie-mu- ziek. Het voortdurend applaus van de dankbare toehoorders, bracht nog als toegift „Rigaudon" van Mousig- ny. Dit «korte, maar zeer fijn ge speelde slot, van dezen hoog mu- sicaleïi middag, deed een voldaan publiek dezen middag met een dankbaar applaus besluiten. Vermelden we tevens nog, dat Burgemeester Ritmeester het con cert bijwoonde. Morée. Dora Schroma's medewerking. Zooals door ons reeds eerder ge schreven werd zal op het concert van Helder's Mannenkoor, a.s. Zondag middag in het Casino te geven, mede gewerkt worden door de bekende operette- en operazangeres Dora S-"-irama, die ook in onze stad reeds over een uitstekende reputatie be schikt. Zoo kan het ook niet anders, of er zal voor deze uitvoering een niet geringe belangstelling blijken te be staan. Een belangstelling, die deels JJ Vandaag is het 50 jaar geleden, dat J. B. van Willigen m -het huwelijk trad. Wie kent er op Tuindorp Jaap van Willigen niet en wie daarnaast zijn trouwe secondante niet, die hem steeds bijstond en evenals hij behoor lijk haar handen kon roeren. Jaap heeft ons het een en ander verteld en het eerste wat wij verna men, was dat ïij al dien tijd met één vrouw in de huwelijksboot gezeten heeft. Dat is te begrijpen, want moe der van Willigen heeft haar man altijd kranig bijgestaan en zooals ze nu nog voor ons zit, zou men niet zeggen, dat ze reeds 72 is. Trouwens, wat te zeggen van Jaap zelf, die op 73-jarigen leeftijd nog volledig den geheelen dag bouwvakarbeiderswerk verricht. „En ik ge nog niet voor 'n jongere uit den weg, hoor", verze kerde hij ons, wat zij misschien vlug ger werken, win ik weer aan gesta dig doorwerken, want een strootje draaien en zoo houdt toch altijd op. Het is merkwaardig, hoe gezond en sterk deze menschel, er nog uit zien, terwijl ze toch tien kinderen groot hebben gebracht. Tien kinderen, 7 meisjes en 3 jongens; gelukkig heb ben ze het allemaal goed getroffen en verdienen 7 allen een flink stuk brood. Ja, zegt vader van Willigen, mijn kinderen willen ons gerust wel onderhouden, maar daar ben ik nog niet aan toe, Voorloopig ga ik nog lederen dag naar Nic. de Beurs en voorloopig zal ik dat nog wel jaren volhouden, want een mensch is net zoo oud als hij zich voelt. Moeder van Willigen vertelt ons van de kinderen, hoe zij de kamers versierd hebben o~> een moment, dat er niemand thuis was. Op den spie gel lezen we: „Lang leve onze lieve ouders" en inderdaad lijkt het ons 'n unicum dat men op dezen leeftijd nog zoo goed ti vroolijk een derge lijk feest kan vieren. Van echt „feest" vieren kan natuurlijk niets komen, merkte Opoe op, maar een gezellige dag zal er komen, al 's het alleen m-ar voor de kinderen van buiten. Dan maar de vier ons vleesch met een heele familie deelen. Het is zoo echt aan te zien, dat deze menschen, die al bijna dertig jaar op Tuindorp wonen, nog best tevreden zijn en ook daarom mis schien wel zijn zij zoo gezien bij dé overige bewoners. Van 23 buren staat nog een cadeau te wachten, vele bloemstukken kwamen al reeds binnen, terwijl de kinderen Opoe 'n stofzuiger hebben gekocht. Ook 12'/j jaar by HRC Als bijzonderheid kunnen we nog vermelden dat Oome Jaap op dien dag juist 12% jaar bij HRC in dienst is en hoewel het op van Willigen zijn naam staat, heeft ook moeder weer een groot aandeel in dit werk. Iede re: Zondag 's morgens half acht is van Willigen present om verschil lende zaken in orde te maken en des middags zorgt hij voor de thee, den laatsten tijd veranderd in limonade. Daarnaast heeft van Willigen op het terrein een toko en trouw iederen Wegens een technische storing werden in een gedeelte der op'aag van ons nummer van gisteren en kele verslagen -iet opgenomen. Men treft deze ten gerieve der le zers thans in het nummer van he den aan. uitgaat naar de prestaties van het koor en deels naar die van Dora Schrama. Voor en na de pauze zal zij zin gen. Voor de pauze de aria van Ariette uit Weber's „Freischütz" en een operette-aria uit „Di-. Fleder- maus" van Johann Strauss. Na de pauze zingt zij een aria uit de „Figaro" van Mozart en het „Non so piu" van Cherubini. Voorts nog een aria uit de „Freischütz". Waar ook het koor een geselec teerd programma uitvoert, mag men een middag van kunstgenot tege moet zien. De tweede groote, gemeenschap pelijke kerndag van N.S.D.A.P. en N.S.B., is gehouden in hotel Gooi land te Hilversum. Bij het begin van het congres ar riveerde Hauptdienstleiter Schmidt, en inspecteerde de Dienstgruppe én de W.A. In een welkomstwoord be toonde districtsleider de Ruiter, dat, ondanks alles dagelijksch werk, innerlijke opbeuring noodza kelijk is. De taak van het interne front bestaat hierin, dat hetf voort durend het nauwste contact met de politieke gebeurtenissen moet onderhouden en alles van het standpunt van onze wereldbeschouwing moet be- oo ••deelen. De nationaal-sociallstische revolutie. De plaatsvervangende leider der opleiding van de N.S.DA..P. Kuhl- mann, zei in zijn toespraak, dat de nationaal-socialistische revolu tie ontstaan is uit protest tegen al les, wat vreemd is aan volk en soort en in den loop der eeuwen bij de Germaansche volken is binnen gedrongen. Deze strijd, dien wij thans voeren, is niet slechts een gewaoend conflict, maar in dezen strijd staat wereldbeschouwing te genover wereldbeschouwing: die van liberalen marxistischen, jood- schen en bolsjewistischen stempel tegenover de opvattingen der jeug dige volken. In dezen strijd gaal het om het zelfbehoud der Europee- sche volken onder leiding van Duitschland tegenover den wil van het jodendom tot vernietiging. In den strijd tegen het bolsjewisme hebben ide jonge naties van Europa haar beste manschappen naar het front gestuurd. De wereld heeft ingezien, dat wij ons leven in de volste mate en uit sluitend leiden volgens de eischen van de nationaal-socialistische we reldbeschouwing. De wereld heeft niet vermoed hoe sterk het Duitsche volk psychisch is geworden door de nationaal-socialistische wereldbe schouwing. In deze gemeenschap tusschen front en vaderland strijdt Zondag kan men hem met vrouw en dochter hun waar aan den man zien brengen. Van Willigen hoort bij HRC en alle jongens kent hij op zijn duim pje. Wanneer we hem echter over de verschillende capaciteiten vragen dan bekent hij volmondig van voet ballen geen verstand te hebben. Het verschil tusschen rechts- en links binnen is hem niet bekend, zelfs waar zijn eigen schoonzoon staat, Frans Zimny, kan hij niet vertellen. Als men wil zorgen, dat de zaak in orde is, dan moet men niet naar voetballen gaan kijken, waarmede hjj duidelijk verklaart, nog nooit een wedstrijd te hebben gezien. Toch vond hij het fijn dat Racing van Hollandia had gewonnen en hij stelde het op hoogen prijs, dat het H.RjC.- bestuur gezegd had, nog even aan te komen. Het is Helder A en B mogen ge lukken om op den jaarlijkschen adspirantendag te Alkmaar twee eerste prijzen e winnen, een resul taat, dat tot groote tevredenheid stemt in het Helder-kamp. Deze prestatie wordt nog vergroot door het feit dat de Heider-elftallen de eenige adspiranten waren van Alk maar tot Den Helder, die den eere- palm wisten te bemachtigen. Cadeau kregen de jongens het ech ter niet en vooral Helder A moest er geducht voor vechten. Eerst na 10 penalty's zwichtte HRC A, zoo dat deze wedstrijd voor de wit jakken een nog grooter succes werd. Het wordt nu toch tijd dat de jon gens het volgend jaar weer in de competitie komen, want een vereeni- ging met jeugd heeft nog altijd de toekomst. ZONDAGMIDDAG. Vandaag eerst even den man felici- teeren, die twee jubilea viert. Het eerste in verband met zijn gouden huwelijksfeesthet tweede voor het feit dat hy 12 jaar de velden en de toko van HRC verzorgt. Van Willigen, de man die 's mor gens het eerst op 't veld is, dat is vóór de bestuursleden en vóór den consul. De man, die na de terreinkeuring, al of riet de vlag hijscht en daarmee te kennen geeft of V dien dag wel of niet terecht kunt in de Sportlaan op de velden van Racing. De man die met z'n witkalk wagentje de zijlijnen, het doel- en strafschopgebied, de middencirkel enzoovoort nauwkeurig aangeeft. We weten 't uit persoonlijke erva ring, Van Willigen deed 't al die jaren met groote toewijding en een warm hart voor zijn club. Moge, naast de vele gelukwenschen welke hem Dinsdag ongetwijfeld zul len bereiken, gevoegd worden „nog vele jaren" van de-man-langs-de- velden. Van 't partijtje HRC IIAlcm. Yitrix II had ik me meer voorgesteld. 't Is geen degradatie- en geen pro motie-wedstrijd. Althans niet voor ons. We dachten onder de reserves van Alcmaria nog wel enkele groote figuren uit vroeger jaren te zullen aantreffen, zooals Jo Bos, etc. Zij laten meestal nog fijn voetbal zien en doen weer allerlei herinneringen voor je leven. Uitstekende vleugel spelers had Alcmaria in die jaren, Jo Bos en Herman Elfering. De meeste buitenspelers zie je een voor zet hoog voor 't doel plaatsen, in de hoop dat iemand daardoor zal kunnen scoren. Elfering maakte den bal vrij en plaatste daarna zuiver naar een clubgenoot, die vrjj stond. Zeer terecht koos men hem langen tijd voor 't Nedeilandsche elftal. Maar van middag hier elfjeugdige bezoekers, die technisch wel aardig mee kunnen maar toch niet productief zijn. De roode reserves wisten tenslotte te winnen, maar veel kans gééf ik ze toch niet vooral nu ze volgende week weer meerdere spelers zullen moeten afstaan aan 't eerste. Want volgende week krijgen we, in verband met de overwinning van de Alkmaarsche Boys, de wedstrijd van 't seizoen, HRCAlkm. Boys! De Boys kunnen zich hier dus bi; een overwinning handhaven in de tweede, klasse. Bij em overwinning van Racing kan de beslissing een week later vallen in Amsterdam. Natuurlijk houden we 't op 't laatste. De nederlaag van Racing tegen de Boys, eenige weken geleden, was niet 't gevolg van 't feit dat de Alk- maarders sterker waren en beter speelden, maar enkel en alleen door de groote ontmoediging die zich van vrijwel alle spelers meester maakte, toen alles mislukte. Misschien herinnert U zich mijn voorspelling van enkele weken ge leden ,JSens zal 't tij keeren!, Racing". Welnu na twee fraaie overwinningen zitten we nu midden in de kentering. Ik ben zeer optimistisch HRC. Zet me niet in 't zonnetje mannen.' En dan gaan we morgenavond naar de testavond van meester de Snayer en z'n mannen. Kan wel aardig en nuttig zijn zoo'n praatje over de spel regels. Als Sanders er is hoop Hf, dat ze 'm vragen wanneer hij over de middenlijn mag gaan by de begin- schop. Ik geloof dat 't voor hem en vele anderen een diep geheim is; voor die anderen heb ik geen interesse, maar als we een prima arbiter tref fen, die dat eenige keeren ziet, kan hij hem van 't veld zenden en daar kunnen we Zondag niet mee zitten! Toean Jik-HH, het Duitsohe volk voor een nieuw Europa. De fonten der kapitalisti sche methoden. Vervolgens sprak de vormingslei der der N.S.B., Dr. van Genechten, Hij somde de fouten der kapitalis tische methoden op, die steeds weer leiden tot politieke en economische verkalking en tot kliekvorming. Het lot van Nederland is voor 10 Mei 1940 uitsluitend hierdoor be paald. Het nationaal-socialisme heeft ook hier tot het inzicht ge leid, dat ondanks alle uiterlijke te genstellingen achter het begrip pro letariër en kapitalist de jood heeft gestaan. In dezen strijd is duidelijk geworden, dat kapitalisme en jo dendom een en hetzelfde zijn, ln dezen strijd wordt den gecamou- fleerden organisaties van het jo dendom het masker van het gezicht gerukt. Wij moeten tot oplossing van het joodsche vraagstuk in Eu ropa komen. Men moet inzien, dat er geen Duitsche en Nederlandsche doch slechts een nationaal-socialis tische oplossing van het joodsche vraagstuk is. Na deze beide lezingen gebruikten de deelnemers gemeenschappelijk een stamppotmaaltijd. Na de middagpauze kon de Kreis- inspektor Vogler bij de voortzetting van den bijeenkomst ook den lei der der N.S.B., ir. Mussert, welkom heeten, die eveneens de Dienst gruppe en de W.A. inspecteerde. Waarom de strijd van het nationaal-socialisme gaat. Hauptdienstleiter Schmidt nam daarop het*Woord voor een uitvoe rige uiteenzetting, waarin hij be toogde dat de grondslag van de nieuwe orde de duidelijke onder scheiding der fronten is. Wij ge- looven niet aan een internationale, maar aan de kracht van de volk- sche idee, die wij gemeenschappe lijk belijden. Wij strijden gemeen schappelijk voor den dag, die aan alle Germanen werk, vrijheid en brood zal brengen. Derhalve strij den wij voor een socialistische en nationalistische gemeenschap. Wij zullen met de wapenen strijden tot onzen vijanden de wapens uit de hand geslagen zijn en dan nog tot de volledige overwinning van onze wereldbeschouwing. Derhalve staat voor ons ook niet het vra gen naar den vrede op den voor grond, maar het vragen naar de overwinning. Onze weg zal moei lijk zijn, maar wij gaan hem met vastberadenheid, moed en dapper heid. Wij willen door ons leven een voorbeeld geven van onze idee. Mussert over zijn beweging. Aan het slot der bijeenkomst sprak de leider der N.S.B. Mussert over de ontwikkeling van zijn beweging, die grooten opgang maakt. Uit Washington en Londen was het be vel gekomen deze beweging in Ne derland in ieder geval te verplette ren. Daarom is destijds het parool geweest: standhouden. Na de Mei dagen van 1940 zijn er velen geko men, die meenden zich een baan tje te kunnen verschaffen. Velen zijn intusschen weer gegaan. Het nieuwe stadium in den strijd vaft de N.S.B. is de weg van de bewe ging tot volksgemeenschap en lei ding van het volk. Deze weg wordt reeds afgelegd in de organisaties van het Nederlandsche Arbeids front, den Nederlandschen Arbeids dienst en den Nederlandschen Volksdienst. Met een Sieg Heil op den leider van alle Germanen, Adolf Hitier, sloot Kreisinspektor Vogler de bij eenkomst. Dienst aan moeder en kind. Dienst aan het volk. Nederlandsche Volksdienst. OVERNAME NUCHTERE KALVEREN. De Bedrijfsorganisatie voor Vee en Vleesch maakt bekend, dat het overnemen van nuchtere kalveren op de door haar aangewezen bijzon dere leveringsplaatsen van 1 Juni 1942 af slechts deg Maandags, des Woensdags en des* des Vrijdag zal kunnen geschieden. INLEVERING BESCHUFTBONNEN DOOR DETAILLISTEN. De Secretaris-Generaal van het Departement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat detail listen de beschuitbonnen voortaan in kunnen leveren in veelvouden van 10 stuks, met een minimum van 10 stuks, Dit laatste derhalve in af wijking van de tot nu toe geldende regeling, volgens welke de inleve ring diende plaats te hebben met een minimum van 30 stuks. GELDIGHEIDSDUUR ZEEPTOE- WIJZINGEN. De S.cretaris-Generaal van het Departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart maakt bekend, dat de geldigheidsduur der zeeptoe- wijzingen, met een vervaldatum ge legen in het tijdvak van 15 Maart tot en met 15 Juli a.s., is verlengd tot en met 15 Juli a.s. VASTE MOTORBANDSTOF VOOR LANDBOUWWERKZAAM- HEDEN. Het Rijksbureau voor de Voedsel voorziening in Oorlogstijd maakt bekend, dat met het oog op de moei lijke positie van de vloeibare mo torbrandstof, dit jaar géén gelegen heid kan worden gegeven tot het doen van aanvragen voor vloeiba re motorbrandstof voor landbouw- werkzaamheden op den akker, wel ke aanvragen anders, zooals op de formulieren stond gedrukt, op 10 Juni bij den Plaatselijken Bureau- houder zouden moeten worden in gediend. Daarentegen wordt wel gelegen heid gegeven tot het aanvragen van vaste motorbrandstof (anthra- ciet of turf) op formulieren, die bij de Plaatselijke Bureauhouders ver krijgbaar zijn en eveneens op 10 Jii- ni moeten worden ingediend. a. Voor degenen, die over een generator-tractor of locomobiel be schikken. b. Voor degenen, die deze werk zaamheden kunnen laten verrichten door een loonwerker, die over een generdtor-tractor '-eschikt (als loon werkers komen vooral in aanmer king loondorschers, die hun trac tor hebben laten ombouwen of ook wel landbopwers, die over een gene rator-tractor beschikken en dit loonwerk voor een buurman willen verrichten). Categorie b ontvangt, indien het bedrijf wegens te gering paarden- bestand in aanmerking komt voor gebruik van een generator-tractor, eerst een toezegging onzerzijds, dat het bedrijf voor een vergunning in aanmerking komt. Voorzien van de ze toezegging moet men dan trach ten een overeenkomst met een be zitter van een generator-tractor aan te gaan, dat deze de werkzaamhe den op het betreffende bedrijf zal komen verrichten. Deze overeen komst moet worden opgezonden aan den Provincialen Voedselcom- misaris. Na goedkeuring van den Provincialen Voedselcommissaris volgt een vergunning voor het ge bruik van vaste motorbrandstof. Categorie a ontvangt, na goedkeu ring en advies van den Provincia len Voedselcommissaris, direct in maandelijksche gedeelten de toewij zing voor de toekomende vaste motorbrandstof. AANMELDING WERKLOOZE ONDERWIJZERS. Aangezien het wenschelijk is gebleken om de beschikking te heb ben over nauwkeurige statistische gegevens van het aantal werklooze onderwijzers, verzoekt de Secretaris-Generaal van het Departement van Opvoeding, Wetenschap en Kuituurbescherming, mede met het oog op de na invoering van het achtste leerjaar aan de lagere scho len te vervullen betrekkingen, hen die in het bezit zijn van de hoofd- of lagere akte van onderwijzer, zich binnen acht dagen na het ver schijnen van deze oproeping per briefkaart, waarvan het schema bier onder is afgedrukt, te melden aan zijn Departement, Afdeeling L.O., Oostduinlaan 2 te 's-Gravenhage, behoudens indien deze akte-bezit ters: a. zich reeds voor dit doel hebben opgegeven naar aanleiding van de in de maand Maart jl. ingestelde enquête; voor vast onderwijzer aan een lagere school zijn verbonden; kunnen verwachten, dat de tijdelijke betrekking als onderwijzer, welke zij eventueel vervullen, binnen afzienbaren tijd in een vaste zal worden omgezet; in het genot zijn van pensioen of wachtgeld: geen prijs stellen op plaatsing bij het lager onderwijs. J. VAN DAM. Schema van de in te zenden briefkaart: Naam en voornamen: Geboortedatum: Woonplaats (gemeente en nader adres): Jaar, waarin de lagere akte is behaald: Jaar, waarin entueel de hoofdakte is behaald: Zoekt gij plaatsing bij het Openbaar-, R.K.-, Protest., neutr. bijz. onderwijs? 1): Diensttijd in jaren?), vervuld als onderwijzer: Christ.- of het Betrekking, welke eventueel than3 wordt b ''leed: (Handteekening). 1) Invullen wat verlangd wordt. 2) De diensttijd behoort voor deze opgave te worden afgerond naar henedea tpi gea yoj jaar,

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3