Economischen rechter Stadsnieuws Heest op Uw hoede! S.V.W. en L.B.D. II behalen den derden prijs. De uitvoering van t,Ons Genoegen' Ingekomen personen Voor den Voor den Politierechter Vliegende koffers en geheimzinnige manden Officieele mcdcdeelmgcn Boeren s'oegen half dood dief Japanschc duik- booten bij Z -Afrika - Bedrijfscompetitie Respectievelijk In afd. A en B. S.V.W. kwam al heel goedkoop aan haar prijs doordat B.W.W. niet opkwam, alleen aanvoerder Buiten huis en linksbuiten Cup waren aan wezig. Buitenhuis, dien wij naar de oorzaak van dit niet opkomen van B.W.W. vroegen, vertelde dat hij het bericht in de krant, waarin vermeld stond dat B.W.W. Maandags moest spelen, over het hoofd had gezien. Maandagmorgen kwam hg eerst te weten, dat er gespeeld moest worden en heeft toen alle mogelijke moeite gedaan om de spelers alsnog bij elkaar te krijgen. Dit is hem niet gelukt, doordat vele spelers zich reeds buiten Den Helder en elders bevonden. Om nu het publiek dien avond niet teleur te stellen, werd, dank zij de voortvarendheid van den heer Van den Hoff, toch nog een geschikte tegenstander voor S.V.W. gevonden, ?i.l. de Rijkswerf Junioren, die aange vuld werden met Buitenhuis en Cup. De wedstrijd tusschen S.V.W. en Rijkswerf Junioren was het aanzien ten volle waard, en werd sportief ge streden en behoorlijk spel te zien gegeven. Hieronder volgt een overzicht van den wedstrijd zelf. S.V.W.Rijkswerf Jun. 26. Het begin van den wedstrijd is voor S.V.W., die, gesteund door den wind, menige gevaarlijken aanval on derneemt, doch die voorloopig allen op Bot en Neerhoff stranden. Eenige goede corners van Krab leveren ook geen resultaat op, totdat na een kwartier spelen S.V.W. op nog vrij onverwachte wijze de leiding neemt. Als Heyblok, die een uitstekenden wedstrijd speelt, den bal weer eens goed opbrengt, lost hij van flinken afstand een hard schot, dat via een Junior-been doel treft, 10. Haast werd het 20, doch het keepertje redt uitstekend bij een hard schot van den S.V.W.-midvoor. Naarmate de eerste helft verstrijkt komen de Junioren er beter in. Cup 'breekt eenige malen gevaarlijk door, evenals de handige rechtsbuiten Ho- rik, doch zonder succes. Pas enkele minuten voor het einde van de eerste helft brengt Horik met een pracht schot den stand op gelijken voet. In de tweede hejft hebben de Ju nioren het beste van het spel en S.V.W. heeft nog maar weinig in te brengen. Al spoedig weet midvoor Ligtenberg den stand op 12 te brengen en als hij in de 25ste mi- nutt den S.V.W.-keeper voor de derde maal passeert is het pleit beslecht. Wel doet S.V.W. alle moeite om den achterstand in te halen, doch tevergeefs. Nadat Cup het publiek nog vergast op eenige fraaie corners, waarvan er een via de paal uit het doel sprong, slaagt Horik er in de vierde goal voor de Junioren te maken, 14. Zoowel S.V.W. als de Junioren wisten tegen het einde nog een doel punt te maken, resp. door toedoen van Brederode en Staleman, zoodat de wedstrijd eindigde met 52 voor de Junioren. Vermelden wij nog dat de wed strijd van Dinsdagavond tusschen L.B.D. n en L.B.D. III eindigde in een 41 overwinning voor L.B.D. n. Voor de Heldersche jeugd valt er wat te genieten. Nu a.s. Zondagmiddag de heer Krijgsman met zijn 120 jonge zan gers en zangeressen een uitvoering geeft met de operette „Aline in Wonderland" lijkt het ons gewenscht er de aandacht der ouders op te vestigen, dat hier een uitgezochte gelegenheid geboden wordt- om de Heldersche jeugd eens iets goeds te laten zien. In dit verband geven wij den ouders in overweging hun kin deren van dit jeugdspel te laten profiteeren. Het belooft een uitvoering te wor den in optima forma. Een uitvoe ring, waaraan ka -ten noch moeite gespaard worden en waaraan behal ve het groot aantal medewerkenden tevens de Schager Harmoniekapel en het Schager Strijkkwartet deel nemen. Mej. Igesz verzorgt de vleu gelbegeleiding. Daar er vermoedelijk veel belang stelling voor de^e uitvoering zal blij ken t bestaan, raden wij de ouders aan zich zoo spoedig mogelijk van plaatsbewijzen te voorzien, wil men niet teleurgesteld worden. De ver tolking van „Aline in Wonderland" zal zeker de moeite waard zijn en voor de jeugd een prettige afwisse ling. A. E. Teunisse,, Ooievaarstr. 66. G. de Jonge en gezin, bankwerker, Vos- straat 7. J. de Vries en echtgen., me taalbewerker, Naicisstraat 53. K. Luik en gezin, landarbeider, Rijks weg 116. S. Groot en gezin, adj. acc. Middelweg 145. G. P- Kanters, dienstbode, Narcisstraat 41. S. H. de LangenAufenacker, Bassingracht 70. H. Storm, stoker, v. Heemskerk- str. 49. J. Sap en echtgen., wacht gelder, Brouwerstiaat 58. P. London en gezin, stuurman, Ruyghweg 32. J. Mallekoote en gezin, los werkman, J. in 't Veltstraat 127. C. Boersma, betonvlechter,, Ruyghweg 93. C. L. Dankmeijer—Baier. Hoogstr. 49. E. Vermanen en kinderen, Ruyghweg Tt Vergiftigde levensmiddelen gestolen. Dezer dagen, waarschijnlijk Zaterdag of Zondag, Is door twee jongens een diefstal van levensmiddelen uit een pakhuis hier ter stede gepleegd. De jeug dige roovers braken in en namen 4 kilogram bruine boonen en 4 kilogram ettroenboonen mede. Van politiezijde wordt ons thans verzocht er de aandacht op te willen vestigen dat diege nen, die deze levensmidelen in handen krijgen en ze willen ge bruiken groot gevaar Ioopen. De partijen boonen zjjn namelijk geprepareerd, zoodat men by consumptie vergiftigd wordt. Men neme dus de grootste voorzichtigheid in acht. 93. A. Pijpe, typograaf, Polderweg 35. E. van der LeiWagenaar,, ka mermeisje, Spoorstraat 1. J. W. Thijssen en echtgen. Spoorstr. 5a. L. Schuttenhelm en gezin, Huygens- str. 43. G. Ie Sage, schilder, Achter binnenhaven 73. C. A. Malta, dienst bode, Middenweg 145. E. Groen en gezin, Ooievaarstr. 100. J. Koopman en gezin, lichtdrukker, Begoniastr. 36. M. A. Buter, dienstbode, Visch- markt 9. A. SmitLanghorst, z., Ruyghweg 167. M. v. Leeuwen en echtgen.,, machinist, Ruyghweg 167. D. van Biezen, typograaf, Polder weg 35. L. v. Hofwegen, dienstbode, Crocuastr. 64. J. H. koffman, tuin bouwer, Dahliastr. 60. M. B. Jansen, metaaldraaier, Ceramstr. 50. B. Jan senLeender, Ceramstr. 50. A. P. Thijssen, Spoorstr. 5a. L. M. Koele- wijn, huishoudster, Singel 130. G. de Vries, arbeider, Jonkerstr. 61. Jan Nieuwland en gezin, boerenarb., Lan- gevliet 144. G. en J. Kramer, Singel 130. H. Boogaard, Nieuwstr. 7. R- Wr.rries en echtgen., Asterplein 7. F. van S'raaten en echtgen.. Singel 65. C. Salomé, 11. automonteur, Breestr. 74. B. A. Keesman, 11. verpleegster, Langevliet 60. I. Verschuur en echt gen., H. Treubstraat 26. R. C. van de PollKranstauber, Prof. Zeemanstr. 15. C. Bakker en gezin, rtjkswerkm., Torenstr. 17. B. T. Philipse, bloe mistknecht, Langevliet 28. A. -v. d. Krogt en echtgen., Vischstr. 105. M. Lakeman, Vischstr. 105. A. v. Scheyen en echtgen., koopman, Oude Kerk straat 46. G de Jong en echtgen., schilder RW, Gladiolenstr. 9. A. M. BruinsmaVester, Reigerstraat 37. F W. Wolters, dienstbode, Koning- str. £9. H. J. Verwoerd,- huisschilder, Rijksweg 15. F. Himpers en gezin, wachtgelder, Lombokstr. 13. J. Ver meulen en gezin, chef drukkerij, Lom bokstr. 11. A. C. Gerritsen, 2e Vroon- str. 3. C. Kiljan—Wijtsma, 2e Vroon- str. 2. H. G. Koedooder, dienstbode, Nieuwstr. 21. L. Jongeboer, metselaar Dahliastr. 142. C. H. Verpoorten en echtgen., chauffeur, Joubertstr. 78. B. Schrijver, huisschilder, Schoolweg 18, Julianadorp. A .T. Verburg, bouw kundig opz., Ruyghweg 88. P. Zon derwijk, bloemist, Bloemstr. 43. G. Beuneman, Reigerstr. 40. J. Sterk en gezin, sleepb.kapitein, v. Hogendorp- str. 51. J. Zonderwijk, bollenkw.kn., Bloemstr. 43. M. v. d. Berg-Brouwer, Ceramstr. 39. J. Tiessen, dienstbode, Balistraat 18. H. J. Bouchier, techn. houtz. inr., Janzenstr. 4. J. Kamp, winkeljuffr. Brakkeveldweg 27. A. v. d. EndBoeister, 2e Vroonstr. 110. D. Bezem, los arb., 2e Emmadw.str. 12. GESLAAGD. Op 9 Juni 1942 slaagde te 's-Gra- venhage voor scheepswerktuigkun- dige, voorloopig diploma, de heer I. Selier, leerling van den avond- machinistencursus, alhier. Gisteren slaagde te Amsterdam voor het federatie-examen in het boekdrukkersbedrijf als calculator, onze stadgenoot J. Bremer, leerling van den heer H. Braken te Naald wijk. FINALE VAN DE WIERINGER- MEER-TARWE-AFFAIRE. Jan Pankras' rol thans uti- gespeeld. Ongeveer half Februari van dit jaar werd er in de Wieringermeer een groote partij tarwe, welke op geslagen was in een schuur, gesto len en het overgroote deel van die gestolen partij kwam. het spreekt haast vanzelf in den zwarten handel terecht en werd verkocht tegen prijzen, die ongeveer vier keer zoo hoog waren dan de vast gestelde regeeringsprijs- Gelukkig liepen de heeren, die bij deze zaak betrokken waren, op een gegeven oogenblik in de val en zoo kon het gebeuren, dat deze Wierin- germeer-affaire zich in eenige étap pes afspeelde voor de rechtbank te Alkmaar. Veertien dagen geleden stonden de dieven en helers terecht en Dins dag j.1. werden deze tot flinke vrij heidsstraffen veroordeeld, straffen, die tot twee jaar opliepen. Slechts één van de verdachten werd toen vrijgesproken namelijk en zekere J. Pankras uit Heerhugowaard, die een lading van de gestolen partij vervoerd had. Het kon toen niet bewezen worden, dat de verdachte geweten had, dat het een partij ge stolen tarwe betrof. Een dag na deze uitspraak stond Pankras echter weer op het ver- dachtenmatje en nu glipte hij niet door de mazen van het net. Wel had de Officier hem niet het vervoer van tarwe ten laste gelegd, maar het vervoer van 300 K.G. bruine boo nen en 5 mud capucijners. Deze peulvruchten had hij gekocht tegen resp. 75 en 60 cent per K.G. en weer verkocht met een dubbeltje winst. De Officier, Mr. de Brueys Tack, zeide in zijn requisitoir, dat hij met zijn eisch natuurlijk rekening moest houden met de tarwezaak. Hij noemde verdachte een groot smok kelaar, die zich niet ontziet, om de geheele volksgemeenschap ernstig te benadeelen. Als afschrikwekkend voorbeeld moest de straf dienen voor anderen en daarom eischte hij een gevangenisstraf van een jaar en 3 maanden benevens een geld boete van f500.— of 30 dagen. Mr. Ubbens, economische rech ter, vond de feiten al even erg en veroordeelde Pankras tot 8 maan den gevangenisstraf. Nog meer straffen uitge deeld. Weliswaar was Pankras dezen keer min of meer de hoofdpersoon in deze tarwe-zaak, maar er wer den nog eenige straffen uitgedeeld tegen personen, die in nauwe rela tie met P. stonden. Daar was allereerst de bakker C. Jongkind uit Harenkarspel, die van Pankras drie maal tarwe gekocht had, o.a. met Kerstmis 32 en in Fe bruari 50 mud! Om deze tarwe te kunnen betalen, had Jongkind van Stoop geld geleend, terwijl deze laatste de tarwe ook nog een tijdje had opgeborgen in zijn schuur. De Officier meende, dat Jongkind wegens zijn voor de geheele voed selvoorziening misdadige mentali teit geruimen tijd uit de samenle ving moet worden verbannen en eischte daarom 8 maanden gevan genisstraf en f 500 boete. Het vonnis luidde zes maanden gevangenisstraf. P de Graaf, kruidenier te Oud karspel, had van Pankras 20 mud tarwe gekocht en deze weer ver kocht aan een derde. De eisch luid de 8 maanden, het voflnis zes maan den gevangenisstraf. T. Pranger, tuinbouwer te Noord- scharwoude, had aan Pankras een zak haver verkocht men ziet, Pankras kon alles gebruiken! en kreeg er drie maanden voor. P de Graaf, voornoemd en F. Stoop, die mede in het complot waren, kregen elk nog een boete van f 300. terwijl tenslotte de chauffeur van Pankras, S. Kuiper uit Harer.karspel, f 60 boete kreeg: hij had slechts een on dergeschikte rol gespeeld in de Wie ringermeer-zaak. EEN GROOTE ONBEKENDE IN HET SPEL. Maar dat redde den verd. niet! Ook het volgende stuk speelt in de Wieringermeer. Een zekere Tj. Smidstra had in Februari van dit jaar in de Wieringermeer plotse ling kennis gemaakt met een me neer van Vliet en deze elkaar to taal vreemde menschen hadden meteen maar connecties aange knoopt op het gebied van den zwar ten handel. Van Vliet had aan Smidstra zoo maar gevraagd, of deze geen tarwe te koop wist en nog geen uur later was de zaak al in kannen en kruiken. Smidstra ging naar een boer, die aan het dor- schen was en kocht er 20 mud van het kostelijke graan voor f 800. Toen heeft hij zijn nieuwen vriend gewaarschuwd en deze heeft den volgenden morgen de tarwe laten halen met een vrachtauto. Aan de heele zaak had verd. slechts f 20.— verdiend commissieloon, zooals hij het noemde. De officier eischte f 200 of 30 da gen, maar mr. Ubbens zag de zaak heei donker in, geloofde niet veel van den onbekenden vriend, die Van Vliet zou heeten, en veroor deelde Smidstra tot 3 maanden ge vangenisstraf. Verdere uitspraken: B. T. Visser te Wieringen we gens het vervoeren van 50 Kg. tar we, bestemd voor den zwarten handel, tot drie maanden, eisch f 125.—. A. Stammes te Winkel wegens het koopen van 15 Kg. tarwe, tot f 40.—. C. Huibers te Hoogwoud wegens het vervoeren van 10 Kg. tarwe, tot f 30.—. D. Groot te Winkel voor het zelfde feit eveneens tot f 30.—. C. de Haan te Bergen wegens het koopen van 15 Kg. groene erw ten, tot f 50.—. J. Smink te Wognum voor het „vinden" van tarwe en erwten tot f 60.—. W. Snip te Schagerbrug wegens vervoer van 25 Kg. bruine boonen tot f 60. JONGE SCHAGENAAR VER OORDEELD. De nog jeugdige G. H. Kluwer uit Schagen had in de Wieringer meer van iemand acht boterbon nen gekocht, die later bleken van diefstal afkomstig te zijn. De bon nen had hij aan zijn ouders geee ven, die zoonlief er voor betaalden Dat vonden ze heel gewoon, maar de Officier vond. dat deze opvoe ding door de ouders niet bepaald de goede was. Hij vorderde f 80 boete, doch de rechter maakte er f 50 van of veertiert dagen tucht school. F. H. Mather uit Wieringermeer had ook een stelletje boterbonnen gekocht, hetgeen hem op f 80 kwam te staan. De visscher J. Vis ser uit Texel had een aantal bon nen gekregen en deze vervoerd. Dat grapje kostte hem thans f 15. Zijn vrienden, die hem deze bon nen verschaft hadden, de heeren K. Kalis en P. Verseput uit Texel, werden voor dezelfde waarde ge taxeerd. BANDENDIEF WORDT OPOE- BORGEN.' Wieringen opgelncht. Wieringen kan weer gerust sla pen; een bandendief is voorloopig onschadelijk gemaakt en het zal een heelen tijd duren, voordat deze knaap de zon weer ziet schijnen op het voormalige eiland. Deze rub bermaniak was I. A. R., die niet minder dan 17 rijwielbuitenbanden gestolen had in Wieringen. Hij ver kocht ze aan een vriend, een zeke ren P. R. S. uit Oudeschild op Texel voor 300 gulden. Natuurlijk wist meneer S. drommels goed, dat de banden gestolen waren, maar dat belette hem niet, om ze spoedig weer van de hand te doen aan een derde. Veertien stuks verkocht hij aan een medebewoner van het eiland voor 700 gulden, aldus een goed zaakje makende. De drie ove rige banden hield hij zelf, vermoe delijk om zelf per rijwiel de noodi- ge zwerftochten te kunnen onder nemen. Tegen eerstgenoemde eischte de Officier een jaar gevangenisstraf, tegen den tweede wegens heling 7 maanden. In beide gevallen uit spraak over 2 weken. UITSPRAKEN. K. en P. hadden te Middenmeer een groote hoeveelheid tarwe ge stolen en stonden een week gele den terecht vopr de arr. rechtbank te Alkmaar, evenals P., die expedi teur was en de tarwe had vervoerd. P., die niet wist, dat hij met ge stolen tarwe te doen had, werd vrij gesproken; de twee andere ver dachten kregen elk 2 jaar gevange nisstraf met aftrek van 2 maanden voorarrest. HIJ ZOCHT RUST Ik wou ru3t hebben en rust dacht ik te vinden in de gevan genis Dat was een simpele verdedi ging van een jongeman uit Den Helder, die Maandag voor den Politierechter te Alkmaar terecht stond als verdacht van diefstal. W. K. heeft geen gelukkig hu welijksleven. Hij kan blijkbaar niet met zijn vrouw opschieten, althans, het huiselijk leven is hem zoo langzamerhand ondragelijk ge worden. Scheiden zou misschien voor beide partijen het beste zijn, maar er zijn twee kleine kinderen er die trekken.. Vermoedelijk is er een paar maanden geleien ten huize van K. een scène geweest, althans, K. is dien dag ten einde raad geweest en zocht rust. En om die te vin den, stal hij een gasstel en eenige drinkglazen. Zuiver uit baloorig- heid en terdege wetende, wat hij deed en wat de gevolgen zouden zijn. Ik wou rust hebben., zei hij. Mr. Krabbe vond het geval zeer eigenaardig en wenschte eerst een reclasseeringsrapport, zoodat de zaak aangehouden werd. FRAAIE HULP BIJ VERHUIZING De familie O. te Alkmaar moest op zekeren dag verhuizen en aan gezien de tijd, die daar voor be schikbaar was, zeer kort was, had men de hulp ingeroepen van een zekeren meneer IJ. H. B., die met een bakfiets verschillende vracht jes overbracht. Helaas bleek, toen de familie in de nieuwe woning was geïnstaleerd, dat verschillende artikelen „zoek" waren. Zoo ont braken er o.m. een pyama, een fo totoestel, theedoeken, handdoeken, eenige knotten wol, een paar schoenen, een actetasch, enz. enz. Eenige van deze artikelen wer den spoedig teruggevonden, omdat er mee geadverteerd werd in de krant Maar de rest is totnutoe zoek gebleven. Nu is het niet zeker, dat al deze artikelen door B. zijn ontvreemd, maar verdachte, die net versche nen was, had alreeds bekend, een paar schoenen, een actetasch en nog een paar dingetjes te hebhen meegepikt. De Officier eischte een maand gevangenisstraf, doch mr Krabbe, rekening houdènde met verschil lende verzachtende omstandighe den, veroordeelde hem tot f 20.— of 8 dagen hechtenis. Oorzaak: smokkelarij Een agent te Bussum, die in de verste verte niet aan politiezaken dacht en eens rustig van zijn vrijen tijd genoot, zag hoe plotseling uil het coupéraam van een passeeren den trein een koffer geworpen werd iJlings spoedde de agent zich naar de plaats waar deze was neergeko men, zeer nieuwsgierig welk drama om dezen koffer geweven was. Nau welijks had hij den koffer opge raapt of er kwam een man aansnel len, die meedeelde, dat de koffer hem toebehoorde. De agent vond de situatie veel te vreemd om aan deze mededeeling TELERSPRIJZEN VAN DOOR DEN N.A.K. GOEDGEKEURDE POOTAARDAPPELEN OOGST 1942. De Onderbedrijfsorganisatie voor Zaaizaad en Pootgoed maakt Be kend, dat voor door den N.A.K. goedgekeurde pootaardappelen oogst 1942, onderstaande telersprijzen zijn vastgesteld. Geteeld op kleigrond. Groep I: Alberta, Dunbar Yeoman, Eersteling, F^ühmölle, Ideaal, Limosa, Roode Eersteling, Royal Kidney, Volgeling. A B C 25/28 12.6016.60 12.10 11.60 28/35 11.20—15.20 10.70 10.20 35/55 9.00—13.00 8.50 8.— Groep II: Bintje, Evergood, Kathadin, King, Edward VII. A A en B B C vroeggerooid 25/28 en 28/35 9.4015.40 9.40-10.40 9.— 8.60 35/45 6.90-12.90 6.90- 7.90 6.50 6.10 45/opw. 6.30-12.30 6.30— 7.30 6.— 5.60 Groep III: Bevelander, Eigenheimer, Erdgold, Furore, Industrie, Komeet, Matador, Present, Record, Souvenir, Triumf, Ultimus, Voran, Westeinder Bonte en Blauwe, Zeeuwsche Bonte èn Blauwe, A A A en B B C zeer vroeg gerooid vroeggerooid 25/28 en 28/35 9.30-18.30 9.30-15.20 9.30—10.30 8.90 8.50 35/45 7.80-16.80 7.80-13.80 7.80— 8.80 7.40 7.— 45/opw. 6.50—15.50 6.50—12.50 6.50— 7.50 6.10 5.70 Groep IV: Alpha, Bonte Star, Gloria, Noorderling, Populair, Robijn, Roode Star. A A A en B zeer vroeg gerooid vroeggerooid 25/28 en 28/% 10.00-19.00 10.00—16.00 10.00-11.00 35/45 8.10-17.10 8.10-14.10 8.10— 9.10 45/opw. 6.70-15.70 6.70-12.70 6.70- 7.70 Groep V: (Jonge en bijzondere rassen) Belle de Fontenay, Deva, Duivelander, Geelblom, Hellena, Induna, Koopmans Magneto, Nederlander, Wilpo. A A A en B B C N 8.10 6.60 5.30 B 9.60 7.70 6.30 9.20 7.30 5.90 N 8.80 6.90 5.50 Beteka, Blauwe, N 18.80 15.80 15.80 13.80 12 80 9.30 zeer vroeg vroeg gerooid gerooid gesorteerd en ongesorteerd Toelichting: a. De prijzen, genoemd voor de rassen van de groep I, II, III en IV voor de klassen B, C en N zijn vaste telersprijzen. b. De prijzen, genoemd voor de rassen van de groepen 1, II, III en IV voor de klassen A (incl. zeer vroeg en vroeggerooid) en B zijn resp. min. en max.prijzen. c. De prijzen, genoemd voor de rassen van groep V zijn maxi mum telersprijzen. d. Voor zoover gerooid vóór den door den N.A.K. vastgestelden rooidatum ligt de maximumprijs voor B-pootgoed f3.— per 100 kg. bo ven de hiervermelde B-prijzen. e. Voor pootgoed van andere dan kleigronden, zijn bovenstaan-* de prijzen f 0.50 per 100 kg. lager. f. Alle prijzen gelden franco dichtstbijzijnde gebruikelijke laad-* plaats, exclusief zak. g. Alle prijzen zijn inclusief plombegeld, hetwelk dit jaar hoo- ger zal zijn dan in vorige jaren in verband met de instelling van het kweekersfonds en en fonds ter stimuleering van het vroeg rooien van bepaalde rassen. De heffingen ten behoeve van deze beide fondsen zuilen geschieden in den vorm van plombegeld. Te zijner tijd zal worden bekend gemaakt of dit jaar voor het vroeg rooien een premie .zal worden verstrekt en zoo ja, voor welke rassen. h. Nader zal nog worden vastgesteld en bekend gemaakt, met in gang van Welken datum bovengenoemde prijzen verhoogd kunnen worden met bewaarvergoeding en hoe hoog deze bewaarvergoe- ding is. i. Aardappelen, afkomstig van door den N.A.K. te velde goedge keurde perceelen, moken niet voor andere dan pootdoeleinden wor den afgeleverd. Het is derhalve verboden, dergelijke aardappelen af te leveren voor consumptie, fabriekmatige be- of verwerking en/of vee voeder, tenzij zij op partij door den N.A.K. zijn afgekeurd en met in achtneming van de dan bestaande voorschriften. geloof te hechten en de man werd verzocht mede naar het bureau te gaan. Hier bleek de koffer 20 pond rogge en eenige ponden rundvet te bevatten. Huiszoeking bij den man leverde echter niets op. Zijn buurman ech ter, die met hem onder een dak woont, was toevallig wegens smok kelen een dag eerder betrapt door controleambtenaren en de politie vond het raadzaam ook bij hem huiszoeking te doen. Hier kwam men weer voor een nieuwe verras sing te staan. Terwijl de politie in de woning bezig was met het onderzoek zag zij hoe voor de deur een mand werd neergezet, waarop de brenger zon der antwoord af te wachten, weer verdween. De politie liep den bren ger van den mand achterna en spoedig kwam aan het licht, dat hij aan het adres waar hij de mand gedeponeerd had een aantal eieren had gekocht tegen 20 cent per stuk en juist de mand had teruggebracht De eieren konden in beslag geno men worden. Het onderzoek bracht voorts aan het licht, dat de smokkelaar de rog ge en het vet in den zwarten han del had opgedaan en pm controle van ambtenaren bij den stations uitgang te voorkomen in overleg met zijn buurman besloten had den koffer met inhoud uit den trein te werpen. Dat er nu juist een agent in burger moest passeeren was in het plan niet voorzien. Op den „Langenberg" onder de gemeente Boxtel, aldus de Tele graaf,, werd den laatsten tijd veel gestolen. Daarom besloten boer De L. zijn zoon, en een zekere B. om een privé-bewakingsdienst in te stellen. Een dezer nachten had de ze bewakingsdienst succes, want B. betrapte in de boerderij van De L. een dief, die bezig was waschgoed te ontvreemden. Toen de dief zich ontdekt zag, ging hij B. te lijf. Er ontstond een wilde vechtpartij, waarbij B. zich van een riek be diende. Toen de dief zijn kans schoon zag, vloog hij er tusschen- uit, maar B. er achter aan; midden in den nacht over heggen en sioo ten, weilanden en akkers. Midden in de bosschen kwam het vervol gens weer tot een hevige vechtpar tij. B. had nu hulp gekregen van De L. en zijn zoon. En hoewel de dief, die intusschen de hooivork had weten te bemachtigen, zich als een razende weerde, moest hij het onder spit delven. Hij zeeg machteloos in- GROOTE OPWINDING VER OORZAAKT. GENEVE, 11 Juni (D.N.B.)Het Zuid-Afrikaansche ministerie van marine heeft gisteren in een com muniqué toegegeverf, dat de haven van Durban, gelegen aan de kust van Natal, door de Japansche duik bootvloot vrijwel geblokkeerd is. Men heeft geconstateerd, dat ver scheidene Japansche duikbooten voor de haven kruisten en in korten tijd drie schepen tot zinken hebben gebracht. Deze officieele mededeeling. die in Zuid-Afrika groote opwinding heeft veroorzaakt, heeft onmiddellijk mi litaire maatregelen tot gevolg ge had. Zoo is de stad Durban geheel verduisterd, evenals het kustgebied tot een diepte van 70 kilometer. In militaire kringen te Kaapstad hecht men groote beteekenis aan deze Japansche operaties aan de Oostkust van Zuid-Afrika. Men wijst er op, dat de Japansche vloot waarschijnlijk van plan is de ge allieerde scheepsroute om de Kaap krachtig aan te vallen. Zooals be kend worden glle materiaaal- en troepentransporten naar het Mid den-Oosten en Britsch-Indië om de Kaap geleid, sedert Middellandsche Zee en Suezkanaal daarvoor niet meer gebruikt kunnen worden. Het opduiken van Japansche oor logsschepen op deze route is na tuurlijk een zware slag voor de ver sterking der Brits#he strijdkrach ten in Britsch-Indië en voor het vervoer van Amerikaansch oorlogs materiaal naar de troepen in het Midden-Oosten. BRANDENDE KWESTIES. 'S-GRAVENHAGE, 11 Juni. He denavond van 21.— tot 21.15 uur, spreekt Max Blokzijl' via den zender Hilversum II in de serie „Branden de Kwesties" over: ,Wie wilde den oorlog niet?" een. De boeren hadden hem in den loop van het gevecht dusdanige ver wondingen toegebracht, dat over brenging naar het ziekenhuis drin gend noodzakelijk was. Behalve een groot aantal bloedende hoofdwon den, hadden ze hem ook een gebro ken been bezorgd. De dief was een zekere B. uit Boxtel.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3