DAGBLAD VOOR HELDERSCHE EDITIE vriendschap) Bardia en Bir el Gobi veroverd Geldigheidsduur aardappelbonnen verlengd 25*000 gevangenen gemaakt Gelakwensch van den Koning-Keizer De strijd bij Sebastopol Dc Flora gezonken Churchill's bezoek aan de V.S. De Britsch-Russische De één hoopt op de ander De schaduw der Gepeoe Dc gezondheidstoestand van den Paus De ziekte van den Deenschen koning r- Verduister - 22.06 uur Oud-minister J. M. J. H. Lambooy overleden Uit*.: N.V. Uit*. Mij. Hollands N oorderkwartier. Redactie- en Administratiebureaux: SCHAGEN: Laan 201, Tel. 444 (2 lijnen). - DEN HELDER: KoninKStr. 78. Tel. 2345 (2 lijnen). - ALKMAAR: Lansestraat 97. Tel. 3332. NOORD-HOLLAND Dese Courant verschijnt dadelijks. Advertentie-tarief. Gewone advertenties 11 ct p. m.m. Bij contract, binnen een jaar te (re- bruiken. belangrijke korting. Prij zen worden op aanvraag verstrekt. 8«ste Jaargang No. 11830 4 pagina's Hoofdredacteur: A. R. JONKER Alkmaar (afw.) MAANDAG 22 JUNI 1942 Bij Sebastopol wordt man tegen man gevochten f HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 21 Juni (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt in een extra weermachtbericht bekend: Duitsche en Italiaansche troepen hebben gisteren onder bevel van den generaloberst Rommel het groot ste deel van de zwaar versterkte vesting Tobroek stormenderhand veroverd. Daarop heeft hedenochtend een Engelsche parlementair de overgave van de ves ting bij den staf van een Italiaansch legercorps aan geboden. Stad en haven zijn bezet. Tot dasver werden ruim 25.000 gevangenen gemaakt, onder wie verschei dene generaals. Er is een onafzienbare hoeveelheid aan wapens, oorlogsmateriaal en voorraden buitgemaakt. In taaie achtervolging van de verslagen Britten naar het Oosten werden Bardia en Bir el Gobi ingenomen. ROME, 21 Juni (Stefani). Het hoofdkwartier van het Italiaansche leger maakt in een extrabericht het volgende bekend. Na de felle gevechten van gisteren, die het verzet van den vijand gebroken hebben, is er hedenochtend 21 Juni om 7- uur een Engelsch parlementair versche nen bij het. commando van ons 21e legercorps om na mens den commandant van de vesting Tobroek de ca pitulatie aan te bieden.. De troepen yan de as hebben de vesting, de stad en de haven bezet. Er zijn 25.000 gevangenen gemaakt, on der wie verscheidene generaals. De buit is aanzienlijk. 9 ROME, 21 Juni (DNB). De-ko ning en keizer heeft het volgend telegram aan den generaal van het leger Bastico gezonden; ,,Ik was als steeds in gedaohten 'en met bewonderenden trots bij onze dappere soldaten en wensch U, den generaloberst Rommel, en den Duitschen en Italiaanschen- commandanten en soldaten, die in volmaakte samenwerking weer eens hun waarde bewezen hebben, mijn levendigste voldoening ovec de behaalde successen te doen toe komen." VAL VAN TOBROEK TE LONDEN BEVESTIGD. LISSABON, 21 Juni (ANP.) Naar de Britsche berichtendienst meldt ia te Londen kort na midder nacht oificiéèl den val van Tobroek bevestigd. HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER, 21 Juni (DNB). Het opperbevel der weermacht deelt mede: l In het Noordelijke deel van de vesting Sebastopol is giste ren ook de fortificatie Lenin ge vallen..Daarmede zijn alle for ten van het Noordelijke front van Sebastopol met uitzonde ring van het kustfort in Duit sche handen, o.m. de sterke for ten Stalin, Maxim Gorki, Bas tion Molotoff, talrijke'oude for ten en verscheidene artillerie bunkers. In het door den vijand nog taai verdedigde kustfort zijn Duitsche troepen doorge drongen. Zij leveren een harden strijd van man tegen man om de door den tegenstander nog bezette bunkers. In het Zuidelijke deel van het vestingenfront hebben Duitsche en Roemeensche troepen verscheidene MELDT.U AAN BIJ HET GEWESTELIJKE ARBEIDSBUREAU aanvallen afgeslagen en in tegen aanvallen het vijandelijke stellin gensysteem verder opengebroken. Het luchtwapen heeft ook giste ren met sterke, strijdkrachten de gevechten om de versterkingen ge steund en ravitailleeringsinstalla- ties in de stad en vijandelijke sche pen in de haven gebombardeerd. Een bolsjewistische motortorpedo boot is bij een aanval op de haven aan de Zwarte Zee Jalta door kust? artillerie zoo zwaar beschadigd, dat zij verloren geacht kan worden. Nachtelijke aanvallen van het luchtwapen op Rostof deden in verscheidene deelen der stad groo- te branden ontstaan. Aan het overige Oostelijke front slechts plaatselijke gevechtsa'ctivi- teit. Als dan het extrabericht is me degedeeld vervolgt het weermacht- bericht; Bij aanvallen op de Kanaalkust verloor het Britsche luchtwapen gisteren negen vliegtuigen tijdens luchtgevechten. Nog een Britsche jager werd door schepen van een rivierflottielje neergeschoten. Britsche vliegtuigen hebben 'overdag zonder effect storings- aanvallen gedaan op het Noordwest-Duitsche kust- en grensgebied. Bij nachtelijke aanvallen van Britsche bommenwerpers op de stad Binden ontstond brand schade, hoofdzakelijk in woon- N wijken. Nachtjagers, afweerge schut en n\arineartillerie scho ten tien dpr aanvallende bom menwerpers neer. Voor Sebastopol hebben zich de commandant van een afdeeling wielrijders, majoor Backe, zijn es kaderchef, eerste luitenant Kupsch, en de chef van een compagnie pi- onniers, eerste luitenant Stier, on derscheiden door bijzondere dap perheid. Eerste luitenant Zur Lippe- Weissenfels behaalde in den afge- loopen nacht drie luchtoverwinnin gen, kapitein Lent schoot zijn 35ste nachtelijke toestel neer. Bij de zee- en luchtslag op de Middellandsche Zee, bij het uiteenslaan van de Brit sche convooien onderscheidden zich bijzonder een eskader duikbommen werpers onder leiding van majoor Siegel, het jaohteskader van kapi tein Belser en de bemanningen van twee gevechtsvliegtuigen met de commandanten groepscommandant majoor Linke en lt kol. Schulte. De SpU-legere bij grens Libye—Egypte, BERLIJN, 21 Juni (D.N.B.) Naar aanleiding van den val van Tobroek en de achtervolgingsge vechten in Noord-Afrika deelt het opperbevel van de weermacht nog mede: Den 20sten Juni vond de aan val op Tobroek plaats, waarbij in sterke mate van Se luchtmacht ge bruik werd gemaakt. Reeds tijdens den eersten stormloop werden 12 versterkingswerken genomen en een doorbraak geforceerd over een front van 5 kilometer breedte. Na dat Zondagochtend een Britsch parlementair de overgave van de vesting Tobroek had 'aangeboden, bezetten de Duitsch-Italiaansche troepen stad en haven. Tegelijker tijd werd de achtervolging van de verslagen Britten naar het Oos ten voortgezet en Bardia en Bir el Gobi ingenomen. Daardoor staan de troepen van de spil in de on middellijke nabijheid van de grens tusscivn Libye en Egypte. Het groote succes der Duitsch- Italiaansche troepen kan bij zonder hoog worden aangesla gen, aangezien de gevechten in Cyrenaica in een bijzonder warm jaargetijde werden gele verd, waarin men tot nu toe dergelijke groote operaties voor onmogelijk hield. De luchtmacht heeft aan den val van Tobroek een belangrijk aan deel gehad. De versterkingswerken van Tobroek stonden bloot aan (ie vernietigende slagen van Duitsche gevechtsvliegtuigen en duikbom menwerpers. Talrijke voltreffers veroorzaakten in forten en ver sterkte artilleriestellingen groote vernielingen. De Britsche verlieten. GENEVE, 20 Juni (D.N.B.) "De Daily Mail schrijft, dat Rommel het 8ste Britsche leger in Noord- Afrika zoo ernstige verliezen heeft toegebracht, dat in ieder geval versterkingen en nieuw materiaal noodig zijn. Door de afsluiting van de Middellandsche Zee echter kun- neri"die alleen in maandelange rei zen om de Kaap worden aangevoerd hetgeen een nieuwen last voor de zeer verzwakte Britsche koopvaar dijvloot be toekent. Uit Bogota wordt gemeld, dat het Nederlandsche koopvaardij schip Flora, groot 1400 brt., dat in Engelsoh-Amerikaansohen dienst voer, ten Noord-Oosten van Rio Hacha in Columbië, door twee Duitsche duikbooten tot zinken is gebracht. Eenige weken geleden Is ook reeds het tot zinken brengen van de Flora gemeld. Dit uit Zuid- Amerikaansche bron afkomstige bericht berustte dus vermoedelijk op~een verwisseling met een ander schip. CRITIEKE TOESTAND BIJ SEBASTOPOL. STOCKHOLM, 21'Juni (D.N.B,) In het Sowjet-Ruseiscbe legerfié- richt van dert 21sten Juni (midder nachtelijk bericht) -wordt de ernst van den toestand te Sebastopol toegegeven. Het bericht zegt n.1. o.a., dat het den tegenstander ge lukt is „een wig" in het Sowjet- Russisohe verdedigingssysteem te drijven. AMERIKANEN MOETEN EGYPTE VERLATEN. GENèVE, 20 Juni (D.N.B.) Naar hier verluidt, heeft het Ame rikaansche mipisterie van Buiten- landsche Zaken den in Egypte wo nende Amerikanen verzocht het land te verlaten. In draf voor de jnry tijdens 'de stamboek-keuringen en premie-keu ringen, welke de vereeniging „Het Nederlandsche Trekpaard" te Hoofddorp organiseerde. Stevens-Pax Holland m KANS OP INVAL GROOT. NIET STOCKHOLM, 20 Juni (DNB.) In een beschouwing over de moge lijke onderwerpen van gesplek tüs schen Roosevelt en Churchill heeft de commentator McGeatty voor den Britschen berichtendienst ver klaard, dat de zaak der geallieer den niet zulk een gunstige wen ding heeft genomen, als men ver wacht had. Toegegeven moet wor den, dat de spil overal het initia tief heeft. Ook de luchtaanvallen op Duitschland kunnen niet als of fensieve operaties beschouwd wor den. Daaruit volgt, dat de gealli eerden nog een moeilijke taak heb ben. In Noord Afrika hadden de Engelschen niet genoeg tanks, vlieg tuigen en ander materiaal -en van een offensief in dit gebied kan in het geheel geen sprake meer zijn. Een inval in Europa in den loop van dit jaar is een schoone zaak, aldus Geatty, maar dat bewijst nog niet, dat hij moge lijk is. Het ziet er nog steeds naar uit, dat men zich moet voorbereiden op het ontvangen van slagen in plaats van het toebrengen daarvan. GENèVE, 21 Juni (DNB) Uit New York wordt gemeld: de Was- hingtonsche correspondent van de New York Times schrijft over de Engelsch-Amerikaansche bespre kingen o.m.; de militaire besprekin gen tusschen Roosevelt en Chur chill zijn op den derden dag hun ner conferenties onder de uiterste geheimhouding voortgezet. Chur- Onze Haagsche correspondent schrijft: pAPIER is geduldig, óók het apier, waarop verdragen getikt zijn en bondgenootschap pen worden omschreven. Hoe méér woorden, hoe minder be- teekenis vaak! Men wint er echter geen oorlogen mee, nog niemand is het gelukt, de har de taal der wapenfeiten te ver vangen door de woorden van verdragen of communiqué's. Niet om een conferentietafel of voor de radiomicrofoon, doch op het slagveld, waar daden spre ken, vallen de beslissingen. Deze overwegingen gelden óók voor het plechtig bezworen En- gelsch-Bolsjewistische bondgenoot schap, dat Molotof en Eden omstan dig op papier gezet hebben en, naar Duitsche opvatting, in het bijzonder ook voor het dreigement van een tweede front in Europa. Over eeni ge maanden, op z'n laatst in het ko mende najaar, zal de wereld weten of ook deze, met veel tam-tam ge dane aankondiging alleen maar bluf is geweest óf werkelijk eenige beteekenis heeft gehad. En al zou den de Engelschen en Amerikanen iets ergens in het Westen onderne men dan nóg zal moeten blijken, of deze jongste spruit van den Angel- saksisehen Mars een „blijvertje" of een doodgeboren kindje zal zijn! Tot dusver bezetten alleen de Almogendheden een tweede front, n.L Duitschland in Lybiö, Ita lië in Rnsland, Japan In Zqid-Oost Azië en op de Aleoeten. Deze tron- ten, deze nieuwe operatieterreinen zijn nimmer te voren met woorden aangekondigd, maar zij waren er op een dag, door de onverbiddelijke taal der wapenen. P EN nauwere band tusschen de Sovjetunie.en Groot-Brittknnié had men in Berlijn reeds lang ver wacht. Men had daar reeds gerui- men- tijd stellige aanwijzingen voor. Molotofs reis naar Londen en New York en de publicatie van het ver drag kwam dan ook in het geheel niet onverwacht. Het is immers een natuurwet, dat zwakken de neiging hebben, steeds meer °P elkaar te gaan leunen; naarmate de krachten hun begeven. De Engelsche kranten werden niet moe, te betöogen, dat ook voor Groot-Brittannië de oorlog aan het Oostfront beslist zou wor den en steeds dringender werden de stemmen uit Moskou, dat de Sovjetunie zonder de oprichting van een tweede front door de Engel schen, het najaar niet zou halen. Aldus is, naar Duitsche opvatting, dit bongenootschappelijk verdrag een laatste poging om beider angst van afzonderlijk het onderspit te zullen moeien delven, in een ge meenschappelijk document af te reageeren. UET verdrag valt in twee deelen uiteen. Het eene behandelt de gemeenschappelijke krachtsinspan ningen der partners in het ande re hun verhouding na den, gewon nen, oorlog. Bij dit laatste valt het op, dat beiden zich zoo veel moge lijk ertegen pogen te wapenen, door den ander na den oorlog bedrogen te worden. Veel meer spreekt uit dit bondgenootschap het weder- chill, die Duinkerken en Grieken land achter zich heeft, zou er te gen zijn door een vervroegde po ging tot instelling van een tweede front in Europa een catastrophe op te roepen. Roosevelt staat onder een zeke ren druk, doordat de meening veld wint, dat van het aanwezige men- schen- en oorlogsmateriaal der ge allieerden niet het beste gebruik wordt gemaakt, dat noodig is, waar bij in het bijzonder wordt gewezen op de millioenen soldaten en de aanzienlijke hoeveelheid materiaal, die ongebruikt in Groot Brittannië liggen, terwijl andere oorlogstoo- neelen te lijden hebben onder ge brek aan menschen en materiaal. Er is geenerlei bewijs voor, of zelfs eenigerlei aanwijzing, dat Roosevelt op welke wijze ook meer er naar zou streven, de consequen ties van een overijlde actie te ris- keeren dan de Britten. ROME, 21 Juni (D.N.B.) De gezondheidstoestand van den Paus Ls wederom beter geworden, zoodat hij den kardinaal-staatssecretaris, Maglione, kon toestaan zich op zijn verjaardag naar Cafforia te begeven. Waarschijnlijk zal de Paus vandaag de meest dringende particuliere audiënties verleenen. KOPENHAGEN, 21 Juni (D.N.B.) De toestand van den Koning, die sedert twee weken bedlegerig i«, is naar omstandigheden bevredigend. Aangezien de geelzucht, die op don aanval van galsteen op 7 Juni is ge volgd, nog niet over is, is de Ko ning Zondag in het diaconessen- ziekenhuis te Kopenhagen opgeno men voor verder onderzoek en be handeling. Maan Maan op vanavond om onder 15.03 28 Juni 1.54 12 Juli V.M tot morgenochtend N.M. i Juli io Ju,i L.K. 3.10 UUr E.K. '8-GRAVENHAGE, 20 JunL De Secretaris-Generaal van 't Departe ment van Landbouw en Visseherij maakt bekend, dat de geldigheids duur der met „31 A" genummerde bonnen van de aardappelkaart is verlengd tot en met Zaterdag 27 Juni a.8. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat genoemde bonnen ook gedurende de komende week recht geven op het normale rant soen van 2i/2 kg., zoodat de aard appelhandelaren verplicht zijn Vot en met Zaterdag 27 Juni a.s. op elk der met „3l A" genummerde bon nen 1)4 kg. aardappelen al te le veren. De geldigheidsduur der met „31 B'" genummerde bonnen van de aan vetkaarthouders uitgereikte aard- appelkaartkaart is eveneens ver lengd tot en met Zaterdag 27 Juni a.s. Deze bonnen geven derhalve nog tot en met dien datam per stuk recht op Vz kg. aardappelen. 's-GRAVENHAGE, 20 Juni. Van morgen om half twaalf is te zijnen huize te dezer stede op 67-jarigen leeftijd de heer J. M. J. H. Lambooy oud-minister van defensie, overle den. zijdsche wantrouwen van beide „drenkelingen" dan een hecht ver trouwen. Hetgeen in het licht der Engelsch-Russische betrekkingen in het verleden en der natuurlijke ri valiteit van beide mogendheden op alle tooneelen der wereldpolitiek, weinig verwonderlijk is! Engeland hoopt, zoo werd ons van bevoegde Duitsche zijde verklaard, voortaan bevrijd te zijn van het angstgevoel dat de Sovjet-Unie, door de Duitsche wapenen gedwongen, toch nog wel eens een afzonderlij ken vrede zou kunnen sluiten. Hier tegenover heeft de Sovjet-Unie van haar kant, al haar hoop gevestigd op de materieele hulp van Engeland en de Ver. Staten. Dat Washington het verdrag niet mede-onderteekend heelt is overigens méér dan een ver meldenswaardige bijzonderheid. Dat beide landen elkander gedu rende tenminste 20 jaren na afloop van den oorlog wederkeerig bijstand zullen verleenen, is kennelijk een blanco-chèque van Londen aan Moskou voor alle veroveringsacties, welke Sfalin, wanneer deze maar verklaart, aangevallen te zijn, zou wenschen te ondernemen. In ruil hiervoor kan Engeland dan naar believen putten uit het bolsjewisti sche menschenreservoir. 2V RT. 5, krachtens welke bepaling de beide onderteekenaars na den oorlog geen territoriale uitbrei dingen beoogen, noemde onze zegs man eenvoudigweg grotesk en te Aan het Noordoostelijke iront. Fin- scbe soldaten slaan van stevigs palen een hindernis. Suomen-Holland- P.K. Langka-Pax' Holland m. vergelijken met een gemeenschappe lijk vijgeblad, waarachter met een schijn van argeloosheid de naakte, ware oorlogsbedoelingen verborgen wordeji. De Sovjet-Russische aspira ties zijn immers voldoende alge meen bekend en ook de Britsche gebiedsvergrootingen na den vori- gen oorlog, zij het in den vorm van Volkenbondsmandaten en protec toraten, is men nog niet vergeten. En wat de belofte van zich niet mengen in de interne aangelegen heden van andere staten betreft, weet men te Washington reeds se dert het najaar van 1935 dat naar officieele Moskousche opvatting, „de Komintern een onafhankelijke instelling is, over welker optreden de Sovjet-Unie geen macht heeft." ls het ook niet veelbeteekenend, dat over de Westelijke grenzen met geen woord in het verdrag gerept is? Van^Duitsche zijde wordt het vijge blad-artikel als een bijzonder bruta le huichelarij ontmaskerd en ver oordeeld. De bolsjewisten zouden b.v. Polen geheel kunnen bezetten met de bewering, dat dit vanwege het internationale politietoezicht noodzakelijk was. Ook de Baltische landen behoeven er niet op te reke nen, in geval van een geallieerde overwinning weer zelfstandig te worden. Kortom, in principe is geheef~Eu- ropa door dit vedrag aan de Gepeoe uitgeleverd. En wat dit beteekent, is al eerder waarschuwend uiteen gezet.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 1