Stadsnieuws Premiekeuring trekpaarden 800 Nederlandsche kinderen met vacanfje Diploma's Vakschool v. Meisjes TEXEL Vereen. „Texql" tot bestrijding van t. b. c. onder het rundvee Officieele mededeelinqen N.V.D. zet regeling vacantie-uitzending voort De Italtaansche aardappelteelt RADI0PR0GRA& De zesde Texelsche lammereomarkt Het diplfcma Costuumnaateter be haalden de dames: A. Kolk en A. Laféber te Den Helder. I Afgewezen: 1. Het diploma Huisnaaister werd 1 uitgereikt aan de dames: C. H G. Haitog, A. Rebel, M. Sons te Den Helder, A. E. van Scheyen, Cal- lantsoog, W. Bor te Wieringen. Het diploma Hulp in de huishou ding verkregen de dames:: /E. de £0nJr 3' A' FKalw9. M. F. Noë, C. T. Wagemaker te Den Helder, N. Ro gans, T. Sikkema te Wieringen. VANDALISME. Een bewoonster van de Sperwer- Straat deed aangifte, dat door eenige jongens een ruit van haar woning is ingegooid. GOEDE BUIT. In de grossierderij van den heer Verfaille in de Spoorstraat is inge broken. Een groote hoeveelheid ta bak,, sigaretten, shag en bonbons is gestolen. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. DIEFSTALLEN. Een bewoner van de, v. Leeuwen hoekstraat deed aangifte, dat zijn da mesrijwiel is gestolen. OP HEETERDAAD BETRAPT. Vrijdag werd er een man aange- op heeterdaad betrapt op het stelen van een rijwiel in de Koningstraat. DIE WAREN IETS VAN PLAN. Door de politie zijn Vrijdag een S-tal personen aangehouden, die zich op verdachte wijze ophielden op een erf aan de Spoorstraat. Zijn zijn voor nader anderzoek opgebracht. ZWIJNTJESJAGER GEPAKT. Gisteren 'werd er een man aange houden, verdacht van diefstal van een fiets. Toen hij later aan een ver hoor werd onderworpen, bekende hij zijn misdrijf. VERKEERSOVERTREDINGEN. Verder zijn er nog een aantal per sonen bekeurd wegens het zich niet houden aan de verkeersi egels. In hótel „De Lindeboom" werd een vergadering gehouden van bo vengenoemde vereeniging. De bij eenkomst, die eAi slecht bezoek ten deel viel. werd geleid door den voor zitter, den heer A. J. Keijser, die zijn teleursteling uitsprak over de slechte opkomst. De notulen der vo rige vergadering werden door den secr.-penningm., den heer J. C. Ka- gèr, gelezen en onveranderd vastge steld. Hierop volgde lezing van het jaar verslag, waaruit wij het volgende ontleenen de gang van zaken in de vereeniging stemt tot tevredenheid, ondanks de oorlogsomstandigheden, die thans de geheele wereld beheer- schen. Het aantal reactiedieren was weliswaar dit jaar hooger dan an dere jaren, dit behoeft echter geen reden tot ongerustheid te zijn. De reactiedieren kwamen zoo goed als niet onder de Texelsche koeien voor, 't was voornamelijk ingevoerd vee, dat oogenblikkelijk uit den rund veestapel is verwijderd. De vereeniging telt nu_, in totaal 416 leden, waarvan 18 B-leden. B-leden zijn nieuwe leden, of leden, die een of meer jaren geen vee heb ben gehad en volgens regeling van het Hoofdbestuur 85 ct. per dier contributie betalen en 60 cent voor onderzoek. A-.eden betalen slechts 45 ct. voor het lidmaatschap per onderzocht dier. De rijksveearts is met het begin van den staltijd met zijn onderzoek begonnen. Er werden, 416 stallen onderzocht, waarvoor 1664 staten moesten worden ingevuld; in totaal zijn 4531 dieren onderzocht* n.1. 3352 boven 2 jaar en 1169 beneden 2 jaar. De reactie bedroeg 1,3 een stijging van 0,6 bij vorig jaar; al de reactiedieren zijn ver wijderd, zooals wij hiervoor reeds mededeelden. Voor het eerst sinds de oprichting der vereeniging is op dit eiland geen enkele open t.b.c.- lijder aangetroffen. De secretaris bracht in zijn jaar verslag in 't bijzonder dank aan de verschillende instanties, die het de vereeniging flnancfeel mogelijk ma ken de reactiedieren uit den vee stapel te verwijderen, dit zijn het G?m.bestuur van Texel, T.E.S.O. en de beide Texelsche kaasfabrieken. Hierna volgde rekening en ver antwoording van den'penningmeester De ontvangsten hadden in totaal bedragen 6101,59, waarbij een ba tig saldo van 561.98 van vorig jaar 't Batig saldo van dit jaar be droeg 233,05, een achteruitgang dus, die evenwel veroorzaakt was door het feit, dat dit jaar nieuwe oormerken zijn aangeschaft tot een bedrag van 424. De contributie werd weder vast- gesteld op 45 ct. per dier. Tot bestuurslid werd bij acclama tie de heer A. J. Keijser herkozen. Voor rekening nazieners werden opnieuw aangewezen de heeren P. Koorn Jbz. en P. Koorn Pz. Bjj de rondvraag werden eenige besprekingen gevoerd over de rege- Eeit kijkje tij- dent de paarden- keuring van de ver.'„Het Nederl. Trekpaard" te Slootdorp. Be prachtcollectie 4-7 jarigen. (Foto Kuiper.) (Vervolg). Driejarige Merriën. Een klas se van zeldzaam doorsnee gehalte. De uitstekende rubriek tweejari gen van 't vorig jaar heeft de hooggestelde verwachtingen niet beschaamd. De eerste zeven acht merriën waren van beste tot buitengewone kwaliteit. Aan de kop kwam de enorme Alma van t Paviljoen, d. Gaulois de Tasse- nier, van E. Bruins. Een zeldzame merrie, iets lang, maar zeer zwaar typisch, breed en grof. 2. Haar stalgenoote Alina van Dierken- steen, _óók door Gaulois. Beste merrie, zéér grof, goedgelijnd, met goede beenen. Kon eveneens iets korter. 3 Dina, d. Mignon du Fosteau, van J. P. Dieleman. Zeer soortige merrie; extra kort in den rug, prachtig lang kruis, goed in beenwerk, achterheen kon' even gespierder. 4. Eva van Kolhorn, d. Elegant van Willy, van J. P. Die leman. Deze kleine, soortige, gro ve en correcte merrie had óók hoo ger kunnen staan, maar wéar is in diit superieure gezelschapmoei lijk te.zeggen. 5. Caline van Zuidzande, d. Pompier du Tom- bois, van Jac. Onderdijk. Lieve merrie met type, extra achterhand goed, niet te machtig beenwerk. 6. Camilla van Zuidzande, d Pom pier du Tombois, van E. Bruins. Bestgelijnd paard, met êoort en kwaliteit, maar behoort niet tot de machtigste. 7. Jacqueline. v. d. Noorman, d. Elegant v. Willy, v. E. Bruins. Mooie en goede mer rie. 8. Beatrix van Schernjerhorn, d Elegant van Willv, van A. J> Barendregt, Schermerhorn Beenen en type goed, rug kon sterker. 9. Mimie van St. Kruis, d. Sidney, van 'E. Bruins. 10 Agneta v. d. Waard, d. Elegant van Willy, v. R. L. Waiboer,' Anna Paulowna. 11. Clara, d. Domnteur van Se- venum, van A. J. P. J. v. d. Heij den. 12. Willy, d. Elegant van Willy, van P. K. Francis, Burger- brug." 4-7 jarige Merriëk. Groote maat. 1. Corry van Bouwlust, d. Hans van. Kruiningen, van J. P. Diele man. De kampioene van verleden jaar, in schitterende conditie. Bui tengewone merrie die in deze klasse gemakkelijk won. 2. Her- mina, d. Herman van Herseur, van G. Schuringa, M.'meer. Best gelijnde, zware merrie met goede beenen en weinig tekortkomingen. 3. Margot van Espoir, d. Espoir de la Barrière, van Jb. Geerligs Jr. Rondom goed paard. 4. Spera van Bloemendaal, d. Conquérant du Géron, van W. van Zadelhof!, W'werf. Diepe, mooigelijnde mer rie met voldoende beenen en iets kleine voeten. 5. Tertsia, d. Gil ling A- en B-leden. Deze werd voor Texel funest geacht, besloten werd daarom, dat in 't vervolg de contri butie en vergoeding onderzoek voor beiden gelijk zal zijn, de pi eerdere kosten voor B-leden voor 't Hoofd bestuur zullen door de vereeniging Texel worden gedragen. Hierna volgdesluiting. BURGERLIJKE STAND TEXEL van 13 t/m 19 Juni 1942. Geboren: Jan Maarten, z. v. C. de Waard en G. Renses; Geertruida Af'na, d. v. N. Kikkert e» G. Eel- man; Teunis Johannes, z. v. J. Koorn en J. P. Roozendaal. Getrouwd: P. Hemelrijk en J. P. Pool; W. T. van Sambeek en H. Cichosz. Overleden: Pieter Eliza Karei Ebbinga Wubben, oud 70 jaar, geh. m. H. J. vfcn der Vegt. POLITIE. Gevonden: twee zilverbonnen, een polshorloge, een zilveren kruisje. BEVOLKING TEXEL. Ingekomen: S. Witte, B-85. G. A. Caspers, Den Purg, Binnenburg. ^Vertrokken: Mietje Sauerborn en kind, naar Den Helder, Koekoek straat 26. M. Dalmejjer, naar Den Helder, Sluisdijkstraat 85, L. W. van Wel, naar Zijpe, F 29. P. L. F. Doornbos, naar De Bilt, U., Hoofd- dijk 25. Helena E. M. Jansen, naar Rotterdam, Maaskade 76c. URK. Door 10 vaartuigen werd aan den vischafsla; aangevoerd: 672 kg aal en paling, van 25 tot 125 kg per vaartuig, prijs 74 ct. per kg; 18 leg baars 36 ct. per kg; 40 kg voorn 1420 ct. per kg; 53 manden nest 50 ct. per mand; 300 kg pos 10 ct. per kg. les, van J. P. Dieleman. Grofge- beende merrie met soort; ie'ts kort van koot en daardoor gehandicapt. 6. Julma, d. Mars, van L ,A. Cam- maert, W.'werf. 7. Marie, d. Leeuw v. d. Schaapshoeve, van Jac. Woets, M.'meer. 8. Beatrix van Dragon, d. Dragon d.' Hondzocht' van Jb. Geerligs Jr. 9. Elsa van Boschwijk, d. Hannibal van Welge legen, van H. J. Hakvoort, Sloot- dorp. 10 Paula, d. Vainqueur van Herseur, van A. A. Sybenga, Mid- denmeer, 11., Gilda van Oostburg, d, Tsjaka, van A. A. Sybenga. 4-7 jarige Merriën. Kleine maat 1. Beatrix van Wieringermecr. d. Elegant van Willy van P. J. Diele man. Extra merrie, geblokt diep en breed. Heeft haar eerste plaats van verleden jaar kunnen handha ven. 2. Nora van Middenmeer, d. Bienyènu du Trv, van G Schurin ga. Goede merrie met mooi type. 3. Hectorine, d. Hector de Fair, van H. de Graaf W.'werf. Iets schrale, maar goedgelijnde en soor tige merrie. 4. Bironne v. d. Rad- boudhoeve, d. Elegant van Willy, van E. Bruins. Goede, typische merrie met grove beenen en min der goede voeten. Heeft sedert ver leden jaar niet veel meer gedaan. 5. Marsjenka v. d. Waard. d. Ele gant van Willy, van R. L. Wai boer. Mooigelijnd, voldoende fun dament. 6. Jacoba, d Etendardne Petit Enghien, van E. Bruins. 7 Elize, d. Albion de Soignies, van R. C. Vermunt, M'meer. Merriën van 8 jaar en ouder. 1. Prinses, JrMon Gros de Mon Sou hait, van Jb. Geerligs Jr. Kapitale merrie met hengstenbeenen, die wat slijtage vertöonen. 2. Robus- ta, d. Espoir du Grand Coron, van E. Bruins. Breed en grof. 3. Benita, d. Avenir du Castia. van J. P. Die leman. Mooie, kleine merrie met voldoende beenwerk en niet te mooie kroonen. 4. Boulette v. d. Schuitgraaf. d. Carlo de Thieu. v. W. van Zadelhoff. Enorm gebeen de, volimineuze merrie met niet te mooie kroonen. 5. Corrie van 't Paviljoen d. Lion d'Or, van E. Bruins. 6. Astrid van Dierken- steen, d. Lion d'Or, van A. P. de MilMano. W'werf. 7. Mirza, d. Ar- tist, van A.~ J. P. J. v. d. Heijden. 8 Clara van Oudemolen, d La- boureur, van A. Spaans, Kolhorn. Kampioene werd gemakkelijk de vierjarige Beatrix van Wieringar- meer, van J. P. Dieleman. Deze had met zijn paarden in vrijwel iedere rubriek veel succes. Het zelfde kan gezegd worden van den Stal Bruins, die vooral in de drie jarigen uitstekend materiaal liet zien. Beide fokstallen beschikken momenteel over veel eerste klas materiaal en kunnen beschouwd worden als de steunpilaren van de fokkerij in de Wieringermeer. Deze laatste is jong, maar op bree- de basis gegrondvest en zeker ve.el gelovend voor de toekomst. WIERINGEN GESLAAGD. Geslaagd voor het Middenstands diploma te Alkmaar onze ftlaatsge- nooten S. Numeijer, H. Monsbou- wer, Vermeulen. BURGERLIJKE STAND. Van 14 tot 19 Juni 1942. Geboren: Atze Auke, zoon "van I. v. d. Meulen en van A. Jongsma. Marianne Hester, dochter van P. J. Lugt en van C. M. Goudeket. Mar- ten, zoon van K. Pomper en van A. Folkers. Aris Jitze, zoon van A. Engel en van J. Veling. Ondertrouwd: Geen. Getrouwd: Geen. Overleden: J. I. Htijligenberg, oud 74 jaar, weduwe van J. Leur. VOOR DE JEUGD. Ondanks het feit, dat dit jaar in deze gemeente geen kermis zal worden gehouden zal er toch nog een attractie voor de jeugd ver schijnen. Aan den heer S. Ooms, carousselhouder te Oosthuizen, is n.1. vergunning verleend tot het in nemen van een standplaats met zijn zweef- en kinderdraaimoJen op het terrein naast Cinema de Haan en wel vanaf 15 t.m. 20 Juli a.s. MA GAAT HEEN. Mw. de Wed. M. VisserBakker, beter bekend als „Ma", heeft om gezondheidsredenen haar functie als schoonmaakster van vele ge meentelijke gebouwen haar taak neergelegd. Twee en dertig jaren lang heeft zij haar werkzaamheden nauwgezet, en immer met opge wektheid, tot aller tevredenheid vervuld. Zwitsers in Amerika opgeroepen BERN, 19 Juni (DNB.) De bla den melden, dat den laatsten tijd talrijke in Amerika wonende Zwit sers een mobilisa*tiebevel hebben ontvangen tot inlijving bij 't Ame- rikaansche leger. Naar aanleiding daarvan heeft Zwitserland diplo matieke .stappen in Washington gedaan. DISTRIBUTIE VAN VER SNAPERINGEN. De Secretaris-Generaal vin het Departement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat detail listen de met 31, 32, 33 en 34 ge nummerde bonnen van de versna- peringenkaart ter verkrijging van toewijzingen dienen in te leveren in het tijdvak van 22 tot en met 26 Juni a.s. en in het tijdvak van 13 tot en met 17 Juli a.s. Bij inlevering van de met 31 ge nummerde bonnen gullen de distri butiediensten toewijzingen voor chocolade verstrekken bij inleve ring van de met 32 en 34 genum merde bonnen toewijzingen voor suikerwerk, terwijl de rrtet 33 ge nummerde bonnen, naar keuze van den detaillist tezamen met de met 31, of met de met 32 en 34 ge nummerde bonnen kunnen worden pgeleverd. Eventueele restantbonnen „Ver snaperingen 26". „Versnaperingen 27" en „Versnaperingen 28" kunnen tot een maximum van 9 stuks teza men mét" de bovengenoemde bon nen bij de distributiediensten wor den ingeleverd in het tijdvak van 13 tot en met 17 Juli a.s. WAARSCHUWING AAN MELK VEEHOUDERS-ZELF VER ZORGERS. Melkveehouders, die voor de melkvoorziening van hun gezin in de komende zelfverzorgingsregeling als zelfverzorgers worden be schouwd, ontvangen geen melk- bonnen. Zij, die slechts één melk koe hebben, kunnen voor een be paald aantal weken aan het distri butiekantoor voor hun gezin melk- bonnen krijgen, doch deze melk- bonnen worden slechts uitgereikt, indien een verklaring van den plaatsefijken bureauhouder aanwe zig is, dat de koe droog staat. Het Rijksbureau voor de Voedselvoor ziening in Oorlogstijd waarschuwt echter melk veehouders-zei ^verzor gers, dat deze regeling niet be staat voor veehouders met meer melkkoeien. Zij moeten er dus voor zorgen, dat hun koeien niet tegelij kertijd droog staan, willen zij niet in moeilijkheden geraken. GORTTOEWIJZINGEN. De Secretaris-Generaal van het Departement van Landbouw en Vis scherij maakt bekend, dat behalve bon 331 Algemeen ook/de voor het koopen van gort aangewezen bon 321 Algemeen tot en met Zaterdag 27 Juni a.s. dagelijks bij de Plaatse lijke Distributiediensten kan wor den ingeleverd ter verkrijging van toewijzingen voor gort. De bonnen 321 en 331 mogen door elkaar op hetzelfde opplakvel voorkomen. DISTRIBUTIE VAN LIJNOLIE VOOR SCHILDERSPATROONS. De Secretaris-Generaal van het Departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart maakt bekend dat met ingang van 22 Juni a.s. een wijziging zal worden gebracht, in de tot nu toeA geldende regeling voor den verkoop van lijnolie. Van genoemden datum af zullen in plaats van de gebruikelijk* rant soenbonnen voor lijnolie vergunnin gen voor den aankoop va^ lijnolie worden afgegegeven, Deze vergun-, ning vermeldt den naam van den schilderspatroon, te wiens behoeve de vergunning is uitgereikt, de toe gewezen hoeveelheid en den naam van den schilderspatroon, van wien de olie'moet worden betrokken. In verband met bovenstaande re geling zullen de schilderspatroons zich in het tijdvak van Maandag 22 Juni tot en met Zaterdag 27 Juni tot de distributiediensten kunnen wenden voor de invulling van een aanvraagformulier. Deze aanvra gen zullen aan de sectie Verf en Verfgrondstoffen van het Rijksbu reau voor Chemische Producten worden gezonden, die aan den be trokken schilderspatroon de boven vermelde vergunning zal doen toe komen. Voor de maanden-Juli en volgen de zullen de distributiediensten de schilderspatroons door middel van plaatselijke bekendmaking oproe pen, ten einde op het distributie kantoor de aanvrage in te dienen. De aandacht wórdt er op geves tigd, dat in verband met het boven staande het koopen, verkoop#en en afleveren van lijnolie tegen afgifte van rantsoenbonnen is verboden Rantsoenbonnen, die nog in het be zit van de sphilderspatioons «ijn. dienen aan de Sectie Verf en Verf grondstoffen van het Rijksbureau voor Chemische produeten. Ko ningskade 15 te 's Gravenhage, ter verkrijging van een vergunning te worden opgezonden. vS-GRAVENHAGE, 19 Juni (V.P.B). Onder het gejuich van tweehonderd kinderstemmen, zette zich dezer da gen, op het station H.S. een extra- trein in beweging die op initia tief van den Ned. Volksdienst 800 N'ederlapdsche kinderen voor een vacantie van zes \Veken naar Thü- ringen in Duitschland zou brengen. Uitgeleide gedaan door hun ouders, zwaaiden de kinderen vroolijk uit de coupé-raampjes, terwijl een mu ziekcorps het vertrek met vroolijke liederen opluisterde. De reis ging via Haarlem en Amsterdam, want uit Haarlem voegden zich nog 250 kinderen bij het gezelschap en in Amsterdam nog 350. Het waren kin deren tusschen 6 en 14 jaar, die een vacantie hard noodig hadden. On der leiding van zeventigtal leidsters der N.V.E). en een arts en een ver pleegster voor onvoorziene gevallen, zullen zij Zaterdagochtend op de plaats van bestemming aankomen. Hier zullen zij bij pleegouders wor den ondergebracht, bjj wie zij de vacantie zullen doorbrengen. Duitsche dank. Het initiatief voor de vacantie is uitgfegaan ,van den- Niederlandschen Volksdienst, die hiervoor die kin deren had uitgezocht, die een va cantie het meeste noodig hadden In Duitschland zullen zij onder de hoede staan van de N.S.V., die dit uit dankbaarheid doet voor de Duit sche kinderen, die na den Wereld oorlog zoo gunstig in Nederland onthaald zijn. In den trein ^vermaakten de kin deren zich uitstekend. Verschillen de groepjes zongen vroolijke lied jes, één meisje had zelfs een mond harmonica "meegenomen, anderen luisterden aandachtig naar een leidster, die een spannend verhaal; voorlas. Enkelen waren zelf in een boek verdiept, terwijl het onder ling kennismaken en het landschap verdere afleiding boden. Voor de eerste maaltijd was brood van huis meegenomen, ter- wijj in, den trein groote veertigli- terbussen met warme thee gereed stonden, in verband hiermede had elk kind een kopje van huis meege nomen. In Dortmund zou de NSV. met warm eten klaar staan wat de jonge gasten een zeer prettig vooruitzicht vonden terwijl ook verder de N.S.V. voor het eten tij dens de reis zou zorgen. Alles in orde! Wij hebben een groot gedeelte van de rei^op Nederlandsch grond gebied meegemaakt en men kan niet anders zeggen, dan dat al deze goede zorgen van de NVD. en NSV. aan deze kinderen goed besteed is. Ook voor de ouders is het prettig om te weten dat hun kinderen een vacantfe krijgen, weliswaar niet onder het ouderlijk oog, mttar toch wel onder zeer goede zorgen en toezicht. Daarvoor pleiten alleen reeds de feiten, dat elk kind tweemaal een medisch onderzoek heeft onder gaan, voordat de reis aanvaard werd, terwijl de N.V.D. zorg droeg, dat allen goed gekleed met vacan tie gaan. Als de kinderen in hun vacantie- oorden gearriveerd zijn, zullen de Nederlandsche leidster weer te- rugkeeren, één hunner blijft echter achter, met het oog op de taal en eventueele bijzondere wenschen in zake de verzorging der kleine va- cantiegangers. VISSCHERÏJ-NIEUWS. Door den heer Jb. Wigbout Tz is een nieuw visschersvaartuig in de vaart gebracht voorheen varen de onder het KH 1. De vroegere WR 161 hem toebehoorende, is ge sloopt. Gasgeneroren in visschersvaartuigen Met betrekking tot het dezer dagen medegetjeelde over het door bemiddeling van de Ned. -Vissche- rijcentrale door de overheid ver- leenen van crediet voor het plaat sen van gasgeneratoren in motor- visschersvaartuigen, vernemen wij nóg, <jat ieder schip hiervoor in aanmerking kan komen, indien de motor daarvan geschikt is voor ombouw. AI3 eenige restrictie geldt hier, dat de materiaalpositie een en ander toelaat. Reeders en andere scheepseigenaren bieden volkomen vrijwillig hun schepen aan en de animo is zeer groot. Van IJmuiden uit gaan reeefs vijf Scheveningsche loggers naar zee met een gasgenerator en zeer oin nenkort komen weer eenige ge reed, zoodat onvoorziene oitistan digheden daargelaten begin September de geheele nachlvis- schersvloot van generatoren zal zijn voorzien. De Scheveningsche vloot wordt thans onderhanden genomen. Van die plaats uit wordt alleen de dagvisscherij beoefend, waarin kleinere schepen vallen, dan in de nachtvis3cherij. Urk. Wieringen, Makkum, Enkhuizen en Ierseke hebben ook reeds gene ratorschepen in de vaart. De exploitant van den gasgene rator moet per jaar 1 pet. rente van het verleende crediet afstaan aan de Nederlandsche Vissöherij- centrale. Aangezien door het omhouwen van een schip 85 95ypct.,a^h olie wordt bespaard, is het duidelijk, dat langer en meer gevischt.zal kunnen worden en de ftanvoeren aanzienlijk grooter zullen zijn. Naar gehoopt wordt, zullen de prijzen dan wat dalen, zoodat de visch kan worden gebracht onder een groote're groep der bevolking. ROME, 21 Juni (Europapress). Naar de interministerieele coördi natiecommissie mededeelde, hebben zelfs de belangrijk toegenomen hoe veelheden binnen- en buitenland- sche pootaardappelen, welke in het voorjaar onder de aardappel boeren verdeeld werden, de bui tengewoon groote vraag naar poot aardappelen niet tenvolle kunnen bevrdp'gpn, zoonet Mj de oootgO'v1 verdeeling in 1942-'43 reeds nu de noodige maatregelen zijn getroffen Vooral zullen de Italiaansche sta tions voor pootaardappelen verder worden uitgebreid. De Itaiiaansche aardappelproduc tie, welke in normalen tijd met inbegrip van de hoofdzakelijk voor export bestemde vroege aardappe len 3 milliopn tpn bedroeg, zal dit jaar aa'nmerkelijk grooter zijn. Van bijzondere beteekenis is voor al* het feit, dat- vooral in kleine bedrijven v~"! aardappelen werden aangeplant. Op het oogenblik wordt in Italië 'op groote schaal propa ganda gemaakt voor de teelt van aardappelen in tweede cultuur, waarvoor de vooruitzichten, in verband met het tijdige begin van den graanoogst van dit jaar, gun stig zijn. De landbouwconsulenten staan de boeren dearhü met raad en daad terzijde. Op de Italiaan sche aardappelmarkt is een zeke re ontlasting ingetreden door het beschikbaar komen van belangrijke hoeveelheden* vroege aardappelen, zoodat in de groo'e steden, welke in den winter te lijden hadden van srhaarschte aan aardappelen, inmiddels een extra-toewijzing kon volgen. DINSDAG 28 JUNI. Hilversum I. 415.5 m. 0.45 Gramofoonmuzlek. 6.50 Ochtendgym nastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtend gymnastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.15 Politiek week- praetje (opn.). 8.30 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Ensemble Jorfn Lancé (opn.). 10.00 Planovoordracht en gramofoon muziek. 10.40 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de vrouw. 11.20* Ensemble Willy Kok. 12.00 Klaas van Beeck en zijn orkest. 12.40 Alma nak. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en zakelijke be richten. 13.00 Omroeporkest en soiiste (opn.). 14.00 Groninger Orkestvereeniging, solist en gramofoonmuziek. 16.00 Ziekentroost en ge wijde muziek (opn.). 16.30 Gramofoonmuziek. 16.45 Voor de jeugd. 17.00 Een strijkorkest. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, zakelijke- en beursbe richten. 17.30 Een Strijkorkest. 18.00 Otto Hendriks en zijn orkest. 18.30 Neerlands stem van het Oostfront. 18.45 B.N.O.: Nieuwsbe richten. 18.55 B.N.O.: Gesproken binnen- landsch overzicht. 19.05 Duitsche taalcursus. 19.30 Amusementsorkest en solisten van het Operettetheater te Boedapest. 20.30 Wie zijn de schuldigen aan Neerlands ondergang? door Prof. Mr. Dr. van Génechten. 20.45 Orkest Malando en solist. Als intermezzi: Mevrouw van 8traten wil het naadje van de kous weten. 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 Gramofoonmuziek. Vanaf 22.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 22.1524.00 Zie Hilversum I. Hilversum II. 801,5 m. 6.458.15 Zie Hilversum I. 8.15 Gramofoon muziek. 10.00 Morgenwyding. 10.15 Gramo foonmuziek. 11.00 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 11.35 Gramofoonmuziek 12.00 Gerard van Krevelen en zyn orkest en soliste. 12.45 BNO: Niedws- en zakelyke ber. 13.00 Voor de rijpere Jeugd van het platte land. 13.15 Gramofoonmuzik. 14.30 De Lichte Toets. 15.30 Voor de éieken. 16.00 Zang met planobegeleiding. 16.25 Kamerorkest „Ars Nova et Antiqua" (opn.). 16.45 Cello en piano. 17.15 BNO: Nieuws-, sakelijke en beursber. 17.30 Ernst van 't Hoff en zijn orkest. 18.00 De reportageetaf presenteert. 18.30 Omroep- harmonieorkest en gramofoonmuziek. 19.30 BNO: Nieuwsberichten. 19.40 BNO: Zeeuwsch praatje. 19.50 Spiegel van den dag. 20.00 BNO: Engelsche uitzending: „Holland and the eco nomie reorganisation". Voor de Radio-Cen trale: Gramofoonmuziek. 20.15 Clavecimbel- voordracht. 21.00 ^Dertien man in een myn", luisterspel. 21.45 BNO: Nieuwsberichten. 22.00 BNO: Militair overzicht. 22.10 Avond wijding. 22.15—24.00 Zie Hilversum I. GROOTE BELANGSTELLING. Hedenmorgen half 10 telefoneer de onze Texelsche correspondent dat voor de Se groote lammeren- markt 1900 lammeren waren aan gevoerd, hetgeen in verhouding slechts een vrij gering aantal is. Er waren zeer veel koopers. De prijs zal waarschijnlijk van 2 tot 3 gal den hooger zijn dan op da vorige markt (vorige week was deze circa f20.—. Er bleek groote vraag te zijn naar ooilammeren, die waarschijnlijk 3 tot 4 galden duurder zullen doen dan de ramlanimeren. Om half 10 hedenmorgen war^n slechts 2 partijen verkocht. In een dezer partijen werd f 23 per stuk genoteerd. Voor bijzonderheden zie men ons uitvoerig marktbericht in het nummer van morgen. BROEK OP LANGENDIJK, 22 Juni. 27.650 ky. aardappelen: groote f 10.50, kleine f 5; 1000 Kg. rabar ber f 6, 550 bos peen f 12, NOORDSCHARWOUDE, 22 Jun< Aanvoac: 5400 Kg. rabarber f R

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3