De juiste cijfers Tob nooit Stadsnieuws Kerk en zending Marktberichten De arbeidskrachten ia land- en tuinbouw Recherche slaat een goeden slag INGEZONDEN Fietsers en Schuilkelders JAN VAN DRIMMELEN 75 jaar EEN DUIKER VAN NAAM Loop der bevolking van Den Helder gedurende 1941 Door de politie zijn eepige perso nen aangehouden, die zich schuldig hadden gemaakt aan diefstal in het Distributiekantoor in den nacht van 12 op 13 April. an de gestolen goe deren, waaronder verschillende stof jassen en enkele distributiebeschei den, zijn alleen de stof jassen "achter haald. Zaterdagmiddag werd een brutale diefstal gepleegd op het Konings plein. Van een erf werden op klaar lichten dag 5 konijnen gestolen. De dader en de konijnen konden in Zh'pe achterhaald worden. De golven zullen luider breken, 1 de wind zal met hun stem vergaan. En ik, die hier ontzet moet staan,1 wacht onbezonnen op een teeken. i Nameloos ging de dag voorbij; 1 nu groeien schemering en wind. Ik sta verslagen, maar hervind het bruisen van den vloed in mij. i Zóó slaat een golf over mijn schroom ik sta en wacht niet meer een teeken; -i de wind zal met de golven breken op mij, die terugduik in hun stroom. Maarten Vrolijk. (Uit ,Jdorks Magazijn" geit gestolen. Een bewoner van de Dahliastraat deed aangifte, dat zjjn geit, die aan de Liniedijk graasde, gestolen is. burgerlijke stand den helder van 19 en 20 Jun 1942. Bevallen: F. SlotemakerDrjjver, z-: H. BaisVerhoeks, z.; M. Ras Groenendijk, d. Gehuwd: D. Kolle en W. A. D. Bedorf; N. Nibbering en J. H. de Werker; J. Helder en A. Lugten- burg. Beleefd vraag ik U onderstaand in Uw blad op te nemen, waarvoor bjj voorbaat dank. Ik heb een schuilkelder vlak voor mijn woning staan. De ruimte tus- schen schuilkelder en woning is slechts 95 cm. Het is al eenige keeren gebeurd, dat Us mijn kinderen de deur uitgingen, ze tegen een fietser opliepen. Daar het schijnt, dat de fietsende bevolking nog niet op de hoogte is, dat het verboden is op een trottoir te fietsen, dient jdit nog on der hun aandacht gebracht te wor den. Eenige keeren heb ik het mee gemaakt, dat ik fietsers er op wees dat dit gevaarlijk was. doch kreeg steeds een groote mond op den koop toe. Gaarne zag ik dan ook dat dit kwaad uit den weg geruim^ kon worden. Hoogachtend, J. D. Rozeboom. Goversstraat 21, Den Helder. De klacht van inzender in volko men juist. In verscheidene straten in onze stad is de breedte van den schuilkelder even breed als den rij weg, zoodat alleen het trottoir over blijft. Natuurlijk dient men als wiel rijder af te stappen; doet men dat niet, dan brengt men het verkeer, en speciaal de wandelaars, in ernstig ge vaar. Met nadruk zij er dus op ge wezen,. dat men verplicht is af te stappen. Doet men dit niet, dan zal de po litie, die zonder twijfel oog voor dit euvel heeft, ingrijpen en niet aarze len om proces-verbaal op te maken. Red. „Dagblad v. Noord- Holland." Meer dan een halve eeuw onder water geweest. Heden wordt de bekende IJmui- densche duiker Jan van Drimme- len 75 jaar en van deze 3/4 eeuw is hij meer dan een halve eeuw „on der water" geweest. 1 Reeds als jongen van 19 jaar stak van Drimmelen zich in het duikers- pak en gedurende zijn langdurige loopbaan heeft hij menig moeilijk karwei verricht. Jfeer dan dertig jaren dook hij in dienst der firma Zur MühlenWijsmuller te IJmui- den. Zijn bekendheid we mogen wel zeggen populariteit verwierf hij door zijn werkzaamheden aan het goudschip Lutine, waar hij in derdaad goud naar boven heeft ge bracht. Maar volgens den heer van Drimmele heeft men daar steeds op de verkeerde plaats gezocht. Ook verrichtte hij gevaarvol werk bij het duiken naar het bij IJmui- den gestrande Italiaansche stoom schip „Salento", waar hij opdracht had gekregen te zoeken naar de plaats, waar zich de lijken der slachtoffers bevonden. Verder ver vulde hij in het buitenland tal van belangrijke opdrachten en was hij Bevolking op 1 Januari 1941 Vermeerdering door: Vestiging in de gemeente Geboo 'ten in de gemeente Geboorten elders, behoorende deze gemeente M. V. 14930 13021 M. V: Totaal 27951 tot 987 156 108 995 148 92 Verminderd met hier geborenen, behoorende tot and etc gemeenten Vermindering door: Vertrek Overlijden te Den Helder Overlijden elderc 16181 14256 1 3 16180 14253 16180 14253 3013 17 70 59 14 63 Verminderd met te Den Helder over ledenen, elde.s woonachtig Bevolkingscijfer op 1 Januari 1941 Bevolkingsscijfer op I Januari 1942 Vermindering Jan. '411 Jan. 42 3142 1819 3— 2— 3139 1817 3139 1817 13041 12436 25477 27951 25477 2484 Gel oorten 1941 Overlijden 1%U Geboorte-overschot Vertrek 1941 Vestiging 1941 500 235 265 4728 1982 aanvaarden. Wij allen hebben weieens moeite om ons lot te aanvaarden. Het leven bestaat eenmaal uit ups en downs, en niemand blijft gespaard voor pijnlijke ervaringen en moeilijke oogenblikken. De eerste natuurlijke reactie is: „ik wil dit niet, waarom treft mij dit?" Een natuurlijke nei ging om het. onaangename van het leven af te wijzen. Maar het laat zich nu eenmaal niet afwijzen, nooit en door niemand en hoe eerder wij er „ja" op zeggen, het aanvaarden en er het beste van trachten te maken, des te beter voor ons zelf. Een sterke vermindering van ma- terieele welvaart is voor de meesten onzer een g rooté" beproeving. Dit ondervond, met tallooze anderen, een jonge vrouw, die in groote weelde was opgevoed. Door omstandigheden werd haar inkomen teruggebracht tdt een be drag, dat haar alleen nog in staat stelde, een eenvoudige kamer te hu ren zonder pension en zonder bedie ning. Haar handen stonden voor alles verkeerd, en zij voelde zich diep verongelijkt. Een practisch-aangelegde vriendin van haar, die wel eenigszins ver moedde hoe de zaken stonden, ging eens poolshoogte nemen. Zij vond Mary M. temidden van een chaos van verhuis-artikelen, in een koude kamer en volslagen wanhopig. ,„Wat moet ik beginnen?" zei ze. „Ik kan niets, niet opruimen en niet koken, geen kachel aanmaken en geen kamer aan kant maken. Ik ben niet gewend, om zelfs maar 'een deur zelf open te doen." „Maar dat zal je toch niet hebben d.ien besluiten, om door geen deur meer te gaan, nu ze niet meer voor je opengedaan worden," zei de vrien din droog. Mary antwoordde wantrouwend: „Wat bedoel je?" De vriendin ant woordde: „Dat je kunt leeren wat je nog nooit gedaan hebt." Zij was intusschen bezig, de erg ste rommel op te ruimen. „Leeren?" zei Mary met afschuw. „Ik vind de heele toestand afschu welijk en ik wensch niets te leeren." De practische knielde bij de kachel om die aan ti maken, en zei: „ja, dat is een beroerd geval. Ik had je anders graag geholpen met alles, waaraan je niet gewoon bent. Je zult er .nog wel anders "o+er gaan denken en dan waafBchuw jê mij maar. Kijk, de kachel brandt en de o.a. adviseur van het concern dat met de Karimata het goudschip van de Lutine zonder succes wilde exploiteeren. De heer van Drimmelen is, toen hij zijn duikershelm „aan de wil gen" hing, in Rotterdam gaan wo nen, maar zijn liefde voor de zee en alles wat daarmee verband houdt, trok hem al spoedig weer naar IJrnuidên, waar hij nu al weer vele jaren woont. De krasse grijs aard maakt er nog dagelijks zijn wandelingen, vergezeld van zijn trouw keeshondje. ergbte rommel is geborgen. Ik kom nog wel eens aan. Het beste." Alleen gebleven, voelde Mary be hoefte om iets te eten. Zij zou naar een cafetaria in 'de stad gaan. Lusteloos kreeg zij hoed en man tel en slenterde naar buiten. Op een druk kruispunt dicht bö haar huis sprak een dame haar aan. „Zoudt U mjj even naar den over kant willen brengen? Ik ben slecht van gezicht en dan is het wat ang stig met dat drukke verkeer." Mary werd met een slag uit haar egocentrisch zelfbeklag gerukt. Zij dacht: „Erg is dat, zoo slecht te kunnen zien dat je niet eens veilig alleen kunt oversteken. Erger nog dan geldgebrek." Zij gaf de onbekende een arm en geleidde haar voorzichtig naar den overkant. „Dank U vriendelijk," zei deze. Mary keek haar even aan en zag een vriéndelijk gezicht met een geestigen mond en vermoeide oogen. Deze toevallige ontmoeting gaf haar de overtuiging, die zoovelen noodig hebben, dat ze lang niet zoo beklagenswaardig zijn, als ze in hun kortzichtig zelfbeklag meenden. Dr. Jos de Cock. VRIJE UNIVERSITEITSDAGEN. De gebruikelijke Vrjje Universi teitsdagen zijn" dit jaar op 8 en 9 Juli bepaald en wel te Amsterdam in het Cc xertgebbuw. De wetenschappe lijke samenkomst op 8 Juli vermeldt de bespreking der referaten van prof. dr. D. Nauta van Amsterdam over „De geschiedbeschouwing van Cal- vijn" en van dr. J. Bocy van Am sterdam over „De somatose van de psychopathie". Tegelijkertijd verga dert de Vrouwen-V.U.-hulp onder leiding van mevr. S. VerdamOkma van Amsterdam: Daar spreken mevr. T. MeynenDouma van Den Haag over „Een drievoudige (n) bhnd" en prof. dr. Waterink van Amsterdam over het thema „Wat de V.U. doet voor de ouders en voor de School". In den bidstond op Wbensdagavond 8 Juli in de Keizersgrachtkerk te Am sterdam gaat ds. T. Ferwerda van Amsterdam vooV. In de jaarverga dering op Donderdag 9 Juli onder voorzitterschap van mr. dr. S. de Vries van Den Haag, president curator, spreken prof. mr. A. Ane- ma over de vraag „Waarom weten schap", ds. P. N. Kruyswijk van Hilversum over het thema „Strict genomen" en dr. C. J. Honig van Amsterdam over het onderwerp „De wetenschap op de tweesprong". HET CHRISTELIJKE OOSTEN. In de nieuwe serie „Het Christe lijke Oosten", welke in opdracht van het (Roomsch-Katholieke) aposto laat der hereenigjng door de Uitge verij De Toorts te Heemstede wordt uitgegeven, verscheen als deel III „Groeiend wantrouwen", een verhan deling over de geschiedenis der Oos- tersche kerken van den beelden strijd tot den val van Konstantirio- pel van de hand van F. Wijnho ven AA. Zomer op het land. De maaier scherpt zijn zeis. Pax Holland-v. Bemmel m Te gemakkelijk hebben Katholieke geschiedschrijvers vroeger wel eens de schuld van de afscheiding uit sluitend op de bekende figuren van de patriarchen Photius en Caerula- rius willen werpen. Pater Wijnhoven legt er den nadruk op, dat de schei ding het gevolg is geweest van tal van factoren en dat zelfs de jam merlijke scheiding in 1054 niet defi nitief had behoeven te zijn. Het zijn vooral de kruistochten geweest, welke het oosten van het Katholieke westen hebben vervreemd. Duidelijk plaatst de schrijver de verhoudingen tusschen oost en west in het gecom pliceerde beeld der middeleeuwsche geschiedenis. KERKERAAD EN EVANGELISATIE. Ook te Sneek is de vereeniging van Vrijzinnig Hervormden, doordat de kerkeraad tot dit deol een even- gelisatie-commissie aanstelde, in kerkelijk verband opgenomen. De voorgangster der afdeeling, mej. M. W. J. Coelingh, werd voorloopig voor den tijd van een jaar door den ker keraad tot godsdienstonderwijzeres der gemeente benoemd. De vrijzinhige kerkeraad te Ure terp, onder welke de rechtzinnige evangelisatievereeniging te Siegers- woude ressorteert, heeft een contract gemaakt met deze vereeniging, waardoor het evengelisatiewerk ker kelijk wordt ingeleid. De voorganger der evangelisatie, de heer Den Arend, is tot godsdienstonderwijzer der ge meente benoèmd. RUSSISCHE BIJBELS. Het Zweedsche Licht im Osten- comité heeft uizend nog te .War schau aanwezige Russische bijbels opgekocht en voor verspreiding ter beschikking gesteld. DE ZOOVEELSTEN Maandagmiddag omstreeks twee uur is op een onbewaakten overweg aan den' Slachthuisweg te Hoek van Holland een vrachtauto door een electrischen trein uit de rich ting Hoek van Holland gegrepen. In de auto bevonden zich de 41-ia- rige J. B. uit Schiedam en de 28- jarige J. W. L. uit Rotterdam, bei de personen werden op slag gedood. De vrachtauto werd volkomen vei> nield. DE PAUS ONDERSCHEIDT SUNER. ROME, 22 Juni (DNB.) Da Spaansche minister van Buiten- landsche Zaken, Serrano Suner, is door den Paus onderscheiden met het grootkruis van de door Paus -Pius IX gestichte orde v „Ordine Piano." s URK. Door 25 vaartuigen werd aan den vischafslag aangevoerd: 1495 kg aal en paling, van 25 tot 75 kg per vaartuig, prijs 0.741.54 per kg; 90 kg voorn 1420 ct. per kg; 40 manden nest 50 ct. per mand; 175 kg pos 10 ct. per kg. ZWAAG, 22 Juni. Veilingsvereen. „Bangert en Om streken". Aardappelen f 10.50— 18, kleine aardappelen f 5, spina zie f 9, uien f 8, 'slaboonen f 60, snijboonen f 60, peulen f 32, to maten f 25.60—42, bospeen f 9.60— 12, radij3 f 1.80, rabarber f 67, bindsla f 7, sla f 1.50—2, bloem kool f 10.50—17.50, komkommers f 6.5013, perziken f 7.5030, sel derie f 3.50, aardbeien f 3646, blauwe pruimen f 90, roode bessen f 90, kruisbessen f 16, raapstelen f 7, koolrabi f 2.50, asperges f 50— f 75. ROTTERDAM, 22 Juni. Zandaardappelen f6.12. klei le soort f7.12, idem 2e soort f6.62, - Nieuwe: groote f9.12, kriel f5.12. Aanvoer en vooia-aad voldoende. Vlasbeurs: De productie werd vrij wel gehpel te velde verkocht tegen de standaardprijzen. Heden ter beurze aangevoerd 1400 kg. Dauw- rood, welk partijtje circa f 1.10 per kg. opbracht. PUBMEREND, 23 Juni. Koeien, totaal 870 stuks: 425 vet te koeien voor de levering, gelde-' koeien f 380475, melkkoeien f 475620, 13 stieren voor de leve ring, 246 vette kalveren f 150—260, 428 nuchtere kalveren: voor de slacht voor de leverting, voor de fok f 3042, 14 vette varkens voor de slacht voor de levering, 8 mage re varkens f 28—50, 285 biggen f 18—35, 420 schapen f 48—65, 210 bokken en geiten f 24—S0, 1150 lammeren f 2023. BR. OP LANGENDIJK, 23 Juni. Aanvoer: 5550 Kg. tonjaten I—IV f 38, banken f 28, kriel f 17, 4875 Kg. rabarber f 6, 860 bos worte len f 11, 136.000 Kg. aardappelen, groote f 10.30. kleine f 5. NOORDSCHARWOUDE, 23 Juni. Aanvoer: 2000 Kg. rabarber f 6. Inplaats van groote werkloos heid een tekort Vermindering d'KM vertrek 2i46 ONTSLAGVERORDENING EN PER SONEELSBEZETTING VERGROO- TEN KERN VASTE ARBEIDERS. De ruim 2.6 millioeiv hectare cultuurgrond in ons land (bouwland, blijvend grasland, tuingronden en bosch) geven aan 640.000 manneh en vrou wen, hetzij het geheele* jaar, hetzij een gedeelte van het jaar, werk. Dat is dus gemiddeld 1 persoon op 4 ha. of 250 personen op de 1000 ha. Van deze 640.000 personen zijn rond 240.000 ondernemers. En van deze ondernemers zijn ongeveer 115.000 werkgevers. Bij hen vinden dus de circa 400.000 land- en tufn- arbeiders, mannen en vrouwen, vol wassenen en jeugdigen arbeid. 125.000 -boeren en tuinders bewer ken den bij hen in gebruik zijnden grond zelf, meestal met hun gezins leden (vrouwen en inwohende kin deren). Dat is mogelijk door de op pervlakte der bedrijven. Ons land telt immers 166.000 landr en tuin- bouwondernemingen kleiner dan 10 ha. Vooral de akkerbouw- en vee teeltbedrijfjes kunnen het stellen zonder vreemde arbeidskrachten. Met den veel meer intensieven tuin bouw ligt het anders. Tuinbouw- bedrijTjes van enkele hectare geven reeds vaak aan meerdere arbeiders werk. De* tuinbouw „verloont" im mers per ha. 5 a 10 maal en meer zooveel als de akkerbouw en 10 k 20 maal zooveel als de veeteelt. Voorheen was de toestand slechter. We kunnen thans inderdaad wel zeggen dat de 2.6 millioen ha. aan de 640.000 boeren en tuinders, land en tuinarbeiders werk geven. Dat Was in de achter ons liggende cri sisjaren op geen stukken na het ge val. In den winter van 19351936 werd het aantal geheel werklooze land- en tuinarbeiders geschat op 120.000, 'dat van de gedeeltelijk werkloozen op 43.000. In den zomer van 1936, dus in het drukke seizoen, gaf de raming 75.000 geheel werk looze landarbeide/s aan. Ruim 45.000 landarbeiders stonden in dien zo mer bij de Arbeidsbeurzen ais werk zoekenden ingeschreven. Vanaf 1930 tot en met 1939 waren in de provin cie Groningen tot in Augustus 4 a 5000 landarbeiders tewerkgesteld in de werkverschaffing. Van de 45.000 in 1936 bij alle werkverschaffings objecten tewerkgestelden waren 80 pet. van het platteland, uit land- en tuinbouw afkomstig. Weinig werkzoekenden. Het beeld is nu gelukkig heel an ders. Het aantal werkzoekenden en werklooze land- en tuinarbeiders is gering. Tenminste buiten de vorstperiode. Einde Augustus 1941 stonden bij de Arbeidsbureaux slechts 3600 land- en tuinarbeiders als werkzoekenden ingeschreven. Slechts 3800 waren toen in de werk verruiming geplaatst. De provincie Groningen telde in Augustus van het voorgaande jaar 99 geheel werklooze landarbcicjers en 227 ge plaatsten bij de werkverruiming. Het overgroote deel van de 50 a 60 duizend tewerkgestelden in de werkverruiming en bij de cultuur technische werken komt thans niet van het platteland, maar uit de steden. In sommige land- en tuin bouwgebieden is nu veeleer spr ke van een tekort dan van een over compleet aan arbeidskrachten. In het bijzonder tijdens de oogstdruk- t» (vlastrekken, korenzichten, ko- reninhalen, aardappelen- en bieten- rooien). Maatregelen getroffen. In 1941 gaf dat tekort reeds aan leiding tot moeilijkheden. Vooral tijdens het aardappel rooien in de Groninger en Drentsche Veenkolo niën. Het Rijksarbeidsbureau heeft, teneinde dit jaar alle eventueele moeilijkheden het hoofd te kunnen bieden, reeds vroegtijdig zijn voor bereidende maatregelen getroffen. Bij de landbouwers is een onderzoek ingeseld naar de benoodigde ar beidskrachten in de oogstdrukte. De Districtsarbeidsbureaux hebben anderzijds gegevens verzameld van een tijdelijk te veel aan arbeids krachten elders, niet alleen van landarbeiders, maar ook van kleine boeren en hun gezinsleden en van stede|ijke arbeiders, die door hun arbeid bij de cultuurtechnische wer ken voor landbouwarbeid geschikt zijn. Bovendien heeft het Collage van Rijksbemiddelaars, op verzoek van het Rijksarbeidsbureau en voor gelicht door een commissie van des kundigen op landbouwgebied, en kele algemeene arbeidsvoorwaar den vastgeseld voor werknemers in het landbouwbedrijf, die buiten hun woonplaats werken en niet eiken dag daarheen kunnen terugkeeren. Zij kunnen aanspraak maken op de voor de gemeente of het district vastgeselde ioonen, op behoorlijke huisvesting en kost op vrij reizen naar en van het werk éénmaal per drie maanden, op betaling van 50 pet. van het geldende tijdloon bij verhindering om te werken door ongunstige weersomstandigheden. Het apparaat voor een spoedige en doelmatige uitwisseling van beschikbare» arbeidskrachten naar gebieden, waar de land bouwers of tuinders hen noo dig hebben, is dus gereed. Vanwaar deze gen? verbeterin- Vanwaar deze belangrijke wijzi ging van de arbeidsmarkt in land en tuinbouw? Allereerst is de e c o- noomische toestand" dei- ondernemers beduidend verbeterd door veel hoogere prijzen en door meer export. Zij. kunnen daardoor meer werk laten verrichten. De ge stegen oppervlakte tuingronden, de ofnzetting van weide- in bouwland, de teelt van meer arbeid vragende gewassen (vlas, aardappelen, sui kerbieten), het gebruik v'an minder machines, de verkaveling van den Noord-Oostpolder hebben de t e- werkstelling van arbeids krachten vergroot. Boven dien vonden Ongeveer 16000 land arbeiders in Duitschland werk. Tenslottè heeft ook de bekende ont slagverordening niet nage laten het aantal arbeiders, die niet tijdelijk, maar blijvend werk vinden in land- en tuinbouw, beduidend te vergrooten. In de crisisjaren was het aantal z.g. vaste land- en tuin arbeiders belangrijk afgenomen. In vele landbouwgebieden was de vaste arbeider uitzondering, dtr losse ar beider regel geworden. Op zeer vele landbouw ondernemingen begon de vaste kern arbeidera meer en meer te ontbreken, niet alleen tot nadeel van cje arbeiders, maar ook van landbouw-gemeenschap. Dat alge meen gevoelde nadeel was voor landbouw- en landarbeidersorgani saties in 1940, na afkondiging van de ontslagverordening,aanleiding maatregelen te treffen voor een mi nimum-personeelsbezetting voor de akkerbouw- en veehouderijbedrij ven, Minimale personeelsbezet ting geregeld. Deze vrijwillige regeling heeft thans door een beschikking van den Directeur-Generaal van den Arbeid wettelijke sanctie gekregen. Bepaald is, dat in de veehouderijbedrijven alsmede in gecombineerde akker bouw- en veehouderijbedrijven als vaste kern gedurende het geheele jaar aanwezig moet zijn tenminste één mannelijke werkkracht van 21 jaar en ouder per 10 hd. bedrijfso- pervlakte en in de uitsluitend ak kerbouwbedrijven: gedurende 't ge heele jaar ten minste één werk kracht per 12 ha. en daarboven ge-„ durende de maanden Maart, April, Mei, Juni, Juli, Augustus, Septem ber en October een zoodanig aantal, dat het aantal werkkrachten de vaste kern inbegrepen, ten minste één per 8 ha. bedraagt. Voor de ak kerbouwbedrijven, gelegen in den Wieringermeer en in de Veenkolo niën, zijn de cijfers der bedrijfsop- perviakte resp. 15 en 10 ha. Wanneer de leider van het bedrijf regelmatig persoonlijk mede-ar beidt, wordt voor hem steeds 10 ha. in mindering gebracht. Een arbei der. van 21 jaar of ouder geldt als één werkkracht. 20 jaar 0,9, 19 jpar 0,#, 18 jaar 0,7 17 jaar 0,6, 16 jaar 0,5, 15 jaar 0,4 en 14 jaar 0,3. Vrouwelijke werkkrachten wor den niet bij de minimum perso neelsbezetting meegeteld. De regeling van de'personeelsbe zetting voorziet dus in een vaste kern van één mannelijke volwas sen werkkracht (de bedrijfsleider inbegrepen) per 10 hectare. Dat is 100 man op 1000 ha. Dat lijkt zoo oppervlakkig niet veel. In het rap port van de Staatscommissie-Ebels van 1927 is voor akkerbouw en vee houderij sprake van 240 werkkrach ten per 1000 ha. Dat aantal is aller eerst verkregen door de personen beneden 18 en boven 64 jaar te vvaardeeren op halve arbeidskrach ten en vrouwen op 85 Verder dient er echter rekening mee gehou den te worden, dat in de bereke ning van de commissie-Ebels vele arbeidskrachten (ijien denke aan de vrouwelijke werkkrachten- en aan dfe losse arbeiders) slechts geduren de een beperkt aantal maanden of zelfs weken werkzaamheden in de landbouvë verrichten. Bij de thans van kracht geworden personeelsbe zetting gaat het om de blijvende te werkstelling van mannelijke ar beidskrachten in de akkerbouw- en veehouderijbedrijven gedurende een groot deel van het jaar. K 2167

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3