Geh eim verdrag Verduister Weer 20 schepen vernietigd DAGBLAD VOOR HELDËRSCHË EDITIE [LONDEN - MOSKOU Steunpunten voor Sowjet-Unie Wankelt regeering Churchill Bekaflotmachuiig 4 pagina's Hoofdredacteur: A. R. JONKER Alkmaar Cafw.) DE STRIID OM SEBASTOPOL Vasteland voor Bolsjewisme De haven vao Singapore Nog zware strijd bij Sebastopol „Duitsche duikbooten hebben in den strijd tegen de Britsche en Amerikaansche ravitailleeringsscheep- vaart nieuwe successen behaald. Zij hebben van be- schermde convooien op den Atlantischen Oceaan en in dé door de Amerikaansche marine krachtig be schermde kustwateren van Noord- en Midden-Ameri- ka 20 vijandelijke koopvaardijschepen met een geza- menlijken inhoud van 102.000 brt. en een bewakings- vaartuig tot zinken gebracht. Vier andere schepen werden door torpedotreffers zwaar beschadigd." Het weermachtsbericht Ir. Mussert bezoekt Noord-Holland Ritchie afgezet? Strijd tegen rijwieldiefstallen De gezondheidstoestand van den Paos Uit*.: NV. Uit*. Mij. Hollands Noorderkwartier. Redactie- en Administratiebnreanx: SCHAGEN: Laan 201. Tel 444 (2 lijnen - DEN HELDER: Koningstr 78. Tel. 2345 (2 lijnen). - ALKMAAR: Laneestraat 97. Tel. 3332. NOORD-HOLLAND Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief. Gewone advertenties 11 ct D. m.m. Bij contract, binnen eeh jaar te ge bruiken. belangrijke korting. Prij- zep worden op aanvraag verstrekt 86ste Jaargang. No. 11833 DONDERDAG 25 JUNI 1942 Controleover Duitschland, Finland, Hongarije, Roemenië en Bulgarije STOCKHOLM, 24 Juni (D.N.B.). Het blad Goeteborgs Morgen- post publiceert zeer groot opge- inaakt, bijzonderheden over een geheim verdrag, dat Churchill en Molotof in Londen gesloten hebben. In dit verdrag wordt geheel Europa aan de bolsje- wisten uitgeleverd. Het gehei- me verdrag bevat de volgende 1 overeenkomsten: 1) De aanspraken van de Sow jet-Unie op veiligheid en strategi sche grenzen tegenover Finland, de Oostzee-staten, Polen en Roemenië worden princjpièel erkend. Wat Iran betreft, hiervoor is een speciale overeenkomst gesloten. 2) De meeste gebieden, die aan de Sowjet-Unie grenzen, of in de- nabijheid der Sowjet-Unie liggen, waaronder Finland, bepaalde dee- len van Noord-Scandinavië, Tsje- cho-.Slowaki.je, Roemtnië, Bulgarije en Joegoslavië worden erkend als Sowjet-Bussische belangensferen. 3) Voor bescherming tegen toe komstige aanvallen der spilmo- gendheden wordt de Sowjet-Unie het recht verleend om steunpunten te verwerven en garnizoenen door „pachtverdragen" op te richten. De Sowjet-Unie wordt voorts een vrije doorvaart van de Oostzee naar de Noordzee en van de Zwarte Zee naar de Middellandeehe Zee gega randeerd. 4) In een aanvulling op artikel Stemming in Engeland slecht r LISSABON, 24 Juni (ANP). Naar de Britsche Nieuwsdienst uit Washington meldt, zijn daar eenige kringen van meening, dat het lot van de regeering Churchill er van afhangt, welke nieuwe plannen, ver plichtingen en verzekeringen de minister-president vopr het Lager huis van zijn besprekingen mót Boo se velt zal meebrengen. Te oordee- len naar de commentaren van de pers en van*,the man in the street" is de Amemkaansche openbare mee ning over de volkomen onverwach te tegenslagen in Libye vrijwel even bezorgd als de Engelschen zelf. Motie van wantrouwen? De politieke correspondent "van de Evening Standard meldt, dat eenige Lagerhuisleden de regeering wegens de gebeurtenissen in Libye rechtstreeks willen „uitdagen". Wardlaw Mllne en andere afge vaardigden zouden een motie van wantrouwen willen indienen. Nauw keurige bijzonderheden zijn nog niet bekend geworden. Dit is de eerste rechtstreeksche uitdaging sinds de regeering-Churchill aan 't bewind is. Hoe de regeering de mo tie zal behandelen, is nog niet be kend. Do stemming in het parle ment STOCKHOLM, 24 Jutii (ANP.) -* „De verbitterde ongeduldige stem ming, die Dinsdag in het parle ment heerschte, kan evenmin mis verstaan worden als het feit, dat deze stemming der afgevaardigden de gevoelens van het geheele land weerspiegelen, zoo schrijft de Daily Herald, naar de Britsche berichten dienst meldt. Enkele afgevaardig den echter, zoo schrijft het blad ver der, zijn te ongeduldig. Zij wen- schen een debat over de tragedie in Li'bye nog deze week, doch een debat nog in deze week zou waar schijnlijk zonder de aanwezigheid van' Churchill plaats vinden. Een debaj over Libye echter, waarbij Churchill ontbreekt, is waardeloos Als bij Noorwegen Naar United Press meldt, blijkt de ernst van den tóeftand f' jt Britsche parlement ook uit het feit, dat enkele Britsche gingen de hui dige stemming in het Par1?™®" vergelijken met die na de ineen storting van het Britsche front in Noorwegen. Vervolgens herinnert fJnited Press er aan: dat d® ""f? storting van het Britsche front in Noorwegen den val vanderfK«e ring-Chamberlain tengevojge heelt 3 van het gepubliceerde pact, waar in de geallieerden gemachtigd wor den om na het einde van den oor log bijzondere veiligheidsmaatrege len te nemen voor een nieuwen aanval, wordt de Sowjet-Unie het recht verleend om in overeenstem ming met Groot-Brittannië een 'mi litaire en politieke controle over Finland, Duitschland, Hongarije, Roemenië en Bulgarije uit te oefe nen. 5) Beide verdragsluitende par tijen verplichten zich zorg te dra gen voor de definitieve opheffing van de nationaal-socialistisclie en fascistische regimes en soortgelijke regeeringsstelsels in Europa. Een tweede front. Behalve het bovengenoemde aan vullende protocol is in Londen, volgens de Goeteborgs Morgenpost, verder een geheime overeenkomst gesloten over de militaire maatre gelen, die noodzakelijk zijn voor het vormen van een tweede front. Bij zonderheden van dit protocol, dat tengevolge van het zuiver militaire karakter absoluut geheim is, zijn buiten een zeer kleine kring, niet bekend. Bron betrouwbaar. Het blad Goeteborgs Morgen- post deelt nog mede, dat het de bijzonderheden van het Britsch- Sowj et-Russische geheime ver- drag ontvangen heeft van een welingelichten diplomaat, die een land vertegenwoordigt dat nauw contact onderhoudt met de geallieerden. Daar deze bron bij tallooze vroegere gelegenhe- heden, die het' blad heeft kun nen controleeren, betrouwbaar gebleken is, heeft het niet ge aarzeld het telegram te publi- ceeren. De groote dokken weer in gebruik. TOKIO, Juni (Europapress). Het herstel van de haveninstallaties van Singapore vordert snel. Van de aanlegstijgers is reeds een lengte van circa 3 km. zoover gereedgeko men, dat gelijktijdig ongeveer 20 schepen van elk circa 10.000 ton ge lost en geladen kunnen worden. Het groote Empire-dok, dat is om gedoopt in Hinode-dok, alsmede het meerendeel van de overige dokken, is reeds zoover hersteld, dat zij weer dienst kunnen doen. In het Albert- dok bevindt zich een Britsch schip, dat drijvend op zee is aangetroffen, in reparatie. Aan een reeks andere schepen wordt aan het herstel ge werkt. Vanuit Japan is een groote drijvende bok te Singapore aangeko men, welke zal worden gebruikt om talrijke in de haven tot zinken ge-, brachte schepen te lichten, welke schepen dan op de werven zullen werden gerepareerd. Verschillende door de Engelschen tot zinken ge brachte drijvende bokken zijn ook reeds gelicht, teiwijl de bunkerin stallaties voor schepen weer in ge bruik konden worden genomen. Hetzelfde geldt voor een aantal ver woeste olie- en benzinetanks. Vele opslagplaatsen zijn weer proviso risch ingericht, -zoodat het haven- verkeer van Singapore langzamer hand weer een normaler beeld gaat vertoonen. m=Spoorweg hoofdweg ==—wegen gebergte Kaart van Pelt Diepe wiggén zijn door de Duitsch-Roemeensche troepen in Sebastö- pol's verdedigingswerken gedreven ondanks een verbitterden tegen stand en groote terreifimoeilijkheden. Verscheidene kustforten zijn reeds gevallen. Op het kaartje zijn deze forten ten Noorden van Se- bastopol aangegeven. Pogingen der Bolsjewisten om troepen bij Jalta (op hetk aartje aangegeven), aan wal te zetten, werden verijdeld. De strijd op de uiterste landtongen bij Sebastopol wordt voortgezet. Aantal gevangenen bij Tobroek 33.000 HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 24 Juni. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt in een extra bericht het volende bekend: HOOFDKWARTIER V.\N DEN FüHRER, 24 Juni. Het opper bevel van de weermacht maakt bekend: „In het Noordelijke deel van de vesting Sebastopol werden de op de uiterste landtong ten Noorden van de Sewernaja-baai nog verzet biedende deelen van den vijand vernietigd. In het Oosten van het vestingfront doorbraken Duitsche en Roemeensche troepen in door kloven doorsneden en door'onbe- gaanbaar bosch- en struikgewas krachtig versterkte en taai verde digde vijandelijke stellingen en veroverden nieuwe verdedigings installaties. De luchtmacht deed met for maties gevechtsvliegtuigen gecon centreerde aanvallen op veld- en artileriestellingen. De verliezen vair den vijand in den strijd om Sebastopol bedragen in de periode van 7 tot 22 Juni 11.000 gevange nen en 158 stukken geschut. In hevige, afzonderlijke gevechten weiden 20U aarden- en betonnen kazematten veroverd en 65.254 mij nen onschadelijk gemaakt. gehad. Steeds paraat Luchtafweergesc slagschip, gereed, om vijandelijke men. Atlantic- hut aan boord van een Duitsch bommenwerpers onder vuur te ne- Holland-PK. Lageman-Pax Holl. m In den centralen sector van het Oostelijke front werden in het achterwaartsche gebied de zuive ringsacties tegen bolsjewistische benden met succes voortgezet. Aan het Wolchof-front werd de ring om de ingesloten vijandelijke gevechtsgroep, in weerwil van zeer moeilijke terreingesteldheden in taaie gevechten nauwer aan gehaald. Nieuwe ontzettingspejgin- gën van den vijand mislukten. In de Finsche Golf brachten lichte gevechtsvliegtuigen een bolsjewistische motortorpedoboot tot zinken. Boven Moermansk sohoten Duitsche jagers li vijan delijke vliegtuigen neer. In Noord-Afrika is het aantal iler in de vesting Tobroek binnen gebrachte gevangenen tot 33.000 man gestegen. Aan de Egyptische grens plaatselijke gevechten. Op Malta werd het bamba rdeeren van vliegtuigsteunpunten in den afgeloopen nacht met goede uit werking voortgezet. Nadat het extra weermachlbe- richt is herhaald, wordt vervolgd: Aan de Noordzeekust schoot een boot van de havembescherming een Britsch gevechtsvlegtuig neer. Bij aanvallen van Britsche bom menwerpers» op het Fransche en Belgische kustgebied verloor de vijand overdag en des nachts 9 vliegtuigen. Eerste luitenant Schö- nert. behaalde boven de Duitsche Bocht zijn 19e en 20ste nachtelijke overwinning in de lucht. De kor poraal-matroos Ludwig heeft zich aan boord van een mijnenveger in den strijd tegen Britsche rnotor- kanonneerbooten bijzonder onder scheiden. NIEUWE GEVOLMACHTIGDE VOOR AMSTERDAM. De Rijksminister voor de bezette Nederlandsche gebieden, rijksminis ter Seyss-Inquart, heeft den gevol machtigde voor de provincie Cfver- ijssel, dr. Schroeder, tevens be noemd tot gevolmachtigde van den rijkscommissaris voor de stad Am sterdam. Dr. Schroeder wordt hiermede op volger van senator Dr. Boehmcker, die tot dusver gevolmachtigde was voor Amsterdam. Hij blijft daar naast gevolmachtigde voor de pro vincie Cherijssel. Op zijn tocht door Nóord-Holland heeft de leider -der N.S.B. een be zoek gebracht' aan de gemeenten Aalsmeer^ Haarlem en Bloeinen- daal, waarna hij het P.E.B. be zichtigde en te Amsterdam de bureaux van het N.A.F. Tot be sluit van den dag woonde hij in den Stadsschouwburg te Amster dam een voorstelling bij van Mo- zarts „Figaro". Aan de grens der provincie werd hij des morgens ontvangen door tal van autoriteiten. In Aalsmeer had Ir. Mussert het eerste officieele huldebetoon in ontvangst te nemen. Voor Haarlem stond een bezoek aan de provinciale grifie op het programma. In de Dreef langs' de Paviljoenslaan werd hij daar op gewacht door groepen uit de'S.S., de W.A. eji den N.J.S., die met een muziekveridel stonden opgesteld. Nadat hij was begroet door den burgemeester, inspecteerde Mussert de manschappen en meisjes om zich vervolgens naar het gebouw van de griffie te begeven. De aanwezigen verzamelden zich in de Statenzaal. De gedeputeer den der provincie werden aan den leider voorgesteld, waarna de commissaris het woord tot Ir. Mus sert richtte, een rede, welke door den leider werd bêantwoord. Nadat het gebouw der griffie was bezichtigd, begaf de leider zich naar het restaurant „Duin en Daal" te Bloemendaal, waar hij werd ont vangen door burgemeester Zigler. van Bloemendaal, die hem de na- tionaal-socialistische bugemees- ters van de provincie voorstelde. Na gebruik -van het noenmaal en bezichtiging van de Groote Kerk, wachtte den leider een enthousiaste hulde. Vele leden der N.S.B. geluk te het hun leider de hand te druk ken. De toeloop was dusdanig, dat de eerewacht op een gegeven mo ment ruim baan moest maken. Ver volgens ging de tocht naar het kan toor van het Prov. Electr. Bedrijf van Noordholland, waar Ir. Mussert het moderne interieur bezichtigde. Vervolgens begaf men zich óp weg naar Vetsen, om een bezoek te brengen aan het bedrijf zelf. Tot slot van den middag begaf men zich op -weg naar Amsterdam, waar in de P. C. Hooftstraat de bu reaux van het N.A.F. werden be zichtigd. Nadat in het Parkhotel een maaltijd was gebruikt, begaf ir. Mussert zich om half acht naar den stadsschouwburg, waar hij een voorstelling bijwoonde van de eer ste twee actes van Mozarts „Figa ro", uitgevoerd door de afdeeling opera van het gemeentelijke thea terbedrijf. Deze voorstelling had een besloten karakter. De tocht van Ir. Mussert werd dezen eersten dag Mussert werd dezen eersten dag herhaaldelijk onderbroken door hul debetuigingen van leden en forma ties der beweging op diverse pun ten langs de route. Ook werden hem daarbij bloemen aangeboden. Vrouwen toonden.hem haar kinderen en hij drukte allen hartëlijk de hand. Maan Maan op vanavond om onder 1&13 a A 3.19 28 Juni 22.06 uur 12 Juli V.M tof morgenochtend N.M. 5 Juli ff i rs Juli L.K. 5.19 uur EK. MUSTERUNG DER GEBURTS- JAHRGANGE 1906 UND 1907. Alle mannliche Reichsdeutschen der Geburtsjahrgange 1906 und 1907 haben sich zur Musterung wie volgt zu melden: a) Aus den Provinzen Südholland und Seeland bei der Wehr- ,machtskomniandantur Dea Haag, Lange Voorhout 38: am 29.6.42 vorm. 8 uhr 30 die Buch- staben AM; am 30.6.42 vorm. 8 uhr 30 die Buch- staben N—Z. b) Aus der Provinz Nordholland: in Amsterdam-O, Schule, Iepen- weg 13: am 1.7.42 vorm. 8 uhr 30 die Buch- staben AM; om 2.7.42 vorm. 8 uhr 30 die Buch- stpben NZ. e) Aus den Provinzen Friesland, Groningen, Drenthe und Over ijssel b.d. Wehrmachtkomman- dantur Zwolle, Rojensingel 13: am 3.7.42 vorm, 8 uhr 30 die Buch- staben AM; am 4.7.42,vorm. 8 uhr 30 die Buch- staben NZ. d) Aus den Provinzen Gelderland, Utrecht und 'Nordbrabant bei der Ortskommandantur 's-Her- togenbosch, Julianaplein 2: am 6.7.42 v8rm. 8 uhr 30 die Buch- staben AM; am 7.7.42 vorm. 8 uhr 30 die Buch- staben NZ. e) Aus der Provinz Limburg bei der Wehrmachtkommandantur Maastricht, Vrijthof 46: am 8.7.42 vorm. 8 uhr 30 die Buch- staben AF; am 9.7.42 vorm. 8 uhr 30 die Buch- staben GM; am 10.7.42 vorm, 8 uhr 30 die Buch- staben NR; am 11.7.42 vorm. 8 uhr 30 die Buch- stabën SZ. Die Meldpflichtigen haben mili- tarische und sonstige Ausweispa- piere und 2 Passhilder, grosse 37 x 52 mm in bürgerlicher Kleidung, ohne Kopfbedeckung. Brillentrager das Brillenrezept mitzubringen. Ju- den haben nicht zu erscheinen. Den Meldepflichtigen wird das Fahrgeld 3. Klasse gegen vorzeigen der Fahrkarte bei ,der Meldung zurückerstattet. Sie erhalten ferner bei einer Abwesenheit vom Wohn- ort von mehr als 8 Stunden ein Zehrgeld. ROME, 24 Juni (Afip). Naar Stefani meldt zou generaal Rit chie, volgens te Rome binnen gekomen berichten, als bevel hebber van het achtste Brit sche leger, waarvan generaal Auchinleck persopnlijk de lei ding op zich had genomen, zijn afgezet. Nieuwp parkeertegel. Daar het aantal rijwieldiefstallen nog steeds schrikbarend toeneemt, schrijft de Nederlandsche Toeris tenbond (A.N.W.B.), werd met ge noegen kennis genomen van een Nederlandsch octrooi, betreffende een tegerween muur of anderen ver ticalen wand te bevestigen rijwiel standaard, voorzien van oog en ket ting, waarmede het rijwiel met een hangslot aan dezen standahrd kan worden bëvestigd. Voor de bekende betonnen rijwielparkeertegels met sleuf, welke reeds veelvuldig wor den gebruikt, was deze bevestiging ook overwogen, maar oorspronke lijk een bezwaar gebleken, omdat de uitstekende ijzeren ring met een hieraan permanent te bevestigen ketting of overslag bij duisternis gevaar zou opleveren voor de voet gangers. Aan dit bezwaar is thans tegemoet gekomen door in het bo venvlak van den tegel verdiept een ring aan te brengen, waaraan met behulp van ketting Tm slot het rij wiel kan worden bevestigd, waar door deze niet gevaarlijk is voor de voetgangers. Voor het hoofdkantoor van den Nederlandschen Toeristen bond is zoo'n tegel als proef aan gebracht. Boeien, wegwijzers voor de scheep vaart. Een van deze omvangrijke installaties ter beveiliging van het verkeer ter zee, wordt aan boord genomen, om verplaatst te worden. PK. Kriegsmarine-Pax Holland'm.. Zondag naar de St Pieter. ROME, 24 Juni (D.N.B.)De gezondheidstoestand van den Paus blijft vooruitgaan. Er zijn echter voorzichtigheidsmaatregelen geno men om een terugkeer der ziekte te voorkomen. De Paus zal de geheele week slechts eenige belangrijke par ticuliere audiënties geven. Zondag as. den dag van Petrus en Paulus zal de Paus zich naar de St. Pieter begeven. Daar zal hem ook rapport wprden uitgebracht over de opgra vingen, die het vinden van het graf van Petrus ten doel hebben.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 1