DE MIDDENSTANDSEXAMENS Wat presteerden onze clubs? Stadsnieuws Bezoekuren Bureau „Vluchtelingen zorg" Zaterdags gesloten N.V. Algemeene Noord-Holl. Mij. van Levensverzekering De H.A.Y. naar Amsterdam AIcm. Victrïx ll-HRC II 3-0 NOTT RECLAME VERHOOGT UW OHZET SCHAGEN Examen»feer in het N.H* Koffiehuis Tentoonstelling Jos» v* cL Berg Het woonwagenpark bik de Hankes Belangstelling van de politie 1 Het blijkt noodzakelfjk er nog eem de aandacht op te vestigen welke de nren zjjn, dat men zich lian vervoegen ten kantore van het Burear. Vluchtelingenzorg bi Alkmaar. Deze uren zjjn, lederen dag van 912 uur des morgens en van 2 tot half 5 's middags. Des Zaterdags ls het Bureau den geheelen dag niet voor het publiek geopend. Waar het nog herhaaldelijk voorkomt, dat men toch des Zaterdags komt, dient het bo venstaande mede om velen een vergeefsche reis naar Alkmaar te besparen. gevestigd te Haarlem. Bovenstaande Maatschappij hield S7 Juni haar jaarlijkache vergade ring? van aandeelhouders. Aan het door Directeuren uitge brachte verslag ontleenen wij het volgende De stand van het verzekerd kapi taal, vermeerderd met de verzekerde rente, Steeg per 31 December 1941 tot 21.751.911.de premie-ont vangst over 1041 bedroeg 623.116,95 De sterfte onder de verzekerden had een gunstig verloop; de waar genomen sterfte bedroeg 73,8 pet. van die, welke berekend was. De uitkeeringe'n, eigen, risico, be llepen dit jaar 269.423,62. De premie-reserve moest een ver hooging ondergaan van 223.246,58. Door deze verhooging komt de pre- imie-reserve op de Balans voor met een bedrag van 4.744.334,78, onder welk bedrag niet ls begrepen de pre mie-reserve voor posten, welke bij andere Maatschappijen in herverze kering werden gegeven. De rente-ontvangst bedroeg dit jaar 217.733,36Ut. De gemiddelde gekweekte rente in 1941 bedroeg 4,31 pet., .hetgeen aan merkelijk hooger is dan de voor de reserve-berekening aangenomen rentevoet. De onkosten bedroegen totaal 210.078,47. De effecten, voor zoover genoteerd aan de Amsterdamsche Beurs, wer den gewaardeerd volgens den Ultimo r /semberkoers, terwijl de waarde der niet-genoteerde fondsen door een cómmissionnair ls geschat. Door koerstijging bedraagt de winst op effecten 22.410„58. Op vaste goederen werd 1.477,95 afgeschreven. Door bijschrijving werden de extra reserves gebracht van 319.800, op 351.500,—. Aan Het pensioenfonds voor per- eoneel werd uit de winst 10.000,— toegevoegd, dat daardoor tot 150.000,— klom. De vergadering hechtte, na prae- advies van Commissarissen, hare goedkeuring aan de Overgelegde Balans en Winst- en Verliesrekening, de directie déchargeerend voor het gevoerde beheer. De verschillende voorstellen om trent bjj- en afschrijvingen en winst- verdeeling werden aangenomen. Het dividend werd bepaald op 126. per aandeel. Zondag 28 Juni j.1. gingen de da- mesafdeeling en enkele heeren, be geleid, door een aantal supporters naar Amsterdam. Deze dag is voor onze dames een groot succes ge worden. Op de 100 m C werd door 4 da mes deelgenomen. In hun series lie pen T.- Wagenmaker, A. Timmer mans, R. Gaemer' en I. de Beurs resp. 13,6, 13,7, 14 en 14,3 sec., waardoor allen zich ln de demi-finale wisten te plaatsen. Helaas waren onze dames nog niet genoeg getraind om zich in de demi-finale te hand haver en wist slechts T. Wa- gemaker zich in de finale te plaat sen. Dank zij een goede start be haalde zij den vijfden prijs. Bij het verspringen wist G. Boo- gaart met een goeden sprong van 4.59 m. den vijfden prijs te behalen, na loting met no. 4, die eveneens 4.59 m sprong. Bij het hoogspringen, waaraan door A. Timmermans werd deelge nomen, bereikte zij een hoogte van 1.47 m, gelijk met een dame van Sagitta (A'dam), waarna na eenige malen overspringen om den len prijs besloten werd om belden een len prijs toe te kennen. Bij de 4 X 100 m dames wist de h.a.V.-ploeg, bestaande uit: T. Wa genmaker, A. Timmermans, I. de Beurs en R. Geamers, na een uitste kende raoe, den len prijs in de wacht te sleepen, in den goeden tijd van 54,7 sec. Aan de 200 m heeren werd door W. de Longte en J. Meyer deelge nomen. Beiden wisten zich in de demi-finale te plaatsen, resp. als 2 en 1 in hun serie. In de demi-finale verloor W. de Longte echter zijn spike, waardoor hij voor de finale uitgesloten werd. Maar J. Meyer nam wraak en wist. weer le te wor den, zoodat Mj ln de finale kwam. Na een uitstekenden snellen start passeerde hij wederom als lp de finale, in den uitstekenden tijd van 23.4 sec. Al met al was het een zeer ge slaagde dag voor de H.A.V. en wist zij met vijf prijzen, n.1. 3 eerste en 2 vijfde prijzen uit den strijd te komen. Deze wedstrijd, dl eindigde in een verdien." overwinning voor de 4 lcm.-reservés, werd gespeeld op het terrein der vereeniging „Alk maar", daar het Sportpark niet be schikbaar was tengevolge van de aldaar gehouden paardenrennen. Ondanks het feit, dat A. dus ook „uit" speelde, was zij qua speltech niek en combinatie de meerdere der H.-ers, die door enthousiast spel de zaak in evenwicht trachtten te hou den! De voorhoede der Racers was in gToote mate echter improductief, zoodat alle moeite Vergeefs bleek. A. echter beschikte over twee snelle buitenspelers en een uitstekenden midvoor,, die allen met de' binnen- spelers de kunst van schieten ver stonden. De H.-achterhoede, inzon derheid de keeper, moest dus alle zeilen bijzetten om erger te voor komen, hetgeen hem tamelijk goed afging. Echter >varen Het een tweetal on gelukjes, die A. voor de rust een 20 voorsprong bezorgden. Bij het eerste doelpunt schoot één der H.-backs bij het wegtrappen tegen den A.-midvoor aan, die Öit onmid dellijk afstrafte en langs den ver baasden keeper keihard scoorde. In het tweede geval liet de H.-keeper den bal „liggen" en 't was de A.- rechtsbuiten, die deze kans benutte. Even daarna was de roode midvoor tweemaal doorgebroken, maar zijn schot was beide keeren slecht. Zoo- doende had A. met rust een nuttige voorsprong, die öj consolideerde met rustig en goed spel. Het was na ongeveer een half uur, dat de stand 30 werd, door een van dichtbjj ingeschoten bal, waar de H.-keeper tevergeefs naar uitviel. Zoo kwam deze strijd ten einde met een over winning voor de A.-reserves, ietwat geflatteerd, want de Racers' hadden wel een tegenpuntje verdiend. Over den scheidsrechter één woord: „uit stekend". DIEFSTALLEN. Een bewoner van de Burgemeester Houwingsingel deed aangifte dat zijn radiotoestel is gestolen. Een caféhouder dee<i aangifte, dat twee stoelen zijn ontvreemd. NIET GOED VERDUISTERD. Vannacht werd door een luchtbe schermer lichtuitstraling waargeno men van een perceel aan de West gracht. Hij waarschuwde den bewo ner, maar die wilde het licht niet uit doen, waarna proces-verbaal werd opgemaakt. BELEEDIGING. Een oe'.wenster van de Binnen haven deed aangifte, dat ztj was be- leedigd. VOOR DEN EXAMINATOR MEER WERK DAN EEN TALENAKTE» Wdnneer men de geschiede nis zou gaan schrijven van een_ tooneelzaal als die van het N.H." Koffiehuis, dan zou blijken, dat daar lang niet alles louter al- leen neerkomt op genoegen, pleizier en kortswijl. De stoelenrijen, waarop nog Maan dagavond een honderdkoppig ge hoor van de derde uitvoering Van „Laat ie fijn zijn!" had geprofiteerd waren Dinsdagmorgen als bij too- verslag verdwenen. Voor het too- neel op een kleine verhooging stond een lange tafel, bezaaid met pape rassen, boeken en. bescheiden en verspreid door de zaal zag men een achttal kleine tafeltjes, elk met 3 stoelen. EXAMEN! Nu geen gelach en gejoel, maar we denken daarbij aan dfe candida- ten, waarvan er aan elk dier kleine (Van onzen Haagschen corres pondent.) De uit Den Helder afkomstige, nu Haagsche, schilder Job. van den Berg exposeert op het oogen- blik in de Kunstzaal De Ridder, aan de Laan van Meerdervoort. Uit het daar opgehangen werk blijkt de gestadige groei van dezen kleinen man, die nog steeds zoekt naar een vervol making van zijn kleuren. Met behoud van de grijze tinten wordt in zijn landschappen de kleur opvallend warmer. Ztjn portretten zijn dep menscbelijk vooral die Madonna met blau wen doek. „Het werk van Jos. van den Berg is zoo sympa htiek," schrijft een der'plaatse lijke bladen, „omdat hij een man met een k p en een heel groot, warm kloppend hart-is, En uit dat hout snijdt men de groote schilders. In zijn landschapen vervalt heel het sexueele van zijn vrou wenfiguren, om plaats te maken voor een extatische aanschou wing van het wonder, dat zich ook hier voltrekt en waarvan hij het geheim "schijnt te hebben doorgrond ln zijn menschen- figuren, vrouwen en naakten." BURGERLIJKE STAND DEN HELDER van 27 Juni 1942. OvéHedenF. A. »de Clercq, m., 79 jaar. tafeltjes per 40 minuten één door een tweetal, gelukkig zeer welwil lende examinatoren, wordt „door gezaagd" nerveuze angst, bange vrees. Het zijn jonge middenstanders, die zich op de foltertafel laten leg gen in de hoop straks als belooning te ontvangen het diploma handels kennis^ dat noodig is om zich te eeniger tijd als zelfstandig midden stander te mogen vestigen. Twee maanden geleden zijn ze schriftelijk geëxamineerd in de vakken boekhouden, handelsrecht en Nederlandsche taal. Zij, die toen ten minste 1 vak voldoende hebben gemaakt, mochten terugkomen om zich verder aan de tand te laten voelen, in bedrijfsleer, handelsken nis, rechts- en wetkennis. Slechts één vak voldoende van de drie! Te veel gevergd is dat niet. Maar wie met dat resultaat uit de bus is gekomen, moet thans alle zeilen bijzetten. Een derde déraillement voert tot een desillusie. Want in het geheel mag voor niet meer dan twee der zes vakljen een onvoldoend cijfer worden gehaald. STRIKTE ONPARTIJDIG. HEID. Bij ons binnentreden werden we begroet door den heer Niestadt, die reeds sedert een vijftal jaren «op verzoek van het Dept. van H„ N. en Sch. het 'voorzittel-schap der te Schagen gehouden examens be kleedt. De heer Nfestadt stelde ons op de hoogte der technische bijzon derheden van het examen waar van we boven reeds verschillende hebben medegedeeld en vertelde ons, hoe aan de examinatoren om trent de candidaten niets hekend ls dan het examenniynmer en het be roep. Dit laatste stelt hen in de ge legenheid hun vragen op den voor den geëxamineerde meest geschikte wijze in te kleeden, terwijl de re sultaten van het schriftelijk gedeel te voor beiden, ondervragers en on dervraagden, volkomen onbekend zijh. Zoo wordt de zekerheid ver kregen van een strikte onpartijdig heid. Laten we er echter onmiddellijk a&n toevoegen, dat al deze voor zorgen, voor wat het te Schagen ge houden examen betreft, stellig over bodig mogen worden geacht. We kregen heel sterk den indruk, dat de examinatoren er eerlijk "naar streefden de candidaten op hun ge mak te stellen, ten einde hen, waar ook maar even mogelijk, een vol doend cijfer te kunnen geven. In twijfelgevallen heeft ten slotte het bestuur dan nog de- gelegenheiu '"t examen een 5-tal minuten te ver lengen/ We gelooven té mogen zeg gen, dat deze maatregel zoo goed als uitsluitend wordt benut om een candidaat, die eigenlijk reedg is gestrand, toch nog te redden. En ten slotte is er, als onpartij dige, nog de gecommitterde van het departement, die zijn wakend oog laat gaan over alles wat geschiedt en die daardoor meehelpt de naam en het aanzien der examens te be waren en te verhoogen. GOEDE RESULTATEN TE SCHAGEN. Over de op het schriftelijk exa men behaalde resultaten mag men te Schagen tevreden zijn. Voor het mondeling examen viel af 22 3 Dat percentage is oogenschijnlijk misschien nog vri.1 hoog. wanneer men echter bedenkt, dat alleen te Leewarden met 22.1 het cijfer la ger was. terwijl het in sommige plaatsen lag boven de 45 dan is er alle aanleiding tot tevredenheid. VEEL EXAMINANDI. Zoo wordt er dus had gewerkt in de tooneelzaal en toch hangt er stilte. Op zachten toon worden de gesprekken aan de 8 tafeltjes ge voerd, waaraan 8 X per dag nieu we slachtoffers verschijnen. Dit zijn er dus lederen dag (54. Drie dagen achteréén gaat dat door en daar mee mag worden gezegd, dat de te Schagen gehouden examens zich kenmerken ïloor groote deelname. VEEL EXAMINATOREN. Niet minder opvallend groot evenwel is het aantal examinato ren. Acht tafels met aan i'eder twee maakt 16. Daarbuiten is er telkens één vrij, zoodat er in het geheel i7 zijn. Ten deele zijn 't deskundigen ten deele onderwijzers, die zich groote moeite hebben getroost de noodige theoretische kennis op te doen. „Wilt wel» gelooven". zoo vertelde mij een van hen. „dat het verwerven van de noodige theore tische kennis om te kunnen exami- neeren mij heel wat meer werk heeft gekost, dan het behalen van een talenakte?" We gingen heen met de gedachte dat door allen examinatoren en examinandi ernst'" werd ge streefd in ieder opzicht het beste heentle voor te zetten en we kre gen de overtuiging, dat de waarde van het nog pas sedert weinige ia- ren beschikbaar gestelde diploma niet anders dan groeiende kjm zijn UITSLAG MIDDENSTANDS- EXAMEN. Voor de Dinsdag gehouden mid denstandsexamens slaagden: Jan Leeuw te Dirkshornj. Meindert I eeuw te Nibbixwoud; Gerardus de Leeuw te Anna Paulowna; Achti aan Ligthart te Schagerbrug; Ni colaas Ligthart te Schagerbrug; Jan Lont te Wieringen; Johannes W Meedendorp te Schoort; Ber- nardus V. Meijerink te Wieringer- meer; Jan van der Molen te üirkshorn; Koenraad s. Molenaar tc Schagen; Maria A. Molenaar te Midwoud; Dirk Muntjewerf te Ou- desluis; Cornelis Nannis te Oude sluis; Hendrik Nieuwland te Wie- ringermeer; Christiaan C. Nooij te Midwoud; Johanna de Nijs te Schageij; Dirk de Nijs te Heiloo: Teunis G. Oskam te Callantsoog; 1 y Slecht jaar voor H.R.C. Triomphen voor hockey en korfbal De hockey-dames strandden met de haven in zicht De datum van 15 Juni j.1. bracht het gesloten seizoen en dat betee- kent zooveel dat op dien datum het winterseizoen achter den rug moet zijn. Een kleine uitzondering daargelaten verliep alles volgens het voorgeschreven plan en waar het mis liep, kan de vorstperiode gevoeg lijk de schuld op zich nemen. Wanneer wij in het eerste jaar van ijeroptreden en optreden van onze clubs de verschillende prestaties eens nader onder de loupe nemen, dan valt het direct op, dat zij, die een stilstand in vereenigingsleven mee maakten, ook de meeste klappen kregen. Hiermede bedoelen we dan .onze voetbalvereenigingen en al niag Helder, als uitzondering een goed seizoen achter zich hebben^ reit is toch, dat zoowel H.R.C. als Ai..as maar magere resultaten beokten. Watervogels speelde zonder opont houd door gedurende de oorlogsjaren en deze vereeniging valt dus Duiten de beschouwing. De stilstand bij de voetbalclubs gaf uiteraard een kans voor andere spor ten en dankbaar hebben eenige spor tieve jongelui daarvan geprofiteerd door een hockeyclub op te richten. Wé zullen u in dit kader de gang van Hermes besparen, maar feit is, dat deze club !n een - minimum van tijd een ongekende populariteit wist te verwerven en daarnaast toonde een vereeniging te zijn, die zeker, wat betreft innerlijke kracht, behoor- 1;„ meetelt. Korfbalvereenigingen hadden we al meer gehad, doch de korfbalver. K.V.H. mag ook zeker genoemd wor den, waarover strak. meer. De verrichtingen. Als we beginnen met de voetbal clubs en we nemen dan onze ex-2e klasser H.R.C. het eerst, dan kunnen we niet ande-s dan onzen spijt betuigen aan de stoere rood- jakken, die getracht hebben te maken wat er van te maken was. Het zat H.R.C. niet mee in den af- geloopen winter; eerst sukkelde men geweldig met verschillende plaatsen en toen deze plaatsen op goede wijze werden aangevuld, was het te laat. Te laat, omdat men. in degradatie wedstrijden nu eenmaal geluk moet hebben en daar vrouwe For- tuna een stadje verder ging, is H.R.C. gedegradeerd. Gedegradeerd wi. echter geenszins zeggen: ver loren, vooral bij H.R.C. niet en daar; or zien we vol vertrouwen de ko mende com-petitie tegemoet. Op het i' "ment dat we dit schrijven ls H.R.C. II nog niet gedegradeerd. Vrij zeker zal dat og wel volgen en dan is H.R.C. dus in één jaar kwijt ge raakt, waarvoor jarenlang werd ge streden, n.1. haar beide elftallen ln de tweede klasse. Een troost voor H.K.C. mag het zijn, dat de verliezen buiten hun schuld om tot stand zijn gekomen, daar grootendeels de po sitie van onze stad en vooral spelers- verlies, de oorzaa'" van de degradatie genoemd kan worden. Helder wist zich te handhave# en zelfs meer dan dat, de witjakken spoelden langen tijd een belangrijke rol. Zoowel het eerste als het tweede e! al kwam goed voor den dag en e<"*st in de laatste wedstrijden viel ten nadeele van Helder de beslissing Vooral vau 't tweede elftal, dat voor het eerst in eer nieuw milieu uitkwam, was de presta tie verdienstelijk. Wij twijfelen er qjet aan »f Kauffma.' zal een Kelder I in net veld brengen, dat o.L zeker U> staat ls voor een prettige verrassing te zorgen. Met Watervogels ging het in het begin uitstekend, en de Kraaien heb ben dan ook langen tijd een rol van beteekenis gespeeld. In die periode zag het elftal van Van Doorn zelfs k ns om van Schagen met 53 te winnen en dat nog wel in een uit wedstrijd, terwijl B.K.C. aan de zegekar werd gebonden. Later volg de een inzinking, die ook tegelijk de definitieve beslissing ten gunste van Schagen bracht. Watervogels zal echter in het komende seizoen met een sterk elftal uitkomen, daar er o.a. weer een nieuweling als linksbui ten bij is« gekomen, alleen blijft het o.i, jammer, dat spelers als v. 't Hert en vooral Hoog/orst bedankt hebben. Atlas bleef min of meer beneden peil en boekte, zooals gezegd, maar matige resultaten, hoewel ook zij verschillende spelers moesten missen. De hockey-club, die met de haven in zicht strandde. (Foto Verbeij—Kuiper.) Hockey. De hockey-vereenlging* „Hermes" kwam uitstekend voor den dag en hoewel geen jnkel elftal kampioen werd, slaagde het heeren-elftal er tr in den Nederlandschen Hockey Bono te bereikta, door na een beslis singswedstrijd tegen Z.H.C. III be slag te leggen op de tweede plaats, wat voldoende was om te promovee- ren. De dames waren ook niet mis en ook zij kregen de 2e plaats, zij het ook dat zij", den laatsten thuis wedstrijd een punt kwijtraakten en daardoor hun kans voor hoogerop verspeelden. De dames kunnen toch op een goed debuut terugzien en we zijn buitengewoon nieuwsgierig hoe z' zich het volgend jaar zullen weeren. Korfbal. Ook op korfbalgebied kreeg onze stad weer .uteressante wedstrijden en de korfballers hadden eer van hun werk, want het eerste twaalftal van K.V.H. verd zoowaar kampioen van de 2e klasse N.H.K.B. Volgend jaar komen qnze korfballers dus in de le klasse en gezien het Zilveren Molen tournooi in Wormerveer zijn we niet eerder tevreden, Voordat ook jiier den Nederlandschen Korfbal Bond wordt beieikt. Het tweede twaalftal van K.V H. deed ook heel goede din gen en een tweede plaats was hier h 'resultaat, echter zonder kans op promotie. Slutlndruk. Het eerste jaar. van sport na den oorlog kan, wat betreft de voetbal clubs, over het algemeen als bevre digend beschou d worden, terwijl de twee overige "porten, als hockey en korfbal, als nieuwelingen zich kra nig hebben geweerd en zich mogen verheugen in de sympathie van het publiek. Wel bleven de voetbalclubs de meeste aanhangers bezitten en vooral de laatste thuiswedstrijden van Racing en Helder waren weer echte, drukbezochte matd)e's; daarnaast wilden diezelfde menschen, aangevuld met clubaanhangers, ook we) eens een partijtje hockey of korf- gal zienzoodat gerust gesproken kan worden van sport, die zeer zeker in den smaak viel. De Sportcommiaöie, een instelling van den laatsten tijd, leidde alles in de echte sportieve sfeer en de clubs mogen met deze commissie zeker wel zeer ingenomen zijn, vooral omdat, wanneer die instelling er niet was, het voor de verschillende clubs, en dai. bedoelen we vooral de vereeni- gingen, die geen of bijna geen in komsten hebber, er donker uitzag, daar de normale tijd altijd groote geldelijke offers vraagt en deze nu tf een minimum werden terugge bracht. Nu is de beurt aan de athletiek en wij voor ons hebben de gedachte, dat qnze H.A.V. strakf voor de noodige afwisseling zal zorgen, iets wat door het publiek ten zeerste zal worden geapprecieerd. Binnenkort hopen wij ook aan de H.A.V. eenige regels te kunnen wijden. Pieter Ott te Schagerbrug; Jannes Otten te Julianadorp; Cornelis J. Over te Hauwert; Brechtje Paarl- berg te Oudesluis; Jacob C. Pascha te Alkmaar; Guu.ije Peereboom te Obdam; Jan P. Pool te Kolhorn; Hubert A. Quant te Oudesluis; Teunis de Ridder te Hfukea; Nan Rotgans te Wieringen; Gerrit Schaafsma te Langereis (Nieuwe N'iedorp); Gerrit J. Schenk te ^r- singerhorn; Geertje Scheper—Boer man te Den Helder: Cornelis Sil- ver te Oudesluis; Willem I. Sinke te Den Helder; Johannes J. Som beek te Oudesluis; Theodorus A. Spronk te Wieringen; Pifter Spruit te Anna Paulowna; Cornelis Staatsen te Midwoud; Gerrit Sta pel te Hoogwoud; Frederik Stroo- mer te Rustenburg (Ursem) Cor nelis Takes te Wieringen; Cornelis X Tromp te Schagen; Willem A. Hijleman te Den Helder; Klazina Varkevisser te Wieringermeer; Harmen van der Velde te Wierin gen; Cornelis J ennik te Bergen. Gerrit Rotgans te Haukes. Geëxamineerd: 63 candiatcn. Ge slaagd: 46. Afgewezen: 17. W/ERI.VGFN. Nadat de gemeente Wieringer meer, na het verkrijgen harer zelf standigheid. als iedere andere ge meente moest overgaan tot het aan wijzen van een plaats voor een woonwagenkamp, werd een besluit genomen, dat men. ten opzichte van de gemeente Wieringen, niet anders dan als een „onvriendelijke daad" zou mogen bestempelen. Aangewezen werd nl. een ter rein, aan den uitersten rand der Wieringermeer. gelegen op steen- worps afstand van de grens van Wieringen, nabij de buurtschap de Haukes. Een idealer plekje, in het luwtje van den grooten havendijk, temidden van het snel opgroeiende, geboomte en struikgewas, kan men zich moeilijk denken. Nauwelijks was het te/rein dan ook vrijgegeven, of een ware inva sie begon zich te voltrekken. De een na de andere woonwagen nam daar standplaats in en wel voor goed. Van Wieringermeerzijde be zien, was de keuze waarlijk geluk kig geweest, in zooverre dan ,dat niet Wieringermeer, doch Wierin gen de nadeelen van deze kunst matig gekweekte en hoogst onge- wenschte samenleving ging onder vinden. De geschapen situatie is daarmede niet weg te nemen. Men srunne ieder op deze aarde zijn plaatsje onder de zon, ook den woonwagenbewoner, doch deze men schen eischen ten eenenmale het noodige toezicht en een geregelde controle. Zonder toezicht nemen de vrijhe den, welke zij zich meenen te kun nen permitteeren, hand over hand toe. Zoo ook hier. Ongeremd neemt het aanmatigend optreden tegen over de burgerij, inzonderheid die van De Haukes en Westerland, steeds bedenkelijker vorm aan. Nimmer biedt een woonwagen kamp een verheffenden aanblik, doch wat hier in zoo korten tijd is gepresteerd, grenst aan het onge looflijke. Eén blik is voldoende om de totale indruk van verwaarloo- zing te overzien. Als in een onge repte natuurstaat heeft het noma- denvolkje zich hier volkomen uit geleefd. Van struikgewas valt wei nig meer te bespeuren. In steeds wijder wordende kring wijzen de kaalgevreten plekken langs de ber men de plaatsen aan, waar de paar den zich te goed hebben gedaan. Een groot aantal haveloos gekleede kinderen zwermt den ganschen dag in de omgeving rond, waarbij alles wat in den weg komt aan de niets ontziende vernielzucht wordt geof ferd. De entree in dit hoekje van de Wieringermeer is in één woord troosteloos. Wij schrijven dit, omdat dit plek je niemandsland in het afgeloopen weekeinde in het centrum der be langstelling werd geplaatst. Een politiemacht van 10 man sterk be gaf zich naar het kamp. Het ge- heele terrein werd afgezet, waarna een intensief onderzoek in alle ver blijven werd- ingesteld. Wat er pre cies aan de hand was vermochten wij niet vernemen Vanzelf spre kend verdiept het publiek zich in alle mogelijke gissingen. Een en ander bewijst echter wel dat al-* thans van politieoneele zijde op 't oogenblik meer interesse uitgaat naar handel en wandel van deze zwervende bevolking. Ongetwijfeld bestaat daar aanleiding toe. Moge dit tevens leiden tot verbetering der thans bestaanden toestand. JIU JITSU. Alhier is in oprichting een ver eeniging ter beoefening van de Jiu Jitsu, de Japansche worstel kunst. Reeds hebben zich een 29- tal belangstellenden voor practi- sche beoefening dezer sport opge geven. Een en ander geschiedt op instignatie van den^heer P. Beuke- ma, afkomstig uit Den Helder. VISSCHERIJ. In afwijking van het Bijzonder Visscherijreglement voor de afge sloten Zuiderzee en van het Wad- denzeevisscherijreglement is in het belang van de visscherij, tot we deropzegging, doch uiterlijk tot 1 November 1942, toegestaan te vis- schen met een kuilnet, waarvan de maaswijdte kleiner is dan 17 mM

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3