mm i- K m mmmm Stadsnieuws £CacMo$pA& del ianvenUuiUig, DE SCHAGER MARKT Oicieelc mededeeliagen m Een schoolkorfbal tournooi op komst DISTRIBUTIE VAN SERVIEZEN. De Directeur van het Rijksbureau voor de Keramische Industrie maakt bekend, dat naar gebleken is, verscheidene handelaren in huis houdelijk aardewerk en -porselein, die nog serviezen van de oude (oor spronkelijke) samenstelling in voor raad hebben, weigeren aan hun af nemers, die in het bezit.zijn van speciale vegunningen, serviezen van de samenstelling, zooals deze op bedoelde vergunningen is aan gegeven, af te leveren. In verband hiermede wordt de aandacht van de betreffende han- 'delaren er op gevestigd, dat van alle serviezen van Nederlandsch fabrikaat, serviezen van de nieuwe samenstelling moeten woeden ge vormd, zoodat serviezen van Ne derlandsch fabrikaat van de oude samenstelling niet meer mogen worden verkocht. De handelaar, die niet hiértoe overgaat, komt niet voor herbevoorrading in aan merking. Alleen voor buitenlandsche ser viezen zal in uitzonderingsgeval len op verzoek van de betreffende leveranciers door het Rijksbureau Voor de Keramische Industrie wor den toegestaan om van de op de speciale vergunningen aangegeven samenstelling der serviezen af te Wijkeju De prijs van een servies in nieu we' samenstelling kan meestal ge vonden worden door samenstelling van stukprijzen der verschillende onderdeelen. Daarnaast moet er mede rekening worden gehouden, dat de overblijvende deelen zooda nig geprijsd zullen moeten worden, dat de opbrengst van 't servies in nieuwe samenstelling en van de overblijvende deelen tezamen niet meer bedraagt dan de opbrengst van het servies in oude samenstel ling. In alle gevallen geldt het voor schrift van het prijsvormingsbe- sluit, dat de prijzen zoodanig ge vormd moeten zijn, dat deze beant woorden aan de eischen, welke het algemeen belang stelt. AFLEVERING VAN GEBAK AAN CANTINES VAN DE DUITSCHE WEERMACHT. De Secretaris-Generaal van het Departement van Landbouw en Visscherij maakt bekend dat de af levering van gebak aan de cafct a van de Duitsche weermacht slechts mag geschieden tegen ,inleve,I1.!1i? van broodbonnen (Wehrmachtl - bensmittelmarken fuer Brot). Elke aan- en verkoop van gebak door middel van welke beschemi- gungen of Wehrmachtbezugscheine is ten strengste verboden. el moet blijkens het onderstaande tegelijk met de broodbonnen een Bescheini- gung worden afgegeven. De bakker moet de ontvangen broodbonnen, waarop gebak aan cantines van de Duitsche Weer macht is geleverd, plakken op op- plakvellen MD 268 en deze inleve ren bij het Plaatselijk Distributie kantoor ter verkrijging van een toe wijzing voor gebak, waartoe dage lijks gelegenheid bestaat. Deze toe wijzing dient vervolgens, tezamen met een opgave van de voor het ge bak verbruikte hoeveelheden fkg.) suiker, boter, enz. te worden gezon den aan de Nederlandsche Meelcen trale, Afdeeling M.C.B. 1. Na ont vangst van voormelde toewijzing en dé daarbij behoorende opgave kan toewijzing van grondstoffen geschie den. De berekening van de toe te wij-, zen hoeveelheid bloem zal geschie den volgens de regeleq geldend voor gebak, d.w.z. dat voor 1430 brood bonnen 50 gram of voor 2860 broodbonnen a 25 gram een baal bloem k 50 kg. zal worden toegewe zen. Bij de toewijzing moet een Be- Bescheinigung van de betrokken legereenheid of dienststelle aan de Meelcentrale worden ingezonden, waarin het aantal aan den bakker voor gebak afgegeven bonnen a 50 of k 25 gram moet worden vermeld. Deze Bescheinigung moet door den leider van de legereenheic} of dienst stelle worden voorzien van dienst- stempel en handteekening. INLANDSCHE SCHEERWOL. De Directeur van het Rijksbu reau voor Wol en Lompen maakt beken^, dat de Nederlandsche Wol federatie belast is met de inname van alle inlandsche scheerwol, wel ke zich bevindt in het bezit van schapen- en andere wolhouders. Al le schapenhouders en andere hou ders van wol zijn verplicht alle in hun bezit zijnde wol aan de Neder landsche Wolfederatie af te leve ren. Aan de schapenhouders wordt hierbij dispensatie verleend van het verkoop- en afleveringsverbod genoemd in artikel 6, eerste lid, van de Wolbeschikking 1939 no. 2 en van het vervoerverbod, genoemd in artikel 8, eerste lid, van deze be schikking, onder de voorwaarde, dat de in hun bezit zijnde inland sche scheerwol, na ontvangen be richt, onverwijld wordt verkocht aan en wordt vervoerd naar de Ne derlandsche Wolfederatie. Het ver- koopen en afleveren, alsmede het vervoeren van deze wol, anders dan aan respectievelijk naar genoemde federatie, blijft derhalve verboden. De schapenhouders zullen door de provinciale afdeelingen van de Nederlandsche Wolfederatie indi vidueel worden aangeschreven om hun wol op een bepaalden datum, op een bepaalden tijd en op een be paalde plaats in te leveren. Deze provinciale afdeelingen van ge noemde federatie zijn de volgende: 1) De Groningsche Wolvereeniging Landbouwhuis, Groningen. 2) Frie- sche Wolvereeniging, Akkrum. 3) Drentsche Wolvereeniging, Land- bouwhuis, Assen. 4) Overijsselsche Wolvereeniging, Landbouwhuis. Zwolle. 5) Geldersche Wolvereeni ging, Landbouwhuis, Arnhem. 6) Limburgsche Welvereeniging Landbouwhuis, Roermond. 7) Noord Brabantsche Wolvereeniging, Alm kerk. 8) Zeeuwsche Wolvereeniging Landbouwhuis, Goes. 9) Zuid-Ho! landsche Wolvereeniging, Land bouwhuis, Den Haag. 10) Noord Hollandsche Wolvereeniging, Ly ceumstraat, Alkmaar. 11) Utrecht- sche Wolvereeniging, Catharijneka- de 5, Utrecht. De aandacht van belanghebben den wordt er uitdrukkelijk op ge vestigd. dat zij na ontvangst van een aanschrijving van één der 'bo vengenoemde provinciale afdeelin gen de in hun bezit zijnde inland sche scheerwol op de in deze aan schrijving vermeide plaats en op den daarin genoemden tijd dienen in te leveren. Ten aanzien van de aldus in te leveren wol zijn de vol gende richtprijzen vastgesteld per kg., basis 60 Kwaliteit 00 f2.50, kwaliteit 0 f 2.35, kwaliteit 1 f 2.20, matras f 2.15, kwaliteit 2 f 2.06, kwaliteit 3 f 1.80, kwaliteit 4 f 1.80, zwart 1 f 2.20, zwart 2 f 2.zwart afwij kend f 1.45, afwijkend f 1.32, heide 1 f 1.82, heide 2 f 1.57, brokken f 1.42. lam f 2 20. Genoemde prijzen gelden franco ontvangstgelegenheid. Wol met af-' wijkend rendement zal dienovereen komstig hooger of lager worden gewaardeerd. Gezien de dringende behoefte aan breigarens voor de boerenbevolking, zal een deel van de verzamelde Nederlandsche scheerwol 1942 voor dit doel gere serveerd worden en ter beschik king worden gesteld van schapen houders in den vorm van breiga rens. Nadere gegeven omtrent de distributie dezer breigarens zullen t.z.t. in de dagbladen worden gepu bliceerd. Vanzelfsprekènd zullen deze breigarens slechts aan die schapenhouders worden verstrekt, die ziclt strikt aan de wolinleve ringsvoorschriften hebben gehou den. In geen geval mogen schapen houders zelf schapenwol achter houden ter voorziening in de eigen behoeften van sajet. Rechts: Duitsche R-booten bezetten de haven van Tobroek. Onder: Stratsboschbeheer maakt bosch tot bouwland. i Onder: Het dagelijksch leven in Oost-Europa wordt op gang gé bracht De Sowjet-bevolking aan bet werk met primitieve gereed schappen. MAXIMUMPRIJS VAN MOSSEL SCHELPEN. De Secretaris-Generaal van het Departement van Landbouw en Visscherij deelt mede, dat met in gang van 3 Juli 1942 de prijs, waar tegen mosselschelpen ten hoogste mogen yvorden verkocht en afgele verd, f3.— per kubieke meter be draagt, franco boord, wagon of an der vervoermiddel. -i >- - - f «- -i~ e Boven: Generaal-veldmaarschalk von Bock inspecteert zijn opruk kende troepen. Links:. Te Eindhoven worden op de scholen oude materialen en af valstoffen verzameld. Rechts: Reproducties van Rem- X-.ïfi m «r tv.ï brandt onder den hamer bij Arti te Amsterdam. Hl., Foto, boven van links naar rechts: J. C. Stevens-Pax Holl. m., Atlantic-Holl.-P.K. Pietsch-Pax Holl. D. Verlag-Recla-P.K. Menzendorf-Pax Holl. m. - Midden: .Sciherl-Fellinga-P.K. Schröter-Pax Holl. m. Onder links: Pax Holl.-Overduin m rechts: Pax Holl.-v. Bemmel m. K.V.H. heeft de primeur. Dat onze plaatselijke korfbal- ▼ereeniging K.V.H. niet stil zit, blfjkt wel duidelijk uit het feit, dat nu al reeds wordt gewerkt aan een schoolkorfbaltournooi. Een schoolkorfbaltournooi heeft in Den Helder nog nimmer plaats ge- Tonden en het organiseearen daar van te op zichzelf al een gewaagd experiment. Een vereeniging met doorzettingsvermogen waagt echter »Ues en zoo kan het bestaan, dat momenteel hard wordt gewerkt aan de voorbereiding van een dergelijk toumool. Het is bij een ieder bekend, dat het organiseeren van een schooltour- nooi vele moeilijkheden in zich houdt tn wanneer het dan een sport be- - treft, die in deze stad nog in op komst is, dan eerst blijkt hetgeen allemaal moet worden overwonnen. Werkt het bestuur der K.V.H. ach ter de schermen voor het welslagen der wedstrijden, de leden van het eerste twaalftal zijn driemaal in de week intensief aan het oefenen met i de schooljeugd zelf. lederen Maan dag-, Woensdag- gn Vrijdagavond *ijn er, onder leiding van een K.V.H.-er, jongelui aan het leeren Tangen, werpen, positiekiezen en wat verder de korfbalsport nog meer vereischt. Het gaat er buitengewoon serieus toe aan de Kemphaanstraat en na afloop der oefeningen krijgt de jeugd een partijtje,, hetgeen dus zooveel beteekent als het geleerde in de praktijk brengen. Op Zaterdag middag komt Huisduinen te oefenen, terwijl dan tevens een speler 'van K.V.H. naar Julianadorp gaat om ook deze school te oefenen. De kin deren zijn er werkelijk enthousiast ▼an en de opkomst is dan ook buiten gewoon groot. Reeds nu prijzen! De heer Steindel, een korfbal enthousiast van vroeger, heeft een wisselbeker beschikbaar gesteld, ter wijl een tweede twaalftalspeler van K.V.H. een lauwertak heeft geschon ken. Vanzelfsprekend zijn er meerdere prijzen noodig, hoewel o.i. ook dat wel in orde komt, want Den Helder heeft altijd menschen met een spor tief inzicht, vooral wanneer het. de jeugd betreft. De inschrijving. Voorloopig hebben er 14 scholen ingeschreven en het adspiranten- twaalftal van K.V.H. Vijftien twaalftallen zjjh er dus en wij zijn er van overtuigd, dat het tonmooi, dat eind Augustus wordt gehouden, een tournooi van groot formaat zal worden. VANDALISME. Een bewoner van de Jan in 't Veltstraat deed aangifte dat van een perceel in de Sluisdijkstraat, dat hij onder zjjn beheer had, een schuur gedeeltelijk is gesloopt. DIEFSTAL. Een bewoner van de Spoorstraat deed aangifte dat zijn rijwiel, dat hij onbeheerd voor een winkel had laten staan, verdwenen was. NA 12 UUR OP STRAAT. Vannacht werd een persoon op het bureau gebracht, die zich na twaalf uur in de open lucht ophield. De achterommetjes tusschen Cam- perduyn en „Schórl en Bergen" zijn vele; en onbekend bij de ,',ééndags- gastjes", die .Bergen en Schörl" in één dag „doen". Gedachten van duinbewoners en boschloopers hebben hier in de bos- schen paden getreden, die alleen met geoefend oog en met instinct voor de kronkelingen der natuur, gevolgd kunnen worden. Uren ver strekken zich de duinen uit langs het Noordzeestrand, be zaaid met dennen en sparren, eiken en iepen en beuken; heuvels en dalen met een mat van mos en naalden, die mèt het muilen zand, iedere voet stap dempen. Het land van den West-Fries: vergaan in het land van den Noord-* Hollander. Het land van den eeuwigen strijd vr koddebeiers en houtvesters tegen stroopers en smokkelaars. Geslacht op geslacht heeft hier de wet getracht te handhaven, evenzoovelen hebben hier met strik ken en lichtbak door bosch en duin gezworven, bij nacht en ontij gejaagd op haas en hoender. Gevlijd aan den voet der duinen liggen de dorpen, die pittoresk op duiken vanuit het geboomte; woon- stêe voor boeren en landarbeiders. De veldwachter is hier hoofd der politie, thans „maresjasjé! Ook Maas Maes is bjj „het" wapen. Eerst in Rotterdam, schrijver bjj de havenpolitie, toen onder dienst, vanwege de mobilisatie, daarna uit- i verkoren om bij den veldwacht te komen en zoo overgegaan naar de Hermandad met de witte tressen en mooie beenkappen. Tjonge, tjonge, wat is die Maas Maes een reuze kerel met z'n pak- kie an. Hij droomde van arrestaties en achtervolgingen, knokpartijen met zwarte handelaren en ander klan- destien volk. En dan brigges en nóg hooger. Edoch, Maas Maes werd in een vlek gezet, ergens tusschen Egmond en Petten. Dan maar achter de kevers en kneuers ftn. Een mensch weet niet waar zjjn geluk ligt. De vroege muizen worden „ge- rood"! Maas Maes weet, dat leder muisje een staartje heeft, dus Maas achter 4e vroege piepers ft.n. Iedere fiets en kar is hem, onver biddelijk moet er uitgepakt worden. Ja, de kat en de muis! Maas Maes is de kat en de muizen zijn de muis! De „rooders", met verbrande kop pen, op den nabijgelegen akker gra ven of hun leven er van afhangt. Onder het „schoften" echter, zijn zij getuigen van den onverwoestba- ren speurzin van Maas Maes en, 't oude smokkelbloed gaat koken. Zeven koppen buigen zich naar elkaar toe, de landstand vergadert. Na de schoft buigen zes man zich weer over de regels, zak na zak vult zich met de nieuwe piepers... Afstappen! Politie, contróle! Een klomp ratelt over den straatweg. Eén been over het zadel, één op den grond! Maas Maes z'n zilveren potloodjes aan het eind van zijn tressen beieren als een klein carillon. Twee groote zakken liggen voor op de fiets. k Wou effe zien wat er In c(ie zakke zit", klinkt 't op van Maas Maes' lippen! ,,'k Hewwe aars gien taid, voor zokke flauwe kul", moppert de boer van achter zijn zakken. „Niks mee te make", dient Maas van repliek, „ope je spulle"! t Benne landbouwingrediënten," aarzelt de landman, die op landbouw- avondcursus is geweest, en „dit" een prachtig woord vindt om zijn ont wikkeling te luchten. „En as Ik 't leegmaakt hewwe, leet ik 't ligge, en ik neme 't niet weeróm!" „Uitpakke", houdt Maas Maes vol, „en opschiete, d'r komme er nog meer!' „Je wete het goed? ZaJk het niet bai het hossie gooieff" „Man, schiet op met je gezever!" „Ja, as jai het dan zegge, en het motte, dan mot het, maar ik blaif er bai, ik ruime het niet meer op! En ik neme het niet weerom!" Zonder aarzelen pakt onze land man de zakken hip de ijiteinden en giet een stroom versche „koei-plak- ken" over de onberispelijk gepoetste schoenen en laarsschachten van Maas Maes. „Ja, man ik hewwe 't wel zeid, ik neme het niet weerom, en die 't on derste uit de put hewwe wille, krafge 't deksel op d'r joon!" ,.Ik hem je rechtevoorts waar- schouwd, en nou gedag hoor!" J. M. TEXEL 25-jarig jubileum P. de Graaf Het 25-jarig jubileum van den heer P. de Graaf als geméentebode is Woensdag niet onopgemerkt voorbij gegaan. 's Middags 12 uur heeft men ten gemeenteh^ize, In de Raadzaal, dit feit op feestelijke wijze herdacht. De jubilaris en zijn echtgenoote wer den daar, in 't bijzijn van de ambte naren van het raadhuis, toegespro ken door Burgemeester Rijk je Vries, die er o.m. op wees dat men bijna nergens zulk een uitstekend voor zijn taak berekend echtpaar in de functie van gemeentebode en conciërge van het gemeentehuis zal kunnen aan treffen, In 't bizonder werd gewezen op den properen toestand, waarin al de vertrekken van het raadhuis steeds worden gehouden Namens de gemeente-ambtenaren bood de Bur gemeester tenslotte het echtpaar De Graaf bloemen aan. De heer De Graaf dankte voor de aan hem en z(jn echtgenoote ge brachte hulde. Van het geheele ge zelschap werd hierna een foto geno men, die, omlijst, den gemeentebode door het gemeente-personeel zal wor den aangeboden. ANNA PAllLOWNA BREEZAND. VOLKSONDERWIJS. Een geslaagde filmavond. Het welkom van dan afd voorz. op den filmavond van Volksonder wijs gold in het bijzonder den hoofdbestuurder, den heer Van Dij ke uit Amsterdam en den heer Wie- ring, prop. van V.O. voor N.HolL- Noord De heer Van Dijke, sprekende over „Hoe en waarom Volksonder wijs strijdt voor de openb. school" behandelde in het eerste deel van zijn rede alle gebieden, waarover de ver. haar zorgen uitstrekt. Na tuurlijk kon dit. door de uitgebreid heid van het werkterrein slechts oppervlakkig geschieden eri bleef het vaak bij een enkele aanduiding Aan het fonds tot steun aan die ouders op wie financieelen druk wordt uitgeoefend om hun kinde ren toch maar naar een bijzondere school te zenden, aan -.den strijd tegen het uitleggen, en toepassen van de wet in het nadeel van open baar onderwijs, zooals dat door vo rige regeeringen geschiedde en het misbruik maken van de Werkloos heid der jonge onderwijzers door deze voor een sèhandalig „loon" als kweekeling met acte een volledige taak te laten vervullen, werd ech ter wat meer aandacht gewijd, ter wijl spr. verdere belichting overliet aan de te vertoonen film, die even eens een uitbeelding gaf van den strijd van V.O. voor goed onderwijs voor elk kind, ook voor lichamelijk of geestelijk zwakke en voor schipperskinderen. Bij de beantwoording van de vraag: Waarom V.O. voor de open bare school opkomt, verklaarde spr. eerst nadrukkelijk, dat de vereeni- aring niet tegen bijzonder onderwijs is als dit uit eigen overtuiging door de ouders (dus niet enkel door do minee of pastoor) gewenscht wordt en dfui ook niet tegen bekostiging uit de openbare kassen. Maar let tend op het welzijn van de gemeen schap en het kind zelf, doet de ver eeniging haar best de ouders te c#ertuigen,' dat zij hun kinderen naar de openbare school .moeten sturen, die als gemeenschapsschool den grondslag legt voor een samen binding van het geheele volk, op voedt tot verdraagzaamheid eri tot eerbiediging van levensopvat ting en godsdienstige begrippen van anderen. Niet aan het bijzon der onderwijs,, maar wel aan de openbare onderwijzers is die tqak met nadruk in de wet opgelegd. In de bijzondere school^ behoeft men zich dus nief af te vra^n of njen de godsdienstige hegripoen van an deren krenkt en brengt slechts naar voren wat door de eigen rich ting gewenscht wordt. Wil men zijn kinderen opvoeden in een bepaalde godsdienstige richting, dan zijn daar huisgezin en kerk voor aan gewezen. maar het is in het belang van maatschappij en kind dat het daarbij blijft en de opvoeding ver der in algemeërren zin geschiedt. Geen schoolsplltslng. De maatschappij heeft samen binding noodig. Er zij dus niet meer verdeeldheid dan noodzake lijk is. Zekey mede door de school sDlitsing is echter onze gemeen scha „verdeeld in honderden stuk jes. De splitsing en deeling begint bij de jeugd, maar wordt voortge zet het heele leven door, tot -ailee1 van de voor een ware volksge meenschap vereischte verdraa 7i.amheid en samenwerking. De Godsvrede werd ver broken. Aan het, slot van -zijn rede mo tiveerde spr. waarop V.O. Jra#r propaganda voortzet. De „Gods vrede' 'is van de zi:de van het bii zonder onderwijs verbroken. Zeker kan V.O. bij haar streven thans op meer weerklank rekenen, maar zij zal met dezelfde argumenten De Nederlandsche Volks- dienst maakt het sterke sterker, het gezonde gezonder. Steunt dit werk, sluit U aan als lid. als vóór Mei 1940 haar strijd voe ren de organisatie trachten te ver stekken, opdat, als d« tijd daar is, rekening wordt gehouden met haar eisch van zoodanige verande ring der wet, dat het openbaar onderwijs niet langer als Assche- poes behandeld kan worden, doch integendeel die plaats krijgt, waarop het recht heeft, omdat al leen het openbaar onderwijs kan opvoeden tot de maatschappij en de gemeenschap der toekomst. Na de vertooning der hoven reeds even genoemde film, dankte de afd.voofz. den vertooner daarvan en den spreker voor .zijn heldere uiteenzetting. Op de markt van Donderdag j.1. was op de gebruiksveemarkt geen betere stemming dan de vorige week. De handel in melk- en kalfkoeien was zeer stug. D, duur ste koe liep er uit voor f575. Door de hooge waarde der leveringsbon- nen blijven de geldekoeien nog de zelfde prijzen houden, hoogste no teering was f 459 met een stuggen handel. Zeer matigen handel was er in de pinker!, deze bliiven ook de laatste weken prijshoudend. Fokkalveren niet aangevoerd. Voor de Veccentrale waren er 320 koeien en pinken aangevoerd, 21 graskal veren, 101 nuchtere kalvéren en 31 vette schapen. De handel in wol vee was aan den kalifien kant. Voor magere schapen hoogste no teering f 60. Overhouders met. wol er op en 2 lammeren tot f 100 .Je lammeren konden tot de f 32 ko men, de prijzen waren iets hooger, vergeleken bij de vorige week, voor betere lammeren. In bokken en geiten was het niet zoo druk, tot f 60 voor de beste. Er werden aardig wat biggen aangevoerd, deze handel was ?tug, dezelfde prijs nog van de vorige weken, tot f 40. Dit zou naar de meening van sommigen, wel eens spoedig iets minder kunnen worden. Konijnen niet zoo veel aangevoerd en goed- kooper. Kippen prijshoudend, 'tot f 3.50. Groote drukte was er niet op de markt. Het wordt hooibouw.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3