dagblad voor HELDERSCHË EDITIE SLAG OM SEBASTOPOL GEËINDIGD Verdüistsr Vijf jaar conflict tusschen China en Japan Britten en Amerikanen betalen bij El Alamein met vliegtaigen en pantserwagens het gelag s „Ik ben vastbesloten, steeds voert te gaan om de Anglo- Amerikanen te onderwerpen" I 8««*e Jaargang. No. 11842 4 pagina's Hoofdredacteur: A. R. JONKER Alkmaar (afw.) MAANDAG 8 JULI 1942 tttbwe tigMsanvallsn van Mjiwistitcl» pantsarferinaties 51 Bolsjewistische vliegtuigen vernietigd Italiaansch Weormachtbericht Japansche perschef spreekt over de volledige uitroeiing van den Britsch-Amerikaanschen invloed in Oost- Azië Churchill de onheilsprofeet Haagsche zweodelbaok maakt slachtoffers AUTO-ONGELUK Brandkast in ambachtsschool opengebroken 5 juü 22.04 uur 2j juü Distributie van textielproducten De nieuwe aardappelbon Inbreker door pech achtervolgd Uit*N V. Uit*. Mij. Hollands Noorderkwartier. Radactie- e® Admfnistratieboreanx: SCHAGEN: Laan 201, Tel 444 (2 lijnen). - DEN HELDER: Koningstr. 78. Tel. 2345 (2 lijnen). ALKMAAR: Lan*estraat 97 Tel. 3332. NOORD-HOLLAND Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tariei. Gewone advertenties 11 et p. m.m. Bij contract, binnen een jaar te ge bruiken. belangrijke korting. Prij zen worden op aanvraag verstrekt. Bij Charkof en Koersk de Sovjets over het geheele aanvalsfront verslagen, HOOFDKWARTIER VAN DEN FiiHRER, 5 Juli (D.N.B.: Het op perbevel van de weermacht maakt bekend: Ten Znid-Weeten van Sebasto- pol zijn de laatste vijandelijke groepen na hardnekkig verzet vernietigd of gevangen geno men. Hiermede is de slag om 1 Sebastopol geëindigd. De daH. nitieve cijfers van de gevange nen en de buit worden nog ge- pnbltcèerd. In het zeegebied van Rostof heb ben jachtvliegtuigen van de Kroa tische luchtmacht een vijandelijke motortorpedoboot tot zinken ge bracht en een andere boot zwaar beschadigd. Na de doorbraak door de bolsje wistische stellingen tusschen Char kof en Koersk hebben de voorste afdeelingen van de Duitsche en .verbonden troepen den Don be reikt. Wanhopige tegenaanvallen .van Bolsjewistische pantserforma ties werden met zeer zware ver liezen voor den vijand afgeslagen. Sterke formaties gevechtsvlieg tuigen en torpedovliegtuigen steun- den-door onophoudelijke aanvallen de oprukkende divisies en brach ten den vijand nieuwe zware, bloe dige verliezen aan menschen en materiaal toe. In luchtgevechten werden 51 Bolsjewistische vliegtui- t gen neergeschoten. Ook in het gebied van Rzjef werd de aanval, ondanks hardnekkigen f vijandelijken tegenstand, in ster ke veldverkterekingen en het on dermijnde, moeilijk begaanbare ter rein voortgezet. Overdag werden luchtaanvallen gedaan op vijandelijke kwartier ruimten voor troepen en op ravi- tailleeringscolonnes in het gebied van het Ilmenmeer en 's nachts op hetspoorwegverkeer en ravitaillee- ringssteunpunten ten Westen van Moskou. Artillerie van het leger bestook te voor den oorlog belangrijke in- dustrieele installaties in Leningrad Het tusschen de Noordkaap en Spitsbergen in oostelijke »rich- ting varende convooi werd ook gisteren door duikbootén èn vliegtuigen aangevallen. Hier- bij vernietigden gevechtsvlieg tuigen vier koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van $4.000 brt. en beschadigden elf schepen. Duikbootén brach ten van deze beschadigde sche pen een met pantserwagens ge laden Amerikaansch transport schip van 7.000 brt. en een an der scliip van 5.000 mt. tot zin ken. In Egypte werden Brit sche tegenaanvallen in het ver dedigingsstelsel bij de El Ala- mein steïTfng afggeslagen. De vijand verloor in luehtgevech- ten 19 vliegtuigen. Aan het Suea Kanaal jverd het Britsche steunpunt ctoor vliegtui gen Cantara met bommen bestookt. Bij luchtaanvallen op Malta wer den overdag 14 Britsche vliegtui gen neergeschoten. Vrouwen en kinderen dupe in Sebastopol Maar de bolsjewistische commissarissen konden het hazenpajl kiezen. Na den val van Sebastopol is, naar van militaire zijde wordt» vernomen, een vreeselijke ramp ontdekt, waardoor meer dan twaalfhonderd vrouwen en kinderen zijn getroffen. Toen manschappen van een Duitsche divisie infanterie tot een stormaanval op de ves ting Inkerman overgingen, be merkten zij plotseling, dat door een geweldige ontplof fing het Oostelijk deel van het massief omhoog geheven werd.'Onder groot geraas vie he* geheel ondermijnde fort uit elkaar en meer dan twaalfhonderd vrouwen en kinderen, die daarheen ge dreven waren op bevel van den bolsjewistischen opper bev©]thefob6i\ werden tezamen met een groot deel der mili taire bezetting, in de lucht geblazen of onder puin begra ven, terwijl de commissaris der vesting, Tsjoechnof met enkele andere commissarissen de stad kon verlaten. Weermachtsbericht van Za terdag. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 4 Juli (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht' maakt bekend: Ten Zuidwesten van Sebastopol werd het verzet van laatste resten Bolsjewistische troepen op het schiereiland Chersonesus gebroken De vernietiging van afzonderlijke verstrooide en in kazematten opge sloten kleine afdeelingen kan bin nenkort tegemoet worden gezien. In de wateren ten Zuiden van de Krim brachten gevechtsvliegtuigen een vijandelijk bewakingsvaartuig tot zinken. In de sectoren Charkof en Koersk hebben de Dnitsche en verbonden troepen den vijand aan het geheele aanvalsfront verslagen. Vrij sterke strijd krachten van den tegenstander* zijn door een ultgebreiden aan val Ingesloten. Snelle formaties rakken op naar de rivier de Don. Formaties gevechtsvliegtuigen, en jagers ondersteunden onophou delijk de aanvalsoperaties en brach ten den vijand gevoelige verliezen toe aan menschen en materiaal. Een regiment luchtdoelgeschut ver nietigde in den strijd te land 47 vijandelijke pantserwagns en schoot negen Sowjetvliegtuigen om laag. Aan het front van de Noorde lijke IJszee bombardeerde de luchtmacht stellingen lucht doelgeschut in de stad en ha ven van Moermansk, alsmede een belangrijke luchtbasis ten Oosten van de baai van Kola. In den nacht van 4 op 4 Juli werd in de Noordelijke IJszee een vijandelijke koopvaarder van 10.000 brt. doo'r luchtaan vallen tot zinken gebracht. In 'Egypte duurt de verbitterd^ strijd om de zwaar versterkte sten ling van El Alamein nog voort. Te genaanvallen, die de vijand met aangevoerde versterkingen onder nam, werden in felle gevechten af geslagen. Andere nesten van ver zet warden overwonnen. In lucht gevechten schoten Duitsche en Ita- liaansche jagers 28 Britsche vlieg tuigen omlaag. DE BOLSJEWISTISCHE VERLIE ZEN VOOR SEBASTOPOL. In aanvulling op het weermacht- bericht van heden verneemt het D. N.B. van militaire zijde; In de rots stellingen en kazematten van het vestingterrein van Sebastopol wor den hoopen doode bolsjewistische soldaten gevonden bij de oprui mingswerkzaamheden. Door de uit gebreidheid van het terrein vordert dit opruimingswerk slechts lang zaam zoodat het vooreerst niet mo gelijk is de, gevallen Bolsjewisten nauwkeurig te tellen. Intusschen kan thans reeds worden vastge steld, dat de verliezen zoo groot zijn, dat zij alle bekend geworden ramingen overtreffen. De successen, die bij aanvals operaties aan het overige front zijn behaald, werden bevochten op' die plaatsen van het front, waar de Bolsjewistische oor logsleiding een doorbraak van haar linies voor onmogelijk had verklaard. De omsingeling van sterke strijd krachten van den vijand noemt men van Duitsche zijde een gevolg van het karakter der operaties die niet gericht zijn op een terugdrin gen doch'op vernietiging van de betrokken Sowjet Russische strijd krachten. Rome, 5 Juli(Stefani). Het opperbevel van de weer macht maakt bekend: Giste ren namen de gevechten in het gebied van El Alamein een bijzonder hevig karakter aan in den Zuidoosteliiken sector waar zij gelocaliseerd werden. Herhaalde vijandelijke tegen aanvallen werden afgeslagen. Verscheidene Amerikaansdhe pantserwagens werden vernie tigd. De luchtmacht der snil- mogendheden heeft\bij haar onvermoeid ingrijpen in de ge vechten 19 Britsche vliegtuigen neengeisdhoten. Het vliegveld van El Cantara (Suez Kanaal) werd door een van onze formaties aangeval len. Het gebied, waar,'de vlieg tuigen waren ondergebracht en het station werden met duidelijk zichtbaar succes ge- bombardeerd. Boven het eiland Malta verloor de Britsche luchtmacht in een bij zon dier hevig luchtgevecht overdag met onze formaties vliegtuigen 14 vliegtuigen, waarvan twee door onze bommenwerpers en die overi ge door de vergezellende jagers werden neergeschoten. De ook bij verscheidene acties des nachts aan gevallen doelen kregen verscheidt» ne malen voltreffers. Drie van on ze vliegtuigen zijn niet terugge keerd. Enkele ledien der beman ningen zrjn. gered In het Oosteliik deel van dte Middel liandsche zee werd een vijandelijk koopvaardij schip van 5000 ton door een Ita» liaansch torpedoviieo'tuig *etroffen en zwaar beschadigd. DE HELD VAN DEN WOLCHOF. Generaal Lindemann bevorderd. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 5 Juli (D.N.B.) De Führer heeft den opperbevelhebber van een leger, generaal der cava lerie Lindemann, als waardeering voor zijn verdiensten voor het zege vierend eind der gevechten aan den Wolchof bevorderd tot kolonel-ge neraal. Ter gelegenheid van den vijfden verjaardag van het uitbreken van het conflict met China 7 Juli 1937 heeft kapitein Ogawa, de chef der persafdeeliftg van de Ja pansche marine, een verklaring af gelegd, waarin hij o.a. zeide, dat de sleutel voor de regeling van het conflict met China ge zien moet worden in de volledi ge uitA>eiïng van den Britschen en Amerikaanschen invloed nit Oost-Azië. Het taaie verzet van het bewind van Tsjang-Kai-Sjek, alèus kapi tein Ogawa, moet worden geweten aan den invloed van Engeland en de Ver. Staten, die altijd achter de schermen China tege® Japan heb ben opgezet. Japan staat thans ge reed om Tsjoèngking zoowel van het Noorden als van het Zuiden aan te vallen, nu de Engelseh-Ame- rikaansche hulpwegen voor Tsjoèngking zijn afgesneden en alle vijandelijke steunpunten in Tsjekiang en Kiahgsi, vanwaar Tsjang-Kai-Sjek Japan wilde be dreigen vernieitgd zijn Nog slechts een half jaar geleden was Japan omsingeld door de landen van het A.B-GJJ.-blok. Thans beheerscht Ja- pan alle Aziatische zeeën. De Ja pansche vlootactie in den Indische Oceaan is bestemd om de verbin dingen tusschen Indië en het Brit sche rijk te verbreken en Austra lië te isoleeren. Ten slotte wees Ogawa op de groote invloed, die uitgaat op den toestand in Europa van de schitterende successen der Japansche strijdkrachten te land en ter zee. Japan aan den eeneji kant, Duitschland en Italië teza men aan den anderen kant, beha len overwinning na overwinning in het Oosten en het Westen. INVALIDEN IN AMERIKAANSCH LEGER. Ook met één oog kan men v, mikken gelooven de Amerikaansche strategen. STOCKHOLM, Naar de New- Yorksche correspondent van de Nya Dagligt Allehanda aan het D. N.B. meldt, zijn de eischen bij de keuring voor het Amerikaansche leger thans in zooverre minder streng geworden, dat mannen met een oog of die aan een oor doof zijn, geschikt worden verklaard voor den militairen dienst. De oorlog ter zee. Mijnen aan boord. Ze zijn scherp. Weltbild-Polygoon-'P.K. Kussin-Pax Holland m Telegramwisseling tusschen Tojo en Mussolini. Rome, 4 Julli (Stefani). Generaal Tojo, de Japansche ministerpresident, heeft den Duce het volgende telegram gezonden: „Ik heb de eer u mijn op rechte gehikwensehen uit te spreken voor de sohitt erende successen door de strijdkrach ten van de spil in de MiddeA landsche Zee en Noord-Afrika behaald. Ik ben' vastbesloten steeds voort te gaan om de Anglo-Amerikanen te onderwer pen door middel van een nauwe samenwerking tus schen Oost en West". De Duce antwoordde met het volgende telegram: „Ik ben u buitengewoon dankbaar voor de woorden, die gij per soonlijk tot mij hebt willen richten ter gelegenheid van het succes van onze wapens in de Middellandsche zee en in Afrika. Dezer dagen .is ongetwij feld een groote stap gedaan in de richting van een zekere overwinning. Uw besluit te strijden tot de Angelsaksische hegemonie in de wereld defi nitief verdwenen i% is ook de mijne. Steeds nauwere en ze gevierende samenwerking tus schen de landen van het drid- mogendhedenverdra'g tus schen West en Oost is een zekere garantie voor de over winning". BRITTEN IN EGYPTE DE HANDEN VOL. Tweeduizend arrestaties. MADRID, 5 Juli 'D.N.B.) öHet blad Ya verneemt uit Londen, dat de Britsche autoriteiten alleen in Caïro meer dan .2.000 Egyptenaren hebben gearresteerd, die beschouwd worden als leden van de vijfde co lonne en als „gevaarlijk voor de veiligheid van den staat". DESERTEERENDE BOLSJEWIS TISCHE GENERAAL GEVANGEN GENOMEN. BERLIJN, 4 Juli (D.N.B.) Duitsche motortorpedobooten heb ben „op den dag van den val van Sebastopol twee Sowjet-Russi- sohe duikbootjagers die met groo te snelheid trachtten te ontkomen, totd en strijd gedwongen en tot zinken gebracht. Aan boord van de vijandelijke vaartuigen bevon den zich behalve de bemanning een aantal hooge officieren en functionarissen, die gevangen wer den genomen. Onder hen bevonden zich een generaal, een comman dant van een kruiser en een commissaris, die hun troepen in den steek hadden gelaten. GROOTE ONRUST TE LONDEN. Geneve, 4 Juli (Afip). DeLoa- densohe correspondent van Asso ciated Pr. schrijft, dat men in de Britsche hoofdstad van opvatting is dat de jongste rede vain Qhurohill een militaire ramp in het midden Oosten laat voorzien. De corres pondent voegt er bij, dat het opti misme, dat nog onlangs in politieke en militaire kringen te Londen heerscihte, plaats heeft gemaakt voor een bezorgdheid. Landbouwers en bejaarde lieden gedupeerd. De Haagsche politie heeft op 29 Juni den 52-jarigen directeur van de" op de Laan van Meerdervoort gevestigde N.V. Administratie- bank van Onroerende Goederen, de N.V. Bouw- en Handelmaat schappij „Festfna" en de West- landsche Verzekeringsbank J. H. M., als verdacht van oplichting in bewaring gesteld. Tegelijkertijd zijn in Maastricht een drietal ver tegenwoordigers van deze onder nemingen aangehouden, terwijl verwacht wordt, dat nog eenige arrestaties zullen volgen. Tegen M. en zijn ondernemin gen is reeds herhaaldelijk in de pers gewaarschuwd. In 1937 wer den reeds eenige van zijn verte genwoordigers door rechtbank të Middelburg wegens oplichting tot gevangenisstraf veroordeeld. Na dergelijke waarschuwingen in de pers zette M. zijn zaken veelal onder een anderen naam voort. Ook nu wber zijn een aantal personen, waaronder voornamelijk landbouwers en bejaarde Veden met eenige spaarduitjes in Lim burg het slachtoffer geworden. Verschillende van hen heibben aangifte gedaan bij de politie, dat uitkeeringen op de door hen ge kochte schuldbrieven, door M. uit gegeven onder den naam van het Algemeen Administratiekantoor voor binnen- en buitenalndsche waarden, en op obligaties uitgege ven ten laste van de N.V. Festina, uitbleven. Voor zoover kon worden nage gaan, hebben M. en zijn vertegen woordigers een groot aantal per sonen,-meest zeer eenvoudige lie den, onder allerlei bedriegelijke voorspiegelingen bewogen voor een bedrag van ongeveer f 250.000 van deze stukken, welke van zeer twijfelachtige waarde zijn, te ver- koopen. Tegen een boom gereden. Zondagmorgen is een personen auto met vier inzittenden met een vaart van ongeveer 30 km. op den Ouden Vlisschingschenweg te Mid^ delburg, tegen een boom aangere den. Van de inzittenden werd de 22-jarige mejuffr. J. D. Dominicus Wet ergst verwond. Zij is in be- wusteloozen toestand naar het zie kenhuis vervoerd. Haar verloofde de 27-jarige boekhouder Planten- burg uit Voorburg en de bouwkun dige Lavaleije, 43 jaar oud, uit Rot terdam, werden ook naar het zie kenhuis vervoerd, doch konden dat na onderzoek weer verlaten. De vierde inzittende, de 25-jarige apo thekersassistente mej. Poell, werd naar huis vervoerd, zij had een her- sensfchudding. I Gereedschap lag voor het grijpen. Voor de inbrekers, die eenige nachten geleden via de rijwiel stalling de ambachtsschool aan de Westerstraat te Amsterdam binnendrongen, was het wel zeer gemakkelijk hun duister werk te verrichteh. Gereedschap lag er^ te kust en .«te keur en met behulp daarvan was het ta melijk eenvoudig de in de direc teurskamer staande brandkast open te breken. De ruim f300, welke er in waren geborgen, na men zij mede, en tevens een klok en lamp .en een geluidsregelaar. Maan Maan op vanavond om onder 1.45 A A AA 14.49 L.K. tot morgenochtend E.K 12 Juli a» 27 Juli N.M. uur V.M. Alle vitrage valt thans on der de distributie. De Sec.-Gen. van het Dep. van H. N. en Sch. maakt bekend, dat met ingang van heden vitrage van kunstzijde en/of celvezel niet meer tot de, vrijgestelde artikelen zal behooren. Deze vitrage kan derhal ve in den vervolge uitsluitend op leveringsvergunning betroken wor den. Aanvragen hiervoor moeten bij de plaatselijke distributiediens ten worden ingediend. Gelijk wij in ons nummer van Zaterdag meedeelden, zal deze week het aardappel rantsoen opnieuw verhoogd worden en weer 2Vë K.G. be dragen. Gedurende deze week, van 5 Juli tot en met 11 Juli a.s. geeft elk der. met „34A" ge merkte bonnen van de Aard- appelkaart recht op het koo- pen van lVi Kg. aardappelen. Voorts geeft gedurende bo vengenoemd tijdvak de met „1 rantsoen aardappelen" ge merkte bon recht op het koo- pen van 2% Kg .aardappelen. DE PRIJS VAN BOSCHBESSEN. Nu dezer dagen die bosdhlbesser.» plu/k zal gaain beginnen, heeft de gemachtigde voor de prijzen, om eenerzljds den plukkers een rede lijke belooning en anderzijds het publiek een redelijken prijs te waarborgen, prijzen vastgesteld, waartegen bosohibessen zullen mo gen worden Tjerk ande ld. ,,'k Heb m'n wagen volgeladen'. Scholleren uit de Haarlemmermeer maakten Vrijdag hun Jaarlijksch altstapje per boerenwagen naar Velserend. Stevens-Pax Holland m HIJ HOORDE GEEN ALARM- SCHEL EN BRAK ZIJN BEEN. Een lid van het langvingers gil de wilde vannacht zijn slag slaan in een kapperszaak aan de le Oos terparkstraat te Amsterdam. Hij had daartoe een ruit aan de achter zijde verbroken, doch nauwelijk was hij binnen, of de alarminstal latie waarschuwde den eenige hui zen verder wonenden eigenaar. De ze alarmeerde zijn buren en on middellijk toog ipen er op uit om de omgeving af te zetten. De dief die weliswaar het alarm niet had vernomen, doch waarschijnlijk wel onraad begon te vermoeden, sloeg echter op de vlucht door de tui nen in de omgeving. Later troffen voorbijgangers hem in de Blasius- straat met een gecompliceerde been breuk, welke hij bij zijn vlucht had opgeloopen. Voorloopig werd hij naar een ziekenhuis vervoerd, welk verblijf hem tz.t. wel met het politiebureau zal moeten verwisse len.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 1