Charkof en La val over de aflossing der krijgsgevangenen Rondom Woronesj - Verduister - Aanvallen der Sovjets bij Woronesj mislukt DAGBLAD VOOR HELDËRSCHE EDffit Engelsche propaganda DE NIEUWE ZEEPBON Wederom vier schepen tot zinken gebracht Granaten ontploffen in Dover de zondebok in het Lagerhuis In zorgwekkenden toestand Engelsche ridderlijkheid Nieuwsbladen en Tijdschriften Een voorbeeld van menschelijke solidariteit, dat wellicht zonder weerga is Den vijand geen tijd gelaten om op adem te komen Egypte in crisis 22.01 uur I Ui tg.: N.V. Uit*. Mij. Hollands Noorderkwartier. Radactie- en Administratiebureaux: SCHAGEN: Laan 201. Tel. 444 (2 lijnen). - DEN HELDER: Koningstr. 78. Tel. 2345 (2 lijnen). - ALKMAAR: Lanaestraat 97 Tel. 3332. NOORD-HOLLAND Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tariel. Gewone advertenties 11 ct P. m.m. Bij contract, binnen een jaar te ge bruiken. belangrijke korting. Prij zen worden op aanvraag verstrekt 86ste Jaargang. No. 11845 4 pagina's Hoofdredacteur: A. R- JONKER Alkmaar (afw.) DONDERDAG 9 JULI 1642 Britsche verliezen in Egypte HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 8 Juli. Het Opperbevel yan de weermacht maakt bekend: „De doorbraak van de Duit- sohe en verbonden troepen van uit het gebied tusschen Gharkof en Koersk werd naar het Zui den sterk vergroot. Vijandelijke tegenaanvallen ten Noordwes ten van Woronesj mislukten. In den strijd met ingesloten en uiteengejaagde troepen werden talrijke gevangenen en een groo- te buit gemaakt. Ten Noorden en Noordwesten van Orel duren de aanvallen van den .vijand voort. Zij werden in hevige gevechten en gesteund door sterke formaties gevechtsvliegtuigen afge slagen. Alleen in den sector van een legercorps werden hierbij in de laatste drie dagen 75 vijandelijke pantserwagens vernietigd. Ia het achterwaartsche frontge bied ten Zuiden van Rzjef werden sterke vijandelijke groepen op een groot gebied ingesloten. 20 Bolsje wistische pantserwagens werden buitgemaakt. In den Noordelijken sector van Ihet Oostelijke front viel de vijand op enkele plaatsen tevergeefs aan. In het hooge Noorden werden vijan delijke vliegtuig- en vlootsteunpun- ten in het gebied van de Kola-baai gebombardeerd. In het zeegebied ten Noorden van het schiereiland Kanin werd een vijandelijk bewa kingsvaartuig door bomtreffers tot zinken gebracht. Zooals in een extra-bericht is me degedeeld, hebben formaties ge vechtsvliegtuigen en duikbooten een groot Engelsch-Amerikaansch convooi in de Noordelijke IJszee aangevallen en voor het grootste deel vernietigd. Het convooi bestond uit 38 koopvaardijschepen, was ge laden met vliegtuigen» pantserwa gens, munitie en levensmiddelen met bestemming Archangelsk en werd door zware, vijandelijke zee strijdkrachten, torpedojagers en korvetten zeer krachtig beschermd.. In nauwe samenwerking tusschen marine en luchtmacht werden door gevechtsvliegtuigen 1 zware Ameri- kaansche kruiser en 19 koopvaar dijschepen met een gezamenlijken inhoud van 122.000 brt., door duik booten 9 schepen met een gezamen lijken inhoud van 70.400 brt tot zin ken gebracht Bij de achtervolging van de overblijfselen van het convooi slaagden duikbooten erin nog I 4 schepen met een gezamenlij- 1 ken inhoud van 24.700 brt tot zinken te brengen. Zoodoende werden van dit convooi 32 vijandelijke schepen met een totalen inhoud van 217.100 brt vernietigd. Door zeereddings- vliegtuigen werd een vrij groot aantal Amerikaansche zeelieden gered en gevangen genomen. In Egypte leden de Britten bij een vergeefschen aanval op den Zuidelijken vleugel van het Duitsch- Italiaansche front zware verliezen Op Malta werden overdag en HET VERMOGEN VAN AS- ONDERDANEN IN AMERIKA. Eerlijk zullen we alles dee- len, zingt Roosevelt. STOCKHOLM, 8 Juli (D.N.B.) President Roosevelt heeft volgens de New Yorksche radio bepaald, dat de in beslag genomen vermo gens van Duitschers, Japanners en Italianen gelijkelijk worden ver deeld tusschen de commissie tot steun aan immigranten en de schatkist KINDJE VAN ZESTIEN MAANDEN ONDER GOEDERENTREIN. Op den onbewaakten overweg te Mullem (gemeente Vierlings beek) werd gisteren n kindje van zestien maanden van den heer L. Franssen, dat in een onbewaakt oogenblik kans had gezien op dien overweg te ko men, door een passeerenden goederentrein, komende uit de richting Venlo, gegrepen .en op slag gedood. BERLIJN, 8 Juli (D.N.B.) Aan de Kanaalkust hebben, naar het opperbevel der weer macht meldt, gisteren Duit- sche batterijen verdragend ge schut het vuur gericht op voor den oorlog belangrijke doelen in het gebied van Do ver, waar het inslaan der gra naten door rookwolken waar genomen kon worden. 's nachts vliegvelden en vlootsteun- punten gebombardeerd. In luchtge vechten verloor de vijand 14 vlieg tuigen. Aan de Kanaalkust bestookten batterijen verdragend geschut van het leger voor den oorlog belang rijke doelen in hét gebied van Do ver. Voor de Engelsche Zuidkust brachten lichte gevechtsvliegtuigen overdag 1 vijandelijk schip van on- Reveer 10.000 brt. tot zinken. Een ander schip van dezelfde afmetin gen werd door bommen zwaar be schadigd. Formaties gevechtsvliegtuigen bqmbardeerden in den afgeloopen nacht opnieuw het haven- en indu striegebied van Middlesborough, Uitgestrekte branden en groote ver nielingen werden waargenomen. EISCH. DAT DE BERICH TEN OP WAARHEID BE RUSTEN. STOCKHOLM, 8 Juli (D.N.B.) Naar de Britsche berichtendienst meldt, is gisteren in het Lagerhuis een debat over de Engelsche pro paganda gehouden. Algemeen verlangde men, dat de voor het buitenland be stemde berichten der B.B.C. op waarheid berusten en in waar dige n vorm verspreid worden. De uitzendingen, aldus verschei dene afgevaardigden, mogen niet op een goedkoop effect berekend zijn en in geen geval worden sa mengesteld volgens de tactiek van de B.B.C. en lid zeide, dat de uitzendingen naar overzee een linksche strekking vertoonden. In zijn antwoord wees minister Brendan Bracken op het belang van de verspreiding der „ware feiten, hoe onaangenaam die ook zijn". Hij deelde mede, dat de voor de Sowjet-Unle bestemde voorlichtingsmissie onderweg ge torpedeerd was en haar geheele uitrusting had verloren. Men hoopt echter op een „bescheiden" resul taat van deze missie in de Sowjet- Unie. STOCKHOLM, 8 Juli (D.N.B.) Naar de Britsche berichten dienst meldt, wordt officieel bekend gemaakt, dat de scheepsverliezen der geallieer - den „zorgwekkend" worden. De Londensche zender „Bran- daris" zond eenige dagen ge leden het volgende bericht uit: „De R.A.F. heeft boven Ne derland een bom laten vallen, die op de juiste plaats is neer gekomen. Zes Hollandsche Quislings, die N.S.B.'ers, welke de Duitschers zoo goed kunnen flikflooien, zijn bij dezen aan val der R.A.F. gedood. Zoo komt boontje om zijn loontje. De Telegraaf bracht een mooi verslag van de begrafenis met Duitsch-Nederlandsche Nazi-af- deelingen. De namen werden afgeroepen en een koor gaf ant woord. Deze Quislings hebben geluk gehad, want later krijgen de anderen geen begrafenis meer. Hun zal het gaan zoooals een aangespoelden N.S.B.-er, die „Heil Hitier!" riep, nadat men kunstmatige ademhaling op hem toegepast had. De om standers riepen „Hou zee!" en gooiden hem weer in het water. Dat wordt het lot van de ande re Hollandsche Quislings!" Dit is het bericht van den Engel- schen zender. Onbegrijpelijk? Welnee! Van lieden, die destijds in Zuid- Afrika weerlooze vrouwen en kin deren pijnigden, omdat zij het in een eerlijk gevecht van de Boeren niet winnen konden, is zoo iets te verwachten. En zeker nu zij hun ziel en hun zaligheid gelegd heb ben in handen van Stalin, wien, op het gebied van moorden en martelen, ook nog nooit iets te gor tig geweest is. Maar wanneer de Engelsche pro- paeanda denkt, dat zij met derge lijke uitlatingen, die alleen maar gebrouwen kunnen zijn in een sa distisch brein, de instemming van het Nederlandsche volk verwerft, vergist zij zich jammerlijk. Natio- naal-socialist of geen nationaal- socialist, maar de Nederlander is in het algemeen Goddank! te fier en te ruiterlijk om behagen te scheppen in dergelijk vuil. Zielig de lieden, die zich in hun doodsangst zóó aan de verachting van eerlijke en gezond-denkende menschen prijsgeven. Eigenlijk zonde van deze regels, want wij hadden met één enkel woord kunnen volstaan: Bah! Verplichte opgave Het Dep. van V. en K., afd. pers wezen, vestigt er ter voorkoming^ van ingrijpende maatregelen ten aanzien van de betrokken bedrij ven, de aandacht op de bij schrij ven nr. 1037, P.W., opgelegde ver plichting aan de leiders van grafi sche bedrijven en copieerinrichtin gen om uiterlijk voor of op 22 Juli 1942 aan de afdeeling perswezen van het dep. onder inzending van een exemplaar der betrokken nieuwsbladen en tijdschriften een schriftelijke opgave in te dienen van alle nieuwsbladen en tijdschrif ten, welke door hen worden ge drukt en/of uitgegeven. Onder „nieuwsbladen" en „tijd schriften" worden verstaan: druk werken, welke met tusschenruim- ten van ten hoogste drie maanden in voortdurende opeenvolging ver schijnen, zonder dat de verkrijging daarvan tot een bepaalden kring van personen beperkt is. Onder „drukwerken" worden ver staan: alle voor verspreiding be stemde vermenigvuldigingen van geschriften of illustraties, welke op een voor massavermenigvuldiging PARIJS, 8 Juli (AFIP). Het hoofd van de regeering, Pierre Laval, heeft tot de presiden ten en verantwoordelijke di recteuren van de comités van organisatie een rondschrijven gericht, waarin hij hun vraagt aan de ingenieurs, bedienden en werklieden de redenen der beroepssolidariteit uiteen te zetten, die de arbeiders moe ten aansporen vrijwillig naar Duitschland te vertrekken om de krijgsgevangenen af te los sen. „De hoop, welke de on langs getroffen overeenkomsten in de kampen hebben kunnen doen ontstaan, moet zoo spoe dig mogelijk vasten vorm aan nemen", schrijft hij. „Van het standpunt van de Fransche broederschap, zonder welke er geen Fransche natie bestaat, bieden de vrijwilligers hun werk aan, opdat er een einde kome aan het lange wachten van hun landgenooten. De jon ge mannen, de vrijgezellen, al len die sedert 1 September 1939 de vreugde hebben beleefd thuis te kunnen blijven, moe ten begrijpen dat een tijdelijk verlaten van het vaderland, onder goede materieele voor waarden een zeer beperkt of fer is tegenover den dienst, dien het land verwacht, of vergeleken bij het zedelijk lij den dat onze krijgsgevangenen reeds twee jaren ondergaan". Vervolgens legt Laval den na druk op den ernst van den econo- mischen toestand van het land en doet opmerken, dat het welslagen van den vrijwilligen arbeid in Duitschland de Fransche regeering zou vergunnen, op eigen initiatief en op eigen gezag de industrieele concentratie en de beroepsherclas- seering te verwezenlijken, die de omstandigheden noodig maken. Laval stelt voor het vertrek naar Duitschland in ploegen te doen geschieden. Ten slotte verklaart het hoofd van de regeering: „Het is van het hoogste belang, dat gij uw onder geschikten de dringende noodza kelijkheid van de aflossing der geëigende wijze zijn vervaardigd. Behalve de dagbladen, moeten dus alle nieuwsbladen en tijdschrif ten van welken vorm of welke ver schijningswijze ook, dus weekbla den, maandbladen, 14-daagsche bla den, driemaandelijksche bladen, ge- illustreerde bladen, kerk-, school-, sport- of vereenigingsbladen, dus ieder blad zonder eenige uitzonde ring, onder bovenbedoelde opgave worden begrepen. DOOR ELECTRISCHEN STROOM GEDOOD. Woensdagmiddag is in de biscuit fabriek van de firma Dings-Noldus te Tegelen (L.) de achttienjarige arbeider H. Coppus met een el.ec- trischen stroom in aanraking ge komen en op slag gedood. Genees kundige hulp was aanstonds aan wezig, doch mocht niet meer ba ten. Het stoffelijk overschot van den jongeman werd naar het lijkenhuis van het katholieke zie kenhuis vervoerd. De politie heeft de zaak in onderzoek. BERLIJN, 8 Juli (D.N.B.) Naar het opperbevel der weermacht mededeelt, is op 7 Juli de veroverde stad Woro nesj door de Duitsche troepen van uiteengedreven resten der bolsjewieken gezuiverd. Ten Noorden van de stad zijn bij het afweren van vijandeijke tankaanvallen 15 zware tanks der bolsjewieken vernield. In een anderen sector van het Dongebied zijn de Duitsche troepen in rustelooze achter volging van den terugwijken den vijand verder opgerukt naar het Zuidoosten. Talrijke heuvelstellingen en plaatsen werden ingenomen en het ver zet van den vijand gebroken. In de bocht van den Don werd de wijkende vijand, die met veren de rivier probeerde over te steken, door achtervolgende tanks aangeval len, van den oever verdrongen en op eea aéejr kM&e oppervlakte opeengeperst. Hierbij leden de bolsjewieken de zwaarste verlie zen. Ook deze gevechten werden doeltreffend gesteund door for maties der Duitsche luchtmacht. Andere aanvallen van Duitsche gevechtsvliegtuigen waren gericht op spoorwegdoelen. Zes treinen met munitie werden door voltref fers vernietigd, terwijl vijf andere treinen door versperring van de spoorbaan als gevolg van ont spoorde, brandende wagons hun bestemming niet konden bereiken. Duitsche jagers beveiligden het luchtruim boven het gevechtsge- bied en schoten in gevechten 35 vijandelijke vliegtuigen omlaag. INNEMING VAN WORO NESJ VERSPERT VOOR NAME SPOORWEGVER BINDING DER SOVJETS GENèVE, 8 Juli (D.N.B.) De gewezen Moskousche correspondent der Daily Mail, Negly Farson, be handelt de jongste Duitsche suc cessen aan het Oostelijk front in een artikel, waarin hij schrijft dat de Inneming yan Woronesj van ingrijpende beteekenis is voor de Sowjet-Unie, want daardoor is de voornaamste spoorwegverbinding van Moskou naar het Zuiden ver sperd. Het groote gevaar ligt hier in, dat de Noordelijke legers nu volkomen gescheiden zijn van de troepen in het Zuiden. Duizenden Turken verlaten het land, BERLIJN, 8 Juli (A.N.P.) In Egypte doen zich, naar politieke kringen alhier op grond van zekere inlichtingen aannemen, crisisver schijnselen voor. £oo zijn er mee- ningsverschillen in den boezem der Wafdpartij, en vallen talrijke ar restatiemaatregelen enz. waar te nemen. Hieruit kan, naar de op vatting alhier, geconcludeerd wor den, dat de nervositeit vrij groot is. De oorzaak hiervan valt niet moeilijk te raden. De Turksche consulaten in Egyp te hebben hun landslieden in Egyp te, wier verblijf aldaar niet vol strekt noodzakelijk is, aangeraden naar Turkije terug te keeren, zoo wordt uit Cairo gemeld. Duizenden Turken hebben bij de Egyptische autoriteiten reeds een visum aan gevraagd. MaanMaan op vanavond om onder 3.02 18.17 12 Juli 61"V1 2? N.M. tot morgenochtend V.M. 21 Juli S OQ 3Aug" e.k. 5.29 uur LK. Te Aalten is het derde Moeder tehuis van den Nederlandsehen Volksdienst in de provincie Gel derland in gebruik genomen. V.N.P.-Bouvet-Pax-Holland m krijgsgevangenen doet begrijpen. Ik weet, dat zulks moeilijk is. Het nationale belang slaagt er slechts met moeite in, met de vooroordee- len of de aangenomen gewoonten te breken, maar ik vraag aan al uw ondergeschikten na te denken en te handelen. Arbeiders en employés, die vertrekken voor de aflossing, zullen een voorbeeld geven van menschelijke solidariteit dat wellicht zonder weerga is, Dat de Franschen dit voorbeeld geven en dezen onbaatzuchti- gen kruistocht ondernemen. Zii zullen tevens de verwezenlij king van de hoop vergemakke lijkt hebben, die ons allen be zielt: de moreele positie van ons land verhellen, het een plaats verzekeren in de wereld van morgen, na den oorlog en het mogelijk maken dat de stem van Frankrijk gehoord worde bij den herbouw van de wereld." Uiterste zuinigheid geboden Wie de vorige week het bericht betreffende de nieuwe zeepbonnen goed heeft gelezen, zal hebben be grepen, dat wij met onze zeep thans nog zuiniger moeten zijn, dan wij al gewend waren. Het is niet on- gewenscht het voornaamste uit het bericht nog eens in het kort te ver melden. De nieuwe bonnen zijn geldig t.m. 15 Augustus. Wij moeten dus met ons rantsoen zes weken toekomen in plaats van een maand. Er zijn ditmaal 2 bonnen aange wezen. De eene, bon 335, geeft recht op het koopen van 75 gram een heidstoiletzeep. de andere bon, 336 op het koopen van 250 gram wasch- poeder of zeeppoeder. Bon 335 kan men desgewenscht in plaats van voor het koopen van zeep, bezigen voor het doen wasschen van acht kg. waschgoed en bon 336 voor het doen wasschen van twaalf kg. waschgoed. Op de bonnen kan men tezamen dus, evenals vroeger, 20 kg. waschgoed laten wasschen. Het voordeel is, dat men nu niet ineens een bon voor 20 kilo behoeft af te geven. Voor kinderen beneden 8 jaar is één extra bon aangewezen, de bon „L-zeep". Op deze eene bon kan men echter hetzelfde krijgen als op bon 335 en 336 tezamen. Desgewenscht kan men dezen bon ook aan de wasscherij geven voor het wasschen van 20 kg. waschgoed. Op bon 335 kan men in plaats van een stukje eenheidstoiletzeep van 75 gram ook een stukje van 28 gram. luchtgevulde eenheidstoilet zeep koopen. Door de verschillen de samenstelling komt dat vrijwel op hetzelfde neer. De oude zeepsoorten mogen, voor zoover voorradig, ook verkocht wor den. Op bon 335 en op de bon „L- zeep" kan, in plaats van de 75 gram eenheidstoiletzeep of de 28 gram luchtgevulde, ook 45 gram huis houdzeep of 50 gram zachte zeep gekocM Korden. „Tegernseer Mustteer" is de titel van dit interessante schilderstok op de groote Duitsche kunsttentoon stelling, welke te München wordt gehouden. Transatlantic-Recla-Pax Holland m De strijd ter zee. De wacht btj het geschut zoekt den horizon af naar vijandelijke schepen. Deutsched Verlag-Recla-P.K. Toelle-Pax-Holland m. De oude bonnen, die men tijdig heeft ingeleverd bij zijn leveran cier, blijven hun volle waarde be houden, d.w.z. als er zeep op gele verd wordt, dan heeft men recht op 2 stukjes eenheidszeep. Kan de winkelier er huishoudzeep op leve ren, dan mag men ook 90 gram per bon verlangen. Ook geven ze recht op 250 gram waschpoeder of zeep poeder of 100 gram zachte zeep per bon. Men moet echter van zijn leveran cier niet vergen, wat hij niet heeft en zoo noodig, eenig geduld hebben. Tenslotte zij nog vermeld dat voor kinderen beneden de 2 jaar de bon „L-toiletzeep" recht geeft op het oude rantsoen van 75 gram toilet zeep. UITVOER VAN PAARDEN NAAR DUITSCHLAND VERBODEN. Het bureau van den bevelhebber der weermacht in Nederland wijst er op, dat alle uitvoer van paarden uit Nederland naar Duitschland verboden is. Deze maatregel treedt onmiddellijk in werking, overtre ding wordt streng gestraft. Uitvoervergunningen kunnen slechts worden verleend door het bureau van den bevelhebber der weermacht in Nederland. Verzoe ken om uitvoervergunningen moe ten daarom schriftelijk worden gericht tot den bevelhebber der wöebüa&em ja Nsderlaud.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 1