Stadsnieuws Marktberichten Frits Schakels in Casino Geslaagde middag Tentoonstelling gekweekte planten Een succes Lijnolie voor schilders ïlieuuM uit Uhk TEXEL De scbeepsverliezen Correspondentie met geïoterneerdeo in Indië Schoolgebouwen als noodziekenhuizen Timosjenko's wanhoopspositie VOOR DEN POLITIERECHTER Broeinest in de Wieringermeer uitgeroeid Dat men over het algemeen wel eens behoefte heeft aan een middag van amusement, bleek Zondagmid dag weer in groote mate, toen Frits Schakels presenteerde een bonten middagtrein als Revue-Variété. Een bijkans geheel gevulde Casino-zaal was getuige van het optreden, van dezen rasechten revue-artist en we twijfelen er niet aan,_ dat een ieder genoten heeft. We kregen van alles wat: een liedje, een praatje, tele pathie, goochelen, balanceeren en wielrflden en aangezien alles elkaar tn sneltreinvaart opvolgde, terwijl daarnaast de verschillende nummers keurig verzorgd waren, verwonderde het ons niet, dat het auditorium in een enthousiaste stemming geraakte en dit in den oop van den middag ook openhartig uitte Lx den vorm van spontaan meezingen. Het programma. Frits Schakels zelf had het leeu wenaandeel in Let slagen, want niet alleen was hij de man van 't praatje, maar tevens vertolkte hij Li Wang, th geheimzinnigen Chinees, die ook inderdaad geheimzinnig deed en met zijn geweldige handigheid de zaal verschillende malen versteld deed staan. Dat goochelen blijft toch altijd een handigheid apart, want al zit men er nu bovenop en al kijkt men nog zoo aandachtig, veelal is de truc alweer gepasseerd, voordat men er erg in hxeft. hakels was er ooi? bijzonder handig in en hij mocht dan ook menig open do- 'rje ontvangen. Voor zijn optreden hadden we nog eerst kennis gemaakt met Mia Valk- hoff, die eenige litedjes voor ons zong op een wijze, die insloeg. Vooral het liedje: „Het mooiste moment in mijn leven", wist zij met veel dra- matique te vertolken; geheel anders was weer de „Spaaractie Serenade", maar ook het temperamentvolle lag haar volkomen. Na dit optreden kregen we een één-acter „De nieuwe incasseerder", waarin wederom Schakels, de hoofd rol vervulde. Door een zekere firma Jansen was een advertentie geplaatst voor een nieuwen incasseerder en het toeval wilde, dat Schakels voor zijn firma, Pieterse Co., een kwitantie moest innen bij Jansen. De directeur van Jansen keek hem voor een solli citant aan en alvorens hij door kreeg, da Schakels een employé van Pie terse Co. wau, had het hem 300 gekost, waarmede Schakels zijn doel h d bereikt. Vanzelf warer er n deze sketsch verschillende aardige momenten, waarbij de lachlust eenige malen danig aan den tand werd ge voeld. Accordeon-vituozen. De twee accordeon-virtuozen, waar- bij Mia Valkhoff de helft van de twee Teunee's Vertegenwoordigde, ver gastten ons daarna op eenige fris- sche nummers, van welke vooral de Zarah Leander-selectie goed insloeg, jammer dat haar begeleidende stem iets te zacht was. Ook de potpourri „Van alles wat" genoot de volle aan dacht en was zeker de moeite waard. Voor de pauze gaf Pierre de la Rue nog eenige acrobatische toeren op de fiets, tenminste op een halve fiets en een kleine kinderfiets, zoo dat hij bijna op den grond zat. Ook hij paste zich keurig aan en zfln toe ren verdienden zeker het applaus, dat hem na afloop gebracht werd. Na de pauze. Na de pauze kwam eerst weer Mia Valkhoff met eenige liedjes, getiteld „Goeden nacht, Moeder" en „Op een Bruiloft". Vooral tijdens het laatste nummer werd er door de aanwezi gen flink meegedeind, wat de stem ming nog verhoogde. Hierna kwam weer Schakels met eenige onbegrijpelijke trucs,waarna we van hem het nummer „De Tele pathische klok" kregen. Dit was een klok, waarvan de wijzer steeds op 12 uur bleef staan, hoe snel of lang zaam men ook draaide. Toen echter volgens briefjes uit de zaal de, klok drie uur moest aanwijzen, deed zij dit ook prompt, zij het dan ook dat Schakels door middel van polsvast- houden '.ijn gedachten overgebracht. Je kunt het of jj i.unt het niet. Acrobaten, Nadat we nog een staaltje acroba- tenkunst te zien hadden gekregen, waren we aan het laatste nummer toe, n.1. het heroptreden der accor deon-virtuozen, met populaire wrjs- Jer die door de heele zaal werden meegezongen. Precies zooals Schakels had voor speld was het inde daar, vóór we het wisten en hadden we alzoo een gezelligen middag achter den rug, die zeker geslaagd mag heeten. J. Bremer. Zooals de vorige week in ons blad werd medegedeeld, werd j.1. Vrijdag en Zaterdag in het Natuurhistorisch Museum aan de Vroonstraat een ten toonstelling gehouden van door leer lingen der openbare scholen ge kweekte planten. Ondanks het min der gunstige weer was er voor deze tentoonstelling een flinke belang stelling. Zaterdagmiddag om 5 uur had de prijsuitreiking plaats. De heer Nflkamp. De heer J. Nijkamp, voorzitter van het museumbestuur, riep het welkom aan de aanwezigen toe, vooral aan den Burgemeester en Wethouder Van Loo. Hij deelde mede, dat het mu seumbestuur gaarne zijn volle mede werking aan iet organiseeren van deze tentoonstelling had gegeven en de lokalen van het museum beschik baar had gesteld, omdat hiermede werd voortgegaan op een reeds vroe ger ingeslagen weg, n.1. toen ten toonstelling van bolgewassen wer den gehouden. De heer Henderikx. De heer J. Henderikx, die in het voorjaar aan de leerlingen der scho- ler de lessen in het kweeken van planten had gegeven, gaf hierna een uiteenzetting van de wijze, waarop de beoordeeling van de planten voor de toekenning der prijzen had plaats gevonden. Hij wees er daarbij op, dat er niet alleen op was gelet, of de planten thans mooi in bloei stonden, doch op de geheele ontwikkeling van de planten, of ze voldoendh gekamd waren, d.w.z. geen luizen hadden of gehad hadden. Of ze niet te sterk bemest waren, enz. Van de in April uitgereikte plantjes was 70 op de tentoonstelling ingezonden. Dat is een percentage, waarmede de keu ringscommissie zeer tevreden was, temeer, omdat Sr zeer veel goed ge kweekte planten bij waren. De keu ringscommissie had dan ook geen gemakkelijke taak en de prijzen wer den soms eerst na loting toegekend. Spreker dankte het Gemeentebe stuur en verder ieder, die bij het geven der lessen en bfl het organi seeren van de tentoonstelling mede werking had verleend. Wethouder Van Loo. Wethouder Van Loo memoreerde daarna, dat de tentoonstelling haar ontstaan had te danken aan het feit, dat de scholen in het afgeloopen voor jaar wegens kolengebrek moesten worden gesloten. Overwogen werd, op welke wijze de kinderen bezig ge houden konden worden. Er werden toen door den heer Gravemaker aan de hand van lantaarnplaatjes, lessen gegeven over het reddingwezen en door den heer Henderikx over het kweeken van planten. Aan het eind van deze lessen werd aan de leer lingen, die daaraan hadden deelgeno men, een klein stekplantje, afkom stig van de gemeentekweekerjj, ge geven, dat door hen verder moest worden opgekweekt. Het resultaat is daarvan op de tentoonstelling aan wezig en dat resultaat is uitstekend. Toen echter vast stond, dat er een tentoonstelling moest worden gehou den, moesten er ook prijzen zijn. De vraag was echter, hoe aan het geld te komen voor het aankoopen van die prijzen. De gemeente kon daar voor geen geld beschikbaar stellen, maar gelukkig waren er meerdere personen, die voor dat doel iets over hadden. Zoodoende was de commis sie in de gelegeiïheid een veertigtal prijzen aan te koopen. Dank werd gebracht aan een ieder, die de com missie daajrtoe in de gelegenheid had gesteld. De prijswinnaars. De heer Van Loo reikte hierna de prijzen uit. Voor elke groep van de vier ingezonden plantensoorten wa ren 10 prijzen beschikbaar gesteld, terwijl nog één extra prijs werd toe gekend. De prijzen werden gewonnen door: Groep 1. Fuchsia's. 1. Nellie Arend»; 2. Grietje Dijkstra; 3. Thel- ma Zandstra; 4. Sientje de Jonge; 5. Nico de Does; 6. Willie Roeffel; 7. Ali Kant; 8. Jan Lammers; 9. Ma- rie Purmer; 10. Ada Hollander. Groep 2. Pelargoniums. 1. Henk Kok; 2. Tinie Ellen; 3. Jaap Kok; 4. Willie Krijnen; 5. Conie Goedege-- buur; 6. Cornelis Vader; 7. Lou Hooiveld; 8. Jan v. d. Wal; 9. Han Wassink; 10. Cor liddelie. Groep 3. Mignon Dahlia's. 1. Cor- rie Bakker; 2. Rika Huisman; 3. Ne- De Wieringermeer is ons, recht bankverslaggevers, wel zeer goed bekend. Er gaat geen zitting van 'den economischen rechter voorbij, of een groot aantal zaken handelt over de Wieringermeer. Tarwe, boo nen, erwten, ze zijn met duizenden kilogrammen in den zwarten han del gebracht en honderden perso nen zijn in den loop der maanden voor den rechter verschenen en hebben boete gedaan: zware vrij heidsstraffen en zware geldboetes zijn uitgedeeld en wagonladingen kostbaar voedsel is achterhaald kunnen worden. Maar hoeveel kilogrammen, hoe veel wagonladingen graan e.d. zijn er toch desondanks in den zwarten handel verdwenen? Dat alles maak te, dat de Wieringermeer bekend werd in het heele land. De rijke polder bleek een geweldige aan trekkingskracht te bezitten en ve len hebben hun mondvoorraad ver rijkt met smokkelwaar. En dat alles moge dan zeer ern stig genoemd worden, het is ten slotte van voorbijgaanden aard Er zullen weer jaren komen van vre de, er zullen weer jaren komen van overvloed en dan zal het uit zijn met den zwarten handel. Dan zal de Wieringermeer weer een norma le polder zijn, die geen bijzondere aandacht trekt Tenzij Tenzij er menschen zijn, die min of meer tot de onderwereld behoo- ren en die zich bezig houden met den normalen, ordinairen diefstal en alles wat daar bij behoort. lie Bal jé; 4. Jan Wolthuis; 5. Roelf Hartsuiker; 6. Maarten Feenstra; 7. Roelof de Weert; 8. Pieter Kalis; 9. Jan Veldhuijzen; 10. Popko Wester huis. Groep 4. Coleus. 1. Marie Speur; 2. Gusti Kramer; 3. Jeannette Hoog- schagen; 4. Henk Schouten; 5. Pi" Beneker; 6. Gerrie Bakker; 7. Wilco Neehus; 8. Aafjo Donkersloot; 9. Sientje Verhage; 10. Fietje Bakker; extra prijs Rika Kalis. Schilders, die voor de maand Au gustus in aanmerking wenschen te komen voor eèn vergunning tot het betrekken van lijn- of standolie, kun nen daartoe bij het Distributiekan toor alhier een aanvraagformulier afhalen. Na invulling moet dit formulier uiterlijk morgen, d.i. Woensdag 15 Juli, worden teruggebracht, waarbij de loonlijst en het bewijs van In schrijving bij het Rijksbureau voor Chemische Produc ten moeten wor den overgelegd. DIEFSTAL VAN VOEDINGS MIDDELEN. In de vorige week meldden wij reeds eenige gevallen van diefstal van aardappelen en groenten uit volkstuintje". Dat men blijkbaar nog niet verzadigd is, ondervond een bewoner van de Zwaanstraat, die 's moi cns zijn bedje wortelen ge rooid vond. Hij deed van deze on prettige ontdekking onmiddellijk aangifte bij de politie, die, evenals in de andere gevallen, een onderzoek heeft ingesteld. UCHTtTITSTRALING. De politie constateerde een geval van lichtuitstraling bfl een perceel in de Nieuwstraat. De bewoner werd verbaliseerd. Nu de avonden van lieverlede weer beginnen te korten, en de lamp 's avonds laat wel weer eens wordt aangestoken, is het zaak, er goed zorg voor te dragen, dat alle ramen en deuren terdege afge schermd zijn, opdat lichtuitstraling worde voorkomen. De politie oefent hierop een scherpe contróle uit. OP TRANSPORT. Door de politie werd een minder jarig meisje op transport gesteld naar Amsterdam, wier aanhouding door de politie aldaar was verzocht. URK. Door 5 vaartuigen werd aan den vischafslag alhier aange voerd: 150 kg kuilpaling 74 ct. per kg; 45 kg lijnaal 0.681.54 per lcg. In ere afgeloopen week werd 'aan den vischafslag alhier aangevoerd: 18341 kg kuilaal 74 ct. per kg; 1335 kg lijnaal 0.681.„4 per kg; 1135 kg pos 10 ct. ->er kg; 686 manden nest 50 ct. per mand. M.U.L.O.-EXAMENS. Dezer dagen werd met gunstig ge volg het M.U.L.O.-examen afgelegd door de volgende leerlingen der U.L.O.-school te Den Burg: Wim Bakker, Wim Koorn, J. v. d. Pijl en M Roeper. Zij slaagden allen voor het diploma A. TEXELSCHE MARKT. Dat de lammerenprijzen hoog zouden zijn op de markt, kon men Zaterdag en Zondag al waarnemen aan het vroegtijdig bezoek van yee- koopers, die op de boerderijen trachtten handel-te doen. De lam meren die Maandag naar de markt werden gevoerd, kwamen voor het grootste gedeelte niet op het Marktplein aan, omdat ze in de straten van den Burg reeds ver kocht waren. De vraag naar ooi- Zooals het groepje Wieringer- meerders, die Maandag voor den Alkmaarschep politierechter te recht stonden. Dief sloeg zijn slag. Het jaar 1942 was nauwelijks be gonnen, toen een zekere R. v. BI., wonende te Wieringen, een roof tocht ondernam. Ergens in den wij den polder stond de 'woonwagen van een Chinees, die een handel dreef in allerlei textielgoederen. v. BI. wist dat en op zekeren dag sloop hij naar den wagen, wetende, dat de Chinees niet thuis was. Hij slaagde er zonder veel moeite in, om de deur te forceeren en toen hij den wagen binnenstapte, vond hij een wel zeer rijke buit: dozijnen paren kousen en sokken, dozijnen directoirs, dozijnen jumpers, broe ken, blouses, sporthemden, truien, hemden, onderjurken, vaatdoeken, dassen, onderbroeken, groote lap pen dames- en heerenstoffen, rij wielbanden, enz. enz. (in dit geval js het werkelijk te veel om op te noemen!) alles naar schatting tot een waarde van ruim 5700 gulden. De groote vracht verhuisde naar het huis van v. BI en vandaar uit werd een klein gedeelte gedistri bueerd, Zoo ongeve'erd de heele fa milie werd voorzien van -het noo- dige; broer, zuster, zwager, schoon moeder, moeder, ze kregen alle maal wat. misschien ten geschenke, misschien voor een luttel bedrag. En verder werden buren en ken nissen bedacht met een gave. Al die menschen hebben de ge- lammeren wordt iedere week groo- ter: er werden daarvoor dan ook zeer hooge prijzen betaald. De heer J- Kikkert ontving voor ooien f 40 per stuk. Ramlammeren brachten echter ook goede prijzen op, gemid deld f26.per stuk. Het markt bezoek was zeer groot. In totaal werden aangevoerd; 2 koeien f400f475; 7 kalveren f25 —135; 7 schapen f 50.f 65; 216 lam meren f23—f40; 7 biggen f40—f55. UIT DE HAND VERKOCHT. De heer P. Kuijper heeft zijn woonhuis te De Waal uit de hand verkocht aan den heer L. Vermeu len, Bergen. WIERINGEN ONDERWIJS. Ter vervanging van mej. M. E. C. de Wit, aan wie ziekteverlof is verleend, is tot tijdelijk onderwijze- rés aan de O. L. school te„Den Oe ver benoemd mej. A. Kraai van Den Burg (Texel). VISSCHERIJ IN DE WADDEN ZEE. De gesloten tijd voor het vis- schen met het staande ansjovisnet, de ansjovisfuik, het ansjovissleep net en den wonderkuil in de Wad denzee in 1942 zal in plaats van 1 Juli, ingaan op 15 Juli a.s. AANKOOP GROND. Ten behoeve van een talud-ver verbetering der van Pomerenstraat, is dor de gemeente ondershands aangekocht een smalle strook grond, langs het terrein van den heer A. Ypma, aldaar. HET WOONWAGENKAMP. Klacht van de omwonenden. Reeds hebben wij gewezen op de ongewenschte toestand, welke is geschapen door de aanwezigheid van het woonwagenkamp der ge meente Wieringermeer, nabij de buurtschap de Haukes in deze ge meente. Thans hebben een 40-tal ingeze tenen, bewoners van de Haukes, zich tot het gemeentebestuur ge wend met het verzoek stappen te wiillen nemen, die een verplaatsing van het kamp tot gevolg zouden hebben. Als motief voor dit verzoek wordt o.a. aangevoerd, dat de omwonen den overlast van de bewonens on dervinden op hun landerijen, dat gewassen worden platgetrapt en dat palen en andere brandbare voorwerpen worden gestolen. Voorts wordt gewezen op de vernielingen en andere baldadigheden door de woonwagenkinderen bedreven en op de funeste invloed dezer kinde ren. die vervuild zijn en langs de huizen bedelen, op de kinderen der ingezetenen. PLUIMVEE- EN KONIJNEN HOUDERS VERGADEREN. Zondagmorgen vergaderde de Pluimvee en Kon. Ver. „Nut en Ge noegen" bij S. Kaan. In zijn ope ningswoord heette de voorzitter, de aanwezigen welkom, in 't bijzonder den heer De Vet, die hersteld van een ernstige ziekte, weer op de ver gadering aanwezig was. Vervolgens memoreerde de voorzitter ons over leden eerelid, den heer Bosker. De heer Bosker toonde steeds belang stelling voor de kleindiersport en stond voor de ver. klaar indien zijn hulp of steun voor het ^n of an der gevraagd werd Voorzitter noo» digde de aanwezigen uit op te staan en den heer Bosker te geden ken. Uit de ingekomen stukken blijkt dat de lezing op Zaterdag 25 Juli, de zomertentoonstelling op 26 Juli, en de Clubtentoonstelling op 18, 19, 20 Dec. a.s. door den R. v. Beh. en de overheid zijn toegestaan. Opdat particulieren niet meer, schenken dankbaar aangenomen, ofschoon ze wisten, althans konden weten, dat die goederen van dief stal afkomstig waren. Zoodat ze Maandagmiddag als verdacht van heling voor den Alk- maarschen politierechter versche nen. Waar hun „zaken" in een vlot tempo werden afgedaan. Zes maanden voor v. BI. De hoofdfiguur was natuurlijk Rijndert v. BI. zelf, die tenslotte niets had om zich te verontschul digen. Of ja, iets was er, dat mis schien zou kunnen helpen, om den rechter wat milder te stemmen: hij was om kleeren verlegen... Dat grapje ging natuurlijk niet op, want dan had hij zich met het honderste deel van de buit al rijk in de spulletjes kunnen zetten. Zes maanden,«vroeg de subs of ficier; zes maanden, luidde het vonnis van den politierechter. En dan te weten, dat verdachte slechts enkele weken geleden voor een anderen diefstal ook al tot zes maanden is veroordeeld. De huisvrouw A. A. P. had van v. BI. een onderbroek, een paar kou sen en een borstrok als geschenk aangenomen of gekocht. Anna was niet op haar mondje gevallen en hield een ratelende toe spraak, waarin ze ongeveer 'vertel len wilde, dat ze vrijwel geen schuld had, maar tenslotte toegaf, dat ze inderdaad zich aan heling had schuldig gemaakt. Nou ja, 't was van den Chi nees en die zou van den diefstal toch wel geen aangifte doen en daarom... Daarom had ze het er maar op gewaagd, hetgeen ze thans bezuren moet: drie maanden gevangenis zonder in vereenigingsverband te zijn opgenomen, hun konijnen kun nen merken, heeft de R. van Beh. aan het bestaande tatoueermerk een apart merk in den vorm van een dennenboom toegevoegd. Hier mede wordt het plegen van fraude bemoeilijkt. De N.K.B. zegde een spreker toe, op een eventueel te houden propaganda-avond voor den N.K.B. Voor de zomertentoonstelling zijn al 200 dieren ingeschreven. Het Be stuur stelt voor, een diploma te ver strekken aan de beste dieren v de verschillende rasgroepen en bo vendien een lauwertakje aan het best» dier aller rassen en een tak je aan het hoogst-gewaardeerde nest. De leden kunnen bij het Be stuur opgeven welke dieren zij wil len verkoopen, zoodat eventueele liefhebbers voor een raskonijntje zich dien dag tot het Bestuur kun nen wenden. De dieren worden ge keurd door de heeren Graauwmans van Soest en Stahlecker van Haar lem. In overleg met den tatoueerder stelt het Bestuur voor; dat de voed ster weer met de jongen bij het tatoueeren aanwezig moet zijn. Den leden wordt nogmaals dringend verzocht hun R. van Beh.-nummer op te geven aan den tatoueerder en omdat hij .oveel dieren van een merk moet voorzien, alle moselijke medewerking te verlcenen en niet door onachtzaamheid of vergeet achtigheid zijn taak te verzwaren. Bij de rondvaag worden nog en kele kleine vereenigingszaken be handeld en daarna Sluit voorzitter deze goedbezochte vergadering. POLITIE. Gevonden: Een portefeuille met inhoud. Verloren: Een donkerblauwe glacè-dameshandschoen. Inlichtingen gemeentebode. ANNA PAÜLOWNA POLITIE. Gevonden- Polshorloge, sleutel, tricot dameshandschoen, 2 briefjes van f 2.50. Verloren: Twee badpakken, bril in étui. LISSABON, 14 Juli (A.N.P.) Het Amerikaansohe departement van marine heeft volgens een Reu- terberioht uit Washington bekend gemaakt, dat een klein Noorsöh schip, dat in dienst der Ver. Sta ten voer, in de Golf van Mexico is getorpedeerd. Overlevenden zijn in een haven aan de Golf van Mexico aan land gegaan. De Canadeesche minister van ma rine MacDoland heeft gisteren wol- gens een bericht van den Engel- schen nieuwsdienst uit Ottawa medegedeeld, dat drie, geallieerde schepen „ongeveer een week gele den" in de St. Laurentstoaai getor pedeerd en tot zinken gebracht zijn. Vier opvarenden kwamen om vier worden vermist, 99 zijn ge red. CHEF VAN DUITSGHEN GENE- RALEN STAF JUBILEERT. BERLIJN, 14 Juni (D.N.B.) 6e geheele Berlijnsche pers schenkt aandacht aan het veertigjarig ju bileum'als officier, dat de chef van den generalen staf, kol.-gen. Hal der, vandaag viert. Zij wijzen op de groote bekendheid, die Halder in Duitschland heeft gekregen, toen de Führer ,hem na den Poolschen veldtocht tijdens de Rijksdagzit ting van 19 Juli 1940 bevorderde tot kol.-gen. straf, conform den eisch, werden haar opgelegd. Neeltje de W., echtgenoote van den eersten verdachte, had van den voorraad een schort verkocht aan Anna A. P. voor een rijksdaal der. Ze wist natuurlijk, dat het een gestolen schort was. Waar schuld besef niet aanwezig bleek vorderde de officier zes weken, terwijl het vonnis één maand luidde. De moeder van v. BI. beweerde, dat zij niet geweten heeft, dat v. BI. een deel van .den gestolen voor raad bij haar innuis ha^l gebracht Waar de verbalisant niet aanwe zig was, werd dit onderdeel der zaak aangehouden tot de volgende week. Maartje v. BI. had kousen, een directoir en een onderbroek gekre gen van den dief, haar broer Ze was erg verlegen geweest om die spullen, en hoorde pas later, dat ze gestolen waren. Dat verweer van haar werd niet geloofd: eisch en vonnis twee maanden. Maartje de W.—K., schoonmoeder van v. BI., had kousen en sokken gekregen of gekocht van haar bra ven schoonzoon. Ze had er ergen spijt van, beweer de ze, maar de politierechter inter rumpeerde: Nee, nee! Die spijt kwam pas, toen de diefstal ont dekt werd, een paar maanden na het gebeulde. Eisch en vonnis twee maanden. Tenslotte verscheen Popke O., die de rij dei beklaagden in deze zaak 'sloot. Hij zou sokken, en een onderbroek gekregen hebben en wist absoluut niet dat deze artike len gestolen waren. Zijn verweer een advocaat had het niet beter kunnen doen hielp niet: drie maanden, adviseerde de subs. officier; t\yee maanden oor deelde de politierechter. Bekendmaking aan familie en vrienden. Naar aanleiding van de in de bla den vai\'ll Juli geplaatste bekend making aan familieleden en vrien den van in Nederl.-Indië geïnter neerden, verzoekt het Commissa riaat voor Indische Zaken van de N.S.B., Zeestraat 76, Den Haag, er nog eens met nadikik op te wijzen, dat de geplaatste bekendmaking uitsluitend betrekking heeft op de aanvankelijk in Nederlandsch-In- dië geïnterneerden, en later naar Britsch-Indië vervoerde leden van of symathiseerende met de N.S.B. Zij betreft dus niet .de k r ij g s g e- vangenen in het alge meen. Op verzoeken om inlichtingen be treffende krijgsgevangenen kan het genoemde commissariaat dus geen uitsluitsel geven. Ten einde bij onverhoopte cata- strophale gebeurtenissen in staat te zijn tot het bieden van eerste hulp, heeft de burgemeester van Amsterdam zes schoolgebouwen aangewezen voor inrichting tot noodziekenhuizen en wel in Oost, West en Zuid ieder twee. Deze ge bouwen zullen in totaal plaats bie den voor 726 bedden. De inrich ting der gebouwen zal zonder ver bouwing geschieden. De kosten worden in totaal geraamd op cir ca f 50.000. Bolsjewistische chaos. BERLIJN, 13 Juli. (A.N.P.) In militaire kringen te Berlijn ver klaart men, dat de achtervolging der bolsjewistische troepen in de Zuidelijke zone van het Oostelijke front thans plaats vindt ovep een breed front en wel in het gebied, waar de zwarte aarde der Oekraine overgaat in de steppe. Deze achter volging wordt gekenmerkt door het inhalen en overvleugelen der Sow- jettroepen, maar ook door nieuwe doorbraken, waardoor een chaos onder de bolsjewisten ontstaat. Men kan zeggen, aldus werd van avond verklaard, dat de bolsjewis ten op het Zuidelijke front het be vel over de troepen niet meer in de hand hebben. Voor Timosjenko is hierdoor naar het oordeel van leden van den Dnit- schen generalen staf een catastrofe ontstaan, welker strategische ge volgen men moet afwachten. ENGELSCHE PERSSTEM. GENEVE, 14 Juli (D.N.B.) De Daily Herald keert zich tegen en kele Britsche militaire deskundi gen, die 't doelmatig achtten, aldus het blad, de Duitsche successen aan het Oostelijk front te kleinee ren. Het argument, dat terreinwinst in Rusland den oorlog niet beslist, houdt volgens het blad geen steek, want men kan zijn tegenstander ook den ruggegraat breken, zonder hem daarbij terstond te dooden. De Duitsche opmarsch aan het Ooste lijk front dreigt het geheele Russi sche transport te verlammen of heeft dit wellicht reeds gedaan. ROTTERDAM, 13 Juli Aardappelen: nieuwe, groote f 7,12 nieuwe kriel f 4.12 alles per 100 kg. Vlas: Het oogsten is thans be gonnen, waardoor de productie en aanvoeren de eerste weken wel klein zullen blijven. De vlashandel ter beurze bestond uit een partij van 1800 kg. blauw en ging vlot van de hand tegen prijzen van f 1.25 tot f 1.40. ZWAAG, 13 Juli Aardappelen f 7.50; id. kleine f 5; spinazie f 810; postelein f 14 bieten f 6; roode kool f 8 slaboonen f 35; snijboonen f 3540 tuinboo- nen f 10; koperwten f 18; peulen f 18; tomaten f 32, waschpeen f 14; bospeen (p. 100 bos) f 7.209; ra dijs f 1.80; rabarber f 5.60—7; an dijvie f 10; sla f 1.502; bloemkool f 1114; komkommers f 10—15; per ziken f 13.5045; selderie f 3; aard beien f 2835; frambozen f 60; blauwe pruimen 720 per. st; roo de bessen f 22.50; prolefic f 24—30; kruisbessen f 16; kersen f 40; kool rabi f 2.50; raapstelen f 5.60—7. BROEK OP LANGENDIJK, 14 Juli. 1400 kg. rabarber f6, 12.500 kg. tomaten IIV f28, 73 kg. snijboo nen f25, 380.150 kg. aardappelen, groote f7.30, kleine f5. NOORDSCHé RWOUDE, 14 Juli. 231.900 kg. Schotsche muizen, groote f7.30, kleine f5, 2000 kg. ra barber f6. PURMERENR, 14 Juli 1942. Koeien totaal 640 stuks. 240 vette koeien, levering. Gelde koeien f 390 —f475; melkkoeien f495f620; 5 stieren, levering; 65 pinken f 150 f250 410 nucht. kalveren, voor de slacht, levering; voor de fok f32 f 50; 4 vette varkens, v. d. slacht, levéring; 210 biggen f 18f40; 345 schapen f40f66; 175 bokken en geiten f 18f 75; 418 lammeren f 20 -f 28.—. Chinees voor kleine 6000 gulden bestolen

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3