Onze akkerbouw DEMÖHSTRATIEBEDRÜF FRUITTEELT Bepsrking nu Mstoffen Jong dierenleven in de natuur Examens Marktberichten Stadsnieuws Driemaal is scheeps recht Inbrekers in de val NEYTS'RECLAME VERHOOGT UW OMZET Ingekomen personen Pluimvee en eieren Nieuwe burgemeesters benoemd Een verdwijnend bedrijf' Eendenkooien in Overijssel UUelïennen Mooie overwinning van Derksen in Parijs Stijgende productiecijfers Kerk en zending Van alles wat uit dorp en stad Uit de natuur 1 Zoöals bekend werd in de vorige week bij de firma Spruit tweemaal ingebroken. Dank zij de activiteit van de politie werden de bedrijvers van de eerste inbraak (die der bontman tels) reeds heel spoedig gearresteerd, waarbij een deel van de buit nog in beslag genomen kon worden. De firma Spruit, die door deze beide inbraken ernstig gedupeerd was, zon uit den aard der zaak op middelen om een herhaling van het ongewenscht bezoek te voorkomen. Met dat doel werd een tweetal wachters gecharterd, die 's nachts in de zaak zouden gaan slapen en zou den probeeren, eventueele ongenoode bezoekers op heeterdaad te betrap pen. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is gebleken, dat deze voor zorgsmaatregel niet overbodig ge nomen was. Tegen een uur of twaalf hoorde een van hen een licht geraas op het platte dak naast de zaak. Onmiddel lijk werd telefonisch de politie ge waarschuwd, die in een minimum van tijd ter plaatse was. De zaak werd afgezocht, doch geei verdacht individu bleek aanwezig te zijn. Men gaf den moed echter niet op. Ook in de belendende huizen werd •en onderzoek Ingesteld. In een na bijgelegen leegstaand bovenhuis werd een tweetal personen aangetroffen, dat zich daar op min of meer ver dachte wijze ophield. Op de vraag, wat zij daar uitvoerden, antwoordden ze, juist van plan te zijn, een uiltje te knappen, met welk doel zij zooge naamd de leegstaande woning had den opgezocht. Het smoesje werd natuurlijk niet geloofd. De beide heeren werden meegenomen en op het hoofdbureau verhoord. Daar bleek, dat het illustere twee tal 10 Juli j.1. uit de gevangenis te Leiden was ontsnapt. Zij hadden door hun „zitten" aldaar blijkbaar nog niet genoeg leergeld betaald. Gelukkig, dat de .vrijheid, die zij zich toegeëigend hadden, slechts van korten duur is jeweest. Rijkstuinbouwschool Hoorn Verslag over Juni 1942 In Juni werd de tweede bespui ting na de bloei uitgevoerd. Voor appels werd de bespuiting met Su- likoll en Cosan gecombineerd met calciumarsenaat ter bestrijding van* appelzaagwesp. Schurft komt tot dusverre pry- tisch niet voof. De appelzaagwesp heeft dit jaar ook niet veel schade gedaan. Een gedeelte der pruimen is ge dund, voor een ander deel was dit niet noodig door de schade der pruipienzaagwesp. Ookperen en appels zijn voor een gedeelte ge dund, al naar de variëteit dit noo dig maakt. Het ligt in de bedoeling in Juli nogmaals tegen schurft te spuiten met Californische pap en Cosan. Voor enkele schurftgevoeli- ge variëteiten zal deze bespuiting later nog eens herhaald worden. Het is opmerkelijk hoe dit jaar de luisaantasting zich in verschil lende gewassen uitbreidt. Vooral LEKKAGE. In een perceel aan de Krugerstraat ontstond dezer dagen lekkage tenge volge van een lek in de waterleiding. De gasfabriek werd hiervan in kennis gesteld, waarna het euvel spoedig werd verholpen. J. D. Dukers, opperman, Schagen etraat 95. A. D, van Rijn, dienstbode, Landbouwstraut 5. H. Winter, offi cier Geleafsgemeensch. het L. d. H., Spoorgracht 35. T. RobKoelucht Tuinstraat 75. G. J. Verhage, adj.- comm. dir. bel., Singel 63. A. Ger- ling—Jongman, Torenstraat 9. H. J, Robben, bloemistarb., en gezin, Gas- Btraat 27. G. BeenZeeuw, Oude Schoolstraat 14. J. T. Derksen, dienstbode, Stationstraat 3. P. C. Bijl, landarb., Rijksweg 52. Maria H. Schoonen, Ruijghweg 133. H. Hil- berts, grondwerker, en echtgen., Oranjestr. 14. K. Haverkamp, land bouwer, Dahliastraat 52. J. A. Wil- jouwRooker, Soemtastr. 57. W. A. Kraak—van den Broek, Beuken kampstraat 67. J. Kooij, dienstbode, v, Foreestweg 7. A. van Bogereijei en gezin, Narcisstraat 60. E. Janse: schilder, en echtgen., S hoolweg 74, Julianadorp, J. v. d. Woude, evange list, Spoorgr. 35, J. Oosterhuis, Rijks- zeeloods en gezin, Soembastr. 18, L. M. Bernhard, wachtgelder K-M. en gezin, Ooievaarstr. 147, J. W. Lotte, schilder, P, Heinstraat 27. Jacobje Bos, Vischmarkt 17. L. A. L. van Dijken, boekhouder, en, gezin, Ooie vaarstr. 145. A. RottierDen Bak ker, Ooievaarstr. 59. B. P. Poesch Sterzenbach, Parallelweg 52. H. J. Terol, gepens. en gezin, Parallelweg 52. R. Oost, landarb., en gezin, Tulp- str. 11. J. Timmer, monteur, J. Blan- kenstr. 9. A. Gemier, kok, en gezin Crocusstr. 10. J. E. Timmermans Caris, Breestraat 36. M. Vosvan den Berg, Steengracht 16. B. Koe dij ker, automonteur, én echtgen. Nieuwstr. 21. A. D. G. Smit, Gem vroedvrouw, Huijgensstr. 24. A. List, kellner, Spoorstraat i. J. J. Pranger, bierbottel.kn., en tóngen., O. Kerk straat 33. L. Smit, opperman, en ge zin, Krugerstr. 117. G. Meijer, chauf feur-monteur, en echtgen., Begonia straat 43. A. Frankfort, dienstbode Singel 80. M. Dalmeijer, Sluisdijk Str.85. T. van GelberdingeAukes, Stakman Bossestraat 23. A. Groen van de Vliet, Anjelierstraat 11. W1ERINGEN AANRIJDING. Woensdagmorgen kwam uit een der stegen in de Beltstraat de 6 jarige Gezina Jansen rennen, ter wijl juist een luxe wagen passeer de. Het meisje werd door het voor spatbord der auto gegrepen, waar door .«ij schaafwonden aan het hoof»* bekwam, terwijl een van haar beenen gebroken was. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse, waarna het kind'naar het ziekenhuis is vervoerd. ook in de bessen komt dit jaar veel luis voor. Op het bedrijf aan den Blokdijk is tijdig gespoten met Vinicoll, waardoor veel luis werd gedood. Waarschijnlijk kan de oogst gebeu ren voordat de luisaantasting en daardoor honingdauw- en roetdauw vorming schadelijk wordt. Bij de bestrijding der luis moet men er rekening mede houden, dat de honingdauw en daardoor de roetdauw in de bessen gevormd wordt door een gróene luis, welke aan den onderkant van het blad voorkomt, en welke het blad niet doet omkrullen, zooals dit gebeurt door de luis, welke in de toppen der scheuten voorkomt. De bestrij ding dezer luis kaïn dus niet uitge voerd worden door het uitnijpen der toppen, zooals dit wel wordt aangeraden, maar kan alleen uit gevoerd worden met apuitmiddelen als b.v. nicotine-preparaten en Shell nitrium en dergelijke. De eerstgenoemde middelen mogen na tuurlijk niet vlak voor of tijdens de oogst gespoten worden in ver band met de giftigheid. Hoewel later dan normaal zal in Juli de pluktijd der bessen aanbre ken. Zoowel de verschillende va riëteiten zwarte als roode bessen zijn alle goed beladen. Instelling van de bedrijfs organisatie. Met ingang van 15 Juli is door den Secr.-Gen. van het Dep. van L. en V. ingesteld de bedrijfsorganisa tie voor pluimvee en eieren, geves tigd te De Bilt, (U.) Deze bedrijfs organisatie zal geleidelijk de werk zaamheden overnemen van de Nederlandsche Centrale voor eieren en pluimvee. Het gebied der voedselvoorzie ning, waarvoor deze organisatie is ingesteld, omvat de pluimveeteelt, de teelt van voor de voedselvoor ziening in tammen staat gehouden dieren, die gewoonlijk in het vrije veld leven, met inbegrip van dui ven en bijen, den afzet van, den handel in en de be- en verwerking van deze dieren, van slachtgevo- gelte en gedood wild en van eieren en eiproducten. Aan de bedrijfsorganisatie voor pluimvee en eieren is verordenende bevoegdheid toegekend. Bij de werkzaamheden dezer organisatie zullen de door de organisatiecom missie voor het bedrijfsleven inge stelde of nog in te stellen bedrijfs groepen, onderbedrijfsgroepen, vak groepen en ondervakgroepen wor den ingeschakeld. Ieder, die werk zaam is op het gebied, dat de nieuwe bedrijfsorganisatie bestrijkt, zal tot deze organisatie behooren. Samenstelling, inrichting en be voegdheid der bedrijfsorganisatie zijn geregeld in een reglement, dat is gepubliceerd in de Staatscourant van 14 Juli 1942. Aan de bedrijfsorganisatie zal verbonden zijn een pluimvee- en eieren aankoopbureau, dat belast is met eventueele commercieele transacties en rechtstreeks onder toezich staat van den Directeur- Generaal van de Voedselvoorzie ning. 'S-GRAVENHAGE, 15 Juli. Het rijkscommissariaat maakt bekend: De Commissaris-Generaal voor Bestuur en Justitie heeft op grond van par. 3 der verordening no. 108/ 40 ((4e verordening op bijzondere bestuursrechtelijke maatregelen) te zamen met par. 4 al. 1 der verorde ning"""10. 3/40 op de uitoefening der regeeringsbevoegdheden in Neder land tot burgemeesters benoemd: den burgemeester W. J. Bocxe in Zevenhoven, met gelijktijdig eervol ontslag uit zijn tot dusver beklee- de functie, tot burgemeester van Wateringen, den reserve-majoor en wethouder O. L. J. Sikkens in La ren tot burgemeester van Oegst- geest; den boekhouder Z. H. de Vries in Rotterdam tot burgemeester van Oudewater, den plaatsvervangen- den provincialep leider van den Ne derlandschen Volksdienst M. J. van Leeuwen in Aerdenhout tot burge meester van Naarden, den douane ambtenaar A. G. Jongdma in Rot terdam tot burgemeester van Krom menie, den bestuursambtenaar op nonactief J. A. A. dp Bree in Haar lem tot burgemeester van Oostzaan. Mede als een gevolg van de voort schrijdende cultiveering van den bodem, zijn in Overijssel, waar vroeger, hoofdzakelijk in de meer moerassige streken, veel eenden kooien werden aangtroffen, een be langrijk deel van deze bedrijven opgeruimd. In de Noordwesthoek, evenals nabij Zwolle, hebben zioh eenige van deze bedrijven tot voor £ort nog lang kunnen handhaven, doch het ten slotte op een enkele na moeten opgeven. De behoeften der samenleving slokten steeds meer op van de rust en de een zaamheid van de afgelegen moeras- landen. Het is onder deze omstandighe den een verheugend verschijnsel, dat een particulier in de omgeving van Vriezenveen de z.g. „Kooiplas" aangekocht heeft om deze als na tuurreservaat voor het nageslacht te bewaren. PARIJS, 15 Juli. (A.N.P.) In af wachting van de deelnemers aan den wedstrijd „Dwars door Parijs", werden in het Pare des Princes een omnitim en een achtervolging gehouden. Onze landgenoot Der.k- sep won de vier manches van den omnium, waarna Aimar in de fi- nhle der achtervolging met klein verschil van Idee won. De uitslagen luiden: Achtervolging over 5 km:: Finale: 1 Aimar 6 min. 34 2/5 sec.; 2. Idee, 6 min. 40 sec.; 3. Desmoulins, 6 min. 47 sec. Omnium in vier manches: le mache (1 km. tijdrijden met vlie gend vertrek): 1. Derksen, 1 min. 6 3/5 sec.; 2. Gosselin en Dousset gelijk in 1 min. 8 4/5 sec. 2e manche (puntenrit): 1. Derk sen, 26 pnt., 2. Prat, 24 punten, 3. Gosselin 21 punten. 3e manche (afvalrit): 1. Derksen, 2. Prat, 3. Dousset. 4e manche (achtervolging over 5 km.): 1. Derksen, 6 min. 30 sec., 2. Prat op 10 meter, 3. Gosselin, inge haald door Derksen. Eindklassement: 1. Derksen, 4 pt., 2. Prat 10 pt„ 3. Gosselin 13y2 pt., 4. Dousset 15%' pt. Algemeen is bekend, dat in ons land de tegenwoordige opbrengst per hectare van de akkerbouw producten belangrijk grooter is dan 50 jaar geleden en langer. De ze gestegen productie is o.m. toe te schrijven aan: betere bodein bewerking, gebruik kunstmeststof fen, beter zaaizaad. Het blijkt, dat ook in de laatste 20 jaar de stij ging niet heeft stilgestaan. In het Landbouwkundig Tijdschrift (Teelt Ir. M. B. Smits dienaangaande gegevens mede van de gemiddelde bodemopbrengsten in het tijdvak 1933 t.m. 1937 in vergelijking met die van 1923 t.m. 1927, zoowel voor geheel Nederland als voor dt vier hoofdgebieden (zeeklei, rivier klei, zandgronden en veenkolo niën), alsmede voor de afzonder lijke gebieden en de belangrijkste hoofdgewassen. De toename van de productie tusschen 1923-1927 en 193&-1937 bedroeg voor de zeekleigebieuen 13.1, rivierklei 25.6, zandgronden 17.6 en veenkoloniën 11.1 percept en voor geheel Nederland gemid deld 13.5 pet. Van de gewassen was voor geheel Nederland de productietoename als volgt: win tertarwe 10.2, zomertarwe 5.2, rog ge 24.7, wintergerst 6.4, haver 11.8, veldboonen 4.4, erwten 14.2, con sumptieaardappelen 19.2 en suiker bieten 28.8 pet. Alleen van zomer- gerst nam de opbrengst af en wel met 5.3 pet. Suikerbieten ga ven de grootste vooruitgang. In de provincie Noord-Holland was de toename van de gemiddel de opbrengst van de hoofdgewas sen in 1933—1937 in vergelijking met die van 19231927 in de Meer landen (Haarlemmermeer enz.) 20.3 en in de Noord-Oostpolders 11.1 pet. ZUINIGHEIDSMAATREGELEN VOOR HOTELS EN RESTAU RANTS. 'S-GRAVENHAGE, 14 Juli De directeur van het hotel-, café-, res taurant- en hotelbedrijf deelt me de, dat met het oog op de noodza kelijk uiterste bdperking van brandstoffen, w.o. ook te rekenen gas en electriciteit, met ingang van 14 Juli 1942 de volgende bepa lingen gelden: 1) in restaurants en café-restau rants mogen warme maaltijden of warme gerechten slechts worden verstrekt tusschen 12.30 en 14.30 uur, alsmede jusschen 18.00 en 21.00 uur. De verstrekkingen bij het ontbijt worden niet als warme maaitijd en/of gerecht beschouwd. 2) in inrichtingen, beetemd tot het tegen betaling verstrekken van logies voor kortoren en/of langoren tijd (hotels, logementen en pen sions) mag bij aanwezigheid eener centrale voor warmwatervoorzie ning slechts stroomend warm wa ter worden verstrekt tusschen 7.00 en 8.30 uur, dus alleen in de vroe ge morgenuren. 3) personenliften c.q. roltrappen mogen niet gebruikt worden, ten zij voor opgaand verkeer voor hoo- ger dan de 3e verdieping. Voor neergaand verkeer mogen zij dus in geen geval gebruikt worden. Met nadruk wordt er op gewe zen, dat op bovenstaande bepalin gen geen uitzonderingen worden toegestaan. PROMOTIES. Aan de Vrije Universiteit te Am sterdam promoveerden tot doctor in de theologie op ëen proefschrift over „De geloofsbeschouwing in de schrift- openbaring door den apostel Johan- n^T" da. P. van der Spek, Gerefor meerd predikant te 's-Gravenhage-Z., en op een proefschrift „Catechese en catechetiscl.e stif bij Calvijn" ds. M. B. v. 't Veer, Gereformeerd predi kant te Amsterdam-C.; D;L. Jakos te Alsónémedi promoveerde tot doc tor in de theologie te Debreczen (Hongarije) op een proefschrift over De Gereformeerde kerken in Neder land en haar arbeid". GIFTEN EN LEGATEN. Wijlen mevr. E. TuiningaEouma te Dokkvm vermaakte de volgende legaten: de Gereformeerde kerk te Dokkum 5000,—-, diaconie Gerefor meerde kerk te Dokkum 1000,—, zending Gereformeerde kerken in Friesland 2000,—, Vrije Universi teit te Amsterdam 1000,en de Theologische Hoogeschool te Kampen 1000,—. FOLKLORE. Van de hand van den bekenden folklorist, den heer D. J. van der Ven te Ooeterheek, verscheen opnieuw een belangrijk werk, n.1. „Ons eigen volk ir. het feestelijk jaar", uitge geven en dit vei dient bijzondere opmerkzaamheid b(j de bekende (Gereformeerde itgeverij de N.V. J. H. Kok te Kampen. Het boek behan delt de volksgebruiken op en rond om Nieuwjaar, Paschen Pinksteren, oogsttijd, najaar, Sinterklaas, Kerst mis en geeft daarmee een pracht- overzicht van de reflexen, die de feesten onder het volk hebben uitgelokt en een pracht-studie over den invloed bijvoorbeeld van het Ch-istendom op onze volkszeden en gebruiken alsook omgekeerd, over den invloed van het oude cultuur goed onzer voorvaderen op de van elders gekomen Christelijke predi king. De heer Van, der Ven doet praeh' werk en beschikt over een unieke kennis ter zake. Van de gewassen ging als volgt: was de stij- Praatjes vullen geen gaatjes, het komt op daden aan. Wordt lid van den Nederlandschen Volksdienst. wintertarwe zomertarwe wintergerst zomergerst haver veldboonen erwten stamboonen koolzaad mosterdzaad karwij cons.-aardapp. suikerbieten Meer landen 13.3 11.7 10.6 27.2 16.9 2.4 20.8 43.0 2.5 5.1 22.6 41.1 30.1 N.O.- polders 3.1 14.1 30.6 - 3.9 17.3 10.1 8.9 4.0 2.5 53.5 30.7 13.1 Oude man overreden. Gister middag reed op den hoek van den Wolphaertsbocht en de Bas Junge- riusstraat te Rotterdam de 75-jari- ge wielrijder P. J. Schmitt, wonen de in de Frans Bekkerstraat, naar links den rijweg over zonder uit te kijken en werd daarbij door een vrachtauto gegrepen. Zwaar ge wond werd de oude man naar het Zuiderziekenhuis gebracht, waar hij enkele uren later aan zijn ver wondingen is overleden. Verdronken. Gistermorgen bracht de 41-jarige J. Blokland te Neder-Hardinxveld een schouw met mest naar zijn land. waarbij hij de Wielingen moest oversteken. Hier liep de schouw vol water en zonk, waarbij B. eveneens in de diepte verdween. Hoewel spoedig hulp werd verleend en het slachtoffer op het droge Werd gebracht, waren de levensgeesten reeds geweken. Doodelijk ongeluk. Gisteren avond werd op het fabrieksterrein van de firma Hamburger, aan de Keulsche Kade te Utrecht, een ton wegende stalen frame op een dekschuit geladen, bij welke werk zaamheden ook de 27-jarige arbei der J. M. B. betrokken was. Het frame is hierbij gaan glijden, met het gevolg, dat het schip kapseisde waarbij de arbeider B. bekneld raakte. Men kon den man eersl verlossen toen het stalen gevaarte met behulp van een bok was ge licht. De levensgeesten bleken ech ter reeds te zijn geweken. door J. K. S. De jaarcyclus. Het voorjaar is het hoogtepunt in den jaarcyclus. In het voorjaar geeft 100 van al wat leeft en groeit zich aan de zorgen voor het instandhou den van de soort. Onveranderlijk, al war de winter nog zoo onbarmhartig streng, herneemt in het voorjaar het leven zijn rechten, onweerstaanbaar, ieder jaar weer. Het voorjaar, en ook de vroeg- zomer nog, is dus de tijd van jong dierenleven in de natuur. Wanneer w\j, menschen, aan jong leven denken, dan denken we bijna onmiddellijk aan het gezin. In onze menschenwereld is het nu eenmaal normaal en fatsoenlijk, dat het jonge leven zich aanmeldt in het gezinsver band, de drie-eenheid van vader-moe- der-kind(eren). Kijk maar eens zoo 's Zondagsmiddags in het park; dan men festeert die gezinseenheid zich het best: Vader het Zondagsche pakje aan, met pijp, goedgehumd om dat hij niet hoeft te werken, Moeder met den kinderwagen. En in de natuur? Hebt U zich ooit eens afgevraagd of bij de (andere) dieren die drie-eenheid ook wel de meest voorkomende, beste en pret tigste formatie ou zijn? Deze vraag kan trouwens wel on middellijk ontkennend beantwoord worden. Ieder diertje heeft nu een maal zijn pleziertje. En iedere dier soort heeft zoo zijn eigen voortplan- tingspolitiek „bedacht", die hem het beste lag, die voor hem de meest vanzelfsprekende en beste was. Er is voor ons menschen een flinke dosis fantasie voor noodig om die zoo heel andere levenswijzen, levens uitingen, levensbehoeften en levens opvattingen van de onderling alweer sterk uiteenloopende diersoorten te begrijpen. Omdat we nu eenmaal weinig zullen merken van de ons zoo vertrouwde formatie: pa-ma-kind. V aderlief de-moederlief de. Zoo zijn er babies in de dieren wereld, die nimmer hun vader en moeder leeren kennen. Van men- schenstandpunt nogal tragisch dus. Maar voor de betrokken dieren toch de beste. pij v:el insecten b.v. krui pen de vertegenwoordigers van de nieuwe generaV 2 m het voorjaar uit de eieren, die in het najaar gelegd zHjVader ei r.iu er zijn in den v' orafgaan' winter gestorven. Dan <jjn er diersoorten wier zor gen voor hun nakomelingschap maar juist ev ,i v- rder gaan dan het eistadium. De krokodillenmarria legt haar eieren in een met blade ren bedekt nest; wanneer de jongen op het punt zijn de eischalen te ver breken slaken ze schrille gilletjes om de aandacht van moeder te trek ken. Mama re igeert direct op deze baoy-geluidjes uit de dieren-kinder- kamer en begeleidt de jonge zak- formaatkrokodiilertjes vervolgens tot het „veilige" water, ze daarbij beschermend l -gen de vraatzucht van vader krokodil en z'n vrienden. Daar staan dan lijnrecht tegen over de dieren, waarbij vader juist veel zorg besteedt aan z'n nakome lingschap. De man-stekelbaarzen moeten hun kroost zelfs bewaken en beschermen tegen de aanvallen van moeder, die minder, goede bedoelin gen heeft. Bij veel visschen schittert alle toewijding van vader of moeder door volmaakte afwezigheid. Maar met dikoudbloedige beestjes moeten z? toch voorzichtig zijn, want juist bij de visschen zijn er enkele soorten, die met aandoenlijk veel plichtsbe trachting en opofferingsgeeindheb hun oudertaak vervullen men- schelijk uitgedrukt natuurlijk. Opmerkelijk zgn de diergroepen waarbij de kinderschaar kant en klaar op de wereld komt. De jongen va steppedieren (hert, paardachti- gen, antilopen) tippelen direct na de geboorte achtei moeder mee in de kudde. Bij de vogels, kennen we ook twee soorten van kinders: nestvlie- ders en nestblijvers; namen, die voor zichzelf spreken. De koekoek. En o, ja, natuurlek de koekoek! Vrouw koekoek legt haar ei (eieren) te vondeling in andermans nest. En ook dat is een manier om te demon- streeren hoeveel je van je nakome lingschap houdt. De pleegouders bij voorkeur kleine zangertjes voeden de hun opgedrongen koekoek met eel moeite op, ten koste van hun eigen broedsel, dat door den in dringer het nest wordt uitgewerkt. In Amerika leeft echter 'n neefje van onzen koekoek, die heel normaal z'n eieren zelf behandelt. En dan zijn er nog allerlei overgangen. Zoo zijn er koekoek-soorten, die min of meer ge negenheid voor hun achtergelaten ei toonen, die b.v. in de buurt blijven om te controleeren of het met hun ei opgescheepte stel pleegouders zich wel naar behooren van zijn plicht kwijt. In 's menschen omgeving Louter toevallig huldigen de vogels, die in menschelijke omgeving broeden, de pienschelijke gezinsfor matie als regel. Denk maar aan de muaschen en spreeuwen onder de pannen, aan de lijsters in den tuin, aan de zwaluwen in de kerktorens en dé houtduiven in het park. Maar bij de kippen en de eenden trekt papa zich van de heele zaak geen lor aan, terwijl bij alle juist genoemde soorten door vader en moeder met vereende krachten de kinderen wor den uitgebroed, behoed, gevoed. Bij de vogels zijn er rouwens ook weer verschillen waar te nemen. Er zijn soorten, waarbij alleen „zij" broedt, en er zijn soorten waarbij alleen „hij broedt, en ten slotte zijn er, waarbij vader en moeder elkaar aflossen. Het geval, dat alleen het mannetje broedt, is natuurlijk zeldzaam D'e pluvieren zijn voorbeelden van deze mannelijke trouw. Bij de struis vogels is dat heelemaal. kras. De struisen zijn polygaam, dat wil zeg gen, ieder mannetje heeft meerdere wijfjes. De man belast zich nu wel willend met het op peil houden van de temperatuur van de 20 of 30 eieren van z'n heele harem, welke eieren in één groot verzamelnest worden gedeponeerd. Nu lijkt dat een zwaarder karwei dan in werkelijk heid het geval is, want dat op peil houden hoeft alleen 's nachts door hem persoonlijk te gebeuren; over dag zorgt het zonnetje er voor, of hi warme zand. Zoo zijn er verschillen op allerlei punten. Ook het „home" varieert bij de onderscheidene diersoorten, en zelfs vrjj sterk. Daarover later meer. Er is examen Door heel ons land. Een rij van namen Staat in de krant. Zoovelen zijn er Beloond en blij, Voor velen ging ook De kans voorbij! Er is gewerkt vaak Tot in den nacht, Er is geweifeld En veel gedacht. Het onverwachte Werd soms toch waar Of kansen keerden Met stil gebaar! Examens karnen, Examens gaan, Er zijn veel droomen In ons bestaan. Maar groeien alle Tot werk'lijkheid? Wordt steeds uit alle Een weg bereid? Gij, die niet.slaagde. Vat frisschen moed, Versta het leven, Versta het goed. Opnieuw gaan bouwen, Vol overleg. Met kloek vertrouwen, Daar ligt Uw weg! Steeds zijn er kansen, Dus grijp ze aan. Wat geeft er waarde Aan Uw bestaan? Niet, wat ge leerde, Niet, wat ge weet, Maar. wat ge presteerde, En... wat GE DEEDTU Juli 1942. KROES, v (Nadruk verboden.) WARMENHUIZEN, 15 Juli 1942. Schotsche muizen f7.10; id. klei ne f 5.Aanvoer 31700 K.G. ZWAAG, 15 Juli 1942. Veilingsver. „Bangert en Omstr." Aardappelen f7.10; kl. aardap. f5, spinazie f 810, postelein f 14, bie ten f 8.roode kool f 7.slaboo- nen f 25.snijboonen f 25. tuinboonen f 8.doperwten f 16. peulen f 16.koolrabi f2.50; toma ten f28.waschpeen f 12.bos- peen (p. 100 hos) f 6.40-=f 8.00ra barber f5.60f 1.00; andijvie f9. sla f 1.60—f2.bloemkool f 10. f 14.komkommers f 11—f 13.50; perziken f 12f 40.selderie f 3. aardbeien f28f35.frambozen f 4050, blauwe pruimen f 6.50, 18 ct. p. stuk, roode bessen f 18 f22.50; prolefic f 18f30.—; kruis bessen f 16.—; zwarte bessen f42. kersen f 40. BROEK OP LANGENDIJK, 16 Juli. 11.750 kg. tomaten I—IV f 28. 8700 kg. roode kool f 7, 600 krop sla f 2 p. 100 krop, 750 kg. witte kool f 4.50, 150 kg. tuinboonen f 8. 152.750 kg. aardappelen, groote f 690, kl. f 5. NOORDSCHARWOUDE. 16 Juli. 82.300 Kg. Schotsche muizen, groote f 6.90, kleine f 5, 100 kg. snijbiet f 5.20, 125 kg. komkommers f 7.20 —11.30, 7% kg. peuren f 16. K 2167

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3