Turnfeest te Wieringen Stadsnieuws De Ambachtsschool-diploma's uitgereikt UCLcantie-togA&e-lh Het water Burgerlijke stand van Texel De nieuwe burgemeester van Schagen Duikbootsuccessen Synode Ned. Herv. Kerk Per vliegtuig Rome-Tokio en terug De Japansche landing op Papoea Officieele mededeelmgea TUINHOEKTF Ken getuigschrift behaalden de na volgende leerlingen: Afdeeling Metaalbewerken: 5. Bakker, L. Boere, J. Blokker, L. Bromlewe, C. Chr. Burger, K. Eg- berts, A. J. Eiff, J. H. J. v. Eldjjk, L. van Galen, P. Garstenveld, H. M. A. Hartman, W. Hermans, A. J. v. d. Heuvel, P. Groot, K. Hokke, D. Kik kert, J. J. Hillen, J. G. Hoekinga (Middenmeer), J. Koks, W. Kooy- man, N. A. Kries, J. Kuyper, J. Lug- tertburg, K. Muye, M. C. v. d. Plaat, T. N. Schotman, M. Pronk, P. T. J. v. Bon, J. Swart, P. H. Veenman, J. H. de Vries, F. v. d. Wal, R. v. d. Werff, J. H. v. d. Wint en K. Winter. Aangehouden 1 leerling, geen ge tuigschrift 1 leerling. Afdeeling Scheépmaken: P. C. v. Hoek, P. J. A. Kramer, J. de Langen (Breezand), P. W. Verkerk en P. Vreugdenhil. Afdeeling Motorrijtuig- en Rijwiel- herstellen: C. Gorter (Barsingerhorn), N. Holtjer (Wieringen), C. Klein (Wie- ringen), A. M. Korevaar, J. .Kranen burg (Anna Paulowna), A. Nannings, J. J. Schnittfinck, A. Vlaming(Texel), C. A. Witte (Texel) en D. A. Wijn- ima. y Afdeeling Electrotechniek: N. Dapper (Texel), G. B. Drost, Chr. Geus, A. Hof, M. J. Huisman, P. M. Kossen (Slootdorp), M. C. Pur- mer, H. B. Voorbrood, S. H. van der Wal (Middenmeer), P. Winkel, M. C. Worp (Callantsoog), C. A. Worp (Callantsoog). Geen getuigschrift 4 leerlingen. Afdeeling Timmeren: C. Barhorst (Den Burg), K. Borst '(Callanteoog), L, C. v. Galen, D. Jes (Anna Paulowna), J. v. d. Meer (Ou- deschild), A. Post, F. Selderbeek en J. Vermeulen. Geen getuigschrift 1 leerting. Afdeeling Meubelmaken: C. J. Zeeman. Afdeeling Huis- en Decoratieschil deren: P. J. Fernee en W. Wal. Maandag. Luttele maanden gele den beleefde het dorp zijn 'groote Bensatie. De weinige vertegenwoor digers van de plaatselijke avant- garde, het vooruitstrevende contin gent der dorpelingen dus, had beslo ten, dat er een zwembad moest ko men- Het zwembad kwam er. De wereld verging niet, en ook al bloos de een zeker deel der inwoners over zóóveel modernisme, .sedert enkele weken kan men in, nu ja laten we het Veenkanaal noemen, zwemmen. Het is maar een zeer eenvoudig bad. Niet zooals b(j ons met zilverig- glanzende douche's en getegelde wanden. Zonder electrisch licht en zelfs zonder duiktoren. De badmees ter (ja, er is ook efen badmeester) is een doodgewone jongen uit het dorp, die voorheen iets anders deed, en geen witte broek draagt of een pet met staartkwispelende vader- landsche leeuwen, die onder het motto „Luctor et emergo" uit onbe stemde wateren opgesteigerd komen. Maar ondanks al die ontbrekende hand op het hart verklaren, dat ik zelden zwom in een zwembad, met zooveel poezy vlakbij. Want dat bad ligt temidden van boomen en bosch- jes, met daaraehter weer de weiden, waarop het vee te grazen loopt en ligt. Duizend vogels zitten er den ganschen lieven dag te fluiten en te zingen en het is een feest als men zóó vroeg gaat zwemmen, dat men nog net de zon ziet opduiken van achter de nevelbankerf. We zwommen er met z'n tweeën, in gezelschap van een rollenden en wentelenden boomstam, wat her en der wegvluchtende baarsjes en ver bolgen kwekkerende kikkers. Men zegt, dat er hog een snoek in dien vijver moet zitten,- maar ik heb hem niet ontmoet. Of het beest is ons te slim af, óf hij acht zwemmers l,ie- den, die hij ho%h^rtig voorbijzwemt. Ook tijdens een nachtelijke henge- larij vermochten we het Veenkanaal- sche Loch Ness-monster niet te aan schouwen. Het bleef aldus legenda risch. Als je zoo ruggelings in die poel mei boven je, en een brok zon als -jJ'Compagnê Breezand ),H. een zeldzaam juweel, drijvende m Burger P j.j. een doorzichtige schaal vol blauw water, dan voelt een mensch vele zorgen van zich afglijden en beseft hij soms ineens dat er toch naast een jachtig evacuanten-leven ook nog een leven bestaat met wat meer glans. Het water ligt koel en levend tegen je aangevleid en fluistert half verstaanbare beloften in het vlak- bije riet. Een zwaluw scheert rake lings over de oppervlakte, zoodat je denkt haar .te kunnen grijpen. Tus- schen de boomen kuiert een boer achter een koppel koeien aan, wier uiers strakgespannen staan van de melk. Over den weg rémmelt een wagen, hoog-opgeladen met bussen, en de voerman fluit een liedeke, ter wijl hij volmaakt tevreden ernaast loont. Er zijn momenten, dat men zich gelukkig gaat gevoelen. Zelfs in een wereld, die zooveel droefs te zien geeft en waarin het leed een steeds aanwezige gast is, haast varj ieder» een. Bevorderd van de le naar de 2e klasse: Afdeeling Metaalbewerken: A. v. Beek, P. w. v. d. Beek, W. Boelsums, M. de Boer, T. de Boer, K.> Borst (St. Maarten), J. Bos (Wierin gen), H. de Bruin (Breezand), J. J. Brusus, G. Buis, J. Dienaar, D. Dijks hoorn, K. L. v. Eysden, B. G. Geurdes, C. de Graaf, C. B. Groninger, M. A. v.' Hoek, J. Huisman, C. Jes (Kol- horn), W. J. Fritz, M. Brouwer, A. de Jong v.w., A. A. Klik, J. J. Klop- rogge C. Koopman, P. Korens, D. Kos ter, S. J. Kuiper, P. F. v. d. Maden, P. J. Melief, J. H. Mos, F. Nak, W. C. Preyde (Breezand), A. R. Ritsma, J. Slort, D. Swint, J. Toes, J. Wever, J. N. Winkel, H. C. Zegers, D. H. Wie bus v.w. en F. B. J. Spaans. Aangehouden 1 leerling, niet bevor derd 8 leerlingen. Afdeeling Scheepmaken: S. Bruin, H. G. de Haas, W. v. d. Hert, H. Krijnen, J. J. Kuitems, E. v. d. Pol, M. Post, P. D. Tijdeman, H. Visscher en J. Post. Afdeeling Motorrijtuig- en Rijwiel- herstellen: G. Bak, Th. Boersen (Wieringen), H. Ike, G. J. Mulder, G. E. Walch, W. Steiginga (Den Oever). Niet bevorderd 1 leerling. Afdeeling Electrotechniek: P. J. Kaan (Hippolytushoef), W. F. Kerstens, T. Klomp, T. Kok, T. de Kok, C. Kramer, M. de Loos, P. C. Rozenbroek (Anna Paulowna), G. Snijders en D. J. Zeedijk. Niet bevorderd 10 leerlingen. Afdeeling Timmeren: T. Bouhof, T. den Hartog, E. Her der, W. P. Hermans (Wieringen), P. J. D. Huitinga, H. de Jong (Breezand), K. Kossen (Oudesluis), J. P. de Leeuw, J. J. Leeuw (Wïeringerwaard), G. P. Schouten (Callantsoog), J. Schutte, P. de Swart (Wieringen), M. de Vries en C. Zwart (Schagen). Niet bevorderd 3 leerlingen. Afdeeling Meubelmaken en Fijn- houtbewerken: P. L. Moelaert, J. H. Siecker, S. P, Terpsma en D. Doorn. Niet bevorderd 2 leerlingen. Afdeeling Huis- en Decoratieschil deren: P. C. Alblas, T. Kerkhove, J. M. Ober en A. Schotman. Namen der leerlingen, welke toege laten worden tot de le klassen: Afdeeling Huis- en Decoratieschil deren:. A. Chr. Ruger v.w. en J. v. Balen. Afdeeling Timmeren: A. Beers (Hippolytushoef), J. Borst CallantsoogP. C. Breek'er v.w., R. Kapitein (Sint Maartensbrug), S. Leyen, J. London, P. Meyer (Anna Paulowna), P. Oorburg (Ewijcksluis), C. Oosterbeek (Ewijcksluis), J. P. Kossen (Hippolytushoef), P. Pool v.w. (Oudeschild), P. Tromp (Callants oog), W. C. Witte (Den Burg), M. W. Zwaning (Hippolytushoef), A. N. Kossen (Oudesluis). Afdeeling Meubelmaken en Fijn- houtbewerken: H. M. Dol, J. Rotgans en J. Trierum v.w. Afdeeling Scheepmaken: J. Bosman, L. F. Gielis (Den ivieutiL Oever), A. v. d. Hert, K. Jellema, A. zwembad-requisiten kan ik U met de«'j_ Lastdrager, J. N. v. d. Pol en P. V>öf hort Wtf»rU1flrPn. dat ik n iDv^Arror C. Wiggers (Breezand). Afdeeling Motorrijtuig- en Rijwiel- herstellen: P. Bruin, A. Bruinsma (Hippolytus hoef), P. D. Dekker, E. Hardebol (Callantsoog), K. Hebbink (Wester- land), H. Hendriks, R. Holtrop, J. Keyzer (Anna Paulowna), B, v. d. Meer (Oudeschild), B. Peters v.w., J. de Schipper (Anna Paulowna), P. J. G. Verra (Schagen), A. J. Vliek en J. Vliek. Afdeeling Electrotechniek: P. v. d. Blom, J. C. de Boer, T. Drost (De Koog), A. Duinker (Den Oever), J. Groot (Oudesluis), W. Ja ger, C. A. E. Jelierse ('t Zand), P. A. Klik, J. Oudlterk, A. J. Pennekamp (Anna Paulowna), P. A. Plooy, L. F. Sperling (Den Oever), A. de Werker, N. Wols (Hoorn), M. Wulffele (Bree zand) v.w. Afdeeling Metaalbewerken: G. Baanstra, Chr. Bakker, A. Bas* Als je zoo ruggelings in ie poe f-iaan, l. A. Boendermaker, A. J. v. ligt, met plekken rosse^ 8_ J_ Braak, j, Breuker, L. Bromlewe, J. Doesburg (Hippolytushoef), J. J. Duynker (Hippolytushoef), J. Engel (Wieringen), A. Eykelenboom (Scha gen), M. Feenstra, C. A. Greiner, J. F. Heeren (Barsingerhorn), H. Hel der, H. Ifcyligenberg (Barsinger horn), D. J. H. '1 Istelle, M. Jacobs, R. W. Jans, E. Jongejan (Anna Pau lowna), B. R. Kaptein, J. C. Keppel (Hippolytushoef), T. Kerkhove, H. Kiefte (Broek op Langedijk), J. C. Kleef, F. Koen (Ewijcksluis), C. de Kramer, H. Kramer, J. Chr. v. Laar, C. Leeuw (Wïeringerwaard), E. A. Rijk (Den Burg), P, E. Rotgans (Oos- terland), N. Roobol, J. L. Sarton, J. H. Vinke, J. W. de Visser, G. J. A. Vliek, P. A. Voorthuysen (Wïeringer waard), H. de Vries, J. P. Wieringa (Wieringen), W. J. Zijm (Texel). Waar niet anders genoemd, afkom stig uit Den Helder. Voor het examen assistent machinist slaagde te Groningen onze stadgenoot W. Smit. KWEEKSCHOOL VOOR MACHINISTEN TE AMSTERDAM. Geslaagd voor het einddiploma B.M. D. E. v. d. Ban, Th. B. Bleeker, J. T. Brink, H. Bron, C. ten Bruggen cate, J. Brummelman, L. ter Burg, H. F. v. Buuren, A. J. Ederzeel, P. J- Engels, F. Farber, H. J. Groot, J. Gijs- bertsen, Kj. J. Hartendorf, R. W. Har tog, M. Hoffman, C. P. v. der Hooft, G. L. Keijser, N. Kouw, V. E. v. Kre velen, A. J. Lamie, Th. Mandersloot, H. May, W. Mesland, A. P, M. A. Meijer, A. Mulder, J. C. Nobels, E. Pereira, Sj. G. v. »d. Poll, W. P Schouw, J. Schröder, A. J. Smits, H. A. Stempels, W. Tak, G. Chr. Tanis, P. J. Verhagen, M. J. v. der Wal, W. Wortel, A. Buyvoets (extraneus), J. W. Klein Horsman (extraneus). Geslaagd voor het einddiploma A.M. W. Jaski, J. Chr. Korzelius, K. J. Schaap, W. F. v. d. Wóestijne, P. As- beek Brusse, K. Bakker, Bats, J. A. H. Bax, J. J. C. Beijer, R. J. Boer, C. Boon, W. A. Bosch, W. J. F. Cor- nelissen, L. Dankmeijer, C. L. Deijs J. Exalto, E. H. Fechner, E. K. Ger- mann, J. Goldenwijk, B. J. v. d. Hart, A. J. Hartman, S. Holleman, J. P. v. Horick, J. M. Kaptèijn, C. J. Kleine Rammelkamp, J. M. Kroonstuiver, G N. Kuk, A. M. Lijs, G. A. Meijer, M. Morée, W. J. B. Myjer, C, H. Nieuw- hart, S. de Nobel, B. Ophoff, H. Over- boom, H. A. I. Peters, Th. F. Peters, J. Rejjenga, H. J. Rumkorf, J. H. A. Schreurs, H. H. Schriek, A. M. Skirra, H. J. Speller, R. K. Steffens, J. v. Tel gen, C. Tuyl, P. C. v. d. Velde, L. C. Visser, C. Vredeveld, P. A. Wallaart, M. W. E. v. d.» Zwaan. van 16'24 Juli. GEBOREN: Erna Clazina d.v. C. Wonder en Tr. Hoekstra; Trientje Alie d.v. C. P. Schaatsenberg en' Gr. Roorda. ONDERTROUWD: Jan Bruin en Tetje Bruin. GETROUWD: Pieter Koorn en Neeltje Kramer; Marius Jan Reuvers en Anna Catharina Prins; Klaas de Jong en Anna Petronella Zijm; Klaas Vermeulen en Peternella van Gemert. OVERLEDEN: Willem Bruin, 59 j. Gevonden: een schroefsleutel, een portemonnaie en een mdts. WIERINGEN ZANGUITVOERING „EXCELSIOR" Jl. Zaterdagavond gaf de zang- vereen. „Excelsior" te Den Oever een uitvoering, terwijl medewer king werd verleei\d door het Eerste Ned. Plattel. Cabaretgezelschap No. Eén, Daan Pool. Te ruim half acht opent de di recteur der vereen, en heet allen welkom. Naast een dameskoor en gemengd koor is nu ongeveer vijf weken geleden ook een mannen- koortje opgericht. In 2 jaar tijds heeft Excelsior zich weten op te werken van de laagste afdeeiing naar de le afdeeling. Van het dameszangkoor hooren wij achtereenvolgens: De Stille Waterlelie, Zomeravond, Avond uur en Mijn Nederland. Vooral 't 2e en 3e nummer werden voortref felijk gezongen. Met deze beide nummers werd dan ook de le prjjs op het concours behaald. Het Mannenkoor zingt nu een compositie van den heer Glabbeek: „Eenzaamheid". Het is werkelijk bewonderend, wat hier in een paar weken bereikt is. Er schuilen veel belovende krachten in dit nog zoo jonge koortje. Van het ruim 100 leden tellende gemengde koor hooren wij nu het mooie lied „Als de Ziele luistert" tekst van Guido Gezelle, gevolgd door „Wiegelied". Tot slot het „Vesper" van Beethoven en „In Mei". Alle 4 nummers werden met groote toewijding gezongen onder leiding van den heer van Glabbeek. Na het optreden van Excelcior is nu de beurt aan Daap Pool en zijn gezelschap. Reeds dadelijk heeft Daan het contact met de zaal als hij hen laat genieten van „Levensmeiodie" en „Het Piere ment" Als tweede is dan de beurt aan Henk Borst met „Vereelte Handen". „Bij ons in 't Boeren land" bezorgde Daan een ware ovatie. Als inleiding tot de eerste finale „In het Gouden Hert" danste Ans Neefkes „Wienerblut". Na de zeer korte pauze volgden nog eenige nummers. Daan liet de zaal lachen met „O. mijn Lotje" terwijl B. v. Bruggen een accor deonsolo ten beste gaf. Ans Neefkes danste een matro zendans als inleiding tot de finale „De Zee Roept" en een mexicaan- sche ddns ter inleiding van de slot finale „Jan Holland in Mexico". Een keur van schitterende cos- tumes en décors, naast een zeer goede belichting, heeft ons het ge zelschap Dgan Pool gebracht. Wij hebben genoten van een paar uren ouderwetsche fffne Kleinkunst. (Wilms) GESLAAGD. De heer J. A. v. Berkum is ge slaagd voor het hoofdacte-oxamen <6. ZAAK VERKOCHT. De heer S. de Vries, kapper. Hoofdstraat alhier, heeft zijn dames en heeren kapperszaak verkocht aan den heer van Dijk, Stoomweg. Breezand. De hedr de Vries gaat, binnenkort onze gemeente verlaten en gaat zich vestigen te Haarlem, waar hij een dames kapperszaak heeft over genomen. Wij wenschen hem in zijn nieuwe woonplaats veel succes. Tot burgemeester van Schagen werd benoemd de heer T. H. Bui tenhuis, fabrieksdirecteur te Am sterdam. De nieuwe functionaris was zoo vriendelijk om eenige bijzonderhe den omtrent zijn persoon en zijn verleden mede te deelen, zoodat we aan het korte officieele bericht thans het volgende kunnen toevoe gen. De heer Buitenhuis werd geboren °P 27 September 1892 te Sleeuwijk (N.-Br.). Hij genoot middelbaar on derwijs en was van 1910—1935 werkzaam in den handel. Gedu rende deze kwart eeuw was hij veel in het buitenland en woonde hij o.a. in Salzburg en Stockholm. 3 an 19351937 was hij bedrijfs leider van de nat. soc. propaganda zaak „De Driehoek" te Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Haarlem Hij is lid van de N.S.B. sinds Januari 1933. In de jaren 1935 en 1939 was de heer Buitenhuis candidaat voor Provinciale Staten van Noord-Hol land, van 1938 tot voor kort be kleedde hij ten slotte het directeur schap eener industrieele onderne ming. De heer Buitenhuis nam in de N.S.B. verschillende functies waar. Zoo was hij o.a. kringleider in het Gooi en in Amsterdam. Reeds se dert Aug.1933 treedt hij op als spreker van de N.S.B. Het burgemeestersexamen werd door hem met goed gevolg afge legd, sinds eenigen tijd is de nieuw benoemde functionaris werkzaam geweest als volontair ter secretarie te Aalsmeer. Te Wieringen hadden Zondag de wedstrijden plaats van den kring Hollands Noorderkwartier. Wegens plaatsgebrek kunnen we het utigebreid verslag eerst mor gen opnemen, voor heden vol staan we met de. gedetailleerde uitslagen, die luiden als voigt: Marschwedstrijd: 1. Texel, Texel, 48 p.; 2. Wieringen, Wieringen, 4554 p.; 3. D.O.K.E.V., Anna Pau lowna, 4354 p.; 4. D.O.S., Den Oe ver, 4154 p. Vereenigingsnummers Jongens en Meisjes: 1. Texel, Texel, 18 p. Vereenigingsnummers Meisjes: 1. Sparta. Winkel, 15 p.; 2. Wierin gen, Wierigen, 1454 p.; 3. D.O.K.E.V., Anna Paulowna, 1354 p. Ringenzwaaien Dames: 1. Wierin gen, Wieringen, gem. 7.31 p.; 2. D.O.K.E.V., Anna Paulowna, gem. 7 p.; 3. Olympia. Wieringerwaard, gem. 6.83 p.; 4. D.O.S, Den Oever, gem. 6.58 p. Vereenigingswedstrijden heeren: le prijs DOKEV, Anna Paulowna 15p„ 2e prijs Texel, Texel, 15 p., 2e prijs Hercules-Hygiea, Oudkars pel 14p., 3e prijs UD1, Kolhorn 14 p., 4e prijs Tavenu, 'Heertiugo- en SSS Dindua, St. Maartensbrug waard 13 p. Vereenigingswedstrijden dames: le prijs Texel 2 te Texel 15 p. en SSS Dindua, St. Maartensbrug 16% p„ 2e prijs Tavenu, Heerhugow., 14% p., le pr. Sparta, Winkel 15% p., 3e pr. Hebe, N. Niedorp 13% p., Sportlust, Julianadorp 13 p., 2e pr. Texel 2 te Texel 14 p., le pr. Wierin gen te Wieringen 1? p., 2e pr. Her cules Hygiea, Oudkarspel 14 p„ en Olympia, Wieringerwaard 14 pnt.*, 3e prijs UDI Wik, Dirkshorn 13% p., le prijs DOS, Den Oever 15 p., DOKEV, Anna Paulowna 15 p., 2e prijs De Westfries, Barsingerhorn 14 p., 3e prijs UDI, Kolhorn 13% p. Hindernisbaan, heeren: 1. Dirks horn 1 20.6 sec.; 2. Winkel 1 21.3 s. 3. Wieringen 1 22.- sec. en Kolhorn 1 met 22.- sec.; 4. Barsingerhorn 1 221 sec.; 5. Anna Paulowna 1 22.7 sec.; 6. Julianadorp 1 22.8 sec.; 7. Sint Maartensbrug 1 23- sec. PUBLIEK VERKOCHT EN VERLOOT. Ten overstaan van Notaris Obreen is j.1 Zaterdag publiek verkocht ten verzoeke van de erven nu wij len den heer J .Bakker Cz. het woon en winkelhuis met erf en schuur aan de Beltstrgat te Hip polytushoef. Het perceel werd in gezet voor de getaxeerde waafde van f 4810 Voor deze prijs waren 31 gegadigden. Bij loting werd kooper den heer N. Lont Ez. al hier voor f 4810 VACANTIE. De vacantiè aan de O. L Scho len, welke j 1. Zaterdag is inge gaan zal tot 25 Augustus duren BERLIJN, 25 Juli (D.N.B.) - Van militaire zijde verneemt het D.N.B.Sedert 24 Januari hebben alleen üuitsche duikbooten 616 schepen met een inhoud van 3.843.200 brt. in den grond geboord. Binnen elke 24 uur zonken in deze 180 dagen minstens drie schepen naar den bodem van den Atlanti- sohen Oceaan, de Noordzee, de Middellandsche Zee of de Ameri- kaansche wateren. Elk van deze schepen had een gemiddelde ton nage van 6500 brt. Van de 616 sche pen waren er 453 met een inhoud van 2.517.700 brt., transportschepen en 163, met een inhoud van 1.325.500 brt., tankschepen. Bij de catastro- phe van het groote convooi op de 's-GRAVENHAGE, 25 Juli. - Ver slag werd uitgebracht over de ge meenten der Waldenzen. In November is begonnen mét herordening en catalogiseering van de bibliotheek der Synode. Ook is de anavulling ter hand genomen. Verschillende boekwerken vyerden ten geschenke ontvangen. Na den oorlog zal een nieuwe catalogus woordep gedrukt. Wat den staat der kerk betreft: 4 nieuwe predikantsplaatsen wer den gesticht. 8 grenswijzigingen hadden plaats, 3 combinaties kwa men tot stand. Kennis werd geno men van verschillende uitsp.aken op cassatie-aanvragen en van de uitvaardiging van 4 reglenientswij- zingen door de Alg. Synode Com missie. Ingevolge opdracht heeft de Alg Syn. Comm. tot leden der commis sie ter behartiging van de belangen der kerkarchieven benoemd: prof. dr. Bakhuizen v. d. Brink te Lei den, prof, dr. de Vrijer en Jhr. mr. de Jonge v. Ellemeet, beiden te te Utrecth. Een door deze comfnissie ontworpen regl. op haar werk zaamheden is goedgekeurd. De uitgave van een verkorten gezangbundel is door de tijdsom standigheden niet mogelijk geble ken. Een predikant deed een vraag over de geldigheid van den doop in een niet erkende kerkgenoot schap. Hierover rappbrteerde ds Dijkstra, die concludeerde, dat deze zaak eerst ter sprake komt bij het afleggen van geloofsbelijdenis. De heer Brouwer rapporteerde namens de commissie voor de per soonlijke kerkvisitatie in de ge- meeenten in Noordbrabant n Lim burg. Mr. Tijssens adviseerde namens de commissie voor de staten en kos ten in de afschriften. Deze werden voor kennisgeving aangenomen. De vergadering werd vervolgens verdaagd. ROJME, 25 Juli (DNB.) Een Ita- liaansche Savoia Marchetti vlieg tuig voor lange afstandsvluchten is naar officieel wordt medege deeld van Rome naar Tokio en terlig gevlogen, teneinde het Ja- pansche volk de kameraadschappe lijke groeten van her Italiaansche volk te brengen. Het toestel werd bestuurd door dén It. kol. Mosca- tellj, die 22 maal over den Atlanti- schen Oceaan is gevlogen. Het is na volgens program den vlucht van 22.000 km. te hebben voltooid, van Europa naar Azie en terug, op een vliegveld in midden Italië ge land. De bemanning werd na aankomst door den Duce begroet, die bege leid was door den partijsecretaris, minister Vindonzoni en door den onderstaatssecretaris in het mini sterie van luchtvaart, generaal Fou- gier, bovendien waren aanwezig de chef van de Japansche marine missie, de militaire attaché van de Japansche ambassade, kol. Sjimit- soe en de Duitsche luchtvaartatta- che. Geen radio. De vlucht heeft, naar de pers meldt, voor het grootste deal ge leid over vijandelijk gebied. Het vliegtuig had tijdens zijn vlucht geen radioinstallaties tot zijn beschikking, zoodat de bemanning geen weerberich ten kon ontvangen. Ondanks de moeilijkheden, die hieruit voortvloeiden, werd het traject volgens het plan afgelegd. GENEVE, 26 Juli (D.N.B.) Alle pogingen, welke de goallieer den tot dusverre hebben onderno men om de Japansche landingsrua- noeuvre op de Noordelijke kust van Papoea, welke een van de tot nu toe gevaarlijkste bedreigingen vormt voor het garnizoen der Re alLieerden in Port Moresby, te be lemmeren of te verijdelen, zijn mislukt, zoo schrijft de Daily Tele- graph. Geen enkele van de lucht aanvallen der geallieerden heeft de Japansohe troepen-transportsche pen tot omkeeren kunnen dwingen. Ook was de Japansche luchtafweer voor en na de landingen onver wacht hevig, geheel afgezien van het feit, dat de landingsoperaties zelf in korten tijd werden uitge voerd. Van de plaats wdar de Japan- nei-s aan land zijn gegaan, leidt een berekkelijke goede ^eg naar Port Moresby. Noordelijke IJszee, waarbij 38 sche pen met een ruim 230.000 brt. en 350.000 ton oorlogsmateriaal voor de bolsjewieken in den grond wer den geboord, ging de volledige uit rusting voor een leger van minstens 50.000 man verloren met inbegrip van de voor den gemotoriseerden oorlog noodige benzine. De in de zes maanden alleen door de Duit sche duikbooten in den grond ge boorde- schepen zouden rond 4,5 millioen ton oorlogstuig en benzi ne naar de fronten in Europa, Afri ka en Azië hebben kunnen ver voeren. VERPLICHTE ARBITRAGE IN HET TUINBOUW- EN VEEHOUDE RIJBEDRIJF IN DEN KRING HOORN EN DE DROOG MAKERIJEN. De Secretaris-Generaal van het Departement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat het noodzakelijk is gebleken^den weik- gevers, die als georganisèerden zijn aangesloten bij de Landbouw-Cri- sis-Organisatie voor Noord-Holland en de georganiseerden bij de Ne- derlandsche Groenten- en Fruitcen- trale, voor zoover zij door deze Gen-, tralq zijn toegelaten tot de groep „A" of tot de groep „B", voor zoo ver zij een bedrijf exploiteeren in: a. de Kring Hoorn (Hoorn, Blokker, Zwaag, Westwoud, Nibbixwoud, Midwoud, Opperdoes, Medemblik, Twisk, Abbekerk, Hoogwoud, Op meer, Sijbekarspel, Spanbroek, Wognum, Berkhout, Avenhorn; b. de Droogmakerijen (Groot-Scher mer, Beemster, Wormer, Akersloot, Oterleek, Schermerhorn, Oudotp, Ursem, Jisp, Obdam, Hënsbroek, Beets. Oudendijk, Graft, De Rijp), volgens artikel 2, lid 3 der Crisis- Organisatiebeschikking 1939 de ver plichting op te leggen arbitrage te aanvaarden ten aanzien van de loonen en verdere arbeidsvoorwaar den voor 1942/43 voor de bij hen werkzame of werkzaam te stellen arbeiders. In deze arbitrages is tot arbiter benoemd Mr. H. Bijleveld te Am sterdam, die zitting zal houden: voor a. op Woensdag 29 Juli a.s. te 11 uur, in het Gemeentehuis te Hoorn; voor b. op Woensdag 29 Juli a.s. te 14.30 uur in het Gemeen tehuis te Alkmaar. Op bovenvermelde zittingen zul len de betreffende werkgevers in de gelegenheid worden gesteld hun standpunt mondeling uiteen te zet ten of te doen uiteenzetten. Voor zoover betrokkenen er prijs op stel len van te voren een schriftelijke toelichting in te dienen, wordt hun verzocht deze ten spoedigste in te zenden aan' het Secretariaat van de Rijksbemiddelaars. Bezuidenhout- schewev 87. 's-Gravenhage. FRANSCHEN IN ZUID-AFRIKA GEARRESTEERD. STOCKHOLM, 25 Juli (D.N.B.). Naar de Britsche berichtendienst uit Port El'izabeth meldt, is in Zuid-Afri'ka een vrij groot aantal Fransóhen gearresteerd, die uit drukking hebben gegeven aan hun trouw jegens de regeering Vichy. TOWNSVILLE GEBOMBARDEERD STOCKHOLM, 26 Juli (D.N.B.). Voor het eerst sedert het uit a-e ken van den oorlog in Oost-Azië is de Australische oostkust en wel de sitad Townsville door Ja panache vliegtuigen ge bom ardee; meldt ftet hoofdkwartier van da geallieerde!» in bet Zr'dw rélijse deel van den Stillen Oceaan. Over een vreemde ziekte, die bjj onze koolplanten kan voorkomen. Nu velen in hun tuintje groenten kweeken en kool zal daar na tuurlijk ook onder behooren zal een artikeltje, dat over die vreemde ziekte handelt, ongetwijfeld nuttig kunnen werken en de belangstelling van den liefhebber wekken. Deze ziekte is de zoogenaamde knolvoet. Zij wordt veroorzaakt door een slijmzwam, Plasmodiophora Crassiede. De ziekte komt niet al leen voor bij koolsoorten, maar ook rapen, muurbloemen, violieren en an dere kruisbloemigen kunnen worden aangetast. Zij treedt vooral op in( Juli en Augustus. De kleur der bla deren wordt blauwachtig groen en ze hangen gedurende den dag slap. Dit komt door watergebrek. Daar het water door de wortels uit den grond wordt opgenomen, zoeken wij de oorzaak van dit verschijnsel bij die wortels. Graven wij daarom een aangetaste kool uit. Wij zien dan aan de wortels verschillende verdik kingen, die soms zelfs in rotting zijn overgegaan en een onaangename geur verspreiden. Hier is de plant dus aangetast. Het is niet gemakkelijk deze ziekte te bestrijden. In de aange taste wortels ontstaan weer sporen, die in den grond blijven en daar jaren kunnen leven. Heeft men daar om deze ziekte in den tuin, dan is het raadzaam daar de eerste jaren geen kool te planten. Ook is het goed niet elk jaar kool op dezelfde plaats te zetten, maar dit bijv. om de drie of vier jaar te doen. Toch kan de zftekte wel plotseling optre den op land, dat nog nooit aange tast geweest is. Het kan dan door stalmest of door onkruid besmet ge worden zijn. Om de ziekte dus te voorkomen, gebruiken wij alleen ge zonde planten. De wortels voor het planten dus goed nazien of er ook verdikkingen zijn, die op deze ziekte w(jzen! In plaats van stalmest ge bruiken wij liever kunstmest. Op 10 m2 strooien wij uit 2 kg patentkalt, 2 kg superfosfaat en 1 kg chilisal- peteri Een ander voorbehoedmiddel is voor het uitplanten de wortels der koolplanten te doopen in water, waarin pet. Upsuliim, Areton of Germisan is opgelo'st. Deze oplos sing wordt vermengd met keileem. of versche koemest. De pap moet niet te dik zijn. Het is goed ook van gezonde koolplanten de stronken niet in den grond te laten staan. A. v. d. L(jn.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3