Vischdistributie heeft vele problemen SYLVAIN MOEI ZUCHTEN De zomer in de poëzie UIT DE NATUUR Nieuws uit Urk door W. KOK NEW* RECLAME VERHOOGT UW OMZET A>icxuJli& Siadsnieuivs Kappers vergaderden J Verplichte koolzaadbouw Er zijn nu veel, die dit geluid [nooit' hooren: Zij missen het aandachtige en [het teere ais wie ais kind geen moeder [heeft gehad. Menschen en natuur, uit beider aanraking is veel moois geboren. De natuur heeft bewust of onbewust een ©npeilbaren invloed op het leven van den mensch, welke- invloed zich openbaarde en nog openbaart in de uitingen van den mensch: de Kunst. Schilderkunst, bouw- en beeldhouw kunst, muziek en schoone letteren, zij weerspiegelen natuurindrukken, weerkaatsen als evenzoovele reflec tors de opgevangen beelden en doen ons telkenmale opnieuw genieten van de wondere en nog zoo weinig begrepen pracht der Schepping. Velen onzer dichters hebben het Schoone en indrukwekkende van onze karakteristieke Hollandsche landschappen bezongen. Heel veel menschen houden niet van gedichten lezen en daarin hebben ze gelijk, want je moet een stuk poëzie ook niet lezen zonder meer, je moet je zelf in de plaats denken van den dichter. Deze leidt met zijn woorden je verbeelding zóó, dat je als het ware ziet 'en zelf voelt, wat hij zag en doorleefde. Dikwijls proef je ook eigen aandoeningen uit zijn woorden. Als je op die manier een Vers leest, zijn het niet louter woorden alléén, die tot je komen, maar innerlijke belevenissen van een mensch, ge schreven in een vorm, fijner dan proza en dikwijls op scherper wijze weergevend vreugde en leed der menschen dan eenige roman het ver mag. Voor wie nog nooit werkelijk een gedicht goed las, kunnen onge twijfeld gelden de woorden van Hen- riëtte Roland Holst in den kop van dit artikel geschreven. Maar kom, ik wil hier geen letter kundig Vertoog beginnen, doch je slechts enkele dichtregels dóórgeven, geïnspireerd door het schoone zomer- getij. Zomertijd van rijping en oogst. Voor den boer zijn het de drukste en spannendste dagen 'van het jaar. Hoe zou de oogst uitval len? Zou het weer gunstig zijn om alles op tijd binnen te krijgen? Hoop en verwachting vullen de har- Dinsdag. Hoe langer we op het dorp zijn, des. te aardiger en vrien delijker gaan wij het vinden. lederen dag doe je opnieuw ontdekkingen en kom je tot. de conclusie hoeveel schoons wij, stedelingen, moeten missen in onze nieuw-zakelijke kam pongs, waarin we wel zeer vernuf tige betonnen en baksteenen uit denksels van architecten en min dere bouwgoden hebben, doch waar- In veel/persoonlijks aan dien loopen- den-band-bouw verdween. Neem nu dit dorp: er zijn nog snoepwinkeltje, voor de éénraam- etalage's waarvan de jeugd zich de neuzen plat drukt en de oogen uit ziet. Daar liggen vuurroode toover- ballen en zwarte stangen drop. En kaneelstokken, zuurstangen, zoet hout en stoopballetjes. Alles kost een cent. Er wordt verkocht door oude vrouwtjes met een ijzeren bril op de neus, en die al sedert onheu gelijke tijden deze nering voeren. Auto's zi<jt men hier niet, tenzij men midden op den Grooten Weg gaat staan, die dwars door de pro vincie loopt. Daarover raast het Leven. Trucs met trailers, groote verhuiswagens, voertuigen van de Nederlandsche Voedselvoorziening. het dondert maar door. Achter dik- lestofte ruitjes zitten blauw-geover- ,11de chauffeurs. Het dorp heeft niet veel te maken met die snelle jacht op den Hoofd weg. Het leeft zijn eigen leven, en laat zich niet ontwaken uit de rus tieke sfeer die het geheel omhuift. 'De vrouwen van het dorp loopen rond in lange zwarte japonnen, deels gedekt met blauw-geruite schorten. En de mannen dragen het stemmig zwart, waarin de vorige generatie zich kleedde en weigeren zich uit te dossen met sportpakken, plusfours en andere „sportieve" kleedij. De taal van het dorp verstaan wij niet- Hoe zouden wij, „Hollanders" dat ook. Het is een allerwon derlijkst radjetoe, waaruit geen wijs te worden is. Maar dat hoeft ook niet, want de dorpelingen verstaan elkaar hee' goed in hun eigen taal en de rest is niet belangrijk en dus niet aan de orde. Het dorp heeft z'n eigen, sobere, bouwstijl. Er zijn slechts enkele ar chitectonische leelijkheden, maar die moet men zoeken. Ze voelen hun eigen belachelijkheid blijkbaar, want men heeft ze doorgaans goed weg gestopt. En zoo vergeet men hier de stad. Heel ver in 's menschen memorie bljjft slechts de herinnering aan iets grijs, iets leelijks en iets onzegbaar- drukkends. Hoe, zouhet Anders kunnen, In dit land van groene en gele velden, van strak-gespannen luchten .boven vruchtbare landen en van bt bonte vee, dat in opperste vredigheid gra zend zijn weg zoekt AA-cadie... f ten. Hooi- en graanoogst houden hoofd en handen bezig. Veel mooie gedichten zijn aan deze gebeurlijkheden gewijd. Felix Rut ten, de Zuid-Limburgsche dichter en prozaïst, gaf ons in verscheidene verzen treffende beelden van zijn prachtige en aantrekkelijke ge boortestreek. Zoetrookigheid van 't opgestapeld [hooi Hoe zijn de linden mooi Met blonde bloesembellen heel [beladen. Kamillen geuren door het stuivend [graan Ik kan mijn weg bij 't gaan Wel blindelings aan rooken raden. i Al lezende snuif je den prikkelen den geur walmend boven de hooi landen, je ziet de witte sterren der kamillen met hun gouden harte» de verre graanvelden omzoomen. En je weet het, de dichter heeft gelijk, al zag je niets, de tallooze geuren van de zomeraarde alleen kunnen je dan den weg wel wijzen. En Rutten gaat verder: Voor de verbaasheid mijner oogen [beurt* Boven het graan dat geurt, De maan ^aar blanken spiegel, [rond en stralend, Als in een sprookje op. Woorden, die mij doen terugden ken aan een stillen vacantieavond aan den rand van het Gooi. We stonden aan den zoom der diep- adèmende zwijgende bosschert en vóór ons strekten zich uit tot ver vruchtzware gele graanvelden. Uit het Oosten sloop stil het donker aan en vanachter den lagen IJselmeer- dijk, maar ook de maan was opge komen en steeg als een lichtende lampion boven de gouden akkers. In de verte rees donker de massieve kerktoren van een onzichtbaar dorp boven de vlakke landen van de Eem. Op een gegeven moment was het of de blinkende maan als een goudeh bol troonde op de spits van den toren om weldra haar lange en eeuwig durende reis door de luch ten te vervolgen. Ja, het was toen als waren we in sprookjesland En dan moet ik denken aan den boer, den landman, hem, die den grond bewerkt, „de man met de spade", zooals A. E. van Collem hem noemt in een gedicht, den land man en diens arbeid gewijd. Mijn handen zijn gemetseld aan. de [spade, Daarmee sla ik den grond, die [openbreekt, Mijn handen zijn twee sterke stalen [bladen, Met harde bulten die de zon niet [weekt. Zijn rug is gekromd door het zware veldwerk en zijn handen ge groefd en eeltig van het hanteeren der spade. Heel den dag vanaf het ochtendgloren met een enkele onderbreking voor een haastige schaft is hij in touw op zijn grond, tot het avonduur. De avond valt, het wijde land wordt [donker, Maar- in mijn doffe hersens brandt [een licht, Was het der zonne scheidende [geflonker Die als een schat in mjj verzonken [ligt? De zon dooft, het licht kwijnt aan verren horizon, maar haar gloed blijft nabranden in zijn binnenste als een lichtende schat. Immers, zonne licht is een schat, een onbetaalbare, onvergankelijke en onontbeerlijke rijkdom. Niemand, die dat beter zal begrijpen dan de landman. Zon be- teekent zoo ontzaglijk veel voor hem! En terwijl hij daar zoo in ge peins verzonken is, valt snel de schemering en gaan zijn gedachten verder: Ik hoorde om mjj heen de kleuren [spelen, Mijn goore looden handen werden [licht, Ik wou de wolken aan den einder [streelen, Ik werd als naar den hemel [heengelicht. Toen zag ik neer, ik stond nog bij [de spade, De beide voeten in detl grond [geplant, Mijn handen overdwars en zwaar [geladen; En boven mij was avondzonnebrand. Hoe juist weet Van Collem deze dingen weer te geven. De landman, die onder den indruk komt van den stillen zomeravond met haar wolken- kleuren in het westen en dan neer ziet op zijn handen, die al zoo ont zettend veel werk deden. Natuur en mensch, samen wrochten zij en straks worden de vruchten van hun arbeid verzameld en genoten Niet altijd zijn zomeravonden stil en vredig na een warmen zonnedag. Luister maar eens naar Jacob Winkler Prins: Grimmig snellen rond gerolde [wolken, Eindeloos groote kluwens, aan [door 't blauw, Doodsche stilte! Toch, ze naadren [grauw, Scherp weerspiegeld in de [molenkolken. Schelle fonkEng van millioenen [dolken; Dan de donder; en, van regen lauw, Schudt de wind den hechten [molenbouw. Loeit het rund, dat wegvlucht, [ongemolken. Waarlijk een onweersavond tot in bizonderheden waargenomen. En na het rumoer der donderbuien, de ont lading der ten top gestegen spannin gen, komt daar de verlichting, het verglijden naar koelte en kalmte. Alles buiten is verfrischt; mensch en dier voelen zich wéér fit en krachtig. Zuiver, als geslepen edelsteenen In een rand van donker goud gevat, Spiedt de klaproos door de halmen [henen, Glanst de koornbloem helder na [het bad; En het paard, met glimmend stijve [beenen Scheert de klaver, koel en druipend [nat. Tot slot nog een gedicht van Th. van Ameide, getiteld: Knotwilg. Wie 's levens moker maar getroost [laat beuken doch in zich 't beeld bewaart, dat [eens hem blonk, die voelt wel eindlijk in zijn ouden [tronk een vastheid groeien, die geen lot [kan deuken. Al staat hij krom en armelijk [ontwricht ergens alleen, ver van de blanke [vlieten, door iedre nieuwe lent gedreven [schieten lenige twijgjes naar het heilig licht. Gansch uitgehold en meer dan half [gekloofd, verwint zijn taaie leven alle wonden: zijn gulden bloesems geuren in het -[ronde, een zilvren blarenkrans omstraalt [zijn hoofd. De knotwilg, zoo goed uitgebeeld in deze regels, is voor ons allen een voorbeeld. Door natuur en mensch gebeukt en geknot, tracht hij zich telkens weer op te richten. Ondanks tegenslagen houdt hij taai vol, zelfs al wordt hij bij den voet afgezaagd, dan nog zendt de tronk in het voor jaar nieuwe loten uit. In den zomer bieden zijn' takken rustplaats voor vele vogels en bouwt wellicht een otter zijn hol tusschen zijn wortels. Ook wij worden dikwijls door het leven gebeukt en geslagen, zware stormen trachten ons omver te wer pen, ons te ontwortelenIn zulke oogenblikken kunnen wij aan dien eenvoudigen knotwilg, typischen boom deze lage landen, een voor- Dezer dagen vond alhier de ver gadering der plaatselijke kappers plaats. Door ziekte was de voorzitter ver hinderd deze vergadering bij te wo nen, zoodat de heer Weidema deze opende en den heer Werner als bondsvoorzitter, benevens de leden, hartelijk welkom heette. Hierna kwam de heer Werner aan het woord; deze gaf een uit voerig verslag van den toestand van den n.K.B., zooals dia op het oogenblik is. Tevens werd een con tributie-regeling opgesteld, waar mede alle leden accoord gingen. De bestuursverkiezing, die hier na volgde, werd bij acclamatie ge regeld. Omtrent de herscholing, die in October a.s. weer aanvangt, zullen de leden nog nader bericht ontvan gen. Wat betreft de tarieven, deed de heer Werner de aanwezigen op kor ten termijn een hoopvolle toezeg- ging- timmerlustige dief. Aangifte werd bij de politie ge daan, dat ten nadeele van een bewo? ner der Jan in 't Veldstraat een kist met timmergereedschap verdwenen was. Een onderzoek wordt ingesteld. KARPET GEGAPT. Een bewoonster van de Vosstraat kwam tot de minder prettige ont dekking, dat men tijdens haar afwe zigheid het vloerkleed ingerekend had. soldeerbout genept. Een winkelier aan de Weststraat constateerde dat men een zijner sol deerbouten gestolen had. tysschen 0 en 4 uur. De politie nam een minderjarige in de kraag, die zich tusschen 0 en 4 uur op den openbaren weg ophield.- Hij is op transport naar Leiden ge steld. geslaagd. Op 22 Juni slaagde te Hoorn voor het Examen Eng. Handelscorrespon dentie, onze stadgenoot, de heer P. J. Grömmel. openbare leeszaal en bibliotheek. De Leeszaal werd gedurende de maand Juni bezocht door 378 man nen en 39 vrouwen, totaal 417 per sonen. Uitgeleend werden: 2107 romans, 1798 jeugdboeken en 1232 studie boeken, totaal 5137 boeken. Ljjst van nieuwe aanwinsten Juli 1942. Romans: m. Ruby Ayres, Op een dwaalspoor; P. Bakker, Storm op de kust; A. Defresne, Moord; S. Horier, Hartenaas; C. van Meedinck, Als de tarwe; J. W. Ooms, Lidia en de erven Neuteboom; F. de Sin clair, Blank om zes. Studiewerken: J. D. van Brink, Het postzegel- boek; M. W. J. M. Broekmejjer, Hol landers in de lucht; L. Lindeman, Het nationalisme van de N.S.B.id. Het socialisme van de N.S.B.A. Pit, Denken en beelden. beeld nemen. Laat je niet omver werpen, en al wankel je soms, pro beer je dan uit alle macht weer op te richten. Het zal je zeker ge lukken! Ik zou je nog heel lang willen rondleiden om je door middel onzer poëzie nader te brengen tot de schoonheid van onze onvolprezen Hollandsche natuur, maar ik mag niet te veel ruimte vergen. Toch hoop ik je met deze enkele regels eenigszins nader te hebben gebracht, zoowel tot natuurbewondering als tot het meer aandacht besteden aan onze vaderlandsche dichtkunst. GROOTE STEDEN ZULLEN BE VREDIGEND VOORBEELD VAN AMSTERDAM KUN NEN VOLGEN. Andere gemeenten komen helaas nog niet in aanmer king. 's-GRAVENHAGE, 23 Juli (V.P.B. De verdeeling van" de beschik bare visch heeft nogal wat hoofd brekens gekost. In verband met^ de slechte vangsten, spreekt het Van zelf, dat de vraag veel grooter is dan het aanbod. Intusschen heeft de overheid niet stil gezeten om te bevorderen, dat binnen de perken der mogelijkheden de visch zooveel mogelijk daarheen wordt gediri geerd. waar zij het meeste noodig is, a.i. in de groote steden. De Nederlandsche Visscherijcen- trale heeft, naar wij van officieele zijde vernemen, alleréerst een rege ling ontworpen, welke op 1 Mei jl. in werking is getreden voor Am sterdam ^n welke als een proefne ming was bedoeld. Op grond van de voor deze stad geldende maat regelen wordt aldaar de visch uit sluitend via den afslag ter beschik king van den consument gesteld. Het is dus niet meer mogelijk, zoo als in het verleden dat de klein handelaar bestellingen doet bij den groothandel. De laatste is verplicht naar evenredigheid van zijn vangst, een bepaald percentage van zijn toewijzing naar Amsterdam te ver voeren, waar de aldus aan den af slag aangevoerde visch onder toe zicht van den directeur van het marktwezen wordt verdeeld ondei venters en winkeliers. Vervoer van visch naar deze categorie kleinhan delaren mag uitsluitend geschieden onder geleidebiljet. Bovendien is bepaald, dat de ven ters op aangewezen plaatsen en op bepaalde uren hun visch moeten uitventen. Daarbij zijn zij verdeeb in drie klassen, waarvan de eerste klasse 20 kilo. de tweede klasse 40 kilo en de derde 60 kilo visch krijgt toegewezen, hetgeen op een kaart, welke de venter bij zich moet dra gen, staat aangegeven. Op deze wij ze is het mogelijk, dat gemeentelij ke con[roleurs op de bepaalde plei nen en punten van de stad en op de vastgestelde uren doeltreffende controle kunnen uitoefenenf omdat uitventen van de visch eldérs vol strekt verboden is. De practijk heeft uitgewezen, dat een vrij groot deel van de op (jen afslag gebrachte visch werkelijk terecht korrtt bij de winkeliers en venters. Men mag dit doel zeker n 90 stellen. Begrijpelijkerwijs is het feit, dat er op het oogenblik te weinig visch wordt gevangen om aan de vraag te vqldoen, niet een factor, dien men naar voren zou kunnen brengen om te betoogen, da1 de getroffen regeling niet doeltref fend zou zijn. Ook het telefonisch bestellen van visch is verboden, ten einde ontduikingen bij het uitven ten te voorkomen en de controle efficiënter te doen zijn. In andere steden. In andere groote steden zou een dergelijk systeem van verdeeling eyeneenS- nuttig kunnen werken In Den Haag is op dezen weg reeds een eerste stap gedaan, doordat de winkeliersvereeniging is ingescha keld. terwijl in Utrecht de eerste besprekingen met het gemeentebe stuur zijn aangevangen. Hetzelfde is in Haarlem het geval Het is te begrijpen, dat waar de in Amster dam genomen proef als geslaagd mag worden beschouwd steeds meer burgemeesters verzoeken om een soortgelijke regeling. Indien de hoeveelheid gevangen visch zoo danig zou zijn, dat aan de vraag in behoorlijke mate kan tVorden voldaan, zou de invoering van een algemeene regelipg op genoemden grondslag wellicht mcgelijk zijn In verband met den geringen aan voer. als gevolg van de slechte vangsten, is het evenwel niet doen lijk om voor alle groote gemeenten een verdeelingssysteem in te voe ren Men hoede zich dan ook voor het optimisme dat aan alle aan vragen van burgemeesters kan worden voldaan. "De invoering van een dergelijke regeling moet thans helaas tot enkele gemeenten be perkt blijven. Geschenken J. A. Craiher: Zekerheid, een boek over Jezus Christus; C. Ebers: Die Frau Bürgemeisterin; A. France: La lys rouge; 8. Haeckel: Die Le- benswunder; Idenu. Die Weltr&tsel; Concordia Merrel: The girl with no name; A. W. Nieuwenhuis: Quer durch Borneo. 2 dln.; Ondanks te genwind vooruit! Industrieele ont wikkeling van oostelijk Noord-Bra bant; W. Ie Quex: Hushed up!; De financieele schakel; Schorers Fami- lienblatt; 1893; M. G. Vroom: Schrik, angst en vrees. Urk, 27 Juli 1942. Door 35 vaartuigen werd aan den Gemeentelijken Vischafslag aange voerd: 1550 kg kuilpaling van 30 tot 120 kg per vaartuig, prijs 74 ct. per kg; 1050 kg pos 10 ct. per kg; 250 bakken nest 50 ct. per bak van 3714 kg. De vorige week van 20 tot 25 Juli werd alhier aangevoerd: 16.550 kg kuilpaling, 74 ct. per kg; 1050 kg lijnaal, 68 tot 1.54 per kg; 115 kg baars, 36 ct.; 300 kg voorn 14 tot 20 ct. "per kg; 1125 bakken nest, 50 ct. per bak van 37% kg. v BEROEPEN. Heden werd bij de Chr. Ger. Kerk een beroep uitgebracht op candidaat Zijderveld van Nieuwland. BEROEP AANGENOMEN. Cand. K. S'. G. Zijlstra heeft zijn beroep naar Urk als hulpprediker voor den arbeid onder de Zuider- zeewerkers voor de Geref. Kerk aangenomen. TEXEL GESLAAGD. Den Burg. Voor het eerste deel van het notarieel examen slaagde de heer P. Bremer te Den Burg. WIERINGEN GESLAAGD. Onze plaatsgenoot J. Metselaar Cz. slaagde te Alkmaar voor het eindexamén 4-jarige Mulo B. VRIJSTELLING VAN DE RIJWIELVORDERING. De Burgemeester van Wieringen maakt bekend, dat verschillende categoriën der bevolking van de inlevering van heerenrijwielen zijn vrijgesteld. Personen, die behooren tot een dezer categorieën kunnen, ten ein de hun rijwiel ongehinderd te kunnen gebruiken, een schriftelijk verzoek indienen ter bekoming van een bewijs van vrijstelling. Een for mulier voor dit schriftelijk ver zoek is kosteloos verkrijgbaar voor personefi woonachtig te Wester- land. De Haukes, enz., op' Donder dag a.s. 30 Juli 1942 van 10—12 v.m. in de O.L.S. te Westerland, Hippo- lytushoef. Ooster- en Westerklief. Noordburen, Stroe, enz., op Donder dag a.s. 30 Juli 1842 van 25 uur n.m. in het Bureau van Steunver lening Hippolytushoef. Ooster- land. Den Oever, Vatrop, Polder Waard Nieuwland enz., op Vrijdag a.s. 31 Juli 1942 van 10—12 uur v.m. in de Kapel te Den Oever. Op het uit te reiken formulier staat vermeld wanneer de gelegen heid open is een bewijs van vrij stelling af te halen. POLITIE. Gevonden een autoband van paardentractie. Inlichtingen bij den Gemeentebode. ANNA PAULOWNA POLITIE. Gevonden: sleutel, bril in étui, zilver armbandje, nummerplaat au to G 62194, deurknop van auto, een paar heerensokken, gouden zegel ring; sigarettenkoker; damesporte- monnaie. Verloren: 4-kleuren potlood; por- temonnaie met inh., jwarte vulpen, biljet van f 2.50, zwart leeren porte- monnaie met inh., en boodschappen tasch, pak met ong. 30 jute zakken; bruine portemonnaie met inhpud. BURGERLIJKE STAND. Geboren: .Sjouke, zooit van F. Jeninga en B. Wijma; Cornelis An ne, zoon van Th. J. van den Berg en H. G. van der Linden; Gerarda Maria, dochter van Joh. M. Jelierse en Joh* Zwetsloot, Aart Adrianus Drewe, zoon van A. A. Schouten en P. Hoexum; Rieja Bertha, doch ter van R. A. Sturtewagen en L. M. Boeckling; Baukje Hendrica Jo- hanna dochter van G. de Leeuw en N. Boontjes: Geertje, dochter van A. Sas en A. Veenstra; Anto- nius Cornelis, zoon van A. C. Ver- bruggen en G. Jonker, Ondertrouwd: A. Tiel en N. Slab- bekoorn. Getrouwd: P. A. M. van Oers en Joh. E. Kunnen. Overleden: Margaretha Asselman, oud 10 maanden; Jan Kuijper, oud 58 jaar. v ALKMAAR ULO-EXAMEN. Voor de op Dinsdag 28 Juli te Alkmaar gehouden examens slaag den %a.: Diploma B: J. Bootsman. Den Helder, W. Broersen, Zijpe, A. v. Dompselaar, St. Maarten, K. R. de Jong. Barsingerhorn. Diploma A: A. T. Gootjes, Ha renkarspel, A. Eriks. Zijpe, H. v. d. Ben, Sc'hagen. N. A. Renoolj, Bur- gerbrug. D. J. Sauer. Den Helder. J. A. Walraven, Den Helder. J. R. Alkema, Den Burg, E. Breen, Oos terend. J. v. Doorne, Den -leider, P. v. Galen. Den Helder, A. v. Leeu wen, Den Helder, J. Bokser, Sloot- dorp. Kort verhaal door Rene Tuchel. Sylvain en Colette zaten ïn een hoekje van het café. Het liep tegen tienen. Samen hielden zij het avond blad wijd voor zich uitgespreid. Achter de ernstige klommen kusten zij elkaar. „Ach, Sylvain.." „Wat?" „Wat zou het toch heerlijk zijn als nu de tijd bleef stilstaan." Sylvain lachte. „Meen je dat heusch?" .Natuurlijk meen ik dat!" „Zeg, weet je eigenlijk wel wat je wenscht, jij klein, dom ding?" Colette was een beetje beleedigd. „Natuurlijk weet ik wat ik wensch" „Maar stel je nu eens even voor waarom moeten mannen nu al tijd en onder alle omstandigheden de dingen nuchter en logisch bekij ken! dat de tijd werkelijk zou stilstaan. Niet alleen de klok. Maar het heele wereldbestel." „Dan zaten wij veeuwig hier sa men achter onze krant!" triomfeer de Colette. „Maar Colette!" „O, zou je dat niet prettig vin den? Dan houd je ook niet van mij!" Colette laat de helft van de krant los en schuift van Sylyain van daan. .Colette dan toch! Begrijp je dan niet. „Neen", zegt Colette, „dat begrijp ik niet". Nu laat Sylvain de andere helft van de krantlo s en schuift duide lijk geërgerd zijn stoel opzij. Iemands verstand moet toch zeg gen! Maar zulke meisjes als Colet te! Sylvain neemt de krant nu al leen op ,en leest werkelijk de be richten. Hij leest een half uur en een half uur lang is Colette diep verontwaardigd en diep ongelukkig Dan zoekt haar handje tersluiks zijn hand. Zij heeft ingezien hoe dwaas haar verlangen was. Maar ze had het toch alleen maar even gewenscht omdat ze zooveel van hem hield Sylvain is alweer verzoend. Ze houden weer samen de krant om hoog en achter de zakenadverten- ties kussen zij elkaar opnieuw. Het is nu bijna elf uur. „Ach, Sylvain". „Ja, kleintje?" „Wat zou het toch heerlijk zijn al» nu de tijd stil bleef staan." Sylvain moet zuchten. Maar zeg gen doet hij niets. Ach, dat is ook heelemaal' niet noodig als je een meisje kust! De Nederlandsche Volks- dienst maakt het sterke sterker, het gezonde gezonder. Steunt dit werk, sluit U aan ais lid. e In eenige gevallen onthef fing mogelijk. In aansluiting aan de in de pers verschenen mededeelingen over de verplichting tot het telen van win- terkoolzaad of winterraapzaad ver nemen wij, dat de productiecommis sarissen voor den akker- en weide- bouw van deze verplichting in eeni ge gevallen ontheffing kunnen ver- leenen. Dit betreft in de eerste plaats hen, die op contract koolsoorteji, koolra pen, voeder- of mergkool vojr zaad winning telen. Mits deze personen vóór 10 Augustus a.s. onder over legging van het contract een aan vrage bij den productiecommissaris indienen, verleent deze hun voor de gecontracteerde oppervlakte onthef fing van de verplichting koolzaad- of raapzaadteelt. In dit geval brengt de productiecommissaris de gecon tracteerde oppervlakte dus in min dering. Voor het eventueel restant kan de productiecommissaris den contract teler eveneens ontheffing verleenen, indien naar zijn oordeel gevaar voor kruisbestuiving met het oog op de bedoelde contractteelt bestaat Dit geldt echter uitsluitend voor den contracttelèr zelf en niet voor- zijn buren. Aan deze ontheffing in verband 'met kruisbestuivingsge- vaar is de voorwaarde verbonden, dat de contractteler een gelijke op pervlakte met blauwmaanzaad of een ander door den productiecom missaris aan te wijzen oliehoudend zaad beteelt. In de derde plaats wordt onthef fing verleend, indien en voor zoo ver de verplichting tot het telen van koolzaad of raapzaad, met toe stemming van den productiecom missaris, op een anderen teler is overgedragen. Deze overdracht is uitsluitend mogelijk binnen het werkgebied van de Landbouw Cri sis Organisatie. Ook deze onthef fing moet vóór 10 Augustus a.s. wor den aangevraagd. Bij de aanvrage moet een schriftelijke, gcdagtee- kende en onderteekende verklaring van den overnemer zijn gevoegd, inhoudende, dat hij zich verplicht een in de verklaring aangegeven oppervlakte grond voor den aanvra ger met koolzaad of raapzaad te bebouwen. Deze oppervlakte is de overnemer verplicht met deze ge wassen te betelen, boven de door hem daarmede uit eigen hoofde te betelen oppervlakte.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3