De 17e Westfriezendag Behoud van de schoonheid uit het verleden Melk en broodt dat niet aan de eischen voldoet Koers van de petsoonsbewijzen loopt sterk op Schoothor fbaltournooi 1942 AHes reeds in kannen en kruiken y.tV Zwarte aarde J oii gens wer k Nieuws uit Urk V- <°0°> Druk bezochte vergadering te Koog a/d Zaan Kxmian^eiecPii UeicieA ©ok de laatste zitting, welke 'in liet Kantongerechtsgebouw plaats vond, had weinig belangrijke pas sages, zooals den laatsten tijd ge bruikelijk is. Over het algemeen zijn het betrekkelijk geringe overtredin gen, die de revue passeeren. Dat wil echter Zeggen voor ons, als onzijdige toehoorders. Wanneer men, zooals gisteren gebeurde, 15 gulden boete krijgt, wegens het te laat op straat vertoeven, dan zal dat toch wel eenige indruk op den betrokkene maken, veronderstellen wij. Dat blijkt echter maar heel matig. Er zijn lieden, die het blijkbaar nooit leeren. Wat bijvoorbeeld te denken van dien melkslijter, die nu al voor de derde maal in enkele maanden tijds voor de balie verscheen, we gens te laag vetgehalte in de door hem voorradig gehouden melk? Ook het maar niet verdwijnende euvel van het vergeten van het persoons bewijs, vraagt strenge maatregelen. Zooals trien hieronder kan lezen is dat den hmbtenaar van het Open baar Ministerie, Mr. A. W. Holsteijn, een doorn in het oog. De Texelaar met de waterige melk De Texelsche melkslijter C. H. de W., een goede bekende van den Kan tonrechter, drukte dezen middag we derom als een der eersten zijn schoenzolen op het beruchte matje. Oorzaak; weder te laag vetgehalte van zijn.melk. Het excuus was weer prachtig, alles verliep „vlot", totdat de Kantonrechter vroeg; Hoeveel vetgehalte heeft Taptemelk? „Geen" was het antwoord. „Hoe verklaart U het dan, aldus weder de Presidant, dat, wanneer U 1 liter melk .met vetgehalte 2.4 hebt en U doet daar 2 liter taptemelk bij, dat het monster dan een vetgehalte 1.7 heeft?" De W. wist. het niet, m.a.w. zijn smoesje had een „technische constructiefout". Zijn veroordeeling tot een hooge boete was daarop een kwestie van seconden Nog meer Texelsche melk Ook de melkslijter D. P. van Texel had gèen zuivere melk in zijn bus sen. Het vetgehalte bedroeg 2.10 in tegenstelling met de voorgeschre ven m4 tot 2.6 Noch hij, noch de door hem medegebrachte getuige k decharge konden zijn zaak redden. Hij zal 45.moeten dokken, ten zij hij liever '30 dagen zit. Woensdag. Het dorp is een écht veen-dorp. Als het niet geregend heeft, voel je de aarde als een half-natte spons onder de voeten wegsoppen en als het wèl geregend heeft... praat me er niet van. Dan is heel dit land bin nen een kwartier één mateloos moe ras geworden, waarin het zonder gids niet geraden is te gaan ijs- beeren. Onder de donkere regenwolken, die laag over de veenlanden liggen, wordt het 'een somber en desolaat land. Men ziet er niét zooveel men schen, alleen tusschen de giganteske stapels turven wat veenarbeiders. Een stil slag menschen, die onder danig de pet lichten als men voor bijkomt en die in het middaguur hun twaalf-uurtje op een veen-vuurtje klaarmaken. Simpele menschen, bruingeroosterd onder de Twentsche zon, die volmaakt onzichtbaar hun gang gaan. Donker, bij zwart af, is deze aarde. En daarin graven en wroeten en delven zij. Vele uren vfcn den dag, tegen een schraal loon. Maar ze kla-f gen niet, deze kinderen van ons volk, wapt hun vaders deden dat ook niet. en hun grootvaders evenmin. En die daar vóór kwamen nog min der. i Vreemd land. Een opzichter ver telt me er van, als we loopen tus schen twee ravijnen, twee „grach ten", waaruit men meters diep de zwarte aarde weggegraven heeft. In die spelonken staart men op mate rie, gevormd in den loop van onheu gelijke tijden. Vele tienduizenden jaren, zoo niet langer, waren noodig dit veen, deze „zwarte aarde", te vormen. Nu is die aarde rijp voor turf en wordt gestoken ter compen satie van de steenkool. Veen... veen... zoo ver het oog kan zien! Boven de zwarte aarde drijft, loom en zwaar, een donker zwerk over. Somber landschap, triest en drukkend. Het loopt 'moeilijk door het veen- land. Nog moeilijker daar, waar het levende veen voortwoekert. Ook dé.t vindt men hier nog, maar de plaat sen zijn zeldzaam geworden in dit land, waar zich het veen ook thans nog vormt. Onder den donkeren hemel boven dit donkere land beseffen wij dat over idem zooveel tienduizenden jaren onze nazaten hier hun turf zuilen steken. Uit materie, die nu nog bloem en blad struik en bes is. Zal de aarde er dan anderp uit zien...? - Of zullen de veenwerkers in het jaar 31942 dan dermate verlichte creaturen geworden zijn, dat brand stof iets overtolligs geworden is? Niemand die het weet. Schapen zonder herder De schapen van A. de H., die op den Balgzanddijk grazen, zijn, naar het blijkt, dagenlang aan hun lot overgelaten. Zij halen zonder het wakend oog van eigenaar of herder, allerlei schapenkwaad uit, zooals o.a. het opvreten van andermans toch al zoo schaarsche gras. De eigenaar geeft de schuld aan laag water, waardoor de dieren om de afrastering zouden kunnen heen loopen. Uit alles blijkt echter, dat zijn toezicht en goeden wil alles be halve 100 is en de Ambtenaar vraagt 10 gulden of even zooveel dagen. Dit vindt de Kantonrechter nog wat laag en De H. hoort dhn de uitspraak van 15.of 15 dagen. Zjj kozen het hazenpad. F. W. en P. J. B. hadden op Texel, nabij de vogelbroedplaats „De Bol", eieren gezocht. Zij dachten, „dat het mocht". Toen echter een vertegen woordiger van de sterke arm ten tooneele verscheen, kozen zij aan stonds het hazenpad. Dat klopt dus niet erg inet elkaar en de kanton rechter voelt dat ook. Beiden krij gen 5 gulden of 5 dagen te ver orberen. Te laat op straat. H. K., M. E. en J. B., een drie manschap, dat van Wieringen op u*g was naar Anna Paulowna, was door de Grenzschütz aangehouden, aangezien zij poogden na 12 uur hun doel nog te bereiken. Alleen L. B. was verschenen, die nogal brutaal optrad tegen den kan tonrechter. Dat maakte het er 'voor hem niet beter op. Hij kreeg 7.50 of 7 dagen, de beide anderen 5. of 5 dagen toegemeten. Van hetzelfde. De zusjes J. v. B. en M. G. v. B., wonende te De Cocksdorp, waren naar de bioscoop in Den Burg ge weest. Met den tijd hadden zij het zoo nauw niet gemikt en hun ver weer, dat zij een lekken band had den gekregen, ging er bij de heeren niet in. Integendeel. De Kantonrech ter was uitermate slecht over de hoedanigheid van deze overtreding te spreken en beide zusjes beliepen de niet geringe boete van 15.of 15 dagen. Waaruit men de leering kan trekken, dat deze misstappen steeds zwaarder worden aangere kend. Bonbons meegenomen, kruik Bols laten staan. Dezer dagen heeft iemand (wellicht ook zijn het er enke len geweest), zijn slag gesla gen in een paar winkels aan de Weststraat. Toen de eige naars, respectievelijk een ijzer handelaar en een radio-dokter, zich des morgens in hun zaak begaven, kwamen zij tot de ontdekking, dat anderen hen vóór geweest waren. De radio-man bleek na con trole een koptelefoon, een tang en enkele andere gereedschap pen te missen. De ijzerhande laar vermiste onder zijn toon bank een... doos bonbons. Men zou tot de slotsom ko men, dat het hier jongenswerk betrof, aangezipn er bij den laatste, vlakbij de bonbons, een kruik onversneden oude Bols stond, die men onaangeroerd gelaten heeft Te licht brood. De bakkér C. V. te Nieuwe Nie- dorp, had brood in zijn winkel, we gende ruim 461 gram, terwijl dit minstens 480 gram moest bedragen. Hij beweert, dit feitelijk gedaan te hebben om het den klanten naar den zin te maken, aangezien dunner be slag beter rijst en het brood dien tengevolge royaler wordt. De vaste stof komt dan echter in het ge-j drang. De Kantonrechter en de Ambtenaar O.M. maken het hem niet te zwaar. Zij zullen ditmaal nog een en ander door de vingers zien. Uitspraak 30.— of 30 dagen. Verdere uitspraken: A. A. B., kind niet ingeënt, 3. of 3 dagen. M. C. J„ verhuizing niet aan de Gemeente opgegeven, 5.of 5 dagen. H. de J„ in verboden water ge- vischt, 2.— of 2 dagen. Fr. V., paarden zonder toezicht- op den weg gelaten, 6.of 6 dagen. M. G. v. V., geit en bok op ander mans grond laten grazen, 5.of 5 dagen. P. D., Oudeschild, personen tus schen 23 en 4 uur in café, 10.of 10 dagen. A. J. H., tusschen 12 en 4 uur op straat, 10.— of 10 dagen. Een vonnis om niet te vergeten! Men ziet, dat de verschillende overtrede- dingen onze rechtelijke macht begin nen te vervelen. P. B., zonder bel gefietst, krijgt nieuwe oproeping. Th. B. A. G., Singel in verkeerde richting bereden, 2.of 2 dagen. J. v. O., geen persoonsbewijs bij zich. Een geval, waarin nog de grootste clementie is toegepast, aan gezien hier verschillende omstandig heden meespraken. De Ambtenaar De voorbereidende werkzaamheden zijn reeds ver gevorderd voor boven genoemd tournooi en zoo jülst moch ten we van de commissie het pro gramma ontvangen, waarin de uit slag van de loting is vermeld. De commissie, bestaande uit, de heeren W. F. Louwrier en W. H. Marinus, als vertegenwoordigers der scholen, alsmede de heeren P. de Jong, D. Kerkhoven en H. J. A. Lücker van K.V.H., hebben de zaak krachtig ter hand genomen met als resultaat, dat lang voor den aan vangstijd van het tournooi, nl. op 2, 3, 4 en 5 September a.s., alles reeds in kannen en kruiken is. Eenige bijzonderheden. Er zijn twee afdeelingen gevormd, A en B, waarvan de eerste de lagere scholen vertegenwoordigt en de laat- drie 12-tallen telt, nl. Chr. U.L.O., U.L.O. en de K. V. H.-adspiranten. Deze drie spelen een halve competi tie, terwijl in afdeeling A gespeeld wordt volgens het afvalsysteem, waarin 11 clubs elkaar bekampen. Als bijzonderheid spelen ook hier de drie overblijvende 12-tallen een halve competitie. Een interessant verloop kan het dus zeker hebben, waaraan wij nu al geenszins twijfelen. Er wordt gespeeld aan de Meeu wenstraat en er zullen twee terrei nen beschikbaar zijn. De wedstrijden vinden dus na de vacantie plaats, duren allen 2 X 20 minuten met 5 minuten rust. De aanvangstijden op de weeksche avonden zijn gesteld op 6.30 uur, terwijl Zaterdag 5 Sep tember reeds om 4 uur begonnen wordt. Er rest de jongens en meisjes nog een periode van vijf weken, laten zij die nog eens serieus benutten met oefenwedstrijden, opdat zij straks de kleuren van hun school op de juiste wijze kunnen vertegenwoordi gen. Wij komen later nog wel op dit tournooi terug, hoeWel we het programma nu reeds zullen publi- ceeren en vooral de deelnemers en belanghebbenden aanraden dit uit te knippen en te bewaren. Vermelden we nog dat de scheids rechters gekozen z(jn uit het onder wijzend personeel(de heer Louwrier) en voorts leden van K. V. H. Hét programma luidt als volgt: AFDEELING A. Woensdag 2 September spelen: A 6.307.15 HuisduinenJulianadorp I (veld 1) (scheidsr. Louwrier). B 6.307.15 Gr. v. Pr. schoolJ'dorp II (veld 2) (scheidsr. De Jong). C. 7.208.05 Sch. Tuindorp—School 14 (veld 1) (scheidsr. Aberson). D 7.208.05 Centr. 7e leerj.School 8 )veld 2) (scheidsr. Koningstem). E 8.108.55 School 6-^-School 7 (veld 1) (scheidsr. v. d. Maas). School 5 vrijgeloot. Donderdag 3 September spelen: F 6.307.15 Winnaar AaWinnaar B( scheidsr. De Jong). G 7.208.05 Winnaar CSchool 5 (scheidsr. Louwrier). H 8.108.55 Winnaar DWinnaar E (scheidsr. v. d. Maas). Vrijdag 4 September spelen: F 6.307.15 Winnaar AWinnaar B (scheidsr. De Jong). Zaterdag 5 September spelen): L 4.004.145 Winnaar HWinnaar F (sfcheidsr. Louwrier). 5.406.25 Winnaar HWinnaar G (scheidsr. De Jong). AFDEELING B. Donderdag 8 September 1942: 7.208.05 Chr. ULOULO (scheidsr. Aberson). 9 Vrjjdag 4 September: 6.307.15 K.V.H.-adsp.Chr. ULO (scheidsr. Louwrier). Zaterdag 5 September: 4.505.35 K.V.H.-adsp.ULO (scheidsr. Koningstein). Prijzen kunnen nog steeds be schikbaar gesteld worden en wel aan het secretariaat, Emmastraat 106. Naast de reeds binnengekomen prijzen vermelden we nu nog twee r medailles van het Dagblad voor Noord-Holland, alsmede een bedrag in geld van den Ned. Korfbalbond, afd. Noord-Holland. Wie volgt! van het O.M. waarschuwde echter uitdrukkelijk, dat het ny afgeloopen is. Evenals met andere overtredin gen, waarvan" men uit dit verslag de voorbeelden kan vinden, zullen deze vergeetachtigheden voortaan zwaar worden beboet. Het vonnis luidde in dit bijzondere geval slechts 1 gulden of 1 dag, doch men kan er van 0p aan, dat het voortaan een tientje gaat kosten! TEXEL GESLAAGD. Geslaagd voor het U.L.O.-diploma A, C. Smit Hz., Dennen; P. v. d. Vis, Oosterend en C. Blom, Oudeschild, leerlingen van de U.L.O. te Den Burg. Geslaagd voor het examen ULO A: J. Alkema en E. Breen, leerlingen van de ULO-school te Den Burg, Texel. WEER VRIJGEGEVEN. Naar wij vernemen, zijn de 207 schapen van de Gebr. B. te Zevenh. (die in beslag waren genomen, om dat een schaap, dat in 't veeboekje was afgeschreven verkocht was voor 150.thans weder vrijgegeven. Door 42 vaartuigen werd aan den Gem. Vischafslag aangevoerd: 1667 kg aal en paling van 20 tot 85 kg per vaartuig, prijs 74 ct. per kg; 50 manden nest, 50 ct. per mand. GESLAAGD. Onze plaatsgenooten, de heeren Sj. v. d. Berg en R. v. Urk, slaagden voor de Hoofdakte M.O. te Haarlem. AAN GEN OMEN. De hulpprediker K. G. S. Zijstra alhier, heeft de benoeming, tot hulp prediker te Blokzijl, aangenomen. ALKMAAR ULO-EXAMEN. Voor de op Woensdag 29 Juli te Alkmaar gehouden examen slaag den o.a. Diploma B; C. J. Reij, Den Burg, J. Leguit, Schagen, G. A. Oskam, Callantsoog. Diploma A: S. Varwijk, Medem- blik, J. Veldhuijzen v. Zanten, Enk huizen, K. Bruin, Enkhuizen, S. L. Kreyger en C. W, H. Slort te Oude- sluis. WIERINGEN POLITIE. Verloren: een broche met terra gekleurde steen. Inlichtingen gem.-bode. «>>e 0°°" lO^ Y» eh- <^e of A* \o°s o^°VV c\v NEDERLANPSCHE TOERISTENBOND (AWWB) De 17e Westfriezendag, gisteren te Koog aan de Zaan gehouden, had een aljeszins goeden inzet:- een zonnige dag en een groote opkomst, zoodat de groote zaal van „De Waakzaamheid" tot in de uiterste hoeken was bezet. Wat dit laatste betreft kan dus het experiment om er eens op uit te trekken bulten de gren zen van het eigenlijke Westfrie- sche land volkomen geslaagd heeten. De dag werd ingezet met een Openingswoord van den voorzitter van 't Historisch Genootschap „Oud West-Friesland" den heer G. Nobel van Lutjewinkel, die de aanwezigen verwelkomde. Het Genootschap heeft thans 17 jaar met goed gevolg en onder toe-, nemende belangstelling, zijn doel nagestreefd. Ondanks de moeilijk heden en* zorgen van den tegen- woordigen tijd vind men hier een terrein, dat voor ieder ter bewer king open ligt en dat het leven mooier, dieper en beter maakt. Een blijde tijding. Aansluitend aan het openings woord deelde de voorzitter mede dat het 225sté lid door hem was ge wonnen. Deze mededéeling ver wierf een hartelijk applaus. De strijd tegen het water Als intermezzo werd het woord ge vraagd door mr. A. F. Kamp* Dijk graaf van het Hoogheemraadschap, die medewerking verzocht voor een onderzoek in hoeverre- de strijd te gen het water in ons land zijn uit drukking in den loop der eeuwen heeft gevonden in de literatuur. JAARVERSLAG. Het Genootschap groeit. Door den secretaris, den heer Th. P. H. Wortel te Alkmaar, werd een uitvoerig jaarverslag uitbracht, waarin in de eerste plaats werd ge wezen op den groei van het Genoot schap. Het aantal beschermers kwam van 9 op 10; dat der leden steeg van 467 op 534. Wegens de te hooge kosten kon het drukken der bekroonde tooneelstukken geen door gang vinden, zoódat is besloten, de ze geleidelijk in den bundel op te nemen en dan tevens daarvan een aantal overdrukken te laten ma ken. Het in de vorige jaarvergadering door het medelid, den heer Porte, ter tafel gebrachte voorstel om te komen tot een uitgave betreffende de geschiedenis van West- Friesland. (eventueel Noord-Holland Bbven het^J) en wel in den vorm van een wetenschappelijk werk en/of een werk voor den belangstellenden leek en voor het onderwijs, vorm de bij het bestuur een punt van ernstige bespreking. In het leven is geroepen een commissie, welke zich als voorloopig doel heeft ge steld de mogelijkheid te onderzoe ken van een geïllustreerd maand blad voor Noord-Holland boven het IJ, gewijd aan de geschiedenis van dat gebied. Een belangrijke onderneming, -welke met flinke financiëele steun van het Genootschap is geschied, vormde het archeologisch onder zoek naar de z.g. Vikinggraven bij Wervershoof, onder leiding van Prof. Dr. A. E. van Giffen. Door dit onderzoek is in iedere geval komen vast te staan, dat daar geen Noormannen een laatste rustplaats hebben ge vonden. Er zijn wel graven ont dekt, maar uit een veel ouder, vóórchristelijk tijdperk. In de on- derzffhte heuvels'zijn z.g. kring greppels blootgelegd en binnen de ringen daarvan zijn eenige resten van geraamten gevonden, evenwel zonder een enkele bijgave: slechts een karig kraaltje vormt het eenig- opgedolven museumstuk. T.z.t. zal door Prof. van Giffen een uitge werkt verslag van diens bevindin gen aan het Genootschap worden 'toegezonden. De Zaansche Oudheidkamer te Koog aan de Zaan, die gisteren door de deelnemers aan den 17en Westfriezendag werd bezichtigd. Foto archief. De molens In West-Friesland blijven zorgenkinderen. Van dien te Benningbroek zijn onlangs de roeden afgenomen. Plannen voor restauratie lagen gereed benevens een subsidieregeling, die zoodanig was, dat de eigenaar in de totale kosten ten bedrage van f 4500. zelf f 1250.zou bijdragen. Helaas is men niet tot overeenstemming kunnen geraken en zoo* staat de molen nu onttakeld, zonder wieken Blijder nieuws kan worden gemeld betreffende den molen van De Moei te Wervershoof: die is wat men noemt „verbusseld" en draait thans tot aller genoegen. De zorg voor het landschap- schoon behield de volle aandacht van het Genootschap. Zij -gaf het bestuur een adres in de pen, gericht aan de Directie van de Zuiderzeewerken, met het verzoek op de hoogte te worden gebracht van de plannen ten aanzien van West-Friesland, in verband met de a.s. drooglegging van den Z.W.-polder, grenzend aan dit gewest Een ander adres werd gericht tot den Commissaris dezer Provincie, verzoekerfd om een verordening in het leven te roepen waardoor het niet meer mogelijk zal zijn gebou wen tot stand te brengen zonder goedkeuring van een bevoegde in stantie. Dit speciaal om te voorko men, dat het platteland nog meer ontsierd wordt door bouwsels, die in ons landschap uit eeó, oogpunt van schoonheid niet zijn te aan vaarden. Belangrijk was ook ditmaal de verschijning van den bundel. Op een daartoe strekkend ver zoek verklaarde Mevrouw Kerk- meyer zich bereid om voorloopig de nog steeds bestaand^ vacature van derde redactrice te bezetten. De bibliotheek van het Genootschap breidde zich onder beheer van den archivaris langzaam maar gestadig uit. Verschenen literatuur. Spr. gaf vervolgens een uitvoe rig overzicht van de in het afge loopen vereenigingsjaar verschenen literatuur, speciaal verhand hou dend met West-Friesland. De financiën. Namens de commissie, belast met het onderzoek der rekening, werd doof den heer Galis een voor de penningmeesteresse, mej. C. Ruijterman, zeer gunstig rapport uitgebracht. Het eindsaldo bedroeg f 75,121$. Van het Claes Barentz- fonds was het batig saldo f 597,02 (vorig jaar f 540,73). Aldus goedgekeurd. In verband met het terugloopen der financiën werd tijdens de ver gadering een collecte gehouden, welke ruim f 100.opleverde. Verkielzngen. De periodieke aftredende bestuurs leden mevrouw BuishandMolen en de heeren D. Brouwer en H. Galis werden bij acclamatie her benoemd en namen de benoeming weer aan. De heeren H. M. Hodijk en D. Saai Cz. werden herkozen als leden der Commissie voor het Landelijk Schoon. Verslag Landelijk Schoon. De heer H. Galis van Hauwert gaf verslag namens de Commissie voor het Landelijk Schoon, wélke in het afgeloopen jaar ook weer actief is geweest. In het bijzonder heeft men zich geinteressseerd voor de molens in West-Friesland.. Voorts heeft, de oude boerderij van Koeman te Westerblokker reeds lang de aandacht. De eige naar is thans bereid gebleken zijn. medewerkiiig te verleenen. Mgl- ding werd nog gemaakt van de restauratie van de Ned. Herv. Kerk te Opperdoes. Op het program staan nog de restaiiratie van het oude raadhuis te Veenhuizen en een onderzoek van de kloositerwei- de te Ooster-Blokker. Naar Puinerend. Op voorstel van het bestuur werd besloten, den volgenden Westfriezendag te Purmerend te houden. - Rondvraag. Bij de rondvraag kwamen diver se onderwerpen ter sprake. Door den heer Oortgijsen (Den Helder) was het plan ingediend, een Noordhollandsche tentoonstel ling te organiseeren. Het bestuur zal dit plan in ernstige ^overweging nemen. Door de Volkskundecommissie van de Nederl. Aoademie voor Wetenschappen werden plaatselijke medewerkers gevraagd voor een aantal Westfriesche dorpen om bijzonderheden te verstrekken in zake verschillende oude volksge bruiken. De voorzitter persoonlijk wilde*in samenwerking met andere organisaties een commissie in het leven roepen, waarin o.m. een landbouwkundig architect zitting heeft om te komen tot bevorde ring van den aanplant langs de Wegen en rondom de boerderijen. De heer V. Kay (Hauwert) bracht hulde aan den heer Brou wer van Enkhuizen voor al diens werk, in den loop der jaren voor den bundel verricht (anplausV Tenslotte vroeg de heer Rose- laar van Hoorn de aandacht voor de oude dansen. Wie lust mocht hebben, deze nog eens met een ge zelschap op te voeren, kan zich met spreker in verbinding stellen. De voorzitter sloot hierop de x geanimeerde vergadering, waarin nog een aantal, boekwerken gra tis onder de aanwezigen werd ver loot. Slot volgt morgen)

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3