De snoekbaarsvangst in het llsselmeer NnmnAKKERVE De 17e Westfriezendag Stadsnieuws Interessant athletiekprogramma op 2 Augustus DE SCHAGER MARKT Marktberichten De Nederlandsche recordhouder de Bruyn onder de deelnemers Het verleden in het heden Hulpprediker N.H. Gemeente Ds. Borgers houdt een Jeugddienst Nieuws uit Urk De gevolgen van kortzichtigheid Een belangrijke sportdag staat ons a.s. Zondag te wachten, waar bij verschillende hoogtepunten wel de speciale aandacht vragen. Welke vereeniglngen er deelnemen. I De deelnemende vereenigingen zijn Zaanland uit Zaandam, A.V.A. Alk maar; A. A. V. Amsterdam, H.E.O. Hoogkarspel, W.A.C. Benningbroek, S.V.T. Texel, Olympia Wieringer- waard, Marathon Hoorn, Lycurgus Krommenie en Vlug en Lenig uit Den Haag. Ingeschreven hebben dus 10 vereenigingen met 150 deelnemers en ongeveer 200 inschrijvingen. On der deze 150 deelnemers zijn ver schillende athleten met naam en daar het athletiekfeest voor het eerst weer in Den Helder plaats vindt, zullen wij de verschillende vooraanstaande athleten, die a.s. Zondag meewerken, even de revue laten passeeren. Wie er komen. De ploeg van Vlug en Lenig uit Den Haag zal waarschijnlijk be staan uit Kamp (400 m in 52.5 sec). Koomen, jeugdkampioen van Ne derland 1941; B. Nottrot, die op de 800 ni 5e was in de laatst gehouden kampioenschappen van Nederland; C. Verhulstdonk, een jonge 800 na man en dan v. d. §mitte, een jonge man van 1.68 m lang, die 1.75 m hoogspringt. Daarnaast komt dan nog Hans Enklaar, uit onze eigen stad, die toch evengoed nog lid is van O. en L. en Zondag j.1. derde werd tijdens de Nederlandsche kam pioenschappen discuswerpen. De clou van dezen middag wordt echter wel het optreden van A. G. de Bruijn, Nederlandsch recordhouder kogelstooten (15.51 Donderdag. Als ik geroepen werd tot het schrijven van een prospectus ten ge- bruike van de VVV „Mooi Twente" of hoe deze instelling anders moge heeten, dan zou ik ons veendorp dparin vermelden als „De Parel Van Twente", daarbij de hand houdende aan de geijkte stijl, waarin men zich in dergelijke geschriften te buiten pleegt te gaan. Dit land is mooier dan drie-kwart der Nederlandsche bevolking ook maar in de verste verte vermoedt. Dat onbekend altijd onbemind maakt wordt dan ook hier bewezen. Neem nu de roggevelden, die hier van einder tot einder zicht baar zijn, neem de brokken veen- land, die daartusschen verdwaald lijken en dat alles afgewisseld 'met de Saksische hofsteden, steeds omhuld met een groep rijzig geboomte en haast ondoorzichtig struweel. Hoe oud is dit stuk vaderland- sche bodem! Lieden met archaeolo- gische complexen kunnen hier hun hart ophalen. Alles spreekt van een langvoorbije historie en waar men hier ook te graven begint, steeds maakt men een goede kans te stoo- ten op restanten van voormalige tijdperken in 's-lands historie. Ook wij slenteren rond tusschen de opgegraven fundamenten van een eeuwenoud klooster. Een soort Pom- peji in .miniatuur. Weliswaar vond men tot nu toe geen4ffchoone fresco's en van oud latijn voorziene inscrip ties, maar met wat fantasie en goeden wil kan men vrijwel de vor men van die oude monnikenhof terug-construeeren. Hier de kel ders... daar cellen... daar weer een uitgebouwde vleugel en nog ergens anders eén poort. En de bezoeker van 1942 ziet in gedachten de broeders wandelen in een hof van rozen,, ziet hen zitten te arbeiden in de cellen, naarstig bezig met het krullen van gekleurde initialen aan eindelooze hoofdstuk ken. En als de bezoeker jong is, zal zijn geestesoog waarschijnlijk in ge dachten de andere werkers zien, bezig met het brouwen van het be roemde- kloosterbier... Onder den rook van deze klooster restanten vindt men een simpel boe renhuis, annex geïmproviseerd mu seum. Een rijk Twentenaar, die de opgravingen financierde (het werk is thans stopgezet, waarschijnlijk omdat productieslagen tenslotte be langrijker zijn dan opgravingen) heeft hier alle brokstukken, scher ven, steenen en potjes verzameld, teneinde er het leekenoog van de be zoekers mee te streelen. Veel zegt het niet, deze scherven-winkel, maar zooiets zegt men niet... Het zou, ten opzichte van de historie, lichte lijk profaan zijn. Vreemde dingen heeft men hier opgegraven. Scherven van zes eeuwen oud, doch beschreven met schriftteekens, waarvan men zou zweren, dat ze er vandaag den dag op zijn aangebracht. En er staat een electrische lantaarn, een kaduke fietslantaarn en een restant wasch- wringer. Wij vragen de museumbewaarster of ook dat tot de klooster-inven taris behoord heeft. Dan schudt ze mistroostig het hoofd en vertelt dat ze alles gelaten heeft zooals het was. En dat er ook wel iets bij kan zijn, dat niet tot het s klooster behoorde. m) en discuswerpen (48.59 m),die vanzelf op z(jn eigen nummers meedoet en daarnaast op het num mer verspringen. Trouwens op het nummer discus werpen zal toch sensatie genoeg zijn want ook de Alkmaarder ten Brug- gencate zal buiten mededinging mee doen. Loes Vader zal bij het speerwer pen concurrentie ontvangen van 'veteraan K. Meijn, uit Zaandam, die nog steeds goed is voor de 46 m en Klaas Schenk, uit Wieringerwaard. De 100 m. De nieuwbakken A-klassers van de H. A. V. (wét een eer voor zoo'n jonge vereeniging) zullen nu in eigen huis moeten aaiftoonen, dat zij goed zijn voor hun 11.1 en 11.2 sec., wat niet mee zal vallen, want Zondag j.1. was de wind lang niet ongunstig. Veel verwachten we" van de 4 X 100 m estafette, waarin Tim- mers, Rottier, Meijer en Vader onze kleuren zullen verdedigen. Piet Huurman loopt op 3000 m tegen De Jong uit Benningbroek en v. d. Veen uit Hoogkarspel, die Zon dag j.1. eerste werd in Alkmaar in de C-klasse. Op de 1500 m loopt Looman weer voor^het eerst na zijn ziekte en we zijn benieuwd naar de prestatie van dezen soepelen athleet, daarnaast heeft hij de steun van Frans Ver- faille, die meerdere malen getoond heeft een looper met toekomst te zijn. De 800 m C-man Pieterse, krijgt zware concurrentie van den kam pioen uit Alkmaar, Breek van A. V. A., terwijl spannende strijd wordt verwacht op de 800 m B., tusschen de B-klassers Hulst, Peters en Mulder uit Zaandam en de Ha genaars. De dames. Mej. Timmermans krijgt zware concurrentie van mej. Rolff uit Alk maar op het nummer hoogspringen, terwijl ook onze andere vrouwelijke vertegenwoordigers gelegenheid krij gen hun kunnen te demonstreeren. Het aanvangsuur van de wedstrij den is gesteld op half 2, mede in verband met den trein van 5.17, waarmede sommige athleten weer moeten vertrekken. De wedstrijden vinden plaats op het Helder-terrein. .M Medewerking gevraagd. Evenals in Alkmaar, verwachten we ook hier veel publiek en aan gezien onze jonge vereeniging toch haar handen vol heeft aan de or ganisatie, verzoeken wij beleefd om de athleten niet in den weg te loopen en zich vooral niet op het middenveld te begeven. Het middenveld is alleen voor de ath leten, niet alleen is dat beter voor de goede orde, maar ook brengt men hiermede de athleten niet uit hun concentratie. De Kerkeraad^der N. H. Gem, alhier benoemde met ingang van 1 September a.s. tot hulp prediker den Eerw. Heer J. Borghardt te Alkmaar, Cand. tot den H. Dienst, die even eens op dien datum als voor ganger verbonden wordt 'aan de Evangelisatie Palmstraat. De heer Borghardt blijft be roepbaar in de N. H. Kerk. In de Luthersche Kerk zal a.s. Zondagmorgen half elf een Litur gische Jeugddienst plaats vinden. In dezen dienst hoopt voor te gaan de oud-predikant der Gemeente Ds. P. H. Borgers, van Apeldoorn, met het onderwerp; „Jona, de man die voor God op de vlucht ging". Deze jeugdprediker is in den' lande een bekend en gewild spreker. De bloemen, welke reeds toege zegd zijn, zullen na afloop geschon ken worden aan de zieken. Tot slot nog te vermelden, dat mevr. A. GraaffKamp een orgel solo ten gehoore zal brengen. Deze dienst is voor iedereen toegankelijk, programma's zijn gratis in het kerk gebouw aanwezig. GESLAAGD. Onze stadgenoote mej. C. P. J. van Bremen, leerlinge van de Modevak school d'Elegante, slaagde te Am sterdam voor costumière. GESLAAGD. Bij het op 15 Juli j.1. te Amster dam gehouden examen, behaalde het diploma kantoorstenograaf: mej. Fl. Boogaards, leerlinge van den cursus voor kantooropleiding, ver bonden aan de St. Mariaschool, Den Helder. Bij het op 22 Juli j.1. te Utrecht gehouden examen, behaalden het di ploma typen: mej. G. Wynker en mej. M. Z(jp, ook leerlingen van bovengenoemden cursus. Juist de slaap kan genezing brengen, doch klaar wakker blijft ge, woelend en kreu nend. AKKERTJES stillen de pijn; U kunt inslapen en heerlijk tot rust komen. AKKERTJES helpen altijd. AKKERTJES stillen direct alle pijnen en maken dat U zich prettig gaat voelen. De Nederlandsche Pijnstiller GESLAAGD. Voor het examen Fransch L. O. slaagde de heer G. Heetebrij te Urk. Door 18 vaartuigen werd aan den Gem. Vischafslag aangevoerd: 650 kg aal en paling van 6 tot 100 kg per vaartuig, prijs van 68 tot 154 ct. per kg; 50 manden nest, 50 ct. per mand. Door 40 vaartuigen werd aan den Gem. Vischafslag aangevoerd: 2075 kg aal en paling van 15 tot 80 kg per vaartuig, prijs van 68 tot 154 ct. per kg; 25 kg baars, 36 ct. per kg; 200 kg voorn, 14 tot 20 ct. per kg; 110 manden Nest, 50 ct. per mand; 1160 kg Pos, 10 ct. per kg. ANNA PAULOWNA VERGADERING B.K.C. Het was geen prettige mededee ling waarmee de heer C. Kaan de in café Slikker gehouden verga dering van B.K.C. opende: het zou de laatste zijn, die hij als voorzit ter leidde! Vlug gingen de meeste agenda punten onder den hainer door. De notulen van den heer J. de Schip per werden goedgekeurd en (voor- lbopig althans) zonder meer de antwoorden van H.F.C., Helder, Meteoor van Amsterdam en Nieu we Njiedop over het al of niet kun nen spelen van een vriendschappe- lijken wedstrijd tegen B.K.C. aan vaard. De heer A. Schilderman gaf als financieel overzicht: ontvang sten f 818.42, uitgaven f681.88, ba tig saldo f 136.54. De heeren A v. Zandwijk en R. v. d. Burg hadden de rekening gecontroleerd en, zoo als de eerste meedeelde, in orde bevonden. Wegens een conflict met een an der lid van de elftalcommissie be dankte de heer Den Dreu schrifte lijk voor zijn functie in dat li chaam en de anderen traden even eens af. maar stelden zich weer be schikbaar. De heer Oudshoorn vroeg voor beter samenwerking een Breezander te benoemen in de plaats van den heer Den Dreu. Men koos den heer A. Zeeman en de heeren A. van Zandwijk. W. Ouds hoorn. H. (Vrnelissen en P. de Waal werden herkozen. Het bestuur oordeelde de post verzekering van de spelers" voor de vereeniging te zwaar. Het bestuursvoorstel, den door de spelers zelve (ook door de gehuw den) te laten betalen, werd met al- gemeene stemmen aangenomen. Al le aanwezige leden gingen er mee accord, dat zij aan den Bond als spelers werden opgegeven en nadat nog een paar leden wegens wanbe- Het middagprogram. Na een gezameniijken koffiemaal tijd, door ieder der deelnemers per soonlijk verzorgd, werd een aan- van8 gemaakt met de afwerkit^: van het middagprogramma, waar op als eerste nr. voorkwam de 1 opvoering van „De Gastdag." vroolijk spel in één bedrijf uit het Westfriesche dorpsleven, door wij len mevr. G. J. Loevens-Jongejan van Alkmaar. Deze één-acter, be kroond met den eersten prijs in den door het Genootschap laatst uitgeschreven wedstrijd, werd op niet onverdienstelijke wijze voor het voetlicht gebracht door het gezelschap „Tonegido" uit Sint Pancras, onder leiding van den heer C. Middelburg. Met zeer veel genoegen heeft men de opvoering van dit stukje, dat op goedmoedige wijze den spot drijft met den af keer, welke destijds ten plattelan- de heerschte ten aanzien van al les wat maar eenigszins „stadsjuf- taling waren geroyeerd, werd de verkiezing van een nieuw bestuurs lid aan de orde gesteld. Had tot nu toe de vergadering een vrij vlot verloop en voerde de voorzitter bijna alleen het woord, nu kwamen er meer tongen los. Hoewel de voorgeschiedenis niet geheel ter sprake kwam, bleek uit de bespreking toch wel dat er door de leden critiek was Uitgeoefend. Op de voorgaande bestuursver gadering was besloten en bloc af te treden, maar later bleek dat dit volgens het reglement niet kon. Er werd geprobeerd de zaak bij te leggen, maar tevergeefs. De heer Kaan handhaafde zijn besluit om af te treden. Als bestuurslid werd gekozen de heer A. Zeeman. Bij de rondvraag informeerde de heer Terburg, hoe het vervoer der lagere elftallen zal moeten geschie den. Het bestuur wist nog niet v%n de competitie-indeeling Misschien komt er wel eeh noodcompetitie, waardoor het fietsen naar plaatsen op eenige afstand zou komen te vérvallen. De heer Dirks drong aan op vriendschappelijke wedstrijden, ook voor de lagere elftallen. Zij zuilen aangevraagd worden, zei de secretaris. De heer C. Kaan nam hierop met enkele woorden afscheid van de vereeniging. Hij dankte voor de aangename samenwerking, die al leen op het eind dan wat verstoord was. Hij besloot met den wensch, dat't de vereeniging goed mocht gaan en spoedig een kampioenschap ver overd mocht worden. Mede namens de anderen dankte tenslotte het jongste bestuurslid, de heer de Schipper, den schei denden voorzitter en sprak den hoop uit, dat hij nog bij vele wedstrijden van B.K.C. aanwezig zou zijn. BREEZAND APOLLO BIOSCOOP. LAJLA. Vooral zij, die niet zweren bij één of enkele filmsterren doch integendeel ook gaarne kennis ma ken met de kunst van andere uit stekende acteurs, zullen met ple zier de aankondiging van de Apol- lo-bioscoop gelezen hebben, dat de ze week de overal gunstig .beoor deelde film „Lajla", van de Nordish Films Kompagni ver toond wordt. Het is een film opge nomen in het Noorden van Lap land, met z'n bergen, eindelooze sneeuwvlakten en stille meren, tusschen het Lappenvolkje met zijn fer" was, gevolgd en het was jam mer, dat de schrijster deze .eerste opvoering van haar geesteskind niet heeft mogen beleven.» Excursies. De dag werd besloten met een drietal excursies, n.1. naar de Zaanlapdsche Oudheidskamer, het Molenmuseum en%den molen „Het Pink", waartoe de deelnemers in drie groepen verdeeld werden. De ze excursies werd vooraf ge gaan door een korte inleiding van den heer G. J.'Honig, die in "vogel- vlucht een overzicht gaf van het belangrijke, dat men hier zou aan schouwen. De hierboven genoemde specifiek Zaansche bezienswaar digheden hebben de volle aandacht gehad van de excursisten. waarbij vooral het interieur van de Oud heidkamer aller bewondering had. terwijl men in het Molenmuseum een goed beeld kreeg van den be langrijken rol, welke de molen 'in den loop der tijden in het econo mische leven van de Zaanstreek heeft gespeeld. Deze excursies vormden een waardig sluitstuk van dezen dag. De reünie, welke te halfzes nog zou plaats vinden in „De Waakzaamheid", moest in verband met den treinenloop wor den afgelast, zoodat de voorzitter reeds eerder een sluitingswoord had gesproken, daarbij dank bren gende aan allen, die dit jaar aan het Historisch Genootschap hun medewerking hadden verleend. eigenaardige gewoonten, zijn groote rendierkudden en... de wolven, die mensch en dier belagen. Die grootsche natuur, dat voor ons zoo vreemde volk" en zijn strijd tegen de wolven, die het toch al moei lijke bestaan nog lastiger maken, nemen een belangrijke plaats in in het filmverhaal, dat gemaakt is naar een roman van prof. J. A. Früs. Lajla is een Noorsoh meisje, dat als vondelinge ortgenomen wor.it in een I.appenfamilie en voortaan als een der huniien beschouwd en opgevoed wordt. Dit dreigt op den duur, als zij kennis maakt met den zoon van \een Noorsch predi kant haar geluk in den weg te staan, maar na vele moeilijkheden na veel leed en spanning komt toch het blijde einde. DEENSCH STAATSSUBSIDIE VOOR DE TURFPRODUCTIE. De Minister van Landbouw heeft in den Deenschen Rijksdag een ont werp ingediend ter verleening van een staatssubsidie aan de turfpro- ductie. Per ton turf zal een toeslag van 4 kronen worden verleend, welke zal gelden voor het tijdvak van 1 Augustus tot 15 September. Daar de Deensche turfpioductie momenteel rond 1 millioen ton be draagt, zal de staatssubsidie circa 4 millioen kronen uitmaken. Op de markt van 30 Juli jl. kwan\ wel tot uiting dat het dien dag hétsl mooi weer was. Het bezoek was heel wat minder. Hetgeen overi gens te begrijpen was: een goede dag voor het hooi. De gelde koeien bleven prijshoudend met een mati gen handel. De handel in de* kalf- koeien was we] iets beter, de gang was van 450—600 gld., maar er werd een prima kalfkoe verkocht voor den prijs van f 750, afkomst)? van den handelaar R. Schoen, r- hier. Het dier werd gekocht door den heer F. Huizinga, tijdelijs te Anna Paulowna Door den heer R. Schoen werden 5 stuks kalfkoeien verkocht, een mooie afzet. De hoog ste noteering voor pinken was f260 met een matigen handel. Voor de levering werden er 145 stuks koeien en pinken aangevoerd met 34 gras kalveren, 71 nuchtere kalveren en 10 schapen. De aanvoer van veulens was be langrijk. De handel was goed. Hoogste noteering f850. Door den heer K. Stammes. Heerhugowaard, werden er 10 aangevoerd en ver kocht in één slag van 8 stuks veu lens. Voor door elkaar f510 gingen ze over aan den heer P. Koojj, een DE TURFINDUSTRIE VAN LIT AU EN. In de Litausche turfgraverijen wordt momenteel op volle toeren gewerkt. In verband met de korte spanne tijds, welke voor deze werk zaamheden ter beschikking staat en de noodzakelijkheid, zooveel mog§lijk turf voor brandstofdoelein den te produceeren, wordt momen teel in twee ploegen gewerkt. De Voor exploitatie in aanmerking ko mende turfvelden van Litauen heb ben een oppervlakte van circa 70.000 ha., welke bij lange na nog niet in ontginning is. bekend handelaar. De handel in wolvee was vlug duur. Magere schapen tot f 80 en lammeren hoogste noteering f 40. De aanvoer van beiden viel voor den dag hard mee. De handel in bokken -en geiten was vrij goed. In biggen was de handel vrij goed, hoogste noteering f 40, dus duurder bij de vorige week. Zeug zonder biggen gold nog f186, veel geld. Konijnen en kippen prijshou dend, iets kalmen handel. SCHAGEN, 29 Juli. Aanvoer: 14 veulens f 475—850,- 25 geldekoeien (magere) f 350—450, 141 idem (vette) voor de Centrale. 8 kalfkoeien f 450600, 10 pinken f 210260, 34 graskalveren voor de Centrale, 71 nuchtere kalveren voor de Centrale, 48 magere scha pen f 60—80, 10 idem (vette) voor de Centrlae, 99 lammeren f 3040, 6 bokken en geiten f 20—50, 23 biggen f 3045, 124 konijnen f 1 7, 28.kippen f 1—3.50. ZWAAG, 29 Juli. Veilingsvereen. „Bangert en Om streken". Aardappelen f 5.60, kl aardappelen f 3.50, spinazie f 8 —10, postelein f 14, uien f 4.50, bieten f 6, roode kool f 6. slaboo- nen f 20—27, snijboonen f 2327, tuinboonen f 7, donerwten f 16; peulen f 16, tomaten f 1620, au gurken f 10—27, waschpeen f 9, bospeen f 4.80—6, rabarber f ,45. andijvie f 8, sfa f 1.50—2, komkom mers f 5.50—13.50, perziken f 10 35, selderie f 3, aardbeien f 28-— 35, frambozen f 4050, blauwe t nruimen f 4—14. witte druiven f 85, Alicante f 80. Frankenthaler f 80, witte bessen f 22.50, roöde bessen f 18—22.50. Prolefic f 18—30, kruisbessen f 16, zwarte bessen f 42, Haantjespeer f 1015, Jan Baas f 10—15, Yellow f 1535, meloenen f 30, morel f 25. BR. OP LANGENDÏJK. 31 Juli. Aanvoer: 75.000 Kg. roode kool f 6, 119.825 Kg. aardanpelen: groo te f 5.60, kleine f 3.50. NOORDSCHARWOUDE, 31 Juli. Aanvoer: 185.200 Kg. aardappelen Schotsche muizen f 4.60, blauwe Eigenh. f 5.60, kleine f 3.50, 1000 Kg. witte kool f 4, 105 Kg. tuin boonen f 7. De vrees, door deskundigen op visch-biologisch gebied en door bonafide visschers in 1941 eeuit, dat het op groote schaal weg vangen van de jonge snoek baars funest zou blijken voor den stand dezer vischsoort in het IJsselmeer, schijnt op be droevende wijze bewaarheid te worden. Kon men over 1941 zeggen, dat de IJsselmeervisscherij een goed jaar achter den rug had, dit jaar zal het oordeel, althans over de snoek- baarsvisscherij, wel heel anders lui den tenzij er binnenkort een in grijpende verbetering komt in de vangstresultaten van het loopende seizoeiï. Maar daar ziet het voor eerst niet naar uit. rfe visschers zoeken. De visschers „zoeken" de zee af naar dezè zoo gevraagde visch, die zich van andere witvisch door ge ring graatgehalte gunstig onder scheidt. Mén ziet thans Lemster en Vollenhover schuiten het net voor den Zuidwal sleepen, Spakenbur gers probeeren het meer Noord waarts en ook te Urk en Enkhui zen blijven de >noekbaarsomzetten minimaal Zoowel de IJsselmeervisschers als de consumenten ondervinden nu de noodlottige gevolgen van het syste matisch wegvangen der ondermaat sche snoekbaars en het uitoefenen van het bedrijf in den gesloten tijd. en zulks ondanks de reeks van straffen aan de overtreders opge legd, ondanks de dringende waar schuwingen van deskundigen en visscherij-instanties. Op allerlei wij zen wisten visschers, alleen op winstbejag belust, en gelegenheids- visschers in samenwerking met den sluikhandel, de kuilvangsten van te jonge snoekbaarzen in de haven of op het strand te brengen en te gen abnormale prijzen buiten den officieelen afslag om aan consu menten te verhandelen. Het broed werd zoodoende geen tijd gegund fe groeien en waardevol visch voed sel, dat in 1941 nog dank zij den gunstigen algemeenen vischstand in honderdduizenden kilo's boven water werd gebracht, is ontijdig uit geroeid. Men was in visscherskringen nieuwsgierig naar de gevolgen van dezen winter op den vischstand in het IJsselmeer en men heeft aan vankelijk de zeer slechte uitkomsten van de snoekbaarsvisscherij daar aan willen toeschrijven doch de resultaten van de aal- en paling vangst toonen thans reeds aan, dat de weersomstandigheden niet de factor kunnen geweest zijn. Immers de aal is een gevoelige vischsoort en deze zou de nawerking van den winter evenzeer ondervonden heb ben als de snoekbaars, terwijl er in 1941 ook groote kwanta ondermaat sche aal zijn weggevangen. Roofbouw. De bedroevende uitkomsten in den tak van de snoekbaarsvangst moet dus wel degelijk aan het weg vangen der vele ondermaatsche exemplaren worden geweten, wat Temeer klemt, daar deze vischsoort pas kuit schiet na het tweede le vensjaar, waarom dan ook een mi nimumlengte van 40 cm. is voor geschreven als afmeting, waaraan verhandelde visch moet voldoen. Des te meer is deze roofbouw te be treuren, omdat het hier de ontwik keling van een tweede bestaansmo gelijkheid voor de vroegere Zuider- zeevisschers betreft. Immers op de aal en de snoek baars zal het toekomstig bedrijf voornamelijk moeten worden geba seerd. Of de andere soorten wit visch zich in de zoet geworden Zui derzee voldoende zullen ontwikke len dient afgewacht. Fantastische omzetten Dat de productie van snoekbaars voor het IJsselnieerbedrijf, hoewel zij niet elk teeltseizoen in gelijk- mate voorkomt, reeds een factor van groot economisch belang was ge worden, moge blijken uit de jaar opbrengsten van den laatsten tijd: nadat in 1937 de besomming door een aanvaercijfer, dat naar de 100 duizend kg. ging loopen, de aan dacht begon te trekken, liepen de totalen phantastisch omhoog, waar onder een tweetal vangstjaren van resp. 1 millioen en 2.7 millioen kg. Wel was d prijs toen lager dan de thans aan de afslagen vastgestelde van 68 ct. per kg., maar het behoeft geen betoog, welk een enorm be lang het behoud der productie bij de huidige en toekomstige voedsel- behoefte en dus bij den goeden marktprijs beteekent, zoowel voor den IJsselmeervisscher als voor den vischhandel en' voor de volks voeding. Nog daargelaten 't belang van een op peil gebleven IJssel meervisscherij voor de nevenbedrij ven in dit gebied. Dat de Lemster-, Urker- en zelfs de Vollenhover- vloot, die overwegend volgens de toeslagregeling - Zuiderzee steunwet hebben gevisch, in 1941 gemiddeld 6 7000 gulden per vaartuig heb ben besomd, tegenover een be somming van bijvoorbeeld te Lem mer en Urk enkele jaren geleden van 1 a 2 duizend gulden is voor namelijk aan de nieuwe mogelijk heden in dit- aloude vischgebied te danken.' De aal blijft hoofdzaak. Wel' is de hoofdbron de aal, welke zich uitstekend in de ontzilte Zui derzee heeft gehandhaafd, maar daarnaast was de snoekbaarsop brengst tweede. Wel zijn de resul taten in enkele gemeenten gunstig beinvloed door de goede vangsten in den droogkomenden Noordoostpol der, maar daar staat tegenover, dat de geheele vischstand in de afge sloten Zuiderzee door het nieuwe fonds .Verbetering Vischstand", straks een belangrijke uitbreiding kan verkrijgen, mits de visschers zelf behoorlijk meewerken. De kortzichtigheid der vis schers. Te Urk was de snoekbaarsaanvoer in 1941 reeds bijna een zesde van de al lang gevestigde aalomzet De kortzichtigheid der visschers is des te meer betreurenswaardig, daar de uitzet van snoekbaarsbroed seis van wege de Nederlandsche Heide Maatschappij reeds tastbaar hoopgevende resultaten had gege ven en de toenemende productie er op wees, dat het doel: in het IJs selmeer een loonenden en blij ven den snoekbaarsstand te kweeken, bereikbaar scheen. Ook de afdeelipg viskcherij van het Dep. van L. en V. heeft voor den overgangstoe stand op het IJsselmeer prijzens waardig werk verricht, terwijl Dr. Havirtga, hoofd van het instituut voor biologisch visscherijonderz'oek nadrukkelijk heeft gepleit voor ver hooging der minimummaat voor snoekbaars. Maar de visschers luisterden niet Misschien zal het vangstresultaat 1942 hun thans de oogen openen. f

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3