De Tuinfluiter van da f Stadsnieuws Heldersche sportvereenigingen houden wapenschouw Marktberichten Herhaling van de sportdagen van verleden jaar NEYTS'RECLAME VERHOOGT UW OMZET TEXEL Een zeer geslaagde sport- demonstratie Geraffineerde oplichting De opgravingen in het park te Den Burg Den Burg was reeds in den Romeinschen tijd bewoond Uit de natuur Origineele inzendingen VOORZICHTIG V Evenals verleden jaar zijn er bjj diverse Heldersche sportvereenigin gen stemmen opgegaan, om te komen tot een gemeenschappelijke demon stratie van datgene, waartoe men op het oogenbiik op sportgebied in staat is. De sportcommissie gaf leiding aan dit streven en zoo werd er uit en door de sportvereenigingen een com missie gevormd, jlie zich tot taak gesteld zag, deze sportdagen en alles wat daarmee samenhangt te organi- seeren. Uiteraard was het geen ge makkelijke taak om aan alle wen- schen en verlangens van de diverse vereenigingen tegemoet te komen. Tenslotje is men echter in principe tot een plan van uitvoering, hetwelk ongeveer een week beslaat, geko men. Het plan is, deze wedstrijden in de laatste week van Augustus te houden. Wat er geboden wordt. Allereerst is daar, de Athletiek, die vanzelfsprekend wordt georganiseerd door de H.A.V. Ging men verleden jaar uit van de idee van" een vier kamp, een wedstrijd dus tusschen de vereenigingen onderlin j, thans hebben de wedstrijden eèn individueel ka rakter. Men heeft daarom een athle- tiekkamp met vrije inschrijving ge organiseerd. Om nu echter niet ge heel het spannende karakter, dat een strijd tusschen verschillende vereeni gingen biedt, terzijde te schuiven, heeft men bepaald, dat aan de eerst- geplaatste op elk nummer zes pun ten worden toegekend aan zijn ver- eeniging, de tweede vijf, enz. i Arhet uitgebreide programma ko men voor o.a. diverse nummers voor dames en meisjes, alsmede een esta fette voor dames van 4 X 400 ra- Voor de heeren zijn er behalve de bekende korte en lange afstand- nummers, loop- en werpnummers, ook een Zweedsche en een 4 X *0° m estafette op het programma ge plaatst. Verder zijn er nog speciale nummérs voor jongens van 15 en 16 jaar. Medewerking werd mede toege zegd door de gymnastiekvereeniging Sportlust te Julianadorp en wel met het nummer toestelturnen. In de tweede plaats is er een belangrijke vertegenwoordiging van de voetbalsport. Als hoofd schotel zal men het puikje van de Heldersche voetballers uit Helder, H.R.C., Watervogels en Atlas in een onderlinge gemeng de kamp kunnen aanschouwen. Als bijzondere attractie zal er een herhaling plaatsvinden van den door velen zeer op prijs ge stelden wedstrijd L.B.D.Mid denstanders. Vervolgens is daar de hockeysport, die vanzelfsprekend weer door Her mes verzorgd wordt. E^nals ver leden jaar worden er door het Her mes-bestuur pogingen in het werk gesteld om een elftal van de Alk- maarsche Mixed. Heckeyclub (A.M H.C.), dat toen zoo'n uitstekenden Indruk maakte, wederom naar Den Helder te krijgen. Hermes stelt hier dan .haar officieuze competitie-elftal tegenover. Tevens zal Hermes haar jongste succes-nummer, het dames- juniorenelftal, presenteeren, wellicht tegen een dameselftal uit Schagen. eenigfng K.V.H. geeft natuurlijk Ook onze plaatselijke korfbalver- weer „acte de présence". Wat zij in haar schild voert is nog niet precies bekend, doch men kan veilig aanne men, dat zij voor een uitstekende partij korfbal zal zorgdragen. De debutante van dit jaar is de tennissport, die een zeer omvangrijk tournooi zal omvatten om het offi cieuze kampioenschap van Den Hel der. Tenslotte zal men ook de boks- sport te zien krijgen en ook hier wordt het beste vertoond, wat onze stad op dit oogenbiik naar voren kan brengen. In de verschillende pauzen zal men kunnen genieten van demonstraties, als het door de H.A.V. beoefende Voleybal en het daarmee verwante tennlsvoetbal. Al met al kan men er van over tuigd zjjn, dat deze wedstrijden, die ten doel hebben het sportlievende publiek gedurende een week aange naam bezig te houden, met het beste wat Den Helder op diverse sportge bieden kan presteeren en tevens te toonen, dat de diverse vereenigingen met vertrouwen hun respectievelijke competities kunnen ingaan, dit doel zeer dicht nabij zullen komen. Door de politie zijn twee jongens aangehouden, die bezig waren een Schuilkelder aan de 1ste Vroonstraat te vernielen eh met minder goede bedoelingen op het platte dak der aangrenzende school waren geklom men. I Een bewoonster van de Boerhaave- straat heeft bij de politie aanklacht gedaan, dat zij door een andere be woonster van deze gemeente was be- leedigd. Door de politie werden 2 jongens aangehouden, die van een terrein 'aan de Koningdwarsstraat een hou ten poort hadden weggenomen. Vrijdag werd een rijwieldief door de politie aangehouden en in bewa ring gesteld. oefening, door de damesafd., adspir. en junioren, die zeer correct werd uitgevoerd; vervolgens werd door jongens op 't paard gewerkt, meisjes op de brug, heeren- en dames-junio ren op het paard. Daarna volgde een nummer, dat buitengewoon in den smaak viel, n.1. een oefening van adspiranten, meisjes en jongens, een soort van canon, die zeer vlot verliep en waarmede men ook te Wiefingen succes had gehad. Hierop volgde rythmische knotsoefeningen, een nummer, dat ook weder zeer goed voldeed. De hoofdafdeeling heeren werkte vervolgëns aan het hoogrek; er werd keurig werk te zien gegeven. Toen nog de hoofdafd. dames op de brug en tenslotte ook nog de hoofdafd. heeren op de brug. Het slotwoord werd gesproken door den heer J. Moerbeek. De uit voering werd gesloten door een hoogstand van vier heeren op twee bruggen. W1EMNGEN GESLAAGD. Voor het examen Engelsch L. O. slaagde de heer P. Cornielje alhier. De openlucht-uitvoering der gym nastiekvereniging „Texel", die 14 dagen geleden, wegens zware regen buien moest worden uitgesteld, heeft op het sportterrein te Den Burg plaats gehad; ditmaal werkte het we der bizonder mede. Belangstellenden waren van alle zijden van ons eiland naar het sportterrein gekomen. Het programma,- dat werd afge werkt, viel zeer in den smaak van 't publiek; al de nummers, waren inge studeerd en werden onder leiding van den directeur, den heer C. Mets, uit gevoerd. Begonnen werd met een rythmische Bejaard echtpaabestolen. Zaterdagavond belde een man aan bij een bejaard echtpaar, wo nende in de Rctigfstraat te Den Haag. Hij vroeg of meneer thuis was en zeide de groeten' te komen brengen van Jaap. Mevrouw be greep er niets van en verzocht hem om 11 uur terug te komen lis haar echtgenoot thuis was. Zoo als gevraagd geschiedde, de man kwam om elf uur terug, werd nu te woord gestaan door den echtge noot, mdar ook deze bleek geen Jaap te kennen. Al pratende in de gang bood de man zoo langs zijn neus weg thee te koop aan, en toen hierop niet werd ingegaan, vroeg, hij het echtpaar wat geld. Hij had niets bij zioh en moest nog onderdak zoeken. Inmiddels werd er Weer gebeld. Voor de deur stonden twee man nen, die zich uitgaven voor recher cheurs van de politie, mededeel den den theeverkooper den gehee- len dag gevolgd te zijp en hem met een pakje het perceel te heb ben zien binnengaan. Zij wensoh- ten thans huiszoeking te doen en zetfen hun verhaal kracht bij door daaraan een bedreiging toe te voegen. Het echtpaar zwichtte en men verstrekte hun de sleutels van laden en kasten. De mannen stel den hierop een onderzoek in, haal den alles overhoop en legden be slag op een tasch. inhoudende 4300 gulden, welke zij gn een kast aan troffen, twee gouden horloges, een Zeeuwsche gouden broche, eenige gouden medailles en tjvee lappen stof. Toen de vrouw hiertegen pro testeerde, werd haar aangezegd haar mond te houden. .Zoo niet. dan waren de heeren volgens hun zeggen bevoegd haar dood te schieten. Toen men genoeg in beslag had genomen, vroeg de theeverkooper of hij nu weg kon gaan. De twee pseudo-rechercheurs weigerden, dit verzoek natuurlijk in te wilSgen en gedrieen verlieten zij het per ceel. De oudjes, zouden er wel meer van hooren Toen deze Zondag nog eens over de affaire nadachten, rees het denkbeeld dat er iets niet in den haak kon zijn. Maandag deden zij dan ook aangifte bij de ,politie waar weldra bleek, dat ze het slachtoffer waren geworden van een geraffi neerde oplichterij/ KONING MAUSOLOS. Een ieder weet, dat een mauso leum een praalgraf is, zooalsdit b.v. voor vorstelijke personen en hooge 'staatslieden wordt gebouwd. Minder bekend is echter, dat het woord afstamt van den koning van Carinth'ië, n.1. koning Mausolos. In he,t jaar 350 voor Chr. liet zijn we duwe, koningin Artemisia, voor haar gestorven gemaal veen prach tig marmeren praalgraf bouwen op den Halicarnassus, welk graf toen een „mausoleum" Werd ge noemd. W. J. de Boone schrijft aan de Tex. Courant: De opgravingen, die plaats hebben gevonden in het Park alhier, sinds 22 Juni, zijn Zaterdag 18 Juli afgeslo ten. Weldra zullen de diepe sleuven en 'de hooge bergen opgeworpen grond weer geslecht zijn en zal het Park weer de gewone aanblik bie den. Het onderzoek is, zooals van zelf spreekt, wel eenigszins belem merd geworden door de talrijke hoo rnen, waar men steeds om heen moest graven. Zoodoende -was men niet vrij in het kiezen van de plaats der te leggen zoeksleuven. Toch kunnen we bij het einde der werk zaamheden vaststellen, dat de resul taten alleszins bevredigend genoemd mogen worden meer dan het zich aanvankelijk liet aanzien. In- de allerlaatste dagen stootte men n.1. op een diepte van onge veer 2 m onder het maaiveld op woonsporen met schervenmateriaal, dat thuis hoort in een vroegeren tijd dan he Frankische importstukken en de kogelpotfragmenten, die vrij tal- door J. K. S. Vacantie-weer. 't Had den heelen morgen gere gend, hardnekkig, steeds in hetzelf de gestadige tempo, en toen we za ten te middagmalen regende 't nog. Dikke tranen biggelden langs den buitenkant der tuindeuren en in den tuin bogen de wilgen en lijsterbessen in den guren wind. Echt vacantie- weertje; je zou de kachel wel bijna kunnen velen! De stelling is dan ook beneden peil, en juist beluister ik een jere miade van m'n vrouw over het the ma „Waschdag en dan zülk weer", als uit den tuin plotseling een heel blij en opgewekt vogelliedje klinkt... Verbaasd kijkek we elkaar aan. En vlug ga ik naar de bijkeuken door de beslagen tuindeuren is niets te zien om daaj door de beregen de ramen den bijna herfstigen tuin in te kijken. Maar ik ben te onvoor zichtig, en krijg alleen een glimp te zien van een vogeltje, dat snel ver dwijnt in de brandnetelwildernis on der de lijsterbessen. Even later echter, al» ik ben te ruggekeerd aan den disch, wéér die lang-aanhoudende zang. In den re gen liefst! Enthousiast, levendig, op timistisch en blij klinkt 't. ,,'t Lijkt soms wel een merel," zegt m'n vrouw. En enkele passages uit het liedj^ herinneren ook wel heel sterk aan net afgerond-weeke zingen van den zwarten lijster. Hoe heet die vogel? Dat kan alleen maar een tuinflui ter zijn! Een vogeltje, dat in de verte fa milie is van den fitis, waarover ik al eerder 't een en ander vertelde. Het beestje is dus geen lid van. die be ruchte groep van de geel en groen gekleuiÉe zangertjes, het struikel' blok van beginnelingen en gevor derden. Maar de tuinfluiter hoort tot een groep, welke niet minder be rucht is: die van de grauwbruine zangertjes! De moeilijkheid van deze groep is, dat de ertoe behoorende vogeltjes allemaal klein zijn, weinig contrast rijk geteekend zijn en allemaal op elkaar lijken, 'n Klein beetje geluk en wat geduld, en ge komt er wel uit. Of niet! Signalement. 's Avonds klinkt vanuit den tuin wéér hetzelfde liedje. En als ik bru- taal-weg den tuin inloop vliegt uit de bessenstruiken, met een heesch, kort „tsjèk", een vogel op de wasch- lijn. Ik houd me oogenblikkelijk doodstil en heb zoo gelegenheid om vliegensvlug de kleuren van het beestje in me op te nemen, vóór dat het er vandoor gaat. Een groote, groene rups misschien wel de rups van de bonte bessenvlin- der wriemelt in z'n snavel. Mid delmatig van grootte, zoo'n centi meter of 1516, met egaal-grijzen rug, waarin een egaal-olijfgroene nuance zit. Kop, ha)s en nek zijn door dezelfde kleur gekenmerkt. De onderzijde is licht grijsbruin, dat hier en daar, vooral aan de keel, 'n klein beetje naar geel zweemt. Er is géén wit-aan de vleugels of aan den staart. Hij heeft géén lichte wenk- brauwstreep, zooals de fitis. Dat is al. Weinig, maar tóch wel voldoende. Temeer, omdat er nog één kenmerk is, waaraan -de simpel-uitgedoste tuinfluiter goed is te herkennen: z'n zang. De zang Zijn zang is... Ja, wat is zijn zang niet? 't Klinkt heel welluidend, zui ver ook, wordt 'met enthousiasme en geestdrift voorgedragen; zóó opge-, togen zelfs, dat er soms geen eind schijnt te komen aan de strofen. Zonnig en druk, en krachtig, en blij, en hardnekkig is zijn zang, en mis schien zijn er nog wel meer kenmer ken te noemen. In elk geval nog dit: dat het "lied op bijna alle uren van den dag in mijn tuin te hooren was. Het menue. Na dien regendag heb ik m'n tuin fluiter nog vaak gezien en gehoord. Mijn tuin werd geregeld afgejaagd op rupsen, insecten, larven daar van en spinnen. Misschien gaat hij, nu m'n aalbessen beginnen te rijpen ook aan deze bessen eenige aandacht schenken, want ook bessen, kersen en ander fruit staan op zijn menue. Vandaar ook, dat hij rondom Haar lem kersenpikkertje heet en elders in het land Spaansche braambijter. Maar waar ze dat Spaansche nu vandaan halen weet ik heusch niet. Mijn tuinfluiter moet heel dicht in de buurt z'n nest gehad hebben want later zag ik herp (of \haar; want man en vrouw zien er hetzelfde uit) telkens met bekken vol voer wegvliegen. In dien tijd was er wei nig zang meer «van hem te hooren 'n bewijs, dat de zorg voor het kroost allen tijd in beslag nam. Het „Home" Ik had wel weer eens zoo'n laag- bij-de-grondsch tuinfluiternëstje wil len zien, in dicht struikgewas, tus schen warrige plantengroei: een ijl, luchtig bouwseltje van dor* gras en ander plantaardig materiaal en ge voerd met dunne grassprietjes. Nu hebben de tuinfluiters de grappige gewoonte om in den broedtijd „nogal eens speelnesten te maken. Die zijn heel normaal, alleen is er van een wijfje of eieren geen spoor te «be kennen. En in zulke speelnesten ko men ook nooit eieren. Maar als een nest geen speelnest is, dan komen er al gauw vier tot zes eitjes in. Die wisselen erg^in kleur; in allerlei va riaties komen ze voor: groen-wit; geelwit, bruinwit, grijswit. En meest al zrjn ze grauwbruin gevlekt Twaalf dagen lang broeden man en vrouw om beurten en ds!n rollen de kleine tuinfluitertjes de wereld in, waarna ze met allerlei lekkere ve getarische hapjes gevoerd worden, totdat ze op eigen wieken kunnen drijven. in September gaan ze op reis naar Afrika. Maar ik hoop, dat ze volgend jaar m'n tuin weer komen opvroolijken met hun zonnigen, uitbundigenzang! rijk gevonden waren. De bedoelde scherven lijken, wat ooren, baksel en kleur aangaat, meer op het z.g Friesch-Bataafsche goed, dat geda teerd wordt in de Romeinsche kei zerstijd (pl.m. Ie4e eeuw n. Chr.) Het vinden van deze aardewerkfrag menten zou op zichzelf al voldoende zijn de veronderstelling te wettigen, dat Den Burg inderdaad reeds in de Romeinsche tijd bewoond is geweest. Maar deze vondst, in verband ge bracht met een oud bericht van P. van Cuyck, die in een in 1789 ver schenen boekje over Texel melding maakt van munten der keizers Tibe- rius (14—37), Caligula (37—41) en Vespasianus (6979), gevonden in den voormaligen kloostertuin in het begin van de 18 eeuw, sluit elke twijfel uit. Wij zullen hier in Den Burg dus waarschijnlijk te maken hebben met een inheemsche, Frie- sche, nederzetting uit de tijden kort na het begin onzer jaartelling, te vergelijken met de nederzettingen op de Friesche terpen, op de Betuw- pche woerden en op de geestgronden in Noord-Holland, zooals b.v. te Dorregeest onder Uitgeest, waar op een hooger stuk zandgrond in- heemsch aardewerk uit de drie eerste eeuwen met daarbij 'n enkel Romeinsch importstuk (munten, aardewerk) gevonden werd. Van de Romeinsche aanleg van Den Burg, zooals daarvan in een enkel geschrift wel eens melding wordt gemaakt (Allan), ontbreekt ecliter nog elk spoor. Waarschijnlijk stamt een dergelijk verhaal uit een tijd, dat men nog.geen goed begrip van zaken had en aannam, zoodra men voorwerpen van de Romeinsch# beschaving vond, dat ook de* Romei nen daar dan metterwoon gevestigd moesten zijn geweest. Men maakte zich nog geen voorstelling van de mogelijkheid, dat de handel oorzaak kon zijn, dat deze importstukken hier en daar gevonden worden, dat m.a.w. zulke voorwerpen wel het bewijs zijn, dat de bevolking ,in con tact heeft gestaan met de Romeinen, maar dat men zonder verdere aan wijzingen (bv. Romeinsche bouw- sporen) niet mag aannemen, dat er sprake is van een feitelijke Romein sche vestiging. De uit later tijd stammende gracht (ongev. 8—10e eeuw) kon over een afstand van ongeveer 60 m vervolgd worden. Zij is 'om en nabij de 10 m breed geweest en loopt niet recht en hoekig, maar met een flauwe ron ding min of meer om de kerk, voor zoover dat op de betrekkelijke korte afstand van 60 m kon nagegaan wordèn. De uitkomst van dit proefonder zoek heeft dus aan de gestelde ver- wachtingei beantwoord. Het staat vast, dat -.r sprake is geweest van een vroeg-middeleeuwsch versterkte plaats, terwijl tevens gebleken is, dat hier ook reeds veel vroeger bewoning vvjfts. Door het onderzoek is tegelijk vast komen te staan, dat de gang, die bij overlevering geloopen zou hebben van het weeshuis-klooster, zoo deze al bestaat in elk geval niet onder het Park doorloopt, daar de grond vrijwel over de geheele lengte in diagonaal tot op den vasten bodem is onderzocht. Het blijft natuurlijk mogelijk, dat het verhaal in de we reld gekomen is door keldergewelven van het voormalige klooster, die zich mogelijk uitstrekken onder de school en het schoolplein. De fabricagemoeilijkheden blijven groot. Men zal zich herinneren, dat eenigen tijd geleden een prijsvraag is uitgeschreven door het Centraal Instituut voor de industralisatie, waarbij gevraagd werd een rijwiel band te construeeren, die den nor malen rubberband zou kunnen ver vangen. De belangstelling voor de ze prijsvraag is buitengewoon groot gebleken. Er is door alle inzenders naar gestreefd de moeilijkheden, welke zich door het gebrek aan pormale rijwielbanden voordoen, op de best denkbare wijze te over winnen. Ook eventueele nieuwe ban den blijven dlstributiegoed. De taak van de jury is niet een voudig geweest. Haar beslissing, die wij hieronder laten volgen, zal bovendien gevolgd moeten worden door een onderzoek of de noodige grondstoffen ter beschikking kun nen worden gesteld voor de ver vaardiging van de voor de practijk geschikt geachte vervangingsban den. Het is geenszins zeker, dat dit op beteekenende schaal moge lijk is. Tot optimisme ten aanzien daarvan bestaat allerminst aanlei ding. Zelfs indien de materialen- positie de vervaardiging vart ver vangingsbanden op eenigszins groote schaal zou toestaan, zullen deze ban,den toqh nog distributie- goed moeten blijven. Het publiek zal ze dus niet vrij kunnen k< open. Men kan, wanheer tot fabricage wordt overgegaan, slechts hopen, dat de kansen op een toewijzing van een band iets grooter #worden, en dat wellicht ook dengenen, die thans niet voor een toewijzing in aanmerking komen, een vervan gingsband in uitziclft kan worden gesteld. Voorts is het duidelijk, dat bij vervaardiging op groote schaal zich nog onverwachte moeilijkhe den kunnen voordoen. Daarom die nen eerst nog de fabrieage-metho- den te worden bestudeerd, terwijl verder eventueel machines en machine-onderdeelen voor die fa bricage moeten worden aange schaft. De uitslag. De jury is van oordeel, dat de inzending onder het motto „Libra" onder de huidige omstandigheden de beste kansen biedt op een bruik bare en uitvoerbare oplossing van het vraagstuk van den vervangen- den rijwielband. Gebleken is ech ter, dat deze inzending buiten me dedinging heeft pla'ats gehad, zoo dat aan den inzender geen eerste prijs kan worden toegekend. De inzendingen onder de motto's „Gertro" en „Flexifix" hebben bij proefnemingen aanvankelijk ge breken vertoond, welke de toepas sing in ongewijzigden vorm onmo gelijk maakten. Na wijziging in constructie of materialen zijn ech ter constructies te voorschijn geko men, die goed bruikbaar zijn of bruikbaar kunnen worden. Op grond hiervan heeft de jury besloten de prijsverdeeling te wij zigen en in plaats van een eersten en tweeden prijs, twee hoofdprijzen' van gelijke waarde toe te kennen ten bedrage van f 1000.en wel aan de inzenders onder de motto's „Gertro" en „Flexifix". Voorts zijn in plaats van vijf prij- Baders, zwemmers wees voorzichtig Als ge weer te water gaat, Blijf verstandig overleggen, Hoe het met Uw krachten staat. Ga ze nimmer overschatten, ln den zomerzonneschijn, Tracht, vooral op stille plaatsen. Rustig steeds Uzelf te zijn! Heel vaak lokt het spieg'lend water Naar een ver gelegen doel, Houdt dan ook op warme dagen, Inderdaad Uw hoofden koel! Raden, zwemmen i^ weldadig, Maar het vraagt gezond verstand, Zijt ge 't niet volkomen meester, Houdt dan liever maar het land! Elk gevaar is plotsling ernstig, 't Vraagt soms offers, groot en klein Want 't gevaar doet, juist in 't water. Nimmer water in zijn wijn. En denk ook eens aan den redder Welke moeite of hij heeft. Vóór hij afgedreven schaapjes Veilig weer op 't droge heeft! Namen staan in vele kranten. Heel vaak gaan we ze voorbij. Ga ze niet te gauw vergeten. -Schuif ze -niet te gauw opzij. Want ze hebben iets te zeggen Wat men niet vergeten mag: Droeve onbezonnenheden Op den lichten zomerdag...' Heerlijk té 't zich te verfrisachen. Als de zon te stoven staat, Als een ijle warmte-trilling Langs de wijde velden gaat. Maar dan moet ge 't VEII.IG kunnen Is dit nog niet het geval, Léér dan baden, krachtig zwemmen Of blijf stuurman aan den wal! Juli 1942. KROES. (Nadruk verboden.) zen van f 50.zeven prijzen van f50.— toegekend aan inzenders, wier gedachten uitmunten door originaliteit, doch onder de huidige omstandigheden niet voor verwe zenlijking vatbaar waren. Het zijn de inzenders onder de motto's Bloemendaal, Zwartsluis, Apel doorn, Ressort, Stark, Veerrond cn Kurvenas. Tenslotte besloot de jury een troostprijs van f 50.— toe te ken nen aan deft inzender onder het motto „Ook voor na den oorlog". Op grond van de buitengewoon' goede uiteflijke verzo'rping van ö'ens inzending. De nienwe banden. De Libra-band bestaat uit een dun bandstalen met thiokol be kleed loopvlak, dat onder steund wordt door,een aantal houten blokjes,,waaronder zich spiraalveeren bevinden, /-die in de velg bevestigd zijn. Uit proefnemingen is gebleken, dat deze band zeer goed berijdbaar is. De Gertro-band heeft een hou ten loopvlak,' ondersteund door een groot aantal schuinge- plaatste, veerende houten la mellen, die in de velg zijn be vestigd. Ook op deze construc- tie is octrooi aangevraagd. De eerste hiermee genomen proef nemingen brachten teleurstel ling, doch na' het aanbrengen van een loêpvlak heeft de band bij latere proeven voldaan. De Flexifix-band bestaat uit een houten hoepel, waarin de velg van het wiel veerend is opgehangen. Op deze construc tie is eveneens octrooi aange- uitvoeringen van veeren en loopvlakken beproefd, waar van drie uitvoeringen ge slaagd mogen heeten. URK. Door 50 vaartuigen werd aan den Gem. Vischafslag aange voerd: 3635 kg aal en paling, van 25 tot 125 kg per vaartuig, prijs van 68 tot 154 ct. per kg; 125 manden nest 50 ct. per mand; 200 kg pos 10 ct. per kg. URK. Door 59 vaartuigen werd j.L Zaterdag aan den Gemeentelijken vischafslag alhier aangevoerd: 2850 kg kuilpaling, van 15 tot 50 kg per vaartuig, 74 ct. per kg; 450 kg lrjn- aal 0.681.54 per kg; 200 kg voorn 1420 ct. per kg; 50 kg baars 36 ct. per kg; 500 kg pos 10 ct. per kg; 150 bakken nest 50 ct.t per bal van 37% 'kg. De vorige week werd alhier aan gevoerd: 13860 kg kuilpaling 74 ct. per kg; 2275 kg lijnaal 0.68—1.54 per kg; 50 kg baars 36 ct. per kg; 200 kg voorn 1420 ct. per kg; 4500 kg pos 10 ct. per kg; 825 bakken nest 50 ct. per bak van 37% kg. ROTTERDAM, 4 Aug. Heden werden ter veemarkt aan gevoerd: 227 dieren, waaronder 33 paarden, 331 veulens, 150 schapen, 1005 runderen, 258 nuchtere kalve' ren, 154 graskalveren, 23 biggen en 253 bokken en geiten. Prijzen /per stuk: melkkoeien f 690475—480, kalfkoeien f 693575—480, vare koeien f 465385320, vaarzen I 470 —350—225, pinken f 310—230—190, graskalveren f 20016075 De aanvoer van graskalveren was als vorige week met willigen handel en prijshoudend. De aanvoer van melk en kalfkoeien was als vorige week met stroeven handel en stij gende prijzen. Varekoeien aanvoer gewoon met redelijken handel en iets hoogere prijzen. Vaarzen en pinken aanvoer matig met kalmen handel en iets stijver in prijs. WINKEL, 4 Aug. -/ppelen f 10, Jan Baas f 1015, Aalbessen (rood) f 1530, kruisbes sen f 10—16, frambozen f 50, bes sen (zwart) f 42, aardappelen 5.70 alles per 100 Kg., komkommers f 5 —11, rabarber f 6 per 100 stuks. WARMENHUIZEN, 4 Aug. Aanvoer: 50100 Kg. aardappelen: Schotsche muizen f 5.20, eigenhei mers f 5.20, Bintjes f 5.20. ZWAAG, 3 Aug.' Veilingsvereen. „Bangert en Om streken". Spinazie f 10, poste lein f 14, uien f 4.50, bieten f 6, Savoye kool f 6, witte kool f 4, roode kool f 6, slaboonen f 2027, sniihoonen f 23 -27, doperwten f 16, peulen f 16, tomaten f 16—20, au gurken f 1027, waschpeen t 9, bospeen f 4.806, rabarber f 45, andijvie f 8, 'sla f 1.50—2, kom kommers f 5.5013.50, perziken f 10—35, selderie f 3—3.50, frambo zen f 4050, blauwe pruimen f 4 14, witte druiven f 85. Alicante 80. Frankenthaler f 80, witte bessen f 22.50. roode bessen f 18— 22.50, prolefic f 18—flO, kruisbessen 16, zwarte bessen f 42, Haanties neer f 10—15, Jan Baas f 1015. Yellow app. f 15-^5, meloenen f 30, morel f 25. BR. OP LANGF.NDTTK, 5 Aug. Aanvoer: 53 000- Kg. roode kool f 5, 2400 Kg. witte kool J 3.50, 79.750 Kg. aardappelen f 5.35. NOORDFCHARWOirQE, 5 Aug. Aanvoer: 114.300 Kg. aardappelen: Schotsche muizen, Eigenheimers, BI Eigenheimers en Rintjes f 5 35. 1400 Kg. witte kool f 3.50, 300 Kg. tuinboonen f 6, 575 Kg. zilvernep, drielingen en zilveruien f 12. L

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3