Trainen Economisch rechter IMPRESSIES DE WEEK Stadsnieuws Vxuxmüe-togAaek den Westfrieschen boerenbruiloft De oorsprong Voor den Nieuws uit Urk Een kleurig en fleurig schouwspel In deze periodevan vooruit gaande sportbeoefening in onze stad, zouden wij juist nu eens die per op die beoefening in willen gaan. - Eenige methoden. Er bestaan verschillende methoden om sport te gaan beoefenen; aller eerst kan men '^avonds ha gedanen arbeid op zijn elf en dertigst naar het veld gaan, in de kleedkamer een gezellig babbeltje opzetten over het meisje van gisterenavond of over andere onbenulligheden, daarna' gaat men het veld in en volgt de oefenin gen varr den oefenmeester, of speelt zijn partijtje. Vanzelfsprekend is ook hier dan de gddachte bij andere bezienswaardigheden aan het werk, piet 't gevolg dat, als die „men" des «wonds weer naar huis gaat, hij ge noten heeft van ee» frissche-lucht- happerij, wat op zichzelf ook lang niet gek is, maar toch niet het doel is geweest van de training. Deze methode is dus nutteloos voor de sport, die men beoogt te be- oefenen, of liever gezegd om zich omhoog te werken. De juiste methode. De goede manier van training is, zich „men4aal" voorbereiden. Zoodra hij zijn kleeding in zijn koffer doet, naar het veld gaat en zich op het veld bevindt, zijn gedachten moeten geconcentreerd zijn op de training, die hem verder zal bekwamen, die zijn lichaam physiek sterker moet maken, die hem weer een betere kans moet geven voor den eerstvol- genden wedstrijd. Tijdens de trai ning bestaat er ajleen maar training en nog na zoo'n oefentijd denkt de sportman aan zijn tekortkomingen, want zonder concentratie is de trai ning waardeloos. Doorgaans zijn professionals be tere sportlui, bereiken betere re sultaten dan de amateurs en "in ver band daarmede zijn de meesten mis schien m de veronderstelling, dat dit zijn oorzaak vindt in meer tijd om te trainen. Niets is minder waar, het verjchil zit hem alleen maar in concentratie, de amateurs hebben toch ontegenzeggelijk veel meer be slommeringen aan hun hoofd. Het Donderdag, Stil is dit land van Twente. Zoo stil, dat die stilte hoorbaar wordt in de ooren van den stedelfng, die hier z'n veertien dagen vrijheid komt uitvieren. We fietsten ergens in de richting van de Duitsche grens, en kwamen langs verscheidene dorpen.. Om het kwartier kwam men een mensch te- gen. Dat was dan altijd een be leefde mensch, die vriendelijk het goeden morgen toeriep of devoot aan de platte zwarte pet aansloeg. Iedereen kent hier iedereen, ook al ziet men hem voor de eerste maal! Dat is die merkwaardige, ongeschre ven, wet van het land. Dat is een kwestie van aangeboren vriendelijk heid, die van geslacht tot geslacht aangeboren is. Eindeloos golven de roggevelden tegen de glooiende heuvelen van Twente. De wind zingft er z'n ritsel- fluisterende liedjes in en boven de rhythmisch-deinende aren-zee drijft somber en zwaar het wolkendek, een hemel, zwanger van regen, 'iede- ren dag weer. Totdat het zwerk den regen los laat en het, eerst lijzig-zacht en daarna snel harder, begint te rege nen. En binnen een kwartier spoelt het in Twente. We zijn op weg naar den oor» sprong van een aantal kleine beek jes of sprengen. Als men het niet Wist dat men steeg, zbu men dat toch voelen aan de fietsen, waarvan de wielen al trager beginnen te loo- pen. Doornat komen we boven aan. We zien de oorsprong. Als opbor relend kwikzilver ziet men tusschen het lége struikgewasch en de varens het water opkomen. Het huppelt wat over steenen en boomstronk^ om zich dan al snel met tientallen andere stroom-armpjes te vereeni gen. Het water stroomt den heuvel af, vermengt zich op tallooze andere plaatsen met nog andere beekjes, die ook van boven komen en zoo worden de Twentsche beken en ri- viertjes gevormd. Als men het begrip „solidariteit" duidelijk wil zien, ga dan deze oor sprong in oogenschouw nemeri. Dan ziet men het wonder van vereende kracht, pan ziet men hoe uit iets onnoemelijk kleins, iets gansch onbe tekenends wat groots geboren wordt. Vandaag wordt de oorsprong braaf geassisteerd door Pluvius hierboven, die het water met bak ken naar benden laat vallen. Het zullen vandaag breede beeken zijn, daar beneden. x De regen ruischt en ritselt in het groen der bossahen. Een enkele zwa luw scheertt laag over den weg. De hemel blijft grauw en ergens aan de grens van Nederland en Duitsch- land, achert een blokhut, schuilen we bij een paar douanen. Die zit-: ten er beter in dan wvj met hun spiegelglanzende leeren jassen. Met wind en regen achter dalen we terug naar hét laagland. En dan gebeurt het wonder. Als de weg weer waterpas is, houdt de regen op. Zoo hoog zijn dus de Nederland- sche bergen, dat het boven kan r°cenen en beneden droog zijn. We hadden het niet geweten. in Feiten en Fantasieën Drie stuivers rooie rozen Onze lieve jeugd heeft vacantie. En wie zou diezelfde jeugd dat niet meer gunnen, dan wij, oudersdie tenslotte OOK eenmaal jong geweest zijn en waarlijk wel weten dat zoo'n periode van vier of zes weken zalig nietsdoen onontbeerlijk is. Een deel der Heldersche jeugd evenwel schijnt van het standpunt uit te gaan dat vacantie identiek is met vandalisme en een al bijzonder ergerlijk staaltje maakte ik in dit opzicht gisteren mede. Voor m'n huis bevindt zich een tuin. Beter gezegd: een tuintje. Zoo'n klein, simpel stadsperkje met 3 rozen boompjes en wat floxen. Niets bijzon ders, maar toch de trots van m'n vrouw. Gistermiddag kwamen de buren vertellen dat vier jongedames bezig geweest waren de rozenboompjes leeg te plukken. Men was er niet in ge slaagd hen te achterhalen. Men vond het, net als wij, diep zonde en wat we het geboefte toegewenscht hebben laat zich op deze plaats niet beschrijven. Twee uur later werd er gebeld. Mijn vrouw deed open en daar stond een meiske van ongeveer zeven jaar, dat beleefd vroeg of mevrouw ook mooie rozen wilde koopen. Drie stui vers per'bosje van vijf stuks. Op hetzelfde moment constateerde m'n betere helft dat het haar eigen rozen waren die hier voor verkoop werden aangeboden. En z 0,0 verwon derd en uit het veld geslagen door een dergelijk staaltje van grenzenlooze brutaliteit was zij, dat het niet tot haar doordrong de daderes in haar nekvel te grijpen en haar daar te brengen waar zij hoorde: op de Kerk- gracht, in het Hoofdbureau. Zoover zijn we al gekomen: de uit onze eigen tuinen gestolen rozen worden ons zelf ten verkoop aange boden. Dank zij de vacantie Een mensch kan zich ergeren, daar niet van. En dan wil ik het niet meer hebben over de jeugd, die het ons lastig maakt en ook niet over het verduis teren dat eveneens weer op diverse plaatsen met den Franschenf slag verricht wordt, maar wel over het feit dat ik met de tabakdistributie verre van tevreden ben. Ik heb de voorzienigheid geloofd ten tijde dat de distributie inging, maar sedert anderhalve maand is het weer bepaald een ellendigen toestand. Ik kan cigaretten krijgen zooveel ik hebben wil, als ik maar 90 cent per pakje wil betalen. Dat kan ik mij echter niet permitteeren, zoodat ik minstens eenmaal in de week een pakje shag wensch te koopen. Welnu, daar is geert sprake meer van. M'n leverancier zegt dat hij praktisch geen shag meer aan krijgt. Alleen maar dure cigaretten. Ik geloof dat de man de waarheid spreekt. Al m'n vrienden hebben dezelfde ervaring. Dure cigaretten kup je krijgen, maar shag ho maar. Ik weiger nu aan te nemen dat er ZOO weinig shag in Den Helder aankomt als men ons probeert op den mouw te spelden. Tusschen veel en weinig is namelijk heusch nog wel een tusschenweg. Vraag: waar BLIJFT die shagT Er zijn lieden die pertinent bewee- ren dat de grossiers er weer meer van weten, maar ik zou dat niet graag voor waarheid aannemen. Zelfs de grossiers, die zelf winkelen, zullen toch niet zoo onsportief zijn om hun afnemers de fel-begeerde shag 'door den neus te boren. Als het wel zoo is, dan is er sprake van een groot schandaal, dat hoe eer hoe beter uit de wereld geruimd moet worden. Want wie kan iedere week tweemaal 90 cent voor twee pakjes cigaretten betalen f Ik niet. En, ik herhaal, het lijkt me uitge sloten dat een behoorlijke tabaks winkelier in drie weken tijd 10 pakjes shag toegewezen krijgt. zal meermalen voorkomen, dat de amateur nog meer uren traint dan de professional, maar er bestaat een groot verschil tusschen de eer ste en de laatste methode van oefe nen. In onze sted wordt momneteel ook de heele wfeek geoefend, geen avond gaat er voorbij of op de sportvelden aan de sportlaan is leven. Maar ook hier ziet men groote verschillen, de één traint met volle overgave van energie, terwijl de an der maar wat loopt te praten of te stoeien. En de resultaten, het is frappant maar de schijn bedriegt maar zelden. Zijn slappe figuren schadelik? Het komt meerdere .malen vöor, dat een elftal „mentaal" goed is voorbereid, doch als één speler maar steeds loopt te mopperen, inderdaad is zoo'n speler dan in staat de heele geest te bederven, met als gevolg dat het gaat rommelen. De eenige oplossing is: smijt zoo'n speler direct uit het elftal, eerst nadat hem de opvoedkunde in de sport is bijge bracht, kan hij zijn plaats weer in nemen. Er moet gespeeld worden alleen met je brein en met je ge moed. Een spier kan sterk worden, het zij voor voetbal, athletiek, korfbal, hockey of andere sporten, door lang durige oefeningen en vooral goed onderhouden, doch een spier die op deze wijze sterk is geworden, heet een „domme" spier. Een spier moet«' sterk worden door er steeds aan te denken, door hersenwerk, we krij gen dan een fel reageerende spier, een spier met gevoel en begrip. Bovenstaande is het best te bewij zen als men weet, dat een athleet in conditie geen bad in koud water mag nemen, hjj zou daarmee geheel uit conditie kunnen raken. De vraag rijst nu of sportmen- schen dan geen dooie-dienders of dergelijke worden. In geen geval be hoeven ze dat te worden, als ze echter maar' zoo wijs zijn, dat zij hun verzetje (dat gerust uit een glaasje bier en een sigaretje mag bestaan) op gepaste wijze hebben en op het-juiste tijdstip. Sportman zijn is meer dan een wedstrijd spelen, het vergt veel aan dacht en concentratie, terwijl ook vooral de manier waarop men de sport beoefent, van groot belang is. Burgerlijke Stand Den Helder van 22 Juli tot 1 AÜgustus. Bevallen: A. BregmanOoster- baan, d.; A. van der LindenJans sen, d.; J. van der OordSmit, z.; N. HeilOukes, d.; A. Riemers Boer, z.; J. v. TrierumSmit, z.; C. M. Fillerup—Hoogendij k, d. Ondertrouwd: C. van Vuren en H. G. Koedijker. Getrouwd: P. Veerman en N. S. Borst ;J. Broekhuizen en W. Wijma; H. Klooster 'en H. Hollander; W. J. van Doorn en G. Dusseldorp; C. Boersma en E. Vermanen; Th. N. S. Conneman en H. H. HeTes; J. K. Willemsen en C. S. Siegers. Overleden: D. BoogertKos, 55" jaar; T. E. J. Kramer, v., 4 mnd. MISHANDELING. Een bewoner van de Goudsbloem straat deed aangifte, dat hij door een andere bewoner was mishan deld. DAAR ZAT EEN LUCHTJE AAN. Een bewoner van de De Wetstraat deed bij de politie aangifte, dat te zijnen naöeele een hoeveelheid uien uit z'n tuin aan de Smidstraat ont vreemd was. TE VEEL LICHT. Iemand ging op de bon, vanwege het feit, dat hijzijn licht niet be hoorlijk afgeschermd had. Vervoer groene erwten, bruine boonen, tarwe, kool en wortelen, verboden aflevering tarwe, zaaiuien, koop eieren zonder bon. melk zonder bon, fraudu leuze bereiding van boter, van kaas, enzoovoort.. ad infinitnm Welgeteld 38 zaken van deze eindelooze reeks werden heden behandeld. Een bonte en toch zeldzaam eentonige rij. Bont om dat bij ai de zaken de feiten anders lagen en de omstandig- Wede verschilden eentonig, omdat ze alle in laatste in stantie dezelfde oorzaak hebben en niet als „zaak", maar als verschijnsel belangrijk zijn. Een ingewikkelde textiel- bonnen-affaire. Een uitzondering hierop maakte de zaak tegen den 24 iarigen Jan Houian. Deze was ,de laatste drie maanden van het vorig jaar win kelbediende bij de firma Meijer te Alkmaar. Hij kreeg opdracht tot het opplakken van textielpunten op opplakvellen en heeft toen de ver leiding n-iet kunnen weerstaan: in den genoemden tijd verdwenen niet minder dan ongeveer 2600 punten. Zeshonderd hiervan heeft hij on middellijk doorverkocht aan Aaltje Schot te Oudorp, voor de ovefige 2000 was zij uitsluitend tusschen- persoon geweest. Zeke e Haneveld. chauffeur van beroep, had deze voor haar verkocht aan Pieter Lou rens, koopman te Hoorn, voor 70 gulden in totaal. Deze punten z'jn intussqhen niet weer Terecht geko men. De.koopman, die ze in een café op de Laat had gekocht en ze aan vankei ijk goed in zijn manufactu renzaak meende te kunnen gebrui ken, heeft ze tenslotte onderweg weggeworpen en van de verdere lotgevallen van de punten is niets bekend. De officier zag in het geval-Ho- man als eenig lichtpunt het feit. dat het hier textielpunten en geen levensmiridelenbonnen betrof, waar door verd. de voedselvoorziening in gevaar zou hebben geb-acht. Ho- man, die nog een straf van 6 maan den uit anderen hoofde zal moeten ondergaan heeft al 2 '4 maand in voorarrest in een Duitsch kamp te Amersfoort doorgebracht. Rekening houdende met dit feit. e:schte M' Feitsma een gevangenisstraf van BELEEDIGING. Een bewoonster van de Stern straat deed aangifte, dat zij was beleedigd door een bewoonster van den Polderweg. GEEN MANIER. Een bewoner van de Jan in 't Velt- straat deed bij de politie aangifte, dat onbekenden groenten van z'n land aan den Jan Verfailleweg ge haald hadden. INBRAAK IN PAKHUIS. Een bewoner van de Keizerstraat deed aangifte dat er onbevoegden in zijn pakhuis aan de Westgracht geweest waren. Wonder boven wonder bleek niets ontvreemd te zjjn. twee jaar. Mr. Krabbe zal over één week schriftelijk uitspraak doen. De zaak tegen Adltje Schot werd aangehouden, aangezien door een nader onderzoek duidelijk zal moe ten worden of zij, als verloofde van een broer van den verdachte, op de hoogte was met "diens ante cedenten, en met het feit, dat de punten van diefstal afkomstig waren. H. zou, naar zij verklaar de, hebben gezegd, ze voor „een zacht prijsje" te hebben gekocht. Zij had ze toen weer van hem overgenomen voor f 7.50 per 100 stuks. Maria Zuurbier, hulp in de sta tionsrestauratie, had van Aaltje Schot 400 punten gekocht voor 10 gulden per 100 stuks, en ze weer met een kleine winst van de hand gedaan. Ze had alleen enkele re gelmatige bezoeksters willen hel pen en haar verdediger, mr. Buis- kpol .achtte de eisch van den Offi cier, drie maanden gevangenis straf, dan ook onevenredig zwaar. Want, zoo betoogde hij, Maria Z. draaide hier voor alles op, terwijl degenen, die den aankoop van de punten hadden uitgelokt, vrijuit gean. Mr. Krabbe maakte er zes weken van. De bovengenoemde chauffeur Haneveld, die al 2*/>. maand in voorarrest had doorgebracht, werd door da«i economischen rechter veroordeeld tot een straf van 1 maand. De kooper van de partij van 2000 punten, P. Lourens te Hoorn, kwam er minder goed af. Vonnis: twee maanden gevangenisstraf Tenslotte kwamen voor de ge broeders Koopmans te Oudorp Eén van hen, Gerrit K„ had 100 punten van Aaltje Schot gekocht Resultaat: 50 gulden of 10 dagen Zijn broer, die de punten alleen in ontvangst had genomen, kwam er af met een boete van 20 gulden of 5 dagen hechtenis. De vrachtrijder D. Cornelisse te Kimmen had half September 1911 een partij tarwe verhandeld. Hij had niet naar de herkomst ervan geïnformeerd. Achteraf bleek ze \an diefstal afkomstig te zijn. De officidr eischte de minimumstraf •die op het verhandelen van tarwe slaat: 3 maanden. Het vonnis was conform. De landbouwer Jan Gecrligs te Anna Paulowna had in Maart van dit jaar verschillende personen aan wat tarwe geholpen, tegen 15 cent per kg. Verder was er sprake van het wegwerken van 31 mud tarwe, die door den fouragehande- laar Paarlberg per vrachtauto naar diens pakhuis was vervoerd, omdat zooals dat heet, de tarwe „niet goed lag" bij Geerligs thuis. Met die 31 mud was het trouwens een vreemde geschiedenis. Er was n.1. maar 17 mud van in het -pakhuis terecht gekomen, de rest had P. onderweg afgezet, toen eeli onbe kende hem aanhield en een briefje onder den neus duwde, waarin Geerligs hem verzocht aan „Post- ma" 14 mud af te geven. Hetgeen geschiedde. Maar wie deze Postma was is nog een groot vraagteeken! De overblijvende 17 zakken zijn tenslotte, met een belangrijke hoe veelheid eigen handelsgoeed in be slag genomen, hetgeen een groote financieele schadepost beteekende. En dat alles, omdat Paarlberg Geerligs een vriendendienst wilde bewijzen. Rekening houdend met deze omstandigheid reduceerde mr. Krabbe den eisch van den Officier van twee maanden gevangenisstraf tot een geldboete van 500 gulden of 60 dagen. Tegen den landbouwer eischte mr. Feitsma 3 maanden. Vonnis 600 gulden of 3 maanden. Den banketbakker Droog te Hoorn was suiker aangeboden door een zekere Cumpter, die de suiker op gestolen bonnen had verkregen en die onlangs voor dezen diefstal heeft terecht gestaan Droog had 5 zakken witte Suiker van hem ge kocht. De argumenten, dat hij niet wist, dat de suiker op een derge lijke manier verkregen was, dat de koop in een „zwak oogenhlik" wag| gesloten en dat C. toch „zoo'n be trouwbaar gezicht" had gehad, tmt- lokte mr. .Krabbe de opmerking, dat hij dan toch eerst maar eens nader had moeten infnrmeeren! Vonnis was 2 maanden. Verdach te wilde in hoogere instantie nog eens een kans wagen en vroeg meteen den weg naar de griffie, die aan alle lieden, die „hoogerop" willen, de gewenschte inlichtingen verschaft. Of 't veel geven zal is intusschen zeer de vraag Bij verstek werd tenslotte nog veroordeeld Aaltje Deen te Boven- karspel. Zij had waardelooze distri butiebonnen zoo kundig met een speld bewerkt, dat ze voor suiker bonnen konden doorgaan. De win kelier en de distrihutiedienst ter plaatse hadden niets gemerkt, maar in Den Haag, waar alle bon nen nog eens de revue passeeren, was de vervalsching ontdekt. Mr Krabbe hoopte, dat drie maanden hechtenis voldoende waren om Aaltje D. voortaan van dergelijke manipulatie? terug te houden. GESLAAGD. De heer H. Heetebrij. alhier, slaag de voor het examen, Hoogduitsche taal L. O. URK. Door 16 vaartuigen werd aan den gem. vischafslag aangevoerd: 590 kg aal en paling, van 16 tot 160 kg per vaartuig, prijs 74 ct. per kg; 25 manden nest 50 ct. per mand; 100 kg pos 10 ct. per kg. Oud West-Friesland herleeft in zijn Boerenbruiloften. In den vroegen voorzomer van dit ^iar was de Schermerpolder daar getuige van, toen een jon ge boerenbruigom en een fris- sche boerenbruid hun trouwdag inkleedden volgens de traditie der vaderen, onlangs heeft men ter gelegenheid van den West frieschen Streekdag voor de radio den boert en jolijt kun nen mee-genieten van een ou- derwetschen boerenbruiloft, zoo als die door Jan Roselaai was gereconstrueerd en nu jl. Maan dag heeft de groots opgezet te boerenbruiloft te Opmeer dui zenden Westfriezen op de been gebracht. En na Opmeer is onze conclusie, dat men zoo n\ boerenbruiloft niet in de eerste plaats moet gaan hoo- ren, doch wel gaan zien, dat het kijkspel het van het hoorspel wint. zonder dat men nochtans de brui loftsliederen en danswijsjes, de kwinkslagen en de rake gezegden, die stuk voor stuk logenstraffen, dat de Westfries bij zulke gelegen heden stijf zou zijn en niet uit den band zou kunnen springen, zou willen missen. Maar u had in Op meer mee moeten aanzitten, al was het ook niet aan de feesttafel zelf. om de waarheid van deze uit spraak te kunnen onderschrijven. U had daar den bruiloftsstoet het veld moeten »ien oprijden. De bruid en bruigom. Ma Bos van Opmeer en Jb. Korver van Stompetoren, trotsch en fier in een blinkende sjees.- De bruid in haar mooisten tooi, zooals eenmaal onze groot moeders op de hoogtijdagen van haar leven. De bruigom in het zwarte pak en met de hooge zijen op. En dan de andere sjeezen sierlijke rijtuigen zijn dat toch niet minder mooi dan van het bruidspaar zelf, waarin speelnoot hoog en speelnoot laag meerijden. Dat is de kop van den stoet-/ dan volgen de wederzijdsche ouders en in een glazen wagen warempel ook nog de grootouders van de bruid: Klaas Helder en Meraitje Buis hand van Soibekarspel. een oer- echt antiek boerenstel en dat niet alleen vanwege het onafscheide lijke „spoormandjè", dat Meraitje niet- bezwijkt. Dan ten slotte komen er de boerenwagens, voor deze gelegen heid «erequireerd uit het Bèemster- en Schermerland. uit Binnenwij- zend en wie weet uit welke hoeken van West-Friesland en zij voeren een vroolijken last mee van ooms en tantes, neven en nichten, vrien den en buren. Juweeltjes van sjee zen, pronkstukken van boerenwa gens met rijmen of spreuken er achter op. gebruinde boeren en blakende boerinnen en zij allen in een kleedij, welke een streeling is voor het oog, zoo sierlijk en vyl gratie, dat het moderne er nauwe lijks aan te tippen vermag: dat is het schouwspel, zooals het zich te Gpmeer aan ons oog ontrolde en dat alleen nog wat zonneschijn noodig had om te worden tot een schilderij van deNmeest volmaak te bekoring. Het feest begint. Als dan de bruid en bruidegom en alle gasten zijn uitgestegen, kan het feest een aanvang nemen. Ouwe Piet Schilder van Spierdijk speelt op z'n harmonica van „Me neer van Stralen, die brave kapi tein", dat het" een lieve lust is en allen zingen uit volle' Borst mee, terwijl zij plaats nemen aan de ta fels, waar de oppassers de koffie en koek ronddienen. Oom Gerrebrand wordt tot ceremoniemeester gepro moveerd en Peet Maartjte tot can tor en helder klinkt haar stem, als het bekende „Welkom vrienden, bij elkander" wordt ingezet. De boe renbruiloft heeft een aanvang ge nomen. Jammer is het echter, dat er zoo veel ongenoode gasten zijn. Dat zijn de heeren van de fotopers, die met hun camera's tusschen en langs de tafels flaneeren, die achter de brui- loftsgangers omduiken, op stoelen cn op trapjes klimmen, die hun lens nu zus en dan weer zoo rich ten om toch maar de aardigste ta- freeltjes op de gevoelige plaat vast te leggen. Zij doen hun werk goed, voortreffelijk zelfs en de meeste boerinnetjes vinden het wat aardig op deze wijze te worden vereeu wigd, maar storend, werkt het toch wel. Gerrebrand als ceremoniemees ter vatz'n taak serieus op. Dat blijkt uit de toespraak, welke hij tot het bruidspaar houdt en waar in hij de bruid adviseert haar man „nooit met een te strak bit te raie" en aan den bruidegom „om 't hui- sie altoid bai 't skuurtje te leiten". Maar zoo serieus is hij toch niet, of hij moet halverwege tot de ont dekking komen, dat ie z'n „spiets" op de gortlaat heeft laten liggen, zoodat hij niet verder kan, wat een spontaan „Hoi is met z'n gatje in 't water gevallen" tengevolge heeft. De wensch van de beide nichtjes, de toespraak van grootmoeder Merai tje zij hebben de volje aandacht, maar dan moeten toch de .^ouwe- naars" aan kant en de beenen van de vloer, dan gaat de .'brandewijn- kom rond en al dansend zingt men van: Waarmee maken we Bruigom vet? Met gemalen boonen. Gemalen boonen, gerstemeel, Haal het sop maar door je keel. Hupsa Keesie, hupsa Keesie enz. Inmiddels hebben de oppassers de tulband en 't brood met „braien vlois" rondgebracht en zoo wordt het feest voortgezet,etend, drin kend, schertsend en zingend, waar bij 't „Jandoppie, dat was mooi* niet van de lucht is. Zoo beleefde Opmeer een boeren bruiloft in optima forma, een feest voor de deelnemers een feest ook voor de toeschouwers. Of dan alles volmaakt was? Wij zullen de laatsten zijn om dat te beweren, want er waren heusch wel enkele zwakke plak ken. Meer in den geest van den tijd, b.v. was men geweest, zoo men de mook had vervangen door de traditioneele twee violen met een bas en zoo waren er nog en kele kleinigheden, die we gaarne anders hadden gezien. Doch deze wogen niet op tegen het feit, dat hier het leven van onze voorouders werd getoond op een van zijn hoog tepunten, namelijk op den dag, waarop man en vrouw zich voor goed verbinden. De Hoorpsche re gisseur Joh. M. Ridderikhoff en de zijnen hebben eer van hun werk geh^d de Westfriesche bberen- bruiloft te Opmeer zal nog lang in prettige herinnering blijven. (Jac. Broersen). WINTERHULP NEDERLAND LOTERIJ 1942. Be teekent: Blijdschan in vele gezinnen. W1ERINGEN GEMEENTEREKENING 1940. De gemeenterekening 1940 is door den Commissaris der provincie vastgesteld. Het batig, saldo op den Gewonen Dienst bedraagt f 23682.37. BLOEMEN*EREEN. „FLORA". Den Oever Behoudens goedkeu ring van de daarvoor bevoegde autoriteiten zal dit jaar wederom een bloemententoonstelling wor den gehouden. Het bestuur» van „Flora" heeft geineend dit jaar de tentoonstel ling te houden in de concertzaal van Jurieën Lont. Hotel Wiron. Zonder twijfel zullen zooals in andere jaren, weer vele inzendin gen mogen worden verwacht. De tentoonstelling zal plaats heb ben op 12, 13 en 14 Sept. a.s. De muziale verzorging zal door d'iveri se vereenigingen van Oostwierin gen worden verzorgd. 4/VN/» PAULOWNA POLITIE. Gevonden: een portemonnaie, in houd eenig hardgeld en bonnen. GESLAAGD. Voor het examen Hoogxkritsdhe taal L.O., slaagde gisteren de heer H. Cornelissen. TWEE BIJZONDERE VOGELS- Hoe zonderling het ook moge klinken, h*et is een feit. dat er'die ren zijn, die op het water kunnen loopen. Dit zijn niet alleen eenige insectensoorten, doch ook de klein ste watervogel, namelijk de storm- zwaluw, is hiertoe in staat. Dit vo geltje wordt niet grooter dan 18 centimeter, doch leeft op zeer groo- ten afstand van de kust op zee. De met groote zwemvliezen voor- ziene pootjes van dit beeitje ver- oorlooven het, niet alleen goed te zwemmen, doch tevens door mid del van de uitgespreide zwemvlie zen, op de wateroppervlakte te loopen. Het is bekend, dat zelfs oude, doorgewinterde zeeliedeto onder be paalde omstandigheden" nog wel eens last van zeeziekte krijgen. Bekend is bijvoorbeeld het verhaal van den ouden zeerob, die in de kleinste notedoppen alle oceanen was overgestoken, zonder zelfs bij het hefstigste stormweer last van zeeziekte te ebben gehad, en die bij een zeer middelmatig stormpje tijdens een boottocht over het IJs- selmeer. zoo ziek was „als een juf fershondje". Nog zonderlinger klinkt het ech ter, dat zelfs zeevogels, zooals bijv. de albatros, óók wel eens zeeziek kunnen worden; dit gebeurt echter alleen, als ze in kisten aan boord van een schip getransporteerd worden. Deze dieren zijn dan meestal bestemd voor dierentui nen. f

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3