SPOORWEG N.V.D. en W.H.N. dagblad voor HELDER5CHE EDITIE VERBROKEN Verduister Turkije blijft neutraal §ara;oglu spreekt voor Nationale Vergadering Zwarte Zee - Kaspische Zee Postzegeivervalscher Nieuwe bonnen één omvangrijke organisatie 4 pagina's De s t r ij d in het Kaukasische gebied Knooppunt Tichoretsk genomen en bezet Storingsaanvallen op W*-Du!ts»ch gebied Italiaansch Weermachtbericht Openbaar lichaam „De N.O Polder" 35.000 vrijwillige medewerkers 4 Uit«.: N.V. Uitg. Mij. Hollands Noorderkwartier. Redactie- en Administratiebnreenx: SCHAGKN: Laan 201 Iel 444 (2 lijnen). DtN HELDER; Koningstr 78. Tel. 2345 '2 lijnen). - ALKMAAR Lancestraat 97 Tel 3332 NOORD-HOLLAND Deze Courant verschijnt daRelijks. Advertentie-tariet. Gewone advertenties 11 ct n. m.m. Bij contftct, binnen een laar te Re- bruiken. belanRrijke korting. Prij zen worden od aanvraag verstrekt. 88ste Jaargang. No. 11869 Hoofdredacteur: A. R. JONKER Alkmaar fafw.) VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1942 HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER, 6 Aug. (DNB.) Het opperbevel van de weermacht deelt mede: In liet gebied van den Kaukasus werd het spoorwegknooppunt Ti- chorezk genomen en de spoorlijn ten Noordwesten der stad over een breed front bereikt. Beweeglijke formaties der infanteriedivisies rukken verder op naar het Zuiden Formaties jachtkruisers steunden in aanvallen op groote hoogte en in scheervluchten de pantsertroepen bij de uitbreiding van het brugge- hoofd over de Koeban. Ten Zuiden van Worosjilofsk verbraken snelle formaties in snellen opmarsch over de Koeban de groote spoorwegver binding tusschen Zwarte en Kaspi sche Zee. Ten Noorden van de Sal vordert de aanval van Duitsche en Roemeensche troepen goed. Aan de successen in dit gebied hebben de Roemeensche formaties «en bijzon der aandeel. In de groote bocht van den Don werden tijdens hevige af- weergevechten 25 vijandelijke pant eerwagens kapotgeschoten. Gedu rende den nacht zette' de lucht macht haar aanvallen op spoorweg installaties in het achterwaarsche gebied van den vijand voort. In het gebied van Rsjef duren de zware gevechten voort. Ten Noorden van de stad hebben de Sowjettroepen tijdens vergeefsche aanvallen 28 pantserwagens verloren. Ook aan de Wolchof stortte een door pant serwagens ondersteunde aanval van den vijand ineen. Aan het Oos telijk front zijn gisteren 180 vijan delijke vliegtuigen neergeschoten. Zes eigen toestellen worden ver mist. Na storingsvluchten overdag van afzonderlijke vijandelijke vliegtui gen boven Westduitsch gebied heeft de Britsche luchtmacht in den af- geloopen nacht militair zonder ef fect blijvende aanvallen onderno men op het industriegebied van Rijnland en Westfalen. De schade, die in .woonwijken van eenige ste den is aangericht, is gering. Vijf der aanvallende bommenwerpers werden door nachtjagers ten val gebracht. Aan de Zuid- en Oostkust van En geland heeft de luchtmacht giste ren en in den afgeloopen nacht, ten deele in scheervlucht, voor den oor log belangrijke installaties met bommen van zwaar kaliber aange vallen. DB STRIJD IN HET KAUKASI- SCHB GEBIED. BERLIJN, 6 Aug. (D.N.B.): Het Opperbevel der weermacht deelt over de gevechten van gisteren in het Kaukasische gebied nog het .volgende mede: De ten Oosten van de Zee van Azof oprukkende Duitsche en Roe- meen6che troepen hebben bij de achtervolging van de naar het Zui den wijkende bolsjewieken de stad Tichoresk strijdend gepas seerd. Op dit belangrijke kruispunt van de uit Jeisk naar Armawir en van Krasnodar naar Stalingrad loopende spoorlijnen is het tot felle ROME, 6 Aug. In zijn weer machtbericht no. 800 maakt het Italiaansche opperbevel het vpl- gende bekend: Aan het Egyptische front heb ben Italiaansche en Duitsche for maties vliegtuigen herhaaldelijk aanvallen ondernomen op vijande lijke troepen en stellingen en in luchtgevechten zes Britsche toestel ]en neergeschoten. Vijandelijke luchtaanvallen op Tobroek en Mer sa Matroe veroorzaakten eenige schade. Een Britsche machine werd vernietigd. Tijdens de operaties op Malta schoot een formatie Itali aansche jagers, die de bommenwer pers vergezelde, twee Spitfires omlaag. Een ander Britsch vlieg tuig onderging hetzelfde lot, tij dens luchtgevechten met Duitsche [J 9£(6rS. Engelsche vliegtuigen poogden in het centrale bekken van de Middel landsche Zee een van onze kon- Tooien aan te vallen. Een vijande lijk toestel werd getroffen door het efweergeschut van de begeleiden de vaartuigen en stortte in zee. Het konvooi leed geen schade. Een Van onze toestellen is van zijn op dracht uit het Oostelijke bekken Van de Middellandsche Zee niet te ruggekeerd. huizengevechten gekomen, waarbij de vijandelijke tegenstand gebro ken werd. Tevergeefs trachtten de bolsjewieken door tegenaanvallen, die gesteund werden door een pantsertrein, de stad te heroveren. De Duitsche en verbonden troepen handhaafden niet alleen hun ter reinwinst, maar rukten met hun bewegelijke deelen onstuitbaar verder naar het Zuiden op. In het gebied ten Noorden van Worosji lofsk trachtte een van zijn verbin dingen afgesneden vijandelijke groep naar het Oosten door te bre ken, doch werd in het geconcen treerde vuur van alle wapens ver slagen. Andere uiteengedreven vij andelijke groepen werden in het gebied ten Noorden van Armawir vernietigd of gevangen genomen. Ten Zuiden van Worosjilofsk rukten snelle troepen, doeltreffend gesteund door formaties jachtkqui- sers, ver op over den Koeban en verbraken de groote spoorwegver bindingen tusschen de Zwarte en de Kaspische Zee. Daardoor werd den vijand opnieuw belemmerd in zijn geringe, hem nog resteerende bewegingsmogelijkheden. Het ver lies van deze spoorlijn is voor de bolsjewieken zoo belangrijk, omdat zij als belangrijkste transportver binding tusschen het oliegebied van Maikop en de olieverwerkende raffinaderijen in de Noord-Kauka- sische steden optreedt. Bij de ondersteuning van de op rukkende Duitsche troepen aan zuidelijken oever van den Koeban door Duitsche formaties jachtkrui sers is een groot aantal gemotori seerde en bespannen voertuigen vernield en een groote benzine-op- slagplaats der bolsjewieken in brand geworpen. Door inslaande bommen op vluchtende vijandelijke collonnes leed de vijand zware ver liezen. Luchtaanvallen werden ge richt op de stations van Koergana- ja, ten westen van Armawir en de havenstad Toeapse aan de Zwarte Zee. DE DUITSCHE OPMARSCH. STOCKHOLM, 6 Aug. (D.N.B.) In een bericht van United Press uit Moskou wordt gezegd, dat het een voudig ónmogelijk schijnt den Duitschen opmarsch tot staan te brengen. Uit de Sowjetlegerberich- ten blijkt duidelijk de ernst van den toestand. Het Sowjetleger schijnt in .alle sectoren van het front in den Noordelijken Kauka sus op den terugtocht te zijn. Een reuzen-aardappel Een volkstuinder te Weesp was, volgens het Volk, dezer dagen bezig met het rooien van aardappelen in zijn tuin aan de Papelaan. Daar vond hij aan één pol niet, zooals normaal is, verschillende aardappelen, maar éen exem plaar, dat een doorsnee had van meer dan twintig centi meter en een groote koolraap leek. De gelukkige volkstuin der had ditmaal aan één aard appel genoeg voor middagmaal *1' Tinus Osendarp, de winnaar van de 100 meter tijdens de internationale athletiekwedstrijden in het Olym- piastadion te Berlijn wordt door den Duitschen Rijkssportleider Von Tschammer und Osten met zijn overwinning gecomplimenteerd. Atlantie-Boesig-Holland- Pax Holland m. In de Staatscourant is opgeno men een besluit van de Secr.-Gen. van de departementen van Binn. Z., Waterst., Fin. en L. en V waarbij wordt ingesteld een open baar lichaam „De Noordoostelijke Polder". Deze instelling gaat ge paard met wijziging van de gren zen der gemeenten Kampen, Ge- nemuiden, Vollenhoven, Blokzijl. Blankenham, Kuinre, Lemmer en Urk. Het thans van de gemeentè Kam pen deel uitmakende eiland Schok1, land wordt bij den Noordoostelij ken Polder gevoegd. Het bestuur van het openbaar lichaam wordt uitgeoefend door een landdrost. Als zoodanig treedt op het hoofd van den dienst, be last met het in cultuur brengen en de kolonisatie van den Noord oostelijken Polder. Dit besluit treedt op Vrijdag 7 Augustus in werking. Een 20-jarige Amsterdammer bood aan een postzegelhandelaar te Bus- sum gestempelde Indische postze gels met opdruk „Java" en ook ze gels van Curagao aan voor een waarde van ongeveer f 25.De postzegelkenner vertrouwde de zaak niet geheèl en onderzocht de zegels nauwkeurig. Daarbij bleek, dat de zegels van Curagao lucht postzegels van 1931 waren met een stempel ■\jan.. 1919. Toen hij 'li' ge constateerd had, nam de handelaar de politie in den arm en daarop be kende de jongeman, dat hij wist, dat de stempels valsch waren Bij verder onderzoek bleek ook de op druk Java kunstmatig te zijn aan gebracht. De Amsterdammer be weerde niet te weten, wie de dader van deze falsificaties is, daar hij de zegels op de postzegelbeurs in de hoofdstad zou hebben gekocht De politie gelooft dit laatste echter niet geheel en stelt naar een en an der een nader onderzoek in. Voor de volgende week zijn de bonnen 41 aangewezen voor 't koo- pen van d^ gebruikelijke hoeveel heden brood, beschuit, vleesch, aardappelen (3. kg.) en rookartike len (ook voor de dames). Bovendien wordt op bon 41B van de aardappelenkaart nog y2 kilogr. aardappelen beschikbaar gesteld. In de vierwekelijksche periode van 9 Augustus tot 5 September zullen geldig zijn de bonnen: 357 voor suiker, 358 voor jam, 359 voor peulvruchten, 360 voor gort (het oude rantsoen van 250 gram), 361 voor vermicelli of maïzena, 362, 363, 361 en 365 voor bloem. 367, 368 en 3G9 voor kaas, 41, 42, 43 en 44 voor melk. 441 en 4—42 reserve voor rijst, 41 en 42 versnaperingen voor chocolade en 43 en 44 versnaperin gen voor suikerwerk. van 8 tot 19 Augustus is boter verkrijgbaar op bon 39 en rundvet voor hen, die destijds deze bon bij den slager hebben ingeleverd. BOTER EN RUNDVET OP BON 39. Gedurende het tijdvak van 8 tot en met 19 Augustus 1942 geeft elke der met 39 gemerkte bonnen van de boterkaart en van de vet- kaart récht op het koopen van 125 gram boter. Zij, die gedurende het tijdvak van 15 tot en met 18 Juli 1942 de bonnen 39 bij den slager hebben ingeleverd ontvangen gedurende bovengenoemd tijdvak per bon 100 gram rundvet. OPROEP AAN FAMILIE LEDEN VAN IN NED. INDIë GEÏNTERNEERDE LEDEN VAN DE N.S.B. Echtgenooten. kinderen ei- ouders van in Ned.-Indië ge ïnterneerde leden der N.SB., fdie in behoeftige omstandighe den verkeeren of om andere redenen hulp of raad noodig hebben, worden verzocht zich daartoe schriftelijk onder op gave van volledige bijzonder heden te richten tot 't secre tariaat-generaal der N.S.B., Maliebaan 33 te Utrecht. JAPANNERS BEZETTEN EILAN DENGROEPEN IN ALFOEREN- ZEE. TOKIO, 6 Aug. (Domei): Het kei zerlijke hoofdkwartier heeft heden het volgende bekend gemaakt: Ja- pansche vlooteenheden hebben op 30 Juli j.I. strategische punten be zet op de Kei-eilanden, de Aroe- eilanden en -de Tenimbe-eilanden in de Alfoeren-zee ten noorden van Australië. Maan Maan op vanavond om onder 2.10 pp 1111t» 18-02 12 Aug UUr 26 Aug N.M. tot morgenochtend V.M. 19 Aug. x ja 2 Sept. EK. 6.10 uur L.K. Het beslissend moment van de 100 meter tijdens de internationale ath letiekwedstrijden in het Olympia-stadion te Berlijn. Osendarp pas seert als eerste de eindstreep. Atlantic-Boesig-Holland Pax Holl. m Om den Grooten Prijs van Alkmaar werden Woensdagmiddag in het gemeentelijk sportpark te Alkmaar langebaandraverijen gehouden, waarvoor niet minder dan 89 paarden waren ingeschreven. Er werd fel gestreden om de eerste plaats. Pax Holland-De Haan m ANKARA, 6 Aug. (DNB.) De nieuwe Turksche minister-presi dent Saragoglu heeft voor de Groo- te»Nationale Vergadering een regee- ringsverklaring afgelegd, waarin hij ten aanzien van de Turksche buitenlandsche politiek o.a. ver klaarde, dat de nieuwe regeering met waakzame aandacht er voor zal zorgen, dat Turkije buiten dezen oorlog blijft. Ondanks alle rampen, welke Turkije in het verleden heeft meegemaakt, is het thans tot een vaste eenheid aaneengesmeed Tur kije is een gelukkig volk en dit ge luk kan worden verklaard uit het feit, dat het geheele Turksche volk zich om een grooten leider heeft geschaard. Deze eenheid van volk en staatshoofd, welke Turkijes kracht vormt,-te bewaren, is het voornaamste doel van de nieuwe regeering. De nieuwe regeering stelt alles in het werk, om Turkije buiten den oorlog te houden. Onze hoop, zoo verklaarde Saragoglu woordelijk, dat wij deze schoone taak ook kun nen verwezenlijken zal ook niet vervliegen, wanneer wij eens on danks onze inspanningen een aan val op ons land of op onze onafhan kelijkheid zouden beleven. In dit geval zouden wij ons leven slechts in dienst stellen van dit eene ide aal, n.1. den strijd tot het uiterste. In bet verdere verloop van zijn rede betoogde Saragoglu, dat het Turksche leger machtig, krach tig en paraat is. De nieuwe regee ring zal al haar kracht er aan besteden om het leger nog sterker te maken. Dit is het doel van het geheele volk en de taak van de regeering. Sedert Lausanne. zoo constateerde de premier, heeft de actieve buitenlandsche politiek het land via tarijke moeilijkheden en beproevingen naar dit stadium ge leid. Aan de bestendigheid en de gelijkmatigheid van de Turksche buitenlandsche politiek moet de tegenwoordige kracht van Turkije worden toegeschreven. Turkije zal zich nooit inlaten met eenigerlei avontuur buiten de grenzen en het heeft slechts dezen eenen wensch: niet bij dezen oorlog betrokken te worden. Het wensöht een bewuste en actieve neutraliteit te handha ven. De Turksche neutraliteit is de uitdrukking van een algemeen po litiek stelsel, dat op alle gebieden een gerustellende oprechtheid en duidelijkheid vertoont. Een bewijs voor de Turksche neutraliteitspoli tiek moet worden gezien in den vorm van het Tu-'^eh-, 'V,!t -b« pact, döt opnieuw de wriendschan en het wederzijdsche begrio tus schen de twee landen bezegelt. Een ander bewijs voor de Turk sche neutraliteitspolitiek is het Turksoh-Engelsche bondgenoot- sctiflpsv 6rdr8-g. Van den aanvang af hebben de Winterhulp Nederland en de Ne- derlandsche Volksdienst er naar gestreefd een volksche-, niet-amb- teli.jke organisatie te worden, juist omdat de N.V.D. en de W.H.N. or ganisaties zijn, die hun oorsprong vinden in en gedragen worden door ons volk. Daarbij komt, dat hierdoor tevens bereikt wordt, dat het aantal betaalde werkkrachten tot een. minimum beperkt blijft. Meer dan bij welke andere lande lijke organisatie ook wordt hier de arbeid verricht door vrijwillige medewerkers, die geen enkel voor deel van hun bemoeienissen hebben «te verwachten. Het spreekt wel vanzelf, dat het aantal dezer zeer groot moest zijn en een omvangrijk organisatiewerk noodig was om hen op doeltreffende wijze in te schakelen. Om daarvan een indruk te krijgen heeft t A.N.P. zich gewend tot den leider van de hoofdafdeeling „organisatie" van den N.V.D., onder wien tevens de uitvoe ring van winterhulp-werk res sorteert. Deze deelde mede, dat de N.V.D. en de Winterhulp, welke laatste een stuk specialen arbeid van den volksdienst behartigt, wat de func tionarissen betreft in een soort personeele unie met elkaar ver bonden zijn. Naar ruwe schatting bedraagt het aantal vrijwillige me dewerkers momenteel 35000. Daar onder en daarnaast telt de instel ling nog talrijke contrilbueerende leden. Over de kwaliteit der mede werkers was spreker over het al gemeen zeer tevreden. Js'a tour lijk had een schifting pl»ts; deze 35000 echter werken ieder naar vermogen van harte mede. Bijzon der erkentelijk was hij vooral de medewerkers ten plattelande, die, bezield door den onbluschharen drang hun volksgenooten hulp te bieden, hun werk onder vaak zeer moeilijke omstandigheden verrich ten. Buurtschappen. Zooals bekend zijn de provincies ingedeeld in buurtschappen en deze weer onderverdeeld in wijken en blokken. Een buurtschap omvat bij voorkeur ongeveer 10.000 inwo ners. Telt een gemeente echter minder inwoners, dan vormt zij zelf een buurtschap. Eenmaal vol- !ed! uitgebouwd, zal de organisa tie ongeveer 1600 buurtschappen moeten omvatten. Deze onderverdeeling was noo dig, omdat de N.V.D. op de nauw ste wijze contact wil onderhouden met en wil groeien uit de breede lagen van ons volk. Alleen hier door is het mogelijk, onafhankelijk van ambtelijke instanties, de noo- den en behoeften van ons volk te peilen. Geen bedeeling doch hnlp- verleening. In deze richting voortbouwend en ter vermijding van het tot heden gevolgde Iokettensysteem, ligt het zoo o.m. in de bedoeling komenden winter ook de uitdeeling van gaven en giften via de wijkhoofden te doen geschieden. De N.V.D. immers beoogt geen bedeeling, doch hulp verleening. En voor dit laatste is persoonlijk contact onmisbaar. Bo vendien kan het wijkhoofd door zijn geregeld bezoek aan gezinnen tevens eenig toezicht uitoefenen op de besteding. Hetgeen eventueel later op aanvragen te verstrekken adviezen wederom ten goede komt. Zegsman beslont zijn korte uit eenzetting met nog eens te wijzen om de belangrijke taken, welke den volksdienst worden opgedragen, zooals het aanwijzen van personen, die eten mogen halen bij de cen trale keukens (de technische uit voering berust bij het rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd) en de-adviezen, die de diensj verstrekt voor hulpverlee ning aan slachtoffers van bomin slagen. Zooals bekend, werd voor dit laatste een schadekaart inge voerd welke door den N.V.D. wordt uitgereikt aan hen, die daarvoor volgens zijn oordeel in aanmerking komen. Deze kaart dient als iden titeitsbewijs voor de slachtoffers en als basis voor de hulpverlee ning door centrale keuken, distri- butiedienst, luchtbeschermings dienst en schade-enquêtecommis sie. Door de schifting aan de hand van algemeene richtlijnen en de mogelijkheid van een nauw con tact zoowel met de slachtoffers als met de betrokken diensten; kan de N.V.D. er voor" zorgdragen, dat al leen zij worden geholpen, die hulp werkelijk noodig hebben en boven dien invloed uitoefenen op de wij ze waarop hulp wordt verleend door het naar voren brengen van klachten en wenschen bij de in stanties. Nader wordt geimeldt dat het door Saragoglu uiteengezette re- geeringsprogram door de Nationa le Vergadering éénstemmig is goed gekeurd. Bij de stemming waren 391 afgevaardigden aanwezig. Oogsttijd in de Wleringermeer. De zonnestralen hebben het koren snel doen rijpen en het eerste ge deelte van den oogst wordt binnen gehaald. Fellinga-Pax Holland a

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 1