HET TWEEDE FRONT De aanstaande rede van Gandhi BEV0R9E8ING DU VSLKSGEZGKflHEID DAGBLAD VOOR heloersche editie Wanhopige ontlastings- aanvallen van den.vijand 88ste Jaargang. No. 11870 i pagina's ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1942 0 Duitsche luchtaanvallen oj Engeland in NEDERLAND weinig woorden Dc toestand in Britsch-Indië Italiaansch Weermachtbericht Slag op den Oceaan deed Britsche plannen mislukken Japan eo de Sowjet-Unie r— Verduister 21.20 uur 6.12 uur 21.18 uur S5S 6.14 uur N*V* Honk en Heem opgericht idPffla Dr. F. 0. Brniniog zet zijn ideeën uiteen UitR.: N.V. UitR. Mij. Hollands Noorderkwartier. Redactie- en Administratiebnreanx: SCHAGEN: Laan 201. Tel 444 (2 lijnen). UljN HL'LDER: KoninRstr. 78. Tel. 2345 '2 lijnen). - ALKMAAR:' Langestraat 97 Tel. 3332. NOORD-HOLLAND Deze Courant verschijnt daRelijks Advertentie-tarief. Gewone advertenties 11 ct. D- m.m. Bij contract, binnen een laar te ae- bruiken belangrijke korting Prij zen worden on aanvraag verstrekt. Hoofdredacteur: A. R. JONKER Alkmaar fafw.) Ct OPMARSEN GAAT VOORT HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 7 Aug. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In het gebied van de Kaukasus achtervolgen Duitsche en Roemeen- sche troepen den vijand bij groote hitte met buitengewoone marsöh- prestaties van de infanterie in de ridhting van Krasnodar De aan een spoo rwogk ru ispwn t liggende stad Tisjewskaja werd genomen. Snelle troepen bereikten bij hun opmarsch vanuit de braggehoofden der Koelban het geibied op 50 kilo meter ten noordoosten van Mai- kop. Verder Oostelijk werd het gros van 'n Sovjetrussische divisie tijdens een poging tot doorbraak vernietigd. Aanvallen overdag en des nachts van d'e luchtmacht richtten zich op transportbewegin gen en spoorweigiinstallaties van de Sowjets aan de kust van de Zwarte Zee, de Noordelijke uitloo- pers van de Kaukasus en aan de benedenknie van de Wol.ga. Ten Noorden van de Sal zi.fn Duitsche en Roemeens die formaties in ge vecht gewikkeld met nieuw aange voerde vijandelijke strijdkrachten. Tijdens den afweer van tegenaan vallen werden hier alléén giste ren door een pantserdivisie 51 zware pantserwagens vernietigd. In de groote bocht van den Don herhaalde de vijand zijn vergeef- sahe, aanvallen. In het gebied van Rsjef zetten de Sowjettroepen hun wanhopige ontlastingsaanvaller^ voort. Sterke formaties gevechts vliegtuigen en duikbommenwerpers alsmede eenheden der ludhdoelar- tiTIerie brachten den formaties van het leger tijdens de zware afweer- gevechten werkelijke verlichting. De vijand leed groote verliezen aan menschen en materiaal. In de Finsche golf werd in het zeegebied van Lavansaari een Sovjetrussisch bewakingsvaartuig door bomtref- fers tot zinken gebracht. Vier boo ten en een mijnerazoeker werden beschadigd. In het hooge Noorden bestookte de luchtmacht Sow.jet- russische troepcnka.nipementen op het visscherssohiereiland en batte- rijstejringen ten Zuidwesten van Moemiansk" met bommen van zwaar kaliber. Aan het Oostelijk front werden gisteren in luchtgevechten door luchtdoelartillerie 138 vijandelijke vliegtuigen ten val gebracht. Acht eigen ^toestellen worden vermist. Eenfge Britsche vliegtuigen heb ben gisteren iin den loop van den dag op groote hoogte storings- vluohten naar Zuiidwest en West- duitschland uitgevoerd. In den af- gelbopen nacht richtte de Britsche luchtmacht haar aanvallen op nieuw op woonwijken van verschei dene steden van het industriege bied in Rijnland en Westfalen. De burgerbevolking leed ecnige ver liezen. Door brisant- en brandbom men ontstoAd materieele schade en schade aan gebouwen. Nachtja gers schoten zeven der aanvallen de bommen wei-pers neer. In d^n strijd tegen Groot Brit- fannië heeft de luchtmacht giste ren voor den oorlog belangrijke in stallaties in Zuidwest-Engelandmet bommen van zwaar kaliher be stookt. In den nacht van 6 op 7 Augustus werden haveninstallaties en installaties der bewapeningsin- dustrie in Oost-Engeland en aan de Westkust van Schotland aangeval len. Verscheidene groote. branden werden waargenomen. Alle vlieg tuigen keerden op hun bases terug. Terwijl de bewoners met vacantie waren. Tijdens de vacantie der bewoners van een benedenhuis aan den Willemsparkweg te*, Amster dam zijn ongewenschte bezoekers er binnengedrongen via een raam van het sousterrain, dat zij daartoe vernielden. Twee bontmantels en eenig geld hebben zij meegenomen, doch het tafelzilver, dat zij ook reeds klaar hadden gezet, is ach tergebleven. Men vermoedt daarom dat de dieven onraad hebben be speurd. De restauratie van den toren der nieuwe kerk te Delft. Naar wij vernemen is vergunning verleend om de restauratiewerkzaamheden aan den toren van de nieuwe kerk te Delft gedurende drie maanden met tien man voort te zetten. Oorlogsgewonden slaagden als ma chineschrijver. Bij de eergisteren gehouden exa mens voor machineschrijven aan de Pitmansoliool te Utrecht slaag den onder meer de heeren H. J. Nienbuis en H. Breitenbach. Dit In Overijsel en Gelderland vinden de boeren dikwijls des morgens de kool afgevreten door de konijnen. Door een paar groote glasscherven in het koolveld te plaatsen, wordt nu dit euvel verholpen. VNP-Zeijlemaker-Pax Holland m feit zou nauwelijks venndlding verdienen, ware het, niet dat deze heeren Nederlandsöhe oorlogsge- wonden zijn, die hun rechterhand missen en d-ie thans nog worden verpleegd in het militaire hospi taal te Zuylen. Inbrekers maken 7000 sigaren buit. Inbrekers hebben zich gister nacht toegang weten te versohaf fen tot de sigarenfabriek der fir ma Oenen en Mansen aan den Laarderweg te Hilversum. Zij wis ten zich meester te maken van 7000 sigaren, die zij waarschijnlijk op een bak Tiets hebben' wegge voerd. Zware straffen voor clandestiene slachters. De economische rech ter te Almelo, heeft een groot aan tal zaken tegen frauduleuze slach ters behandeld, waarbij zware straf fen werden uitgesproken, die lie pen tot twee en een half jaar ge vangenisstraf. STOCKHOLM, 7 Aug. (DNB). In zijn rede voor de commissie van het Voorindische Congres heeft Gandhi onder meer verklaard: „Naar de Britsche berichtendienst meldt, kan Indië slechts door strijd zijn vrijheid verkrijgen en zal de vrijheid den Indiërs niet als een ge schenk des hemels in den schoot vallen. De Engelschen, aldus zeide Gandhi woordelijk, zullen ons onze vrijheid moeten geven, wanneer wij voldoende offers hebben gebracht en onze kracht bewezen hebben. Interview met GandhL STOCKHOLM, 7 Aug. (DNB.) Op een persconferentie is Donder dagavond aan Gandhi de vraag ge steld of hij de „duidelijkste verze kering" wilde geven, dat hij thans niet overweegt pnderhandelmgen met Japan te openen,^zoo meldt de Britsche berichtendienst uit Bom- bay. Gandhi antwoordde, dat hij een dergelijke verklaring niet kon afleggen. Hij zeide echter verder, dat hij, wanneer hij met Japan zou onderhandelen, dit „uitsluitend en alleen in het belang van de gealli eerde zaak" zou doen. Voor het ope nen van onderhandelingen, zoo heeft Gandhi verder verklaard, moet de onafhankelijkheid van In dië verwezenlijkt zijn en dan moet hij het verlof van de vrije Indische regeering ontvangen voor zulke on derhandelingen. Op een vraag naar de soort ge- weldlooze maatregelen, die hij zou nemen, antwoordde Gandhi, dat een algemeene staking niet buiten zijn overwegingen ligt en dat hij er niet voor zou terugschrikken, wanneer een algemeene staking „tot de laat ste noodzakelijkheid" zou worden. Diamanten huwelijksfeest Het echtpaar H.'Anker en S. Ankerv. d. Heuvel, te Nieu- werkerk a. d. IJsscl, hoopt op 31 Augustus a.s. zijn 6Ü-jarige echtvereeniging te herdenken. Koning Michaël woonde te Boeka rest de herdenkingsplechtigheid bij welke in de Roemeensche hoofdstad werd gehouden. Atlantic-Holland-Pax Holland m ROME, 7 Aug. In zijn weer machtbericht nr. 801 maakt het Ita- liaansche opperbevel het volgende bekend: Aan het Egyptische front verken- ningsactiviteit en optreden van ar tillerie. De luchtmacht van de as ondernam aanvallen op de achter- waartsche verbindingen van den vijand. Kampen en op marsch zbn- de colonnes werden getroffen. Tij dens luchtgevechten werden drie, Curtiss toestellen en een Hurricane door Duitsche jagers neergehaald. Itaflaansche en Duitsche bommenc werpers bestookten inrichtingen en machines op den beganen grond op de vliegvelden Micabba en Ta.\e- nezia op Malta. BERLIJN, 7 Aug. (DNB). DNB verneemt van militaire zijde: Hóevaak is reeds gesproken en geschreven over het tweede front in Europa. Waarom maandenlange of jarenlange 'voorbereidingen, indien men inderdaad zoo'n front tot stand wil brengen? Hoe hoopvol klinkt 't, wanneer Moskou vol vertrouwen op Londen en Washington meldt,dat de geallieerden overeengekomen zijn, nog dit jaar een tweede front te vormen. Daartoe zouden 15 mil- lioen man, 100.000 stukken geschut, 85.000 pantserwagens en 50.000 vlieg tuigen bijeen gebracht worden. Wie deze getallen ziet, moet zich wel af vragen: Waarom moesten eerst 10 millioen bolsjewisten in het zand bijten, reusachtige gebieden van economische beteekenis door den oorlog vernield of aan de Duit- schers overgelaten worden? Er is dus toch een belangrijke oorzaak, welke 't eene geallieerde plan na 't andere doet mislukken. Die oorzaak heet slag op den Atlantischen Oce aan. Fantastische cijfers. Den 15 millioen man zouden alleen ov,er zee naar het Euro- peesche vasteland gebracht moe ten worden. Volgens Engelsche schatting is voor het \ervoer van een soldaat met zijn uitrus ting 10 ton noodig, zoodat het vervoer van het geheele leger 150 millioen ton zod vergen. Dat is het dubbele van de tonnage der wereldkoopvfmrdijvloot bij het uitbreken van den oorlog. Men hoeft over deze fantasti sche getallen niet verder te spre ken;- zij veroordeelen zichzelf. Een kansrijk tweede front is op de basis van de 10 ton per soldaat reeds mislukt, want alleen de Duit sche weermacht heeffreedsbij na 20 millioen tot zinken gebracht. Tot de schepen, die sedert 1 Juni 1941, toen Churchill over de scheepsverliezen ging zyrijgen, tot zinken zijn gebracht., behooren er ook, die op grond van hun tonnage de beste troepentransportschepen geweest zouden zijn: b.v. Athel- crown (11.9999 ton), Athelprince (9T76 ton), Bntish Sincerity (8533 ton), British Confidence (8484 ton), Chinese Prince (8593 ton). Een schip van het type Clan Mac Ar- thur (10.000 ton), üenhydale (8145 ton), Empire Gemt (8100 ton), Kars (8888 ton), een dozijn schepen met een inhoud van 115.723 ton, die 170.000 ton oorlogsmateriaal of 11.000'man voor het tweede front hadden kunnen vervoeren, wan neer zij nog zouden varen. Namen van verscheidene honderden sche pen, welker vernietiging Churchill verzwijgt, zullen in den eerstvol- gen tijd evcneehs gepubliceerd worden. De ondergang van al dé ze schepen vormt het voornaam ste motief voor de aarzeling ten aanzien van het tweede front. De toestand int Indië. BERLIJN 7 Aug. (A.N.P.) Po litieke kringen alhier wachten de tegen hedenavond aangekondigde redevoering van Gandhi af, voor zij een definitief oordeel uitspre ken over den toestand in Indië. Óver het algemeen is men van meening, dat ondanks de nieuwe verklaring van Sir Stafford Cripps de Engelschen niet in staat zijn tol een op werkelijk nieuwe ge dachten gebaseerde Indische' poli- Kol. Hasegawa, de leider van de persafdeeling van het Kvvantoeng- ieger heeft tegenover vertegenwoor digers der pers verklaard, dat de Noordelijke verdediging van Japan „tot in de kleinste bijzonderheden is voorbereid" an het Kwantoengle- ger „ten uiterkte geoefend is". De Noordelijke grens van Japan kan niet doorbroken worden. Ofschoon de Japansche troepen over reusach tige gebieden verdeeld zijn en in het Zuidoosten en Westen felle gevech ten leveren, kon spr. met vol ver trouwen zeggen, dat het geen te genstander ooit zal gelukken in Ja pansche gebieden vasjen voet te krijgen. De Sowjctunie, aldus de kolonel, zou wel in een situatie kun 'nen konden, dat zij gedwongen zou worden tot een strijd met Japan, of zij zou willen of niet, want de Ver. Staten hebben er het grootste be lang bij dat Sowjetrusland een di- recten aanval op Japan onderneemt teneinde daarmede tegelijkertijd In dië te beveiligen. Om dit doel te be reiken, hebben de Ver. Staten geen moeite geschuwd. Stalin bevindt zich thans in een toestand, die hem zou kunnen dwingen toe te geven aan de eischen der Ver. Staten uit vrees de hulp der Ver. State.n,. waar van hij meer dan ooit afhankelijk is,'te verliezen. tiek. Aan den anderen kant is ge bleken, dat de nationale wil der Indische massa's de congresleiders uit hun talmende houding toch steéds weer tot acties drijft. Reeds de eerstvolgende dagen zullen waarschijnlijk opheldering bren gen, zoo meent men hier, over de vraag of het thans reeds tot be slissende handelingen komt of dat de gebeurtenissen rondom den ze vende Aug. slechts als een begin daartoe moeten worden opgelat. In dit verband neeimt men in Ber lijn, als symtomatisoh voor het standpunt van-£ngeland jegens In dië kennis van de verklaring van den Britschen omroep, dat het grootste deel der aan Engelsohe zijde strijdende Indische troepen niet uit „Hindoes" bestaan maar uit „landelijke, ongeschoolde en onpolitieke lieden". Een meer ge ringschattende waardeering dan in deze woorden tot uitdrukking komt kan men zich volgens hier heer- schende opvattingen nauwelijks voorstellen. Verklaring van Azad. STOCKHOLM, 7 Aug. (D.N.B.). De voorzitter der congrespartij, Dr. Azad, heeft op het al-Indische congres te Bomihay naar aanleiding van de laatste verklaring van Sir Stafford Cripps betoogd, dat het dwaasheid is te beweren, dat de congresparti.j anarchie en de volko men afwezigheid van een regee ring in Indië wensoht. Wel wenscht zij een wijziging in het bestuur. De leus „Laat Indië vrij" betee- algeheele overdracht van demadht aan de Indiërs. Maan op 2.51 12 Aug N.M 19 Aug. E.K. Maan vanavond om onder 1858 26 Aug V.M. 2 Sept. L.K. Maai OD 3.38 'Ot morgenochtend Zondagavond om tot Maandagochtend 1937 Stichting van het N.A.F. Het N.A.F. heeft ter verbetering van de volkshuisvesting opgericht te N.V. „Honk en Heem". De naamlooze venn. „Honk en Heem" zal het bovenomschreven doel bereiken door den bouw van woningen, teneinde deze te verhu ren alsmede door andere middelen,' die aan d'it doel dienstbaar ge maakt kunnen worden, aldus de statuten van de- vennootschap. Het N.A.F. ziet een bijzondere taak in de bevordering van den bouw van mooie en gezonde wo ningen voor de Nederlandsche wer kers en zal dan ook zijn werkzaam heden in dit opzicht over het ge heele land uitstrekken. Uiteraard zal uitvoering van de plannen van „Honk en Heem" op groote schaal eerst in de toekomst kunnen geschieden, wanneer o.a. de materiaalpositie dit mogelijk maakt. '.'Tv®? YT?, ip| De boeren in het Noord Hollandsche dorpje Warder zijn druk bezig, om den wintervoorraad brandstolien aan te vullen. Zij gebruiken de bagger nit hun slooten, welke een zeer goed bruikbare harde turf oplevert Polygoon-v. Bilsen-Pax Holland m „Een krachtig en schoon volk zij ons doel", aldus sprak Dr. F. O. Bruin ing, directeur-gene raal van de volksgezondheid in een persconferentie, waar hij uiteenzette welke maatregelen de overheid zal netnen om de volkskracht te versterken. Dat daarbij in het bijzonder ge streefd zal worden %iaar het bevorderen van gezonde huwe lijken en kinderrijke gezinnen, ligt voor de hand en in dit verband trokken in het bijzon der. de mededeelingen, welke Dr. Bruining deèd over huwe lijken van gemengd ras en over sterilisatie sterk de aandacht. Wat reeds is geschied De spreker herinnerde er eerst aan, dat de zorg voor de volksge zondheid in ons land reeds zeer goed was. Er is op dit gebied prachtig en dikwijls baanbrekend werk gedaan, zoowel op het gebied der geneeskunde als dat der dier geneeskunde en der geneesmidde- lenleer. Ook de opleiding onzer tandartsen is zeer goed. De voor behoedende zorg voor de volksge zondheid heeft ook reeds de aan dacht gehad en aanleiding gege ven tot een aantal maatregelen ter voorkoming van besmettelijke ziekten, uitzending van gezonde doch zwakke kinderen naar bosoh /en zee .enz. Wat zal moeten worden ge daan. In de toekomst zal de zorg voor de volksgezondheid vooral in pro- phylactische richting mpeten gaan. Binnenkort zullen voorschriften verschijnen voor de jeugdtandver- zorging en dierenbescherming. Rheumatiekbestrijding is eveneens in vergevorderden staat van voor bereiding. De tuberculosebestrij- dirtg wordt uitgebreid. Vroege huwelijken. De gezondheidszorg zal zich thans ook moeten richten op het bevorde ren va.n vroege huwelijken van ge zonde menschen. De groote gezin nen zullen bijzonder gesteund moe ten worden. Het krijgen van kinde ren moet blijdschap geven en geen drukkehde zorg veroorzaken. Ook de zwangere vrouw dient niet zorg omringd te worden, evenals de kraamvrouw en de zoogende moe der. Jeugdzorg. Zeer in het bijzonder moet de jeugd beschermd worden en wel door lichamelijke opvoeding en het regelmatig naar buiten brengen van gezonde kinderen. Doch alleen onder toezicht van de inspectie van de volksgezondheid. Wij kunnen 1 niet volstaaji met een laag sterfte cijfer van de zuigelingen, hoe mooi dit ook is. Deze zuigelingen moe ten, wanneer zij volwassen gewor den zijn, in staat zijn tot behoor lijk lichamelijk werk. De vrou wen moeten gezonde kinderen ter wereld kunnen brengen en deze zelf voeden. Ook haar huishouden moeten zij kunnen doen. Gemengde huwelijken. In verband hiermede is keurinf voor het huwelijk noodig. Boven dien zal de keuze van echtgenoot(e) met zorg moeten geschieden. Dus geen huwelijken tusschen te zeer verschillende rassen of met erfe lijke gebreken zwaar belasten. Hu welijken tusschen ariërs en joden zullen niet meer toegelaten wor den, evenmin huwelijken tusschen ariërs en Indische volken. Tegen het huwelijk van ariërs, en men schen van gemengd bloed (mits niet joodsch) zal de overheid zich niet verzetten. Daar er zeer wei nig vreemd bloed meer in ons land zal komen, zal de invloed daarvan vrij snel verdwijnen. In het alge meen is het wel wenschelijk, dat halfbloeden trouwen met halfbloe den. Isolatie van zwakzinnigen. Bepaalde groepen, zooals de zwak zinnigen moeten van het vobrtplan- tingsproces worden uitgesloten, door isolatie of onvruchtbaarma- ken. Dit zal een groote laSt van de gemeenschap afwentelen en weer ten goede komen aan de gezonden. Volgens mij, aldus dr. Bruining, is onvruchtbaarmaken voor de betrok kenen te verkiezen. Natuurlijk zal een beoordeeling van deze gevallen op streng wetenschappelijke wijze moeten geschieden. Van kerkelijke zijde verwacht ik geen ernstig be zwaar. De kerken onttrekken vele duizenden gezonden aan het' voort plantingsproces. De hoofdzaak blijft het positieve streven om te komen tot een geestelijk en lichamelijk ge zond volk en dit op alle wijzen te bevorderen. Wij hebben de plicht te zorgen voor de meest kostbare levende have, die de schepper ons toevertrouwd heeft, te weten het Nederlandsche volk.. Een krachtig en schoon volk zij ons doel, mede gedachtig de oude zegswijze, dat in een gezond li chaam een gezonde ziel huist. HANDEL IN PERSOONS BEWIJZEN. Er schijnen den laatsten tijd door zekere personen poginen te worden aangewend persoonsbewij zen machtig te worden en daar voor wordt veel geld geboden. Het is niet onmogelijk, dat deze - voor joden bestemd zijn, die dan op een andermans naam van zoo'n per soonsbewijs gebruik maken. Op verzoek van den burgemeester van Putten is te Amersfoort een persoon, F. van H„ aangehouden, verdacht van dergelijken handel in persoonsbewijzen.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 1