Een nieuw Dnrnier vliegtuig Kringwedstrijden te Anna Paulowna Zees!ag bij Stadsnieuws £cuigA de óUaot giuemmen Salomons eilanden Tabak-eter Kermis der IJdelheid TEXEL Churchill naar de Sowjet-Uoie Laatste Telexbericht GESLAAGD. Dezer dagen slaagde te 's-Graven- hage voor het Staats-diplorrfa 5-J. H. B. S. B, onze vroegere stadgenoot de heer S. Bosma, thans te Utrecht. (Historisch) Twee dagen geleden; tooneel van handeling: Keizerstraat, ergens in de buurt van de Bat'a winkel. Een Nieuwedieper, een bekend type, die men in vroegere, tijden aan een omvangrijk wiel zag draaien en door welke draaierij er uit een machtig orgel muziek geproduceerd werd, loopt op die hoogte, de oogen aandachtig naar den grond gericht. Wat zoekt de man...? Niemand die het weet. Wellicht verloor hrj z'n porte nonnaie... misschien ook was hij z'n portefeuille kwijtgeraakt, of zcc'.it hij iets anders. Niemand, die het weet. Zoo slentert de man.- zooals er .aderen dag velen slenteren. Opeens staat de man stil. Zoo stijf als een paal. De oogen strak gericht op iets, dat daar beneden hem ligt, vlak bij z'n schoenen. Wat ligt daar Een sigaar! Geen gewone sigaar. Maar een si gaar, verlokkend bruin, groot en stralend. Een sigaar uit den tijd van de Uiltjes, Ritmeesters, Victor Hu- go's of hoe die andere gerenommeerde merken mogen heeten. Zóó'n soort sigaar was het, die daar lag. Blijkbaar verloren door iemand, kort tevoren en nog niet opgemerkt door de voorbijgangers. De man staart en likt zich bij voorbaat de lippen. Reeds proeft z'n tong de zoete streeling van deze bruin-lokkende tabak, die beter zal zijn dan hij in maanden in z'n mond gehad zal hebben. Zondag. Vandaag' hangen we in dolce far niente in de tuinstoelen rond. Een goed leven, zoo met rijpende morel len boven je, wat bijen zoemend op twee meter afstand, merels, meezen en vinken tierelierend in het groen rondom en witte en grijze demonen, centauren en saurussen als een Jeroen Bosch-schilderij aan den he mel gehangen. Zoo nietsdoen en over de bladen van het boek wegturend ga je ver gelijkingen maken met vorige va- canties. Geen dag leent zich daartoe beter dan de Zondag. En ik vergelijk Ik zie weer m'n vacantie van drie Jaar geleden, daar in dat moderne dorp-stadje, dat sedert een jaar of twintig als een zeepbel is opgeblazen door de duizenden vacantiegangers, die er ieder jaar neerstrijken. Ook wij lieten ons verleiden door de vier- kleurendruk-prospeeti, ook wij wer den gelokt door de bazuinen der plaatselijke y.V.V. en spaarden een jaar lang om voor één week mon dain te zijn in het rijk der mon- dainen. Ai mij...! Wat was het er duur en... vervelend. De bosschen waren mooi, maar de vacantie-kudden maakten ze afgrijselijk leelijk. Het was, toen we kwamen, al een woes tijn van sausjesdoppen, ulevelpapier tjes, sinaasappelschillen, bananen- omhulsels en roomijs-bakjes. Daar bleef het niet bjj. Erger was het feit, dat Holland hier inderdaad op z'n smalst verscheen en zich uit putte in Monte Carlo-pretenties. Simpele kantoorklerken van" 32.50 in de week liepen er rbnd als wa ren het Cresussen en derzelver echtelieden deden het voorkomen alsof ze millioenen te verteeren had den. En dan te weten, hoe de lieden er twaalf maanden en langer, krom voor gelegen hadden, teneinde deze zevendaagsche dosis surrogaat-amu sement te verwerven. Het was dik wijls pijnlijk en droefgeestig tegelijk. Iedereen deed krampachtige po gingen om toch vooral maar niet zich-elf te zijn. Heel de neergestre ken tijdelijke gemeenschap wentelde zich in opgeblazenheid en' zelfover schatting. In de meest letterlijke be- teekenis van het woord: de kermis der ijdelheid. Wij zelf... nu ja, we voelden ons min of meer verstootenen. „Out casts"... En dat, omdat m'n vrouw maar drie japonnen bjj zich had (Inclusief de eene die ze droeg toen ze kwam) en ik slechts één pak. We hadden niets voor de avondpar tijen op de terrassen, niets voor de wandelingen door het dorp als ieder alleen maar in zwempak liep en niets voor de eeuwigdurende „zitjes" in de café's, waar men A raison van 40 cent een glaasje bier kon kra gen. Iedereen lachte er tegen ieder een, iedereen deed ontstellend dwaas en iedereen imiteerde den ander. Steeds weer viel het op, dat al die kleine luyden, die elf en een halve maand verloren zijn in de kudden der onbekenden en ijverig pogen in niets op te vallen hier hun schade inhalen en dwaas doen met de dwa zen. Het kost handen met geld, maar daarvoor kan men tenslotte zeggen, dat men „en pension" was in „Mon Repos", „Beau Rivage'", „Belle- vue" of „Happy Days". Wat doet men bij het aanschou wen van een dergelijke vondst? Men bukt zich niet snel en raapt zoo zopder meer het ding maar op. Stel je voor, dat de eigenaar in de buurt zou zijn, en ook zoeken naar z'n verloren bezit. Dan zou die eige naar dat bezit terugeischen en het ware 's mans goed recht. Dus bukt de man zich langzaam, stroopt z'n broek wat op, morrelt kwansuis wat aan z'n sokophouder, doet alsof hij er iets verstelt en grist onderwijl frauduleus de sigaar weg. Als een dief in den nacht... Als ware het de grootste schel menstreek, die er ooit in Nieuwediep uitgehaald werd. Langzaam richt hij zich op, de si gaar verdwijnt in den zak en, nu aan merkelijk vlugger dan voorheen, loopt hij de straat verder af. Derde bedrijf: de man kijkt schich tig om zich heen; loopt een der groote portieken in dit deel der Kei zerstraat in, haalt de vondst voor den dag, bekijkt haar met streelende blikken en Ja... wat en? Steekt de sigaar niet op, maar breekt hem in tweeën, en steekt het eene deel al kauwend in z'n mond. De man gunde zich namelijk geen tjjd om hem aan te steken en zoo doende te savoureeren. In rook-woede, zoolang en zoo duldeloos onderdrukt, wilde hij de helft opeten als ware het de kostelijkste BZK-pruimtabak. Maar zie's mans trekken ver starren. Wit wordt z'n gezicht, als werd hrj plotseling gebeten door een adder. Z'n oogen sperren zich wijd open en de Inond opent zich ln een afgrijselijke plooi. Dan spuwt de man uit, stukjes en brokjes van de sigaar velletjes en draadjes, pruimpjes en andere sigaar-onderdeelen. Hij staat daar als een brieschende kat, die zich den mond brandde aan kokende melk. Z'n gezicht wordt rood. Hij grijpt in z'n zak en met een gebaar van machtelooze woede smijt hij de an dere helft vier meter over straat. Om dan, met een tersluikschen blik naar links en naar rechts, zoo snel mogelijk de Keizerstraat uit te loopen. Laatste tafreel: in een slagers winkel, schuin tegenover de vind plaats der sigaar, staan vier slagers zich op de knieën, te beuken; ze wringen zich in stuipachtige kronke lingen en huilen van het lachen. Ze staren den man, den sigaren-kauwer, na en ieder oogenblik weer bulderen ze het uit. De reden...? Hier is zij: de slagers hadden een oude sigaar met een rollade-pen doorboord, en de holte opgevuld met zout, peper en andere vleeschelijke kruiden. Daarna had men de sigaar op de straat gelegd, meenende, dat de eerste de beste voorbijganger wel happen zou En inderdaader werd ge hapt! De Nederlandsche Volks- dienst maakt het sterke sterker, het gezonde gezonder. Steunt dit werk, sluit U aan als lid. Wij zitten in het veen. Vrij lucht... vrij water... vrtj uit zicht... en geen proSpecti. Men kan er alleen maar zichzelf zijn. En inderdaad vacantie-vieren. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 1 t.m. 7 Aug. 1942. GEBOREN: Reinier, z. v. L. Kuij- per en J. H. Eelman; Martha, d. v. K. A. Bejjert en C. Bremer; Sjoukje Antje, d. v. J. Dijker en S. Olden- burger; Hendrik, z. v. J. Kiewiet en M. Broekman; Henderika Anna Cor- nelia, d. v. 'F. Witte en A. C. Witte. ONDERTROUWD: J. A. de Laet en M. E. de Kind; G. Maat en T. J. Eelman. GETROUWD: K. K. Oenema en C. Broekman. OVERLEDEN: J. Krjjnen, 78 j., geli. m. Cornelia Lap; C. Jansen, 24 j., geh. m. Jan Teunis van Ben- nekom;' J. Lee», 84 j., wed. van Ngeltje Leen. Politie. Gevonden: een sleutel, een brillenglas, een damesmantel, een sleutel, een zonnebril, twee porte- monnaies. Ingekomen personen: H. F. Leurs, van Den Haag, Ba- rentszstr. 27, naar E 54. Gerrit Bakker, van Gaasterland, Mirns en Bakhuizen 95, naar Den Hoorn 27. M. H. M. de Valk, van Rotterdam, Beukelsweg 36b naar H 82a. J. Kamstia, van Amsterdam, Zee- burgerdijk 178 I, n. Den Hoorn 32. R. Hooiberg, van Amsterdam, Lu- mevjstraat 46 II, naar C 35. G. Reus en kind, v. Hoorn, Kerk steeg 30, naar De Cocksdorp 5. J. W. Rijk en vrouw, van Haar lem, Leidschestraat 145, naar K 92. Vertrokken personen: P. van Hoorn en vrouw, van E 10, naar Wieringermeer, Wieringerwerf F 11. WIEB1NGEN KERKELIJKE VERKIEZING. Tot notabel der Ned. Herv. Gem. te Hippolytushoef is gekozen de heer C. J. Bosker. De vacature was ontstaan wegens overlijden van den heer O: J. Bosker. VERKOOPING. Zaterdagavond vond in het hotel Centraal 'n verkooning nlaats ter ovenstaan van notaris H. P. D. J. v. d. Speck-Obreen van een dubbel woonhuis aan de Stroeërwag 31 en 33, en eigendom van mevr. wed. A. Kruit te Zandburen, alhier. Maximumprijs was f 2247,7b. Kooper wend de heer Adr. Kos te Anna Paulowna voor f 2240.25. Anna Paulowna heeft Zondag on der bevredigende belangstelling haar kringwedstrijden verzwom- men. Het weer, dat de Polder niet wel gezind schijnt, hield zich be vredigend, zoodat de wedstrijden de allervoornaamste factor eeni- germate op de hand hadden. Wanneer we de verrichtingen van Zondag globaal overzien, dan ontbreken verrassende gebeurte nissen. Niettemin valt er wel het een en ander te memoreeren. Zoo bijvoorbeeld de tocht over het Ou de Veer, een nummer, dat, als be sluit van een wedstrijd lang geen gemakkelijk karwei is voor de zwemmers. Boonacker uit Schagen zegevierde echter royaal en won de wisselbeker voor den tweeden maal. "Dini van Os en mej. Oud- kerk waren, evenals bij den tocht over de Wiel in Schagen, weer in een heftig duel gewikkeld. En evenals in Schagen was het ook thans mej. van Os, die op de laat ste meters zegevierde, dank zij de rugcrawl, die zij vlak voor het ein de inzette. Het hoofdnummer, de 100 m. borstcrawl heeren X-klasse, was opnieuw voor Boonacker, die hier mee de nieuwe wisselbeker van Burgemeester Mijnlieff voor het eerst veroverde. Sinke miste het eigen keerpunt, doch „in eigen wa ter" hadden we een beteren lijd verwacht van den O.V.'er. De tijden van de heeren in de Y-klasse wa ren naar verhouding uitstekend.^ Vooral die van de F.M.'er Plooij, van wie we stellig nog'meer mo gen verwachten. De gedetailleerde uitslagen van dezen prettigen sportmiddag lui den: 50 meter schoolslag meisjes: 1. G. Wardenaar, Schagen, 49.9 s.; 2. N. Bregman, Schagen, 50.2 sec.; 3. R. Hoogeveen, W'Waard, 52 s. 50 meter borstcrawl jongens: 1. C. Mosk, W.Waard, 39,4 sec.; 2. G. v. 't Kaar, Winkel, 40 sec.. 25 meter ruigslag meisjes: 1 en kringkampioene1942: G. Wardenaar, Schagen, 23,6 sec. 100 meter schoolslag dames Y- klasse* 1 R. MeereboerPd., Oude Niedorp, 1 min. 50,6 sec; 2. R. Hoogeveen, W.Waard, 1 min. 55 sec. 100 meter schoolslag heeren X- klasse! 1. J. Jansen, F.M. De"n Helder, 1 min. 5 ,gec. 50 meter rugslag dames Y-klasse 1. D. van Os, De Wiel, Schagen, 45,8 sec. 100 meter borstcrawl heeren Y- klasse: 1 en kringkampioen: J. Plooy", F.M. Den Helder, 1 min 14 sec; 2. G. Stameling, F.M., Den Helder, 1 min. 18 sec; 3. G. Leyenaar, W. Waard, 1 min 20 sec. 100 M. borstcrawl heeren X-klas- se (om den Leeuwenhorn-wisselbe- ker, beschikbaar gesteld door Mr. M. Th. Mijnlieff, burgemester van Anna Paulowna): 1. Jb. Boonacker, De Wiel, Schagen, 1 min. 9.3 sec.; 2. C. M. J. Sinke, O.V., Anna Pau lowna, 1 min. 12.4 sec. 4 x 50 M. gemengde estafette (2 dames elk 50 m. schoolslag en 2 heeren elk 50 m. borstcrawl): 1. De Wiel, Schagen, 2 min. 42.8 sec.; 2. Oude Veer, A. Paulowna, 3 min. 1.3 sec.; 50 M. rugslag heeren: 1. J. Plooy, F. M., Den Helder, 43.9 sec.; 2. J Jansen, F.M., Den Helder, 46.2 sec. 100 M. schoolslag hoeren Y kl.: 1. en kringkampioen: P. Smit, O. Niedorp, 1 min. 37.3 sec.; 2. K Groes, De Wirg, Winkel, 1 min. 38. sec.; 3. W. Hekelbeeke, F.M., Den Helder, 1 min. 40.2 sec.; 4. D. Kaan, O.V., Anna Paulowna, 1 min. 40.4 sec. 100 meter borstcrawl dames: 1. en kringkampioene: G. Bottema De Wiel, Schagen, 1 min. 31 sec.: 50 M. schoolslag jongens: 1. en kringkampioen: G. van 't Kaar De Wirg. Winkel, 45.9 sec.; 2. C. Mosk, Wieringerwaard, 46.5 set3 Th. Roep, De Wiel, Schagen, 49 sec. 4 x 25 M. gemengde estafette ad spiranten: 1. en kringkampioen: Wieringerwaard, 1 min. 24.6 sec.: 2. Oude Veer, Anna Paulowna, 1 min. 25.9 sec. 3 x 50 M. wisselslag estafette heeren: 1. F. M. 1, Den Helder, 1 min. 58.6 sec.; 2. F.M. 2, Den Hel der, 2 min. 7.2 sec. Wedstrijd over het Oude Veer Heeren (Oude Veer-wisselbeker v Hotel Veerburg, Anna Paulowna): 1. Jb. Boonacker, De Wiel, Scha gen, 7 min. 52.4 sec.; 2. G. Leije naar, Wieringerwaard; 3. C. M. J Sinke, O.V., Anna Paulowna Wedstrijd over het Oude Veer, Dames (Oostpolder-wisselbeker van C Geerligs Sr. te Anna Pau lowna): 1. D. van Os. De Wiel Schagen, 9 min. 51.3 sec.; 2. (op handslag) M. Oudkerk, De Wiel Schagen. Na afloop reikte de voorzitter de heer S. C. Liefhebber met een toepasselijk woord de prijzen uit. Stockholm, 8 Aug. (D.N.B.) Aftonbladet verneemt, via Bern, dat Churchill plotseling narar de Sowjetunie vertrokken is. Vplgens diplomatieke kringen te Bern acht men te Londen de posi tie der Sovjetunie zoo kritiek, dat alleen Churchill haar door persoon lijk ingrijpen in het Dosten kan red den. Een andere reden voor de reis zou zijn, dat Churchill Stalin onder vier oogen >wil vertellen, wat men te Londen over de oprichting van een tweede front denkt. De derde en wellicht voornaamste reden zou zijn, dat Churchill zich er een hel dere voorstelling van wil maken, t«oe en waar krachten en personen te vinden zijn, die bereid en in staat zijn, Rusland als bondgenoot voor Engeland te behouden, indien het bolsjewistische regiem als ge volg van zijn militaiie ^jederlagen in een crisis zou geraken. Het is nl. bekefid, zoo wordt verder gezegd, dat men in bepaalde Londensche kringen sinds lang in contact pro beert te geraken met Sovjet-gene raals die bereid zouden zijn den oorlog aan Engelands zijde voort te zetten, voor het geval Stalin en zijn bewind zouden ophouden te fun- geeren. BERLIJN, 8 Aug. (A.N.P.) Te Berlijn huldigt men algemeen de opvatting, dat ook conferenties, zooals deze op het oogenblik te Moskou, zelfs in aanwezigheid van Churchill gehouden worden, den loop van het noodlot niet meer kun nen tegenhouden. Van welk ge zichtspunt uit men te Moskou den toestand ook zou aanpakken, naar Duitsche meening zal dit steeds tot het inzicht leiden, dat Churchill en zijn vrienden zich in een vicieuzen cirljel bewegen. Te Berlijn neemt men hoogstens van de mededeeling van een Zweedsch blad met eenige belangstelling kennis, dat Chur chill zou kunnen pogen, voor het geval den Bolsjewisten de rugge- graat gebroken zou worden, zich reeds thans den ruggesteun van ze kere militaire klingen der Sowjet- unie te verzekeren. en legeraanvoerders van de herto gen d' Este. Tevens werd het graf gevonden van den geschiedschrij ver Antonio Barotti, die in 1772 ge storven is. ln een graf, waarin twee vrouwen waren bijgezet, werden bij de eene, vermoedelijk een meisje van ongeveer 20 jaar, res ten van een sluier gevonden, ter wijl de tweede, oudere vrouw, schoenen aanhad met lederen hak ken, die practisch geheel gelijk wa ren aan het schoeisel van tegen woordig. OUDE GRAVEN IN EEN KERK TE FERRARA. In de parochiekerk van Ferrara die omstreeks 1500 gebouwd werd, is men bezig den oorspronkelijken baksteenen vloer te verwijderen, waarvoor een nieuwe in de plaats gelegd zal worden. Bij deze werk zaamheden zijn ongeveer twintig skeletten te voorschijn gekomen Ze zijn afkomstig van menschen die ongeveer ten tijde van de stich ting der kerk geleefd moeten heb ben, namelijk rechters, priesters De ANP-correspondent meldt: Sedert eenigen tijd is bij de Duit sche luchtmacht een nieuw type duikbommenwerper in gebruik, een Dornier-vliegtuig van het type no. 217 De DO 217 is een zware bofn menwerper, die door een geheel nieuwe uitvinding bijzonder ge schikt is voor het afwerper der bom men in duikvlucht. De traditioneele remklappen in den vleugel, welke moeten dienen om een te groote snelheidstoename tijdens de duik vlucht tegen te gaan, hebben bij dit Dornier-vliegtuig plaats gemaakt voor een scherm, dat zich achter in den romp bevindt, ^n dat bij hori zontale vlucht geenerlei extra weer stand biedt. Tijdens duikvlucht worden de vlakken, waaruit dit scherm bestaat, in vier richtingen uitgespreid, waardoor de duiksnel- heid vermindert Bij het afvangen worden deze remklappen dan we der in enkele seconden ingetrokken en verdwijnen zij in den romp. De inrichting is zoodanig, dat de rem klappen, als geen duikvluchten worden uitgevoerd, niet medegeno men behoeven te worden. Zelfs kun nen zij b.v. bij beschadiging, tijdens de vlucht worden afgeworpenq Dit is echter niet de eenige nieu wigheid, die dit vliegtuig tot een geduchtwapen maakt. Door alle mogelijkheden uit te buiten, is men erin geslaagd, den nuttigen bom men last en de mede te nemen hoe veelheid brandstof aanzienlijk te vergrooten, terwijl voorts de moge lijkheid is geschapen, torpedo's en mijnen mede te nemen. In speciale gevallen kunnen onder den vleugel nog «ctra lasten, als bommen en mijnen of ook extra-brandstoftanks worden meegevoerd. De bewaperyng van de DO 217 be staat uit lichte en zware machine geweren alsmede verscheidene ka nonnen. ITALIAANSCHE VERLIEZEN IN JULI. ROME. 9 Aug. (Stefani) De verliezen in Juli waren: Egypte 857 dooden. 1609 gewonden. 3774 vermisten. Rusland 157 dooden. 622 gewonden. Balkangebieden 398 dooden, 648 gewonden, 115 ver misten. Marine: 27 dooden, 120 ge wonden, 327 vermisten. Lucht macht: 47 dooden, ^3- gewonden, 98 vermisten. KEURING VOOR DE WAFFEN-SS EN HET NEDERLANDSCHE VRIJ WILLIGERSLEGIOEN 's-GRAVENHAGE,' 8 Aug. Het SS-Ersatzkommando Nederland, Den Haag, StadhouderslSan 132, deelt mede, dat nieuwe keuringen voor de Wa/fen-SS gehouden wor den in den tijd van 17 tot 24 Aug. 1942 in de volgende plaatsen: 17.8.42 10.00 uur Rotterdam Deutsches Haus 16.00 uur Tilburg Werkliedenvereeniging, Tuin straat 68. 18.8.42 10 uur Den Bosch Hotel Noord Brabant, Markt 45. 16.00 uur Eindhoven Huis Maria, Kruisstraat. 19.8.42 10.00 uur Roermond NSDAP - Swalmerstr. 61. 16.00 uur Arnhem Weberstraat 16B. 20.8.42 1000 Our Hengelo Deutsches Haus. 16.00 uur Meppel Hotel Westerbeek, Woldstr. 21.8.42 10.00 uur Groningen Concerthuis, Poelestraat. 14.00 uur Leeuwarden Huize Schaaf, Breedstraat. 22.8.42 10.00 uur Amsterdam School, Iepenweg 13. 16.00 uur Utrecht Wehrmachtsheim, Mariapl. 23.8.42 10.00 uur Amersfoort Pol. Durchgangslager, Ka pehveg. 2,4.8.42 10.00 uur Den Haag Café den Hout, Bezuiden- houtscheweg. Mannen zullen voor den duur van den oorlog, 2 of 4 jaar dienst doen, Voor ondersteuning van de achter blijvende gezinsleden, voor zoover het om kostwinners gaat, wordt ge zorgd. Bij het SS-Ersatzkommando Nederland, Stadhouderslaan 132 kunnen gratis reisbiljetten van de woonplaats naar de plaats van de keuring worden aangevraagd. Bil jetten voor de terugreis worden uit gereikt door, het keuringsbureau, onverschillig of de candidaat is aan genomen of niet. BIJ REDDINGSPOGING ZELF VERDRONKEN. Zaterdag in den namiddag is op de Oosterschelde de 30-jarige vis- scher A. Franken uit Bergen op Zoom bij een poging om een jon gen te redden, verdronken. Franken was met eenige perso nen, onder wie de 9-jarige Hom- ming, met een motorsloep uitge varen naar een der wiervisscherij en. Even voor aankomst aldaar sloeg de giek over, waardoor Hem ming een klap kreeg en te water geraakte. Franken sprong direct gekleed te water en kon den jon gen grijpen en boven water hou den. Vermoedelijk echter tenge volge van kramp moest hij dep drenkeling weer loslaten, waaron hij zelf in de diepte verdween. De jongen werd spoedig door een te hulp gekomen visscher, zekeren Verkappen uit Tholen, aan boord gehaald, doch Franken zag men niet meer. Ook dreggen Zateidac en Zondqg bleef zonder resultaat Franken was gehuwd en laat een vrouw en een kind achter. DE TOESTAND IN INDIë. Omtrent den toestand in Indië meldt de Britsche nieuwsdienst nog dat te Poona twee personen door kogels gewond werden, toen de po litie in de buurt van het congres gebouw het vuur opende op de me nigte een der gewonden is ge storven. De menigte probeerde her haaldelijk door de politie-afzetting rondom het congresgebouw heen te breken, doch werd telkens met gummistokken verdreven. Er werd met steenen gegooid. Tot dusver zijn te Poona dertig personen ge arresteerd. WEDERZIJDSCHE NACHTELIJKE LUCHTAANVALLEN. BERLIJN, 10 Aug. (DNB). Brit scbe bommenwerpers vlogen van nacht boven West Duitschland en lieten brisant- en brandbommen vallen. In een vrij groote stad van Westfalen ontstonden eenige bran den in woonwijken. Volgens voor- loopige berichten werden vier der aanvallende machines neergescho ten. Duitsche gevechtsvliegtuigen heb ben vannacht een havenstad aan de Zuidkust van Engeland alsmede belangrijke militaire inrichtingen in de Midlands en aan de Engel- sche Oostkust met brisant- en brand bommen bestookt. LIEFDESDRAMA TE BUSSUM. Zaterdagavond heeft te Bussum een 37-jarige man, zekere L., een vrouw van ongeveer denzelfden leeftijd met een mes ernstige ver woningen toegebracht, waarna hij zichzelf levensgevaarlijk verwond de. L. had met deze vrouw vier ja ren samengewoond, waarna de vrouw aan hun verhouding een eind had gemaakt. Steeds opnieuw trachtte L. haar te bewegen weer bij hem terug te keeren, doch de vrouw wees zijn verzoeken telkens van de hand en de gesprekken ein digden altijd in een twist. Ook Zaterdagavond had L. met de vrouw, die hij in de Vlietlaan was tegengekomen in gezelschap van een vriendin, weer een ge sprek. Samen wandeldeen ze op en toen het paar in de Stille Veer- straat was gekomen, haalde L. plotseling een aardappelschilmesje te voorschijn en gaf daarmee de vrouw een diepe steek in den wang, waarna hij zichzelf eenige steken in den hals toebracht. Beiden zakten in elkaar en zijn later, nadat toegeschoten voorbij gangers voor geneeskundige hulp hadden gezorgd, naar de St. Gerar- dus Majellastichtin" overgebracht. De toestand van de vrouw is be vredigend, doch die van den man is levensgevaarlijk, zoodat de poli tie hem nog geen verhoor heeft kunnen afnemen. WOONWAGENBEWONER WILDE GOEDE ZAKEN DOEN. Een woonwagenbewoner uit 's-Hertogenbosch reisde met den trein op en neer tusschen Den Bosch en Eindhoven en trachtte in den trein pakjes sigaretten van 37% en 75 ets. voor 2 gulden van de hand te doen. De handel verliep vlot, daar er veel liefhebbers wa ren, tot zich twee ambtenaren van de prijsbeheersching in de zaak mengden, die tevens constateerden, dat de man niet in het bezit was van een tabaksvergunning. De inspecteur van de prijsbeheer sching te 's-Hertogenbosch heeft tjyans den overtreder veroordeeld t f 100 gulden boete. OORLOGSSCHADE IN ENGELAND GENEVE, 8 Aug. (D.N.B.) De omvang van de civiele oorlogsscha de in Engeland blijkt uit een be richt in de „Times" volgens het welk de lordkanselier, Simon, in het Lagerhuis heeft verklaard, dat alleen reeds sedert Januari 1942 280.400 aanvragen tot uitbetaling van oorlogsschade-vergoeding die betrekking hadden op 475.000 scha de gevallen, zijn uitbetaald. Het aantal aanvragen, dat sedert Ja nuari elke week is behandeld, is met ongeveer vijftig procent ge stegen, zonder dat ook maar in de venste verte alle aanvragen, waarvan de rechtmatigheid was erkend, hadden kunnen worden uitbetaald. m Strijd duurt nog steeds voort TOKIO, 9 Aug. (D.N.B.) Het Keizerlijke Japansche hoofdkwar tier deelt mede: Japansche marine strijdkrachten ondernemen sedert 7 Augustus hevige aanvallen op Britsch-Amerikaansche gecombi neerde vlooteenheden, die in de wa teren van de Solomons-eilanden zijn verschenen en brengen den vijandelijke oorlogsschepen, be nevens den transportschepenver- nietigende slagen toe. De strijd duurt nog voort. Tot dusver zijn de resultaten: tot zinken gebracht een slagschip van onbekend type, twee* zware krui sers van het type Astoria. benewe^g twee zware kruisers van het type Australië, meer dan- drie kruisers van onbekend type, meer dan vier torpedobootjagers en meer dan tien transportschepen. Zwaar bescha digd werden drie kruisers van het type Minneapolis. meer dan twee torpedobootjagers en meer dan een transportschip: Bij luchtgevechten zijn ruim 41 vijandelijke machines neergeschoten. De Japansche ver liezen bedragen zeven machines die door rechtstreeks optreden te gen het doel verloren gingen. Bo vendien zijn twee kruisers licht be schadigd. zij blijven echter be kwaam tot het uitvoeren van ope raties. Deze zeeslag zal, naar het hoofd kwartier hieraan toevoegt, in het vervolg den naam dragen: „Zee slag bij de Solomons-eilanden". BIJZONDERHEDEN. TOKIO ,9 Aug. (D.N.B.) Over den zeeslag bij de Salomonseilan den worden interessante bijzonder heden bekendgemaakt. Japansche verkenners ontdekten 7 Augustus om 11.20 uur in de Koraalzee een gecombineerde Engelsch-Amerikaan sche vloot, die in Noordelijke rich ting voer. Na een radiobericht der verken ners startten terstond Japansche bommenwerpers en torpedovlieg tuigen voor den aanval. Ofcchoon er een hevige storm stond,, daalden de Japanners tot dicht bij {je vijan delijke schepen en wierpen van zeer geringe hoogte hun bommen> en torpedo's. De vijand probeerde weliswaar zich do.or hevig vuur tegen den aanval te weren, maar het eene schip na het andere werd getroffen en tot zinken gebracht. Inmiddels waren vijandelijke ja gers opgestegen, zoodat verbitterde luchtgevechten ontstonden. De in den strijd beproefde Japansche vlie gers zagen evenwel in betrekkelijk korten tijd kans 41 vijandelijke toe stellen neer.te schieten. liet was nu nacht geworden en ook Japansche oorlogsschepen verschenen op het tooneel van den strijd. Zij mengden zich terstond in het gevecht en openden een he vig artillerievuur op de overgeble ven vijandelijke schepen. Dit vuur gevecht hield den geheele nacht aan. Ook Zaterdag werd de strijd met groote hevigheid voortgezet en volgens de laatste berichten duurt zij nog steeds voort.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3