Landelijkheid eo cultuur van Brabant Tuin hoek je Stadsnieuws Marktberichten Het H* A*V\~succes in Medemblik Regen Alkmaar Jacbt op zwijntjesjager Dc aardappelen van de volkstuinders De prestaties die geleverd werden. Ondanks het feit, dat de H. A. V. niet volledig kon uitkomen (zij miste o.a. Timmers, Snel, Koomen, Glas en v. d. Sloot), heeft zij in Me demblik een overwinning kunnen boeken met niet minder dan 8 pun ten voorsprong op no. 2; ongetwij feld een mooi resultaat. Over de prestatie op de individueele nummers kan zjj ook meer dan te vreden zijn. De 100 m werd door Blok gewonnen met 20 cm voor Rot tier en Meijer in 10.9. Rottier en Meijer noteerden resp. 11 en 11.1. Op de 400 m zorgde v. d. Wal voor de 3e plaats achter den kampioen van Nederland, Blok en de B-klasser Jordens in 58.2. De jeugdige Last drager wist hier met de 5e plaats nog 2 punten te bemachtigen. Op de 800 m werden Pieterse en Snijder 3 en 4, daarmee tezamen 7 punten meenemende. Op de 1500 m werd Verfaille, P. Groot en v. d. Poll resp. 4e, 5e en 6e. De 3000 m werd deze maal door v. d. Veen (H.E.O.) ge wonnen in 10.57 voor Piet Huurman; Jo Bijl werd 6e. (De slechte ttfd komt doordat er een ronde te veel geloopen was. Op de Olympische estafette werd de H. A. V. 2e. Door een vergissing zette Verfaille zijn eindspurt te vroeg in, maar wist zich toch nog op de 2e plaats te hand haven, hoewel met pl.m. 100 m ach terstand. Meijer liep de 400 m en wist 40 m in te loopen op H.E.O.die voorlag. Wieringerwaard lag achter aan. doch Blok haalde op tot de 3e plaats op 10 m achter Meijer. De 200 m-mannen liepen nog meer (Vader, Rottier) in en zoo eindigde de H. A. V. hier ook behoorlijk in 4.04. Alzoo had de H. A. V. een flinke puntenvoorsprong verkregen op de loopnummers en moest deze zien te behouden op de technische nummers. Buiten alle verwachting is dit haar mogen gelukken. Bij verspringen werd v. Essen derde met 5.38 (Er werd tegen een berg zand opge sprongen). en bij hink-stap-sprong werd v. El 4e met 11.88, (de aanloop moest in een bocht genomen wor den). Klaas Schenk sprong met bocht-aanloop nog 13.02 m. Bij het hoogspringen werd Schotmans 5e met 1.60, gelijk met nrs. 3 en 4, die ook 1.60 sprongen. Kogelstooten leverde weer de noo- dige, punten op, Bruin en Groot stootten voor het eerst meer dan 10 m, n.1. Bruin 10.45 en Groot 10.36, waarmee zij 3 en 4 werden. Vader stootte 9.90 en haalde met de 6e plaats weer 1 punt. Hierop is dus een groote vooruitgang te consta- teeren. Bij het discuswerpen gooide Vader 37.05 en werd 2e achter ten Bruggencate; ongetwijfeld een bui tengewone prestatie. Bruin gooide uit stand 29.14, hij zal hierop gerust nog wel verder komen, wanneer hij de techniek eenmaal machtig wordt. Het merkwaardige is, dat de Maandag. Zaterdagavond is het beginnen te regenen. Jondag regende het met tusschenpoozen en vandaag regent het nog. En wit voor regen... Het moet iets hebben van tro- pischen regen. Als een scherm van water staat de bui, die uren en uren lang duurt, tusschen hemel en aarde. Soms wordt het scherm een soort hek van dunne spijlen, zoo recht standig valt het water naar beneden. Wij zitten binnen. Kijken uit het raam, dat matglas geworden is en zoeken ieder half uur naar het bre ken van de lucht, speuren vergeefs naar het eindelijk wegscheuren van het loodzware wolkendek. Het blijft regenen... Binnen wordt het klam en be dompt. De meubelen beginnen aan te slaan en alles wat men aanpakt voelt vochtig. De aarde daarbuiten is tot moeras geworden. Men zakt tot aan z'n en kels welhaast in den veengrond, die onverzadigbaar lijkt. De aarde is hier één giganteske spons, die eeuwig opdrinkt en eeuwig absor beert het hemelwater. Soms gaat een mensch op den weg voorbij. Een mensch, die niets an ders is dan een snelle schaduw, die zoo vlug mogelijk z'n doel bereiken wil. De dieren blijven thuis. Alleen wat koeien staan in de wei, de kop pen gebogen, over de sloot, melan choliek starend in de ongewisse diepten van het anderhalve meter water. Het regenten het blijft rege nen. De plassen worden beken en de beken rivieren. De goten kunnen het water niet meer verwerken en zoo golft en huppelt het water voort. Droevig land. Men herinnert zich de dagen van blauwe en koele landen. De dagen, dat de zon door het groen trechterde en de goudsbloemen en anemonen, de violetten en de papavers als een schoon palet opsierde. Regen Hoe donker is dit land, hoe triest en droevig. Geen lach, die men hoort en geen roep die de suizende regen stilte verstoort. Niets Als het regent is dit land dood. Als het regent trekt het leven Zich terug in de kleine huisjes. Daarin wacht ieder tot de hemel zal scheuren. Morgen7 Niemand die het weet. En zoo wacht men. H. A. V. geen enkele le prijs op de persoonlijke nummers haalde en toch de le prijs won met 64 punten voor Alkmaar met 56, Hoogkarspel met 55 en Wieringerwaard met 54 punten; wel een bewijs voor de ge middelde kracht van de H. A. V. De dames hebben zich ook niet slecht gehouden. To Wagemaker werd 3e op 100 m met 13 m achter de A-klasser mej. Kolff. Bij het ver springen werd mej. Boogaard 4e met 4.58 achter de A- an B-klassers. Mej. de Beurs had ditzelfde met het dis cuswerpen, n.1. 4e achter enkele A- en B-klassers met 25.36. Daar zij nog zeer jong is, kan zij echter nog veel verder komen. De relay-race (200, 100, 80, 60) werd weer een mooie overwinning voor de estafette ploeg, bestaande uit de dames Wa gemaker, Gaemers, Boogaard en de Beurs in 1.3. Weer een mooi succes dus voor hen. Bij de trialmeet in Wieringerwaard, vorig jaar werd de H. A. V. derde achter H. E. O. en Olympia. Deze keer liet zij deze echter ver achter zich, wel een teeken, dat zij zeer in kracht is vooruitgegaan. 5Accent en uit t!qen tuin 't Heeft wat geduurd, vóórdat m'n vrouw me zoover kreeg, dat ik een volkstuintje zou nemen. Maar ja, u weet 't hè, als 'n vrouw zich iets in t hoofd gezet heeft, kun je lang praten of kort praten, maar er uit krijgen doe je 't niet. Zoodat ik min of meer door m'n betere helft ge prest, ertoe kwam de noodige stap pen te ondernemen, teneinde een tuintje te krijgen. Als u weet, dat ik nèt zooveel ver stand van tuinieren heb als één olie- fant van schaken, dan begrijpt u, dat 't met het beplanten wel vlot ging. Ja, ik heb een bloementuintje achter het huis, maar daar zit m'n vrouw altijd in te knoeien en daar mag ik niet eens aankomen. Wat doe je als je op zoo'n kaal stuk grond komt? 't Moest worden omgespit, dat kon ik zelfs nog wel begrijpen, en ik ben drie avonden aan het graven geweest; toen was het klaar, had ik spit in m'n rug en blaren op m'n handen. Den vierden avond heb ik alles netjes geharkt en ging toen beraadslagen met m'n ega, waarvoor we den grond zouden benutten. We maakten daar een heelen avond ruzie over, ik wou 't vol zetten met aardappelen en sla, om dat daar weinig werk aan is, maar m'n vrouw wou er van dit, van dat, en van alles wat op hebben, tot kom kommer aan toe, waar ik dan maar een kastje voor moest maken. En daar had ik heelemaal geen trek in. Toevallig keek ik in de krant, en daar viel m'n oog op een adver tentie, waar boven stond: „Wat zaaien we inen daaronder een heele lijst van allerlei aanlokkelijke groenten, en aanverwante zaken, die allemaal héél geschikt waren om in m'n tuintje te zetten. Ik zei tegen m'n vrouw, dat ik daar maar eens heen moest gaan, omdat ze daar al licht wel beter zouden weten, waf voor het tuintje het beste was, dan wij tweeën met elkaar. Den volgenden dag erheen en ge vraagd, wat zij zouden doen in zoo'n geval. Ze gaven me goeden raad, dien ik natuurlijk maar half op volgde, omdat het me zoo gek leek om precies te doen wat me voorge zegd werd. Na een week van plan ten en zaaien was m'n tuintje vol en ging ik rustig afwachten, wat er op zou komen. Het beetje onder houd, dacht ik, zal zoo erg niet wezen. Na een fiksche regenbul vlogen m'n plantjes den grond uit, maar helaas tegelijk met m'n bietenplan- ten, spinazie, slaboonen, andijvie en dergelijke, ook het onkruid. Dat is wat, als je geen onkruid van an dijvie kunt onderscheiden. M'n vrouw zei, dat ik moest gaan wieden en schoffelen, en dat heb ik gedaan, maar of 't goed ging, weet ik niet, er zal bjj ongeluk ook wel eens wat radijs en wortelen gesneuveld zijn, maar och, als je in 't veen zit, dan kijk je niet op 'n turfje. En 'n pleizier, dat ik nou heb van m'n tuintje, drie weken geleden heb ik de heele week sla met tomaten gegeten, twee weken terug de heele week tulnboonen, vorige week an dijvie en deze week wortelen. Er zit afwisseling genoeg in, en het is erg voedzaam vanwege de vitaminen. Ik hoop, dat volgende week m'n sla boonen klaar zijn, dan kunnen we die weer een week eten. Toch zou ik voor geen geld ter wereld m'n tuintje meer willen mis sen. 't Geeft zoo'n voldaan gevoel, iederen dag groenten van eigen grond te kunnen eten. En dan, zoo langzamerhand begin je wat ver stand van tuinieren te krijgen. Je hoort d i t van je buurman links, en dat van je buurman rechts, en zoo kom je achter de knepen van het vak. Nee, ik geef m'n vrouw groot ge lijk, dat ze er zoo op aangedrongen heeft, dat ik 'n volkstuintje zou nemen. Alleen geloof ik, dat 't haar nu niet erg bevalt, dat ik iederen avond weg ben en op m'n tuintje zit, en ook niet, dat ze aldoor groen ten uit eigen tuin kan eten. Zoo is 't nu eenmaal, 't is nooit goed! NIET NADER TE NOEMEN. Door de politie werd dezer dagen een jongen aangehouden, die er van verdacht werd niet nader te noemen handelingen gepleegd te hebben met minderjarige meisjes. Een onderzoek wordt ingesteld. MEN LEERT HET NOOIT! Twee personen werden aangehou den en bekeurd terzake het niet bij zich hebben van het Persoonsbewijs. Zouden ze het nooit leeren DE LOKKENDE PEERELAAR. Aangifte werd gedaan, dat ten na- deele van een bewoner aan de Loodsgracht peren uit zijn tuin ge stolen waren. OPENBARE DRONKENSCHAP. Hoe is het mogelijker werd iemand bekeurd wegens openbare dronkenschap. tfcAaken OM HET EUROPEESCHE KAM PIOENSCHAP. Dr. Euwe niet van de partij. De Europeesche Schaakbond, wel ke te Salzburg is opgericht en waarbij de Nederlandsche Schaak bond is aangesloten, organiseert van 14—26 September a.s. te Muen- chen een tournooi om het Euro peesche kampioenschap. Bij de jonge groep zal ons land worden vertegenwoordigd door den jeugdi gen schaker C. H. Roelle te Arn hem. Dr. Max Euwe, die een goede kans heeft in dit tournooi beslag te leggen op den Europeeschen titel, heeft in dit tournooi beslag te leg gen op den Europeeschen titel heeft medegedeeld, door drukke werkzaamheden niet te kunnen uitkomen. DRABANT neemt onder de elf *-* provinciën ongetwijfeld een aparte plaats in: het is een land met een geheel eigen karakter, zoo wel wat het uiterlijk van het land schapsbeeld, als wat den levens stijl van zijn bevolking aangaat. Landelijk is dit gewest gebleven en al liggen de groote fabriekscen- tra ook her en der verspreid: in de Meijerij en in het uiterste Zui den, in de Langstraat en in het Westen, waar de kostbare suiker in het najaar uit millioenen beet wortels wordt gemalen, daarbuiten liggen de onafzienbare vlakten boerenland met de vriendelijke dor pen, de naaldbosschen, heidevelden en glinsterende vennen. Met de omringende natuur vor men de Brabantsche boerenhoeven (ge vindt er nog tal van karakte ristieke langgevel-typen), een een heid, doordat zij zoo bescheiden zijn met hun breede stroodaken, hun ingetogen kleuren. Zij sluiten onmiddellijk aan bij de omgeving van donkere heide en golvende ak kers, ze zijn als het ware uit de aarde gegroeid en het is geen won der, dat schilders van naam gegre pen werden door de rustige schoon heid, die hier in zulk een rijkdom verscholen ligt. Ge vindt er eindeloos lange zand wegen. waar de wielrijdende toe rist kan genieten van een afwisse ling van welige weidevlakten, door populierenbosch, telkens onderbro ken, van heidelandschappen en korenvelden -en dan, plotseling, duikt daar voor u weer een toren op, waarbij ge minstens een flinke stad zoudt verwachten. Maar als ge naderbij komt, ontdekt ge een vriendelijk dorpje, zoo'n landelijk KRING WEDSTRIJDEN TE ANNA PAULOWNA. Na publicatie van ons verslag van gisteren bemerkten we, - dat daarin een fout was ingeslopen. Bij den wedstrijd over het Oude Veer voor dames toch, gaven we als eer- op mej. D. van Os en als twee- mej. M. Oudkerk. Dit is juist an dersom. Als eerste kwam binnen mej. M. Oudkerk, die daarmee den wisselbeker won. Tweede op hand slag was mej. D. van Os. niemendalletje, waar deze mach tige spits met hoofd en schouders boven uitrijst. Zelfs boven de hoog ste populieren, zoo kenmerkend voor het Brabantsche lage land! „Het aenschijn van den mensch, de spiegel van 't gemoed" zeide de dichter Joost van den Vondel en zoo getuigen de torens van dit land van den geest van het gewest, waar ze uit voortgekomen zijn, van den levensstijl van het volk, die gekenmerkt wordt door kracht, evenwichtigheid en simpele vroom heid, soms plotseling opbloeiend tot een -wonder van pracht en vor menrijkdom. IZ IJK naar den gothischen toren van Breda, naar de stoere baksteenen bouwsels van Oirschot en Oosterhout, de slanke knopto rens van Leende en Hilvarenbeek en zoovele andere, die alle teza men spreken van de cultuur der bevolking en haar geesteshouding Ware monumenten van bouwkunst zijn hier te vinden: soms eenvou dig als een wit kapelletje, dat ter zijde van den landweg staat te droomen, soms indrukwekkend zooals de onvolprezen basiliek van den Sint Jan in Brabants hoofd stad. Ja, s-Hertogenbosch alleen is reeds een aandachtig bezoek waard met zijn schilderachtige binnen stad aan de Dieze, doch vooral met zijn kathedraal, dien ge op uren af stand reeds herkent aan den mach tigen koepel. Dag in dag uit trekt de Sint Jan tallooze bezoekers en het is treffend te zien hoe vele een voudige Meijerijsche boeren op marktdagen zoowel als bij andere gelegenheden even naar binnen $w4mmen Alkmaarsche politie boekt weer succes! 'n Moeilijke arrestatie, doch recher cheur Van der Burg laat niet met zich spotten! Zij, die zich Zaterdagmiddag om ongeveer 3 uur op het perron te Heiloo bevonden, beleefden daar een adembenemende episode uit den strijd tegen de misdaad Zij waren getuige van het feit, hoe een Alkmaarsche politieman met de revolver in de vuist een achter- volging instelde tegen een zich ver overenden Amsterdamschen rijwiel- dief, die zich door verzet en een wilde vlucht trachtte uit handen van Politie en Justitie te houden, ondanks de omstandigheid, dat de revolverschoten hem om de ooren knalden. Doch laten wij bij het begin van deze niet alledaagsche gebeurtenis aanvangen. Na enkele dagen stilstand in de rijwieldiefstallen, die gelukkig aan het afnemen zijn, was er Zaterdag middag aan het politiebureau weer eens aangifte gedaan van de ont vreemding van een fiets. Onmiddellijk nam de recherche haar maatregelen en zie, een poli tieman, die zich in zuidelijke rich ting had begeven, trof op het sta tion te Heiloo een individu met het gestolen karretje aan. Aange zien de rechercheur eenigen tijd noodig had om zijn motor een plaatsje te geven, had de dief de gelegenheid gekregen om waar te nemen, dat hij achtervolgd werd. Toen de politieman zich dan ook bij hem vervoegde, trachtte hij de vlucht te nemen. In de worsteling die ontstond, kwamen beiden te vallen. Een wilde jacht op den dief. die de spoorlijn in noordelijke rich ting opvluchtte, volgde, waarbij de rechercheur eenige schoten op hem loste om hem tot staan te brengen Na een achtervolging van ongeveer 500 meter, zag de misdadiger kans in het dichte bosch ten westen van de spoorlijn te verdwijnen. Recher cheur Van der Burg gaf den moed echter niet op en na eenigen tijd Wat van de productie moet worden afgestaan Eenigen tijd geleden is bekend gemaakt, dat volkstuinders van de in hun tuin geteelde aardappelen niets behoeven in te leveren en evenmin bonnen behoeven af te staan, tenzij de met aardappelen beteelde oppervlakte veel grooter is. dan voor een redelijken winter voorraad van het gezin noodzake lijk mag worden geacht. Naar ons van bevoegde zijde wordt medegedeeld, is het boven staande in zijn algemeenheid niet geheel juist. Het land is namelijk verdeeld in productie- en consump- tiegebieden van aardappelen. Voor de productiegebieden nu is bepaald dat de eigen hoeveelheid aardappe len in aanmerking genomen wordt bij de uitreiking van aardappel- kaarten. Beschikt men over meer dan 25 kg. per gezinslid, dan wor den de bonnen ingehouden, Dit geldt niet alleen voor volkstuin ders, doch voor een ieder, in de pro ductiegebieden, die aardappelen teelt. Voor de consumptiegebieden. waarin uiteraard de meeste steden gelegen zijn geldt deze bepaling niet. voor deze gebieden geldt dus inderdaad, dat onder de genoemde voorwaarde geen bonnen of aard appelen behoeven te worden afge staan. wis' hij den onverlaat tusschen het struikgewas te ontdekken en zich onverhoeds op hem te werpen Een korte worsteling ontstond, waarbij de dief glansrijk het onder spit dolf en zich overgaf. Hij is daarna naar het politiebureau te Alkmaar getransporteerd en al daar in verzekerde bewaring ge steld. Het bleek te zijn de 23-jarige J. P. J. de H. uit Amsterdam, een persoon die al twee jaar werkloos was, doch met bijna f 400.— aan contanten in zijn zak liep De politie neemt dan ook aan weer een zwijntjesjager in het groot te hebben uitgeschakeld. In dit verband wijzen wij op het voornemen, dat de Officier van Justitie bij de rechtbank te Breda één dezer dagen te kennen gaf en waarbij hij diefstal van een rijwiel thans zóó ernstig achtte, omdat al leen zij, die voor beroep hun fiets noodig hebben, nog kunnen rijden, dat hij niet minder dan vier jaren gevangenisstraf tegen een fietsen dief zal eischen. Tenslotte zij hier een woord van hulde gebracht aan den recher cheur J. v. d. Burg der Alkmaar sche politie, die door zijn kordaat optreden deze moeilijke arrestatie tot een goed einde bracht. Ook de rijksambtenaar L. uit Heiloo, die onversaagd aan de ach tervolging deelnam, verdient een woord van lof. Zoo'n echt Brabantsch boerengedoetje langs een binnenweg. GLOXINIA'S. Gloxinia's behooren zeker tot de mooiste kamerplanten. In Juni en Juli komen zij in de etalages der bloe menwinkels. De liefhebber zal mis schien den wensch bfj zich voelen op komen te weten hoe ze gekweekt worden. Daarom zal in dit artikeltje aangegeven worden, hoe de behande ling der planten is. In den herfst koopt men een paar knollen. Deze kunnen absoluut geen vorst verdragen. Het beste bewaart men ze in droge turfmolm op een vorstvrjje plaats. Tot in Februari blij ven ze daar. Dan worden ze opgepot in goede vruchtbare aarde met wat scherp zand vermengd. Door dit scherpe zand wordt de grond losser en meer poreus. De pot wordt eerst voor de helft met aarde gevuld. Hier wordt de knol dan opgelegd en goed aangedrukt. Vervolgens wordt de aarde om den knol heen gedaan en ongeveer een cm er boven gestrooid. Nog flink aandrukken en het planten is afgeloopen. Een knol van gewone grootte past in een pot van 10 cm doorsnede. Men zie goed toe dat de knol niet geplant wordt met den wortel naar boven. Vertrouwt men dit niet, laat dan de knol eerst in vochtigen turfmolm ontspruiten. Zoo dra de eerste blaadjes te voorschijn komen, weet men ook hoe de knol gezet moet worden. De pot krijgt nu een plaatsje in de verwarmde kamer vlak voor het ven ster. Er wordt 's morgens gegoten met water op kamertemperatuur. De zon mag niet op de besproeide bla deren schijnen, omdat ze dan mis schien zouden verbranden. Beginnen de knoppen zich te zetten, dan moet er extra voedsel gegeven worden. Vooral niet te sterke mest! Een lepel vol kippenmest op een liter water laat men een dag staan en geeft hier iets van bijv. een keer in de week. Ook bloemenmest moet in verdunden vorm gegeven worden. Zjjn alle bloemen verwelkt, dan geeft men geen voedsel meer. Matig begieten gaat nog door. De plant sterft af en het reservevoedsel trekt in den knol. Zijn de bladeren afge storven, dan haalt men den knol uit de pot en bewaart hem gedurende den winter in droge turfmolm tot in Februari. Het oppotten kan dan weer beginnen. A. v. d. Lijn. loopen en in de gewijde ruimte een oogenblik neerknielen. Het zijn echter niet alleen plattelandsbewo ners, die behoefte hebben in deze devote sfeer te verwijlen: de pel grims komen van alle oorden des lands naar dit middelpunt van Ka tholiek-godsdienstig leven met zijn wonderschoone architectuur en rij ke symboliek. Ook tot andere oude monumen ten van bouwkunst strekt de lief derijke zorg van het Brabantsche volk zich uit; talrijke kasteelen werden er bewaard en evenals el ders heeft men sommige middel- eeuwsche burchten ook hier een nieuwe functie gegeven door ze te bestemmen tot raadhuis, zooals b v te Helmond en te Oosterhout ge schiedde. En de oude raadhuizen zelf verdienen al evenzeer de aan dacht van den toerist: wij wijzen op dat van Den Bosch met de muurschilderingen van Antoon Der kinderen en wilt ge een prachtig voorbeeld van Hollandsche renais sance, begeef u dan naar het Noordwesten der provincie, waar Klundert kan bogen op een ju weel van een raadhuis. Vught, dat ook door zijn omgeving een van de mooiste dorpen genoemd mag worden, bezit eveneens een fraai raadhuis temidden van prachtig geboomte en met een kostbaar in terieur. AAR mogen de kathedralen en kerken van stad en plat teland u ook boeien door hun ar chitectuur en hoog ten hemel wij zende torens of met de schoone, an tieke Mariabeelden, die u in de kerken van Den Bosch en Oirschot. Uden, Elshout en Wouw aanstaren met dien geheimzinnigen glimlach, die aan ruimte noch tijd schijnt ge bonden, voor den doorsnee-toerist is het land zelve wellicht het meest aantrekkelijk door de wegen en pa- (Foto Jac. Gazenbeek.) den, die tot dwalen en trekken noo- den langs de vennen van het schil derachtige Gisterwijk, de oude hoe ve van Limpde en Bokt, de water molens van Nunen en Tongelre, de Loonsche en Drunensche duinen, de Wouwsche Plantage en het somber-eenzame, toch zoo groots- che land van de Peel. Zoekt ge andere afleidingen: op verschillende plaatsen vindt ge prachtige natuurbaden, evenals goede musea en als ge in Eindho ven komt, verzuim dan niet het Van Abbe-museum te bezoeken, waar doorloopend tentoonstellin gen van hoofdzakelijk moderne kunst werden gehouden. Aan Folklore is het Brabantsche land rijk: rondom de kasteelen en de hoeven spint de sagevrouw haar kleed en dan zijn er de oude gil den, die voor den vreemdeling een der grootste bekoringen zijn van het gemoedelijke dorpsleven. Eeu wenoud zijn deze schildersgilden en als ze zoo'n optocht meemaakt met trommels en vendels, gedragen door dorpelingen in kleurige uni formen, verwondert ge u over den eenvoud van het Brabantsche volk en zegt ge mét ons: Ja, deze van beneden den Moerdijk, hebben een anderen levensstijl, want zoudt het wagen des Zondags met ern stig gezicht in admiraals- of gene raalsuniform en met een Napoleon steek op uw hoofd achter een drie tal hooggehoede tamboers door de plaats uwer inwoning te marchee- ren Dit zijn dan enkele facetten van Brabant, zooals het daar in al zijn landelijke pracht op den toerist ligt te wachten, gereed u met spreekwoordelijke gulheid en gast vrijheid te ontvangen en u zijn vele schatten te toonen. JAC. GAZENBEEK BIER BLUSCHT BRAND. In een groote bierbrouwerij in het kanton Bern was onlangs een brand uitgebroken, die zich zeer snel uitbreidde. Bluschmateriaal was voldoende aanwezig, maar door gebrek aan water moesten de brandweerlieden den strijd spoe dig opgeven. Een van hen kwam echter op het denkbeeld om de ont zaglijke hoeveelheden bier uit de reservoirs van de brouwerij voor het blusschen te gebruiken. De slangen werden in 't bruine vocht gedoopt en duizenden liters bier in de vlammen gegoten. Inderdaad kon men den brand aldus meester worden. Er was zelfs nog genoeg bier voor de brandweerlieden over gebleven om de dorstige kelen te verfrisschen. TEXELSCHE MARKT. De lammerenhandel vermindert aan de Texelsche markt thans ie dere week. Maandag werd nog een 6o-taI verhandeld De prijzen wa ren lager dan vorige week. De lammerenprijzen liepen nu van f 30 tot f 43, de hoogste prij zen werden betaald voor ooilam meren. De schapenhandel verliep uttstekend, de prijzen waren hoog, f 53—f 80. Koeien waren in den vrijen handel ook duur, hoogste prijs f 575. De aanvoer bestond uit: 6 koeien f 350575. 2 veulens f 500700, 60 lammeren f 30—43. 12 biggen f 30 42, 17 kalveren f 26—38, 6 scha pen f 5580. URK. Door 30 vaartuigen werd aan den Gem. Vischafslag aangevoerd: 1385 kg aal en paling van 15 tot 130 kg per vaartuig, prijs van 68 tot 154 ct. per kg; 10 kg baars, 36 ct. per kg; 60 kg voorn, 20 ct. per kg; 90 manden nest, 50 ct. per mand. BR. OP LANGEN'DIJK, 11 Aug. Aanvoer: 8600 Kg. tomaten I—IV f 17, 75 Kg. appelen: Transparant 1 50, 188 Kg. druiven: Franken- thaler f 75, 150 Kg .tuinboonen f 6, 80.000 Kg. aardappelen f 4.90, 50 Kg. spercieboonen f 16, 45.000 Kg. roode kool f 4.50, 2600 Kg. witte kool f 3. NOORDSCHARWÖUDE, 11 Aug. Aanvoer: 125.500 Kg. aardappelen: Schotsche muizen. Eigenheimers. BI. Eigenheimers, Bintje en Geel- blom f 4.90, 1500 Kg. roode kool f 4.50, 5300 Kg. witte kool f 3, 800 Kg. slaboonen f 16, 195 Kg. 'uinboonen f 6, 750 Kg. zilveruien, nep, drielingen f 12. PITR MEREND, 11 Aug. Runderen, totaal 766 stuks: 430 vptte koeien voor de levering, gel- f. koeien f 380496, melkokeien I f 480—620, 12 stieren levering, 68 pinken f 150—280, 310 nuchtere kal Vpren voor de slacht v. d. levering, voor de fokkerij f 3849, 10 vette varkens voor de slacht levering, i biggen f 2345, 680 schanen I ,f 5885, 178 bokken en geiten f 25 1 —85, 740 lammeren f 25—35.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3