Waarvoor Nederlandsche Volksdienst? Het komeiid Sport-evenement Tob nooit Marktberichten Stadsnieuws Prominente voetballers komen in 't veld 1 Avond aan avond wordt thans gaoofend V „Verrassende1' 3e klasse-indeeling! Huizenverkoop met verloting Uitslag openbare verkooping N»V» „Ideco" Nieuws uit Urk Welvaartszorg is de grootste taak die de mensch zich kan stellen. Kerk en zending DE SCHAGER MARKT Donderdag 27 Augustus, aanvang 7 uur. Op dezen avond kunnen liefhebbers van de voetbalsport hun hart weer eens ophalen. Een combinatie van de promi nenten uit Helder en Water vogels zal een wedstrijd spelen tegen een dito combinatie uit H.R.C. en Atlas. Er is voor twee gelijkwaardige teams zorgge dragen, zoodat men van eên frisch partijtje voetbal verze kerd kan zijn. Moge ook deze wedstrijd een heilzame uitwer king hebben in den vorm van een vruchtbare samenwerking tusschen onze vier plaatselijke voetbalvereenfgingen. De opstel ling der beide elftallen zkl nog nader worden bekend gemaakt. Tennis. Vrijdag 28 Augustus, aanvang 2 uur. Op dezen dag beginnen de ten niswedstrijden om het kampioen schap van Den Helder op de banen van „Panorama" te Huisduinen. Zooals men in een advertentie elders in dit blad kan lezen wordt er ge speeld: heeren en dames enkelspel, heeren en dames dubbelspel en ge mengd dubbel spel. De toegang tot» deze wedstrijden is volkomen vrij en het verdient aanbeveling om ze eens te gaan bezien. De finales van dit omvangrijk tournooi zullen op Zondag 30 Augustus gespeeld wor den, aanvangende te 2 uur. Door de huidige materiaalschaarschte wordt uiteraard een beroep gedaan_op de medewerking van de deelnemers om voor ballen te zorgen. De inschrij ving van dit tournooi sluit op 20 Augustus. Finale. Zaterdag 29 Augustus, aanvang 2 uur. Het slot van de evenementen aan de Sportlaan is toevertrouwd aan onze plaatselijke athletiekver- eeniging de H.A.V., die op dezen Zaterdagmiddag wederom groote atletiekwedstrijden organiseert, dit maal met vrije inschrijving. De vol gende nummers zijn opgenomen: Dames: J.00 m, 4 X 100 m est., verspringen, hoogspringen, discus werpen. Morgenstemming Vrijdag. Gisteren beeft men mij verteld, dat er een smijt visch in den vijver zit en zou m'n Juttersch visschers- bloed niet zijn gaan gisten, zooiets vernemende En dus werden een hen gel en een snoer en al de bijkom stige visschersrequisiten in orde ge maakt en om klokke vier uur den anderen dag sloop ik het dorp uit en het parkje bü den vijver in, ten einde te pogen iets van die legen darische vischovervloed deelachtig te worden. Hoeveel visch er gezeten^ moge hebben waag ik niet aan te geven, maar een feit is, dat het vrjver- banket kennelijk iedere lust ontbrak om tot het smakelijk aas te komen. Genoemd banket deed duurzaam verstek gelden, en negeerde met een allesovertreffende nonchalance het lokkend ontbijt onder den dobber en aan het haakje. Het was niet zoo heel erg. Want al profiteerde ik niet van de visch, w e 1 mocht ik dit doen van het ontwaken van een nieuwen dag, die in den schoonst denkbaren vorm geboren werd. Des zomers, in Twente, is er slechts een korte ochtendscheme ring. Nóg is het goeddeels nacht, of reeds scheur,t het schaduwendoek open en worden de zwevende nevels zichtbaar, die de zon nog ingepakt houden. Wat koeien liggen hijgend te herkauwen, een boer wandelt reeds, melkemmer-rammelend, de wei op en de eerste vogels begin nen te kwetteren en te kwinke- leeren. De dobber ligt als een kleine boei in het rimpellooze vijverwater, een libel gonst over de rietpluimen, die nauwelijks bewogen worden door den ochtendbries. Een dikke kikker zit ons knipogend aan te staren, om dan in eens, met een formidabelen sprong, weg te duiken, de pooten dwaas wegzwierend. Het is nog kil bjj het water. Lang zaam kruipt de kou uit den drassi- gen veengrond via schoenen en sok ken naar boven. Ei^ men staat te bibberen en te rillen alsof het midden-winter is. Niets bjjt en ik begin te twijfelen aan de sterke verhalen van die vischrijkdom. Daar zit zwendel achter Dan komt de zon op parade. Laaiend en vlammend. De nevel cir kelt weg en het is vol-dag. Het gras is nat en glinstert in den overdaad van licht. Het water krijgt groene en blauwe en paarse glanzen en je kunt bijna tot op den bodem zien. Daar schieten en schee- ren kleine vischjes her en der, geen oog echter waardig keurend aan het aas. Om 7 uur ga ik terug naar huis. tonder visch, maar met een paar doorweekte onderdanen. En zoo koud ben ik, dat ik in de zelfde vaart de slaapkamer inkruip en me gedurende een stief kwar tiertje terugtrek in verband met het ontgoochelend resultaat van/ den Visch-nacht. Meisjes: 80 m en verspringen. Heeren: 100 m, 400 m, 800 m, 1500 m, 4 X 100 m est., Zweedsche est. (400, 300, 200, 100 m), verder hoogspringen, verspringen, kogel- .stooten en discuswerpen. Jongens: 80 m, 800 m (alleen voor 15 en 16 jaar), verspringen en kogel- stooten (5 kg). Onder jongens en meisjes wordt hier verstaan t/m den leeftijd van 16 jaar. Bovendien er voor de heeren een vereenigingskamp aan deze wed strijden verbonden, waarbij de eerst- aankomende op elk der nummers 6 punten krijgt nummer twee 5 enz. In verband met de voedselpositie mag slechts aan een beperkt aantal nummers worden deelgenomen. Verschillende vereenigingen zijn reeds avond aan avond aan het oefenen om op deze wedstrijden niet onvoorbereid aan de start te verschijnen. Ook hier zal men van prachtige sport kunnen ge nieten en deze wedstrijden zul len zeker een schitterend sluit stuk vormen van bovengenoem de voor Den Helder ongekende sportdemonstraties. Tot slot zij nog vermeld, dat waar dit noodig is, kan worden beschikt over de geluidsinstal latie van den heer Heyligenberg. Zonder verder commentaar lazen we in de „Sportkroniek" van Dinsdag j.1. de indeeling van onze Heldersche derde klassers. Vanzelfsprekend staat er bij een indeeling nimmer een com mentaar, doch aangezien deze zóó wnoderlijk is, hadden we zeker een klein woordje ver wacht. De beruchte indeeling luidt als volgt: D.T.S., Helder, H.R.C., Schagen en Succes. Zegge en schrijve 5 clubs! Het is zonder meer belachelijk, dat men zooiets heeft durven publiceeren. De reisgelgenheid kan moeilijk de oorzaak z(jn, daarvoor zijn de toegestane reizen nog te ingewikkeld. In het te lang on derweg blijven kan het evenmin zitten, want ook daar zijn voor beelden te over, waar die moei lijkheden minstens even groot zijn. Waar het hem wel in zit is ons een volkomen raadsel, vooral omdat de overige derde klasse afdeelingen wederom overbelast zijn, nj. een van 1P clubs en twee van 11. Wjj ver onderstellen wel, dat de betrok ken vijf vereenigingen krachtig zullen protesteeren en verwach ten dat hun protest gehoor zal vinden. Een ieder moet toch inzien dat deze indeeling vol komen onrechtvaardig is. Zooals de indeeling nü is, kan één der clubs reeds eind Octo- ber' kampioen zjjn, om in Maart promotiewedstrijden te mogen spelen. Het kan verkeeren Voor de eerste maal in Den Helder. In de krant van vandaag vindt men den uitslag van een openbare huizen-verkooping, gehouden op j.1. Woensdag door notaris Leeuw. Het merkwaardige bij deze ver- kooping was het feit, dat hier voor de eerste maal in onze stad een ver loting annex aan was. Zooals be kend, zijn er, ook bij publieke hui zenverkoop, maximum-prijzen vast gesteld. Doet zich nu het feit voor, dat er meer gegadigden voor een be paald huis zijn, die allen den maxi mum-prijs bieden, dan wordt de be slissing door loting verkregen. Op de verkooping van notaris Leeuw kwam dit driemaal voor. Door Notaris G. Leeuw werden In „Musis Sacrum" de volgende percee- len verkocht: Het Huis en Erf aan de West straat no. 2, groot 1 a 14 ca; Koo- per A. J. Witsenburg q.q. 3.115. Het Huis en Erf aan de West straat nó. 5, groot 62 ca; Kooper C. Gomes, 2.825. Het Winkelhuis met afzonderlijke Bovenwoning en Erf aan de West straat nos. 9 en 10, groot 66 ca. Kooper H. v. Pelt q.q. 3.000. Het Huis en Erf aan de West straat no. 72, groot 75 ca; Kooper A. J. Witsenburg q.q., 2.565. Het Huis en Erf aan de Keizers gracht no. 6. groot 43 ca; Kooper F. Novak, 750.—. Het Huis met het recht van voort1 durende erfpacht op den grond aan de Jan Blankenstraat no. 13, groot 1 a 40 ca; Kooper C. Veerman q.q. 3.400.—. Het Huis met het recht van voort durende erfpacht op den grond aan de Jan Blankenstraat no. 15, naast het vorige perceel, groot 1 a 41 ca; Kooper D. Bethlehem q.q. 3.500. Het Huis met het recht van voort durende erfpacht op den grond aan de Begoniastraat no. 66, groot 1 a 39 ca; Kooper J. Geervliet q.q- 2.501.—. Het Huis met h$t recht van voort durende erfpacht op den grond aan de Jouberstraat no. 72, groot 1 a 38 ca; Kooper J. G. Sanderse, 3.280. Het Huis met het recht van voort durende erfpacht op den grond pan de Huijgensstraat no. 55, groot 1 a 23 ca; Kooper J. Geervliet 2.829.75. Het Huis en Erf aan de 2e Vroon straat no. 49, groot 1 a; Kooper A. J. Witsenburg 2.500. Het Huis en Erf aan de West straat no. 19, groot 62 ca; Kooper J. Roomeijer q.q. 1.205. Hét Huis en Erf aan de Laan no. 10, groot 1 a 82 ca, waarin bad met geijser en 3 vaste waschtafels; Koo per A. J. Witsenburg q.q. 3.452. Het Huis en Erf aan de Binnen haven no. 128, groot 1 a 12 ca; *n Het Huis en Erf aan de Achter binnenhaven no. 57,groot 35 ca; Kooper H. Slikker, 1.589. Het Huis en Erf aan de Vijzel straat no. 67, groot 32 ca; Kooper A. v. d. Wal, 61.—. In ons nummer van jl. Woensdag kwam onder de rubriek „Inschrijvin gen in het Handelsregister" o.a. voor als opheffing: de N.V. Mij. tot Expl. van Winkelzaken en Electr. Technisch Bureau Ideco, Keizer straat 117, te Den Helder. Naar wij thans vernemen, berust deze mededeeling op een abuis, en is er geen sprake van een opheffing van dit bedrijf. BURGERLIJKE STAND DEN HELDER van 11 en 12 Augustus 1942. Bevallen: M. de WitRomkes, z.; H. Brouwervan Boordt, z.; M. H. C. KantVisser, z. Overleden: C. van den Breevaart, m., 24 j.; G. H. Riepen, m., 67 j.; P. Wijker, m, 50 j. Ondertrouwd: P. Bakker en G. Groenendijk, W. v. d. Graaff en G. W. Visser; P. ten Wolde en W. Stom- pedissel; K. Pronk en A. Rensmaag; K. v. d. Viiet en E. J. Westhoff; P. Roobol en T. Slikker. Gehuwd: A. Jongman en W. J. Kwast. GESLAAGD. Op het op 11 Aug j.1. te Haarlem gehouden examen voor hoofdakte slaagde onze vroegere stadgenoot, de heer M. J. Erkelens. TEXEL. OUDHEIDKUNDICE OPGRA VINGEN. Gedurehde eenige weken heeft men oudheidkundige onderzoekin gen verricht in het Stadspark te Den Burg. Naar aanleiding van vroegere vondsten vermoedde men, dat het eiland Texel reeds vroeg bewoond is geweest. Zoo is het bijv. bekend, dat men ongeveer twee eeuwen geleden, ook in de omge ving van de hoofdplaals van het eiland, eenige Romein^he mun ten heeft gevonden, die waarschijn lijk dateeren uit de eerste eeuw na Chr. Het nu ingestelde onderzoek heeft dit vermoeden bevestigd. Het bleek, dat, midden door het park heen, vroeger een breede gracht liep, die men later heeft opgevuld. In deze vulling trof men enkele z.g.n. „Frankische" scherven aan, aan de hand waarvan men het be staan van de gracht kan stellen in de 9de10de eeuw na Chr. Ook de grondsporen van enkele huizen, welke men bij het graaf werk aantrof, en die, waarschijn lijk, uit denzelfden tijd dateeren, vormen een onomstootbaar bewijs van de bewoning van het eiland. De belangrijkste vondst, die men in dit opzicht deed, was die van de sporen van een woning, een twee meter onder jtiet maaiveld, waarbij scherven lagen, die thuis- hooren in de eerste eeuwen na Chr. Het onderzoek stond onder lei ding van Dr. F. C. Bursch, direc teur van het Rijksbureau vóór Oud- -heidkundig bodemonderzoek en ging-uit van het Museum te Lei den. BEROEPEN. Naar Urk is beroepen de cand. R. van Apeldoorn, thans hulpprediker bij de Ned. Herv. Gem. te Makkum. Door 40 vaartuigen werd aan den Gem. Vischafslag aangevoerd: 3085 kg aal en paling van 19 tot 112 kg per vaartuig, prijs van 68 tot 154 pet. per kg; 25 kg baars, 36 ct. per kg; 80 kg voorn, 14 tot 20 ct. per kg; 70 manden nest 50 ct. per mand; 300 kg pos, 10 ct. per kg. WIER1NGEN PRIESTERJUBILEUM. Pastoor G. H. E. Mudde hoopt 15 Augustus a.s. te Honselersdijk (ZH.) zijn zilveren Priesterjubileum te herdenken. Pastoor Mudde was eenige jaren herder van de parochie St. Hippolytus ,alhier. Onder zijn leiding werd hét Parochiehuis ge bouwd. Wij verwachten dat het den jubilaris niet aan belangstelling zal ontbreken. GEV. VOORWERPEN. Verloren: een manchester werk jas. Inl. gem.bode. ANNA PAllLOWNA ZWEMMEN. Ten vervolge op het verslag van de kringwedstrijden te Anna Pau- lowna hieronder de uitslagen van de dien middag gehouden school- wedstriiden. 25 M. s.s. meisjes: 1. M. Wuis. 23.8 sec.. 2. G. Nienhuis. 25.5 sec.. DE N.V.D. IN DIENST VAN ALLEN. In een bijeenkomst van de afdee- ling Alkmaar van den Nederland- schen Volksdienst, wélke 'gehouden werd in Hotel Proot, hebben gister avond de heeren Querner, provin ciaal leider van den N.V.D. en Ilgner, Kreisamtsleiter der N.S.V., een uiteenzetting gegeven van het doel dezer bewegingen. De bijeenkomst werd geleid door den heer Postma, voorzitter van de Alkmaarsche afdeeling. Hij ver heugde zich over de groote op komst en deelde mee dat de burge meester zich bereid had verklaard, de vergadering te openen, mas.r tot zijn spijt door ziekte daarin ver hinderd was. Rede prov. leider N.V.D. Het woord was aan den heer Querner, die uitvoerig belichtte, hoe vroeger in Nederland de wel dadigheid werd betracht. De bezwaren van velen tegen den Nederlandschen Volksdienst wer den door spreker in den breede be sproken. Deze bezwaren, aldus spr., bewij zen, dat er een gebrek is aan ge meenschapsgevoel, want als er nood is, dient men altijd te hel pen. Wij willen met de liefdadig heid afrekenen. Onze hulp komt niet uit medelijden voor.'Wij vra gen ons af: „Is de gemeenschap er mee gebaat? Zoo ja dan helpen wij zoo neen, dan helpen wij niet?" De onvolwaardigen moeten maar ge holpen worden door de liefdadig- heidsvereenigingen. De gezonden zijn hier altijd slecht verzorgd. Wij willen voorko men, dat die in den zwakken hoek terecht komen. In het verleden heb ben de Arbeiderspers en de com munisten evenzeer als de N.V.D. thans het liefdadigheidssysteem verfoeid. Zij hebben geprobeerd, er iets anders voor in de plaats te krijgen, maar zijn .daarin (liet ge^ slaagd Ons socialisme is niet gebaseerd op medelijden, maar op de gedach te, dat het sociale vraagstuk be slist over het bestaan van ons volk. Daarom willen wij, dat het volk zijn sociale taak vervult. Hiervoor moet een einde gemaakt wor den aan de versnippering op so ciaal gebied. Wij hadden meer dan 8000 vereenigingen, die zich op dit gebiéd bewogen. Wat had er niet kunnen gebeuren, als wij het eens waren geweest. Thans zijn wij een arm volk. De nood is werkelijk dan den man, de tijd is dus gekomen, dat wij het sa men moeten doen. Laten wij eens met de verdeeldheid ophouden. De N.V.D. vraagt niet: „Bent u doops gezind of katholiek?" Wij zeggen in de eeiste plaats: „Bent u Nederlan der? Zit u in nood? 'Dan zullen we zien. wat We voor u kunnen doen". Wij wenden ons tot iedereen, ook tot den eenvoudigen man, want als die een dubbeltje geeft, geeft hij meer. dan wanneer een rijk man een gulden offert.- Door onze blokhoofden, die aan het hoofd staan van 25 gezinnen, hebbèn wij contact met de men- schen en ontgaat ons niets in het blok. Men wil uiet met den N.V.D. mee doen. omdat dit politiek is. Maar het niet-meedoen is ook politiek Voor spr. staat vast, dat voor Euro pa de opbouw niet meer komt uit Londen, maar uit Berlijn en dal ^ïet oogenblik eerder komt. dan men denkt, waarop allen mee zul len doen. Ons werk is mooi. Als men er door gepakt wordt, laat het je nooit meer los. Wat kost het lidmaatschap. Na de mededeeling, dat het lid maatschap van eten N.V.D. f 1 per maand kost en dat het ook moge lijk is voor hen, die dit niet kun nen betalen om voor 75 cent of 50 cent per maand lid te worden en dat zij, die zelfs geen 50 cent kun nen betalen, zich toch als mede werker kunnen inzetten, was het woord aan den heer Ilgner, die in een breede schets belichtte, hoe voor 10 jaar in Duitschland de Nationaal-Socialistische Volks dienst werd opgericht Millioenen menschen in Duitschland waren werkloos en moesten ondersteund worden. De daarvoor henoodigdé som was zóór groot, dat men indi vidueel te veel kreeg om te Ster ven en je weinig om te leven. De kerken en de welvaartsvereeni- WIND TEGEN. Wind tegen is een Vervelend ding voor een fietser. De geoefende fiet ser echter, laat er zich niet door uit het veld slaan. Als hij verstan dig is, buigt hij zich wat dieper over zijn stuur om de „wind tegen" min der vat te geven, en trapt -jvat lang zamer, zoodat hjj achter elke bewe ging meer kracht kan zetten. Kalm aan en doorzetten, dat is het beste bjj tegenwind. Wie er met verbeten woede tegen op tornt, zal spoedig zijn adem kwijt zijn en heelemaal niet meer vooruit kunnen komen. De sportsman weet echter,' dat hij erin moet berusten, wat langzamer vooruit te komen dan zonder tegen wind, maar dat hjj er met overleg toch nog wel in slagen kan, vooruit te komen. Men kan ook wel in figuurlijken zin „tegenwind" hebben in het leven. De zaken loopen anders dan wij redelijkerwijs gemeend hadden, te mogen verwachten, medewerking waarop wij gehoopt hadden, ja bijna gerekend hadden, blijft uit. De moei lijkheden, waarmede wij rekening gehouden hadden, blijken zwaarder te overwinnen dan wij gedacht hadden, en daarnaast doen zich nog moeilijkheden voor, waarop wij, niet ger«cend hadden. Kortom: „wind tegen". Wanneer men zich in die situatie bevindt, is het zaak zijn kalmte te bewaren en in een rustig tempo door te zetten. Het is menschelijk wan neer „tegenwind" de neiging wekt om in een razend tempo er dwars tegenin te gaan. Verstandig is het echter niet, men verspilt zijn adem en zijn kracht en zal spoedig geheel uitgeput zjjn. Het is óók men schelijk om rechts-omkeert te ma ken met de gedachte: „tegen zooiets kan ik niet op". Maar eveneens on verstandig. Want men zal toch, onvermijde- 3. N. Baken. 26.6 sec., (allen sch. I>. Idem jongens: 1. D. Groet, 23.6 sec.. 2. P. Wiegman. 24.1 sec. (beiden school I). _r 25 M. r.sl. meisjes: 1. M. Wuis: 30.3 sec. 2. G. Nienhuis. 30.8 sec.. (beiden school I). Id. jongens: 1. K. (school II) 36.7 sec. Groningen 25 M. borstcrawi jongens: 1. C. Wiegman (school I) 19.2 sec. De voorspelling is t.a.v. de in schrijvingen juist gebleken. School I had 27 inschrijvingen, school II 4 terwijl de hoofden van schop] III en van de R.K. school op de uitnoo- diging taal noch teeken lieten hoo- ren. Dit. en het feit dat behoudens den heer Sinke niemand van het onderwijzend personeel aanwezig was. waren een paar teleurstellin gen voor de zwemver. .'t Oude Veer". Een verheugend verschijnsel was het dat alle bovengenoemde prijs- winners adsp.-lid van O.V. zijn. Tot slot een woord van huldp aan meester Sinke en badmeester Snij ders. wier schoolzwemonderwiis t. a. v. school I zulke mooie resulta ten oplevert. lijk, vanaf een ander start-punt óp- nieuw moeten vertrekken. Kalm blijven en doorzetten is het beste; doorzetten in een tempo, dat men desnoods onbepaalden tjjd kan volhouden. Weinig, dat de moeite van het bereiken waard is, is zon der moeite en tegenslag volbracht. Probeert, om geen ziertje kracht te verspillen aan teleurstelling of bitterheid. Bepaalt U uitsluitend tot Uw doel en tot het bepalen van het juiste tempo om in de richting van het gekozen doel koers te houden. Tracht de zaak van de sportieve zjjde op te vatten; er is tenslotte geen kunst aan, om zonder tegen wind vlot het einddoel te halen. Beschouwt de „tegenwind" als een fairen tegenstander die het Lot op Uw weg heeft geplaatst en denkt: „met jouw zal ik het ook wel klaar spelen!" Er is geen tegenstand, die op dgn duur voor kalm Hijven en doorzetten niet wijkt! DR. JOS DE COCK. VEREENIGINGEN WORDEN GEMEENTEN. De Remonstrantsche vereeniging te Hilversum is omgezet in een Re monstrantsche gemeente. Ds. J. A. van Nieuwenhuyzen zal weldra als predikant van deze nieuwe Remon strantsche gemeente worden beves tigd. Ook de Remonstrantsche vereeni ging te Kengelo is omgezet in een Remonstrantsche gemeente. Ds. G. A. van Vreuningen zal weldra als predikant dezer gemeente worden bevestigd. DE GEERTEKERK. Naar het A.N.P. uit Utrecht ver neemt, zijn de geruchten, als zou de Geertekerk (waarover destijds, toen men haar wilde sloopen, zooveel te doen is geweest) te zijner tjjd in katholieke handen, overgaan, op ?jjn minst genomen voorbarig. Bij de bevoegde instanties tot wie wij ons naar aanleiding van deze kwestie hebben gewend, is van een even- tueelen verkoop van de kerk niets bekend. De kerk is tot op den dag van heden nog in handen van de Ned. Hervormde gemeente en de kerkvoogdij is niets bekend van plannen om de kerk aan wie dan ook te verkoopen. Aanvankelijk zeu de kerk voor afbraak bestemd zijn, doch tegen dit voorstel hebben de gemeente leden gestemd. Daarna is men met het plan gekomen om de kerk te verkoopen aan de stichtipg gods- en gasthuizen, welke een project had laten maken door ir. van der Steur tot stichting van een Geertehof. De Nederlandsch Hervormde gemeente heeft destijds dit voorstel aanvaard, maar toen dit plan tot uitvoering zou worden gebracht, heeft de se cretaris-generaal van het departe ment van Opvoeding, Wetenschap en Kuituurbescherming prof. van Dam zich hiertegen verzet en de gingen bemoeiden zich slechts met hun eigen kringen. De Nat.-Soc. zagen het volk als geheel. Zij stelden zich als doel, de eenheid van het volk te sme den. Zij betoogden, dat het indi vidu zijn plicht moet doen tegen over de volksgemeenschap, maar dat die gemeenschap moet zorgen voor den volksgenoot, die in nood geraakt. Zoo ontstond het Winter- hulpwerk. dat door den Führer werd ingesteld en in het eerste laar 300 tot 400 millioen Mark op bracht. Zij, die er niets mee te maken wilden hebben, liet men niet met rust. Als Noord-Duitscher weet spr., dat de Hollander niet spoedig voor een zaak gegrepen wordt maar dat, als dit eenmaal het geval is, hij een goed strijder kan zijn. Uitvoerig schetste spr., hoe de werkloosheid in Duitschland ver minderde, waardoor er geld van Winterhulp overbleef, dat besteed kon worden voor de hulp aan Moe der en Kind. De N.S.V. ontstond om het gansche Duitsche volk te helpen. Naast den blokleider werkt de blokvrouw, omdat men begrepen heeft, dat de moeder met haar nooden eerder vertrouwelijk wordt tegenover een vrouw dan tegenover een man. De hoofdopgave was, de gezond heid van het gansche volk te die nen. Spr. was voorts van meening, dat er eenmaal in Holland voor de welvaartszorg van het volk geen andere organisatie kan zijn dan de N.V.D. Na een dankwoord aan beide sprekers van den heer Postma, werd de bijeenkomst gesloten. De aanvoer van gebruiksvee was iets beter dan op de vorige markten Een goed beest voor de melkerij is wel gezocht. De handel in kalf- koeien was anders, kalm. voor de beste is betaald f 635. Evenzoo was het met de handel in geldekoeien. hoogste noteering f 500. Dus kunnen wij wel zeggen dat de prijzen on veranderd zijn bii de vorige we ken. Men kan wel merken dat er iets meer kooplust komt als gevolg van het vele gras. in de weide nu. In pinken was het weer een mati ge handel. Voor de Centrale wer den er geleverd 315 stuks rundvee, waaronder pinken en stieren gere kend. Veel stieren dezen keer. 25 stuks: 35 graskalveren. 41 nuchtere kalveren en 16 schapen. 1 De veulens werden weer duur verkocht tot f 900. hoogste notee ring. de handel was goed. Er was weer een mooie collectie aange- voerd. Op de wol veemarkt hebben bluk- baar de hooge prijzen het hoogte punt bereikt; nu werd genoteerd voor fokschapen tot f 85 en de lam meren tot f 40 de besten en de handel kalm. Bokken en gei ten weinig bijzonders. De prij zen van de biggen nog vast. maar met weinig kooplust matigen han del. Konijnen was weer aardig han del in. tot f 10. Kippen iets duurder. SCHAGEN, 13 Aug. Aanvoer: 18 Veulens f 450900, 32 geldekoeien (magere) f 300 500, 315 idem (vette) voor de Cen trale, 12 kalfkoeien f 450—635, 10 pinken f 210—275, 35 graskalveren voor de Centrale, 41 nuchtere kal veren voor de Centrale, 31 magere schapen f 7085, 16 idem (vette) voor de Centrale, 145 lammeren f 30—40, 2 bokken en geiten f 20— 40 43 biggen f 30—45, 221 konijnen f 0.50—f 10.12 kippen f24. WARMENHUIZEN. 13 Aug. Aanvoer: 117.400 Kg. aardappelen: Schotsche muizen f 4.90, Eigenhei mers f 4.90. Bintjes f 4.90, 3850 Kg roode kool f 4.50, 20200 Kg. witte koql f 3, 180 Kg slaboonen f 16, 15 Kg. tuinboonen f 6, 4250 Kg. rabar ber f 4. BR. OP LANGENDIJK, 14 Aug. Aanvoer: 700 st. komkommers f 5.50—13.50, 270 Kg. andijvie f 7, 180 st. perziken f 216, 1550 Kg. bieten f 4, 100 Kg tuinboonen f 6, 450 Kg. slaboonen f 16, 84.250 Kg. aardappelen f 4.90, 140.000 Kg. roo de kool f 4.50. 12.700 Kg. gele kool f 4.50, 22.500 Kg. witte kool f 3. NOORDSCHARWOUDE, 14 Aug. Aanvoer: 141.400 Kg. aardappe len: Schotsche muizen, Eigenhei mers, bl. dito, Bevelanders, Bintje, Geelblom en Koopmans blauwe 4.90, 600 Kg. zilveruien, drielingen en nep f 12, 2480 Kg. spercieboonen f 16. 24.200 Kg. roode kool f 4.50, 52.750 Kg. witte kool f 3, 1600 Kg. gele kool f 4.50. uitvoering verhinderd. Sindsdien is het plan in de doofpot gestopt. Het Nationale Dagblad heeft zich naar aanleiding van dit bericht tot den burgemeester van Utrecht, den heer C. van Ravenswaaij gewend met de vraag hoe de berichten over verkoop zjjn ontstaan. Deze zeide dat hij het onbegrijpe lijk vond, hoe „De Tjjd", die dit be richt lanceerde, er aan komt, dat de kerk in katholieke handen zou over gaan. VONDST TE HERCULANUM. Bjj de opgravingen te Herculanum bjj Pompeji in Italië werd opnieuw in een afgelegen kleine woning In den wand een kruis gevonden (van hout, in den muur Ingemetseld). Ook in 1820 vond men (in het huis van Pan- sa) zulk een kruis. Zoodoende Is op nieuw het bewjjs geleverd, dat in de oude Vusuviussteden reeds Christenen woonden en ook dat deze het kruis als symbool van hun geloof ln hun wo ning aanbrachten. 1

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3