f De voetbal-ouverture nadert weer! De stilgelegde bedrijven in gevoetbald Te kermis Stadsnieuws Er werd weer in 'n Boerendèrp Mededeelingen van den Distri butiedienst Nieuws uit Urk TEXEL in oorlogstijd X, Donderende motoren over eenzame toendra's Sjanghai scheepsbouw- centrum 'Het Roode Kruiswerk Kansen en vooruitzichten Spannende derby's op komst? Het jeugd-probleem onder de loupe Zondag 16 Augustus wXs het ver boden seizoen achter den rug en kunnen dus de voetbal, korfbal en bully weer rustig rollen, zonder althans de kans te beloopen in over treding te zijn... Voor onze stad breekt met dien datum ook weer de tijd aan van spanning, waarbij onze clubs zich, naar wjj hopen, ln gunstigen zin mo gen ontwikkelen. Hoe staan de zaken? We kunnen zeggen, dat onze clubs dit Jaar beslagen op het ijs komen, veel meer en veel serieuzer dan ver leden jaar is er getraind en daar naast staat er wéér een jaar routine als belangrijke factor-achter de clubs. Waryieer we eens beginnen met de K.V.H. en Hermes, dan hebben we ln deze veeenigingen zeker twee goede troeven in handen wat be treft eventueele klinkende successen. Twee clubs, die jong én krachtig zijn, goed voorbereid en nu in een hooger, nieuw milieu komen, waar door zij meestal niet overschat zul len worden, die clubs moeten o.i. in staat zijn weer een behoorlijke plaats in te nemen. Verwachen we dus van korfbal en hockey veel goeds, van voetbal al niet veel minder. Misschien, dat Atlas ons eenigszins in den steek laat; in ieder geval hebben we nog maar weinig activiteit bespeurt. Maar op Watervogels, dat nu Scha- ,gen kwijt is en weer een verster king heeft gekregen, rekenen we daarentegen, dat zij zeker tot het einde toe als kampioenscandidaat meetelt, om zoo noodig voor een ver rassing te zorgen. Wat onze derde klassers betreft, laten we beginnen met Helder, dat verleden jaar al een goed elftal had en nii onder de leiding van Kaüff- man zeer zeker datgene zal hebben bijgeleerd, wat hun verlegden jaar steeds de leiding kostte," n.1. een constant seizoen. Ook van Helder dus verwachten we een stevig winst gevend seizoen. En H.R.C.... Ook zij tellen straks weer dubbel en dwars mee, want H.R.C. was verleden jaar al, na het vinden van de juiste formatie, lang geen derde klasse club, daarvan zpn de overwinningen tegen Beverwijk en Hollandia in Hoorn wel het beste bewijs. En aangezien de roodjakken vrij wel in dezelfde formatie en ook na serieuze training, onder leiding »van Joop Sanders, zullen uitkomen, voor spellen we ook hun een uitstekend seizoen. De kans is groot, dat H.R.C. en Helder, evenals Watervogels en Atlas in een zelfde klasse zullen uit komen en vooral wat de eerste twee betreft, kan dat de spanning wel eens verhoogen. Misschien gaan we weer naar den ouden spannenden tijd, dat Helder en H.R.C. lederen Zon dag met elkaar verwisselden van plaats en dat toen tenslotte één onzer clubs, kampioen werd, prompt een jaar later door de andere gevolgd. Dat was span ning en de kans is groot, dat we die spanning weer krjjgen; laat hiet echter fair toegaan, tot heil van onze mooie sport. Nog één wensch Wtj zijn laatst getuige geweest van Helder's adspiranten-tournooi, we hebben den laatsten tijd buiten jigewoon veel gelezen over de opvoe ding van de jeugd en in de sport bladen kunhen we nog iedere week lezen orti het voetbalpeil via de jeugd op te voeren. Wat gebeurt er in onze stad? Wanneer we dit schrijven is er nog niets bekend over adspiranten, of zij wéér in de competitie komen of dat zij in ander verband weer gaan spelen. Het komt ons voor, dat het voetballen van onze jeugd een factor van groote beteekenis wordt, want we zijn er van overtuigd, dat de stilstand, die er nu al eenige jaren onder de jongens is, zich straks, na verloop van een jaar of vijf, zeer zak wreken. Dat is onafwendbaar! Om dat evenwel nog niet verder door te laten vreten is het zaak, dat het jeugdvraagstuk goed ter hand wordt genomen. O.i. is er zeker wel een gunstige regeling te treffen. Bijv. op Zaterdagmiddag.' De H.A.V. heeft in de afgeloopen periode voor haar naam gezorgd; laten de overige vereenigingen in de komende periode hun uiterste best doen om Den Helder weer op een hooger plan te brengen. Helder en Watervogels in actie De voetbal heeft weer gerold en hoewel, het nog vriendschappelijke wedstrijden betrof was hetgeen Hel der 2 en Watervogels ons boden, het aankijken ten volle waard. De uitslag deed in dit verband er feite lijk weinig toe, want het ging er bij ons om of rie clubs werkelijk goed hadden overwinterd. Watervogels beviel ons in dat opzicht het beste en hoewel' dat resultaat grooten- deels' wel niet in de overwintering zal schuilen, is de aanwinst, die onze vierde klasser heeft gekregen, van dien aard, dat we nu met recht dur ven spreken Van een behoorlijke vierde klasser, met behoorlijke kan sen. Vroeger zag men bjj Water vogels altijd dat „gepruts", hetwelk steeds de indruk demonstreerde. Ditmaal echter zagen we een her nieuwd jlftal, dat goed partij gaf en goed spel demonstreerde. De groote rol in deze vooruitgang komt op naam van Janus Kuiper, die door zijn nog steeds groote dosis handig-» heid steeds weer het spel goed wist te verplaatsen. Daarnaast is de nieuweling Vriendjes, van Petten, ook een bruikbare kracht, die zeker zijn weg' wel zal vinden. De kleine linksbuiten Schoneveld, was ook goed, hoewel hij nog de routine mist om de geboden kansen te benutten. Hoogvorst op de rechtsbuitenplaats, was weer bijzonder handig en vol deed aan hetgeen we van hem wis ten. Het overige elftal paste zich overigens ook goed aan, hoewel de voorhoede nu wel beter is dan de achterhoede en het zwakke punt- 't Was een dezer weken kermis ln één van de vele Westfriesche dorpen. Stel U vooral geen groot feestterrein voor, waarop de firma Hommerson en Vermolen met vele attracties is vertegenwoordigd, zooals vopr den oorlog op ons Helden der Zeeplein. Nee, zoo'n dorpskermis is veel leu ker, veel knusser ook, maar je moet er met 'n heel groepje heen om eens goed te kunnen feesten, anders ben je veel gauwer uitgekeken en ge draaid dan op onze „Heldersche per mis" We waren met een paar Helder sche geëvacueerden, die zich vroeger zeker niet zóó vernedefd zouden hebben om aan een dergelijk volks vermaak deel te nemen, bijeen. En we spraken af, dat we overal aan mee zouden doen en ook, dat we samen uit, en samen thuis zouden komen. Zoo om een uur of zes begonnen de draaiorgels te schetteren, een vreemd geluid sinds ons stadsdraai- orgel niet meer ééns in de week langs komt, en het geloop naar het kermisterrein begon: jonge dames in keurige zomersche Zondagsklee- ren, de gedeeltelik als fatjes ge- kleede jeugdige „upperten", boeren zoons, die met moeite hun halzen in stijve witte boordjes gewrongen hadden, en dan ook nog ons groepje stedelingen, alsmede andere ^eva cueerden, die zich eigeniyk maar half op hun gemak voelden, omdat je vroeger zulke „sterke" verhalen hoorde over die dorpskermissen. Net als de anderen slenterden we naar 't kermisterrein, waar wa ren opgesteld twee zweefmolens, een fietsenmolen, een bioscoop, 'n ballegooikraam, een schiettent en 'n speeigoedkraam, dan was er ook nog 'n tent die dicht was, en waar van'alles in kon wezen. Maar een pleizier, dat we hadden! Met z'n tienen in 'n zweefmolen en dan draaien maar, en elkaar een paar zetten geven om 'n beetje hoo ger te zweven,^, het was schoon, alleen kreeg je 't er wel erg warm- van. We koelden ons af met een ijsje, en nóg een ijsje en toen nog één tot besluit. Vervolgens ging de fietsenmolen haast aan diggelen, omdat we met z'n tienen probeer den het snelheidsrecord op de kfrte baan te verbeteren. De juffrouw van de schiettent bezwijmde haast, toen een scherpschutter onder ons vanaf de eene zijde van de tent persé een pijp kapot wilde schieten aan het andere einde. Dat was ze niet ge wend, de projectielen om haar hoofd te hooren suizen. Een lappenhond werd onze buit in de ballegooitent, en zoo waren we de heele kermis alweer rond geweestop die ééne kraam na, die zoo lang nog gesloten was gebleven. Maar ziet, juist werd het zeil opgerold, en voor onze verbaasde oogen verscheen een kraam met gerookte paling. Gerookte paling, menschenkinde- ren, in geen eeuwen hadden we die geproefd, en we likten ons de lippen af bjj het zien van die lekkere, goud bruine velletjes, die glommen in het licht van de acetyleen lamp. Er bleek niemand van ons vies -van die vettigheid te zpn en toen de man-in de-kraam rnjj vroeg: „wat wenscht U, mijnheer, ook een half *pond kan ik antwoorden. „Neen, mijn heer, tienmaal een half pond," waarvan de man zichtbaar ver schoot en zei, dat 't zonde was; waaróm 't zonde was wist ik niet,- misschien dacht ie wel. dat ik het plan had vijf pond gerookte paling in m'n eentje te verwerken. Ruim een half uur lang zaten we langs den kant van den weg te mui zen; alleen de koppen en de graten bleven achter, de vellen aten we óók maar op. Zoo onder de bedrijven door was het laat geworden en voor onze vrienden tijd om naar hun evacua tiedorpen terug te keeren. Nou, ze mogen mjj nog eens „te kermis" uitnoodigen, al was-het alleen maar om de gerookte paling. dus overwonnen is. Voor Water vogels overigens gelukkig, dat Hoogvorst en van 't Hert weer lid zijn geworden en we hopen, dat deze sportmenschen zich nu ook des zomers tijdens de bedrijfscompetitie als sportmenschen handhaven. Helder viel ons feitelijk even tegen, mis schien kwam het omdat er eenige „versterkingen" waren, die niet in dit. elftal pasten. Vooral de backs vielen bijzonder tegen, waarvan Beekhoven wel buitengewoon slecht was. In de middenlinie was Vonk de man en gaf een demonstratie voet ballen weg van de bovenste plank. Het was o.i. een wedstrijd, welke Vorfk zeker een plaats in het eerste zal geven. N- In de voorhoede was Himpers geen midvoor en ook de combinatie de LeurWieren beteekende een mislukking. Dorlijn als rechtsbui ten begreep zijn taak wel, maar had niet veel geluk, doordat rijn mede spelers hem niet „door" hadden. Splunder was wederom tactisch als altjjd,, maar ook nog steeds eenigs zins ,',iaksch". De proef met Teeckelenburg was ook al een mislukking. Alex mag een stevige back rijn, als rechtshalf mist hij de techniek. De wedstrijd eindigde 2—2, even als Watervogels 2-Helder 3 in de morgenuren. Afhalen formulieren zwaren arbeid In het tijdvak van 24 t.m. 28 Augustus 1942 zal de distributie- dienst alhier toeslagkaarten voor (zeer) zwaren of langdurigen arbeid uitreiken. De daarvoor vereischte aanvraag formulieren zijn vanaf Maandag 17 Augustus a.s. bij den distributie dienst verkrijgbaar. Inlevering versnaperingenbonnen door winkeliers. Tot heden konden de winkeliers de bonnen van de versnaperingen kaart in de tweede week van den geldigheidsduur en in de week na afloop daarvan inleveren. In het vervolg zullen deze bonnen inplaats van in de tweede week, in de derde week van den gefdigheids- duur, en in de week na afloop daar van moéten worden ingeleverd. Bovenstaande regeling gaat on middellijk in, zoodat de eerstvolgen de tusschentijdsche inlevering dient plaats te vinden gedurende het tijd vak van 24 tot en met 28 Augustus 1942. Inlevering rantsoenbonnen 800 Al gemeen (zeep) door winkeliers. Gedurende het tijdvak van 17 tot en met 21 Augustus a.s. kunnen de winkeliers alle nog ln hun bezit zijn de bonnen 300 Algemeen (zeep) bij den distributiedienst indienen. Dit kunnen ten hoogste 9 stuks rijn. 1% inlevering kan geschieden tezamen met de L-zeepbonnen van de kinder- kaarten. v GESLAAGD. Onlangs slaagden voor het diplo ma machineschrijven aan het Insti tuut „Mercurieus", Loodsgracht 72, alhier, de heeren T. J. G. Dansik, G. A. Bussing en™ J. Holdorp. CHRISTELIJKE GEREFOR MEERDE KERK. Aangenomen naar Zaamslag cand. G. A. Zijderveld te Nieuw- land, die bedankte voor Werken- 4am, Ede, Nieuw-Vennep, Rijnsburg, Culemborf, Ouderkerk aan den Amstel, Urk en Oosterbeek. BILJART-WEDSTRIJD. Zaterdag en Zondag heeft in Ca sino te Den Burg de revanche-bil jartwedstrijd plaats gehad tusschen de drie clubs van Den Burg en clubs uit Langedijk. Bij dén eenigen tijd gehouden uitwedstrijd had Texel verloren met 848 tegen 1140 punten. Evenals te Noordscharwoude wer den ditmaal 12 partijen gespeeld. De belangstelling was zeer groot en de spanning'bleef er. daar er weinig krachtsverschil was. tot het laatst toe in. Texel won ten slotte met 1095 tegén 1038 punten. De volgende partiien werden ge speeld: Langedijk Texel Verburg 100 J. Rijk 98 D. Kleef 76 J. Sambeek 100 Kist 58 Dros 100 De Geus 64 De Graaf 100 Groothuis 100 Linnhose 74 Kleef 100 J. Sambeek 89 Kraakman 75 M. Vonk 72 De Geus 100 De Graaf 86 Kist 100 G. Dros 65 J. Dirks 79 Jb. Rijk 100 Kraakman 86 M. Vonk 125 Groothuis 100 Linnhose 86 TEXELSCHE MARKT. De vee-aanvoer was Maandag aan de Texelsche markt weder be langrijk grooter dan vorige week Lammeren werden nu 113 stuks verhandeld, de prijzen waren iets beter dan vorige week, vermoede lijk staat dit in verband met de hooge prijzen, die de schapen op brengen. In de afgeloopen week is op de boerderijen in den schapen handel nog al wat te doen ge weest, vooral het wolvee, dat goed in 't vleesch zat, werd duur ver kocht. Verschillende dieren gin gen voor f 90 en hooger van de hand. Op de markt werd zulk zwaar vee niet aangevoerd, hoog ste prijs f 83. De koeien-aanvoer was niet groot; prijzen ongeveer gelijk aan vorige week. Veulens werd een tweetal verhandeld, hoogste prijs LAPLAND V. AN Kemi aan de Botnische Golf loopt de spoorweg via Rovaniemi, de hoofdstad van ,de provincie Lapland. Oostwaarts naar Kemiifirvi, waar zij in de Sallalijn overgaat, die zich over de grens met den Moermansk- spoorweg vereenigt. Tusschen de bloeiende heidevelden glinsteren de witte berkenstammen. die zich weldra tot bosschen verdichten. De langzaam stijgende bodem verheft zich tot de gebergten van Noord- Scandinavië, vyaartusschen dunbe volkte steppe- en moerasvlakten liggen. Als het geknetter van de zware houtblokken in de open schouw van het blokhuis zich met het monotone lied van de IJszee vermengt en het Noorderliclft aan den hemel opvlamt, zou mep zich in de omgeving van een oude sage verplaatst kunnen wanen Hier waart de eland en sluipt de wolf rond, hier sjokt de boer en graast het rendier. Hier is het rijk der Lappén, der eeuwig rondtrekkende nomaden. Hun tenten staan heden hier en morgen ginds, steeds de kudden achterna. Er bestaan statistieken over dit kleine volkje en zijn kudden. Doch ■dat zijn slechts droge feiten, die niets weergeven van de^romantiek die hier alles met een zacht waas omhult. Het begint reeds bij de hoofdstad van deze provincie, die bij Fin land behoort en vanuit Helsinki bestuurd wordt. Reeds de naam „hoofdstad Rovaniemi" is roman tisch, want' ondanks 'zijn, voor een nederzetting bij de Poolcirkel groot aantal inwoners, is Rovaniemi eigenlijk een dorp. Doch er wordt hard gewerkt aan de uitbreiding van de Laplandsche metropool:, moderne regeeringsgebouwen, groo te kazernes, hypermoderne hotels en prachtige ziekenhuizen verrijzen uit den grond. Alle steken sterk af tegen de leelijke houten barak, die als „hoofdstation" dierfst doet en de houten huizen en huisjes, waar uit de rest vah het plaatsje be staat. Ondanks het feit, dat Rovaniemi de hoofdstad van Lapland is. be merkt men hier weinig van „ech te" Lappen. Slechts, op Zon- en feestdagen loopen ze in hun eigen aardige kleederdracht met kleine groepjes door de straten. Ze doen aan Indianen in een goudgravers- stad in het Wilde Westen denken en inderdaad bezit Rovaniemi eeni ge gelijkenis met een dergelijke stad. De pelsmarkt van het plaatsje geniet internationale vermaard heid. Wanneer de jagers, strikken zetters en handelaars zich op be paalde1, lang vooruit vastgestelde, dagen hier ontmoeten, rollen niet alleen gouden en zilveren munten doch vloeit ook de brandewijn. De pelsmarkt is een echt volksfeest, waarvoor de Lappen van heinde en verre samenstroomen, om na enkele dagen weer voor een geheel jaar uit elkaar te gaan. Dan trekken de Lappenfamilies naar hun dalen, waar zij jagen, hun rendierkudden weiden en op sommige plaatsen zelfs, land- en boschbouw beoefenen. De stilte van het hooge Noorden ligt dan over het land, slechts door de bruisende Kemijarv onderbroken, die op haar 'breeden rug tienduizenden boom stammen draagt, die in het Zuiden tot timmerhout en cellulose ver werkt worden. Maar een jaar geleden kwamen Duitsfche pantserwagens bij Kemi aan land. Alpenjagers marcheer den de 750 km. langen weg naar de Noordelijke IJszee af. Zoo wérd Lapland een der operatiebases in den strijd tegen het bolsjewisme, vooral toen de Moermanskspoorweg van belang werd voor de Anglo- Amepkaansche hulpverleening. De beteekenis van Rovaniemi en Pet- samo is sterk toegenomen en de nog nauwelijks voltooide Sallalijn vormt een onderdeelvan belang rijke, strategische plannen. Door den oorlog zijn de Lappen van hun* oude gewoonten afgewe ken. Als dappere soldaten en uit stekende spoorzoekers staan ze in de rijen van het Finsche leger. Hun vrouwen herstellen de wegen, waarover de motoren der verbon den troepen donderen. Thans is er geen Lap meer die strikken zet, geen pelsmarkt in Rovaniemi. Nu zijn er slechts motoren; motoren op het land. motoren in het water, mo toren in de lucht, daapusschen de grauwe colonnes der Duitsch-Ein- sche troepen en hej; aan getal sterkte zoo kleine Lappenvolkje. Het eeuwig dreigende gevaar, dat Moskou deze landen zou overweldi- gen om zich een weg naar Noorwe gen en Zweden te banen, is voof altijd bezworen. (V.P.B.). f 725. Kalveren waren duur, voor een best kalf betaalde men f 40 Ook werden, sedert langen tijd weer kippen aan de markt ge bracht, de prijzen zijn hoog, f 6— f 10. De totale aanvoer bestond uit: 3 koeien f 375525, 2 veulens f 600 —725, 14 schapen f 6583, 113 "lam meren f 36—43, 9 kalveren f 2540 30 kippen f 6—10, 10 konijnen f 4 f 9. W1ER1NGEN ZUSTERKRING NED. HERV. KERK. Woensdag 26 Aug. is er bijeen komst van bovengenoemde zuster- kring. GEVONDEN VOORWERPEN Vermist: een Cypers katje en een wit katje met zwarte vlekken. Verloren: een blauwe riem. Inl. b.d. gein.bode. KOEQRAS een accordeon-solo' en de „Matro zendans" volgden en tot slot van 't tweede gedeelte ..De zee roept". Met een Potpourri door Bob be gon het laatste deel. een Hongaar- sche tango werd'door Ans Neefkes gedanst en ..De Blonde Zigeuners'" vórmden een waardig besluit van het programma. De avond werd besloten met een dankwoord van Daan en met de herkenningsmelodie, waarna Daan door de microfoon allen een goeden nacht en wel te rusten wenschte. Tot wed^rhooren! (S. Gaakeer) ANNA PAULOWNA Julianadorp. HET EERSTE N.HOLL. CABARET GEZELSCHAP „NUMMER EEN." Bovengenoemd cabaretgezelschap trad Zaterdag- en Zondagavond voor telkens uitverkochte huizen op in de tooneplzaal van het café Prins Hendrik van den heer Abr. Doorn. Voor beide avonden was de zaal in enkele uren tijds uitverkocht, en er hadden nog wel een paar avon den aan vastgeknoopt kunnen wor den om al de aanvragers tevreden- te stellen. Deze zullen echter wel eenigen tijd geduld moeten hebben want „Nkgnmer Een" heeft zijn af spraken op %ele plaatsen en die be- hooren eerst aan de beurt te komen. De aanwezigen hebben beide avon den genoten van de brengers van den „gullen lach", maar ook „een traan" wist het gezelschap aan het auditorium te ontlokken. Een drie tal uren achtereen werden oog en oor. ja werd zelfs het hart geboeid, en het is dus niet te verwonderen, 'aait den optredenden hetzij individu eel of collectief na ieder optreden een hartelijk applaus ten deel viel Met de herkenningsmelodie .Wij zijn de leden van de club van Daan" en een geestig inleidend woord van den heer Daan Pool werd het pro gramma geopend en werden in het eerste gedeelte „De Macht van het Kipd" en „Het Pierement" door Daan voorgedragen, gevolgd door „Vereelte handen" door Henk Borst en een accordeonsolo door Bob van Bru'ggen. die trouwens steeds voor treffelijk begeleidde hetzij op de piano, hetzij op de accordeon. Ans Neefkes danste Wiener Blut" op bewonderingswaardige wijze en dit was tevens een mooie inleiding tot het volgende nummer „In 't gouden Hert." De belichting van dit gedeel te. benevens de melodiën en decors waren een lust voor oog en oor. Vérder vertelde de heer Pool over de film .Nederland in den Vreem de" en wel over de Provincie Noord Holland en speciaal over West Fries land. Het is hem als rechtgeaarde Oudesluizer toevertrouwd daarbn het Westfriesche dialect hoog te hou den. Met de accordeon-soli ..Signor en Signorita" besloot Bob dit ge deelte. Na een korte pauze werd vervolgd met „Gebroken melodie". ..De bee- nen van Lotje" en toen kwam Hol- land-Indië. Winter in Holland Zo mer in Insulinde. De stem van een Moeder in Holland aan den ande ren kant de zoon. Dit maakte in druk niet alleen door de gevoelvolle woorden maar ook door de daarbij passende weergave. „De oude Ford" D.V.S. HENGELT. D.V.S. hield een vischwedstrijd in het Noordhollandsch Kanaal. De 21 deelnemende leden vingen in totaal 34 baarzen. De uitslag van dezen wedstrijd was: le prijs C. Ro zenbroek, 2e prijs P. J. Nieuwenhui- zen, 3e prijs S. Roets; 4. B. Zwirs, 5 J. Kunnen, 6 H. Tuin. 7 L. Nieu- wenhuizen, 8 P. Kossen. 9 F. van Loon, 10 H. Roets, 11 C. van Gro ningen. De heer List stelde nog «een prijs beschikbaar voor dengeen, die in het laatste half uur de meeste visch ving. P. J. Nieuwenhuizen was de gelukkige. Besloten werd over 14 dagen de tweede wedstrijd om den beker te houden, die in drie wedstrijden wordt „vervischt". H.S.V. HENGELWEDSTRIJD. Breezand. Voor de adspiranten van de Heldersche hengelsport- vereeniging H.S.V., was Zondag een vischwedstrijd georganiseerd in de Zandvaart. Door het ongun- stigejé'eer kwamen er van de 55 opgegeven deelnemer^ 46 op, die te zamen 88 vischjes vingen. Bij den heer Borst kregen na af loop allen een glaasje ranja en werden de prijzen uitgereikt, in totaal 32. De eerste acht prijzen waren voor: 1. H. Oosterleek, die 15 stuks vifg; L. v. d. Meer, 14 stuks, 3. *G. Oosterbéek 13 stuks; 4. T. Bijl, 11 stuks; 5. H. Bais 11 stuks; 6. mej. H. Oosterbeek 9 st. 7. S. Zwarts 8 stuks; 8. C. Polet 7 stuks. A.s. Zaterdag en Zondag is er eep wedstrijd in het Noordhol landsch Kanaal. IN DENEMARKEN V1SSCHERS- NETTEN UIT HENNEP. Kopenhagen, Aug. (Europress) De omschakeling van den Deen- schen landbouw heeft ook geleid tot een grootere teelt-van hennep. Het hennepareaal van Denemarken, ciat verleden jaar 500 ha. bedroeg, is nu naar zoojuist bekend wordt, tot het drievoudige vergroot. De geheele hennepproductie zal worden gebruikt voor het vervaardigen van vi^gchersnetten. In Denemarken groeit hennep over het algemeen goed, terwijl de teelt loonend is, zoo dat verwacht .mag worden, dat in de komende jaren, vooral met het oog op de visscherijibelangen, nog grooter aandacht aan de hennep teelt zal worden besteed. HAMBURG, Aug. (Europapress). In den laatsten tijd worden de groo te dokken en werven van Sjanghai in belangrijk sterker mate in ge schakeld in het Japansche scheeps- bouvvprogramma, dan tot dusver het geval was. Na diepgaande on derzoekingen hebben de Japansche autoriteiten voorgesteld Sjanghai te maken tot een belangrijk scheeps bouwcentrum van Japan, vooral voor 'wat betreft den bouw van koopvaardijschepen van 4200 brt. Volgens tnededeelingen in het Duit- sche scheepvaartblad „Hansa" zul len deze schepen worden uitgerust met eenvoudige stoommachines. De Kiangan-werf, de grootste in zijn soort van China, zal de scheepsrom pen bouwen, terwijl de ketels en machines zullen worden gefabri ceerd door een vroegere Britsche fabriek. De Kiangan-werf, welke door de Chineesche regeering wordt geëxploiteerd, bouwde tot* dusver kleine kannonneerbooten, terwijl de Britsche werf zich beperkte tot den bouw en de reparatie van koop vaardijschepen, welke op de-Vangt sekiang of aan de Chineesche kust opereerden. De materiaalvoorzie ning zal zooveel mogelijk uit lokale bronnen plaats vinden, doch het materiaal dat niet kan worden ver kregen, zal door de Japansche auto riteiten ter beschikking worden ge steld. Het nieuwe scheepsbouwpro- gramma vormt het belangrijkste industrieproject van Sjanghai se dert lange jaren. Verbeterde rp geling der schadeloosstelling. Berlijn, Aug. (Europapress). De uitbetaalde bedragen aan scha deloosstelling ten behoeve van be drijven,, welke zijn stilgelegd, waa'r voor de middelen worden opge bracht door een omslag op de ver der werkende industrieën (de z.g. Gemeinschaftshilfe), zijn in den laatsten tijd gestegen, wat een ge volg is van de beperkingen van niet voor den oorlog belangrijke productietakken en van fusies in de oorlogsindustrie. In het eerste halfjaar van 1942 werd aan schade loosstelling een bedrag van 16,5 millioen RM. uitgegeven: de mid delen van het fonds uit de niet ge» heel gebruikte omslagen in 1940 en 1941 bedragen 35 millioen RM., zoo dat voldoende gelden aanwezig zijn cm meer schadeloosstellingen uit te keeren. Het is gewenscht, geble ken de wettelijke bepalingen op dit gebied eenigszins te verzachten, ten einde onbillijkheden te voorkomen. Zoo behoeft het bedrijf het eigen kapitaal slechts dan voor het in standhouden van het bedrijf te, ge bruiken, indien het op den dag der sluiting beschikbare eigen kapitaal belangrijk grooter is dan de bedra gen, welke noodig zijn om het be drijf -weer op gang te brengen. Van deze regeling zullen aus vooral kleine bedrijven profiteerén: Een bijzonder moeilijk punt is de veggoeding van schade, welke tij dens den bedrijfsstilstand ontstaat, welke schade pas geheel aan den dag treedt, indien het bedrijf weer werkt. Naar de ervaring heeft ge leerd moet men er echter van uit gaan, dat machines en installaties, welke niet werken, onherroepelijk achteruitgaaij. Ter vereenvoudi ging van de schaderegeling uit de zen hoofde heeft men nu besloten het schadepercentage globaal vast te stellen op 31 van de activa. De Reichsgruppe Industrie heeft opdracht gekregen uit de omslag- gelden bedragen af te zonderen voor vergoeding van bedoelde schade na den oorlog. De „Gemein schaftshilfe" kan aan ondernemers Wier bedrijven stilgelegd zijn, o^k een bijdrage verstrekken voor het levensonderhoud. De hiervoor gel dende bepalingen zijn nu verbe terd, vooral zoo zoover het betreft de berekening van nog te maken en reeds in 't jaar van stillegging gemaakte winsten. Uit GenOVe wordt gemeld: Op het* doo» het Int. Roode Kruis- comité gestichte centrale bureau voor krijgsgevangenen, dat zich ook met de doorzending van fami lieberichten van en aan burgers belast, ziet. men nog steeds de eerste postzending met inlichtingen over Nederlanders in Ned.-Indië tegemoet. Voor de duizenden landgenoo- ten, die met angstige spanning op de toezending uit_ Genève van eenig bfericht over hun familie in Indië wachten, moge het eenige bemoediging zijn te vernemen, dat de machinerie van het Int. Roode Kruiscomité nog steeds op volle krachten werkt en dat het boven genoemde centrale bureau in Juli oa. ook duizenden formulieren met korte persoonlijke inlichtingen uit verafgelegen streken als Canada, Sjanghai en de Ver. Staten ont vangen heeft. Zoo kwamen op. 24, Juli ruim 40.000 formulierbrieven van Amerikanen aan, die gericht waren tot familieleden in België, Duitschland, Frankrijk, Grieken land, Italië en Nederland. Het centrale bureau is natuurlijk on middellijk met de doorzending van deze formuleren naar de bewoners van deze landen begonnen. 1

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3