De spit en de sportjournalist r AAMBEIEN? HET LANDBOUWONDERWIJS IN ONS LAND M, stnklisj en resuiisten Vraagt Uw Winkelier Jarenlang ondrage lijke hoofdpijn. De enquêtebescbikking Voedselveorzieningsfabfikiten hebt ismrs van HflTim Officieele mededeelmgen Neem 'nj&KKEffTJE AAMBEIENZALF^ ZETPILLEN 'J RADIOPROGRAMMA In de serie lezingen over „De Boer, de Productie en de Directie van den Landbouw", zooals deze voor de microfoon worden gehou den, heeft Ir. D. S. Huizinga Dins dagavond 18 Augustus over Hilver sum I een lezing gehouden over het doel, de strekking en de resultaten van het landbouwonderwijs, in ons land. Menigeen is misschien ge neigd te veronderstellen, dat het landbouwonderwijs bij ons reeds van ouden datum is. Dit is even wel niet het geval; Gedurende bij na de geheele «19e eeuw was er, zoo betoogde ir. Huizinga in deze lezing, bij onze plattelandsbevol king weinig belangstelling voor landbouwonderwijs. Wel waren er verschillende personen, zooals dr. Staring en dr. Wichers, die een meer Vooruitzienden blik hadden en van de noodzaak van goed landbouwonderwijs getuigden Daar de voorstanders van meening ver schilden over de wijze, waarop het tot ontwikkeling zou moeten wor den gebracht? onthield de regee ring zich vooralsnog van het ne men van maatregelen. Pas om streeks 1890 werd een begin ge maakt met de organisatie van het landbouwonderwijs. Weliswaar was reeds in 1876 een rijkslandbouw school gesticht te Wageningen, doch deze kon geenszins geacht wftrden aan alle behoeften te vol doen. In 1897 werden de over verschil lende ministeries verspreidde dien sten, welke zich met den landbouw bezig hielden,, samengevoegd in een directie van den landbouw, welke kwam te staan onder leiding van een directeur-generaal, die on zen landbouw van nabij kend^. Het MMlerwtJe. Ir. HuUsinga ging vervolgens na der in op de nog jonge organisatie van het landbouwonderwijs en stipte aan, dat dit onderwijs een belangrijke, functie heeft vervuld in den vooruitgang, dien de land bouw van ons land sinds omstreeks 1890 heeft vertoond. Van de oprichting van de directie van den landbouw af heeft voorop gestaan, dat men voor wat het landbouwonderwijs, betreft niet jnoet trachten de boeren naar cen traal gelegen scholen te brengen, maar het onderwijs naar den boer. Daarom werd reeds dadelijk voor hoofden van scholen en onderwij zers de gelegenheid tot opleiding voor de acte landbouwkunde open gesteld. De 'leerkrachten konden zich dan na het behalen van deze akte belasten met de leiding van. cursussen, loopende over twee ach tereenvolgende winterhalfjaren en verspreid over het geheele land tot in de afgelegenste dorpen en gehuchten. LandbouwhoogeschooL Ir. Huizinga wijdde daarna aan dacht aan de rijkslandbouwhooge- school te Wageningen, die in\1917, tot landbouwhoogeschool werd ver heven. Zij leidt op voor vijf afzon derlijke richtingen: Nederlandsche landbouw, koloniale landbouw, ko- C. KEG's Groothandel N.V. Zaandam loniale boschbouw en Nederland sche boschbouw en tuinbouw. Het aantal studenten bedraagt onge veer 800. Voor het contact met het practi- sche bedrijf zijn verschillende in stituten en laboratoria aan de hoo- geschool verbonden, waarin prac- tische vraagstukken worden on derzocht. Spreker noemde het in stituut voor veredeling van land bouwgewassen, het instituut voor phytopathologie (plantenziekten- kunde), het instituut voor bosch bouwkundig onderzoek, verschil lende laboratoria q.a. voor land bouwplantenteelt, voor tropischen landbouw, voor veeteelt, voor de physiologie der dieren, voor plan- tenphysiologisch onderzoek, voor tuinbouwplantenteelt, voor micro biologie (d.i. de leer van het leven van de kleinste organismen), voor landbouwscheikunde, zuivelberei ding en erfelijkheidsleer. Onder het instituut voor phytopathologie vallen ook het laboratorium voor mycologie (d.i. schimmelkunde) en aardappelonderzoek, voor enthomo logie (d.i. ihsectenkunde) en voor bloembollenonderzoek. De land bouwhoogeschool telt dus niet al leen collegezalen en localiteiten voor practica, maar zij is ook 'n be langrijk onderzoekingsinstituut als onderdeel van de regeeringszorg voor den Jandbouw. Andere scholen. Uit de Wageningsche rijksland bouwschool ontstonden in 1912 bo vendien de middelbare landbouw school te Groningen en de middel bare koloniale landbouwschool te Deventer. In 1941 kreeg Dordrecht een ntiddelbare landbouwschool Te Groningen en Dordrecht'ontvan gen de leerlingen een opleiding voor de landbouwpractijk in de gematigde luchtstreken, te Deven ter een opleiding voor de/ land- bouwpractijk en de daaraan ver bonden industrieën in de tropen, Behalve landbouwonderwijs wordt op deze scholen ook veel voortgezet algemeen vormend onderwijs van middelbaren graad gegeven, om dat het de bedoeling is aanstaande landbouwers te vormen, die in staat zijn leiding te geven in middelgroo- te of grotoe bedrijven, maar die daarnaast ook te zijner tijd in hun kring kunnen optreden alk voor mannen op landbouw en maat schappelijk gebied. Thans weer plrzf ei in het werk. Mevrouw M. C. te W. schrijft, dd. 18-7-'40: „Tien jaar lang kwelde mij ondra gelijke hoofdpijn. Tadat ik evenwel en kuur metOvar.l- ijij heb gevo'~d, zijn de pijnen gtiicel verdwenen. Mu doe ik weer met plezier mijn werk." Bij rheumatiek, ischias, spit, verkoud heid, griep, zenuw- en hoofdpijn helpen de Ovaaltjes van het Trintral Agentuur. Deze hebben geen schadelijken invloed op hart, maag en darmen. Neem direct de proef! Orfgineele verpakking van 20 tabletten slechts 60 ets. In alle apotheken en drogisterijen verkrijgbaar. Trlnartl Agentuur, Katsaukada 371, Amsterdam Rede Prof. Dr. T. Goedewaagen EEN TOELICHTING. De onlangs in de Staatscourant gepubliceerde Enquêtebeschikking Voedsel'foorzieningsfabrikaten no. 1 en de mededeelingen daaróver in de bladen, hebben bij belangheb benden vragen naar verduidelij king doen rijzen. Ter toelichting deelt de Gemachtigde voor de Prij zen het volgende mede: Al wordt in de berichten over de Enquêtebeschikking de aandacht hoofdzakelijk op de surrogaten ge vestigd omdat op het gebied der vervangingsmiddelen juist het grootste kwaad is te bestrijden zij beperkt zich niet tot de surro gaten, maar strekt haar werking uit over alle artikelen die die nen tot de bereiding van een der in de beschikking genoemde pro ducten. Zij heeft dus betrekking op: a. alle artikelen, die ter berei ding van bouillon, soep of jus dien.en; b. alle artikelen, die ter berei ding van pudding, vla of saus dienen; c. alle artikelen, die voor boter hamsmeersels bestemd zijn. Daarvan zijn die artikelen uit- gezonderd, waarvoor reeds An dere prijsvoorschriften dan de Prijzenbeschikking 1940 no. 1 en het Prijsvormingsbesluit 1941 door publicatie in de Staatscourant van kracht zijn geworden, voordat de Enquête- Het kamp der sportjournalisten te Valkenburg is Woensdag gesloten door den Secr.-Gen. van het Dep. van Volksvoorlichting en Kunsten, prof. Dr. T. Goedewaagen, met een rede over: „De sport en de sport journalist". De sport, zoo betoogde spreker, is een onderdeel der lichamelijke opvoeding van den', volksgenoot, die begint met de eenvoudige lichaamsbeweging van het kind binnen het kader van het gezin, om daarna' binnen het schoolver band uit te groeien tot methodisch geleide, lichamelijke ontwikkeling en te eindigen in het corpsverband van vrije vereeniginge.n met de sport, waarin het wedstrijdelement naar,voren komt en de krachten van den enkeling aan die van an deren gemeten wordt. Dit is wat Nietzsche bij de Grieken de agonale levensstijl heeft genoemd, het voortdurend op alle terreinen der maatschappij in het strijdperk staan, teneinde in edelen wedijver, sportief, een selectie te krijgen der besten en zoo het geheel der volks gemeenschap te dienen. De sport is'de meest volledige vorm van lichamelijke opvoeding, omdat zij den mensch veelzijdig vormt. Het doel der sport Wat dan wel het doel van de sport is? Dit laat zich niet in een enkele korte formule omschrijven. Haar doeleinden zijn veel en veler lei. In de eerste plaats wordt de sport beoefend uit tijdverdrijf, uit ontspanning na inspanning en in zooverre is de sport een spel, door den mensch spelenderwijs gevoerd. Haar beteekenis reikt evenwel veel verder. Haar tweede, belangrijker, beschikking in werking trad. Individueel toegestane prijzen ontslaan de betrokkenen dus niet van de inlichtingenplicht; d. alle vischconserven. Ook defeenen, die korleren of lan- geren tijd geleden een toestem ming tot prijsverhooging hebben ontvangen, moeten de enquêtefor mulieren invullen. Degenen, die goederen van derden betrekken en onder eigen merk of verpakking verkoopen, worden als fabrikanten aangemerkt en moeten eveneens de formulieren invullen. Eep gros sier, die onder eigen merk of in eigen verpakking verkoopt, is der halve, evenals een zg. „verpakker", tot invulling van de formulieren verplicht. Zooals in de berichten omtrent de beschikking reeds duidelijk tot uiting is gekomen, vormen de in de beschikking genoemde artikelen slechts een voorloopig aantal. An dere artikelen zullen, naar ver wacht mag worden, later aan de beurt komen. doel te het scheppen van de voor waarden van een gezondlichaaip en ten slotte van een gezond volks lichaam, bevordering der volksge zondhaid. Niet op de individueele prestatie op zich zelf komt het in de sport aan, niet om de eer van enkeling of groep gaat het iide sport, maar om de prestatie en de eer van heel het volk. Dit is het ethos van den sportsman, althans behoorde het te zijn. Onze tijd, die de volksche opvoeding in zijn vaan geschreven heeft, heeft hiervoor meer oog, dan de nu afgeloopen periode van liberalisme, dat steehts de vrijheid van den enkeling heeft gekend. s Het Olympisch ideaal Nog verder gaat de strekking van de sport. Zij werkt in hooge mate gemeenschapsvormend, zoo wel door het element der wedijvee als door dat der solidariteit. Zij vormt het karakter: uithoiidings vermogen, ridderlijkheid, moed en zelfbeheersching en het is om die redenen, dat de Grieksche dirhter de atljieten en sfiortslieden heeft bezongen voor een volk, dat ago- naal van aanleg was. De club, de bond, ja de "volksgemeenschap, de stem en het ras ten slotte, allen gemeenschapsvormen van laag tot hoog, staan bij de sportbeoefening op het spel. Alleen de sportsman, die van deze hooge waarden iets beseft, beantwoordt aan de eischen van het Olympisch ideaal, dat voorgoe'd gebroken heeft met het individualisme. i De geestelijke' strekking der sport. De sport, zoo betoogde spr., heeft zelfs een geestelijke strekking. Wij mensehen van deze eeuw welen dat lichaam en geest geen gescheiden grootheden zijn. Ons levensideaal is niet meer dualistisch, maar is gebaseerd op de organische een heidsgedachte, die lichaam en geest verbindt. Daarom heeft voor ons de sport een geestelijke 'betee kenis. Wij zouden niet meer vreemd vinden, wanneer Faust op zijn levensweg, zooals Goethe dien heeft geschilderd, zich ook aan sport neen, niet „bezondigd", maar vervolmaakt had. Het is evenwel niet voldoende, dat een volk, zooals wij thans ge lukkig overal zien, zijn levens kracht in de sport uitleeft en ver hoogt. Haast even belangrijk is het, dat een volk over de doeleinden de'r sporNook wordt voorgelicht. De eerste sportjournalisten waren dichters als Homerus, Pinduras en Vergilius, toen zij.nauwkeurig de verrichtingen van athleten, roeiers en anderen beschreven en .hun ne derlagen en overwinningen boek staafden. Bij hen allen stond even wel een gemetmschapsideaal op den achtergrond, ja zelfs de religi- euse idéé was daaraan niet vreemd. Evenzoo .moet de sportjournalist, ook de radio-reporter en de came raman zich steeds bewust zijn, dat hij zijn volk zoo moet voorlichten over sport en spel, dat het uit zijn verslag en beschouwing leert, hoe eminent deze vorm der lichame lijke opvoeding wel is,''waar het er om gaat, ons volk tot wederopstan ding te wekken en het in te scha kelen in de groot-Germaansche ruimte, waarin het naar wezen be hoort. Prof. Goedewaagen wee's in dit verband op de politieke en geeste lijke beteekenis van de turnbewe- gingen van Vater Jahn en Konrad Henlein in de Duitsche eenwording. Zoo liggen de plichten van den sportjournalist: zijn volk te wijzen op het organisch verband in heel de lichamelijke vorming en het te overtuigen van de waarheid, dat ons volk in een gezond lichaam ook een gezonden geest behoeft. De rechten van den sport journalist. Daartegenover staan dan de rech ten van den sportjournalist. Dat hij aan het blad, waaraan hij ver bonden is, voor vol wordt aange zien, dat dit soort journalistiek als zijnde zoo gewichtig vöor de volksvoorlichting, in handen komt en blijft van beroepsjournalisten en niet van keuvelende beunhazen dat zijn" sociale positie verbeterd wordt, dat hij een degelijke oplei ding krijgt, waarin zijn vakkundig heid wordt gevormd of een her- FEUILLETON. Ben romantisch verhaal uit de Grieksche bergen door ERNST KLEIN 5t Zou uw blad betaald hebben? Natuurlijk! Al had h(j drie mil- lioen voor mijn schedel verlangd! Neen, dan kent u doctor Gottheff Martin niet goed! Zoo'n reclame komt niet alle dagen voor. En als Xymatis u vermoord had? Dan zou de reclame pas ten volle tot haar recht z(jn gekomen! Veel is er niet meer te vertellen. Twee dagen later arriveerden z(j In Saloniki, waar reeds vier dozijn journalisten uit alle mogelijke lan den met getrokken potlooden op pro fessor Martius loerden. Maar Vitus zette hem achter glas, met den trou wen Salomon als schildwacht ervoor. De geëerde collega's mochten naar hem kijken maar spreken? Uitge sloten! Hjjzelf verzond drie tele grammen aan de redactie van de „Welt", die van de bevrijding van professor Martius een nationalen heldenzang maakten en door de bla den van alle vijf werelddeelenover genomen werden. Zelfs de couran tenlezers in Tokio konden ervan ge nieten. Een heel kort telegram zond Vitus aan zijn pleegvader. Het bevatte slechts de woorden: „Kom onmiddel lijk. Toestand vreeselijk!" De oude Fuc 's liet zijn bril in den inktpot vallen, toen hij het las. Toch kon hij het „vreeselijke" van den toestand niet begrijpen. De professor was vrij Vitus in Saloniki, dus...? Maar hij ging. Om half drie ver trok de Orientexpress, om kwart over twaalf was hij reeds op het sta tion... Toen hij den volgenden avond, te Saloniki uit den trein stapte, zag hij Elena naast Vitus en... Hoe kan .k nu trouwen, als u er niet bent, verklaarde Vitus. En ik wil zoo gauw mogelijk trouwen! Is dat geen vreeselijke toestand? De oude Fuchs zeide niets. Schold ook niet. Schuchter liep hij voort naast het mooie meisje, dat haar zachten arm door den zijne gestoken had en hem zoo lief, zoo schalks aan keek... En weer merkte hij niet, dat de tranen hem over de rimpelige wan gen rolden... De consul-generaal verbond hen ln het huwelijk. Het was geen zeer ceremoniëele bruiloft,' maar gezellig en vroolijk. Trouwgetuigen waren de oude Fuchs en Hamid Bey. Verder waren professor Martius en Salomon met zijn vrouw aanwezig. De kleine, sierlijke Sarah, in de mooie Sabbat japon, waarvoor Vitus haar de stoi had meegebracht,' Salomon ln zijn beste pak van voorwereldlijk snit, dat bij de derde gang van" het brui loftsmaal met een luid gekraak op den rug barstte. Professor Martius hield in klassiek Grieksch een toe spraak, die behalve hij zelf, niemand verstond. De oude Fuchs dronk zich eer. zwaren roes en daagde Saiomon tot èen worstelmatch uit catch as catch can; Amerikaansche regels. O, het was een roes, die geheel bjj deze gelegenheid paste. En eindelijk waren Vitus en Elena alleen in het mooie vertrek, dat de consul-generaal ln zijn paleis tot hun beschikking had gesteld. Zij stonden aan het venster en ke ken uit over zee. Ver weg glansde in de avondzon de sneeuw op den Olympus... Elena had tranen in de oogen. Zij dacht aan haar geluk en aan haar zuster, die nu ook eindelijk het hare vinden zou. Opeens draaide zij zich om, zoodat zjj recht tegenover Vitus stond en keek hem dreigend in de oogen. Biecht' eens op, sprak zjj streng, heb je haar destijds in den tuin ge kust ja of neen? Wie? Doe maar niet zoo onschuldig! Irene! Ik .trene gekust Ik zweer. Begin ons huwelijk niet met een valschen eed! Ik ik wilde maar zjj'heeft zich niet laten kussen. Dat speet mij genoeg, want zij had het werkelijk wel aan mij verdiend! Verdiend? De zwarte oogen fonkelden niet meer, zij bliksemden als plotseling opgeheven messen... Heeft zij mij het kaartje met de waarschuwing niet geschreven? Is zij niet naar mij toe gekomen? En wat heb jij gedaan? Je hebt niet geschreven en bent niet gekomen. Je hebt alleen maar brutaal gelachen! Zoo? Zij heeft het kaartje ge schreven, dat is waar, maar ik heb het naar het hotel gebracht. En dien avond is zij in den tuin naar je toe gegaan, omdat ik het haar ver zocht had. Jij haar verzocht? Waarom? Omdat omdat ik wist, dat je 'degene, die kwam, wie van ons beiden het was, zou kussen. O ik heb je dadelijk doorzien... en ik vreesde, dat ik... mij dooi* je had laten kussen... Ach, wat ben je toch dom dat je dat niet eens bemerkt hebt 1 EINDE. 290. Dq ander was ook niet om een antwoord verlegen. Loop rond, waar heb je het nu weer over? Jij verbeeldt je altijd maar, dat ik je dwars wil zitten en dat jong daar... vertel me liever eerst ens waar dat zoo opeens varvdaan komt! En hij maakte van zijn handen een verre kijker om Piet beter te kunnen metalen huishoudelijke artikelen. De Secretaris-Generaal van het De partement-'van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt, onder verwijzing naar zijn publicaties in de Staatscou rant van 19 Augustus 1942 bekend, dat met ingang van genoemden datum de volgende regelingen getroffen zijn: 1. De fabrikanten en importeurs van, alsmede grossiers in geëmailleer de, gegalvaniseerde, ijzeren of andere metalen huishoudelijke artikelerf of keukengerei zijn verplicht, zich bij het bureau voor de metalen-verwerkende industrie te doen inschrijven. De hier voor "bestemde inschrijfformulieren, welke op aanvraag gratis verkrijgbaar zijn bij het Bureau voor de Metalen- Verwerkende Industrie, Riouwstraat 174 te 's-Gravenhage, mo«,ten daartoe voor 30 Augustus 1942 ingevuld en on- dertëekend bij genoemd Bureau wor den ingediend. 2. Met ingang van 19 Augustus 1942 is het koopen, verkoopen of afleveren door fabrikanten, importeurs, grossiers of détailhandelaren van afwaschbak- ken, bedkruiken, deksels, drinkbussen, eetketels, emmers, inmaakketels, ke tels (alle soorten), koffiekannen, koeke- pannen, lepels, melkkokers, pannen (alle soorten), steriliseerketels (met of zonder inzet), teilen, vergieten, wasch- ketels (met of zonder rooster, met of zonder zak), zeeften voor waschketels zonder vergunning van het Bureau voor de MetalenverwerRende Industrie verboden. Het heeft geen zin aanvragen om vergunningen tot genoemd Bureau te richten, voordat de Directeur van dit Bureau nader heeft bekend gemaakt op welke wijze en in welke gevallen de in sub. 2 bedoelde vergunningen kunnen worden verkregen, aangezien dergelijke aanvragen niet in behande ling zullen worden genomen. zomerrogge oogst 1942 Oor zaaidoeleinden. Het Bedrijfschap voor Zaaizaad en Pootgoed maakt bekend, dat mede in verband met de mogelijkheid, dat een edeelte van de rogge in den kornett en winter zal uitvriezen, het nood zakelijk is de geheele opbrengst van zomerrogge oogst 1942 voor zaaidoel einden te reserveeren. Den telers wordt op de noodzakelijkheid gewe zen zoowel bij dorsching als bij inle vering de partijen zomerrogge goed af zonderlijk te houden. Het ligt in de bedoeling aan telers, die zomerrogge inleveren, boven den richtprijs een nog nader vast te sellen premie toe te kennen. Mocht evenwel blijkep, dat partijen winterrogge ten onrechte als zomerrogge werden aan geboden, dan zal aan den desbetreffen- den teler tot dekking van de kosten voor onderzoek en administratie een nog nader vast te stellen bedrag op den classificatieprijs voor winterroge in mindering worden gebracht. scholing, die haar herstelt en hoó- ger opvoert, dat hij allengs een be- oepsstand gaat vormen, dat zijn rol van Asschepoester temidden der groote heeren beëindigd wordt (Deze rechten evenwel hebben zijn plichtsvervulling tot voorwaarde. Spr. zag ook een belangrijke ad- viscerende taak voor deze journa listen weggelegd,, zoowel t.a. v. het dep. van O,. W. en K„ waar onder de lichamelijke opvoeding ressorteert, als voor zijn eigen de partement. Hij sprak de hoop uit, dat dit contact steeds sterker moge worden. Wie ons'volk moet voor lichten, heeft alle terreinen der maatschappij te bestrijken en moet zich steeds weer zelf laten voor lichten door deskundigen uit alle kringen en alle vakken. Dat de sportjournalistiek een „vak" wordt, is een zegen. Laat het echter geen vakje" worden, doordat men iet verband met het geheel ver geet. In de verwachting, dat de in Valkenburg doorgebrachte dagen rijke vrucht mogen dragen, sloot prof. Goedewaagen het kamp. Veelvuldige klacht van vrouwen en meisjes en met reden. Doch één vraag- Waarom die hoofdpfln verdu ren als er AKKERTJES zijn die U daar dadeljjk van af helpen? AKKERTJES zijn altijd vrienden in den nood. AKKERTJES stillen direct alle pijnen en maken dat U zich prettig gaat voelen. De Nederlandsche Pijnstil lei- Vroeger kon ik geen kwartier rustig zit. ten, maar Zwttsal Aambetenzalf heeft ml| van alle last be vrijd I POT F 0.75 TUBE F. 1._ i ZWITSAL FABRIEKEN - APELDOORN OFFICIEELE PUBLICATIE VAN DEN GEMACHTIGDE VOOR DE PRIJZEN. Bericht no. 118. Kleinhandelsprijzen voor zeevlsch. Per K G. Kleine schol 15-21 c.m. fo.85 Kleine schol 21-27 c.m. f 1.15 toeine schol 27-35 cm. f 2.40 Schar 15-25 cm. f 0.60 Schar 25 cm. en grooter fl.— Bot f 1.40 Wijting ongestript f 1.10 Wijting gestript f 1.20 Makreel tot 25 cm. f 0.80 Makreel 25 cm. en grooter f 1.90 Horsmakreel f 0.65 Roode poon tot 25 cm. f 1.60 Roode poon 25 cm. en grooter f 3.50 Zwarte poon f 0.90 Griet tot 1 kg. f 3.05 Griet 1 kg. en zwaarder f 5.90 Tarbot tot 1 kg. f 4.30 Tarbot 1—2 kg. f5.90 Tong tot 15 cm. f 1.60 Tong 15-23 cm. f 3.15 Tong 23-26 cm. f 4.75 Kleinhandelaren, die geen venters of marktkooplieden zijn, mogen voor het bezorgen 10 cent per bezorging extra in rekening brengen. Het vragen van hoogere prijzen is strafbaar. ZATERDAG 22 AUGUSTUS. Hilversum I. 415.5 m. 6.45 Qrtmofoonmuzlek. 6 50 Ochtendgym nastiek. 7.00 B.N.O.Nieuwsberichten. 7.15 Marschmuslek (gr. pl.). 7.45 Ochtendgym nastiek. 8.00 B.N.O.Nieuwsberichten en programma-uittreksel. 8.15 Brandende kwes ties, causerie (opn.1. 8.30 Solisten Igr. pl.). 9.15 1fcor de hulsvrouw. 9.30 Operette-Aria's en -Duetten (gr. pl.). 10.00 Ernstige muiiek iopn.). 11.00 Voor zieke kinderen. 11.20 Debussy-programma. 12.00 Klaas van Beeck en zUn orkest. 12.40 Almanak. 12.46 B.N.O.: Nieuws- en zakelijke berichten. ^13.00 Ensem ble Wllly Kok en gramofoonmuzlek. 14.00 Nederlandsche schilders stellen ln Dultschland ten toon, causerie. 14.20 Na gedanen arbeid., muziek en vroolUkheid. 15.45 Orkestconcert igr. pl). 16.00 Bijbellezing en gewijde muziek opn 16.30 Zang met planobegeleiding en het Hollandsch Kamermusiekensemble. 17.15 B.N.O.: Nieuws- en zakelijke berichten. 17.80 Orgelspel. 18.00 De N.8.B. antwoordt. 18.15 Marschmuzlek (gr. pl.). 18.30 Otto Hendriks en slin orkest. 18.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 18.55 B.N.O.: De wereldmeenlng uit den aether geplukt. 19.05 Als lk 't voor 't zeggen had. 19.20 Zonnige zorgelooze zomerklanken, ge varieerd programma. (Om 20.15 Ellmpraatje). Vanaf 20.15 Alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de studio's be schikken). 21.15 Albert Vossen, accordeon en z()n solisten en Heinz Rühmann (gr. pl.)'. 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22 00 Wiener Bohème Orkest (gr. pl.l. 22.15—24.00 In Zaterdagsthe stemming (gr. pl.). Hilversum II. 301.5 m. 6-458.15 Zie Hilversum I. 8.15 Gramofoon- mt^lek. 8.34 Mlssa solemnls, L. v. Beethoven 'gr. pl.). ïo.oo Morgenwijding. 10.15 Phllhar- monlsch o/kest (gr. pl.). 10.30 Lichte muslek (opn.). 12.00 Pianovoordracht. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en zakelijke berlchtAi. 12.00 Tuin bouw. 13.15 Populaire orkestmuziek (gr. pJ->- 13.40 wi) kUken de natuur lnl 14.00 Zang, viool en plano. 15.10 Symphonle-orkest (gr. pl.l. 15.30 TDdschrlftenschouw. 15.45 Bertul van Dlnteren en zDn orkest. 16.80 In en om de Bijenstal. 16.45 Hans Jungherr en zUn accordeon ensemble (gr. pl.). 17.00 Voor de binnenschippers. 17.15 B.N.O.? Nieuws- en zakelUke berichten. 17.30 Oerard van Krevelen en ZDn orkest en solist. 18.15 Het kwartier van den arbeid. 18.30 Omroeporkest (Om 19.00 groeten aan Nederlandsche Zeelleden). 19.30 BN.O.: Nieuwsberichten. 19,40 B.N.O.: Oro- nlngsch praatje. 19.50 Spiegel van den dag. 20.00 Oronlnger Orkest Vereenlglng en solist, (vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales,, die over een lUnverblndlng met de studio be schikken!. 20.50 Zang en plano (gr. pl.). 21.00 Gramofoonmuzlek. 21.15 Groninger Orkest Vereenlglng. 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 B.N.O.: Militair overzicht. 22.10 Avond- wUding. 22.15—24.00 Zie Hilversum I. Hoofdredacteur A. R. Jonker. Plaatsverv. van den hoofdred., buitenl. en stadsnieuws Den Hel- r.A- C. van Kampen. Binnen- and alg. report, en streeknieuws A.. Eriks. Haagsch redacteur P. H. M. Verberne, Den Haag. Verantwoordelijk voor de adver tenties, Schager editie G. Schoorl, Schagen. Verantwoordelijk voor de advertenties, Heldersche editie, J- Visser, Den.Helder.

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 2