Strijd om Stalingrad DE KOMENDE AARDAPPELOOGST Verduister DAGBLAD VOOR HULP ÏAH DE SCHOOÜEJGD VRIJWILLIGE AANMELDING 19 Schepen in den begonnen grond geboord TERREINWINST BIJ LENINGRAD DE DERDE BRITSCHE LANDINGS POGING 20.46 uurioï^t HELOER'CHE FDIT.E 4 pagina's Hoofdredacteur: A. R. JONKER Alkmaar Welke moeilijkheden de KAUKASUS biedt Italiaansch Weermachtbericht :nge Beslissende strijd om Stalingrad begonnen Nieuwe minister van* justitie in Duitschland 6.39 uur e.k. petroleum voor kookdoel- einden. Britsche mededeeling ovtr vlootverliezen UitB-: N.V. Uitx. Mij. Hollands Noorderkwartier Redactie- en Administratiebureaux: SCHAGEN: Laan 201. Tel 444 (2 lijnen). DEN HELDER: Koningstr. 78. Tel. 2345 '2 lijnen). ALKMAAR: Laneestraat 97 Tel. 3332 NOORD-HOLLAND Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief. Gewone advertenties 11 et p. m.m. Bij contract, binnen een laar te ge- bruiken. belangrijke korting. Prij zen worden op aanvraag «verstrekt. 86ste Jaargang. No. 11884 DINSDAG 25 AUGUSTUS 1942 HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER. 24 Aug. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: Dnitsche duikbooten hebben in het Oosten en Westen van den At- lantischen Oceaan en op de Cara- ibische Zee 17 schepen met een in houd van 107.000 brt. en twee transportzeilschepen in den grond geboord. Daarvan werden 11 sche pen met 64.000 brt. uit convooien vernietigd. Nog twee schepen wer den getorpedeerd. Door het begin van afweer kon niet waargenomen worden, oi zij ondergingen. Het weermachtbericht HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 24 Aug. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „In het gebied Van den Kauka- eus gaat de aanval van de Duit- sdhe en verilonden troepen in he vige geveclften in het gebergte voort. Ten Noordwesten' van Stalin grad zijn IXuitsc'he infanteriedivi sies en snelle troepen, schitterend gesteund door de luchtmacht, over den Don getrokken en in een aan val naar het Oosten door zwaar versterkte vijandelijke verdedi gingsstellingen heengebroken. Aan het overigq front aan den Don mislukten plaatselijke aanvallen van den vijand door den tegen- Stand van Italiaansche troepen. Spoorweginstallaties en transport- bewegingen in het achterwaartsche gebied van den vijand, alsmede scheepvaartverkeer -op de Wolga werden door de luchtmacht doel treffend bestookt. Ten Zuidwesten van Kaluga, Noordwesten van Medyn en bij Rizjef werden vijandelijke aanval len afgeslagen of in nauwe samen werking met de luchtmacht reeds in de kiem gesmoord. Ten Zuidoosten van het Ilmen- meer en voor Leningrad werden plaatselijke terreinwinsten be haald en vijandelijke tegenaanval len afgeslagen. Aan het front van de Noordelij- ROME, 24 Aug. Het Italiaan sche weermachtbericht yan heden luidt als volgt: In Egypte zijn gevechten tus- schep patrouilles in ons voordeel geëindigd. Eenige gemechaniseer de strijdmiddelen werden vernield tijdens een poging onze linies te naderen. De vijandelijke luchtmacht heeft tijdens gevechten 7 toestellen verloren. Vijf werden neergescho ten door Italiaansche jagers en twee door Dui\sche jachttoestellen. Een ander vliegtuig werd vernield door het afweergeschut van de sterkte Tobroek. Vijandelijke vlieg tuigen hebben gisteren, een aanval ondernomen op Gela. Er vielen 4 dooden en 3 gewonden onder de burgerbevolking en lichte schade werd aangericht aan eenige gebou wen. ke IJszee vielen duikbommenwer pers troepenkampen op het Vis- scherschiereiland aan. De Sowjet-luchtmacht verloor gisteren in luchtgevechten 157 vliegtuigen. Negen andere werden door de luchtdoelartillerie neerge schoten of op den grond vernield. FAcht eigen vliegtuigen worden vermist. In Wet Westen bestookten batte rijen verdragend geschut van het leger militaire doelen in het ge bied van Dover. Bij storingsvluch. ten overdag wierpen enkele Brit- sche vliegtuigen brisantbommen op het Noordwest-Duitsche kust gebied. Lichte Duitsche gevechts vliegtuigen veroorzaakten gisteren in den loop van den dag bij aan vallen in scheervlucht omvangrij ke vernielingen in de voor den oorlog belangrijke installaties aan de Engelsche Zuidoostkust. In den afgeloopen nacht bestook ten Duitsche gevechtsvliegtuigen een stad van de Britsche bevvape- ningsindustrie in de Midlands, als mede voor den oorloge belangrijke doelen in Oost-Engeland met bri sant- en brandbommen. Er ont stonden talrijke branden en ont ploffingen. Na de mislukte Britsche invasie-po ging bü Dieppe. In een volkomen nederlaag, waarbij slechts het veege Uit gered werd, eindigde voor deze Engelschen de invasie. i" Hoffmann-Stapf- PK-Antonowitz-Pax Holland m In het Concertgebouw te Amsterdam vond Zaterdag een groote politie ke bijeenkomst van de N.S.D.A.P. en N.S.B. plaats. Een overzicht van de zaal tijdens de rede van Hauptdienstleiter Schmidt. Arbeitsber. N.S.D.A.P.-St^Ol-Pax Holland m. Zooals in een extrabericht is medegedeeld, hebben Duitsche duikbooten in het Oosten en ■Westen van den Aflantischen Oceaan, alsmede in de Cara- ibische Zee 17 schepen met een gezamenlijken inhoud van 107.000 brt. en twee transport zeilschepen tot zinken ge bracht. Hiervan \werden 11 schepen met een inhoud van 64.000 brt. uit convooien ver nietigd. Nog twee schepen wer den getorpedeerd. Door bet begin van afweer kon niet waargenomen worden, of zij ondergingen. BERLIJN, 24 Aug. (A.N.P.). In mi litaire kringen alhier hecht men aan het feit, dat, zooals reeds door het D.N.B. is gemeldt, thans geheele divi sies infanterie alsmede snelle troepen in de groote bocht van den Don over den Don zijn getrokken, bijzondere be- teekenis. In dit verband werd vanmiddag op desbetreffende vragen in de Wilhelm- strasse aan journalisten verklaard, dat hiermede thans de groote beslissings- strijd om Stalingrad is begonnen. DE BEDREIGING DER "STAD. BERLIJN, 24 Augustus. .De A.N.P.- correspondent meldt: De strijd om Stalingrad is begonnen. Ten N.W. van deze stad zijn, naar in het Duitsche weermachtbericht van heden is mede gedeeld, Duitsche infanteriedivisies en snelle troepen over den Don getrokken. Uit de lormuleering blijkt, dat niet slechts bruggenhoofden op den ooste lijken oever van den Don gevormd zijn, doch dat zich daar reeds een belang rijke strijdmacht bevond. Niet alleen, dat hierdoor Stalingrad, waar een groot deel der Sowjet-Russi- sche pantserwagens vervaardigd wordt, ernstig bedreigd wordt, ook de ver binding van de bolsjewistische troe pen, die zich ten zuiden van den door den Don en Wolga gevormden „fles- schenhals" bevinden, verkeert in ge vaar. p Het is niet bekend, waar "zieh de Duitsche troepen, die tusschen Don en Sal in oostelijke richting zijn opge rukt, thans bevinden, doch het ligt \7oor de hand, dat ook deze een bedrei ging voor Stalingrad vormen, en wel uit zuidelijke richting. In het Wekten en Noorden van den Kaukasus vorderen de Duitsche en ver bonden troepen goed, niettegenstaan de het moeilijke terrein met zijn hooge bergketens naast diepe kloven, waarin de bolsjewisten bovendien nog talrijke versperringen hebben aangelegd. De Kaukasus, waarvan de hoogste top, de Elbroes, 5629 meter hoog is, wordt slechts door enkele wegen door sneden. Het beste is de verkeerstoe- stand nog in het westelijke deel, waar zich enkele spoorwegen bevinden, na- (Kaart van Pelt) In het tijdvak van 31 Maart tot 19 Aug. van dit jaar hebben de Brit ten drie landingspogingen aan de Fransche Kanaalkust ondernomen, die allen mislukten. De eerste vond plaats op 31 Maart in de nabijheid van St. Nazaire (niet op het kaartje aangegeven) de tweede ten Zuiden van Boulogne op 24 April en de derde op 19 Augustus te Dieppe. De laatste landing waarvan men uitvoerige berichten heeft kunnen lezen was een grootsch opgezette poging om een bruggehoofd rond de haven van Dieppe te vormen. Alle steunpunten bleven echter in Duitsche handen, de gelande vij and werd vernietigd en terug naar zee verdreven. Het plaatsje Dieppe (25.000 inwo ners) ligt op de kaart links onder aan in de omgeving van Le Tréport en Abbeville. DE DUINTERREINEN VAN DE PROVINCIE NOORD-HOLLAND VOOR HET PUBLIEK GE SLOTEN. Naar de wnd. directeur van het provinciaal waterleidingbedrijf van Noord-Holland ons mededeelt, zijn van 18 Augustus jl. af de provin ciale duinterreinen voor het publiek gesloten. Tot dezen maatregel is overgegaan, omdat het niet doen lijk is gebleken, streng de hand te houden aan het voorschrift, dat de bezoekers zich niet buiten de we gen en paden mogen begeven en de verboden terreingedeelten niet mogen betreden. Daaruit zijn reeds moeilijkheden voortgevloeid. In de laatste dagen gingen velen, aange lokt door de snelrijpende bramen, het verboden gebied in om daar de zoo begeerde vruchten te halen, met het gevolg, dat zij zich aan le vensgevaar blootstelden. De genomen sluitingsmaatregel heeft ongetwijfeld velen teleurge steld. Zooals uit het bovenstaande blijkt, is de maatregel echter geno men om den bezoekers ernstige moeilijkheden te besparen. Het spreekt vanzelf, dat door dezen 'maatregel ook de rëeds uitgereikte toegangskaarten niet mc^r geldig zijn. Het voornaamste voedsel voor den aanstaanden winter is ongetwijfeld de aardappel. Zooals reeds werd bekendgemaakt, is de uitpoot van aardappelen dit jaar zoo hoog mo gelijk opgevoerd en wijl de gewas sen er thans gunstig voorstaan, be looft de oogst aanzienlijk te zullen zijn. Maar zoo min als de huis vrouw voldaan is alvorens zij de winterprovisie in haar kast heeft, zoo min zijn de landbouwer en de overheid tevreden voor en aleer de oogst is binnengehaald en de pro ducten veilig op de daarvoor be stemde plaatsen zijn opgeslagen. Vele maatregelen worden thans dan ook getroffen om het tijdig binnenhalen van den oogst te ver-, zekeren en zooals liet zich momen teel laat aanzien, zal men er in kunnen slagen zonder bijzondere maatregelen alle aardappelen waar het hier voornamelijk om gaat tijdig te rooien. Door onvoorziene tegenslagen b.v. bijzonder ongunstige weersom standigheden is het mogelijk, dat alle genomen voorzorgsmaatregelen niet voldoende blijken, om tijdig alle aardappelen en suikerbieten uit den grond te krijgen. Dat zou beteeke- nen, dat een meer of minder belang rijke hoeveelheid mcnschelijk voed sel zijn bestemming niet zou berei ken, niet op tafel zou verschijnen, noch bij den stedeling, noch bij den plattelander, niet in het groote ge zin, niet in het kleine huishouden. Onder geen beding mag de grond vasthouden, wat voedsel voor den mensch in den aanstaanden winter beteekent. Indien liet ondanks alle door de overheid genomen maatre gelen onmogelijk zou blijken met de ter beschikking staande werk krachten den oogst tijdig binnen te krijgen, rest deil met de voedsel voorziening belasten Neder land- schen autoriteiten nog slechts één redmiddel: de arbeidsbron te be nutten, die zonder ontwrichting van het economisch leven direct kan worden ingeschakeld: de school jeugd. En deze jeugd, die het recht heeft in den aanstaanden winter gevoed te worden met producten, die op Nederlandse-hen grond door Nederladnsche werkkracht en kun de zijn voortgebracht, heeft den plicht naar vermogen bij te dragen tot het in veiligheid brengen van ons voedsel. En zij zal dit ongetwij feld gaarne doen. Daarom zal alleen als de met de voedselvoorziening belaste auto riteiten geen anderen uitweg zien op de medewerking van de school jeugd bij het rooien van aardappe len een beroep worden gedaan. Het ligt in de bedoeling, dat deze bogsthulp van de schooljeugd zoo veel mogelijk in klasseverband ge schiedt met een onderwijzer of leeraar aan het hoofd, die toezicht kan uitpefenen. Jongens van de zesde en hoogere klassen der lagere school en jongens van de U.L.O.-, middelbare- en dagnijveiheids- en kweekscholen, komen voor deze oogstwerkzaamheden in aanmer king en zij kunnen zich hiervoor thans reeds vrijwillig opgeven bij het hoofd huniïer school of bij een door dezen aangewezen docent. De totale opgaven der scholen worden vervolgens opgezonden naar het door den secr.-gen. van het dep. van Opvoeding, Wetenschap en Kuituurbescherming, prof. J. van Dam, ten departemente ingestelde bureau Oogsthulp 1942. De oproep tot deelneming aan BERLIJN, 24 Aug. (D.N.B.) Officieel wordt medegedeeld: De Führer heeft met het oog op de bijzondere beteekenis, welke in oorlogstijd gehecht moet worden aan de rechtspleging, besloten, den post van Rijksminister van Justitie, die sinds het overlijden van den rijksminister dr. Guertner onbezet was gebleven, opniyiw te bezetten. De Führer heeft daarom den president van het Volksge richtshof, den gepensionneerden staatsministej- dr. Thierack, die na het overnemen van de macht tot aan het overnemen van de jus titie in rijksbeheer Saksisch mi nister van justitie was, tot Rijks minister van Justitie benoemd Tevens heeft de Führer Professor dr. Schlegelberger, die belast was met de leiding der zaken van het Rijksministerie van Justitie, van deze functie ontheven en op zijn verzoek gepensionneercf Bijzondere volmachten. Officieel wordt medegedeeld: De Führer heeft dr. Thierack door het volgende besluit bijzon dere volmachten verstrekt: „Ter vervulling van de taak van het Groof-Duitsche Rijk is een sterke rechtspleging nood zakelijk. Daarom machtig ik den Rijksminister van Justitie en draag hem op om volgens mijn richtsnoeren en aanwij zingen in overleg met den Rijks-minister en chef der Rijkskanselarij en den leider der partij-kanselarij een nat. socialistische rechtspleging op te bouwen en alle daarvoor vereisc-hte maatregelen te treffen. Hij kan hierbij van het bestaande recht afwijken." CHURCHILL IN ENGELAND M TERUG. STOCKHOLM. 24 Aug. (A.N.P.) Naar de Britsche" berichtendienst meldt, is Cfcurchill hedenavond per vliegtuig \an zijn rejj naar het Middenoosten en Moskou in Enge land teruggekeerd. NOODLANDING VAN ENGELSC^p VLIEGTUIG BIJ BERN. BERN, 24 Aug. (D.N.B.) -Een Engelsch militair vliefetuig heeft \laandagmiddag wegens motor- pech in de buurt van Bern een noodlanding gedaan. De bemanning van twee personen en het vliegtuig werden geïnterneerd. melijk die van Krasnodar naar Nowo- rosisk en die van Armavir naar Toeapse. De niet zeer talrijke passen liggen des winters onder de sneeuw en voor de troepen biedt het terrein geringe verzorgingsmogelijkhden, zoodat voor raden dienen te worden meegevoerd. Het Kaukasus-gebied omvat niet min der dan acht klimaatzones. Uit dit alles blijken de moeilijkheden, waarmede de Duitsche en verbonden troepen bij hun opmarsch te kampen hebben, doch welke tot dusver niet hebben kunnen verhinderen, 'dat gesta dig terrein gewonnen wordt. Maan op 29.28 26 Aug V.M. 2 Sept L.K Maan vanavond om onder tot morgenochtend N.M. A 17 Sept. Gedurende het tijdvaK. van 2S Augustus t.m. 31 October 1942 ge ven de met „CS" genummerde bon nen van de bonkaart „EE" voor kookdoeleinden elk recht op het koopen van 2 1. petroleum. GEEN VESTIGING ZONDER VERGUNNING. Thans ook voor stoffeerders en behangers. In de Staatscourant van 24 Au gustus 1942 is opgenomen een be schikking van den secc.-gen. van 'het dep. yan -H„ N. en Sch., be treffende de uitvoering van de vestigingswet kleinbedrijf. Hierbij wordt de vestiging, overneming, verplaatsing enz., zonder vergun ning van den secr.-gen. verboden van inrichtingen, bestemd of me de bestemd voor de uitoefening van het stoffeerders-, onderschei denlijk van het behangersbedrijf, voor zoover dit uitoefening betreft. Deze beschikking treedt op 25 Au gustus 1942 in werking. Ten gevol ge van deze beschikking treedt het besluit algemeen vestigingsverbod kleinbedrijf 1942 ten aanzien van deze bedrijfstak buiten werking. Veel beloven, weinig geven... De Nederlandsche Volksdienst belooft niets, doch geeft alles. Blijft geen buitenstaander, slbit U aan als lid. BERLIJN, 24 Aug. (D.N.B.) Na de vernietiging van het Britsche vliegkampschip Eagle en twee krui sers bij den recenten aanval op een Engelsch convooi in de Middelland- sche Zee, gingen er in Engeland stemmen op naar publicatie van de tot dusver door Amerikanen en En gelschen geleden verliezen aan oor logsbodems. De Britsche admiraliteit geeft thans een eerste opgaaf van 152 oorlogsschepen met een totalen in houd van 631.460 brt. Onder deze 152 verloren gegane oorlogsbodems bevinden zich vijf slagschepen, vijf vliegkampschepen, 21 kruisers en niet minder dan 83 torpedojagers. Daar de werkelijke verliezen der Engelschen en Amerikanen aan oorlogsbodems meer dan 300 sche pen bedragen, valt aan te nemen, dat de Britsche admiraliteit binnen kort een tweede opgaaf zal ver strekken. De eerste gedeeltelijke Britsche bekentenis vormt dus een opmerkelijke bevestiging van de door de asmogendheden opgegeven cijfers aan torpedeeringen van Brit sche en Amerikaansche oorlogsbo dems. Te DeVenter werd een veulen- en het voordraven voor de .jury. enterkeuring gehouden. Tijdens VNP-Zeijlemaker-Pax Holland m den oogst indien deze althans door de met de voedselvoorziening belaste instanties noodzakelijk wordt geacht zal in dat geval aan de verschillende scholen uit gaan van dit bureau, dat met het departement van Landbouw, en Visscherij en met de scholen voort durend contact onderhoudt. Voor de door de scholen te ma ken onkosten, b.v. voor de reis met de klassen naar de oogstvelden e. d.. zal een regeling worden getrof fen, waardoor deze worden ver goed. Tevens zal getradht tworden klompen beschikbaar te stellen, wijl de ychoenei/, die de meeste jon gens thans bezitten, zich niet lee- I nen voor het werk op den akker. Nadere bijzonderheden dienaan gaande zullen nog worden bekend gemaakt. Het vertrouwen wordt uitgespro ken, dat zoowel dte jeugd als leer krachten en ouders zullen beseffen dat, mocht een oproep om mede werking der jongens van overheids wege afkomen, dit de voedselvoor ziening van ons volk in den aan staanden winter betreft en dat het de plicht van allen is, met alle kracht daaraan mede te werken. De tijden zijn hard en ernstig. Ook voor Nederland, dat zoolang buiten de brandipg bleef, doch er thans midden in staat

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 1