Sprookjes Geslaagde tweede dag Stadsnieuws De Koegrasser onder wereld weert zich Schandalige dieren mishandeling Inbraak en diefstal bij grossier Uitvoering van de H*F*C* „Helder" NEYTS' RECLAME VERHOOCT UW OMZET Wat brengt de vierde dag? LANGS DE VELDEN De oorlogsverklaring der Braziliaansche regeering Kasconcours Hengelsport- Aereeniging „Den Helder" Nieuws uit Urk De verbroken verbinding tusscben Australië en Engeland Wat wachtmeester Vroom op één dag te verwerken kreeg. Wachtmeester-marechaussee Vroom, van Koegras heeft den laatsten t(jd geen gebrek aan werk, doch een dezer dagen werd In dit opzicht wel een re cord geboekt, dat het vermelden zeker waard Is. Des morgens werd hem verzocht te komen bij een landbouwer, die tot de min der aangename ontdekking was gekomen, dat hij een 1 '/2-jarig ram uit de weide miste. Het be trof hier een geval van dief stal, zoodat direct een onder zoek moest worden Ingesteld. Nauwelijks was de wacht meester met het proces-verbaal gereed of hij moest voor een ander geval van diefstal naar De Kooy. fn het café van Pronk aan den Rijksweg, was een portemonnaie met een vrij groote hoeveelheid zilvergeld gestolen. Vroom stelde een on derzoek in en dit bracht zooveel bezwarend materiaal aan den dag voor de dienstbode, een ze kere C. M., dat zjj ingerekend moest worden. Een bekentenis werd door haar bereids afgelegd en het transport naar Alkmaar volgde. De dag was echter nog niet compleet, want toen Vroom met de bovenstaande affaire gereed gekomen was, stond hem reeds weer iets anders te wachten en wel een ernstig geval van in braak ten huize van J. H. Al daar was ontvreemd een hoe veelheid vleesch, vet, boter, potjes jam, e.d. Ook hier werd een onderzoek ingesteld, doch de daders heeft men nog niet kunnen achterhalen. Het sluitstuk van dezen veel bewogen dag, waarbij de Koe grasser onderwereld zich wei heel duchtig weerde, was van wel zeer groot formaat. Ten na deel van den Julianadorper S. J. v. d. H. was een geldkistje ge stolen, inhoudende een bedrag aan geld van ruim 1000 gulden. Het onderzoek In deze zaak is in vollen gang en men hoopt de daders te kunnen ontmaske ren. Overigens... wel een bewys, dat de wachtmeester van Koe gras z'n dagen niet In ledigheid ^doorbrengt. Een Callantsooger zonder gevoel. Een ontstellend geval van dieren mishandeling vernamen wij dezer dagen, hetwelk zich heeft afgespeeld op den Rijksweg alhier en welke stuitende daad gepleegd werd door den Callantsooger B. De man reed op genoemden weg Ciet een 3-wieligen v)a«en, waarvoor en paard gespannen ^was. Achter den wagen was een pink gebonden, met een touw aan den hals, ten einde op deze wijze getransporteerd te worden. -Afgezien van het feit, of dit de juiste methode is om een pink te vervoeren, werd de zaak ernstiger toen het dier plotseling niet meer verder kon en staan bleef. De voer man liet zijn paard* echter door rijden, tengevolge waarvan de pink omverviel err over den weg werd meegesleurd. Dit duurde eenigen tijd, waarbij men zich niet behoeft af te vragen, welke gruwelijke pijn het voortge trokken dier te doorstaan had. Om wonenden waren echter zoo humaan om in te grijpen en waarschuwden den wachtmeester van Koegras, die proces-verbaal opmaakte. Het bleek, dat het mishandelde dier door het sleepen aan alle vier pooten gewond geraakt was, terwijl het vel er afgerukt werd. Wij spreken de hoop uit, dat deze dierenmishandelaar z'n verdiende loon zal krijgen en ksCh rekenen op de zwaarste straf, die voer derge lijke onmenschelijke daden gesteld is. Chocolade, bonbons, tabak, cigaretten enz. gestolen. Dezer dagen werd ingebroken in het pakhuis van den grossier v. d. H., aan de- Oostslootstraat. Nadat de indringer(s) zich toegang tot de bergplaats had verschaft, ver klaarde hjj voor goeden prijs eei» aantal doozen met reepen chocolade, doozen bonbons, doozen cigaretten, ft pond shag-tabak en 5 pond rook tabak. In totaal vertegenwoordigt de buit een waarde van ongeveer 100 gulden. Een onderzoek is ingesteld. GLAZEN KAP VERNIELD. Aangifte werd gedaan, dat door een jongen een glazen kap van een lantaarn in de Dahliastraat was stukgegooid. BOVEN DE 10 JAAR. Nog steeds schijnt het n'e* t°t fle hienschen door te dringen, dat het Verboden is, personen van ouder dan 10 jaar achter of voor op de fiets Wede te voeren. Wederom kostte 4">nd zulks een proces-verbaal. Zomer-Oabaret met Borger- ding Nottelman. Het zal ongetwijfeld de Heldersche evolking interesseeren te vernemen, dat het in het voornemen ligt a.s. ^ondag, uitgaande van. de H.F.C Helder, wederom een uitvoering te geven van het ensemble, dat voor heen in een serie opvoeringen zulk een groot succes behaalde. Ditmaal luidt de titel 'van het Zomer-Cabaret „Na regen komt zon neschijn", en wederom zullen het Tom Borgerding en Louw Nottelman zijn, die de hoofdrollen vertolken, en wier reputatie nog bekend veronder steld mag worden uit „Klaar voor onderwater" en „Laat 11 glimmen". De Heldersche amateursband „De Optimisten" zal eveneens weer van de partij zijn, terwijl men er voorts op kan rekenen diverse bekende ge zichten weer te zien verschijnen. burgerlijke stand den helder van 24 Augustus 1942.. Bevallen: R. MeijeringMülder, d. *£)-£ £p.oAtiu-ee& L. B. D. wederom sterker revanche wedstrijd tusschen L.B.D. en de Middenstanders is we derom op een nederlaag uitgeloopen van de Winkeliers en hoewel spel- technisch de cverwinning niet ver diend was, bleek de factor doelpun ten maken bij de L.B.D.-ers beter vertegenwoordigd dan bij de tegen partij en zoodoende was de over winning in iat opzicht dan ook wel verdiend. Want hoevve. de' Midd. mis schien over het geheel sterker wa ren, kregen zij veel minder kansen dan L.B.D. en daarbij kwam nog, dat de achterhoede van L.B.D. enorm was, zoodat de schrale 1 van den Middenstand al gauw verklaard is. Het talrijke publiek heeft wederom kunnen genieten van een langen tijd spannenden wedstrijd, die wel eens met een „on£(ardigheidje" werd on derbroken, doch over het algemeen, gezien de omstandigheden, vrij fair werd gespeeld. Bij het M.-elftal was Kiljan als doelverdèdiger nog behoorlijk in vorm en wij vragen onr af waarom hij niet meer actief speelt. Ook Bur gers was bet - dan in den eersten wedstrjjd, terwijl Bodenstaf zwakke- met goede momenten afwisselde. Kiesewetter was waarschijnlijk nog wat moe van de., vorigen dag, ter wijl ook Meijer niet op groote hoogte kwam, iets wat wij van hem ook niet hadden verwacht. Henk de Boer was weer als vanouds, handig en tech nisch, wel eens iets te kort, maar toch over het algemeen het aankijken ten volle waard. Sander Wieren was slecht, werd overigens heel goed be waakt, terwijl v. d. Bogaerde ook nog steeds niet in vorm is. Reijer Ran deed goede dingen, maar bereikte ook al niet zijn vorm van de vorige maal. terwijl Borgerding en Spigt aan hetzelfde euvel leden. Bij L.B.D. was de achterhoede er geweldig in; ook de middenlinie deed het goed en de voorhoede was wel het minst sterke deel, doch ruim schoots voldoende. Vooral v. Emme rik deed opmerkelijk goede zetten. De wedstrjjd. Reeds direct kreeg M. een serieuze kans, maar Dijkshoorn redde het lage 'schot van Ran meesterlijk, ter wijl de ontstane corner niets ople verde. Kort hierop schoot Hoogvorst in vrij gunstige positie net naast, een feit, dat zich in dezen wed- strijd door zijn toedoen wel driemaal voor zou doen. Voorloopig verplaat-' ste het spel zich zeer aardig en hoe wel de Middenstanders iets meer in den aanval waren, kwamen de aan vallen van L.B.D. ons toch gevaar lijker voor. Toch kwam het eerste doelpunt vrij onverwacht, want toen v. Emmerik een lagen voorzet gaf, dacht niemand dat v. d. Hert dezen op zou vangen en nog minder, dat zijn schot een treffer zou zijn, 11. Tn deee periode bleek L.B.D. even sterker te worden, doch voor de rust werd niet meer gedoelpunt. In de tweede 'lelft zat het tempo er al direct weer aardig in en vooral Dijkshoorn moest meerdere malen zijn talenten toonen, iets, wat hem overigens wel is toevertrouwd. Een kog^V van Kiesewetter had beter lot verdiend, maar aangezien Dijkshoorn er juist stond, bleef de gelijkmaker nog steeds uit, ja, het werd zelfs 20, want de Midd. waren te ver opgedrongen en Hemmen scoorde op goede wijze een van rechts komenden bal in het net. De aardigheid raakte er nu af en vooral toen tot overmaat van ramp v. d. Hert voor de derde maal het doel vond, wat zeker niet de schuld was van Kiljan. Gelukkig volgde prompt daarop een fraai tegenpunt; een bal van achte kwam via een schijnbeweging van Ran bij Spigt, die juist, voor Selderbeek er iets aan doen kon, via den paal scoorde. Een heel mooi doelpunt was dus de belooning voor het harde werken van de Midden standers, die, ondanks hun neder laag, zich flink geweerd hadden. Scheidsrechter Goudswaard was, een klein foutje daargelaten, ook goed op dreef. Vermelden we nog, datv ditmaal ongeveer 1100 bezoekers aanwezig waren, waaronder we den heer Visser van Gem.werken opmerkten. Vanzelf was de heer Van Loo er ook weer en voorts haast alle belangrijke sportfigurén ui' onze stad. De bur gemeester ontbrak ditmaal, in tegen stelling- met den Zondag. Woensdagavond staat weer in het teeken van de hockeysport, die Zon dag j.1. zoo'n geweldig succes oogstte. De Hermes-junioren zullen toonen, dat Hermes in de toekomst zeker niet achteruit zal gaan wat spelers materiaal betreft. Hoewel eenigszins gehandicapt door de vacanties zal Hermes ook hier met een behoorlijk elftal in het veld komen. De Schager Hockey-club U.V.O. speelt hie-mede haar ee.-sten wed strijd. Zij telt enkele prima krachten in haar gelederen, als bijv. de oud- Hermesspeelster mej. A. Boon en de rechtsback mej. G. Wardenaar. De Hermes-junioren zullen het dus zwaar te verantwoorden krijgen, doch het zal de strijd slechts ten goede komen. De opstelling van dr beide elftallen is al£ volgt: U.V.O. (blauw-zwart). A. Bakker G. Wardenaar J. Pool M. de Beurs N. v. Veen L. v. Veen A. Boon J. Bok N. Koomen T. Louw L. Buisman R. Metzelaar T. Krigee C. Lupse R. Bak N. Goedknecht L. Licher H. Verfaille N. Minneboo G. Krigee M. Verfaille ij. Flotat Hermes-junioren- (wit-zwart). Ir de pauze zal het publiek kennis kunnen maken met het z.g. voley- spel. De heeren J. de Groot en W. Erke'ens zullen een partij spelen tegen de heeren H. Enklaar en R. Pieterse. Ook zal het tennls-voetbalspel gedemonstreerd wórden door eenige technisch goede Heldersche voetbal lers. s Wrj ra -en een ieder aan deze ge legenheid, om kennix te maken met eenige zeer aantrèkkelvjke spelen, niet voorbij te laten gaan. Maandagavond. Ziezoo lezers hij rolt weer! Je tracht je zelf wel zoo'n beetje bezig te houden in de zomermaanden, maar zoo tegen half Augustus krijg je toch weer dien eigenaardigen kriebel, het verlangen naar een partijtje. De groote steden houden als ope- xing van het seizoen Arol- en Zilve- ■en Bal-tournooien. Waarom wij zigenlijk niet? heeft de Heldersche Sportcommissie gezegd. En dan niet enkel voor voetbal, naar voor alle takken van sport. Zoo zijn we dan gisteren begonnen ■net het zeer aantrekkelijke menue van onze sportweek, de wedstrijden van Hermes tegen hun vrienden uit Sloemendaal. de Strawberries. Een foede vereeniging moet feitelijk ieder jaar candidaat zijn voor de eerste plaats, ongeacht in welke klasse zij speelt. Haar geestdrift en techniek moeten haar verbouwen schenken voor elke ontmoeting.^ Ik feliciteer Hermes met het bezit van deze eigen schappen, zoowel bij de meisjes als bij de jongens. Zorg er voor, dat voorzitter Veen aan het eind van het seizoen weer op- de planken moet komen, in een stampvolle Casi no-zaal! De wedstrijden van van middag hebben aangetoond dat jullie op het oogenblik de juiste koers hebt. In de pauze even een demonstratie boksen. Nog een beetje vreemd voor ons, je weet nooit precies of het nou wedstrijd is of „echt En als de scheidsrechter je tegenstander een standje wil geven, omdat ie een over treding maakt, lig je zelf al met een scheeve kin de touwen! Als 't U hetzelfde is, prefereer ik een glaasje Pils bij Bram. Vanavond om zeven uur present bij de voetbalmatch, de Winkeliers tegen de Luchtbescherming. Het was hier vanavond met die zakenlui al net als overdag in de win kels. Iedereen tvas even vriendelijk tegen ze en ze konden geen kwaad doen. - Hoewel het een rustig en kalm par tijtje was, zat er tusschen Spigt en Selderbeek af en toe wel eens een haartje in de soep, als ze een beetje forsch •tegen elkaar rolden. Maar dat was natuurlijk altijd de schuld van de Luchtbescherming. Zelfs scheidsrechter Goudswaard kreeg enkele reprimandes van het pu bliek. U weet wel dat soort toeschou wers dat niet het verschil kent tus schen een directen en een indirecten vrijen schop. Men wordt zelden door 's keizers koets overreden, meestal door een ander voertuig. Maar het was een aardig partijtje en de verschillende oud-spelers heb ben ons weer laten genieten van keurige staalties techniek. Dat de zakenlui niet hebben gewonnen is niet de schuld van het publiek, speciaal de vrouwen hebben geweldig aange moedigd. En wat kan men feitelijk meer verlangen. Intusschen houden we het in de toekomst gaarne op ..de Heldersche Sportweek", als opening 1 van het sportseizoen voor al onze» vereenigingen. Toean Tik-Tik. BERLIJN, 25 Aug. (D.N.B.) Ten aanzien van het feit, dart de Braziliaansche regeering, zonuer een opheldering der feiten af te wachten het beweerde tot zinken brengen van Braziliaansche sche pen als motief genomen heeft om den oorlogstoestand met de spil- mogendheden af te kondigen, wordt heden door de in nauw contact met de Wilhehftstrassé staande Deutsche Diplomatisch- 1'olitische Information een stand punt bepaald. De Information wijst er op, dat de omstandigheden waaronder deze schepen tot zin ken gebracht zouden zijn, vol gens Braziliaansche en Anglo- Amerikaansche bronnen zoozeer compromitteerend zijn geweest, dat Brazilië geen prijs heeft ge steld op opheldering. De houding der Braziliaansche koopvaarders is echter al maanden niet meer vereenigbaar geweest met neutra liteit, aangezien zij opzettelijk de gebruikelijke voorschriften niet zijn nagekomen, welke het duik bootcommandanten mogelijk ma ken hen als neutrale schepen te onderkennen. De Information legt er den na druk op, dat tusschen Duitschland en Brazilië geen belangentegen stellingen, maar integendeel voor al op economisch gebied vriend», schappelijke betrekkingen hebben bestaan. Ook tijdens den oorlog heeft Duitschland zooveel moge lijk rekening gehouden met de Braziliaansche bélangen. Voorts heeft ifuitschland alles vermeden, wat de positie van de Braziliaan sche regeering zou kunnen be moeilijken. Echter zijn reeds voor de Ver. Staten aan den oorlog gingen deelnemen, Braziliaansche vliegtuigen en havens, aanvanke lijk gecamoufleerd, ter beschikking gesteld van de geallieerden. Nadat de Ver. Staten in den oorlog be trokken waren, is dit prijsgeven der neutraliteit zelfs openlijk aan den dag getreden. Vanaf Brazili aansche steunpunten hebben de Ver. Staten in toenemende mate militaire" vliegtuigen naar West- Afrika, Egypte en de SmvjePUnie gezonden. De Braziliaansche ha vens stonden onbeperkt ter be schikking van Engelsehe en Ame- rikaansch'e strijdkrachten. Op de conferentie te Rio was de Brazi liaansche minister van Buiten- landsche Zaken de drijvende- kracht om de Ibero-Amerikaansche staten te brengen tot verbreking van de betrekkingen 'met de spil- mogendheden. Duitschers en Itali anen werden bij honderden in de gevangenis geworpen en op de on waardigste wijze behandeld. De schepen dor spil werden in beslag genomen. Reeds eind Mei 1012 kregen Braziliaansche schepen be vel tot vuren op de duikbooten dor spil. De Information maakt er op merkzaam op, dat de verantwoor delijkheid voor deze maatregelen in de eerste plaats rust op elemen ten der Braziliaansche regeering, die onder leiding van den politiek en financieel van Washington af- liankelijken minister van buiten- landsche zaken, Aranha, deels uit zwakheid, deels uit opportuniteit of om persoonlijke redenen, land en volk ter beschikking hebben gesteld van den Amerikaanschen agressor tegen de belangen van Brazilië in. Daaroni kan er geen twijfel over bestaan aan welken kant de verantwoordelijkheid voor deze politiek ligt. Het Braziliaan sche volk zal de rekening moeten betalen. De Deutsche Diploma- tisch-Politische Information besluit met te zeggen: zonder motief heeft Brazilië zich op bevel van Washington in tegenstelling ge plaatst met Europa, welks ontzag lijke markten ook ter beschikking van Brazilië zouden hebben ge staan. Het Braziliaansche volk, dat van nu af door. het Amerikaansche imperialisme ongebreideld wordt uitgebuit, zal, wijzer geworden door harde ervaringen, te zijner tijd zelf het vonnis vellen over de genen, die de vrijheid van Bra-, zilië zonder noodzaak prijsgegeven hebben. Bovengenoemde hengelvereeniging hield haar jaarlijksche kasconcours in het N.-Hollandsch Kanaal bij Westeinde. Op beide dagen namen ongeveer honderd leden deel, waar onder zes dames. Het weer was uit stekend en er is met veel animo ge- vischt. Ie prijs W. P. J. Smit, 98,5 cm; 2e prijs J. H. Blokhof, 87.2 cm; 3e prijs H. Oosterbeek, 84,9 cm; 4e prijs mevr. Schutte 80.6 cm, enz. Vermelden wij nog,, dat er eenige fraaie prijzen beschikbaar waren ge steld door leden der vereeniging. kerkniAuws. Voor het beroep voor de 2de predi- kcntsplaats bij de Ger. Kerk te Urk werd het volgende tweetal opge maakt: Ds. J. van Bruggen te Wor- merveer en Ds. H. Zandbergen te Stadskanaal. Bjj de Chr. Ger. Kerk te Urk werd bereopen Ds. P. van def Bijl te Ba- rendrecht. Plannen voor een Licht dienst Australië—Indië en Afrika. Lissabon, 23 Aug. (Europapress). Tengevolge van het optieden dei- strijdkrachten der As-mogendheden zijn de Engelsehe verkeersverbin dingen m,et Australië zoo goed als afgesloteri. Slechts in zeer bijzon dere gevallen arriveert een 'E11- gelsch schip in Australische havens. Dientengevolge moest een gri^ot gedeelte van 't scheepvaartverkeer tuschen Australië en Engeland via de Vereenigde Staten geleid wor den. waartoe Amerikaansche sche pen in dienst werden genomen. De toenemende ihvloed der Vereenig de Staten in Australië is den En- gelschen autoriteiten echter niet welgevallig, aangezien men daar van een blijvende verzwakking dei Engelsehe positie in Australië ver wacht. Van Engelsehe zijde is,thans het plan opgevat een trans-Atlanti sche vliegdienst te organiseeren, welke in elk geval een rechtstreek- sche postverbinding tusschen Au stralië en Engeland zou moeten onderhouden. Deze luentdienst zou via Indië en Afrika geleid moeten worden. In dit verband is de rou te via Port Hadland in West Au stralië naar Trinomali op Ceylon in studie genomen, welke een afstand heeft van niet minder dan '21.856 mijlen. Een andere route, welke in studie is genomen, zou van Port Hadland naar Rodriguez in Oost Madagaskar loopen. Wil men de talrijke technische moeilijkheden, welke aan het onderhoud van de zen luchtdienst verbonden zijn het hoofd kunnen bieden, dan zal men een speciaal type van groote wa tervliegtuigen voor het bevliegen van deze route ter beschikking moeten hebben, waarbij de keuze zou ziin gevallen op het tvpe P.B. 2 Y 3. Aanvankelijk wil men 2 dezer moderne vliegbooten op de ze route inschakelen en hoopt daar mede een weekdienst te kunnen en- dehouden. In vliegtechnische krin gen is men over de technische uit voering van deze plannen echter vrij sceptisch gestemd en wijst men erop, dat voor een dergelijke lange afstandroute een uitgebreide bodemorganisatie noodig is, welke in zoo korten tijd niet voor te be reiden is. Met een tweetal vlieg booten kan trouwens de belang rijkste post tusschen Australië en Engeland niet worden verwerkt, hetgeen trouwens ook door de be trokken autoriteiten moet werden toegegeven, aangezien men bij het uiteenzetten der plannen*voor het invoeren van dezen postdienst te vens spreekt van het invoeren van z.^. microscopische brieven. Deze luchtpostbrieven gouden op zeer licht papier in miscroscopisch for maat moeten worden gefotogra feerd, teneinde met een minimum gewicht zooveel mogelijk post te kunnen versturen. CHURCH1LL OVER EGYPTE. STOCKHOLM, 25 Aug. (D.N.B.) Naar de Engeische nieuwsdienst meldt, heeft Churchill bij zijn be zoek aan Caïro met nadruk be toogd, dat Groot-Britannië vast be slopen is om Egypte en de Nijldelta te vechten alsof het om Engelands eigen bodem ging. DE KOSTEN VAN DEN OORLOG VOOR AMERIKA. STOCKHOLM, 25 Aug. (D.N.B.) „^fton Tidningen" publiceert een United Press- bericht volgens het-, welk uit een door het Amerikaan sche ministerie van Handel gepu bliceerde mededeeling de oorlog in de maanden Apri, Mei en Juni van dit jaar den Vereenigden Sta ten 31 procent van het nationale inkomen heeft gekost. VERDUISTERING IN SIMONS- TOWN. GENEVE, 25 Aug. (D.N.B.) De correspondent van de Time s in Kaapstad meldt, dat de comman dant der vesting Kaapstad last ge geven heeft iederen avond in het ge bied van Simonstown te verduiste ren. Het zal een volledige ver duistering moeten zijn, die ook het verkeer op straat omvat. In de mo tiveering wordt gezegd, dat de mi litaire overheid strenge uitvoering noodzakelijk acht. Kaapstad is nog riiet verduisterd, echter zijn ook hiervoor alle voorbereidingen ge troffen. BRITSCH MINISTER VAN VOOR LICHTING IS BOOS. STOCKHOLM. 25 Aug. (A.N.P.). - Tijdens een onU angst van Canadee- sche persvertegenwoordigers door den Britschen minister van voor lichting, Brendan Bracken, in het Dorchester Hotel te Londen, heeft, naar de Britsche berichtendienst meldt, Bracken met d# vuist op tafel geslagen en uitgeroepen: „In dien de menschen in „Gods own Country" ik bedoel de Vereenig de Staten na dezen oorlog kun nen zeggen, wij hebben dezelfde energie getoond en ongeveer dezelf de offers gehrüchUals de doorsnee Brit, dan zal de oorlog veel sneller voorhij zijn, dan we nu aannemen". die w erkelijk gebeuren DE GESCHIEDENIS VAN DEN JONGBN, DIE ALTIJD PRECIES LANGS HET KANTJE VAN DE GRACHT LIEP. Er was eens een jongen, die de gewoonte had, altijd precies langs het kantje van de gracht te loo pen. Groote wijze menschen schud den het hoofd, wanneer ze hem zagen gaan en ze zeiden: Let op! Dat komt nog eens verkeerd af. Zijn oüders waarschuwden hem, maar het gaf geen ziertje. Hi> zou waarempel wel oppassen er niet in te vallen. Eens op een keer liep hij er weer. Aan den overkant speelde een draaiorgel met mooie, bonte pop pen er op, die ronddraaiden op de maat van de muziek. Hij lette al leen maar op het orgel en had dus geen erg in de rotte pruim, die juist op den kant van de gracht lag. Een groenteboer had haar tus schen zijn koopwaar gevonden en weggesmeten. Een rotte vrucht steektt de andere maar aan. De man had de pruim in de gracht willen gooien, m&ar ze was niet ver genoeg gekomen en op het randje blijven liggen. De jongen gleed er over uit en rolde in het water. Gelukkig waren er menschen in de buurt, die hem er uit kon den halen. Nu zou men denken, dat hij ver standiger was geworden en voort aan midden op de straat bleef. Geen sprake van! Nog twee keer viel hij in het wa ter. Eens nog gleed hij uit over een bananenschil. Wat er de laatste keer precies aan de hand is ge weest, ia, dat weet niemand. Want toen was er toevallig niemand, die hem kon helpen en toen is hij ver dronken. Dat was erg naar en zijn ouders waren heel bedroefd. De menschen haalden de schouders op en zei den: Zie ie wel! Wanneer je nu denkt, dat er se dertdien geen jongens meer langs het kantje, van de gracht loopen. dan vergis je je. BEVOEGDHEID VOOR SPORT BONDEN. De secr.-gen. van het dep. van Op voeding, Wetenschap en Kuituur bescherming heeft aan het Neder- landsch Handbal Verbond, den Ne- derlandschen Schaatsenrijdersbond ën den Nederlandschen Zwem- en Reddingshond bevoegdheid verleend •in overeenstemming met de door het college van gevolmachtigden voor de sport te verstrekken aan wijzingen, leiding te geven in alle aangelegenheden onderscheidenlijk op het gebied van het handhalspel, de schaatssport voor amateurs en de zwemsport in den uitgebreidsten zin des woords. OLIEZADEN IN DE SOVJET-UNIE Door den Duitschen opmarscti naar den Kaukasus dreigt de Sov jet-Unie een belangrijk gebied, waar oliezaden verbouwd worden, te verliezen, aldus de Deutsche All- gemeine Zeitung. De laatste jaren was de aanplant van zonnebloemen sojaboonen en ricinus sterk uitge breid. De grootste oppervlakte werd door de zonnebloem ingeno men, waarvan de pitten zoowel voor winning van industrieele olie als voor menschelijke consumptie egbruikt worden. In '38 bedroeg de totale met zonnebloemen beplante oppervlakte ruim 3.1 millioen H.A., waarvan 600:000 H.A. in de Oekrai- ne. 500.000 H.A. in het gebied der zwarte aarde en 883.000 H.A. tus schen Don en Kaukasus liggen. De rest is verspreid langs de Wolga en in Siberië. Van de in 1938 met ri cinus beplante oppervlakte bevindt zich meer dfin de helft tusschen Don en Kaukasus. Ook van den oogst aan sojaboonen was 10 uit dit gebied afkomstig. De Sovjet-Unie had door het ver lies van de Oekraine reeds 20 der productie aan zonnebloempit ten, meer dan 30 van die aan sojaboopen en de geheele koolzaad- oogst ingeboet. Het verlies van het Don- en Koebangebied beteekent dus voor de voorziening met olie zaden wederom een gevoelige slag. fV.P.a) DE BULGAARSCHE TABAKS OOGST. Volgens de plannen van het mi nisterie van Landbouw zou dit jaar ruim 1 millioen dekar in Bul garije met tabak beplant worden, aldus het Hamburger Fremden- blatt. Deze oppervlakte is echter slechts voor 70 bereikt, daar de boeren de prijzen te laag vinden en de bevolking in de een jaar ge leden verworven gebieden nog niet volledig het werk heeft hervat. De ■kwaliteit wordt algemeen als goed beoordeeld. Om deze in de toe komst nog te verbeteren, werken de staatsproefvelden met de ta baksplanters samen om de beste variëteiten zaaigoed te vinden. De regeering verleent ook steun bij den bouw van moderne droogin- richtingen. Ruim 15.000 kg. bind touw is beschikbaar gesteld voor het ophangen der bladeren, terwijl ieder gezin vijf liter petroleum krijgt toegewezen om het werk 's avonds te kunnen voorzetten. t'V.P.B.)

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3