Eind-ba! bij den Kantonrechter Sprookjes Tob nooit a-r. - lapansch als verkeerstaal in Oost-Azië Marktberichten Ondermaatsche paling et cetera Donderdagavond voetbal-prominenten in het strijdperk De derde dag was voor de korfballers Een stadgenoot in moeilijkheden Laatstc Telexbericht Kantongerecht Den Heldet Zware straffen voor de leden der dansclub We hebben In tjjden niet zoo'n gevarieerde zitting van het Kan tongerecht medegemaakt. Het ge bouw aan de Kerkgracht puilde letterlijk uit van de verdachten. De wachtkamer is hoogstens be rekend op de helft van het Woensdag aanwezige aantal en dientengevolge waren de trap en de gang en de stoep ook tot wacht- plaats getransformeerd. Het mee- rendeel dezer verdachten moest voor hetzelfde feit terecht staan. Het betrof hier n.1. de jongelui, die in de Molenstraat betrapt waren op een danspartij. Meer dan veertig jongens en meisjes hadden zich thans te verantwoorden. Allereerst werden de zaken tegen de jongsten met gesloten deuren be handeld en menig betrokken gezicht kwam de deur der zittingszaal uit. Bet gemiddeld toegemeten rantsoen bedroeg naar bleek 5 'gulden of 1 week, al waren enkelen er niet zoo gemakkelijk afgekomen. Toen de openbare zitting aange kondigd werd was de mat te klein. Want omstreeks 25 beklaagden wer den tegelijk binnengeroepen. Het was een ongeweon gezicht, zóóveel be schuldigden voor den rechter te zien. Van de pers- en publieke tribune af gingen de heeren rechters volkomen schuil achter deze haag. De hoofdbeklaagde in de zaak was v. d. E. Zooals men zich her inneren zal, trof de politie op 9 Juni de dansende jongelui aan op den zolder van het perceel Molenstraat 129, waarin lang geleden de Lu- thersche kerk huisde. De zolder behoorde aan den vader van v. d. E. en hoewel deze ontkende de ciub opgericht te hebben, zag de Kan tonrechter in hem toch de hoofd schuldige, omdat van hem de gele genheid uitging «li hij er financieel wèl bij voer. De Kantonrechter motiveerde zjjn vonnis o.a. met de volgende woor den: In dezen ernstigen tijd past het in de eerst© pi? ,t» niet om plezier te maken. Bovendien was de gele genheid, een oude stoffige' zolder, „lugubep" en allerminst geschikt om het moreel te verheffen. Het betreft hier een hoogst ernstige zaak, waar tegen streng moet worden opgetre den. Enkele punten waren voor den Kantonrechter redenen om nog eenige consideratie te betoonen. hoewel voor deze overtredingen zeer hooge straffen gegeven kunnen worden. 1 Het blééf daarom bij den eisch van het O. M. ook ditmaal Mr. A. W. Holsteijn n.1. 50 gulden of 50 da gen. N. M. de K. had contributie geïnd en het muziekinstrument gehuurd, waarom hij dan ook als een der hoofdschuldigen werd aangemerkt, Daar de ambtenaar de verbeurdver klaring van het toestel eischte, was hier de straf lager, n.1. 25 of 25 dagen. De B. was naar het ter terechtzit ting bleek als „portier" opgetreden en moest dit baantje ook betalen met de boete van 25 of 25 dagen. De overige verdachten werden meer of minder aan den loopenden band af gehandeld en werden vrijwel allen veroordeeld tot 5.of 5 dagen, met eer enkele uitzondering van 10 of 10 dagen. Het zal de jongelui wel gebleken zijn, dat het gevaarlijk is dergelijke clubs op touw te zetten. Verkocht niet verkocht. Mej. J. M. S.D. had zonder ver gunning lijfgoederen te koop aange boden aan Duitsche militairen. Zij zelf zegt van niet. Evenwel was de kan tonrechter zonder twijfel en ver oordeelde haar tot 10 of 10 dagen. Natuurlijk Texel P. B. had geen maatregelen geno men, dat z\jn schapen op een an dermans land jonden komen en na tuurlijk liep dat mis. Het was hier weer echt Texelsch en we zouden zeggen het liedje met de bekende wijs. P. B. moet tien gulden betalen of tien dagen zitten. Ook kippen doen dat. Wat met schapen op Texel gewoon is, is nu ook met kippen gebeurd. Het pluimvee van P. J. B. had bij buur man de slaplantjes uit den groenten- tuin weggevreten. Deze buurman be toonde zich goedwillens, doch B. ver knoeide het door hem verdacht te ma ken. Dat liet de buurman er niet bij zitten en terecht Werd B. thans tot tien gulden of tien dagen veroordeeld. Ondermaatsche paling. In deze zitting kwam een aantal zaken voor inzake het vervoeren of in bezit hebben van paling, die niet de vereischte afmeting van min stens 28 'cm had. Hiertegen worden tegenwoordig ook niet geringe straf fen gevorderd en de eerste verdachte van deze „serie" A. H. te Hoorn, die niet was komen opdagen, werd bij verstek veroordeeld tot 25.of 25 dagen. B. A. G. te Wieringermeer kreeg in verband met de mindere hoeveelheid 15 of 15 dagen. P. L. te Barsingerhorn had 5 kg van deze visch in zijn bezit en kreeg 5 gulden of 5 dagen toegemeten. J. W. te Slootdorp, die 16 kg had vervoerd, ƒ10.of 10 dagen. H. D. te Wieringermeer 4.of vier dagen. Vleesch zonder stempel. S. H. W. te Texel had pl.m. 5 kg licht gezouten vleesch in zijn woning. Naar hij zegt was dit van huisslach ting overgebleven en was verzuimd een goedkeuringsstempel er tot het laatst aan toe aan te laten zitten. De kantonrechter veroordeelde hem tot 3.of 3 4agen, met verbeurdver klaring van het in beslag genomen vleesch. Sterk! P. K. te Wieringen ,die er een ver lof A op na hield, had desondanks l]/2 liter cognac en ander koppig spul in zijn zaak, benevens niet minder dan 24 kruikjes klare jenever met een paardenmerk. Op de vraag van den Ambtenaar waarvoor dat bestemd was, vertelde K., dat er een bruiloft zou plaats vinden. die werkelijk gebeuren DE GOUDEN APPELEN VAN DEN BOOM DER WAARHEID. Daar was eens een heel geleerd heer. Hij kende vijftig talen en honderd dialecten. Hij wist alles wat de laatste 10 jaar in 20 kran ten had gestaan, hij kon goud ma ken uit hooi en stroo en wanneer hij wilde woog hij de liefde bii het pond. Eens op een dag was hij bezig in zijn laboratorium. Hij wilde zonnestralen opvangen en die con- serveefen in een sardineblikje. Plotseling" vloog met een verschrik kelijke knal een kolf uit elkaar, er ontwikkelde zich een dichte wit te damp en toen die was opgetrok ken, zat daar een klein. oud. kprpltip De geleerde wilde het grijpem maar floep weg sprong het ventje. Plotseling kon het niet ver der; met zijn baard was hij blijven hangen aan een spijker. De professor greep het kereioe dat gilde als een mager varken. „Laat me gaan", smeekte het. „Ik ben de geest van de filosofie Wanneer mij iets overkomt, is ie der menschelijk denken tot vruch teloosheid gedoemd"- De geleerde zag de verschrikke lijkheid daarvan onmiddellijk maar zoo drong het tot hen door wanneer dat ventje wer kelijk de geest van de filosofie is komt hij er niet zoo goedkoop ai Het was of het kereltje zun ge dachten raadde. „Laat me gaan", zei het. ik U zeggen hoe gij het schoonste kunt verwerven, wat'op aaid staat: de gouden appelen van aen boom der waarheid." „Goed", zei de profèssor. „Als je Oie die wijst laat ik je gaan. Het nuttige en aangename vereend. Terwijl dekzeilers nog profiteeren van het fraaie zeilweer. is de boer op het land rond het Sneekermeer druk bezig met den tweeden hooioogst. Stevens-Pax Holland m. „Ga naar de Oosterpoort", zei het ventje. „Maar denk er om, lat ie er door gaat vandaag als de zon precies op zijn hoogst staat. Loop zeven mijl in Oostelijke richting en je bent er." „Is het heusch waar?" vroeg de geleerde. „Heusch waar!" „Goed, ik zal, je gelooven." Hij liet het mannetje los. dat in een wip was verdwenen. Toen de professor aan de Ooster poort kwam, was die ges'ottn.. Maar het was ook nog te vroeg. Dus legde hij zich in het gras neer in de schaduw van een heel ge wonen appelboom. Hij zag de vruchten boven zich hangen. Hoe glinsterden en schit terden die in de zon. Ze léken ook wel van goud. Waarempel! Het moest zoo zijn, hij was er al, want die appelen, er lyas geen twijfel aan. ze waren van fijnste gedegen goud. Zou het niet de boom der waar heid reeds kunnen zijn? Een van de takken boog zich on der de last der vruchten ver naar beneden. Hij kon er zoo bij. Waar om er geen te plukken? Hij deed een greep. Mis! Weei een greep. Weer mish Die vruchten speelden een spel letje met hem. Ze ontweken hem. Wat drommel! Zou hij er dan geen kunnen krijgen? i Het lukte niet. De appelen, zoo nabij, bleven onbereikbaar. Plotseling, daar viel er een, juist precies op zijn hand. Ziezoo! Nu had hij er toch een. - De geleefde wreef zich de oogen uit. De' zon was ver over haar hoogste punt heen. In zijn hand hield hij een klein onvoldra gen groen appeltje. Hij had zijn tijd verslapen en hel had niet de minste zin nog verder te gaan. Had het kereltje hem bedot? Of zouden de menschen zich al tijd verslapen, wanneer ze zich in laten met geesten en appelen uit toovertuinen? „Hoeveel personen zouden daar ko men „Ongeveer tien", zeide K. De Ambtenaar vond dat een beetje erg veel 24 kruiken voor 10 personen, doch K. meende van niet. 't Is maar verschil van opvatting! De gevraagde straf was niet hoog, n.1. 3.of drie dagen, doch dit houdt verband met het vonnis, dat luidde met verbeurd-verklaring van den drank. En dat is reeds een zware straf. De kleinere zaakjes: Mej. J. B.Sch. Verhuizing ver zuimd op te geven aan de Gemeente, 1.of 1 dag. H. B., Paard zonder toezicht laten staap. Kantonrechter verklaarde zich in deze zaak onbevoegd en verwees de zaak naar Den Haag. W. v. V., Kind niet tijdig laten in enten, *1.of 2 dagen. A. H„ Singel in verkeerde richting bereden, 2.of 2 dagen. E. A. J. v. G„ goed verduisterd, doch raam open laten staan, 5. of 5 dagen. H. G.S., uitstraling van licht uit de woning, 6.of 6 dagen. G. P., Op hoek van straat gestaan, 3.of 3 dagen. 31. C. H., geen persoonsbewijs bij zich, 3.of 3 dagen. eenmaal te doelen, resp. door mevr. Hemelrijk en mevr. Gieles, g-zoodat het einde kwam met een 42 over winning voor het B-twaalftal. Vermelden we nog, dat scheids rechter Maas correct leidde. Don -erdagavond zullen de Helder- sche voetballers toonen wat zij kunnen en wel in een zeer inte ressanten wedstrijd tusschen een combinatie va" Heidei en Water vogels «enerzijds en H.R.C. en Atlas anderzijds. Verschillende vooraan staande voetballers zullen aan dezen ongetwijfeld spannenden^kamp deel nemen. Vooral met hot oog op de a.s. competitie zal het publiek in staat zijn eens te zien hoe de diverse spe lers de rustperiode doorstaan hebben. Overigens valt er aan dezen wed strijd weinig toe te voegen, de namen der spelers spreken voor zich zelf. Helder-Watervcgels. Brouwer (Helder) M. v. 't Hert (Waterv.) Pater (Helder) Frlssche, aantrekkelijke strijd Ondanks lat de korfballers niet in de gelegenheid zijn om een club van buiten n^ar lier te laten komen, heeft K.V.H. ,l:ans gezien door een frlssche, onderlinge partij korfbal het wederom talrijk opgekomen pu bliek te boeien. Het korfbalspel is in fei';, wanneer men zich serieus geeft, eebehendigheidsspel, waarbij de handigheid hierom draait, om met een schijnbeweging zichongedekt in een schietpositie te brengen, waarbfj vanzelf de noodige routine wordt vereischt. Mej. V/agenmaker van het A-twaalftal deed dat enkele keeren en, had daar ook bjjna succes mee. Daarnaast speelt als grootste factor mee het vrijloopen of opstellen, want al is de bal niet aanwezig, de korf ballers dienen steeds met den bal mee te loopen, zich zoodoende voor den medespeler goed op te stellen. Terwijl als laatste belangrijke factor geldt het snel rèageeren, want bjj korfbal doen zich steeds verrassende momenten voor. Zoo zal men niet in het spel betrokken zijn, om even later een vrijen bal op te vangen, vlak voor den korf, en dan is het zaak om de kans te benutten, iets wat alle spelers bij dezen wedstrijd nog niet verstonden. Dat er groote rivaliteit bestone, bleek wel, want er werd hart ge werkt en wij van onzen kar.t zijn dankbaar, dat we geen jd «rijn van de T.C. van K.V.H. want de meeste korfballers va,. Dinsdagavond waren vrijwel aan elkaar gewaagd. Overi gens heeft genoemde commissie nog een unieke gelegenheid haar spelers nog eens te becrittóberen. daar a.s. Zondag het K.V.H.-bestuur alweer een tournooi georganiseerd heeft op haar terrein aan de Kemphaanstraat. De wedst^jd. Direct na den aanvang ontwikkel de zich een snel spel, met van beide jijden gevaarlijke aanvallen. Er werd goed gecombineerd en de beide ver dedigingen kregen het zwaar te ver antwoorden. Na ongeveer een kwar- tie. spelen krjjgt Dienaar een verre kans en geeft het A-twaalftal de leiding. Het A-twaalftal forceerde daarna, door goed werk van het mid denvak, waarin Krant nburg een voortreffelijke partij speelde, de meeste kansen, -och de verdediging van B. zit er goed op en ook het schieten wilde et. Het was integen- di .1 het B-twaalftal, dat door mej Peters den voorsprong vergrootte, waarna van vak verwisseld werd. Nu ging het weer gelijk op en bei de partijen kregen goede kansen. Na ongeveer een half uur spelen schoot De Jong op verren afstand fraai in en de stand was 30, welke stand tot de rust gehandhaafd bleef. Na rust weer van beide zijden vij- rig, ja zelfs wel eens wat al te vurig spel. Verwonderlijk was het zeer hoogde tempo, dat den geheelen wed- s(^M gehandhaafd bleef en waarbij K.V.H. haar reputatie, een der snel ste ploegen van (den N.H.K.B. te zijn, volkomen waardig toonde. Een kwartier na rust maakte Kranen burg me een prachtig schot 31. Daarna wisten belde partijen nog Neerhoff J. v.-'t Hert Been (Helder) (Waterv.) (Waterv.) Himpers (Helder) Rottier (Helder) G. Wijker (Atlas) J. Engel (Atlas) Selderbeek (HRC) Vrieqdjes (Waterv.) Koster (HRC) J. Post (Atlas) Vonk (Helder) Schoneveld (Waterv.) G. de Vries (HRC) G. 't Hert (Atlas) Slotemaker (Atlas) VERGETEN Er is niets, dat met grootere hard nekkigheid onze gedachten blijft ver vullen dan de dingen, die wij het liefst zouden vergeten. Dit komt ge deeltelijk door het psychologisch tot mislukking gedoemd zijn van iedere negatieve concentratie. „Niet aan denken, 'niet aan denken, waar aan niet? DóAraan niet." Daarmede houden wij het dóAraan steeds voor onzen geest. De beste manier zou zijn, om de gedachten dusdanig intensief te concentreeren op iets anders, dat de ongewenschte gedachte daardoor verdrongen wordt. Maar er is nog een andere kant aan deze kwestie, nl. deze: WéArom wenschen wij zoodanig een bepaald onderwerp met onze gedachte te ver mijden? Meestal omdat ar schuld besef bij te pas komt. B.v. het ver velende maar noodzakelijke^ kar weitje, waarvan wij door listig ma noeuvreeren hebben uitgemaakt, „dat wij er vandaag werkelijk geen tijd voor hadden." En nu moet het morgen toch gebeuren, „niet aan denken." Maar nog sterker spreekt /het onderdrukt zelfverwijt: „je weet dat je het haid behooren te doen en je hebt het niet gedaan".„Niet aan denken". Ja, en het zal ons vermoedelijk pas dé.n gelukken om er wérkelijk niet meer aan te denken, wanneer het afgedaan en van de baan is. Vandaar dat de gemakzuchtigen, die zich het leven gemakkelijker pogen te maken door onaan'gename bezig heden uit t^ stellerf, het zich in wer kelijkheid Slechts moeilijker maken Want bij het onaangename op zich zelf, voegen zij het onnoodig-lange ertegen-opzien en het zelfverwijt. Andere gedachten, die ons onge- Bot Bijl (HRC) jHRC) Dijkshoorn (HRC) H.R.C.-Atlas. Scheidsrechter is de heer Steen- kist, terwijl de aanvang wederom op 7 uur is gesteld. NIET VERDUISTERD. Een persoon in de Basstraat had 'verzufrnd voor een behoorlijke ver duistering zorg te dragen. Deswege ging hij op de bon. VERKEERDE RICHTING. Een voerman bereed met zijn be spanning een weg in de verkeerde richting. Proces-verbaal volgde. ZEIS EN BOOM GESTOLEN. Aangifte «werd gedaan door een bewoner van den Jan Verfailleweg, dat uit zijn schuur aan den Linie weg een zeis en eén boom gestolen waren. ZONDER LICHT. Een wielrijder, die zonder licht meende te mogen rijden, kreeg een proces-verbaal. De heer Gerritsen, Basstraat 62, alhier, deelt ons mede dat hjj door onverklaarbare oorzaak een 2-tal dis tributie-stamkaarten, inhoudende de bonnenkaarten, kwijtgeraakt is. De vermissing Ldateert waarschijnlijk van j.1. Za'erdagmorgen af. De po litie en de Distributiedienst z(jn op de hoogte van deze vermissing, doch de familie Gerritsen is door dit ver lies uiteraard ten zeerste gedupeerd In dit verband doen wij een beroep op den eventu-elen vinder of dief, om kaarten en Konnen terug te be zorgen op bovengenoemd adres. De familie zit zonder bonnen en weet n'et op welke wijze z(j in haar onder houd moet voorzieh. URK. OP HET TWEETAL. Op het tweetal voor de Ger. Kerk te Urk zijn geplaatst ds. J. v. Brug gen te Wornierveer en ds. H Zandbergen te Stadskanaal. WIER1NGEI** DAAN POOL KOMT. Het is den heer S. Halfweeg gelukt het Eerste Noordholl. Plattelands- Cabaretgezelschap ..Nummer een onder leiding van Daan Pool te en- gageeren. Gezien het succes dat van dit gezelschap uitgaat, wacht den bezoekers van Concordia op 19 en 20 Sept. a.s. een mooien avond. wenscht vervolgen, zijn gedachten aan minder mooie bladzijden uit ons levensboek. Het is ook even verkeerd als vruchteloos om die te willen ver dringen, zoolang wij niet alles, wat in onze macht is, gedaan hebben, om de begane fouten zooveel mogelijk goed te maken. Wanneer het gelaat van iemand, die !U ten onrechte gegriefd hebt, U steeds voor oogen staat, gaat erheen en tracht de betreffen de persoon te overtuigen, dat U het niet meende, en dat zoo gauw mo gelijk. Er zou heel wat minder verdriet zijn in de wereld, wanneer velen van ons niet teveel valsche schaamte hadden om ongelijk te erkennen. En wellicht hebben wij ons min stens evenveel te verwijten over d« dingen, die wij ongezegd en ong«« daan lieten, als over positieve fou ten. Het woord van bemoediging, dat wij niet uitspraken omdat wij te zuinig op onzen kostbaren tijd wa ren of teveel vervuld van onszelf. De oude vrouw met haar arm zalige negotie, die wij niets gaven, niet uit principe, maar omdat wij te lui waren om onderin de tasch met boodschappen naar onze porte- monnaie te zoeken. Het kind, dat argeloos onze aandacht vroeg, en dat wij afsnauwden omdat het ons stoorde. - Ook de meest rechtschapen mensch zal op 'n oogenblik van eerlijke zelf kritiek talrijke gezichten om zich heen zien als even zoovele stomme aanklachten om wat hij niet zei of niet deed. Daarom, wanneer U de neiging bekruipt om hier of daaraan maar niet te denken, dan is het raadzaam om juist terdege door te denken, op dat U kunt vaststellen w a t er goed te maken valt en hoe. Want meestal valt er dan iets góed te maken. (Nadruk verboden). DR. JOS. DE COCK. ANNA PAULOWNA. v BURGERLIJKE STAND. Geboren: Pieter Dirk. zoon van A. Brands en P. Klerk. Hermanus Josephus. zoon van E. C. van Oor schot en A. M. M. Bierman: Pieter- nella. dochter van J. Voorthuiizen en A. van der Wal: Adriana Frede- rika. dochter van H. G. Koopman en P. Jansen: Gerardus zoon tfan Jac. Sprangemeijer en N. G. Dubach Margaretha Maria, dochter van Jac. A. Pater en T. Kerssens: Ouirinus Arnoldus zoon van N. H. Onder water en Joh. C. van der Salm. Ondertrouwd: G, M. F. M. Bona- rius en A. Kaan. Getrouwd: C. Braaf en G. de Wries; H. N. Steenvoorden en W. M. Kunnen. Overleden: Wed. M. Mereboer- Dekker oud 59 jaar Jac. Th Krul. oud 1 jaar. G. Peppning-Veldt. oud 63 jaar. POLITIE. Gevonden: Sleutel met houtje: zilveren rozenkrans in étui. Verloren: blauwe damesporte- monnaie. donkerbruine portemon- naie. BEGROOTING GOEDGEKEURD. De gemeentebegrooting voor 1942 is goedgekeurd. De gewone dienst Sluit in ontvangsten en uitgaven op f 242498.77. De cijfers voor den ka- pitaaldienst zijn: ontv. f 61.392.94 uitgaven f 62.937.24, nadeelig saldo f 1544.30. SPECIALE COMMISSIE INGESTELD. De Japansche regeering heeft tot de instelling van een taalcommis sie in het ministerie van onderwijs besloten, meldt de correspondent te Tokio van de Frankfurter Zeitung. De commissie stelt zich de verbrei ding vasj de Japansche taal in Oost-Azië ten doel en bestaat uit leden van verschillende ministeries en de weermacht. Zij zal haar taak vervullen door het uitgeven van leerboeken en de opleiding van taalleeraren. Hiermede is voor de eerste maal van officieele zijde te kennen gegeven, dat men het Ja pansch als algemeens verkeerstaal in Oost-Azië wil invoeren, zooals het leger reeds geruimen tijd wenschte. Thans wordt aan een vereenvou diging der schrijfwijze gewerkt door beperking van het aantal schriftteekens en andere maatrege len. De veelbesproken vraag of het Japansche als verkeerstaal ge schikt is, wordt aldus in zek,eren zin beslisl. Bekende taalonderzoe- SOWJET VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND. Bolsjewistische bommenwerpers hebben in den afgeloopen nacht militair onbelangrijke storings- vluchten gemaakt boven Oost-, Noordoost- en Mid-den-Duitschland. Een enkel toestel drong door tot het versperringsgebied van Groot- Berlijn. Lukraak op verscheidene plaatsen geworpen brisant- en brandbommen hebben, volgens de tot dusver ontvangen berichten, slechts schade van geen belang aangericht. DE „FIETSTAX" TE PARIJS. Parijs, Aug. (V.P.B.) De „fiets- tax", voortbewogen door een of twee fietsers, is in de Fransche hoofdstad langzamerhand een ge bruikelijk vervoermiddel gewor den. Er rijden er thans meer dan 2000. De bevoegde instanties trach ten momenteel een einde te maken aan ver&hillende misstanden, waartoe o.m. de hooge prijs behoort Er waren fietsers, die 1000 tot 1500 francs per dag verdienden, maar een nieuwe verordening bepaald, dat per km. 5 francs berekend mag worden. Verder heeft de politie verboden, dat vrouwen als fietsers dienst doen. isl. }ben kers hebben er trouwens op gewe zen, dat het Japansch voor de meeste Aziaten gemakkelijker te leeren is dan Europeesche talen. Het heeft twee groote voordeelen. n.1. een gemakkelijke uitspraak en een eenvoudige gramatiea. Boven dien bewijst de wetenschappelijke strijdvraag of het Japansch tot de Oeral-Aziatische of de Maleisch- Polynesische talengroep behoort, dat deze taal veel overeenkomst vertoont met andere talen in Oost- Azië. De neiging bestaat het Japansch in den loop der tijden niet alleen als verkeerstaal, maar ook als of ficieele taal in sommige gebieden in te voeren. Tot nu toe was dat op de Philippijnen het geval, wa,ar Tagalog en Japansch als officieele talen zijn aangewezen, hoewel het Engelsch uit practische overwegin gen voorloopig nog tevens gebruikt wordt. Het is nie' de bedoeling van Japan om de inheemsche talen te verdringen, maar slechts de Wes- tersrhe on vooral het Engelsch. tv P B.) ZWAAG, 26 Aug'. Veilingsvereen. „Bangert en Om streken" l— Aardappelen f 4.25— 4.75, spinazie f 10, postelein 1.13, uien f 5.50, bieten f 3.50, C'nin. kool f 3.20, Savoye kool f 4, witte kool f 2.80, roode kool f 4, sla! oo- nen f 1322, snijboonen f 16, tuin- boonen f 6, tomaten f 12—16 au gurken f 10—27, waschpeen f 3.20 —7, bospeen f 45, radijs f 1.80, rabarber f 45, andijvie f 6.50, sia f 1.502, bloemkool f 1014, kom kommers f 8 5013.50, perziken f 8—16, selderie f 2-503, blauwe pruimen f 2125, witte pruimen f 15, Reine Victoria pr. f 21—25, witte druiven f 75, Alicante f 60, Frankenthaler f 65, Westfrisia f 75, witte bessen f 22.50, roode bessen f 1822.50. Prolefic f 22.30 —30. meloenen f 20—30, Zigeune rin f 15—35, Keswick Codlin f 15 —20. Zoete appel f 1017, Present van Holland f 1017, Yellow f 15 -35. Perzikapp. f 15—36, Victoria app. f 12—20, Reine Claudes f 27 —33, Gravesteiner f 2050, Clapp's Favorit f 10—35, Kruideniersneer f 10—35, Précose de Trévouse f 15 —35, Suikerpeer f 10—15, Dirkics- peer f 10-^15. Advokaat f 10—15. WARMENHUIZEN, 26 Aug.» Aanvoer: 115800 Kg. aardappelen: Eigenheimers f 4 60. Koopmans hl. f 4.85, 3300 Kg. rabarber f 4, 4800 Kg. roode kool f 4, 15100 Kg. witte kool f 2.80. 810 Kg. slaboonen f 16r 150 Kg, tuinboonen f 6. BR. OP LANGENDIJK, 27 Aug Aanvoer: 56.000 Kg. aardappelen: Schotsche muizen f 4.35, Eigenhei mers f'4.60, BI. dito f 4.60, Koop- mans blauwe f 4 85, 425 Ke. neen f 4.20. 1500 Kg. sperciehoonen f 16, 75 Kg .andijvie f 7. 126.000 Ker mode kool f 4, 18 000 Kg. witte kool f 2.80, 25.800 Kg.- gele kool f 4. 1000 stuks "bloemkool f 14. NOORDSCHARWOIJBE, 27 Aug Aanvoer: 109.400 Kg. aardappe" len: Schotsche muizen f 4.35, Geel blom f 4.35, Eigen-heimers f 4.60. BI dito f 4.60, Koopmans bleuwe f 4.85. 14.560 Kg. sperciehoonen f 16. 47.000 Kg. roode kool f 4. 29.500 Kg .witte kooi f 2.80. 1600 Kg. gele kool f 4. 490 Kg. boeren kool f 4

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 3