Wat gebeurde bij Dieppe? Verduister De Beverwijksche bonnenzwendel DAGBLAD VOOR HELDERSCHE EDITIE Verbitterde tegenaanvallen bij Rzjef afgeslagen sminhi op 19 Augustus De rapporten der Duitsche Weermacht gepubliceerd De eigen verliezen en die van den vijand Aanvalsktacht van den vijand gaat verminderen Sowjet-vliegtuigen boven N-O.-Duitschland Italiaansch weermachtsbericht Doodstraffen geëischt door Staatsanwalt Hedenochtend uitspraak Tentoonstelling ♦♦Herlevend Nederland" Uitsr.: N.V. Uit#?. Mij. Hollands Noorderkwartier. Redactie- en Administratiebureaux: SCHAGEN: Laan 201, Tel. 444 (2 lijnen). DEN HELDER: Koningstr. 78. Tel. 2345 '2 lijnen). ALKMAAR: Laneestrbat 97 Tel. 3332 9RD-HOLLAND Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief. Gewone advertenties 11 et p. m.m. Bij contract, binnen een jaar te ge bruiken. belangrijke korting. Prij zen worden on aanvraag verstrekt. 86ste Jaargang. No. 11889 4 pagina's Hoofdredacteur: A. R. JONKER Alkmaar MAANDAG 31 AUGUSTUS 1942 HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 29 Aug. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht pu bliceert over de Engelsche lan dingspoging bij Dieppe op 19 Aug. 1942 een officieel verslag, waarin o.a. gezegd wordt: De. door het opperbevel van de weermacht ontvangen rapporten van leger, vloot en luchtmacht, de buitgemaakte bevelen en verklarin gen van gevangenen, geven thans een volledig, beeld van de zv\aro, nederlaag, die de-vijand bij zijn po ging tot het oprichten van het tweede front, bij Dieppe heeft gele den: De bedoeling van den vijand zijn door de resultaten onzer eigen Verkenning en door het buitge maakte operatiebevel Van niet min der dan 121 dicht ik elkaar getypte vellen ondubbelzinnig opgehelderd. Zij bewijzen, dat het den vijand er niet op aankwam afzonderlijke doe len te vernielen, doch dat er reeds aan de eerste golf van landings troepen de taak was gesteld, stad en haven van Dieppe in te nemen en een diep bruggenhoofd te vor men, welks omvang wordt geken schetst door de als doel van den aanval genoemde plaats Arques la Bataille, 7 km. van de kust gelegen. Ter uitvoering van deze voornemens was in de eerste golf de tweede Ca- nadeesche divisie over een breedte van ongeveer 25 K.M. ter landing op zes verschillende plekken opgesteld. Deze troepen bestonden uit uitgezochte elite strijdkrachten, die sinds maanden voor de landingsgevechten speciaal waren opgeleid en in hoofdzaak in ieder ge val niet uit Engelschen doch uit Ca- nadeezen bestonden. Achter deze eer ste golf stonden naast talrijke an dere in de wateren tusschen Dieppe en Portsmouth waargenomen troepen van landingsbooten, transportvaartuigen en lichte zeestrijdkrachten tot de grootte van kruisers een drijvende reserve van zes groote ook met pantserwagens volgeladen transportschepen en drie vrachtbooten. Meer Noordelijk bevond zich een andere sterke groep wel het gros van de landingsstrijdkrachten met 26 transportschepen in zee op welker dekken naast elkaar dicht op eengepakt de troepen stonden. Aan luchtstrijdkrachten had de vij and meer dan honderd gevechtsvlieg tuigen, waaronder taltijke viermoto rige ert op z'n minst duizend jagers overwegend voor den aanval op de Duitsche kustverdediging opgeseld. De gevonden bevelen verstrekken ook nog in ander opzicht waardevolle conclusies. Het eerste doel moest be staan in de vernieling van enkele kustbatterijen die de kustwateren en het strand behqerschten, waarna men, ondersteund door de kanonnen van talrijke vlooteenheden op het strand aan land zou gaan om de haven en de stad in bezit te nemen. Plunderen in eiken vorm was ten strengste ver boden. 'De motiveering daarvoor in het operatiebevel luidde, dat de Duit sche bezettingstroepen een hoogen standaard van individueel fatsoen heb ben ontwikkeld" en dat daarnaar ook de landingstroepen door de bewonders zouden worden beoordeeld. Om dit be vel, dat eveneens het voornemen van een langdurig verblijf aan licht in het licht stelt te controleeren, was speciaal een officier der gendarmerie met hulp strijdkrachten benoemd. Niettemin ge loofde men dat de Fransche bevolking van de landende troepen zou kunnen verlangen haar naar Engeland te eva- cueeren. Voor dit doel was den spe ciale groep aangewezen, ter sterkte van een officier en zes andere dienst- graden van Fransche nationaliteit, die evenwel de opdracht hadden uitslui tend voor den dienst geschikte Fran- scten mede te nemen en ook slechts dan wanneer zij zich verplichtten tot dienstneming in de formaties van De Gaulle. Ook aan visschers die hun ei gen vaartuig meebrachten, moest het toegestaan zijn onder de bescherming van de zeestrijdkrachten naar Enge land over te steken. Het werkelijk verloop der ge beurtenissen is uit de berichten vah het Duitsche opperbevel der weermacht voldoende bekend- Den vijand zelf heeft deze door een reeks openlijke radioseinen be vestigd. Uit deze radioseinen blijkt nog het volgende: met gebruikma- kng van numeriek beperkte strijd krachten en daarmede zonder al 4e groot risico moesten pogingen ge daan worden op het vasteland een bruggehoofd en een bruikbare ha ven te verkrijgen. Ware dat gelukt dan zou de Engelsche legerleiding niet geaarzeld hebben andere ge reedstaande troepen aan land te zetten en daarmede het tweede front in Frankrijk te vormen. Voor het geval de onderneming misluk te was evenwel de terugtocht pro pagandistisch en militair voorbe reid. Aan de troep was de eigen lijke bedoeling verzwegen en aart de E'ransche'bevolking was door de radio bekend gemaakt, dat hier geen sprake was van een invasie De onderneming tegen Dieppe heeft den Vijand zware verliezen berokkend. Hij verloor 2.195 man aan gevangenen, onder wie 128 officieren. Onder hen bevond zich de commandant van de zesde Ca- nadeesche brigade 'infanterie Wil- liam Wallace Southam, voorts twee kolonels en 13 stafofficieren Behalve de vernietigde 29 pantser wagens en verkenningsauto's werd een groote hoeveelheid lichte en ,zware infanteriewapens en ander oorlogstuig, vooral ook landings- booten, buitgemaakt. Da% vijand leed zware bloedige verliezen, die veel grooter zijn dan het aantal krijgsgevangenen. Alleen aan de kust werden 600 dooden geconsta teerd. Het aantal verdronken man schappen is niet na te gaan. Steeds spoelen nog lijken op liet strand zijn. Voorts verloor de vij and: 127 vliegtuigen, 4 torpedo jagers, 2 torpedobooten, t torpedo motorboot, 7 transportschepen en Nederlandsche vrijwilligers bij de Waffen SS. De Kp-Führer overtuigt zich persoonlijk of alle handgrepen bij het scherpstellen der handgrana ten juist worden uitgevoerd. SS PK Fritz-VflP-Pax Holland m. een aantal landingsibooten, die door artillerie en luchtmacht tot zinken gebracht werden. Bescha digd werden: 4 kruisers, 4 torpe dojagers, 5 transportschepen, 4 torpedomotorbooten, 2 kleiner con- hp'Vn en talrijke 'qpdinsrsbooten. Daartegen bedragen onze eigen verliezen ondanks alle beweringen van de vijandelijke propaganda: bij bet leger: 115 dooden, 187 ge- wohdeh 15 vermisten; bij de mari ne: 78 dooden en vermisten, 35 gewonden; bij de luchtmacht: 104 dooden en vermisten, 58 gewonden, in totaal dus 591 manschappen verloren, een onbeteekenend ver lies dus vergeleken met dat van den vijand. Aan Duitscb materiaal gingen 35 vliegtuigen en een duik bootjager verloren, 6 stukken ge schut werden beschadigd. De houding van de Fransche be volking was meer dan correct. Zij heeft ondanks eigen verliezen de Duitsche troepen in hun strijd door hulpvaardigheid van eiken aard ondersteund. Zij heeft branden ge- bluscht, gewonden verzorgd en de troepen voorzien van eten en drin ken. Uit erkentelijkheid voor deze houding worrlen op bevel van den Fiihrer de Fransche krijgsgevan genen afkomstig uit de Fransche plaatsen van het gevechtsgebied om Dieppe uit de krijgsgevangen schap ontslagen. HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER. 30 Aug. (DNB). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Ten Zuiden van den benedenloop van den Koeban rukken Duitsche en Roemeensche troepen ondanks sterk vijandelijk verzet, in het moeilijke terrein verder op. In het gebied van Stalingrad bra ken infanteriedivisies en snelle for maties door sterke strijdkrachten van de luchtmacht gesteund, door krachtig versterkte stellingen heen en drongen zij in hevige gevechten diep in het vijandeliike verdedi gingssysteem binnen. Ten Zuidwes ten van Kaluga werden opnieuw aanvallen van sterke vijandeliike formaties infanterie en tanks afge slagen. Bij Rzjef trachtte de vijand ook gisteren door sterke stri.idkrach ten in den strijd te werpen, het front te doorbreken. Met medewer king van de luchtmacht werden aan De roggeoogst in Drente wordt binnengehaald en overal rond de dor pen ziet men de bekende hooge roggemijten verrijzen. Het opzetten Yap de basis van een roggemijt. dat lang niet ieders werk is. VNP-Landstapd-Folkers-Pax Holland m vallen, deels in een tegenaanval, af geslagen. Het is den bolsjewistischen troe pen. nu de slag om Rzjef reeds een maand duurt, ondanks den massa- len inzet van menschen en materi eel ter sterkte van vier tot vijf le gers. niet gelukt het Duitsche front te doorbreken. De terreinwinst van den vijand staat tactisch noch ope ratief in eenige verhouding tot de hem hierbij toegebrachte verliezen aan menschen en materiaal. Alle be weringen van de bolsjewisten over een geslaagde doorbraak zijn on juist. Het front is gesloten, terwijl de aanvalskracht van den vijand meer en meer verlamt. Sedert den dertigsten Juli werden in deze ge vechten 1572 bolsjewistische tanks stukgeschoten, deels door vliegtuig formaties en formaties luchtdoelar tillerie van de luchtmacht vernield of in geve#it.en van zeer dichtbij vernietigd. 547 vliegtuigen neerge schoten bij 25 eigen verloren vlieg tuigen en werd talrijk materieel door het Duitsche afweervuur en de aanvallen van de Duitsche lucht macht vernield. De bloedige verlie zen van den vijand zijn buitenge woon hoog. Ten Zuidep van het La- dogameer verloor de viiand bij nieu we vergeefsche aanvallen 21 tanks. In den afgeloopen nacht hebben bolsjewistische bommenwerpers deels op groote hoogte storingsvluch ten ondernomen boven Noordoost Duitschlandp Door lukraak neerge worpen bommen ontstond op enke le plaatsen geringe schade. In Nrd. Afrika werden door Duitsche en Italiaansohe jachtvliegtuigen en door luchtdoelartillerie twaalf Brit- sche vliegtuigen neergeschoten. In het zeegebied van El Daba werd een Britsche torpedojager door bomtreffers zwaar beschadigd. Duitsche gevechtsvliegtuigen heb ben ten Zuiden van Korfoe efen Britsche duikboot tot zinken ge bracht. Tijdens vluchten van Britsche for maties boven de bezette gebieden in het Westen werden gisteren in luchtgevechten vijf vijandelijke vliegtuigen, zonder eigen verliezen, neergeschoten. In den strijd tegen Groot Brittan- nië vielen Duitsche vliegtuigen over dag industrieele en ravitailleerings- installaties in Zuid- en Oost Enge land. alsmede schepen aan de En- gelsché Kanaalkust aan. Een Britsch koopvaardijschip van 5000 brt. en een convooivaartuig werden door voltreffers tot zinken gebracht. Een ander convooivaartuig bleef zwaar beschadigd liggen. ROME, 30 Aug. (Stefani) Het hoofdkwartier van de Italiaansche weermacht deelt mede: Aan het Egyptische front artille rievuur en wederzijdsche activiteit van verkenningstroepen, De Brit sche luchtmacht heeft opnieuw bomaanvallen gedaan, vooral op den Zuidelijken sector van onze stellingen. De batterijen luchtdoel geschut van enkele groote troepen- onderdeelen, waaronder die van de divisies Littoriq en-Bologna. heb ben vier aanvallende vliegtuigen neergeschoten. Twee piloten wer den gevangen genomen. Acht an dere vliegtuigen werden door Ita liaansche en Duitsche jagers in herhaalde 'luchtgevechten neerge schoten. In de Middellandsche Zee werd een vijandelijke duikboot door Duitsche vliegtuigen tot zinken ge- bracht. In den nacht van 27 op 28 Au- 50 JAAR BOERENKNECHT. KAMPEN, 29 Aug. - Op 1 September zal Aart Schilder op het Kampereiland te Kam pen het feit herdenken dat hij 50 jaar geleden hij de familie van Dijk in dienst trad als boerenknecht en dat onafge broken tot in het derde ge slacht, is gebleven. De a.s. jubilaris is thans 72 jaar oud en verricht nog steeds met opgewektheid zijn werk. gustus werd door een kleine vijan delijke afdeeling een poging on dernomen om op het eiland Ceii- gtftto, ten Noorwesten van Kreta, te landen. Door het onmiddellijk op- teden van ons garnizoen werd de vijandelijke afdeeling op de vlucht gedreven. Voor de Egyptische kust werd een Britsche torpedojager door een van onze motortorpedo- booten getorpedeerd en zwaar be schadigd. Maan Maan op vanavond om onder 20.33 uurC L.K, tot morgenochtend E.K. lOSept /la Q 24Sept. N.M, 0.49 uur v.M. De heer H. J. Schurink te Barneveld geeft wekelijks een middag ad vies aan hen, die zelf tabaksplanten hebben gekweekt, omtrent de ver dere behandeling der tabaksbladeren. De heer Schurink (links) tij dens een deskundige uiteenzetting. VNP-De Haan-Pax Holland m. 11 's GRAVENHAGE, 29 Aug. Vandaag, den derden dag van het proces ovor het Obergericht tegen de elf verdachten, die betrokken zijn bij de in den nacht van 1 op 2 April in het distributiekantoor te Beverwijk gepleegde inbraak en den daarop gevolgden bonnenhan- del, werd de zitting begonnen met het hooren van den psychiater, die de verdachten Catoen en de Groot gistermiddag op verminderde toe rekeningsvatbaarheid heeft onder zocht. Spr. concludeerde, dat Dij Catoen verminderde toerekenings vatbaarheid ten aanzien van de daad zijns inziens bij hem niet aanwezig is. Wat verd. de Groot betreft, diens naaste verwanten zijn weliswaar "min of meer geesterzieken. Zijn daad is echter zeker geen gevolg van Irieptomanie. Zij werd doelbe wust voorbereid. Verminderde toe rekeningsvatbaarheid heeft spreker ook bij hem niet kunnen consta- teeren. Vervolgens was het woord aan den Staatsanwalt voor het houden van zijn requisitoir. Het requisitoir. Deze ving zijn aanklacht aan met te herinneren aan het eenige maan den geleden voor het Obergericht gevoerde groote proces tegen de verdachten, betrokken bjj de in Juni 1941 in jiet gemeentelijk distri butiekantoor te Amsterdam ge pleegde inbraak. Zeer in het bijzon der, aldus spr., herinnert deze zaak ons aan dit proces. Het zijn dezelf de soort onderwereld-typen, die hier voor ons zitten en zich op misdadige wijze hebben vergrepen aan bescheiden, bestemd voor de voedselvoorziening. Er is echter ook een belangrijk onderscheid tusschen beide zaken. Was de- in het eerste geval gestolen hoeveelheid bescheiden grooter, in dit geval zijn bijv. veel meer vleesch bonnen ontvreemd. Bovendien bij dezen bonnenhandel zijn veel meer bescheiden in omloop gebracht, bij na alles. Zooals men zich zal her inneren, werd in de Amsterdam- sche zaak een deel daarvan door de daders en hun medeplichtigen uit vrees voor de gevolgen, vernietigd. Lagen de verdiensten der ver dachten toen tusschen de 2000 ëh 20000 glden, deze mannen hebben meer geld verdiend aan hun duis ter werk. Zoo verdachte De Groot 60.000 gulden, Catoen 55.000 gulden, Aldewereld 25.000 gulden, enz. en dat als vrucht van een nachtelijke inbraak. x Verdachten hebben zich al dus de Staatsanwalt vergre pen aan de voedselvoorziening van het Nederlandsche volk. In dit verband moeten de be scheiden met de grondstoffen gelijk worden gesteld. Door hun daad hebben rij de voorziening van duizenden menschen in ge- vaar gebracht, speciaal van de minder-bedeelden, en dat in April 1942, toen de levensmid delenvoorziening zeer moeilijk was. Krachtig, vooral in oorlogs tijd, moet worden opgetreden tegen hen, die deze voorziening en daarmede orde en rust in gevaar brengen. Met betrekking tot de straften, die hij zou eischen, merkte spreker voorts nog op, dat speciaal de Jo den •onder de verdachten meer dan wie ook in dezen tijd reden had den zich aan niets te vergrijpen, dit dienen zij wel te bedenken. Nadat de Staatsanwalt hulde had gebracht aan hst Amsterdarn- sche politiecorps voor zijn opspo ringswerk en speciaal aan een jon gen marechaussee-beambte ('den agent van politie Bruinsma te Amsterdam), die met levensgevaar den gevaarlijken inbreker Catoen na diens uitbraak uit Amersfoort overmeesterde, formuleerde hij zijn eisch als volgt. 1. Levie de Groot, (jood), typo graaf, ongehuwd, geb. 12 Juli 1904 te Amsterdam; 2. J. P. Catoen, monteur, geb. 26 October 1898. te Amsterdam en 3. Heiman Herman Meijer(jood), veekoopman, geb. 27 Mei 1911 te Amsterdam, allen aangeklaagd wegens sabotage, de doodstraf, tegen nr. 4: Al'bertus v. d. Binden, dagbladcolporteur, geb. 30 September 1896 te Utrecht, wo nende te Beverwijik, vijf jaar tucht huis, wegens medeplichtigheid, te gen nr. 5: Johan Aldewereld (half jood) slager, geb. Aug. 1904, wo nende fe Bussum, acht jaar tucht huis," tegen nr. 6: .Gerrit Hendrik Rijke Meijer, veekoopman, geb. 25 Juli 1895 te Haarlemmermeer en nr. 7: Joh. C. Fr. Clement, auto bestuurder, geb. 25 Nov. 1902 te Amsterdam, wonende te Amster dam, elk vier jaar tuchthuis, te' gen nr. 8: Pieter Kroon, boter- en kaaswinkelier, geb. 16 Aug. 1918 te Albcou'de,., drie jaar tuchthuis, tegen nr, 9: Gijsbertus Piloo, groentenhandelaar, geb. 23 Juni 1898 te Amsterdam, zes jaar tucht huis, tegen nr. 10: Salomon Canes (jood), lompenhandel aar, geb. 7 Nov. 1891 te Amsterdam, vier jaar tuchthuis. (Nrs. 5 t/m 10 al'nn we gens overtreding der kriegswirt- schaftsverordnung) Tegen nr. 11: Mozes van Loggen (jood) coupeur, geb. 25 Fe'br. 1921 te Amsterdam, drie jaar tuchthuis wegens mede- nlichtigheid. (Voor degenen, die alleen voor overtreding der kriegswirtschafts- verordnung terechtstaan, tevens nog geldstraffen). Nadat de tolk den eisch voor do verdachten en hunne yerwanten had Vertaald, kregen de verdedi gers gelegenheid voor huil plei dooien. Tot slot kregen alle verdachten nog gelegenheid iets te hunnen gunste in het midden te brengen. Zij verklaarden berouw te hebben over hun vergrijp en niet de ge meenschap te hebben willen bena- deelen, doch slechts geld te hebben willen verdienen. De president deelde hierop mede, dat het vonnis hedenmorgen (Maandag) om negen uur zal wor den üitgesproken. NIEUW TARIEF VOOR ..PAKJES» NAAR DUITSCHLAND. Op het oogenblik wordt voor het verzenden van pakjes naar Duitsch- land. het protectoraat Bohernen en Moravië en het Generaal-gouverne- ment tot en met 500 gram 25 cent en boven 500 gram tot en met 1000 gr. 40 cent betaald. Met ingang van 1 September zal het thans geldende tarief opgeheven worden en voor elk pakje (zonder onderscheid van gewicht tot en met de grens van 1000 gram) een be drag van f 0.30 berekend worden. „Pakjes" mogen niet zwaarder ziin dan 1000 gram en moeten in onge sloten zakjes. doOSjes of losse om slagen verpakt zijn. Zij mogen geen' stukken bevatten, welke het karak ter hebben van een briefwisseling over zaken van actueelen of persoon lijken aard. DE YANKEES OP IJSLAND. STOCKHOLM, 30 Aug. (D.N.B.) De Amerikaansche krijgsiaad t# Reykjavik heeft, naar de Britsche berichtendienst meldt, twee Ameri kaansche soldaten tot vijf jaar dwangarbeid en Verwijdering uit het leger veroordeeld, omdat zij in een café een IJslander hadden dood geschoten. Een ander soldaat, die een IJslandschen jongen doodge» schoten had, bleek in zijn geestelij ke vermogens gestoord te zijn en werd naar een krankzinnigenge sticht overgebracht. "Een vierde sol daat, die een IJslander had dood geschoten, omdat hij hem per auto was voorbijgereden zonder zijn doorlaatbewijs te toonen, werd vrij gesproken, Zaterdagmiddag om drie uur is in een der turnzalen van gebouw Zuilen straat 8 te Utrecht, geopend de ten toonstelling „Herlevend Nederland", georganiseerd door de N.S.B. en be doeld om den Nederlander in vogel vlucht een inzicht te geven in het ont staan van het Nat.-Soc. in ons land en welke rol daarbij de N.S.B. als eenige politieke beweging in Nederland heeft gespeeld. De Ned. pers is in de gelegenheid gesteld een voorbezoek te brengen aan deze tentoonstelling, waarbij de heeren Blokzijl en Schuilenburg, de noodige inlichtingen verstrekten. De heer Schuilenburg zette uiteen, dat het doel van deze tentoonstelling is den toeschouwer een zoo goed mo gelijk beeld te geven van den tijd vóór dat de N.S.B. bestond, van de periode dat de N.S.B. kwam tot op heden en van het tijdperk, dat nog in het ver schiet ligt. Het laatste derhalve gezien als toekomstbeeld. Twee groote zalen beslaat deze ex positie, waarvan de eerste bestemd is voor het „verleden" en het „heden" en de tweede uitsluitend is ingesteld op de „toekomst". Het eerste vak in da eerste zaal is geheel ingericht voor wat de samensteller niemde „De ver deeldheid". Aan het historisch oogenblik, waarop de N.S.B. bij monde van dgn Rijks commissaris (bij het tienjarig bestaan) als eenige politiek beweging in Ne derland werd verklaard, is uiteraard op deze tentoonstelling de noodige aan dacht geschonken. Wanneer men voorts een oogenblik heeft vertoefd bij de afdeeling orde- d^nstgn en heeft kennis genomen van hetgeen op deze expositie is te zien met betrekking tot de bestrijding der N.S.B., de terreur- en lastercampagne, dan komt men tot den tegenwoordigen tijd. Wij zien in de vitrine „Blokzijl" op welk een schandelijke wijze sommige „volksgenooten" meenen hun anti-ge zindheid te moeten lucht geven. In de zaal, waar de „toekomst" in beeld is gebracht, vragen ver boven alles uit de drie bronnen der N.S.B., n.1. godsvertrouwen, liefde voor volk en vaderland en eerbied voor den arbeid, de aahdacht. Deze tentoonstelling is voor ieder een gratis toegankelijk. Zij blijft vier weken achtereen geopend en verdient ongetwijfeld die aandacht, welke da organisatoren en met name de heer Schuilenburg, ermede hebben beoogd. 1

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 1