Verduister DAGBLAD VOOR aan Zwarte J wil TV Op den drempel van het vierde oorlogsjaar Amerika's duistere uur Wat brengt de luchtoorlog HET OORLOGSPOTENTIEEL der strijdende machten Minister Togo afgetreden w HELDER? "^CHE EDITIE 86ste Jaargang. No. 11891 WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1942 gordel van Stalingrad vergroot Bommen op vliegvelden bij Cairo en Alexandrië De vorige maand 808.000 BRT. vernietigd Italiaansch Weermachtbericht I - I i Vaar- en ankerverbod op het ljsselmeer I0Sept 6.53 uur 245,61)1 Een blik terug en vooruit BESCHOUWING VAN ALFRED ROSENBERG «- Uit*.: N.V. Uit*. Mij. Hollands Noorderkwartier. Redactie- en Administratiebureaux: SCHAGEN: Laan 201, Tel. 444 (2 lijnen). DFN HELDER: Koningstr. 78. Tel. 2345 '2 lijnen). - ALKMAAR: Laneestraat 97 Tel. 3332. NOORD-HOLLAND Deze Courant verschijnt dagelijks. Advertentie-tarief. Gewone advertenties 11 ct p. m.m. Bij contract, binnen een jaar te ge bruiken. belangrijke korting. Prij zen worden od aanvraag verstrekt 4 pagina's Hoofdredacteur: A. FL JONKEB Alkmaar lil veri HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 1 Sept. Het opperbe vel van de weermacht niaakt be kend: „Ten Zniden van den bene denloop van den Koeban bra ken Dnitsche en Roemeensche troepen taai vijandelijk verzet en bereikten zij de Oostkust van de Zwarte Zee. De stad en ha ven Anapa werd door Roemeen sche troepen genomen. ftuitsche motortorpedobooten vie len in de Zwarte Zee een be schermd convooi aan en brachten twee schepen met een gezanienlij- ken inhoud van 4500 brt. tot zin ken, waaronder een tankschip. In de Straat van Kertsj beschoot eigen kustartillerie een formatie .vijandelijke motorbooten, waarvan er twee brandend bleven liggen. Ten Zuiden van Stalingrad .vergrootten divisies infanterie en snelle formaties in hevige gevechten de bres in de vijande lijke verdedigingsinstallaties. In een snellen opmarsch in de richting van de stad namen zij een belangrijk heuvelachtig ter rein in bezit. Een vijandelijke pantsertrein werd vernietigd. Het krachtige optreden van de luchtmacht droeg tot het bre ken van het vijandelijke verzet bij. In den afgeloopen nacht werden zware bomaanvallen op Stalingrad en verscheidene vliegvelden ten Oosten van de Wolga uitgevoerd. Het aantal der sedert 11 Augus tus ten Zuidwesten van Kaluga in zware en succesvolle afweerge- yechten vernietigde bolsjewistische tanks is tot 868 gestegen. Ten Noordwesten vaii Medyn en bij Rzjef, mislukten nieuwe, door tanks gesteunde aanvallen van den vijand. De in jievige afweer strijd staande troepen werden door formaties gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers doeltreffend ontlast. De gisteren vermeide af- deeling stormgeschut schoot op nieuw 30 vijandelijke tanks kapot. Ten Zuiden van het Ladogameer duren de gevechten voort. Verschei dene aanvallen van den vijand wer den, deels in een tegenaanval, afge slagen. Op het meer werd een bolsjewis tische kanonneerboot door ^n luchtaanval vernietigd. Een Duit- sche mijnenveger heeft op de Oost zee een bolsjewistische duikboot tot zinken gebracht. In het hooge Noorden werden in den >afgeloopen nacht militaire in stallaties van Archangel gebombar deerd, waardoor verscheidene zwa re branden ontstonden. De bolsjewistische luchtmacht verloor in de laatste twee dagen in luchtgevechten en door de lucht doelartillerie 182 vliegtuigen, vijf tien andere toestellen weiden op den grond vernield. In denzelfden tijd gingen 11 eigen vliegtuigen .verloren. In de beide laatste nachten be stookten formaties Duitsche ge vechtsvliegtuigen verscheidene Brit- veroveren Anapa sche vliegvelden ten Zuiden van Alexandrië en ten Noordwesten van Qaïro met bommen van zwaar kaliber, alsmede met duizenden brandbommen. In de installaties van het vliegveld en tusschen, op den grond staande vliegtuigen wer den ontploffingen en zware bran den waargenomen. - De Duitsche marine heeft in de maand Augustus in totaal 699.100 brt. tot zinken gebracht. Hiervan werden 106 schepen met een geza- menlijken inhoud van 667.184 bri door duikbooten en 5 schepen met een totalen inhoud van 32.000 brt. door motortorpedobooten vernie tigd. 23 Andere schepen met een gezamenlijken inhoud van meer dan 130.000 brt. werden getorpe deerd. Da volgende vijandelijke oorlogs schepen werden tot zinken ge bracht: het vliegtpigmoederschip Eagle, een huipkruiser van 12.000 brt., 2 torpedojagers, een duikboot, 10 motortorpedobooten, 3 bewa kingsvaartuigen en 3 kleinere vaartuigen. Beschadigd Werden twee torpedo jagers en talrijke motortorpedo booten. In dezelfde periode bracht de luchtmacht 14 koopvaardijschepen met eep totalen inhoud van 109.001) brt. tot zinken en beschadigde zij 12 andere koopvaardijschepen, wel ker inhoud niet is aangegeven. De luchtmacht heeft de volgende vijandelijke oorlogsschepen tot zin ken gebracht: 1 kruiser, 4 torpedo jagers, een duikboot, een torpedo- boot, een motortorpedoboot, een be wakingsvaartuig en een convooi- vaartuig. Beschadigd werden twee vliegtuigmoederschepen, 12 krui sers, resp. torpedojagers, 4 motor torpedobooten, een stormboot voor landingen, eenconvooivaartuig. Behalve de gevoelige verliezen aan oorlogsschepen verloor de vijandelijke scheepvaart zoodoende in de maand Augustus in totaal 125 schepen met een gezamenlijken inhoud van 808.100 brt. 35 Andere schepen met een totalen inhoud van ongeveer 200.000 brt. werden getorpedeerd, resp. door bomtref- fers zwaar beschadigd. Nederlandsche vrijwilligers bij de Waffen-SS. Deze foto spreekt voor zichzelf. Met glundere gezichten wordt het eten in ontvangst geno men. SS-PK Fritz-VNP-Pax Holland m. DUITSCHLAND ZAL DE BRIT SCHE BOMBARDEMENTEN BEANTWOORDEN. De Berlijnsche correspondent van de fc. R. Cour. seint aan zijn blad: De verscherping van den lucht oorlog door de Engelschen, die op het oogcnblik kan worden waar genomen, zal ongetwijfeld te gele gener tijd gelijke actie van Duit sche zijde uiltokkcn. Ofschoon het Duitsche antwoord op de Engel- sche aanvallen reeds geleidelijk in kracht toeneemt, ligt het toch wel in de lijn der verwachtingen, dat de intensiteit der Duitsche bom bardementen nog belangrijk zal stijgen. Hierbij zij herinnerd aan de aankondiging van rijksminister dr. Göbbels van eenige weken ge leden, dat zoodra het oogenblik gekomen zal zijn, Duitschland op uc Engelsche vliegraids met alle kracht zal ageeren. Het verloop van deze fase schijnt het vermoe den te wettigen, dat het tijdstip waarop Duitschland met gelijke munt zal betalen, niet zoo heel ver meer verwijderd is. Zoodra de stra tegische doelen, welke de Duitsche legerleiding voor het Oosten heeft gesteld, zijn bereikt, zal zonder twijfel het Oostelijk front belang rijk kunnen worden ontlast, in dien zin, dat troepeneenheden, materiaal en vooral vliegtuigen voor gebruik elders beschikbaar kunnen worden gesteld. Het is aan te nemen, dat dit tijdstip zal sa menvallen met het lengen der nachten. Het is ook in den afge loopen winteroorlog gebleken, dat gemotoriseerde troependeelen en ten deele ook vliegtuigen door de klimatologische omstandigheden niet in dien omvang in het Oosten gebruikt kunnen worden als dit in den zomer het geval is. Indien de operaties in de Sowjetunie, wat hier algemeen met een hoogen graad van waarschijnlijkheid wordt aangenomen, tegen het ge noemde tijdstip voorloopig kunnen werden afgesloten, zal men er op kunnen rekenen, dat de Duitsche luchtaanvallen op Engeland in omvang en gewicht belangrijk worden uitgebreid. Ook de Engel schen hebben gedreigd, dat ze hij het lengen der nachten de Duit sche steden in versterkte mate zullen teisteren en wel samen met contingenten van de Amerikaan- sche luchtmacht,, waarvan gezegd wordt dat die reeds op Engelsche en Noord-Iersche vliegvelden ge reed staan. De Engelschen zullen zich zonder twijfel vergissen wan neer zij aannemen, dat de be trekkelijke zwakte van den Duitschen actieven vliegeraf- weer een permanent verschijn sel is, want er bestaat aanlei ding om aan te nemen, dat het beeld yan den luchtoorlog binnen niet al te langen tijd zich belangrijk zal wijzigen. ROME, 1 Sept. Het weermacht- bericht luidt als volgt: Aan het Egyptische front bedrij vigheid van vooruitgeschoven af- deelingen. Wij hebben talrijke ge vangenen gemaakt. Formaties Ita- liaansche en Duitsche vliegtuigen hebben de achterhoede van den vijand gebombardeerd. I f 'ygyx:«r W" AMtftlKA \.r\ H y -ï f r-yc w ifMns&mkm* gjp M f. van AFP.IKA 888ww hui cse. ictgspotonlintl totctetbw MM*» voor a* s{nicry^r'dS4uinr> ■f *?*00 *7i>r H*t Y£ V t.pur.f -•»;> ffwr.xtfw; Op den dag waarop ten derde male het uitbrekèn van den huidigen wereld oorlog verjaart, kan men de machtsverhoudingen, zooals die op het oogenblik in de wereld bestaan weer geven met bijgaand kaar tje (Polygoori-Van Pelt Pax Holland m). Nu Br.— tndië met zijn 358 millioen nenschen zich gereed naakt zijn lot in eigen •anden te nemen, nu Chi- >.a met zijn 440 millioen •enschen geheel van En- sland en Amerika afge- ïeden is en ook na het erlies van Nederl.-Indië. aan bijna 1 milliard men- :hen niet meer ter beschik ing van het oorlogspoten- -eel der vijandelijke mo- endheden. terwiji ander- i.ids de meeste Chineezen n volkerengemeenschap- >en van den Indischen en '■tillen Oceaan behalve Vustralië reeds nu inge- ?hakeld zijn bii het oor logspotentieel van den ondgenoot Japan. Zoo taan dus tegenover de 50 nillioen Engelschen die dch met de strijdkrachten ran Noord-Amerika ver honden hebben, veel meer dan een milliard menschen die hun werkkrachten voor de spilmogendheden inzet ten. Op grond van art. 5, 2e lid van de verordening no. 100/41 van den Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden, betreffen de buitgenwone maatregelen ten dienste van de ku^tbescherming wordt op het IJsselmeer het beva ren en ankeren van alle vaartui gen ten Westen van de lijn Mui denPampusUitdam vanaf 1 uur voor zonsondergang tot 1 uur na zonsopkomst verboden. Het leggen van fuiken Oostelijk van de lijn UitdamOostelijk ha venhoofd op het Buiten-IJ en in de verdere verlenging naar het land toe, is verboden. Handelingen in strijd hiermede worden volgens art. 7, lid 2 van de verordening no. 100/41 van 23.5.41 bestraft. REORGANISATIE DER KERKE LIJKE PERS. Naar aanleiding van een gisteren gepubliceerd bericht over het niet meer verschijnen van verschillende kerkelijke bladen wordt ons van officieele zijde medegedeeld, dat het hier niet, in tegenstelling tot andersluidende berichten, een ver bod van deze bladen betreft, maar slechts een reorganisatie der ker kelijke pers, noodzakelijk gewor den op grond van de algemeene maatregelen voor de bezuiniging op papier. Van een verbod van kerke lijke bladen kan dus niet worden gesproken. Alle confessioneele groepen kunnen nog steeds de le den harer godsdienstige gemeen-' schappen in de niededeelingenbla- den, waarvoor een nieuwe regione indeeling is vastgesteld, voortdu rend op de hoogte houden van be richten van kerkelijken inhoud. Maan Maan op vanavond om onder 20.28 uur,S L.K. tot morgenochtend E.K. N.M. V.M. Vlak naast de molen van den polder.,De Lage Hoek" te Veenhuizen wordt een watergemaaltje geplaatst. Het monteèren van de groote hou ten vijzel in de watergang van het gebouwtje. Foto Kuiper. BERLIJN, 1 Sept. (D.N.B.): Naar aanleiding van het feit, dat vandaag drie jaar geleden den oorlog tusschen Duitschland en Polen uitbrak, publi ceert de Deutsch-Diplomatische Kor- respondenz een overzicht over de En- gelsch Amerikaansche kuiperijen, waardoor deze oorlog werd ontketend. De Diplo wijst dan op de stelselmati- gen arbeid van de Anglo-Amerikaan- sche diplomatie in Europa na de over eenkomst van München. Het bleef juist den opvolger van Wilson voorbehou den, die in 14 punten hetzelfde beschik kingsrecht had opgesteld, om zich niet alleen hiertegen te verzetten, doch in het geval Bohemen de verwezenlijking van de revisiegedachte als een aan leiding te beschouwen voor de revan- chepolitiek. Reeds toen vond Roose- velt in Churchill een helper. Beiden waren van plan de overeenkomst van München te ontdoen van de mogelijk heid voor een eeuwigën DuitschEn gelschen vrede. Door ambassadeur Bullitt heeft het Witte Huis in Euro pa alles in het werk gesteld om iederen weg tot een fair vergelijk met Duitsch land te versperren. Letterlijk besluit de Diplo met de volgende woorden: „In plaats van een vernietiging van Duitschland echter, leverde deze politiek als resultaat op een verregaande beheersching van het Europeesche continent door de spilmo gendheden. Ook het deelnemen van de bolsjewisten aan den oorlog en van de V.S. heeft voor de geallieerden geener lei verlichting gebracht, want alle rijk dommen van Groot-Brittannië gingen voor de vijanden v^n de spilmogendhe den verloren. Onder deze auspiciën be gint het vierde oorlogsjaar, Op den drempel van het vierde oorlogsjaar staan de mogendheden van het Pact van Drie in een zegevierenden op marsch aan alle fronten. Rosenberg over dezen oorlog BERLIJN, 1 Sept. (D.N.£.): Heden, op den derden verjaardag van het uit breken van den oorlog schetst Alfred Rosenberg, minister voor de bezette gebieden, in de Voelkische Beobachter Astronomisch getal GENèVE, 1 Sept. (D.N.B.) - Volgens een rapport van het Amerikaansche ministerie van Financiën heeft de regeering ier Ver. Staten tot dusvei meer dan 220 milliard dollar voor den oorlog gevraagd en verkregen. Dit is meer dan het totaal der uitgaven der Ver. Staten van 1789 tot 7 December j .1. LEDEN VAN EGYPTISCH KONINGSHUIS GEARRESTEERD. ROME, 1 Sept. (D.N.B.) - Vol gens Italiaansche persberichten zijn in Egypte vijf leden van het koninghuis, onder wie zich Sabri Pasja, de oom van koning Faroek bevindt, door de Britten gearres teerd. Omtrent het lot en de ver blijfplaats van de gearresteerden is niets bekend Het koninklijke slot wordt door Engelsche troepen zeer streng bewaakt. Volgens een ander bericht zijn ei van de 6000 Egyptische natio nalisten. die de vorige week zijn gearresteerd, reeds 2000 naar de concentratiekampen op het schier eiland Sinai overgebracht. een beeld van al hetgeen, waarom het in dezen oorlog gaat. Ter inleiding schrijft hij, dat 1 Sep tember 1939 een conflict werd voortge zet, dat reeds in Augustus 1914 zijn be gin van wereldhistorische beteekenis had. Hij vervolgt: Het nationaal-socialisme heeft het besef van dezen nieuwen dertigjarigen oorlog op het gebied der wereldbe schouwing gewekt. Dit bewustzijn van een oorlog, waarvan de oogmerken ver uitgaan boven dezen tijd, leeft in het geheele Duitsche volk en inspireert de geheele Duitsche weermacht met re- volutionnair besef. .Rosenberg eindigt als volgt: Er is een vreeselijk onweer over Europa ge komen, dat van het Duitsche volk reeds een reusachtige opoffering aan bloed en ontzaglijke arbeidsinspanning heeft geëischt. De wereldstrijd tegen het bolsjewisme als het symbool der alge meene wereldondermijning is de leus die thans millioenen en steeds nieuwe millioenen begrijpen. In deze dagen denken wij allen aan den Führer, die mef Feillooze wils kracht de Duitsche natie heeft ver- eenigd en zegevierend aanvoert, den ken wij aan de Duitsche soldaten, die in ontzaglijke gebieden het Duitsche rijk weer tot zijn waardigheid en grootheid hebben gebracht en denken wij aèn de mannen en vrouwen thuis, die allW lasten van dezen oorlog op zich nemen in het bewustzijn, dat het groote uur van het Duitsche rijk en van het oude, eerwaarde Europa heeft geslagen. WINTERHULP NEDERLAND LOTERIJ 1942. Be teekent: Groote kans op één der twee millioen geldprijzen. RUIM 300 NEDERLANDSCHE VRIJ WILLIGERS NAAR HET OOST FRONT VERTROKKEN. 's-GRAVENHAGE, 1 Sept. Gis teren zijn weer ruim 300 Neder landsche vrijwilligers naar het Oostfront vertrokken. Na een gron dige opleiding, in de moderne Duitsche kazernes, zullen de man nen aan het front bewijzen, dat de oude geest van groote mannen, uit een roemrijk verleden, zijn daadkracht niet verloren heeft. Naast hun Duitsche kameraden en vrijwilligers uit bijna alle landen- van Europa, zullen zij strijden voor een nieuw Europa, voor een nieuwe gemeenschap. Vele familieleden en bekenden hadden zich op het station Verza meld. LISSABON. 1 Sept. (D.N.B.) Roosevelt heeft in zijn reeds ge melde rede erkend, dat de Ver. Staten reeds in 1940 begonnen zijn opgroote schaal te bewopenen om zooals Roosevelt het uitdrukte door hem vermoede aanvallen te kunnen weerstaan. Vervolgens herhaalde Roosevelt de destijds door hem gegeven le zing van de incidenten met de Amerikaansche torpedojagers Kear- ney en Reuben James in 1941 en ge waagde van den aanval der Japan ners op Pearl Harbor. De dag van Pearl Harhor, aldus de president, vormt het duisterste uur in de ge schiedenis der Amerikaansche ma rine. Daarna kwamen maanden zonder overwinningsberiehte- Tojo reeds tot opvolger geïnstalleerd TOKIO. 1 Sept. (DNB.) De minister van Buitenlandsche Zaken, Togo, is vandaag om persoonlijke redenen afgetreden. Minister-presi dent Tojo heeft de portefeuille van Buitenlandsche Zaken overgenomen Tojo werd door den Keizer ont vangen en bracht verslag uit. De keizer aanvaardde het ontslag van Togo en belaste Tojo met de porte feuille van Buitenlandsche Zaken. TOJO GEÏNSTALLEERD. TOKIO. 1 Sept. (Domei) Na dat het aftreden van Togo als Mi nister van Buitenlandsche Zaken de sanctie had verkregen van den Kei zer. is de minister-president* Tojo. formeel als minister van Buitenland sche Zaken geinstalleerd. Tojo voert thans behalve het mi nister-presidentschap de portefeuil les van Buitehlandsche Zaken en van Oorlog. Het plotselinge aftreden van Togo en de overneming van diens post door den minister-president, wordt hedenavond in welingelichte krin gen te Tokio zoodanig geïnterpre teerd. dat hiermede waarschijnlijk geen belangrijke wijziging komt in de Japansche buitenlandsche poli tiek. vooral niet ten aanzien van het Westen. Inmiddels is er geen aan wijzing in officieele kringen, of To jo voor onbepaalden tijd zijn drie voudige functie van premier, minis ter van Buitenlandsche Zaken en van Oorlog zal behouden of dat in de naaste toekomst een geschikte candidaat zal worden aangewezen om den opvolger te worden van To go op den post van minister van Bui tenlandsche Zaken. ■>m.vo.'91 k. k Op de kleine tuindersbedrijven ia de Wieringermeer wordt veel gese lecteerd zaad gekweekt. Op inspec tie in het uienzaad. (Foto Kuiper)'. ARBEIDSVOORWAARDEN IN DEN LAND. EN TUINBOUW. In de Staatscrt. van 1 Sept. is een landelijke regeling van loonen en andere arbeidsvoorwaarden in den land- en tuinbouw gepubli ceerd. De Arbeidsduur en de loo nen zijn in deze regeling in het algemeen provinciegewijze vastge steld. De overige arbeidsvoorwaar den zijn in het geheele land gelijk. De regeling g»nt in r>-> o

Heldersche Courant | 1942 | | pagina 1